تعداد بازدید: ۲۱
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۴۴
بعید است اروپا با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و روسیه همراهی کند
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» با هشدار به واشنگتن درباره عدم همراهی اروپایی‌ها در زمینه اعمال تحریم‌ها علیه ایران و روسیه، گزارشی با این عنوان منتشر کرده است: «آمریکا در موضوع تحریم‌ها، به کمک اروپا نیاز دارد و شاید این کمک را به دست نیاورد».
«قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها»، قانونی است که در مجالس نمایندگان و سنای آمریکا، علیه ایران، روسیه و کره شمالی تصویب و با امضای ترامپ به قانون تبدیل شد؛ قانونی که در نظر دارد تا از طریق تحریم با آنچه اقدامات «خطرناک و خصمانه» این کشورها در قبال آمریکا و متحدانش خوانده شده است، مقابله کند.
مطلب واشنگتن پست را در متون زیر بخوانید:«اگرچه در دولت اوباما آمریکا و اتحادیه اروپا به طرز فوق‌العاده‌ای در زمینه اعمال تحریم‌ها علیه ایران و روسیه همکاری کردند، اما روابط دو طرف همیشه مبتنی بر همکاری نبود. قبلا گاها به نظر می‌آمد که برخی اعضای اتحادیه اروپا از تضعیف تحریم‌های آمریکا منتفع می‌شدند و تلاش‌های آمریکا برای وادار کردن آن‌ها به مشارکت در تلاش‌های تحریمی را پس می‌زدند.
به لطف قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها، شاید ما دوباره به تنش‌ها بین آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر تحریم‌ها برگردیم.سیاست‌های تحریمی آمریکا از اواسط دهه 1980 تا سال‌های ابتدایی هزاره سوم (2000) اغلب به منازعه و کشاکش فراآتلانتیک منجر می‌شد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حمایت از شرکت‌های اروپایی، فعالانه مشغول تضعیف تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه کشورهایی نظیر ایران و کوبا بودند.
اتحادیه اروپا درباره نگرانی‌ها نسبت به برنامه سلاح‌های اتمی ایران و سیاست‌های حقوق بشری کوبا با آمریکا هم نظر بود اما راه‌حل‌های دیپلماتیکی که مسیر تجارت (با ایران و کوبا) را مختل نمی‌کرد، ترجیح می‌داد. آمریکا سعی کرد تا از تحریم‌های ثانویه برای وادار کردن شرکت‌های اروپایی به منظور تطبیق دادن خودشان با اهداف سیاستگذاری آمریکا استفاده کند.
اتحادیه اروپا هم با شکایت به سازمان تجارت جهانی و همچنین گذراندن قانونی که شرکت‌های اتحادیه اروپا را از پیروی از قوانین تحریمی آمریکا منع می‌کرد، (در برابر آمریکا) جنگید.در دولت اوباما اتحادیه اروپا همکاری بیشتری کرد و با همکاری در تحریم‌های آمریکا علیه ایران که هدفشان آوردن ایران بر سر میز مذاکره بود، دسترسی ایران به سوئیفت را مسدود کرد و خرید نفت از ایران را متوقف کرد.
چنین همکاری پر هزینه‌ای،‌ نشانگر یک تغییر شگرف سیاسی از سوی اروپایی‌ها بود که به طرز قابل توجهی بر اقتصاد ایران فشار آورد.بار تحریم‌های ایران روی دوش بسیاری از شرکت‌های اروپایی بود و آن‌ها متضرر شدند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا شدیدا در تلاش برای حصول به توافق هسته‌ای سال 2015 بودند؛ توافقی که از عدم دستیابی ایران به سلاح‌های اتمی در ازای رفع تحریم‌ها اطمینان حاصل می‌کرد.
در حالی که آمریکا به حفظ دامنه وسیعی از تحریم‌ها علیه ایران ادامه داده است،‌ اتحادیه اروپا اوایل سال 2016 بسیاری از تحریم‌هایش علیه ایران را لغو کرد و شرکت‌های اروپایی در حال تلاش برای استفاده از فرصت‌های تجارت با ایران هستند. حمایت کمی در داخل اروپا برای برقراری دوباره تحریم‌های سخت ضد ایران هستند.
آمریکا به یکجانبه‌گرایی برگشته استدلیل ناخرسندی و ناراحتی اتحادیه اروپا درباره قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها قابل توضیح است. این قانون به جای آنکه به دنبال ایجاد اجماع و اتفاق نظر با اتحادیه اروپا درباره سیاست‌های تحریمی باشد، قوه مجریه (آمریکا) را در اعمال تحریم‌های ثانویه علیه شرکت‌های خارجی که تضعیف‌کننده تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه روسیه هستند، قدرتمند می‌کند و به آن اختیار می‌دهد.
البته این قانون محصول دولت ترامپ نیست و نمایانگر تمایلات کنگره آمریکا است.استفاده از تحریم‌های ثانویه علیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به طرز خاص و ویژه‌ای حساس است چرا که بکار بردن و به کارگیری تهاجمی چنین اقدامات و تدابیری از سوی آمریکا علیه اتحادیه اروپا در دهه 1990 تقریبا جرقه یک جنگ تجاری را زد.
این تحریم‌های ثانویه (آمریکا علیه روسیه) از این جهت به طور خاص حساس هستند که از زمان تلاش تحریمی علیه ایران، وابستگی اروپا به واردات سوخت فسیلی از روسیه افزایش یافته است. از این رو، اتحادیه اروپا درباره اینکه چقدر می‌تواند تلاش به رهبری آمریکا برای تحریم کردن روسیه را به ویژه در بخش انرژی تحمل کند، با محدودیت‌های قابل توجهی مواجه می‌شود.
با توجه به بی‌ثباتی داخلی در لیبی و کاهش تولید نفت توسط نروژ و بریتانیا، پیدا کردن شرکای جدید در حوزه انرژی برای اتحادیه اروپا، نامحتمل است.شکایت‌های اروپا احتمالا پر سر و صداتر می‌شودسیاست‌گذاران آمریکا نمی‌توانند به جلب همکاری سفت و سخت اتحادیه اروپا در تحریم ایران و روسیه در آینده نزدیک امید داشته باشند.
قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها به جای قانع کردن کشورهای عضو اتحادیه اروپا به همراه شدن با آمریکا در تلاش‌های تحریمی،‌ رهبران اتحادیه اروپا را در موضوع تداوم همکاری با سیاستهای تحریمی آمریکا یا جنگ با آن‌ها، در موضع تدافعی قرار می‌دهد.یکجانبه‌گرایی تحریمی شاید خودش تضعیف‌کننده خودش باشد چرا که تحقیقات نشان می‌دهد حتی یک کشور از بین برنده تحریم می‌تواند موفقیت تحریم‌های آمریکا را سخت‌تر کند.
امکان مخالفت بسیاری از کشورهای اروپایی با اولویت‌های آمریکا وجود دارد.آلمان،‌ ایتالیا،‌ اسپانیا و پرتغال این را ترجیح می‌دهند که تحریم‌ها علیه روسیه و ایران یا کاهش یابند و یا اینکه کاملا به عقب برگردانده شوند. آلمان منافع استراتژیک و اقتصادی در تکمیل خطوط لوله انتقال نورد استریم دارد (خط لوله‌ای که گاز روسیه را به طور مستقیم از طریق خط لوله گاز روسیه-آلمان به اروپای غربی منتقل می‌کند) و درگیر و گرفتار توافقات انرژی با شرکت‌های روسی است.
اگر اتحادیه اروپا دیگر از اعضایش همکاری با تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را نخواهد،‌ شرکت‌های عضو اتحادیه اروپا به سرعت از فرصت‌های تجاری ایجاد شده به واسطه تحریم‌های آمریکا و تضعیف هرگونه امکان کارامدی تحریم‌ها (علیه روسیه) استفاده خواهند کرد.بنابراین می‌توان اینطور گفت که دوره همکاری نزدیک آمریکا و اتحادیه اروپا در سیاست‌های تحریمی در حال اتمام است.
قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها، ‌شاید بی‌میلی رو به گسترش کشورهای اروپایی در اعمال تحریم‌های پر هزینه را تشدید کند و جرقه خصومت ایجاد شده در روابط فراآتلانتیک بر سر تحریم‌ها در دهه 1990 را دوباره روشن کند. سیاستگذاران آمریکا اگر توافق هسته‌ای سال  2015(برجام) را برچینند، نباید از سوی اروپا برای احیای رژیم تحریم‌ها انتظار حمایت بیشتر داشته باشند».

کد خبر: 881623  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ پوتین سفیر جدید آمریکا را منصوب کرد  همشهری آنلاین - بين‌الملل

آخرین خبرهای اقتصادي

جزییات نرخ عوارض آزادراه‌های مشارکتی سال ۹۷+جدول اکو فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از تسنیم، مهدی حیدری با اشاره به ابلاغیه افزایش نرخ عوارض آزادراهی 97 اظهار کرد: به‌منظور هماهنگی و پاسخگویی یکسان به مراجع ذی‌صلاح، نحوه محاسبه نرخ عوارض که بر اساس پارامترهای حقوقی و اقتصادی شامل مانده سرمایه‌­گذاری صورت گرفت، آمار تردد به تفکیک...

یگان تک تیراندازان فاطمیون چگونه تشکیل شد؟ اکو فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از همرزمان شهید فاتح با اشاره به نقش شهید فاتح در تشکیل یگان تک تیرانداز لشکر فاطمیون به سختی‌های شکل گرفتن و آموزش این یگان اشاره می‌کند و نحوه ایجاد آن را چنین روایت می‌کند: بعد از صحبت‌ها و تلاش‌های زیاد بالاخره توانستیم...

ورود شرکت‌ های بزرگ اقتصادی اروپا به ایران غیرممکن است اکو ویژن  ۳ ساعت پیش

به گزارش اکو ویژن به نقل از مهر، احمد علیرضا بیگی ظهر امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به ورود شرکت های اروپایی به ایران برای مراودات اقتصادی اظهار داشت: ورود شرکت ‌های بزرگ اروپایی به ایران به جهت حجم تبادلاتی که با آمریکا دارند، مقدور نیست. وی با اشاره به اینکه شرکت ‌های کوچک...

عامل ورود کالا‌های بی‌کیفیت چینی به بازار کشور چیست؟ نامه  ۳ ساعت پیش

 نام چین با بازار ایران عجین شده است و هر وقت در مورد ورود کالا به کشور صحبت می‌شود قبل از هر کشور دیگری نام چین در این حوزه مطرح می‌شود.به گزارش نامه نیوز اما دلیل ورود اجناس بی کیفیت چینی به ایران چیست آیا چین اصولا از نظر صنعتی و تولیدی کشوری ضعیف است که تنها قادر به تولید و عرضه کالا‌های بی...

از طراحی اتومبیل مسابقه تا ساعت مچی! (+تصاویر) پول نیوز  ۴ ساعت پیش

پول نیوز؛ سمیه علی اصغری-  تا کنون زمان سنج های مختلفی را در پول نیوز معرفی کرده ایم؛ از سوئیس تا برترین های فرانسه و آلمان دسترسی آسان به آرشیو تمای برندها از طریق این لینک فراهم شده است. اما برای امروز یک معجون کاملا متفاوت داریم، زیرا از برندی خواهیم گفت که یک حرفه ای "فرمول یک" مرد شماره یک...

اقتصاد جهانی در رسانه های امروز جهان پول نیوز  ۴ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل پول نیوز، مهمترین عناوین اقتصادی برخی از رسانه های مطرح امروز جهان به شرح زیر است:  لس آنجلس تایمز – کمپانی بی وای دی چین قرارداد ساخت 200 تراک برقی را با طرف برزیلی به امضا رساند.   گالف نیوز – درآمدمصر از محل تجارت در کانال سوئز طی ماه آوریل به 479.3...

اسنپ هنوز سود ندارد/ از تبرئه قاتل آژانس‌های شهری تا اشتغال ۱۷۰۰ نفر ایرانی/ غول تاکسی‌ران‌های... بورس نیوز  ۴ ساعت پیش

درکمتر از نیم ساعت گفت و گو با ژوبین علاقبند، نایب رییس هیات مدیره اسنپ که در کارنامه خود تجربه مدیریت شرکت بورسی را نیز دارد ، همه آنچه که می‌توان از یک استارت آپ ایرانی که این روزها نام آن همه جا شنیده می‌شود را به چالش کشیده‌ایم.کسب و کاری که به گفته وی هنوز سود ندارد اما شواهد نشان می دهد گردش مالی...

بریتیش پترولیوم انگلیس هم از همکاری با ایران کناره‌گیری کرد آنا  ۴ ساعت پیش

شرکت بریتیش پترولیوم انگلیس اعلام کرد: با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، همکاری با شرکت ملی نفت ایران در یک پروژه نفتی در دریای شمال را متوقف می‌کند. به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا از ایندیپندنت، شرکت بریتیش پترولیوم...

نوبخت: سال 96 فقط 7 هزار بیکار جدید داشتیم تسنیم  ۵ ساعت پیش

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که از 7 حوزه‌ای که برای اشتغال در سال 97 در برنامه جامع اشتغال طراحی شده نباید فقط به برنامه اشتغال روستایی تمرکز کرد گفت: طرح اشتغال روستایی تنها یکی از برنامه‌های 7گانه اشتغال برای ایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال 97 می‌باشد. در طرح اشتغال‌زایی...

جای خالی برچسب بین المللی روی محصولات تراریخته در ایران تسنیم  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، در حالی که پنجمین سال ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی سپری می شود اما دولت یازدهم به زعم خودش می پندارد که قدمهای موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است، اما از سویی کارشناسان در وضعیت شاخصهای اقتصادی و همچنین عموم مردم در وضعیت معیشتی خود بازخورد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده