تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۸:۲۵
هیچ ایامی به اندازه ده روز اول ماه ذی‌الحجه فضیلت ندارد
به گزارش جام نیوز، ماه «ذى الحجّه»، آخرین ماه «سال هجرى قمرى» است و ماهى است بسیار پربرکت. بزرگان دین هنگامى که این ماه وارد مى شد، اهمّیّت ویژه اى به عبادت در آن مى دادند. مخصوصاً در دهه اوّل این ماه. در بعضى از روایات آمده است، شب هاى دهگانه اى که قرآن در سوره «والفجر و لیال عشر» به آن سوگند یاد کرده است، شب هاى دهه اوّل این ماه شریف است، و این سوگند به خاطر عظمت آن است.
خداوند در سوره حج (آیه ۲۸) ضمن بیان فریضه بزرگ «حج» سخن از «أیّام مَعْلُومات» گفته است که مؤمنان باید در آن به یاد خدا باشند. یکى از تفسیرهاى معروفِ «أیّام مَعْلُومات» که در روایات نیز آمده است، ده روز اوّل ماه ذى الحجّه است. بنابراین، هم شب هاى آن عزیز است و هم روزهاى آن.
در حدیثى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مى خوانیم که عبادت و کار نیک در هیچ ایّامى به اندازه این ایّام (ده روز اوّل ماه ذى الحجّه) فضیلت ندارد. افزون بر اینها، هم صدا شدن با زوّار خانه خدا در این ماه، و یاد و خاطره مراسم باشکوه حج و معنویّت و برکات آن، حال و هواى دیگرى به انسان مى دهد; مخصوصاً براى کسانى که در سلک زوّار سعادتمند خانه خدا قرار گرفته اند، یا با یاد و خاطره آنها همراهند.
وجود دو «عید» مهمّ اسلامى عید قربان (عید اضحى) و عید غدیر (عید ولایت) و روز «عرفه» و خاطره دعاى عجیب و بسیار گرانبهاى امام حسین(علیه السلام) در عرفات، شکوه و عظمت خاصّى به این ماه بخشیده، و سزاوار است همه مؤمنان (مخصوصاً جوانان پاکدل) از فضاى آکنده از معنویّت این ماه غافل نشوند و در خودسازى و تهذیب نفس بکوشند که به پیشرفت هاى مهمّى نائل مى شوند.
* روز اول ماه روز اول ذی الحجه روز ترویه است. (اولین روزی که حضرت ابراهیم در خواب دید که فرزندش را قربانی می کند و آنروز را تماما در اندیشه (ترویه ) بود که آیا این رویای صادقه بوده یا خیر؟) روزه اش مستحب است و غسل هم از دیگر اعمالش است. از دیگر اعمال این روز است: در روایتی از امام موسی بن جعفر (ع) نقل شده است که هر کس روز اول ماه ذی الحجه را روزه بگیرد، خداوند برای وی پاداش عظیمی را می نویسد.
مرحوم شیخ طوسی نیز بیان کرده است: مستحب است در این روز، نماز حضرت فاطمه(س) را بخواند و این نماز چهار رکعت است (هر دو رکعت به یک سلام) و همانند نماز حضرت امیرالمومنین (ع) است؛ در هر رکعت، یک مرتبه سوره حمد و پنجاه مرتبه سوره قل هو الله را بخواند و بعد از سلام تسبیح حضرت فاطمه (س) را بگوید.، آنگاه این دعا را بخواند:   ˈسبحان ذی العز الشامخ المنیف، سبحان ذی الجلال الباذخ العظیم، سبحان ذی الملک الفاخر القدیم، سبحان من یری اثر النمله فی الصفا، سبحان من یری وقع الطیر فی الهواء، سبحان من هو هکذا و لا هکذا غیره.ˈ منزه است خدای صاحب عزت بلند و والا منزه است صاحب شوکت مرتفع و بزرگ، منزه است صاحب فرمانروایی گرانمایه و دیرینه منزه است آن کس که بیند جای پای مور را بر روی سنگ خارا، منزه است آن کس که بیند رد عبور پرنده را در هوا منزه است آن کس که فقط او چنین است و جز او چنین نیست.
همچنین نقل شده است که نیم ساعت قبل از ظهر، دو رکعت نماز بگذارد و در هر رکعت، یک مرتبه سوره حمد و ده مرتبه سوره قل هو الله و ده مرتبه آیه الکرسی و ده مرتبه سوره انا انزلناه را بخواند. در هر روز از دهه بخواند پنج دعایى را که حضرت جبرئیل براى حضرت عیسى علیه السلام از جانب حق تعالى هدیه آورده که در ایام این دهه بخواند و آن پنج دعا این است‏: أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ گواهى می‌‏دهم که نیست معبود حقى جز خداى که یگانه است و شریک ندارد مر او راست پادشاهى و ستایش او را سزد.
بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ و خوبى و نیکى به دست قدرت اوست و او بر هر چیزى تواناست. أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ أَحَداً صَمَداً لَمْ یَتَّخِذْ صَاحِبَةً وَ لاَ وَلَداً گواهى می‌دهم که خدایى‏ جز ذات یگانه پروردگار نیست که شریک ندارد یکتا و بى‏ نیاز است همسر و فرزند نگیرد.
أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ‏ گواهى می‌دهم که معبود حقى جز پروردگار یگانه نیست که شریک ندارد. أَحَداً صَمَداً لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ یکتا و بى ‏نیاز است فرزند ندارد و فرزند نبوده و نباشد برایش همتا احدى. أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ گواهم که نیست معبود حقى جز خداى یگانه که شریک ندارد از اوست ملک و پادشاهى و ستایش و حمد مرا او راست.
یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ هُوَ حَیٌّ لاَ یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ زنده کند و بمیراند و او زنده است نمیرد به دست اوست خیر و او بر هر چیز تواناست. حَسْبِیَ اللَّهُ وَ کَفَى سَمِعَ اللَّهُ لِمَنْ دَعَا لَیْسَ وَرَاءَ اللَّهِ مُنْتَهَى‏ بس است مر خدا را و کافى است شنود خدا از هر که دعا کند نیست وراء خدا نهایتى.
أَشْهَدُ لِلَّهِ بِمَا دَعَا وَ أَنَّهُ بَرِی‏ءٌ مِمَّنْ تَبَرَّأَ وَ أَنَّ لِلَّهِ الْآخِرَةَ وَ الْأُولَى‏ گواهى دهم براى خدا بدان چه دعوت کرده و به اینکه بیزار است از هر که تبرى جوید و اینکه از خداست آخرت و دنیا. پس حضرت عیسى علیه السلام ثواب بسیارى نقل کرده براى خواندن هر یک از این پنج دعا را صد مرتبه و دور نیست چنانکه علامه مجلسى رحمة الله علیه فرموده اگر کسى هر روز هر یک از این دعاها را ده مرتبه بخواند عمل به روایت کرده باشد و اگر هر روز هر یک را صد مرتبه بخواند بهتر خواهد بود.
برخی اعمال مشترک دهه اول ذی‌الحجه امام صادق(ع) می فرماید: پدرم حضرت امام باقر‌(ع) به من فرمود: پسرم! در دهه نخست از ماه ذی الحجه، هر شب میان نماز مغرب و عشا این دو رکعت نماز را ترک مکن: خواندن دو رکعت نماز ما بین مغرب و عشا در تمام شبهاى این دهه در هر رکعت بعد از حمد بخواند یک مرتبه توحید و آیه‏: وَ وَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَ أَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً وَ قَالَ مُوسَى لِأَخِیهِ هَارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ وَ لاَ تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ‏ و وعده گذاشتیم با موسى سى شب و تمدیدش کردیم‏ده شب دیگر پس تمام شد میقات پروردگارش چهل شب، و موسى به برادرش هارون گفت جانشین من باش در قومم و مصلح باش و به راه مفسده جویان مرو.
اگر چنین کنی، در ثواب حاجیان، و اعمال حج آنها شریک می شوی. همچنین در روایتی از امام موسی کاظم (ع) نقل شده است که هر کس ۹ روز اول ذی الحجه را روزه بدارد، خداوند ثواب روزه تمام عمر را برای او می نویسد. وقایع ذی الحجه ازدواج حضرت فاطمه با امیرالمومنین علی‌(ع)، روز ششم ذیحجه سال دوم. شهادت امام محمدباقر(ع) ، روز هفتم ذیحجه سال ۱۱۴ قمری.
ترویه و کوچ حاجیان از مکه. شهادت مسلم بن عقیل در سال ۵۹ قمری. انتصاب امیرالمومنین علی (ع) به جانشینی پیامبر (ص) و عید سعید غدیر، روز هجدهم سال دهم. قتل عثمان بن عفان خلیفه سوم، روز هجدهم سال ۳۵. مباهله پیامبر (ص)، روز بیست و چهارم. بیعت مردم با امام علی (ع) و تصدی خلافت ظاهری امام ، روز بیست و پنجم ذیحجه سال ۳۵ قمری.
قتل عمر بن خطاب به دست ابولؤلؤ، روز بیست و نهم. روز نهم این ماه عرفه و روز دهم نیز روز عید قربان است.   ایکنا  

کلمات کلیدی:
▫ rlm ▫ الحج ▫ الحجه ▫ الل ▫ امی ▫ بخواند ▫ حمد ▫ دعا ▫ رکعت ▫ سبحان ▫ سوره ▫ شریک ▫ عید ▫ مرتبه ▫ منزه 
کد خبر: 881684  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

انتشار آلبوم موسیقی فیروزه ای با صدای شهرام معصومیان مرور نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

انتشار آلبوم موسیقی فیروزه ای با صدای شهرام معصومیانبه گزارش مرور نیوز؛ آلبوم موسیقی فیروزه ای با صدای شهرام معصومیان در قالب ۹ قطعه به نام های «هنوزم عاشقم»، «عشق و زندگی (فیروزه ای)»، «نذار این دل بمیره»، «لعنت به تقویم دلتنگ»، «مجازات عاشقی»، «عاشقم شو عشقم»، «چشماتو...

برگزاری چند برنامه موسیقایی در عمارت روبرو مرور نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

برگزاری چند برنامه موسیقایی در عمارت روبروبه گزارش مرور نیوز به نقل از مجموعه فرهنگی هنری عمارت روبرو، چند گروه موسیقی قرار است خرداد سال 97 کنسرت هایی را در مجموعه فرهنگی هنری عمارت روبرو برگزار می کنند. کنسرت موسیقی الکترونیک با حضور نیما پور کریمی ۹ خرداد در ۲ نوبت ۱۹ و ۲۱ اجرا می شود. قطعات این موسیقی الکترونیک تجربی...

توقیف 10 وانت کتاب قاچاق/ پلمپ دو مرکز توزیع و پخش ایلنا  ۳۶ دقیقه پیش

توقیف 10 وانت کتاب قاچاق/ پلمپ دو مرکز توزیع و پخشبه گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری با موضوع قاچاق کتاب با حضور رئیس کارگروه مبارزه با قاچاق کتاب بعد از ظهر امروز (یکشنبه ششم خردادماه) در محل اتحادیه ناشران و کتابفروشان برگزار شد. محمود آموزگار (رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران) در این نشست گفت: چاپ غیرقانونی آثار دارای مجوز موضوعی است که چندین...

هیچ وقت ستاره نبودم/ آسمان سینمای ایران ستاره ندارد شبستان  ۴۴ دقیقه پیش

هیچ وقت ستاره نبودم/ آسمان سینمای ایران ستاره نداردبه گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی شبکه آی‌فیلم، ابوالفضل پورعرب به بهانه پخش سریال «زیرزمین» در ایام ماه مبارک رمضان از شبکه آی‌فیلم، با این شبکه گفت‌وگو کرده است.   پورعرب درباره ستاره بودنش در عرصه سینما و تلویزیون ابراز کرد: ستاره شدن ربطی به فضای...

«کدام مسجد!» در شبکه مستند سیما روی آنتن می رود شبستان  ۴۴ دقیقه پیش

«کدام مسجد!» در شبکه مستند سیما روی آنتن می رودبه گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی سیما؛ عرب کارگردان «کدام مسجد!» درباره این مستند گفت: مساجد پایگاه‌های مهم اجتماعی هستند که برخلاف اینکه گفته می‌شود، هزاران سال پیش رونق داشته‌اند،  در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد هم پویایی و فعالیت قابل‌توجهی داشته‌اند...

تفاوت ناصر ملک مطیعی با محسن مخملباف جام نیوز  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز؛ مسعود ده‌نمکی کارگردان کشورمان با انتشار تصویری از مرحوم ناصر ملک مطیعی در اینستاگرامش نوشت:  لوطی و روشنفکر نما   تفاوت مرحوم ملک مطیعی با مخملباف در همین امروز آنهاست. لوطی در وطن و روشنفکر در آغوش اجنبی. لوطی که توسط خالق توبه نصوح تکفیر و ممنوع الکار شد و فیلم...

چه کسی بر پیکر ملک مطیعی نماز خواند؟ +عکس جام نیوز  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز؛ محمدعلی آهنگران پسر مداح معروف صادق آهنگران بر پیکر ناصر ملک مطیعی نماز خواند.     114

نگذارید مردم برای دیدن واقعیت به ماهواره پناه ببرند آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : این بازیگر درباره ایفای نقش در مجموعه «رهایم نکن» به کارگردانی محمد مهدی عسگرپور که به تازگی با مرگ این شخصیت به پایان رسیده است، گفت: من به دعوت خانم لیلا رنگرزان، دستیار کارگردان به این کار دعوت شدم و به طور کلی دوست داشتم که در کار آقای عسگرپور بازی کنم و زمانی که متوجه شدم آقای تارخ...

ابوالفضل پورعرب: خسته شده‌ام از بس شنیدم که من ایدز دارم آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : بازیگر سریال «زیرزمین» درباره ستاره بودنش در عرصه سینما و تلویزیون اظهار کرد: ستاره شدن ربطی به فضای مجازی و صحبت‌های خود فرد ندارد. بازیگر کارش بازی کردن است و فیلمی را بازی می‌کند. این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند چه کسی ستاره شود و ستاره شدن یک بازیگر فقط و فقط به مردم مربوط است. دوستانی...

دو فیلم جدید برای شبکه خانگی ساخته می شود شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، در جلسه 31 اردیبهشت شورای پروانه نمایش خانگی که با حضور اکثریت اعضاء برگزار شد،با عرضه سریالهای"  ساخت ایران فصل 2 قسمت5" به تهیه کنندگی مشترک منصورسهراب پور/ سید امیر پروین حسینی و کارگردانی برزو نیک نژاد و " گلشیفته...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده