تعداد بازدید: ۳
تاريخ انتشار: شنبه،۲۸ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۵:۲۸
صالحی: برای 14 مسئله فرهنگی 46 برنامه تهیه کرده‌ام
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سیدعباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل، شهدای انقلاب و شهید حججی از حسن اعتماد رئیس جمهور در معرفی‌اش به‌عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر کرد و اظهار داشت: همه می‌دانید و می‌دانیم که جامعه ایران به‌اعتبار استعداد ذاتی و اینکه در چهارراه تاریخی و حلقه وصل شرق و غرب بوده در این راستا، آثار هنری خود را به جهان عرضه کرده و سهم زیادی در تبادل فرهنگی جهان در طول تاریخ داشته است.
وی ادامه داد: ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ در جهان بوده است و سهم به‌سزایی در تلطیف و شاعرانه کردن جامعه جهانی داشته است.وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جامعه ایرانی با دینمداری، توحیدگرایی، معنویت‌گرایی و اخلاق‌گرایی آشنا بوده و هزاران سال زمینه ورود اسلام را در خود پرورانده است، همین مسئله شعله راهبری جامعه ایرانی را پرفروغ‌تر و مقدس‌تر کرده است.
صالحی با اشاره به ویژگی‌های اصیل مردم ایران طی سالیان گذشته تأکید کرد: فرهنگ، هنر و ادب، دینمداری توحیدی و اخلاق و معنویت، مهر و معرفت اهل بیت(ع) سه ضلع اصلی است که در تاروپود مردم ایران قرار گرفته است و هر برنامه اجتماعی برای ایران باید با توجه به درنظرگرفتن و نسبت این سه ضلع پایه‌ریزی شود.
هر برنامه‌ای بدون توجه به این سه ضلع ابتر، ناکارآمد و بی‌هدف خواهد بود.وی با بیان اینکه برنامه فرهنگی دولت براساس این سه ضلع دیده شده است، به برخی از رویکردهای معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: گسترش اعتمادسازی میان اصحاب فرهنگ و هنر، با وزارت ارشاد و دولت، گسترش فرهنگی و بهبود نسبی اقتصاد فرهنگ، تقویت نقش واحدهای صنفی و واگذاری امور به بخش خصوصی در برنامه‌های دولت یازدهم وجود داشت و قطعاً در این دولت نیز ادامه پیدا خواهد کرد.
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روش مدیریت خود در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در چهار سال گذشته گفت: در چهار سال گذشته به‌دنبال ایجاد اعتماد عمیق به چهار اصل اساسی دین، نظام اسلامی و انقلاب، قانون اساسی و اخلاق بوده‌ام و این چهار اصل مبنای مدیریت من در وزارت ارشاد دولت دوازدهم خواهد شد.
شفافیت در مراحل تصمیم‌گیری از نکاتی است که در برنامه‌هایم به آن معتقدم. اعتقاد دارم دوره مدیریت پشت درهای بسته و در غیاب مردم گذشته است و معتقد به مشارکت جمعی، گفتگو با اصحاب فرهنگ و هنر هستم.صالحی ادامه داد: واگذاری امور به بخش خصوصی و فعالیت‌های نهادهای صنفی را درنظر دارم و این نگاه را در دوره چهارساله فعالیت خود در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به‌جد دنبال کردم.
وی تمرکززدایی جغرافیایی را از دیگر برنامه‌های خود برای وزارت ارشاد دولت دوازدهم دانست و گفت: معتقدم خلاقیت‌های ایرانی در همه ایران است، با همه اقوام، مذاهب، سلیقه‌ها و همه ادیان موجود در کشور می‌توان در این زمینه حرکت کرد و برنامه‌ریزی اجرایی خود را در پهنه فرهنگی بزرگ ایران اسلامی با ظرفیت 80 میلیون ایرانی و بیش از 30 استان دیده‌ام.
این مسئله در معاونت فرهنگی ارشاد وجود دارد و 65 درصد منابع معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در سال‌های گذشته در استانهایی غیر از تهران مصروف شد.وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: برنامه‌های بنده متکی بر اسناد بالادستی، برنامه فرهنگی دولت و برنامه ششم توسعه است. شاید حجم برنامه‌ها موجب نشده باشد که همه وضوح کامل یابند اما تمامی اسناد بالادستی مورد مطالعه دقیق قرار گرفت.
صالحی به سه هدف عمده خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: صیانت از هویت ایرانی، حمایت از محصولات هنری و فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی بر محور فرهنگ از اهداف عمده من در وزارت ارشاد است که 7 بخش را در بر می‌گیرد.وی یادآور شد: با بررسی چالش‌های فراوان حوزه فرهنگ و هنر به 14 مسئله رسیدیم و این 14 مسئله به 46 برنامه تبدیل شد.
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تنوع حوزه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار توجه نمایندگان به این تنوع شد و گفت: حوزه اول کاری ما در وزارت ارشاد حوزه دین است که قرآن و عترت، حج و زیارت، مساجد و اوقاف و امور خیریه را دربرمی‌گیرد.صالحی افزود: حوزه بعدی فرهنگ است که بخش اهل هنر، نشر و کتاب را شامل می‌شود.
حوزه بعدی ادبیات است که کتابخانه‌های عمومی، و صنعت چاپ را شامل می‌شود.وی تصریح کرد: هنر حوزه دیگری است که هنرهای تجسمی و غیرتجسمی را دربرمی‌گیرد. حوزه بعدی سینما، رسانه، حوزه محتوای فضای مجازی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری خارج کشور و آموزش و پرورش فکری و فرهنگی از حوزه‌های متنوع و مختلف این بخش محسوب می‌شود.
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در برخی از حوزه‌های هشت‌گانه فرهنگ و هنر مدعی تخصص و در بخش دیگری مدعی آشنایی نه‌چندان اندک هستم.صالحی تأکید کرد: هنر و ارتباط با هنرمندان و اهالی هنر از جمله حوزه‌هایی است که بنده با آن مشهور و مأنوس بودم و دغدغه آنها را می‌دانم.
تلاش می‌کنم که اهالی هنر مانند اهالی فرهنگ در صدر بنشینند.وی با اشاره به چند بسته پیشنهادی خود در برنامه‌های درنظر گرفته شده‌اش گفت: بسته اول بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر در چهارچوب اقتصاد مقاومتی است، معتقدم فرهنگ هم حلقه ورود اقتصاد مقاومتی است و هم یک ضلع جدی آن به شمار می‌رود.
اگر اقتصاد مقاومتی را به دانش‌بنیانی تعریف می‌کنیم در حوزه فرهنگ و هنر نیز این اتفاق راحت و سریعتر میسر می‌شود.وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برنامه من برای بهبود کسب و کار پیشنهادهای روشنی دارد. در حوزه مانع‌زدایی، تمرکز‌زدایی دولتی را مانع دیدم و پیشنهاداتی برای رفع آن ارائه کردم.
صالحی در ادامه گفت: هویت‌گرایی ایرانی اسلامی متناسب با هدف یکی از نقاط جدی ماست. فراهم آوردن فرصتی برای هویت‌های قومی که در ایران مانند رنگین‌کمان هستند نیز از ظرفیت‌هایی است که در این بخش باید استفاده کرد. معتقدیم اقتدار فرهنگی قومی ایران بر اقتدار ایرانی می‌افزاید.وی در ادامه تحکیم حقوق فرهنگی هنرمندان را از بسته پیشنهادی دیگر خود اعلام کرد و گفت: بسته تحکیم حقوق فرهنگی بسته‌ای جدی است و زودگذر نیست.
معتقدیم باید از فرهنگ و هنر به‌شدت و بدون هیچ کاستی دفاع شود، سرمایه ایران نفت نیست سرمایه ایران فرهنگ و هنر و دانش ایرانی است. آنچه می‌ماند این است و آنچه می‌رود نفت است.وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دیپلماسی فرهنگی را بسته دیگر در برنامه‌های پیشنهادی خود اعلام کرد و گفت: دیپلماسی فرهنگ بر محور فرهنگ و هنر را باید به‌عنوان یک مسئله ضروری و مهم دنبال کرد.
باور کنید دیپلماسی فرهنگی ضرورت اساسی هم برای معرفی فرهنگ، هم هنر ایرانی، هم برای اقتصاد،  سیاست و هم برای امنیت پایدار ایران دارد.صالحی در ادامه راجع به ضرورت تقویت ارتباطات اهالی اصحاب هنر گفت: ظرفیت‌های حوزه و دانشگاه را برای هنر و هنرمندان و سازمان و مجامع مدنظر باید به کار گیریم تا ظرفیت دینی خود را افزایش دهیم.
وی در ادامه درباره الزامات برنامه‌های خود گفت: ارتقای منابع مالی و امکانات وزارت ارشاد از جمله مسائلی است که در تحقق برنامه‌ها نمی‌توان به آن بی‌توجه بود. قطعاً نمی‌توان با بودجه‌ها و منابع موجود به‌تنهایی به اجرای این برنامه‌ها پرداخت.وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: باید انتظارات متکثر و متناقض از حوزه فرهنگ را به یکدیگر نزدیک کرد.
نمی‌توان انتظارات متناقض از وزارت ارشاد داشت و این‌گونه عملکرد او را بررسی کرد.صالحی افزود: ارتقای نقش حاکمیتی وزارت ارشاد و دوگانه‌های موجود در حوزه اجرا و فعالیت‌های فرهنگی عمومی را باید بررسی کرد و به آن نیز توجه داشت. در رسیدن به الزامات نیازمند گفتگوی اهالی فرهنگ و ارشاد اسلامی با خود، گفتگوی اهالی فرهنگ و هنر با یکدیگر، گفتگوی اهالی فرهنگ و هنر با کنشگران مقوله‌های پدیده‌های فرهنگی با اصحاب دین، سیاست، امنیت و .
.. هستیم. آنها باید در چنین فضایی دغدغه‌های خودشان را بیان کنند و دغدغه‌هایشان را باید شنید و به راه‌حل رسید.وی تأکید کرد: معتقدم با مشارکت اهالی فرهنگ و هنر می‌توانیم به بخش‌ها و فعالیت‌های خوبی در حوزه هنر و ادبیات و حرکت دادن آن در بخش‌های مورد نیاز کشور بپردازیم.
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی سخنان خود خطاب به نمایندگان اظهار داشت: من سید عباس صالحی فرزند حوزه و دانشگاه تمام اعتبار خانوادگی و سرمایه وجودی‌ام را در کف گذاشته‌ام تا شاید سهمی در اعتلای دین، اخلاق و ارتقای فرهنگ و هنر ایران‌زمین داشته باشم.صالحی گفت: خداوندا، یاری‌ام کن تا نگرانی‌های فرهنگی مقام معظم رهبری را به نوید و قوت فرهنگی بدل سازم، توانایی‌ام ده تا پیمان رئیس جمهور منتخب ملت را با اهالی فرهنگ و هنر در تحکیم حقوق فرهنگی پاس بدارم.
خداوندا، از تو می‌خواهم تا یاری‌ام دهی تا دغدغه‌های مراجع عظام و علمای اسلام را در نظر گیرم و برای آن چاره بیندیشم.وی در پایان خاطرنشان کرد: خدایا، کمک کن تا حق و نظر اهالی فرهنگ را پاس بدارم و از مشورتشان بهره‌مند گردم و خدمت به ایشان را سرمایه دنیا و آخرت خود سازم.انتهای پیام/*

کد خبر: 874103  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

کویت از روسیه گاز وارد می کند ایرنا  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش روز دوشنبه منابع خبری منطقه، نوواک که در نشست کمیته مشترک وزرای ناظر بر اجرای توافق کاهش تولید اوپک در مسقط به سر می برد، گفت: با وزیر کویتی در خصوص امکان صادرات گاز طبیعی به این کشور برای یک دوره طولانی ، به کار گیری مسالمت آمیز انرژی هسته ای و توافق کاهش تولید نفت گفت وگو کردم.این گزارش می...

رئیس هیات کبدی سیستان و بلوچستان نایب رئیس فدراسیون کبدی کشور شد ایرنا  ۲۷ دقیقه پیش

محمود رضا امیاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با پیشنهاد عباس خواجه اورسجی رئیس فدراسیون کبدی کشور و تایید مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان سعید مقدم بقا به عنوان نایب رئیس این فدراسیون منصوب شد.وی ادامه داد: مقدم بقا از نخستین بازیکنان تیم ملی کبدی در ایران است.وی گفت: هم اینک...

بنر تقدیر از یک نماینده شمالی مجلس بابت نوسازی کمدهای استخر! + عکس شمال نیوز  ۲۹ دقیقه پیش

نصب بنر بزرگ تقدیر و تشکر از یک نماینده مجلس بابت نوسازی کمدهای استخر سوژه رسانه ها و افراد در شبکه های اجتماعی شده است.شمال نیوز: نصب بنر بزرگ تقدیر و تشکر از سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی بابت نوسازی کمدهای استخر سوژه رسانه ها و افراد در شبکه های اجتماعی شده است.        

ساخت ایران|سامانه الکترواپتیک "سداد 103" + عکس و جزئیات تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران توانسته است سامانه‌های نظارتی الکترواپتیکی بسیار مناسبی برای نظارت و دیده‌بانی طراحی، تولید و در اختیار نیروهای مسلح قرار دهد. این سامانه‌ها از آن جهت اهمیت دارند که هم قادر به رصد مسافت دورتری هستند و هم  امکان...

سرخط روزنامه های هند - دوشنبه دوم بهمن ماه ایرنا  ۱ ساعت پیش

**تایمز او ایندیا- مذاکره هند و روسیه درباره قرارداد سپر موشکی اس 400- 58 درصد نوجوانان روستایی در هند انگلیسی می دانند- هند و ژاپن به دنبال استفاده از روبات در حوزه های نظامی ** هندوستان تایمز- مقام هندی: هند می تواند هم در داخل خاک خود و هم در قلمرو خاک دشمنان از خود دفاع کند- شاهد عینی: تیم امنیتی...

انفجار بمب در جنوب تایلند 3 کشته برجا گذاشت ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اثر انفجار یک موتورسیکلت بمب گذاری شده در بازاری در استان مسلمان نشین یالا در جنوب تایلند، 3تن جان خود را از دست دادند.فرماندهی عملیات امنیت داخلی تایلند با تایید این خبر گفت: 18 نفر دیگر در این حادثه زخمی شدند.هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله...

سرخط روزنامه های چین - دوشنبه 2 بهمن ماه ایرنا  ۳ ساعت پیش

*گلوبال تایمز:ـ هشدار چین به آمریکا در دریای جنوبیـ تاکید رییس جمهور چین بر اصلاح قانون اساسی ـ فرستاده چین در آیین ریاست جمهوری لیبریاـ سازمان ملل مسئول حل مساله شبه جزیره کره*چاینا ارگ:ـ رژه مشترک دو کره در المپیک زمستانیـ ترامپ و اولین سال ریاست جمهوری ـ واژگونی قایق ماهیگیری چین در آبهای کره جنوبی...

147 محکومیت قاچاق انسان در سال 2017 در مالزی ثبت شد ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش شنبه ایرنا «داتو سری علوی ابراهیم» دبیرکل وزارت کشور مالزی با صدور بیانیه‌ای از صدور احکام در پرونده های قضایی ابراز خرسندی نمود و اظهار کرد: دولت به تلاش‌هایش برای مقابله با پدیده قاچاق انسان ادامه خواهد داد. وی نقش سازمان‌های غیر انتفاعی را در سامان دادن به وضعیت رفاهی قربانیان قاچاق انسان...

بررسی بودجه 97 در فراکسیون نمایندگان ولایی تسنیم  ۴ ساعت پیش

حمید‌رضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از تشکیل کار‌گروه تخصصی در این فراکسیون خبر داد و گفت: کارگروه تخصصی شامل 20 تن از اعضای فراکسیون است که هر یک از اعضای فراکسیون، برای اِعمال نظر و ارائه پیشنهادات می‌توانند...

پیشنهاد محمود عباس به اتحادیه اروپا ایرنا  ۴ ساعت پیش

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «ریاض المالکی» وزیر خارجه فلسطین از قصد محمود عباس مبنی بر درخواست از اتحادیه اروپا برای به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان کشوری مستقل خبر داد.محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز دوشنبه در بروکسل پایتخت بلژیک با وزیران خارجه اتحادیه اروپا...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده