تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: جمعه،۱۳ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۴۹
غفلت دستگاه‌ها در تشکیل پرونده سکه ثامن/ لزوم طراحی و تهیه سند ملی مبارزه با جرم/ اهمیت دستورالعمل کنترل مجرمان سابقه‌دار
به گزارش ایلنا، نشست مشترک دادستان تهران و سردار رحیمی و فرماندهان پلیس تهران، برخی از معاونان دادستان تهران و روسای کلانتری‌ها روز چهارشنبه یازدهم مهرماه در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی و به ریاست عباس جعفری دولت‌آبادی برگزار شد. جعفری دولت‌آبادی با تبریک فرارسیدن هفته ناجا و با توجه به لزوم همکاری متقابل پلیس و دادستانی تهران گفت: این دو نهاد بدون همکاری یکدیگر نمی‌توانند به اهداف خود برسند:  وی مصداق بارز آن را در جریان رسیدگی به پرونده‌های اخیر اقتصادی دانست و اظهار داشت: همکاری بی‌‌‌‌وقفه پلیس با دستگاه قضایی و تلاش شبانه‌روزی و زحمات مامورین پلیس آگاهی تهران تجربه موفقی بود که امیدوارم در سایر حوزه‌‌‌ها نیز تکرار شود.
اقدامات آمریکا علیه انقلاب اسلامی دادستان تهران با یادآوری اینکه کشور در شرایط ویژه‌ای قرارداد و آمریکا و اسرائیل چند هدف عمده را در دستورکار قرار داده‌اند، به برنامه‌‌‌‌ریزی‌های دشمنان انقلاب اسلامی برای ناامن کردن کشور به عنوان اولین هدف اشاره و تصریح کرد: دشمن در تلاش برای ناامن جلوه دادن کشور است که این ناامنی الزاماً اقدامات تروریستی نیست بلکه دشمن به بروز ناامنی در حوزه‌های اجتماعی امنیت روانی، اعتصابات، حمل و نقل و مشکلات معیشتی امید بسته است.
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به سه هدف دشمن در این زمینه خاطرنشان کرد: اولین هدف این است که اعتماد مردم به مسئولین سلب شود و لذا بیشترین تهاجمات در فضای مجازی به این موضوع اختصاص دارد تا نشان دهد مردم به مسئولان اعتماد ندارند. وی با تاکید بر اینکه دشمن تلاش می‌کند که مردم به آینده ناامید شوند و به این موضوع دامن می‌زند، ابراز داشت: در نشریات و فضای مجازی اخبار دروغ و خلاف واقع منتشر می‌شود، مسائل کوچک بزرگنمایی می‌‌شود، مسائل جزئی به مشکلات کلان کشور تبدیل می‌شود.
هم‌چنین مشکلات کشور را بحرانی جلوه می‌دهند، بنابراین بی‌اعتماد کردن مردم به مسئولان، ناامید کردن آنها به آینده و از همه مهم‌تر ناکارآمدن نشان دادن جمهوری اسلامی از جمله اهدافی است که دشمن دنبال می‌کند. دادستان تهران با اشاره به تلاش‌های ۴۰ ساله دشمن علیه انقلاب اسلامی بیان کرد: دشمنان تلاش می‌‌‌کنند که جمهوری اسلامی را در آستانه ۴۰ سالگی ناکارآمد نشان دهند.
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به فشارهای اقتصادی به عنوان دیگر برنامه دشمن یادآور شد: دشمن این بار با توجه به تجربه‌های قبلی، فشارهای اقتصادی را زیادتر کرده و تحریم‌ها را از طریق خزانه‌داری آمریکا اعمال می‌‌‌‌کند و مسئولان سایر کشورها را تهدید می‌کنند که با ایران همکاری نکنند.
وی با اعلام اینکه آمریکا در این زمینه دچار اشتباه محاسباتی است، عنوان کرد: دشمن ایران را با برخی از کشورهای ضعیف مقایسه می‌کند. مردم طی این چند ساله ماهیت آنان را شناخته‌اند در حالی که ۴۰ سال است آمریکا با طی این مسیر غلط و با دامن زدن به ناامنی‌‌ها، تشدید فشارهای اقتصادی به براندازی امید بسته است.
دادستان تهران اعلام کرد با حضور مردمی هوشیار، ‌رهبری آگاه و مسئولانی دلسوز خواب دشمن تعبیر نخواهد شد. جعفری دولت‌آبادی در بیان گونه‌‌‌شناسی تهدیدات دشمن گفت: نکته‌‌ای که در این شرایط باید به آن توجه شود اقتصادی بودن تهدیدها است. ظرف دو سال گذشته اقتصادی بودن تهدیدات در دستورکار دشمن بوده و همه راه‌های طی شده را رفته‌‌‌اند، دشمن از اول پیروزی انقلاب با جنگ، ترور تخریب، آشوب های قومی و سایر اقدامات تلاش می‌کند در شرایط فعلی ایران را در محور اقتصادی از پا در آورد.
تداوم مبارزه با فساد وی یکی از الزامات کنونی را مقابله با فساد اعلام کرد و با نفی ادعای وجود فساد سیستماتیک در کشور اظهار داشت: اینکه عده‌ای جمهوری اسلامی را به فساد سیستماتیک متهم می‌کنند، حرف بی‌مبنایی است. فساد در همه کشورها و در سایر نظام‌های سیاسی نیز وجود دارد و این طور نیست که مسئولان به دنبال فساد باشند بلکه عده‌ای معدود هستند که به سراغ آنها خواهیم رفت.
دادستان تهران اضافه کرد: مبارزه با فساد و با قدرت بیشتر ادامه خواهد یافت و در این مبارزه جدی خط قرمزی وجود ندارد. عنوان، سمت، مقام، درجه و لباس نیز تاثیر نخواهد داشت. مردم در چند وقت اخیر دیدند که چه کسانی احضار و چه کسانی تعقیب شده‌‌اند اما در عین حال وظیفه خود می‌دانیم از مسئولان خدوم، زحمتکش و دلسوز حمایت کنیم.
نقش اقدامات پیشگیرانه در مقابله با فساد جعفری دولت‌آبادی لزوم بستن منافذ فساد در کشور را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: مبارزه با فساد صرفاً از طریق مقابله دادستانی و پلیس عملی نیست. دولت با اتخاذ تدابیر و تصمیمات مناسب می‌تواند کشور را مدیریت کند. وی افزود: نقش دستگاه‌های اجرایی در بستن منافذ فساد از مهم‌ترین شیوه‌‌‌‌های مبارزه با فساد است و نباید منافذ فساد باز و از دستگاه قضایی توقع مقابله داشت.
در حالی که به موضوع پیشگیری در قانون اساسی توجه شده از دولت و دستگاه‌‌های اجرایی انتظار می‌‌رود به این مسئله عنایت بیشتری داشته باشند. شاخصه‌‌‌‌‌های مبارزه با فساد سرعت، دقت و قاطعیت سه عنصر اساسی بود که دادستان تهران در مبارزه با فساد مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: مردم از اطاله دادرسی رنج می‌برند لذا تلاش شده است با تشکیل شعب ویژه این مشکل برطرف شود.
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به اینکه در پرونده‌ تلفن همراه ظرف یک ماه ۱۶ کیفرخواست صادر شد، ابراز داشت: در گذشته چنین پرونده‌هایی شش ماه تا یکسال طول می‌کشید تا در دادگاه رسیدگی شود. وی در تبیین شاخصه دقت با طرح این پرسش که آیا اگر سرعت مورد توجه قرار می‌گیرد دقت فراموش می‌شود، بیان کرد: مرجع قضایی باید با توجه به دلایل، اظهارات متهم و محتویات پرونده رسیدگی کند بنابراین علاوه بر شاخصه سرعت، دقت نیز مورد توجه قرار می‌‌گیرد.
دادستان تهران در مورد قاطعیت دستگاه قضایی یادآور شد: در شعب ویژه اگر دلایل موجود در پرونده کافی باشد متهمان مفاسد اقتصادی بدون استثنا تحت تعقیب قرار می‌‌‌‌گیرند تا مفسدان بدانند طوفان مبارزه با فساد جدی است و بهترین کار این است که مفسدین به مسیر صحیح بازگردند. جعفری دولت‌آبادی خطاب به مفسدین و کسانی که دست در فساد دارند، عنوان کرد: پنبه‌ها را از گوش‌‌‌‌ها درآورید؛ چراکه این بار مبارزه جدی، قاطع و احکام صادره اجرا خواهد شد، بنابراین سرعت، دقت و قاطعیت و اجرای حکم شاخصه‌های مهمی است که در مبارزه فعلی به آن توجه شده است.
نقش رسانه ها در مبارزه با فساد جعفری دولت‌آبادی با بیان این‌که برخی دستگاه قضایی را به مبارزه با افشاگران متهم می‌کنند، گفت: ادعا می‌‌‌شود که قوه قضاییه به سراغ کسانی که فساد را برملا کنند، می‌رود در حالی که این موضوع افترایی بیش نیست. از رسانه‌ها برای اینکه فسادی را اعلام کنند، تشکر می‌‌‌‌‌شود اما اعلام فساد، با برهم زدن امنیت روانی مردم فرق دارد به عنوان مثال اعلام می‌‌‌‌شود میلیاردها تومان اختلاس شده است اما بعد از بررسی مشخص می‌شود که این خبر مبنا نداشته است.
  وی ادامه داد: رسانه‌ها در انتشار اخبار صحیح و انتقاد از مسئولان آزادند اما طبق قانون مطبوعات رسانه‌ها حق تخریب، توهین و سیاهنمایی ندارند و نمی‌‌‌‌توانند به بهانه مبارزه با فساد مردم را ناامید کنند. این مقام قضایی توجه رسانه‌ها را به این نکته معطوف ساخت که افشاگری واقعی و صحیح مورد توجه قرار می‌‌‌گیرد، گفت: جمهوری اسلامی مبتنی بر شریعت است و باید اقدامات در چارچوب شریعت و ارزش‌‌‌های دینی صورت گیرد.
جعفری دولت‌آبادی از مردم، رسانه‌ها، نشریات، سمن‌ها و کسانی که از فساد اطلاع دارند خواست که گزارش‌های خود را به مبادی ذیربط مانند پلیس و دادستانی اعلام کنند و با اشاره به اقدامات شعب ویژه اظهار داشت: پرونده‌های مهم اقتصادی در این شعبات رسیدگی جلسه و دادگاه علنی برگزار می‌‌‌شود.
وی قطعی بودن احکام را به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های احکام شعب ویژه دانست و تصریح کرد : در دروه گذشته احکام صادره قابل اعتراض بود اما آرای صادره از شعب ویژه به جز حکم اعدام، قطعی است که این امتیاز بزرگی است. دادستان تهران با اشاره به مواعد رسیدگی در شعب ویژه خاطرنشان کرد: در قانون آیین دادرسی کیفری سال ۹۲ مواعد متعدد برای‌ رسیدگی وجود دارد که زمانبر است اما در شیوه جدید مواعد رسیدگی کاهش یافته و همین امر باعث شده که سرعت رسیدگی افزایش پیدا کند.
  جعفری دولت‌آبادی افزود: انتشار اسامی محکومان مرتبط با شعب ویژه بازدارنده است. نقش اقدامات پیشگیرانه در مقابله با جرایم جعفری دولت‌‌‌‌آبادی با تقدیر از همکاری پلیس تهران در رابطه با پرونده‌های اقتصادی ابراز داشت: این همکاری باید در سراسر کشور عملیاتی شود و امیدواریم رویه‌‌‌‌ای که در تهران شکل گرفت درحوزه سایر جرایم از جمله مواد مخدر و مبارزه با مفاسد اخلاقی نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: علاوه بر مقابله، مسئله پیشگیری از وقوع جرم باید مورد توجه قرار گیرد. دادستان تهران در این زمینه به پرونده سکه ثامن اشاره و عنوان کرد: چرا همه دستگاه‌‌‌ها غفلت کردند تا پرونده‌ای با این تعداد شاکی تشکیل شود. پیشگیری یعنی اینکه اگر با سوءجریانی مواجه شویم هر کس در حوزه خود عمل کند.
همچنین براساس گزارش‌ پلیس یک طلافروش ۱۵ سال است در منطقه تهران‌‌‌‌پارس فعالیت مجرمانه می‌‌‌کرده است اما چرا گزارش نشده بود؟ در حالی که اقدامات پیشگیرانه در حوزه درمان و سلامت موفق بوده است اما آثار آن در مبارزه با جرایم محسوس نیست. اهمیت دستورالعمل کنترل مجرمان حرفه‌‌‌ای جعفری دولت‌آبادی با اشاره به دستورالعمل ریاست قوه قضاییه در مورد کنترل مجرمان حرفه‌‌ای و سابقه‌‌‌دار که در تیر ماه سال جاری صادر شده است، خطاب به فرماندهان پلیس یادآور شد: در این دستورالعمل به برخی از دغدغه‌های پلیس پاسخ داده شده است.
به موجب ماده اول، جرایم مهم عبارت است از: جرایم حدی مستوجب سلب حیات، قتل عمد، نزاع دسته جمعی و مسلحانه، جرایم عمدی علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، آدم‌‌‌ربایی، جرایم سازمان‌‌‌یافته، تجاوز به عنف، دایر کردن مرکز فساد و فحشا، اسیدپاشی، اخلال در نظام اقتصادی کشور، سرقت مقرون به آزار، سرقت به عنف، کیف‌‌‌زنی، جعل، کلاهبرداری، قاچاق مسلحانه یا عمده مواد مخدر و روان‌گردان، خرید و فروش سلاح و قاچاق انسان.
وی اضافه کرد: ماده ۹ به همکاری پلیس در زمینه مرخصی محکومان سابقه‌‌‌‌دار اختصاص دارد و پلیس می‌‌‌تواند موارد محدودیت و ممنوعیت را به مقامات قضایی اعلام کنند. در این دستورالعمل قوه قضاییه مکلف شده است که با همکاری سایر دستگاه‌ها بانک اطلاعاتی مجرمان ایجاد کند.
  دادستان تهران در مورد امنیت اجتماعی بیان کرد: پلیس در این بخش‌ها فعالیت‌‌‌‌های زیادی انجام داده ولی مردم ما در بخش امنیت اجتماعی که جرایم مهمی مثل قتل و سرقت اموال عمومی، تجاوز به عنف، مزاحمت‌‌‌ها و نظایر آن را شامل می‌شود باید در مورد جان، مال و آبروی خود امنیت خاطر داشته باشند و با هر گونه دروغ‌‌‌‌پردازی، افترا،‌ فضاسازی‌های نامناسب در حوزه‌های رسانه‌ای و فضای مجازی مقابله شود.
جعفری دولت‌آبادی در مورد نقش پلیس‌های تخصصی گفت: امروزه ناجا، پلیس‌های تخصصی خوبی ایجاد کرده است اما تجربه اخیر نشان داد که پلیس باید در حوزه‌‌‌های اجتماعی و اقتصادی بیشتر سرمایه‌‌گذاری کند.  لزوم طراحی و تهیه سند ملی مبارزه با جرم وی خواستار طراحی و تهیه سند ملی مبارزه با جرم شد و اظهار داشت: در کشور اسناد بالادستی زیادی وجود دارد اما در مبارزه با جرم سند ملی نداریم که باید این موضوع را در تهران عملی کنیم.
دادستان تهران با اشاره به لزوم تمرکز پلیس در مورد برخی از جرائم مهم تصریح کرد: مردم از جرائمی مثل سرقت و شرارت‌‌‌ها رنج می‌‌‌برند. پلیس باید جرائم مهم را بیشتر مورد توجه قرار دهد و باید از ظرفیت مردم، بسیج و سمن‌‌‌ها در مبارزه با جرایم استفاده شود. جعفری دولت‌آبادی ادامه دادد: توجه به حقوق مردم، متهمان، تکریم مراجعین و نظارت بر بازداشتگاه‌ها ضروری است.
لزوم همکاری متقابل دادستانی و پلیس در این جلسه، سردار رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ بر لزوم همکاری بین پلیس و دستگاه قضایی تاکید و خاطرنشان کرد: چنانچه وحدت و همدلی وجود داشته باشد هم‌‌افزایی ایجاد می‌شود که این امر موجب امیدوار شدن مردم خواهد بود. در این جلسه هم‌‌چنین فرماندهان پلیس تهران در بخش‌‌‌های مختلف به بیان مشکلات پرداخته و راهکارهای ارائه کردند.
فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با تاکید بر لزوم تداوم جلسات مشترک برای ارتقای همکاری میان دادستانی تهران و پلیس ابراز داشت: مطالبی که از سوی فرماندهان پلیس مطرح شد در پنج محور قابل جمع‌‌‌بندی است که عبارت است از: مطالبه‌‌‌گری، حمایت از مصوبات جلسات، جلب همکاری دستگاه‌ها، رفع موانع و مشکلات و همکاری متقابل دستگاه‌ها از جمله اموری است که مورد توجه قرار خواهد گرفت.


کد خبر: 8786  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

کشوری که ۲۵۰۰ کودک را در قفس حبس می‌کند برای ایران نسخه دموکراسی می‌پیچد! روزنامه جوان  ۴۲ دقیقه پیش

سرویس سیاسی جوان آنلاین - حامد طبیعت پور:‌ در روزهایی که گذشت برخی از کارگران زحمتکش شرکت «نیشکر هفت‌تپه» بابت پیگیری مطالبات به حقشان دست به تجمع اعتراض‌‌آمیز زدند که در نهایت با پیگیری مسئولان استانی و وزارت کار اعلام شد تمام مطالبات کارگران تا پایان هفته جاری پرداخت...

حمایت مجلس از صنعت هوا و فضا در بودجه سال 98 تسنیم  ۵۴ دقیقه پیش

سیدجواد حسینی‌کیا، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به نشست عصر امروز این کمیسیون گفت: در این جلسه معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گزارشی از پیشرفت‌های صنعت هوافضا به نمایندگان ارائه کرد.وزیر نیرو...

طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی در مجلس مسکوت ماند تسنیم  ۵۴ دقیقه پیش

یحیی کمالی‌پور، عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جلسه عصر امروز (سه‌شنبه 29 آبان) این کمیسیون،گفت: بررسی طرح تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی در دستورکار جلسه امروز اعضای کمیسیون قرار...

ادعای هانت علیه ایران/وزیر علوم در لیست استیضاح/انتظار مشتریان نفت ایران برای اجرای SPV شبستان  ۵۴ دقیقه پیش

ادعای هانت علیه ایران/وزیر علوم در لیست استیضاح/انتظار مشتریان نفت ایران برای اجرای SPVبه گزارش خبرگزاری شبستان،  ادعای هانت علیه ایران، استیضاح وزیر علوم با ۱۰۰ امضا کلید خورد، جزئیاتی از کارت سوخت های جدید، مشتریان نفت ایران در انتظار اجرای SPV  از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در سه شنبه ۲۹ آبان ماه است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.   سوئیفت...

«درام» جایگزین «دلار» در مبادلات ایران و ارمنستان شبستان  ۵۴ دقیقه پیش

«درام» جایگزین «دلار» در مبادلات ایران و ارمنستانبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، ایران و ارمنستان از قرن های بسیار دور با یکدیگر ارتباط گسترده سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی داشتند البته این مراودات در دوره 80 ساله حکومت کمونیستی بنا بر محدودیت هایی که وجود داشت، کاهش پیدا کرد و به تناسب آن هم ارتباط دو ملت کم شد.   در سال 1371 سفارت...

افشاگری از نامه وزیر برای واگذاری ملک ۱۰۰۰ میلیارد تومانی جام نیوز  ۵۸ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: آقای وزیری که ان شاء الله حضرت امیر المومنین (ع) حسابش را می‌دهد و جمهوری اسلامی نیز حساب و کتابش را کف دستش می گذارد بی محابا در نامه‌ای به استان می‌نویسد که ملکی جمهوری اسلامی را معادل 1000 میلیارد تومان...

واکنش محسن هاشمی به احتمال عدم تایید حناچی نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، هاشمی در انتهای جلسه امروز شورای شهر تهران که هیچ مصوبه ای نداشت و به قول خودش به "تشکر و تذکر" گذشت، در برابر خبرنگاران حاضر شد تا درباره احتمال عدم تایید صلاحیت پیروز حناچی شهردار منتخب شورای تهران توضیح دهد. او تنها به ذکر این نکته اکتفا کرد که احتمال دارد حناچی "خود به خود" شهردار...

محسن هاشمی: خبر موثقی از حکم حناچی نداریم/ وزارت کشور ۳ روز فرصت دارد نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، محسن هاشمی رفسنجانی در پایان یکصدوسومین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: در ابتدای جلسه امروز اعضای شورای شهر تهران تذکراتی را در بخش‌های مختلف، جهانی، بین‌المللی، داخلی و کشوری دادند و در واقع وقت زیادی از جلسه امروز صرف تذکرات اعضای شورای شهر شد.وی تصریح کرد: در ادامه جلسه آقای...

مشکلات مالی مترو در کلانشهرها بررسی شد خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

مشکلات مالی مترو در کلانشهرها بررسی شد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «مهدی جمالی نژاد» در دیدار با عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی که امروز- سه شنبه- انجام شد، درخواست اضافه شدن 80 دستگاه واگن مترویی به قرارداد تامین 315 دستگاه واگن برای شهرهای اصفهان، تبریز و شیراز...

ذوالقدر: بودجه فرهنگی در سال آینده افزایش می یابد/طرح مجلس برای ترویج فرهنگ کتابخوانی آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به برگزاری  آیین تجلیل از مقام کتابداران برگزیده استان تهران که در باغ ملی تهران برپا شد، بر اهمیت نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی در جامعه و  معضلات عرصه نشر و چاپ کتاب اشاره کرد و افزود:  کمیسیون فرهنگی برای افزایش بودجه فرهنگی در بودجه سال آینده...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده