تعداد بازدید: ۲
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۵۱
دستان خالی نتانیاهو در سفر به روسیه
به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیروز چهارشنبه یکم شهریورماه به روسیه سفر و در شهر سوچی با «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری این کشور دیدار و گفت‌ وگو کرد. در سفر نتانیاهو، روسای موساد و آژانس امنیت داخلی این رژیم، وی را همراهی کردند. او پیش از ترک تل‌آویو به مقصد مسکو اعلام کرده بود در دیدار با پوتین درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه حضور نظامی ایران در سوریه گفت‌ وگو خواهد کرد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با پوتین نارضایتی خود را از همکاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران در سوریه بار دیگر آشکار ساخت. او گفت ایران در حال محکم کردن جایگاه خود در سوریه است. نتانیاهو پیشتر نیز چند بار برای پیگیری این موضوع به روسیه سفر کرده است. این گزارش دربردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که درباره سفر نتانیاهو به روسیه در رسانه های عربی منتشره شده است.
** نگرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی از پیروزی های محور مقاومت روزنامه های «الاخبار» لبنان، «الوطن» سوریه، «الحدث» فلسطین و تارنمای «ارم نیوز» امارات با اشاره به ناکامی های تروریست های تکفیری، تداوم پیروزی های محور مقاومت در سوریه و نگرانی صهیونیست ها از این پیروزی ها، سفر نتانیاهو به روسیه را مورد توجه قرار دادند.
روزنامه الاخبار نوشت: دیدار نتانیاهو با پوتین در شهر سوچی روسیه را هر چند می توان ادامه دیدارهای گذشته به شمار آورد که پس از دخالت نظامی مستقیم روسیه در سوریه صورت گرفت اما تحولات میدان های نبرد و عرصه سیاسی در سوریه و منطقه و دست خالی برگشتن هیات اطلاعاتی بلند پایه اسرائیل از سفر واشنگتن سبب شده است سفر نتانیاهو به روسیه مهم باشد.
دلیل این مساله آن است تل آویو ناچار است با واقعیت هایی که در ذهن فرماندهان ارتش اسرائیل ریشه دوانده است، خود را سازگار سازد. محتوای این واقعیت ها آن است ایران با اسرائیل هم مرز شده است اما اسرائیل با ایران هم مرز نیست. این موضوع گزینه های خصمانه اسرائیل در رویارویی با محور مقاومت را در تنگنا قرار می دهد.
در هر حال آن چه مسلم است و می توان آن را پیش بینی کرد آن است که نتانیاهو در این سفر سطح درخواست های خود را بالا می برد. اما او به دلیل تغییر موازنه قدرت در عرصه نظامی و سیاسی هیچ توانی برای دستیابی به خواسته های خود ندارد. در ادامه می خوانیم: منافع رژیم اسرائیل در سوریه خارج کردن ایران و حزب الله از سوریه است اما در سطح عملی تصمیم سازان تل آویو باید واقعیت ها را درک کنند و با این واقعیت که محور مقاومت در سوریه به پیروزی رسیده است و توافق روسیه و آمریکا نمی تواند این حقیقت را نادیده بگیرد، خود را سازگار سازند.
به نوشته روزنامه الوطن سوریه، پیروزی های ارتش سوریه و همپیمانان دمشق در جبهه های گوناگون نتانیاهو را مجبور ساخت بار دیگر به مسکو سفر کند زیرا او از پیروزی محور مقاومت بر تروریست ها و اربابان آنان می ترسد. همچنین، پیروزی محور مقاومت شکستی برای طرح ها و برنامه های نتانیاهو است. به نوشته روزنامه الحدث، نشانه های پیروزی و ثبات در سوریه و یکسره شدن جنگ به نفع ارتش عربی سوریه و همپیمانان آن، رژیم صهیونیستی را نگران کرده است.
کسی که تحولات میدان های نبرد را پیگیری کند این مساله بر او پوشیده نیست که صهیونیست ها همواره در پشت پرده از تروریست ها حمایت کرده اند. گاهی این رژیم با استفاده از جنگنده ها و توپخانه های خود به طور مستقیم وارد عمل می شد و مراکز حساس سوریه را هدف قرار می داد. الحدث افزود: اکنون پس از اینکه اوضاع در سوریه به سود ارتش و همپیمانان دمشق پیش می رود نتانیاهو فکر دخالت نظامی مستقیم در سوریه را در سر می پروراند.
اما او درباره موضع روسیه و چگونگی برخورد نیروهای هوایی و موشکی روسیه در این باره اطمینان ندارد. از این رو، نتانیاهو به روسیه سفر می کند تا شاید این اطمینان را به دست آورد که در صورت حمله نظامی، روسیه دخالت نخواهد کرد. اما این دخالت روی منافع روسیه در سوریه تاثیر ناگواری خواهد گذاشت. همچنین این موضوع روی ائتلاف سوریه، ایران، روسیه، عراق، هند و چین تاثیر خواهد گذاشت و سبب می شود این محور که با غرب به سردمداری آمریکا هماوردی دارد در برابر اسرائیل وارد عمل شوند.
به نوشته تارنمای ارم نیوز، «فضل طهبوب» تحلیلگر مسائل سرزمین اشغالی معتقد است علت سفر نتانیاهو به روسیه آن است که وی از قدرتیابی ایران و حزب الله نگران است. ایران و حزب الله خلاء عقب نشینی داعش از سرزمین سوریه را پر می کنند. رژیم صهیونیستی می خواهد مسکو به این رژیم تضمین دهد که سوریه برای بازپسگیری بلندی های جولان تلاش نخواهد کرد.
این تحلیلگر درباره انگیزه های نتانیاهو چنین نگاشت: رژیم اسرائیل به دلیل شکست سیاست های آمریکا در سوریه به روسیه پناه برده است. رژیم اسرائیل احساس می کند روسیه و نظام سوریه در جنوب این کشور دارای قدرت بالایی هستند و این موضوع سبب شده است که نتانیاهو طی ماه های اخیر با پوتین ارتباط خود را بیشتر کند. اسرائیل پس از تحولات اخیر سوریه و پیروزی ارتش این کشور در برابر تروریست ها احساس نگرانی می کند.
ارتش سوریه و حزب الله لبنان می توانند هر لحظه جبهه تازه ای را علیه اسرائیل بگشایند. ** بی فایدگی سفر نتانیاهو به مسکو روزنامه های «الرای» اردن، تارنماهای «الفجر» مصر و ارم نیوز امارات پیش بینی کردند این سفرهم مانند سفرهای پیشین نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت. به نوشته روزنامه الرای ، نتانیاهو در روسیه با استقبال گرم رییس جمهوری این کشور روبرو می شود و پوتین به خوبی به سخنان وی گوش خواهد داد اما شاخص ها به ویژه در میدان های نبرد سوریه و آگاهی روس ها از همکاری صهیونیست ها با گروه های تروریستی به ویژه داعش و جبهه النصره کافی است که نتانیاهو با دست خالی و ناامیدی از روسیه برگردد.
همان طور که «رابرت فورد» سفیر سابق آمریکا در سوریه گفته، بازی تمام شده است. اکنون یک راه بیشتر در برابر تل آویو باقی نمانده است و آن هم عبارت از دروغ، تهدید و عربده کشی که دیر یا زود این موضوع هم مهار خواهد شد. در گزارش تارنمای الفجر به نقل از روزنامه عبری زبان «جروزالم پست» آمده است: همه دیدارهای گذشته نتانیاهو و پوتین با شکست روبرو شده است.
شکست این دیدارها سبب شده است نیروهای سوریه با حمایت نیروهای حزب الله و روسیه همزمان در 4 جبهه دیرالروز در شرق، السوئدا در جنوب شرق، حماه در مرکز و کوه های القلمون در مرزهای لبنان پیشروی داشته باشند. دمشق اکنون برای به کنترل در آوردن مناطق مرزی خود با اسرائیل، اردن و لبنان تلاش می کند. به نوشته ارم نیوز، پوتین درباره حضور ایران و حزب الله در سوریه هیچ ضمانتی به رژیم صهیونیستی نخواهد داد.
پوتین این موضوع را مساله ای می داند که هیچ ارتباطی به تل آویو ندارد. افزون بر این، اکنون سوریه در این معادله طرف قدرتمندی است که هیچ گونه امتیازی به رژیم صهیونیستی و آمریکا نخواهد داد. پژوهشم **9278**9279**خبرنگار: اصغر یوسفی** انتشار: سیدمحمد موسی کاظمیایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.
me/Irnaresearch همراه شوید.

کد خبر: 881423  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

روحانی به ترکیه سفر کرد آفتاب نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران دقایقی پیش طی مراسمی رسمی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری، جهت حضور و سخنرانی در اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی درباره قدس‌ شریف تهران را به مقصد ترکیه ترک...

روحانی: قدس پایتخت دولت فلسطینی خواهد بود آفتاب نیوز  ۳۱ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه 21 آذر 96)پیش از عزیمت به ترکیه جهت حضور در اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی با موضوع قدس شریف در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این سفر به دعوت رئیس جمهوری ترکیه به عنوان رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی انجام...

اعضای 2 بیمار مرگ مغزی در جهرم به چهار نیازمند پیوند عضو اهدا شد ایرنا  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش روز سه شنبه ایرنا و به نقل از این روابط عمومی، اعضای بدن مرحوم محمد جواد حاتم کیش جوان 36 ساله جهرمی به سه بیمار زندگی دو باره بخشید.کبد شادروان حاتم کیش به بیمار کبدی 41 ساله از اصفهان و کلیه های او به 2 بیمار کلیوی 50 و 51 ساله از اقلید و شیراز اهدا شد. همچنین کبد شادروان محمد ابراهیم اسلام...

سقوط از کانال آسانسور در بیرجند منجر به مصدومیت شد ایرنا  ۴۵ دقیقه پیش

عباس میرزایی به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با اعلام خبر سقوط یک نفر استاد کار از کانال آسانسور به ارتفاع هشت متر به ستاد فرماندهی 125 آتش نشانی تیم عملیاتی امدادی ایستگاه غفاری سازمان آتش نشانی به محل حادثه اعزام شد. وی بیان کرد: پس از عملیات رهاسازی و خارج کردن، فرد مصدوم تحویل اورژانس 115 شد. وی گفت:...

کشور را نمی‌توان ملوک الطوایفی اداره کرد ایلنا  ۴۶ دقیقه پیش

کشور را نمی‌توان ملوک الطوایفی اداره کردبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام احمد مازنی در جمع دانشجویان دانشگاه صعنتی امیر کبیر به مناسبت روز  دانشجو گفت: حاکمیت حتی در لباس نبوت برای مدیریت و راهنمایی به بیعت و مشورت مردم نیاز دارد. خداوند به مردم این حق را داده است که خودشان رهبر را انتخاب کنند. نماینده مردم تهران بر لزوم...

طرح تکاپو، 96 هزار شغل در تهران ایجاد می‌کند خبرگزاری فارس  ۵۲ دقیقه پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، جلسه کارگروه اشتغال استان به ریاست استاندار و با حضور محمّد امامی امین، معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری،شاه‌کرمی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی،محمودی نماینده مجلس شورای اسلامی و مدیران برخی از دستگاه های...

تکلیف کمیسیون قضایی برای رسانه ملی به منظور تولید برنامه در ارتباط با حقوق کودکان خبرگزاری فارس  ۵۲ دقیقه پیش

حجت‌الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،با اشاره به جلسه امروز کمیسیون قضایی مجلس گفت: در جلسه امروز کار بررسی و تصویب لایحه حمایت حقوقی از کودکان و نوجوانان به پایان رسید و برای بررسی در صحن علنی مجلس به هیأت رئیسه ارسال...

ابلاغ بخشنامه «برخورد با ورود سلاح و مهمات غیرمجاز به کشور» شبستان  ۱ ساعت پیش

ابلاغ بخشنامه «برخورد با ورود سلاح و مهمات غیرمجاز به کشور»به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، بخشنامه «برخورد با ورود سلاح و مهمات غیر مجاز به کشور» از سوی آیت الله آملی لاریجانی به واحدهای قضایی سراسر کشور ابلاغ شد. متن کامل بخشنامه رئیس قوه قضاییه به شرح ذیل است: بخشنامه به  واحدهای قضایی  سراسر کشور برابر گزارش...

محکومیت ۶۷۴ میلیاردی ۴ شرکت واردات و صادرات توسط تعزیرات شبستان  ۱ ساعت پیش

محکومیت ۶۷۴ میلیاردی ۴ شرکت واردات و صادرات توسط تعزیراتبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از سازمان تعزیرات جکومتی، مرتضی ممیزی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان گفت: بر اساس گزارش گمرک استان زنجان و طی بازرسی‌های انجام شده مشخص شد که تعداد 4 شرکت بزرگ واردات و صادرات که در زمینه واردات پروفیل فعالیت می کردند، اقدام به واردات گسترده پروفیل، انواع یراق...

روحانی می‌تواند روابط اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را ترمیم کند جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب درخصوص گفت‌وگو بین سران جریان‌های سیاسی کشور گفت: برای گفت‌وگو بین جریان‌های سیاسی کشور اصولگرایان ابتدا باید تکلیف را در درون خودشان روشن کنند و اختلافات را حل کنند. علی تاجر‌نیا درباره نزدیک شدن اصولگرایان به رئیس دولت دوازدهم...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده