تعداد بازدید: ۳۲
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۴۴
بعید است اروپا با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و روسیه همراهی کند
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» با هشدار به واشنگتن درباره عدم همراهی اروپایی‌ها در زمینه اعمال تحریم‌ها علیه ایران و روسیه، گزارشی با این عنوان منتشر کرده است: «آمریکا در موضوع تحریم‌ها، به کمک اروپا نیاز دارد و شاید این کمک را به دست نیاورد».
«قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها»، قانونی است که در مجالس نمایندگان و سنای آمریکا، علیه ایران، روسیه و کره شمالی تصویب و با امضای ترامپ به قانون تبدیل شد؛ قانونی که در نظر دارد تا از طریق تحریم با آنچه اقدامات «خطرناک و خصمانه» این کشورها در قبال آمریکا و متحدانش خوانده شده است، مقابله کند.
مطلب واشنگتن پست را در متون زیر بخوانید:«اگرچه در دولت اوباما آمریکا و اتحادیه اروپا به طرز فوق‌العاده‌ای در زمینه اعمال تحریم‌ها علیه ایران و روسیه همکاری کردند، اما روابط دو طرف همیشه مبتنی بر همکاری نبود. قبلا گاها به نظر می‌آمد که برخی اعضای اتحادیه اروپا از تضعیف تحریم‌های آمریکا منتفع می‌شدند و تلاش‌های آمریکا برای وادار کردن آن‌ها به مشارکت در تلاش‌های تحریمی را پس می‌زدند.
به لطف قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها، شاید ما دوباره به تنش‌ها بین آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر تحریم‌ها برگردیم.سیاست‌های تحریمی آمریکا از اواسط دهه 1980 تا سال‌های ابتدایی هزاره سوم (2000) اغلب به منازعه و کشاکش فراآتلانتیک منجر می‌شد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حمایت از شرکت‌های اروپایی، فعالانه مشغول تضعیف تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه کشورهایی نظیر ایران و کوبا بودند.
اتحادیه اروپا درباره نگرانی‌ها نسبت به برنامه سلاح‌های اتمی ایران و سیاست‌های حقوق بشری کوبا با آمریکا هم نظر بود اما راه‌حل‌های دیپلماتیکی که مسیر تجارت (با ایران و کوبا) را مختل نمی‌کرد، ترجیح می‌داد. آمریکا سعی کرد تا از تحریم‌های ثانویه برای وادار کردن شرکت‌های اروپایی به منظور تطبیق دادن خودشان با اهداف سیاستگذاری آمریکا استفاده کند.
اتحادیه اروپا هم با شکایت به سازمان تجارت جهانی و همچنین گذراندن قانونی که شرکت‌های اتحادیه اروپا را از پیروی از قوانین تحریمی آمریکا منع می‌کرد، (در برابر آمریکا) جنگید.در دولت اوباما اتحادیه اروپا همکاری بیشتری کرد و با همکاری در تحریم‌های آمریکا علیه ایران که هدفشان آوردن ایران بر سر میز مذاکره بود، دسترسی ایران به سوئیفت را مسدود کرد و خرید نفت از ایران را متوقف کرد.
چنین همکاری پر هزینه‌ای،‌ نشانگر یک تغییر شگرف سیاسی از سوی اروپایی‌ها بود که به طرز قابل توجهی بر اقتصاد ایران فشار آورد.بار تحریم‌های ایران روی دوش بسیاری از شرکت‌های اروپایی بود و آن‌ها متضرر شدند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا شدیدا در تلاش برای حصول به توافق هسته‌ای سال 2015 بودند؛ توافقی که از عدم دستیابی ایران به سلاح‌های اتمی در ازای رفع تحریم‌ها اطمینان حاصل می‌کرد.
در حالی که آمریکا به حفظ دامنه وسیعی از تحریم‌ها علیه ایران ادامه داده است،‌ اتحادیه اروپا اوایل سال 2016 بسیاری از تحریم‌هایش علیه ایران را لغو کرد و شرکت‌های اروپایی در حال تلاش برای استفاده از فرصت‌های تجارت با ایران هستند. حمایت کمی در داخل اروپا برای برقراری دوباره تحریم‌های سخت ضد ایران هستند.
آمریکا به یکجانبه‌گرایی برگشته استدلیل ناخرسندی و ناراحتی اتحادیه اروپا درباره قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها قابل توضیح است. این قانون به جای آنکه به دنبال ایجاد اجماع و اتفاق نظر با اتحادیه اروپا درباره سیاست‌های تحریمی باشد، قوه مجریه (آمریکا) را در اعمال تحریم‌های ثانویه علیه شرکت‌های خارجی که تضعیف‌کننده تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه روسیه هستند، قدرتمند می‌کند و به آن اختیار می‌دهد.
البته این قانون محصول دولت ترامپ نیست و نمایانگر تمایلات کنگره آمریکا است.استفاده از تحریم‌های ثانویه علیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به طرز خاص و ویژه‌ای حساس است چرا که بکار بردن و به کارگیری تهاجمی چنین اقدامات و تدابیری از سوی آمریکا علیه اتحادیه اروپا در دهه 1990 تقریبا جرقه یک جنگ تجاری را زد.
این تحریم‌های ثانویه (آمریکا علیه روسیه) از این جهت به طور خاص حساس هستند که از زمان تلاش تحریمی علیه ایران، وابستگی اروپا به واردات سوخت فسیلی از روسیه افزایش یافته است. از این رو، اتحادیه اروپا درباره اینکه چقدر می‌تواند تلاش به رهبری آمریکا برای تحریم کردن روسیه را به ویژه در بخش انرژی تحمل کند، با محدودیت‌های قابل توجهی مواجه می‌شود.
با توجه به بی‌ثباتی داخلی در لیبی و کاهش تولید نفت توسط نروژ و بریتانیا، پیدا کردن شرکای جدید در حوزه انرژی برای اتحادیه اروپا، نامحتمل است.شکایت‌های اروپا احتمالا پر سر و صداتر می‌شودسیاست‌گذاران آمریکا نمی‌توانند به جلب همکاری سفت و سخت اتحادیه اروپا در تحریم ایران و روسیه در آینده نزدیک امید داشته باشند.
قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها به جای قانع کردن کشورهای عضو اتحادیه اروپا به همراه شدن با آمریکا در تلاش‌های تحریمی،‌ رهبران اتحادیه اروپا را در موضوع تداوم همکاری با سیاستهای تحریمی آمریکا یا جنگ با آن‌ها، در موضع تدافعی قرار می‌دهد.یکجانبه‌گرایی تحریمی شاید خودش تضعیف‌کننده خودش باشد چرا که تحقیقات نشان می‌دهد حتی یک کشور از بین برنده تحریم می‌تواند موفقیت تحریم‌های آمریکا را سخت‌تر کند.
امکان مخالفت بسیاری از کشورهای اروپایی با اولویت‌های آمریکا وجود دارد.آلمان،‌ ایتالیا،‌ اسپانیا و پرتغال این را ترجیح می‌دهند که تحریم‌ها علیه روسیه و ایران یا کاهش یابند و یا اینکه کاملا به عقب برگردانده شوند. آلمان منافع استراتژیک و اقتصادی در تکمیل خطوط لوله انتقال نورد استریم دارد (خط لوله‌ای که گاز روسیه را به طور مستقیم از طریق خط لوله گاز روسیه-آلمان به اروپای غربی منتقل می‌کند) و درگیر و گرفتار توافقات انرژی با شرکت‌های روسی است.
اگر اتحادیه اروپا دیگر از اعضایش همکاری با تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را نخواهد،‌ شرکت‌های عضو اتحادیه اروپا به سرعت از فرصت‌های تجاری ایجاد شده به واسطه تحریم‌های آمریکا و تضعیف هرگونه امکان کارامدی تحریم‌ها (علیه روسیه) استفاده خواهند کرد.بنابراین می‌توان اینطور گفت که دوره همکاری نزدیک آمریکا و اتحادیه اروپا در سیاست‌های تحریمی در حال اتمام است.
قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها، ‌شاید بی‌میلی رو به گسترش کشورهای اروپایی در اعمال تحریم‌های پر هزینه را تشدید کند و جرقه خصومت ایجاد شده در روابط فراآتلانتیک بر سر تحریم‌ها در دهه 1990 را دوباره روشن کند. سیاستگذاران آمریکا اگر توافق هسته‌ای سال  2015(برجام) را برچینند، نباید از سوی اروپا برای احیای رژیم تحریم‌ها انتظار حمایت بیشتر داشته باشند».

کد خبر: 881623  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ پوتین سفیر جدید آمریکا را منصوب کرد  همشهری آنلاین - بين‌الملل

آخرین خبرهای اقتصادي

طمع دلالان عامل اصلی گرانی قیمت مسکن / راهکار کنترل بازار مسکن چیست؟+ جدول نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز تب و تاب رشد قیمت مسکن از دی ماه سال گذشته آغاز و تلاطم و نوسان‌هایی در نرخ مسکن مشاهده شد، به گونه ای که نگرانی خریداران مسکن در این بازه زمانی دو چندان شده و در این میان افزایش نرخ ارز موجب شد تا مالکان دندان طمع تیز کنند و شاهد افزایش ۴۰ تا ۵۰ برابری قیمت واحد‌های مسکن در تهران...

پشت پرده ارزانی «دلار مشهد»/ نقش دستگاه‌های کارتخوان چیست؟ نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز «دلار مشهد» مدت زیادی نیست که در ادبیات ارزی دلالان جا خوش کرده، اما در همین مدت کم موجب شده دلالی بی‌سابقه‌ای در مشهد رونق بگیرد.مشاهدات میدانی در بازار اصلی دلالان مشهدی نشان می‌دهد شور و شوق برای خرید و فروش ارز به حدی بالا رفته که حتی آبمیوه‌فروشی‌ها و مغازه‌های اطراف آن هم به...

گریزمان در صدر لیست خرید بایرن مونیخ اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش "ورزش سه"، بایرنی ها در این تابستان خریدهای زیادی نداشتند و مهمترین جابجایی آنها، مربوط به حضور نیکو کوواچ روی نیمکت این تیم بود. گفته می شود مدیران این باشگاه معتقدند که با همین تیم فعلی می توانند در این فصل در بوندس لیگا و چمپیونزلیگ به موفقیت برسند اما برای فصل آینده، از همین حالا به فکر...

موضعگیری تحریمی اقلیم کردستان عراق علیه ایران اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش تسنیم، هفته‌نامه محلی آژانس در گزارشی با عنوان "آمریکا فعالیت‌های تجاری اقلیم کردستان با ایران را تعلیق می‌کند" آورده است که پس از اعلام پایبندی عراق به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و توقف معاملات دلاری، حکومت اربیل در انتظار موضع رسمی بغداد است و اکنون محدودیتی در واردات...

صادرات برق ایران دوباره استارت خورد آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمود رضا حقی‌فام در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در حال حاضر به کشورهای افغانستان، عراق و پاکستان میزان محدودی برق صادر می شود،  صادرات برق به شرط عدم اعمال محدودیت بر مشترکان صورت می گیرد و اکنون نیز که وضعیت تامین برق بهبود یافته قابلیت صادرات فراهم شده است.به گزارش آفتاب‎نیوز؛ وی با...

دادخواست شکایت بیش از 4000 کارگر علیه کارفرما آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمود حکمتی‌پور ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در سالن جلسات صدا و سیما، اظهار کرد: تکلیف استان در حوزه اشتغال و کارآفرینی  ایجاد 110 هزار فرصت شغلی است که تاکنون 27 هزار و 592 نفر اشتغال ایجادی داریم که 25 درصد محقق شده است.وی ادامه داد: در سال گذشته نیز از برنامه‌های...

توقف رکوردشکنی بورس/ شاخص درجا زد آنا  ۳ ساعت پیش

شاخص بورس تهران پس سه روز افزایش و ثبت رکورد در افزایش شاخص، امروز با 162 واحد کاهش روبه‌رو شد. به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، امروز شاخص بورس برخلاف روال سه روز گذشته با کاهش 162 واحدی به رقم 136 هزار و 910 واحد رسید.شاخص...

قیمت روز پرطرفدارترین خودروهای ایرانی+ جدول/ قیمت دناپلاس توربو آنا  ۳ ساعت پیش

قیمت بازار و نمایندگی محصولات پرطرفدار ایران‌خودرو و سایپا را در این گزارش جالب ببینید. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، قیمت‌های کارخانه‌ای محصولات ایران‌خودرو و سایپا نسبت به روز گذشته افزایش نداشته است، اما قیمت...

خروج انگلیسی‌ها از پروژه خیالی در ایران /هیاهوسازی غربی برای تحریم‌های آمریکایی تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پی اعلام رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران، برخی شرکت‌های اروپایی به‌منظور نشان دادن خوش‌خدمتی خود به آمریکا، به اعلام رسانه‌ای خروج از ایران پرداختند.یکی از این شرکت‌ها که با ماهها بازی رسانه‌ای، بالاخره از...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده