تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۵۱
دستان خالی نتانیاهو در سفر به روسیه
به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیروز چهارشنبه یکم شهریورماه به روسیه سفر و در شهر سوچی با «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری این کشور دیدار و گفت‌ وگو کرد. در سفر نتانیاهو، روسای موساد و آژانس امنیت داخلی این رژیم، وی را همراهی کردند. او پیش از ترک تل‌آویو به مقصد مسکو اعلام کرده بود در دیدار با پوتین درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه حضور نظامی ایران در سوریه گفت‌ وگو خواهد کرد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با پوتین نارضایتی خود را از همکاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران در سوریه بار دیگر آشکار ساخت. او گفت ایران در حال محکم کردن جایگاه خود در سوریه است. نتانیاهو پیشتر نیز چند بار برای پیگیری این موضوع به روسیه سفر کرده است. این گزارش دربردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که درباره سفر نتانیاهو به روسیه در رسانه های عربی منتشره شده است.
** نگرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی از پیروزی های محور مقاومت روزنامه های «الاخبار» لبنان، «الوطن» سوریه، «الحدث» فلسطین و تارنمای «ارم نیوز» امارات با اشاره به ناکامی های تروریست های تکفیری، تداوم پیروزی های محور مقاومت در سوریه و نگرانی صهیونیست ها از این پیروزی ها، سفر نتانیاهو به روسیه را مورد توجه قرار دادند.
روزنامه الاخبار نوشت: دیدار نتانیاهو با پوتین در شهر سوچی روسیه را هر چند می توان ادامه دیدارهای گذشته به شمار آورد که پس از دخالت نظامی مستقیم روسیه در سوریه صورت گرفت اما تحولات میدان های نبرد و عرصه سیاسی در سوریه و منطقه و دست خالی برگشتن هیات اطلاعاتی بلند پایه اسرائیل از سفر واشنگتن سبب شده است سفر نتانیاهو به روسیه مهم باشد.
دلیل این مساله آن است تل آویو ناچار است با واقعیت هایی که در ذهن فرماندهان ارتش اسرائیل ریشه دوانده است، خود را سازگار سازد. محتوای این واقعیت ها آن است ایران با اسرائیل هم مرز شده است اما اسرائیل با ایران هم مرز نیست. این موضوع گزینه های خصمانه اسرائیل در رویارویی با محور مقاومت را در تنگنا قرار می دهد.
در هر حال آن چه مسلم است و می توان آن را پیش بینی کرد آن است که نتانیاهو در این سفر سطح درخواست های خود را بالا می برد. اما او به دلیل تغییر موازنه قدرت در عرصه نظامی و سیاسی هیچ توانی برای دستیابی به خواسته های خود ندارد. در ادامه می خوانیم: منافع رژیم اسرائیل در سوریه خارج کردن ایران و حزب الله از سوریه است اما در سطح عملی تصمیم سازان تل آویو باید واقعیت ها را درک کنند و با این واقعیت که محور مقاومت در سوریه به پیروزی رسیده است و توافق روسیه و آمریکا نمی تواند این حقیقت را نادیده بگیرد، خود را سازگار سازند.
به نوشته روزنامه الوطن سوریه، پیروزی های ارتش سوریه و همپیمانان دمشق در جبهه های گوناگون نتانیاهو را مجبور ساخت بار دیگر به مسکو سفر کند زیرا او از پیروزی محور مقاومت بر تروریست ها و اربابان آنان می ترسد. همچنین، پیروزی محور مقاومت شکستی برای طرح ها و برنامه های نتانیاهو است. به نوشته روزنامه الحدث، نشانه های پیروزی و ثبات در سوریه و یکسره شدن جنگ به نفع ارتش عربی سوریه و همپیمانان آن، رژیم صهیونیستی را نگران کرده است.
کسی که تحولات میدان های نبرد را پیگیری کند این مساله بر او پوشیده نیست که صهیونیست ها همواره در پشت پرده از تروریست ها حمایت کرده اند. گاهی این رژیم با استفاده از جنگنده ها و توپخانه های خود به طور مستقیم وارد عمل می شد و مراکز حساس سوریه را هدف قرار می داد. الحدث افزود: اکنون پس از اینکه اوضاع در سوریه به سود ارتش و همپیمانان دمشق پیش می رود نتانیاهو فکر دخالت نظامی مستقیم در سوریه را در سر می پروراند.
اما او درباره موضع روسیه و چگونگی برخورد نیروهای هوایی و موشکی روسیه در این باره اطمینان ندارد. از این رو، نتانیاهو به روسیه سفر می کند تا شاید این اطمینان را به دست آورد که در صورت حمله نظامی، روسیه دخالت نخواهد کرد. اما این دخالت روی منافع روسیه در سوریه تاثیر ناگواری خواهد گذاشت. همچنین این موضوع روی ائتلاف سوریه، ایران، روسیه، عراق، هند و چین تاثیر خواهد گذاشت و سبب می شود این محور که با غرب به سردمداری آمریکا هماوردی دارد در برابر اسرائیل وارد عمل شوند.
به نوشته تارنمای ارم نیوز، «فضل طهبوب» تحلیلگر مسائل سرزمین اشغالی معتقد است علت سفر نتانیاهو به روسیه آن است که وی از قدرتیابی ایران و حزب الله نگران است. ایران و حزب الله خلاء عقب نشینی داعش از سرزمین سوریه را پر می کنند. رژیم صهیونیستی می خواهد مسکو به این رژیم تضمین دهد که سوریه برای بازپسگیری بلندی های جولان تلاش نخواهد کرد.
این تحلیلگر درباره انگیزه های نتانیاهو چنین نگاشت: رژیم اسرائیل به دلیل شکست سیاست های آمریکا در سوریه به روسیه پناه برده است. رژیم اسرائیل احساس می کند روسیه و نظام سوریه در جنوب این کشور دارای قدرت بالایی هستند و این موضوع سبب شده است که نتانیاهو طی ماه های اخیر با پوتین ارتباط خود را بیشتر کند. اسرائیل پس از تحولات اخیر سوریه و پیروزی ارتش این کشور در برابر تروریست ها احساس نگرانی می کند.
ارتش سوریه و حزب الله لبنان می توانند هر لحظه جبهه تازه ای را علیه اسرائیل بگشایند. ** بی فایدگی سفر نتانیاهو به مسکو روزنامه های «الرای» اردن، تارنماهای «الفجر» مصر و ارم نیوز امارات پیش بینی کردند این سفرهم مانند سفرهای پیشین نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت. به نوشته روزنامه الرای ، نتانیاهو در روسیه با استقبال گرم رییس جمهوری این کشور روبرو می شود و پوتین به خوبی به سخنان وی گوش خواهد داد اما شاخص ها به ویژه در میدان های نبرد سوریه و آگاهی روس ها از همکاری صهیونیست ها با گروه های تروریستی به ویژه داعش و جبهه النصره کافی است که نتانیاهو با دست خالی و ناامیدی از روسیه برگردد.
همان طور که «رابرت فورد» سفیر سابق آمریکا در سوریه گفته، بازی تمام شده است. اکنون یک راه بیشتر در برابر تل آویو باقی نمانده است و آن هم عبارت از دروغ، تهدید و عربده کشی که دیر یا زود این موضوع هم مهار خواهد شد. در گزارش تارنمای الفجر به نقل از روزنامه عبری زبان «جروزالم پست» آمده است: همه دیدارهای گذشته نتانیاهو و پوتین با شکست روبرو شده است.
شکست این دیدارها سبب شده است نیروهای سوریه با حمایت نیروهای حزب الله و روسیه همزمان در 4 جبهه دیرالروز در شرق، السوئدا در جنوب شرق، حماه در مرکز و کوه های القلمون در مرزهای لبنان پیشروی داشته باشند. دمشق اکنون برای به کنترل در آوردن مناطق مرزی خود با اسرائیل، اردن و لبنان تلاش می کند. به نوشته ارم نیوز، پوتین درباره حضور ایران و حزب الله در سوریه هیچ ضمانتی به رژیم صهیونیستی نخواهد داد.
پوتین این موضوع را مساله ای می داند که هیچ ارتباطی به تل آویو ندارد. افزون بر این، اکنون سوریه در این معادله طرف قدرتمندی است که هیچ گونه امتیازی به رژیم صهیونیستی و آمریکا نخواهد داد. پژوهشم **9278**9279**خبرنگار: اصغر یوسفی** انتشار: سیدمحمد موسی کاظمیایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.
me/Irnaresearch همراه شوید.

کد خبر: 881423  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

احمدی‌نژاد «یاور شیطان» است نه «رهبر» شبکه ایران  ۹ دقیقه پیش

ایران آنلاین / حمید رسایی در واکنش به نامه احمدی‌نژاد به آیت الله خامنه‌ای در توییتی گفته هواداران احمدی‌نژاد که شعار "یاور رهبر" سرمی‌دادند باید فهمیده باشند او "یاور شیطان" شده است.   ---   ...

بررسی حضور نیکنام در شورای شهر یزد در مجمع تشخیص مصحلت شبکه ایران  ۹ دقیقه پیش

ایران آنلاین /  سخنگوی شورای عالی استانها گفت: با توجه به اختلاف شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی مبنی بر حضور نیکنام عضو زرتشتی شورای یزد این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیدگی خواهد شد.  به گزارش تسنیم، امیر شهلا در پایان سومین اجلاس عمومی شورای عالی استانها در جمع خبرنگاران، اظهار کرد:...

سالن غذاخوری سنتی در مشهد طعمه حریق شد ایرنا  ۱۹ دقیقه پیش

آتشپاد دوم محمد جواد قائمی عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اعلام این حریق که ساعتی قبل روی داد، آتش نشانان به محل حادثه اعزام شدند.وی اظهار کرد: آتش نشانان آتش را مهار و از گسترش آن جلوگیری کردند.وی گفت: عملیات جوشکاری در سالن مزبور و ریختن مذاب های آن روی سقف برزنتی منجر به گسترش...

صدور کیفرخواست برای عامل شهادت ماموران ناجا/ اعتراف متهم به قتل ایلنا  ۲۰ دقیقه پیش

صدور کیفرخواست برای عامل شهادت ماموران ناجا/ اعتراف متهم به قتلبه گزارش ایلنا، عباس جعفری دولت‌آبادی با اعلام این خبر اظهار کرد: نامبرده که در تاریخ ۳۰/ ۱۱/ ۹۶ در یک اقدام مجرمانه با اتوبوس سه نفر از مأمورین ناجا را به شهادت رسانده بود توسط مأمورین پلیس دستگیر و پس از انجام تحقیقات به قتل مأمورین اعتراف کرده است. دادستان تهران افزود: ‌با توجه به درخواست...

حادثه خیابان پاسداران با اقدامات خردمندانه نیروی انتظامی خنثی شد ایلنا  ۲۰ دقیقه پیش

حادثه خیابان پاسداران با اقدامات خردمندانه نیروی انتظامی خنثی شد به گزارش ایلنا، سردار جعفری در پیامی به سردار اشتری از اقدام خردمندانه نیروی انتظامی در مواجهه با اغتشاشات خیابان پاسداران تقدیر کرد. در این پیام آمده است: حادثه اخیر خیابان پاسداران با هوشیاری و اقدامات خردمندانه، صبورانه و مقتدرانه نیروی انتظامی با جانفشانی و تقدیم چند شهید والامقام، خنثی و بار...

صبر و اقتدار نیروی انتظامی جلوه‌ای از هوشمندی حافظان امنیت را به تصویر کشید خبرگزاری فارس  ۲۶ دقیقه پیش

به گزارش حوزه امنیتی و دفاعی خبرگزاری فارس ، سرلشکر پاسدار محمّدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، در پیامی به سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی، ضمن محکوم کردن اغتشاشات اخیر خیابان پاسداران، شهادت سه تن از دلاورمردان نیروی انتظامی را تبریک و تسلیت گفت.متن پیام بدین شرح است:برادر گرامی سردار سرتیپ پاسدار...

خط حزب‌الله ۱۲۲؛ پرچمی که برافراشته ماند خبرگزاری فارس  ۲۶ دقیقه پیش

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، به نقل پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، صدوبیست‌ودومین شماره از نشریه خط حزب‌الله با سخن هفته‌ای با عنوان «پرچمی که برافراشته ماند»، با موضوع «عدالت، گفتمانی که رهبرانقلاب، سه دهه آن را بر...

نوبخت: بیش از 3 میلیون و 200 هزار بیکار در کشور داریم تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، محمد باقر نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه عصر امروز(پنج‌شنبه 3 اسفند) در همایش کانون فرهنگیان و همایش سالانه استان تهران اعتدال و توسعه، گفت: امروز این جا هستم تا مشکلات شما را بشنوم و از شما توقع دارم که من را کمک کنید.دبیرکل حزب اعتدال و توسعه، اظهار...

ممنوعیت پرواز «آسمان» در اروپا جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، انریکو بریویو، سخنگوی بخش حمل و نقل کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در مورد آخرین به روز رسانی لیست سیاه پروازهای اتحادیه اروپا به یورنیوز گفت: «آخرین تصمیم در ماه نوامبر ۲۰۱۷ گرفته شده که بر اساس آن پروازهای ۱۷۸ شرکت از جمله «آسمان» در اروپا ممنوع است. شش شرکت دیگر هم...

هلاکت معاون ابوبکر البغدادی در حمله هوایی نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز منابع عراقی از هلاکت یکی از معاونان ابوبکر البغدادی در حمله هوایی در شرق سوریه خبر دادند.بر اساس این گزارش؛ ابو عبدالرحمن التمیمی العتیبی الجزراوی در حمله هوایی ائتلاف بین المللی و براساس اطلاعاتی که دستگاه استخباراتی عراق داده است در منطقه الهجین در شرق سوریه کشته شده است.از سوی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده