تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۰۱
بدترین خاطره ام از شهرداری فروش شهروند و شهر آفتاب بود
ایران آنلاین /افشاگری درباره گزارش تلفیق‌ سال ٩٠، گزارش حسابرسی شهرداری، واگذاری سوله‌های مدیریت بحران، تغییر کاربری زمین‌های سبز، استخدام‌های بدون ضابطه در مترو و این آخری‌ها هم نبود امنیت در خط ٧متروی تهران دردسرها و تنش‌های زیادی را برای او رقم زد. حافظی در فصل انتخابات شورای شهر با شلوغ‌شدن صف‌های ثبت‌نام، غایب ثبت‌نام‌کنندگان بود و از ورود به جمع کاندیداهای شورای پنجم انصراف داد.
از حالا تا سال‌های بعد اما خیلی از مردم شورای چهارم شهر تهران را با نام «رحمت‌الله حافظی» به یاد خواهند آورد؛ نماینده‌ای مستقل، منتقد و ماندگار. او حالا به‌ عنوان رئیس سابق کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران در صحبت از خاطرات خوب شورای چهارم با «شهروند» کارنامه این چنین دارد: «تعطیلی کارخانه شن و ماسه، رفع مشکل آلودگی آب برخی مناطق تهران و تعطیلی کارخانه ایرفو.
» حافظی از تنش‌ها و درگیری‌ها دلگیر نیست و آن را به حساب مسائل کاری خود می‌گذارد و می‌گوید: «بدترین خاطره‌ام در روزی رقم خورد که فروشگاه شهروند و شهر آفتاب را به فروش گذاشتند.»   آقای دکتر حافظی شورای چهارم تمام شد و دیگر احتمالا ما خبرنگاران حوزه شهری شما را کمتر می‌بینیم.
حالا که در حال رفتن هستید، می‌توانید در مورد بهترین خاطره‌هایتان از شورای چهارم حرف بزنید؟ شورای چهارم به‌رغم فراز‌و‌نشیب‌های زیادی که داشت اما اتفاقات خوبی هم در آن به وقوع پیوست و صدور دستور توقف معادن شن و ماسه یکی از این اتفاقات خوب بود. این معادن که جز تهدید زیست‌محیطی، تهدید جانی هم برای شهروندان بود چون دیواره‌های آن ١٣٥ متر عمق داشت و وجود ترک‌های روی آن احتمال ریزش آن را زیاد می‌کرد.
در این صورت ممکن بود که دیواره‌ها فرو بریزد و محلات را به درون خود بکشد. وزرات صنعت و معدن به علت منقضی‌شدن پروانه برداشت از این معادن، سازمان محیط زیست به دلیل تهدید زیست‌محیطی و وزارت نیرو هم به دلیل فاصله ٤ متری آن با عرض رودخانه کن از صاحبان این کارخانه شکایت کرده بودند اما هیچ‌کدام نتیجه‌ای نداشت.
به دنبال پیگیری‌ها و مکاتباتی که با دادستانی داشتیم، توانستیم دستور توقف آن را بگیریم. در مکاتبات صراحتا اعلام شد که مسئولیت هرگونه خسارت جانی و مالی بر عهده شماست؛ بنابراین مداخله جدی دادستانی صورت گرفت. مورد دیگر که بحث آلودگی آب تهران بود که با رسانه‌ای‌کردن و جلب افکار عمومی باعث انتقال آب سد ماملو به ناحیه جنوب شرق و شرق تهران در‌ سال ٩٥ شدیم و درنهایت آب این مناطق هم به سطح استاندارد رسید.
مورد بعدی بسته‌شدن کارخانه ایرفو بود که در دل مناطق مسکونی قرار داشت و چدن ذوب می‌کرد. در آن‌جا هم با حضور رسانه‌ها درنهایت توانستیم کار را به تعطیلی کارخانه برسانیم.   خاطره بد چه چیزی در خاطرتان مانده است؟ روزی فروشگاه شهروند و شهر آفتاب را به فروش گذاشتند؛ همان روز هم این حرف را به دوستانم در شورا گفتم.
البته از سه ماه قبل زمزمه‌های فروش شهروند و شهرآفتاب در صحن شورا شنیده می‌شد اما به‌رغم مخالفت‌های زیاد اعضا، شهرداری تهران سه ماه بعد با لابی توانست نظرات موافق را به خود جلب کند. این طرح در جلسه‌ای با نمایندگان شهرداری به رأی گذاشته شد و به تصویب رسید. معتقدم فروش شهروند و شهرآفتاب فروش سرمایه‌های شهر تهران بود.
شهرداری از بانک شهر پول قرض گرفته بود و در بازپرداخت آن مانده بودند بنابراین اینها را به حراج گذاشتند. نکته‌ای که باید مورد توجه اعضای بعد باشد این است که فعلا فروشگاه شهروند را حدود ٢٥٠ میلیارد تومان فروخته‌اند در حالی‌که تنها برند «شهروند» چندین ‌هزار میلیارد تومان ارزش دارد.
این اقدام شهرداری جای تعمق دارد. امیدواریم کمیته‌ای در شورای پنجم مراحل آن را رصد کند و فرآیند واگذاری‌ها را تحت نظر داشته باشد. در قرارداد نمایشگاه شهر آفتاب هم مبلغی حدود‌ هزار میلیارد تومان لحاظ کردند در حالی ‌که در شورا بیش از این مبلغ مصوبه داشتند؛ یعنی حدود‌ هزار و ٦٠٠ یا ‌هزارو ٧٠٠ میلیارد تومان برای آن هزینه کردند.
فکر می‌کنم این موارد باید مورد استفاده قرار بگیرد. ماجرای پلاسکو هم یکی دیگر از خاطرات تلخ ما در شورای پنجم بود که موجب کشته‌شدن پرسنل شهرداری شد. این اتفاق می‌توانست تلفات جانی نداشته باشد چون آتش‌سوزی به صورت طبیعی در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد ولی مهم این است که تلفات جانی نداشته باشد اما متاسفانه سوء‌مدیریت باعث وقوع چنین حادثه تلخی شد.
  در شورا یکی از افرادی بودید که به خاطر مواضع‌تان مورد هجوم برخی از اعضا به‌ویژه رئیس شورا بودید. در آن روزهای پرتنش چطور؟ ناراحت نشدید؟ اینها مهم نیست. وقتی نمایندگی مردم را دارید و صادقانه کار می‌کنید، این اتفاقات مهم نیست. این رفتارها را به حساب مسائل کاری خود می‌گذارم و از اینکه چنین رفتارهایی با من شد، دلگیر نیستم؛ اما متاسفم ظرفیت‌هایی که از آنها می‌شد برای افزایش آرامش مردم استفاده کرد با دید بسته این‌طور به هدر رفت.
این پتانسیل برای نتیجه‌ای که انتظار می‌رفت، خرج نشد اما امیدوارم شورای بعدی که طبعا دیگر این مقاومت‌ها را ندارد از ظرفیت مشاوره‌ای فنی کمک بگیرد و بتوانیم این خلأیی را که در ١٢‌سال گذشته شاهد بودیم، در مدت کوتاهی جبران کنیم.   فکر می‌کنید چه اتفاقی باید در شورای چهارم می‌افتاد که نیفتاد؟ اگر نیت‌ها و رفتارها مبتنی بر صداقت بود، اتفاق دیگری رقم می‌خورد آن هم در صورتی که هر ٣١ نفر خود را نماینده مردم احساس می‌کردند و می‌خواستند در راستای منافع مردم گام بردارند.
هیچ دلیلی وجود نداشت که نیمی از جلسات شورا پشت درهای بسته برگزار شود. اگر من خود را نماینده مردم تلقی می‌کنم، فعالیت صادقانه داشته باشم، می‌گویم بگذارید موکلان من بدانند که در صحن شورا چه تصمیمی می‌گیرم؛ چرا پشت درهای بسته و در خفا تصمیم گرفته شود؟ این اولین گام جهت شفاف‌سازی است، اگر درها باز می‌شد و در حضور اصحاب رسانه تصمیم‌گیری می‌شد، هیچ‌گاه بین آن چیزی که در صحن شورا رخ می‌داد، آن چیزی که نمایندگان ابراز می‌کردند و آنچه که اعضا در انظار عمومی مصاحبه می‌کردند، تفاوتی شاهد نبودیم.
ما می‌دیدیم که آقایان در جلسات غیر علنی حرفی را می‌زنند و در مصاحبه با اصحاب رسانه حرف دیگری می‌زنند؛ آن هم به‌طور کاملا متضاد. این رفتارها از صداقت و شأن نمایندگی به دور بود. اگر این شفاف‌سازی‌ها صورت می‌گرفت، رانت ایجاد نمی‌شد. وقتی در مورد باغات تصمیم می‌گیرید، چرا باید در جلسات غیر علنی باشد؟ معتقدم باید از قبل دستور جلسات روی سامانه شورا باشد و صاحب ملکی که می‌خواهد در مورد آن تصمیم بگیرد همه چیز را بداند، حتی این امکان را در اختیارش بگذارید که در سالن مجاور شورا مسائل را به ‌طور زنده ببیند.
باید بگذارید، بداند آیا ملک او باغ تلقی می‌شود یا نمی‌شود؟ میلیاردها تومان پول جا‌به‌جا می‌شود، ولی وقتی اجازه دسترسی به اطلاعات به آنها نمی‌دهید برای عده‌ای که به این اطلاعات دسترسی دارند، رانت ایجاد می‌کنید. زمینی که هیچ ارزشی نداشته با این تصمیم باارزش می‌شود، عده‌ای آن را می‌خرند و از ارزش افزوده آن استفاده می‌کنند یا بالعکس.
در صورت نبود این شفاف‌سازی اطلاعات زمینی که در حالت عادی ارزش داشته است و با یک تصمیم شورا از ارزش آن کاسته می‌شود را می‌توانید به کسی برسانید و قبل از این‌که تصمیمات در سامانه‌های شهرداری بنشیند، آن را به فردی که مطلع نیست، بفروشید که آن فرد دچار خسران می‌شود؛ متاسفانه این مسائل قابل پذیرش نیست.
  طرح حفاظت از باغات تهران برای سومین‌بار به صحن شورای شهر آمد و البته رد هم شد، شما محدودیت‌های این لایحه را به نفع حفظ باغات تهران می‌دانستید اما آقای چمران معتقد بودند که محدودیت‌ها ما را به دوران قبل از مصوبه برج-‌باغ‌ها باز می‌گرداند. او البته بعدتر در گفت‌وگویی اشاره کرد که معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران گزارشی دارد که نشان می‌دهد تخریب باغات در دوره قبل از مصوبه برج-باغ‌ها بسیار زیاده بوده است.
آقای چمران در پاسخ به این سوال «شهروند» که آمار تخریب باغات در آن زمان چقدر بوده است؟ دقیقا این جمله را بیان کرد: «آن‌قدر آمار تخریب باغ‌های تهران در آن دوران (منظور دهه ٧٠ و اوایل دهه ٨٠ است) زیاد بوده است که رویمان نمی‌شود آن را اعلام کنیم.» آیا واقعا آماری در این زمینه وجود دارد؟ و در کل پاسخ‌تان به این موضعی که دارند، چیست؟ سوال از آقای چمران این است که اگر مالک زمین و ملکی که کاربری باغ دارد، بداند که در صورت خشک‌کردن باغ و تبدیل آن به زمینی بایر باز هم اجازه ساخت‌وساز به او نمی‌دهند آیا باز هم باغ را خشک خواهد کرد؟ این اتفاق می‌افتد چون در اجرای قانون تعلل شده است وگرنه باغ، باغ است، حتی اگر خشک شود.
وقتی در ٣٠‌درصد باغی که درخت سالم دارد، اجازه ساخت‌وساز داده می‌شود نتیجه تخریب باغ است. می‌بینید که چه اتفاقی افتاد ٤‌هزار هکتار از باغ‌های تهران را از بین بردند اما اگر با قدرت می‌ایستادید که باغ، باغ است این اتفاق نمی‌افتاد. حتی اگر درختان هم خشک می‌شد، نباید به مالک اجازه ساخت‌وساز داده می‌شد و در ازای آن حتی باید از او جریمه هم گرفته می‌شد تا مجددا درختان باغ را احیا کند.
چون باغ را خشک می‌کردند به آنها اجازه ساخت‌وساز داده شد؛ این رفتار غلط است! در آن زمان طبق قانون اگر مالک درختان را خشک می‌کرد، می‌توانستید از قوه قضائیه دستور مصادره زمین را بگیرید اگر در این کار هم موفق نبودید- چون گفته می‌شود در آن زمان هیچ‌وقت دستور مصادره زمین داده نشد- زمین که خشک شد چرا اجازه ساخت‌وساز دادید؟ چرا به همین بهانه مصوبه برج-باغ‌ها را تصویب کردید؟ حتی اگر زمین خشک بود باید مالک را با جریمه مجبور به کاشت درخت می‌کردید.
حرف‌هایی که زده می‌شود واقعا قابل‌پذیرش نیست./شهروند   کلمات کلیدی رحمت الله حافظی و قالیباف عملکرد قالیباف در دوران شهرداری تهران

کد خبر: 879581  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

بوندسلیگای آلمان؛ برتری خانگی دورتموند ایرنا  ۱۸ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، شنبه شب در ادامه هفته هفدهم لیگ فوتبال باشگاه های آلمان، بورسیادورتموند که به تازگی با تغییرات گسترده کادر فنی مواجه شده است در ورزشگاه «سیگنال ایدونا پارک» میزبان هافنهایم بود و در نهایت به پیروزی دو بر یک دست یافت تا با 28 امتیاز به رتبه سوم برسد و هافنهایم نیز 26 امتیازی باقی ماند.در...

پیشروی ارتش سوریه دراستان ریف دمشق ایرنا  ۱۸ دقیقه پیش

به گزارش شنبه شب ایرنا، منابع میدانی امروز اعلام کردند که ارتش سوریه با پشتیبانی گروه های دفاع مردمی، دو تپه 'المنطار' و الزیات' در جنوب شرق روستای مغرالمیر در استان ریف دمشق را از دست گروه تروریستی جبهه النصره آزاد کردند.این منابع افزودند: نیروهای ارتش برای تسلط بر همه تپه های اطراف و مشرف بر روستای...

اظهارات نيكي هيلي را به حساب بي‌اطلاعي او بگذاريد روزنامه جوان  ۵۸ دقیقه پیش

سخنگوي ارشد نيروهاي مسلح، اظهارات سخيف نماينده امريكا در سازمان ملل درباره ايران و توان دفاعي يمن را ناشي از بي‌اطلاعي وي از مسائل نظامي و دفاعي دانست. 

زيباكلام: مردم ناراضي‌اند اما بايد از روحاني حمايت كنيم! روزنامه جوان  ۵۹ دقیقه پیش

صادق زيباكلام معتقد است كه اصلاح‌طلبان به‌رغم نارضايتي از حسن روحاني بايد همچنان از او حمايت كنند. او در يادداشتي در روزنامه اعتماد سطح نارضايتي‌ها از دولت را بالا مي‌داند: «نارضايتي از دولت آقاي روحاني چه در شهرستان‌ها و چه درتهران از اوايل سال تحصيلي خيلي پررنگ بود... سخنراني آقاي روحاني در تلويزيون...

پنتاگون مخفیانه به دنبال رمزگشایی از اشیاء ناشناس پرنده بوده است نامه  ۱ ساعت پیش

پایگاه «پالیتیکو» روز شنبه در گزارشی اختصاصی نوشته است که وزارت دفاع آمریکا یک دهه قبل به دستور کنگره و به صورت مخفیانه برنامه‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات و رمزگشایی از اشیاء ناشناس پرنده (UFO/یوفو) راه‌اندازی کرده است.به گزارش نامه نیوز، پالیتیکو در مورد این اشیاء نوشته است: «ادعا شده است که به نظر می‌رسیده...

کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوای تهران تشکیل جلسه داد نامه  ۱ ساعت پیش

به دلیل بالا بودن شاخص کیفی هوای تهران جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران در استانداری تهران در حال برگزاری است.به گزارش نامه نیوز، تا دقایقی دیگر مصوبات این کمیته که با حضور مسوولان مربوطه از محیط زیست، آموزش و پرورش، راهنمایی و رانندگی، وزارت بهداشت و... است، اعلام خواهد شد. منبع: ایلنا ...

سیف ماندنی است خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

سیف ماندنی است به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، یک منبع آگاه نزدیک به دولت، ضمن تکذیب شایعات مربوط به تغییر رئیس بانک مرکزی، این اقدامات را واکنشی از جانب افرادی که در برنامه ساماندهی موسسات غیرمجاز مالی متضرر شده‌اند، دانست. این مقام مسئول نزدیک به دولت تاکید کرد: برنامه های رئیس کل بانک مرکزی...

جواد لاریجانی: گفته شده که اگر ما برجام را نمی‌پذیرفتیم به ما حمله نظامی می‌شد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر در همایش انعکاس موازین حقوق بشر در قوانین کیفری ایران، اولین نعمت بزرگ الهی را نعمت بودن برشمرد و اظهار داشت: نعمت بودن از نعمت‌های پنهان خداوند است؛ خدواند نعمت‌ها را اسباغی یعنی به صورت فله‌ای، عطا کرده که برخی از نعمت‌ها آشکار و برخی پنهان...

روایت سرلشکر باقری از نقش ایران در شکست داعش آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس هیات امنای موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در جلسه هیات مدیره موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که عصر امروز (شنبه 25 آذر) با حضور وی برگزار شد، ضمن تقدیر و تشکر از شهردار سابق تهران، مدیرعامل سابق و اعضای سابق هیات‌های‌ امنا و مدیره در خصوص...

نقش دانشگاه پیام نور در اقتصاد مقاومتی‌ و طرح آما‌یش آموزش عالی شفاف  ۱ ساعت پیش

به گزارش شفاف، زمانی‌ رئیس دانشگاه پیام نور صبح امروز در مراسم تکریم و معار‌فه رؤسای دانشگاه‌های پیام نور که در ساختمان مرکزی برگزار شد‌، اظهار کرد: دانشگاه پیام نور در برهه‌ای از زمان‌ که کشور‌ نیازمند  گسترش آموزش عالی بود به عنوان یکی از زیرنظام‌های موجود در وزارت علوم توانست‌ کارهای خوبی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده