تعداد بازدید: ۲۷
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۱۱
سفیر آلمان: نقش فعال و منعطفی با ایران داریم
سفیر آلمان در ایران گفت: کشورش در مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی سهیم شده و نقش فعال و منعطفی را در گسترش روابط با ایران ایفا کرده است. به گزارش ایرنا، میکائیل کلور برشتولد روز سه شنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی اظهارکرد: دولت آلمان سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد ارتباطات جدید و دوام ارتباطات قدیمی با ایران انجام داده است.
وی با اشاره به قدمت روابط ایران و آلمان، گفت: نقطه شاخص این روابط، ارتباط صمیمی و منطقی بین تبریز و شهرهای آلمان است . سفیر آلمان با اشاره به نشست خود با اعضای اتاق بازرگانی تبریز، گفت: در این جلسه پرمحتوا و منطقی، درخصوص زمینه‌های فعالیت در استان آذربایجان شرقی از جمله داروسازی و خودروسازی مذاکره کردیم و به‌عنوان سفارت آلمان آماده‌ایم تا دست ‌در دست شما از ظرفیت‌های استان استفاده کنیم.
کلوربرشتولد در ادامه به ساخت دو نیروگاه بزرگ خورشیدی با مشارکت سرمایه‌گذاران آلمانی در ایران اشاره کرد و گفت: پرداختن به انرژی‌های نو در کشوری مثل ایران که ذخایر عظیم سوخت فسیلی را در اختیار دارد تحسین‌برانگیز است و ما در این زمینه می‌توانیم شرکای ایده‌آلی برای همدیگر باشیم. سفیر آلمان در ایران با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، گفت: از ابتدای مسئولیتم می‌دانستم که یکی از اولین سفرهایم به آذربایجان شرقی و تبریز خواهد بود و علاقه‌مند بودم ظرفیت‌های این استان را از نزدیک ببینم.
وی با ابراز مسرت از برقراری پرواز مستقیم بین تبریز و هامبورگ، گفت: مکاتباتی را با دولت آلمان انجام داده‌ایم تا بتوانیم صدور روادید را به یک شرکت خصوصی واگذار کنیم و در صورت تحقق این امر، این شرکت می‌تواند در تبریز هم نمایندگی ایجاد کند که در تسهیل رفت‌وآمد برای فعالان اقتصادی مؤثر خواهد بود. وی با بیان اینکه از علاقه‌مندی مردم ایران و آلمان نسبت به یکدیگر خوشحالیم، افزود: این موضوع می‌تواند زمینه مناسبی برای همکاری در بخش گردشگری باشد.
کلور برشتولد گفت: افتخار دارم که به‌عنوان سفیر آلمان در ایران بتوانم زمینه‌های همکاری مشترک را پیگیری کنم و در این راه قدم‌های مؤثری بردارم. استاندار آذربایجان شرقی هم در این دیدار با بیان اینکه زمینه‌های همکاری وسیع و فراوانی با کشور آلمان داریم، گفت: امیدواریم با تسهیل رفت‌وآمد بین ایران و آلمان و تسریع در صدور روادید برای فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع، اراده مسئولان دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه‌ها تحقق یابد.
اسماعیل جبارزاده با اشاره به ارتباطات دیرینه دو کشور، اظهار امیدواری کرد: در دولت دوازدهم بتوانیم روابط خود را تا سطح قابل قبولی توسعه دهیم. وی با بیان اینکه مسئولان دو کشور اراده کافی برای توسعه روابط را دارند، افزود: وظیفه ما مسئولان دولتی رفع موانع همکاری برای بخش خصوصی است. جبارزاده افزود: در زمان حاضر تعداد زیادی از شهروندان موفق آذربایجان شرقی در زمینه صنعت و تجارت، مقیم آلمان هستند که می‌توانند زمینه‌ساز توسعه روابط دوجانبه باشند.
وی با اشاره به سفر هیات اقتصادی استان آذربایجان شرقی به آلمان در سال گذشته و توافق‌هایی که در این سفر با ایالت‌های زاکسن و نیدرزاکسن صورت گرفت، گفت: به سهم خود به دنبال تحقق این توافق‌ها هستیم و چند مورد از آن ها را نیز اجرایی کرده‌ایم . استاندار آذربایجان شرقی در ادامه آسان‌سازی رفت ‌و آمد را اولین قدم در توسعه روابط بین کشورها عنوان کرد و گفت: این موضوع، مهم‌ترین درخواست تجار و صاحبان صنایع است که اگر تحقق یابد قدم‌های بعدی را راحت‌تر می‌توان برداشت.
جبارزاده با اشاره به راه اندازی پرواز مستقیم بین تبریز و هامبورگ در این راستا، افزود: تداوم این خط پروازی نیازمند تسهیل در صدور روادید است، زیرا اکنون شهروندان تبریزی برای دریافت روادید باید به سفارت آلمان در تهران مراجعه کنند. وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی تبریز آماده است مجموعه‌ای را در اختیار سفارت آلمان قرار دهد تا خدمات روادید برای تجار و صاحبان صنایع در تبریز ارائه شود که در این صورت می‌توان پروازهای مستقیم بین تبریز و آلمان را نیز توسعه داد.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی استان، انجام طرح‌های علمی و تحقیقاتی مشترک را از دیگر زمینه‌های همکاری برشمرد و گفت: وجود 3400 عضو هیأت علمی و 24 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی فرصت مناسبی در این زمینه است. وی با اشاره به بازدید خود از مؤسسه تحقیقاتی لایپزیک در آلمان، گفت: علاقه‌مندیم در بحث محیط زیست، احیای دریاچه ارومیه و آب ‌و فاضلاب، همکاری‌هایی بین دانشگاه‌های استان و این مؤسسه ایجاد شود.
جبارزاده با اشاره به توانمندی شرکت‌های قطعه‌ساز استان، گفت: این شرکت‌ها می‌توانند قطعات مختلف خودرو را با استانداردهای کشور آلمان تولید کنند و این موضوع نیز می‌تواند محور همکاری مشترک باشد. وی افزود: همچنین علاقه‌مندیم که با همکاری یکی از خودروسازان آلمانی، یک خط تولید مشترک خودرو در تبریز راه‌اندازی کنیم.
توسعه انرژی‌ها نو و تجدیدپذیر از دیگر موضوعاتی بود که استاندار آذربایجان شرقی در این دیدار به‌عنوان محور همکاری مشترک با کشور آلمان به آن اشاره کرد. جبارزاده با بیان اینکه آلمان، صاحب فناوری‌های پیشرفته در این زمینه است، گفت: آماده جذب سرمایه‌گذاری برای ایجاد نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در استان هستیم.
وی همچنین به ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی و تولید و صادرات محصولات دامی اشاره کرد و گفت: علاقه‌مندیم با سرمایه‌گذاری مشترک و یا خرید فناوری‌های روز تولید محصولات کشاورزی از آلمان، کیفیت محصولات تولیدی استان را ارتقا دهیم. استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اختصاص اعتبار ویژه برای نوسازی صنایع از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی هیچ محدودیتی در جذب این اعتبارات ندارد و با توجه به اینکه پایه بیشتر صنایع سنگین استان، آلمانی است علاقه‌مندیم که بخش عمده‌ای از نوسازی این صنایع را با همکاری کشور آلمان انجام دهیم.
به گزارش ایرنا، ایجاد شرکت‌های مشترک گردشگری و تبادل گردشگران، برپایی نمایشگاه‌های مشترک و حضور شرکت‌های آلمانی در نمایشگاه‌های تبریز از جمله نمایشگاه فناوری‌های نو و پیشرفته در پاییز امسال از دیگر محورهای مطرح شده توسط استاندار آذربایجان شرقی بود. جبارزاده در پایان با بیان اینکه نسبت به توسعه روابط دو کشور ایران و آلمان خوشبین هستیم، تاکید کرد: مدیریت استان آذربایجان شرقی با تمام توان از توسعه روابط با کشور آلمان در زمینه‌های مختلف حمایت می‌کند.
نخستین انگیزه‌های ایجاد رابطه با آلمان به سال 1850 برمی گردد که به درخواست امیرکبیر مطرح شده بود. امیرکبیر در جستجوی دولت ثالث نیرومندی بود که بدون هیچ گونه توقع استعماری با ایران روابط سیاسی برقرار کند. نخستین تماس دیپلماتیک ایران و آلمان هم در سال 1857 رخ داد. در 25 ژوئن این سال بود که در پاریس پیمان مودت و بازرگانی توسط فرخ خان امین‌الملک، سفیر ایران در پاریس و کنت کارل فرانس فن‌هاتس فلدویلدنبورگ (به آلمانی: Karl Franz von Hatzfeld wilddenburg) به نمایندگی از اتحادیه گمرک آلمان به امضا رسید.
کشور آلمان پس از برجام از جمله نخستین کشورهایی است که نسبت به افزایش همکاری با جمهوری اسلامی ایران گام های عملی برداشته است.

کد خبر: 880083  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: چند ثانیه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌‌های امروز (چهارشنبه، 2 خرداد) در قسمت پایین، قابل مشاهده است:   

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (سه‌شنبه، اول خرداد ) را در اینجا مشاهده می‌کنید: فیلم/ وعده‌های روحانی در مناظرات انتخابات 96/ از رفع تحریم‌های غیر هسته‌ای تا وعده همیشگی تکمیل مسکن مهردر انتخابات اردیبهشت ماه سال گذشته همه کاندیداها وعده هایی را...

سوالات امتحانات نهایی باز هم لو رفت/خرید و فروش در تلگرام تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، چند سالی است امتحانات نهایی دانش‌آموزان به بازاری برای کسب درآمد توسط افراد فرصت طلب تبدیل شده است. بازاری که با سوءاستفاده از نوجوانان کشور به بهانه فروش امتحانات نهایی، درآمدهایی را نصیب برخی افراد می‌کند.این شبکه‌ها که عمدتا در فضای مجازی و کانال‌های...

ملّت ایران از او تهدید بشنید و فقط/ من به او اینگونه می‌گویم ترامپ کردی غلط خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار آموزش‌ و پرورش خبرگزاری فارس، مجتبی نقدی تجره دانشجو معلم رشته ادبیات عرب مرکز آموزش عالی شهدای مکه استان تهران، روایتی منظوم از روز دیدار دانشجومعلمان و فرهنگیان سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب، سروده است:رهبرم در ابتدا ما را عزیز خود شمـرد/ جایگاه تربیت را با معلِّم نام بردگفت...

ایرانیان سالانه 5 بار خدمات درمان سرپایی می‌گیرند آنا  ۴ ساعت پیش

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از ۲۰۰میلیون مراجعه سرپایی ۴۰میلیون ایرانی تحت پوشش بیمه سلامت در سال خبر داد. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در مراسم رونمایی از پایگاه خبری سازمان...

توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود آنا  ۴ ساعت پیش

دادستان کل کشور گفت: توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود. به گزارش خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در حاشیه بیستمین جشن انجمن حمایت زندانیان مرکز، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که "لیست 100 نفره‌ای از مدیران دوتابعیتی...

فرار به جلو پورسیدآقایی در ماجرای طرح ترافیک خبرنگاران تسنیم  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، داستان طرح ترافیک خبرنگاران تمامی ندارد، خبرنگارانی که علی رغم ارسال مدارکشان نتواستند  مجوز ورود به طرح ترافیک دریافت کنند و این در حالی است که تعداد قابل توجهی از خبرنگاران در طی روز برای تهیه خبر در محدوده طرح تردد دارند.محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل...

بارش شدید سبب آبگرفتگی معابر کرج شد آفتاب نیوز  ۷ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد یساولی اظهار داشت: آبگرفتگی معابر به ویژه زیر گذرها و تقاطع های غیر همسطح کرج سبب گرفتاری تعدادی از خودروها از جمله یکدستگاه اتوبوس خدمات شهری با تعدادی سر نشین در میان سیلاب شد. وی افزود: به دنبال این بارش ، تیم های آتش نشانی کرج در مناطق مختلف شهر به خدمات رسانی پرداختند و...

دادستان کل کشور: برخی موسسات مالی وعده سود 70 درصدی می‌دادند تسنیم  ۸ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در بیستمین جشن حمایت از خانواده زندانیان نیازمند اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های اهل بیت در طول زندگی پر برکت‌شان، ایثار و انفاق است.دادستان کل کشور اضافه کرد: به هر کسی هر کمکی می‌کنیم، فقط باید برای خدا باشد. متاسفانه در...

دادستان کل کشور: توییتر رفع فیلتر نمی‌شود تسنیم  ۸ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، دادستان کل کشور در پاسخ به این سوال که اخیرأ شش وزیر و دو نماینده مجلس و عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه  در نامه‌ای خواستار  رفع فیلتر از  توییتر شده و اعلام  کردند آیا  این درخواست مورد قبول واقع می شود، گفت: دیروز  با...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده