تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۱۱
سفیر آلمان: نقش فعال و منعطفی با ایران داریم
سفیر آلمان در ایران گفت: کشورش در مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی سهیم شده و نقش فعال و منعطفی را در گسترش روابط با ایران ایفا کرده است. به گزارش ایرنا، میکائیل کلور برشتولد روز سه شنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی اظهارکرد: دولت آلمان سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد ارتباطات جدید و دوام ارتباطات قدیمی با ایران انجام داده است.
وی با اشاره به قدمت روابط ایران و آلمان، گفت: نقطه شاخص این روابط، ارتباط صمیمی و منطقی بین تبریز و شهرهای آلمان است . سفیر آلمان با اشاره به نشست خود با اعضای اتاق بازرگانی تبریز، گفت: در این جلسه پرمحتوا و منطقی، درخصوص زمینه‌های فعالیت در استان آذربایجان شرقی از جمله داروسازی و خودروسازی مذاکره کردیم و به‌عنوان سفارت آلمان آماده‌ایم تا دست ‌در دست شما از ظرفیت‌های استان استفاده کنیم.
کلوربرشتولد در ادامه به ساخت دو نیروگاه بزرگ خورشیدی با مشارکت سرمایه‌گذاران آلمانی در ایران اشاره کرد و گفت: پرداختن به انرژی‌های نو در کشوری مثل ایران که ذخایر عظیم سوخت فسیلی را در اختیار دارد تحسین‌برانگیز است و ما در این زمینه می‌توانیم شرکای ایده‌آلی برای همدیگر باشیم. سفیر آلمان در ایران با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، گفت: از ابتدای مسئولیتم می‌دانستم که یکی از اولین سفرهایم به آذربایجان شرقی و تبریز خواهد بود و علاقه‌مند بودم ظرفیت‌های این استان را از نزدیک ببینم.
وی با ابراز مسرت از برقراری پرواز مستقیم بین تبریز و هامبورگ، گفت: مکاتباتی را با دولت آلمان انجام داده‌ایم تا بتوانیم صدور روادید را به یک شرکت خصوصی واگذار کنیم و در صورت تحقق این امر، این شرکت می‌تواند در تبریز هم نمایندگی ایجاد کند که در تسهیل رفت‌وآمد برای فعالان اقتصادی مؤثر خواهد بود. وی با بیان اینکه از علاقه‌مندی مردم ایران و آلمان نسبت به یکدیگر خوشحالیم، افزود: این موضوع می‌تواند زمینه مناسبی برای همکاری در بخش گردشگری باشد.
کلور برشتولد گفت: افتخار دارم که به‌عنوان سفیر آلمان در ایران بتوانم زمینه‌های همکاری مشترک را پیگیری کنم و در این راه قدم‌های مؤثری بردارم. استاندار آذربایجان شرقی هم در این دیدار با بیان اینکه زمینه‌های همکاری وسیع و فراوانی با کشور آلمان داریم، گفت: امیدواریم با تسهیل رفت‌وآمد بین ایران و آلمان و تسریع در صدور روادید برای فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع، اراده مسئولان دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه‌ها تحقق یابد.
اسماعیل جبارزاده با اشاره به ارتباطات دیرینه دو کشور، اظهار امیدواری کرد: در دولت دوازدهم بتوانیم روابط خود را تا سطح قابل قبولی توسعه دهیم. وی با بیان اینکه مسئولان دو کشور اراده کافی برای توسعه روابط را دارند، افزود: وظیفه ما مسئولان دولتی رفع موانع همکاری برای بخش خصوصی است. جبارزاده افزود: در زمان حاضر تعداد زیادی از شهروندان موفق آذربایجان شرقی در زمینه صنعت و تجارت، مقیم آلمان هستند که می‌توانند زمینه‌ساز توسعه روابط دوجانبه باشند.
وی با اشاره به سفر هیات اقتصادی استان آذربایجان شرقی به آلمان در سال گذشته و توافق‌هایی که در این سفر با ایالت‌های زاکسن و نیدرزاکسن صورت گرفت، گفت: به سهم خود به دنبال تحقق این توافق‌ها هستیم و چند مورد از آن ها را نیز اجرایی کرده‌ایم . استاندار آذربایجان شرقی در ادامه آسان‌سازی رفت ‌و آمد را اولین قدم در توسعه روابط بین کشورها عنوان کرد و گفت: این موضوع، مهم‌ترین درخواست تجار و صاحبان صنایع است که اگر تحقق یابد قدم‌های بعدی را راحت‌تر می‌توان برداشت.
جبارزاده با اشاره به راه اندازی پرواز مستقیم بین تبریز و هامبورگ در این راستا، افزود: تداوم این خط پروازی نیازمند تسهیل در صدور روادید است، زیرا اکنون شهروندان تبریزی برای دریافت روادید باید به سفارت آلمان در تهران مراجعه کنند. وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی تبریز آماده است مجموعه‌ای را در اختیار سفارت آلمان قرار دهد تا خدمات روادید برای تجار و صاحبان صنایع در تبریز ارائه شود که در این صورت می‌توان پروازهای مستقیم بین تبریز و آلمان را نیز توسعه داد.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی استان، انجام طرح‌های علمی و تحقیقاتی مشترک را از دیگر زمینه‌های همکاری برشمرد و گفت: وجود 3400 عضو هیأت علمی و 24 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی فرصت مناسبی در این زمینه است. وی با اشاره به بازدید خود از مؤسسه تحقیقاتی لایپزیک در آلمان، گفت: علاقه‌مندیم در بحث محیط زیست، احیای دریاچه ارومیه و آب ‌و فاضلاب، همکاری‌هایی بین دانشگاه‌های استان و این مؤسسه ایجاد شود.
جبارزاده با اشاره به توانمندی شرکت‌های قطعه‌ساز استان، گفت: این شرکت‌ها می‌توانند قطعات مختلف خودرو را با استانداردهای کشور آلمان تولید کنند و این موضوع نیز می‌تواند محور همکاری مشترک باشد. وی افزود: همچنین علاقه‌مندیم که با همکاری یکی از خودروسازان آلمانی، یک خط تولید مشترک خودرو در تبریز راه‌اندازی کنیم.
توسعه انرژی‌ها نو و تجدیدپذیر از دیگر موضوعاتی بود که استاندار آذربایجان شرقی در این دیدار به‌عنوان محور همکاری مشترک با کشور آلمان به آن اشاره کرد. جبارزاده با بیان اینکه آلمان، صاحب فناوری‌های پیشرفته در این زمینه است، گفت: آماده جذب سرمایه‌گذاری برای ایجاد نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در استان هستیم.
وی همچنین به ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی و تولید و صادرات محصولات دامی اشاره کرد و گفت: علاقه‌مندیم با سرمایه‌گذاری مشترک و یا خرید فناوری‌های روز تولید محصولات کشاورزی از آلمان، کیفیت محصولات تولیدی استان را ارتقا دهیم. استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اختصاص اعتبار ویژه برای نوسازی صنایع از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی هیچ محدودیتی در جذب این اعتبارات ندارد و با توجه به اینکه پایه بیشتر صنایع سنگین استان، آلمانی است علاقه‌مندیم که بخش عمده‌ای از نوسازی این صنایع را با همکاری کشور آلمان انجام دهیم.
به گزارش ایرنا، ایجاد شرکت‌های مشترک گردشگری و تبادل گردشگران، برپایی نمایشگاه‌های مشترک و حضور شرکت‌های آلمانی در نمایشگاه‌های تبریز از جمله نمایشگاه فناوری‌های نو و پیشرفته در پاییز امسال از دیگر محورهای مطرح شده توسط استاندار آذربایجان شرقی بود. جبارزاده در پایان با بیان اینکه نسبت به توسعه روابط دو کشور ایران و آلمان خوشبین هستیم، تاکید کرد: مدیریت استان آذربایجان شرقی با تمام توان از توسعه روابط با کشور آلمان در زمینه‌های مختلف حمایت می‌کند.
نخستین انگیزه‌های ایجاد رابطه با آلمان به سال 1850 برمی گردد که به درخواست امیرکبیر مطرح شده بود. امیرکبیر در جستجوی دولت ثالث نیرومندی بود که بدون هیچ گونه توقع استعماری با ایران روابط سیاسی برقرار کند. نخستین تماس دیپلماتیک ایران و آلمان هم در سال 1857 رخ داد. در 25 ژوئن این سال بود که در پاریس پیمان مودت و بازرگانی توسط فرخ خان امین‌الملک، سفیر ایران در پاریس و کنت کارل فرانس فن‌هاتس فلدویلدنبورگ (به آلمانی: Karl Franz von Hatzfeld wilddenburg) به نمایندگی از اتحادیه گمرک آلمان به امضا رسید.
کشور آلمان پس از برجام از جمله نخستین کشورهایی است که نسبت به افزایش همکاری با جمهوری اسلامی ایران گام های عملی برداشته است.

کد خبر: 880083  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: چند ثانیه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

خادمان اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی بدرقه شدند شفقنا  ۴ دقیقه پیش

شفقنا- همزمان با اول آبان‎ماه، آیین بدرقه خدام اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد.به گزارش شفقنا، آیین بدرقه کاروان اربعین حسینی دوشنبه؛ اول آبانماه ساعت ۱۵ در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.در ابتدای این مراسم پس از قرائت قرآن توسط امیر لعل‏اول، آقایان...

ارتباطات علمی و آموزشی دانشگاه‎های ایران و اندونزی بررسی شد شفقنا  ۴ دقیقه پیش

شفقنا- نشست بررسی ارتباطات علمی و آموزشی دانشگاه های ایران و اندونزی با حضور رؤسای دو دانشگاه جامع اسلامی اندونزی و رئیس، اساتید و دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی، در سالن همایش‌های این دانشگاه برگزار شد.به گزارش شفقنا، در این نشست که صبح امروز در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار...

مدیر نشر تاریخ ایران: هر چه گذشته را بفهمیم بیشتر به ایران علاقه‌مند می‌شویم عصر ایران  ۵ دقیقه پیش

منصوره اتحادیه در مراسم بزرگداشتش گفت: معتقدم باید گذشته را بفهمیم و هر چه بیشتر بفهمیم به کشورمان ایران بیشتر علاقه‌مند می‌شویم. به گزارش ایسنا، مراسم گرامیداشت منصوره اتحادیه تاریخ‌نگار و مدیر نشر تاریخ ایران عصر امروز دوشنبه یکم آبان‌ماه در موسسه خانه کتاب برگزار شد. در ابتدای...

وزیر ارتباطات: خودکشی در اصفهان ربطی به نهنگ آبی ندارد عصر ایران  ۵ دقیقه پیش

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شبکه خبر: خودکشی در اصفهان ربطی به چالش نهنگ آبی نداشته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، آذری جهرمی در شبکه خبر گفت: امروز اخبار تکمیلی را از پلیس گرفتم، خودکشی های اصفهان هیچ ربطی به چالش نهنگ آبی نداشته و این چالش اتفاق نیفتاده اما باید مراقب باشیم.

100 درصد پرونده بقایی مالی است/خاوری وکیل ندارد/پرونده قائم مقام سابق آستان قدس در دادسرا تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، غلامحسین اسماعیلی درحاشیه مراسم روز کارشناس دادگستری در پاسخ به این سوال که در پرونده بابک زنجانی شاهد اختلاف نظرهای بسیاری در حوزه کارشناسی بودیم اظهار کرد: دلیل این اختلاف نظر را خود کارشناسان و صاحب نظران آن حوزه باید تبیین کنند.عدم دقت لازم و عدم شناخت از ان...

آخرین جزئیات حادثه ارومیه خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

آخرین جزئیات حادثه ارومیه به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، حوالی ساعت 15 امروز ،والدین دانش آموزان یک مدرسه در ارومیه تجمع اعتراضی مبنی بر رفتار غیراخلاقی نیروی خدماتی این مدرسه برپا کردند، جمعی از مسئولان از جمله فرماندار ارومیه و اعضا شورای اسلامی شهر اورمیه در محل حضور داشتند. مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان...

دیدار ظریف و رئیس جمهور آفریقای جنوبی+عکس شفقنا  ۱ ساعت پیش

شفقنا- ظریف در سفر خود به آفریقای جنوبی با رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت و گو کرد.به گزارش خبرنگار اعزامی شفقنا، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، امشب با جاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی ملاقات کرد. در این ملاقات علاوه بر موضوعات دو جانبه در خصوص مسائل منطقه ای...

حضور ظریف در جمع ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی شفقنا  ۱ ساعت پیش

شفقنا- ظریف در جمع ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی حاضر شد.به گزارش خبرنگار اعزامی شفقنا، محمد جواد ظریف پس از دیدار با رییس جمهوری آفریقای جنوبی در جمع ایرانیان مقیم این کشور حضور یافت.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده