تعداد بازدید: ۲۸
تاريخ انتشار: جمعه،۳ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۳:۳۳
ادعای کمالوندی: آمریکایی‌ها به وظایف خود عمل کردند
سخنگوی سازمان انرژی اتمی همکاری های ایران و روسیه در بازطراحی راکتور اراک را تشریح کرد. خبرگزاری فارس: بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص بازطراحی قلب راکتور اراک، اظهار داشت: در موضوع بازطراحی راکتور که اسم جدید آن راکتور آب سنگین خنداب است، کارهای زیادی انجام شده است.
آمریکایی‌ها به وظایف خود در خصوص باطراحی راکتور اراک عمل کردندسخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آمریکایی‌ها نیز وظایف خود در این زمینه را انجام داده‌اند، بیان کرد: آمریکایی‌ها عضو کارگروهی هستند که در آن کارگروه، در بازبینی‌ها نقش دارند، ولی کار اصلی برای بازبینی بر عهده چینی‌ها است.کمالوندی با اشاره به اینکه در مراحل بعدی کارهای مهندسی، نصب و راه اندازی می‌شود، متذکر شد: کار خیلی خوب پیش می‌رود و به لحاظ زمانی به هیچ وجه عقب نیستیم.
وارد فاز دوم بازطراحی راکتور آب سنگین اراک شده‌ایموی ضمن تاکید بر اینکه کار اساسی و اولیه توسط ایران در قالب طراحی انجام می‌شود، افزود: خوشبختانه طراحی ما در حدود 14 ماه انجام شد و در مرحله بعد چینی‌ها آن را تایید کردند که می‌شود گفت کار کاملا بی نقصی انجام شده و  الان وارد فاز دوم شده‌ایم و طراحی جامع تری انجام شده است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اگر چه برای انعقاد قرارداد، یکسال طول کشید ولی در یکسال اخیر چون یک کار دیگری داشتیم که باید خودمان انجام می دادیم، آن کار داشت انجام می‌شد.وی گفت: یعنی اگر قرارداد هم یک سال قبل از آن منعقد می‌شد، باید می‌ایستادیم تا این کار تمام شود و سپس بر اساس قرارداد به چینی‌ها تحویل داده می‌شد، خوشبختانه قرارداد نیز به نحوی بسته شد که همه اهداف، معیارها و مشخصاتی که ما می‌خواستیم، در آن لحاظ شده است.
تایید چینی‌ها بر بازطراحی راکتور آب سنگین اراک نشان دهنده بی نقصی کار متخصصین ایرانی استکمالوندی با بیان اینکه قرار داد خوبی بستیم، متذکر شد: کارطراحی به خوبی انجام شده و بازبینی را نیز چینی‌ها انجام دادند، چینی‌ها مرحله اول بازطراحی را تایید کردند که خبر خوبی است و نشان می‌دهد کار متخصصین و مهندسین ما بی‌نقص است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه تجربه ساخت راکتور از جنس استفاده کننده از آب سنگین و سوخت غنی شده را تاکنون نداشتیم، گفت:با این شرایط طراحی که انجام می‌دهیم را باید کشوری که تجربه این کار را دارد، تایید کند.وی با بیان اینکه تعداد این کشورها زیاد نیست و تنها دو کشور هستند که یکی از این دو کشور چین است، ادامه داد: وقتی چینی‌ها این طراحی را تایید می‌کنند به این معنی است که با اعتماد به نفس خیلی بیشتری می‌توانیم کار را ادامه دهیم.
راکتور آب سنگین خنداب در زمان تعیین شده به بهره برداری می‌رسدکمالوندی با بیان اینکه از نظر زمانی به هیچ وجه عقب نیستیم و انشاءالله در زمان تعیین شده به مرحله راه اندازی می‌رسد، بیان کرد: پیش بینی اولیه ما بین 4 تا 5 سال بوده که در حال حاضر یکسال و خورده‌ای از آن گذشته است.وارد مرحله دوم بازطراحی قلب راکتور آب سنگین خنداب شده‌ایمسخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در حال حاضر یک ماه است که وارد مرحله دوم بازطراحی قلب راکتور آب سنگین خنداب شده‌ایم، گفت: منتظر بودیم که نتیجه اولیه مشخص شود و اگر ایراداتی هست این ایرادات برطرف شود، براساس طرح اساسی ابتدا باید اقداماتی انجام شود و زمانی می‌شود وارد جزئیات شد که اقدامات اساسی اولیه تایید شود.
وی با بیان اینکه در مرحله ورود به جزئیات، حدود یک ماهی است که وارد طراحیِ بازطراحی راکتور آب سنگین خنداب شده‌ایم، افزود: وقتی می گوییم بازطراحی، خود بازطراحی نیازمند این است که چیزی را طراحی کنیم، باید توجه داشت که 90 درصد از بخش‌های مختلف راکتور قرار نیست بازطراحی در مورد آن‌ها انجام شود، بلکه 10 درصد باید بازطراحی شود که بخش بسیار مهمی است.
10 درصد از راکتور آب سنگین خنداب بازطراحی می‌شودکمالوندی با بیان اینکه مخزن اصلی یا قلب که در وسط راکتور قرار دارد بعد از خارج شدن حفره‌هایی در آن است که این حفره‌ها برای قرار گرفتن سوخت در آن تعبیه شده است، متذکر شد: طرف‌های مقابل بیان می‌کردند که این را نصف کنیم ولی نظر ایران این بود که چون می‌خواهیم برای استفاده آموزشی از آن نگهداری کنیم، به عنوان نمونه‌ای از کاری که انجام داده‌ایم، نصف نکردیم و توافق کردیم که بتن را در حفره‌ها بریزیم تا حفظ شود.
طراحی جزئیات قلب راکتور آب سنگین خنداب در حال انجام استسخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه چیزی که باید در آن جای خالی قرار بگیرد، طراحی می‌شود، بیان کرد: در واقع وقتی می‌گوییم بازطراحی راکتور، طراحی یک قلب جدید است که چند مرحله دارد که پس از انجام مراحل اساسی، طراحی جزئیات در حال انجام است.
وی با بیان اینکه مرحله اساسی تمام شد و مرحله مفهومی قبلا انجام شده بود و مورد تایید طرف‌های مقابل ما قرار گرفت، افزود: باید مشخصات به نحوی بود که نگرانی آن‌ها در خصوص استفاده در موارد غیر صلح آمیز رفع شود، که این اتفاق رخ داد و طراحی اولیه آن انجام شد و در مرحله طراحی جزئیات هستیم که به آن طراحی تفصیلی نیز می‌گویند، بعد از آن بر اساس زمان بندی‌های CPI  به خوبی انجام می‌شود.
همکاری‌های ایران و روسیه در ساخت نیروگاه‌ها سریعتر از زمان پیش بینی شده انجام می‌شودکمالوندی در خصوص همکاری‌های ایران و روسیه در ساخت نیروگاه‌ها، بیان کرد: اخیرا به روسیه سفر کردیم و راکتور جدید و نیروگاه جدید ساخته می‌شود، گفت:کار به خوبی پیش می رود و ممکن است زمان بندی آن را عوض کنیم و مقداری سریعتر از زمان های پیش بینی شده برای طراحی اقدام کنیم و راه اندازی 9 ماه تا یکسال زودتر انجام شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برای ساخت نیروگاه‌ها در مرحله خاکبرداری هستیم و باید میلیون‌ها تن خاک برداشته شود، ادامه داد: بعد از آن بتن ریزی و فنداسیون انجام می‌شود و در این مراحل کار می‌کنیم و به خوبی انجام می‌شود.وی با بیان اینکه به طور کلی نیروگاه‌ها در دنیا، زودتر از 6 سال به اتمام نمی‌رسد، حتی اگر بخواهد ضربتی کار کنند، افزود: بستگی به کارهای ساختمانی و استفاده از تجیهزات آماده یا ساختنی دارد.
7 سال دیگر اولین نیروگاه ساخت روسیه در ایران آماده می‌شودکمالوندی با بیان اینکه پیش بینی ما این بود که نیروگاه اولی 8 سال بعد راه اندازی شود و دومی نیز با فاصله دو سالی که به تاخیر می‌افتد 10 سال بعد آماده بهره برداری شود، متذکر شد: حدود 9 سال دیگر باید هر دو نیروگاه را داشته باشیم و حدود 7 سال دیگر نیروگاه اول باید آماده شود و فعلا بر طبق این زمان‌بندی حرکت می‌کنیم.
ظرفیت 2 نیروگاه 2100 مگاوات استسخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه 1050 مگاوات ظرفیت هر کدام از این نیروگاه ها است که دو تای آن ها 2100 مگاوات می‌شود، اظهار داشت: نیروگاه فعلی نیز 1050 مگاوات و به اندازه همین است که 1000 مگاوات را به صورت عادی تولید می‎کند.ساخت هر نیروگاه اتمی حدود 5 میلیارد دلار هزینه داردوی با بیان اینکه متوسط نیروگاه اتمی چیزی حدود 5 میلیارد دلار برای هر نیروگاهی هزینه دارد، افزود: نسبت به نیروگاه‌‎های غیراتمی یعنی نیروگاه‌های گازی و فسیلی چیزی حدود 2 تا 3 برابر است اما تفاوتش این است که عمرش خیلی زیاد است که حداقل 60 سال است و 40 سال افزایش می‌یابد که به 100 سال می‌رسد، مصرفش بعد از اینکه به بهره برداری می‌رسد خیلی پایین است.
کمالوندی با بیان اینکه حدود 2 میلیون بشکه نفت در سال باید مصرف کنیم تا بتوانیم برق تولید کنیم، متذکر شد: این 2 میلیون را اگر با قیمت 50 دلار نیز حساب کنیم، حدود 100 میلیون دلار می‌شود، این در حالی است که قیمت نفت پایین است.سخنگوی سازمان انرژی اتمی  با بیان اینکه چیزی حدود 50 میلیون دلار حداکثر 60 میلیون دلار سوخت مصرف می‌‎شود، گفت: این میزان حدودا نصف قیمت می‌شود حال اگر بتوانید سوخت تولید کنید، قیمت پایین تر می‌شود و پس بنابرین به لحاظ اقتصادی در بلند مدت جواب می‌دهد.
ساخت نیروگاه های اتمی مانع از تولید 7 میلیون تن آلاینده می‌شودوی به لحاظ محیط زیست ساخت این نیروگاه‌ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: هرکدام از این نیروگاه ها حدود 7 میلیون تن آلاینده را تولید نمی‌کند که این موضوع، در حفظ محیط زیست نقش موثری دارد.کمالوندی با بیان اینکه در بلند مدت به لحاظ اقتصادی به نفع ماست، متذکر شد: این اقدام به لحاظ تکنولوژی تمیز و برای محیط زیست خوب است، اما باید توجه داشت که برنامه‌ای بلند مدت و هزینه‌بر است و باید متکی بر نیروی داخلی باشد و اگر متکی به نیروی داخلی نباشد به لحاظ ایمنی ضریبش بالا نیست.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اگر فوکوشیما به جای ژاپنی‌ها، خارجی‌ها در آن کار می‌کردند شاید، در حادثه اول این کار را ترک می‌کردند و می‌رفتند ولی نیروگاهی که متکی به نیروی داخلی باشد از لحاظ ایمنی هم در سطح بالایی قرار دارد.وی با بیان اینکه تخصص و زمینه‌های محیط زیستی ما هم ایجاب می کند که این کار را انجام دهیم و خوشبختانه همه این ویژگی‌ها را داریم، افزود: حتی اگر بخواهیم سوخت تولید کنیم، توانایی آن را داریم و در حال برنامه ریزی هستیم.
کمالوندی با بیان اینکه تخصص، غنی سازی و امکانات کافی را داریم و هر کشوری که هر کدام از این‌ها را نداشته باشد ممکن است دلیل نداشته باشد به سمت نیروگاه هسته‌ای برود، گفت: ولی کشور ما دلایل بسیار زیادی دارد که به سمت ساخت نیروگاه هسته‌ای برود.تولید 20 هزار مگاوات برق با اعتبارات معمولی ممکن نیستسخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برای دولتمردان ممکن است سخت باشد که یک دفعه پول زیادی را برای این کار اختصاص دهند و به همین دلیل اگر بشود از فاینسانس و وام های خارجی استفاده کرد، بهتر است، گفت: در این زمینه داریم فکر می کنیم که تعداد را افزایسش دهیم و برسیم به 20 هزار مگاواتی که مورد نظر مجلس بوده، که باید فکری به حالی تامین اعتبارش کنیم و با اعتبارات معمولی نمی توانیم این کار را انجام دهیم.


کد خبر: 882539  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: صبا ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

گوشی موبایل ارزان نمی‌شود!/ قیمت‌گذاری برمبنای ارز ثانویه است نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل، درباره آخرین وضعیت گوشیهای ترخیص شده با ارز دولتی از گمرک و زمان توزیع آن در بازار، اظهار داشت: شنیده ها حاکی از آن است که ظرف یک هفته این گوشی ها در کمیته قیمتگذاری، تعیین تکلیف شده و وارد بازار شود.وی با بیان اینکه وزرای ارتباطات...

کاهش ۳۸ درصدی تولید خودروسازان در مردادماه نامه  ۱ ساعت پیش

خودروسازان کشور در مردادماه سال جاری ۸۹ هزار و ۴۵۰ دستگاه انواع خودروی سواری، وانت و تجاری تولید کرده‌اند که این میزان تولید نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۳۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.به گزارش نامه نیوز، خودروسازان کشور در مردادماه سال جاری ۸۹ هزار و ۴۵۰ دستگاه انواع خودروی سواری، وانت و تجاری تولید کردند...

آمار تخلفات کارگزاران را از سازمان بورس بگیرید آنا  ۲ ساعت پیش

دبیرکل کانون کارگزاران بورس درباره تأثیر کاهش مالیات نقل‌وانتقال سهام در رونق بورس گفت: تأثیر مستقیم ندارد اما سرمایه‌گذاران را به انجام معامله ترغیب می‌کند. روح‌الله میرصانعی دبیر کل کانون کارگزاران بورس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی...

کاغذ دیگر وضع بحرانی ندارد/۱۰۰ هزار تن کاغذ ثبت سفارش شده است نامه  ۳ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، در خصوص آخرین وضعیت کاغذ مطبوعات و نشر با بیان اینکه وضعیت کاغذ از شرایط بحرانی خارج شده است، اظهارداشت: با چند تصمیمی که گرفتیم، کاغذهایی که در گمرکات باقی مانده بود همگی ترخیص شدند و در حال حاضر هیچ کاغذ ترخیص نشده‌ای باقی نمانده است.وی...

تغییر تعرفه برق پرمصرف‌ها راهی برای جلوگیری از خاموشی خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،یکی از اشکالات صنعت برق، نظام تعرفه­‌گذاری زمان اوج مصرف برق است، به گونه‌ای که در ساعات اوج بار، مشترکان کم‌­مصرف به میزان 20 درصد، اما مشترکین کم ­مصرف در حدود 5 درصد جریمه می‌شوند، بنابراین اصلاح تعرفه برق مشترکین پرمصرف، زمینه را برای حل بحران خاموشی و بهبود...

خبر خوش دولت برای کارگران و پایان شگفت‌انگیز بورس در تابستان آنا  ۳ ساعت پیش

در بسته خبری «عصرانه‌های اقتصادی آنا» مهم‌ترین و پربازدیدترین اخبار امروز حوزه‌های مختلف اقتصادی را می‌خوانید. به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، مهمترین اخبار امروز (شنبه 31 شهریور 97) در بسته خبری «عصرانه‌های اقتصادی...

پیش‌بینی جذاب یک کارشناس از آینده بازار سهام آنا  ۳ ساعت پیش

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است، بازار روند صعودی خود را طی خواهد کرد و در آینده بازار سرمایه با عدد و رقم‌های جذاب‌تری روبه‌رو خواهد شد. سعید خدایی در گفتگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، درباره علت افزایش پنج هزار واحدی...

کاهش 32 درصدی حجم آب سدهای پنج گانه استان تهران مرور نیوز  ۴ ساعت پیش

کاهش 32 درصدی حجم آب سدهای پنج گانه استان تهرانبه گزارش مرور نیوز، بر اساس آمار وزارت نیرو، میزان بارندگی‌های استان تهران از ابتدای سال 97 تا کنون 256 میلی متر بوده است. این میزان نسبت به سال 96 حدود 21 درصد کاهش داشته است. بر این اساس میزان بارندگی و حجم منابع آبی در سدهای پنچ گانه (کرج، لتیان، طالقان، لار و ماملو) هم 32 درصد نسبت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده