تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۱۱
سفیر آلمان: نقش فعال و منعطفی با ایران داریم
سفیر آلمان در ایران گفت: کشورش در مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی سهیم شده و نقش فعال و منعطفی را در گسترش روابط با ایران ایفا کرده است. به گزارش ایرنا، میکائیل کلور برشتولد روز سه شنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی اظهارکرد: دولت آلمان سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد ارتباطات جدید و دوام ارتباطات قدیمی با ایران انجام داده است.
وی با اشاره به قدمت روابط ایران و آلمان، گفت: نقطه شاخص این روابط، ارتباط صمیمی و منطقی بین تبریز و شهرهای آلمان است . سفیر آلمان با اشاره به نشست خود با اعضای اتاق بازرگانی تبریز، گفت: در این جلسه پرمحتوا و منطقی، درخصوص زمینه‌های فعالیت در استان آذربایجان شرقی از جمله داروسازی و خودروسازی مذاکره کردیم و به‌عنوان سفارت آلمان آماده‌ایم تا دست ‌در دست شما از ظرفیت‌های استان استفاده کنیم.
کلوربرشتولد در ادامه به ساخت دو نیروگاه بزرگ خورشیدی با مشارکت سرمایه‌گذاران آلمانی در ایران اشاره کرد و گفت: پرداختن به انرژی‌های نو در کشوری مثل ایران که ذخایر عظیم سوخت فسیلی را در اختیار دارد تحسین‌برانگیز است و ما در این زمینه می‌توانیم شرکای ایده‌آلی برای همدیگر باشیم. سفیر آلمان در ایران با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، گفت: از ابتدای مسئولیتم می‌دانستم که یکی از اولین سفرهایم به آذربایجان شرقی و تبریز خواهد بود و علاقه‌مند بودم ظرفیت‌های این استان را از نزدیک ببینم.
وی با ابراز مسرت از برقراری پرواز مستقیم بین تبریز و هامبورگ، گفت: مکاتباتی را با دولت آلمان انجام داده‌ایم تا بتوانیم صدور روادید را به یک شرکت خصوصی واگذار کنیم و در صورت تحقق این امر، این شرکت می‌تواند در تبریز هم نمایندگی ایجاد کند که در تسهیل رفت‌وآمد برای فعالان اقتصادی مؤثر خواهد بود. وی با بیان اینکه از علاقه‌مندی مردم ایران و آلمان نسبت به یکدیگر خوشحالیم، افزود: این موضوع می‌تواند زمینه مناسبی برای همکاری در بخش گردشگری باشد.
کلور برشتولد گفت: افتخار دارم که به‌عنوان سفیر آلمان در ایران بتوانم زمینه‌های همکاری مشترک را پیگیری کنم و در این راه قدم‌های مؤثری بردارم. استاندار آذربایجان شرقی هم در این دیدار با بیان اینکه زمینه‌های همکاری وسیع و فراوانی با کشور آلمان داریم، گفت: امیدواریم با تسهیل رفت‌وآمد بین ایران و آلمان و تسریع در صدور روادید برای فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع، اراده مسئولان دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه‌ها تحقق یابد.
اسماعیل جبارزاده با اشاره به ارتباطات دیرینه دو کشور، اظهار امیدواری کرد: در دولت دوازدهم بتوانیم روابط خود را تا سطح قابل قبولی توسعه دهیم. وی با بیان اینکه مسئولان دو کشور اراده کافی برای توسعه روابط را دارند، افزود: وظیفه ما مسئولان دولتی رفع موانع همکاری برای بخش خصوصی است. جبارزاده افزود: در زمان حاضر تعداد زیادی از شهروندان موفق آذربایجان شرقی در زمینه صنعت و تجارت، مقیم آلمان هستند که می‌توانند زمینه‌ساز توسعه روابط دوجانبه باشند.
وی با اشاره به سفر هیات اقتصادی استان آذربایجان شرقی به آلمان در سال گذشته و توافق‌هایی که در این سفر با ایالت‌های زاکسن و نیدرزاکسن صورت گرفت، گفت: به سهم خود به دنبال تحقق این توافق‌ها هستیم و چند مورد از آن ها را نیز اجرایی کرده‌ایم . استاندار آذربایجان شرقی در ادامه آسان‌سازی رفت ‌و آمد را اولین قدم در توسعه روابط بین کشورها عنوان کرد و گفت: این موضوع، مهم‌ترین درخواست تجار و صاحبان صنایع است که اگر تحقق یابد قدم‌های بعدی را راحت‌تر می‌توان برداشت.
جبارزاده با اشاره به راه اندازی پرواز مستقیم بین تبریز و هامبورگ در این راستا، افزود: تداوم این خط پروازی نیازمند تسهیل در صدور روادید است، زیرا اکنون شهروندان تبریزی برای دریافت روادید باید به سفارت آلمان در تهران مراجعه کنند. وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی تبریز آماده است مجموعه‌ای را در اختیار سفارت آلمان قرار دهد تا خدمات روادید برای تجار و صاحبان صنایع در تبریز ارائه شود که در این صورت می‌توان پروازهای مستقیم بین تبریز و آلمان را نیز توسعه داد.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی استان، انجام طرح‌های علمی و تحقیقاتی مشترک را از دیگر زمینه‌های همکاری برشمرد و گفت: وجود 3400 عضو هیأت علمی و 24 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی فرصت مناسبی در این زمینه است. وی با اشاره به بازدید خود از مؤسسه تحقیقاتی لایپزیک در آلمان، گفت: علاقه‌مندیم در بحث محیط زیست، احیای دریاچه ارومیه و آب ‌و فاضلاب، همکاری‌هایی بین دانشگاه‌های استان و این مؤسسه ایجاد شود.
جبارزاده با اشاره به توانمندی شرکت‌های قطعه‌ساز استان، گفت: این شرکت‌ها می‌توانند قطعات مختلف خودرو را با استانداردهای کشور آلمان تولید کنند و این موضوع نیز می‌تواند محور همکاری مشترک باشد. وی افزود: همچنین علاقه‌مندیم که با همکاری یکی از خودروسازان آلمانی، یک خط تولید مشترک خودرو در تبریز راه‌اندازی کنیم.
توسعه انرژی‌ها نو و تجدیدپذیر از دیگر موضوعاتی بود که استاندار آذربایجان شرقی در این دیدار به‌عنوان محور همکاری مشترک با کشور آلمان به آن اشاره کرد. جبارزاده با بیان اینکه آلمان، صاحب فناوری‌های پیشرفته در این زمینه است، گفت: آماده جذب سرمایه‌گذاری برای ایجاد نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در استان هستیم.
وی همچنین به ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی و تولید و صادرات محصولات دامی اشاره کرد و گفت: علاقه‌مندیم با سرمایه‌گذاری مشترک و یا خرید فناوری‌های روز تولید محصولات کشاورزی از آلمان، کیفیت محصولات تولیدی استان را ارتقا دهیم. استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اختصاص اعتبار ویژه برای نوسازی صنایع از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی هیچ محدودیتی در جذب این اعتبارات ندارد و با توجه به اینکه پایه بیشتر صنایع سنگین استان، آلمانی است علاقه‌مندیم که بخش عمده‌ای از نوسازی این صنایع را با همکاری کشور آلمان انجام دهیم.
به گزارش ایرنا، ایجاد شرکت‌های مشترک گردشگری و تبادل گردشگران، برپایی نمایشگاه‌های مشترک و حضور شرکت‌های آلمانی در نمایشگاه‌های تبریز از جمله نمایشگاه فناوری‌های نو و پیشرفته در پاییز امسال از دیگر محورهای مطرح شده توسط استاندار آذربایجان شرقی بود. جبارزاده در پایان با بیان اینکه نسبت به توسعه روابط دو کشور ایران و آلمان خوشبین هستیم، تاکید کرد: مدیریت استان آذربایجان شرقی با تمام توان از توسعه روابط با کشور آلمان در زمینه‌های مختلف حمایت می‌کند.
نخستین انگیزه‌های ایجاد رابطه با آلمان به سال 1850 برمی گردد که به درخواست امیرکبیر مطرح شده بود. امیرکبیر در جستجوی دولت ثالث نیرومندی بود که بدون هیچ گونه توقع استعماری با ایران روابط سیاسی برقرار کند. نخستین تماس دیپلماتیک ایران و آلمان هم در سال 1857 رخ داد. در 25 ژوئن این سال بود که در پاریس پیمان مودت و بازرگانی توسط فرخ خان امین‌الملک، سفیر ایران در پاریس و کنت کارل فرانس فن‌هاتس فلدویلدنبورگ (به آلمانی: Karl Franz von Hatzfeld wilddenburg) به نمایندگی از اتحادیه گمرک آلمان به امضا رسید.
کشور آلمان پس از برجام از جمله نخستین کشورهایی است که نسبت به افزایش همکاری با جمهوری اسلامی ایران گام های عملی برداشته است.

کد خبر: 880083  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: چند ثانیه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

فقدان الگوی جامع پیشرفت پایدار؛ نقیصه برنامه های توسعه روستایی و عشایری خبرگزاری فارس  ۳۱ دقیقه پیش

خبرگزاری فارس - گروه شهری: در طول برنامه های توسعه گوناگون کشورمان، اقدامات زیادی در جهت آبادانی و محرومیت زدایی روستاها و مناطق عشایری صورت پذیرفته است.با این حال به دلیل فقدان الگویی جامع برای پیشرفت پایدار این مناطق در ابعادی چون اقتصاد، فرهنگ، بهداشت و سلامت، آموزش،تعلیم و تربیت و غیره، برنامه های...

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته خبرگزاری فارس  ۳۱ دقیقه پیش

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (یکشنبه، اول بهمن) را در اینجا مشاهده می‌کنید: تانک‌های ترکیه وارد سوریه شدند/ تاکنون چندین نظامی ترکیه زخمی شده‌اندبا تداوم مرحله اول عملیات شاخه زیتون ترکیه، تانک‌های این کشور وارد خاک سوریه شده و جنگنده‌ها نیز مواضع...

گازگرفتگی دسته‌جمعی دانش‌آموزان در مشهد چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

گازگرفتگی دسته‌جمعی دانش‌آموزان در مشهدمدیر آموزش و پرورش منطقه تبادکان مشهد، آخرین جزئیات حادثه گازگرفتگی دسته‌جمعی دانش‌آموزان در حوالی مشهد را تشریح کرد و گفت: حال مصدومان رضایت‌بخش است و 21 دانش‌آموز ترخیص شدند. علی ابری اظهار کرد: این حادثه پیش از ظهر امروز در یکی از کلاس‌های دبیرستان دوره اول نجبیه واقع در روستای کورده رخ داد که 23...

متلاشی‌شدن پراید در تصادف زنده‌ماندن راننده زن چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

متلاشی‌شدن پراید در تصادف زنده‌ماندن راننده زنپرایدی که دو سرنشین داشت بعد از تصادف با کامیونت خاور در بزرگراه شهید ستاری، متلاشی شد. بر اثر این حادثه سرنشینان خودروی پراید که دو زن بودند، مجروح شده و برای انجام درمانهای لازم تحویل عوامل اورژانس شدند.

پلاسکو، قربانی بازی نمایشی مسئولین دولتی پس از یکسال/ اعتراض اعضای شورای شهر تهران تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، وقتی ساختمان پلاسکو فرو ریخت، آمال و آرزوهای تعداد زیادی از کارگران و کسبه شهر تهران به پایان رسید. این ساختمان نام آشنای هفده طبقه که به یکی از بورس‌های تولید و حتی توزیع پوشاک در کلان شهر تهران مبدل شده بود بر اساس آتش سوزی تقریبا با خاک یکسان شده و بالغ...

۲۱دختر مشهدی از بیمارستان ترخیص شدند خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

۲۱دختر مشهدی از بیمارستان ترخیص شدند به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، این حادثه پیش از ظهر امروز در یکی از کلاس‌های دبیرستان دوره اول نجبیه واقع در روستای کورده رخ داد که 23 دانش‌آموز توسط اورژانس به بیمارستان طالقانی مشهد منتقل شدند. وی افزود: 21‌ نفر از دانش‌آموزان به دلیل مساعد بودن وضعیت عمومی‌شان...

دانش‌آموزی که خودش را ربود! خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

دانش‌آموزی که خودش را ربود! به گزارش گروه حوادث خبرگزاری برنا، پسر دانش‌آموز پس از ناکامی در امتحاناتش، تحت‌تاثیر یک فیلم آدم‌ربایی هالیوودی، نقشه ربودن خود را اجرا کرد.  ساعت19 و 51 دقیقه بیست و چهارم دی امسال زن و شوهری با حضور در کلانتری 151 یافت‌آباد تهران از ربوده شدن پسر 16 ساله‌شان...

زهرا رهنورد به ملاقات مادر بیمارش رفت عصر ایران  ۱ ساعت پیش

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در توییتی اعلام کرد زهرا رهنورد به دلیل بیماری مادرش و برای ملاقات با او چند روزی را در خارج از حصر به سر برده است. به گزارش ایسنا، الیاس حضرتی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «منابع موثق اطلاع دادند خانم زهرا رهنورد چند روزی است به دلیل بیماری مادرشان خارج...

تداوم گرد و غبار در شرق و جنوب ایران/ افزایش دما در برخی نقاط کشور عصر ایران  ۱ ساعت پیش

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با اشاره به پیش‌بینی افزایش دما در برخی نقاط کشور، از تداوم گرد و غبار در مناطق شرق و جنوب کشور خبر داد. احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: بر اساس آخرین نقشه‌های هواشناسی سامانه بارشی امروز در نیمه شرقی کشور فعال است و سبب ابرناکی و...

کشف ۱۹۲ کیلو تریاک و حشیش در آپارتمانی در مشهد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  جانشین دادسرای انقلاب مشهد از کشف ۱۹۲ کیلو تریاک و حشیش در یکی از مناطق حاشیه مشهد خبر داد.قاضی مهدی خدابخشی یکشنبه شب در جمع خبرنگاران اظهارکرد: خوشبختانه طی رصد های اطلاعاتی ماموران پلیس مبارزه با قاچاق مواد مخدر مشهد خانه ای مسکونی در شهرک عسکریه این شهر که تعدادی قاچاقچی یک...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده