تعداد بازدید: ۳۰
تاريخ انتشار: شنبه،۴ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۸:۴۹
نامه اعتراضی 1700 نفر از متخصصین دندانپزشکی کشور به رئیس جمهور
به گزارش بهداشت نیوز، بیش از 1700 نفر از متخصصین و اعضای هیات علمی دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور طی ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار رفع مشکلاتشان در قبال سیاست‌های وزارت بهداشت شدند. توقف طرح تبدیل کاردان بهداشت دهان تحت هر عنوان به بهداشتکار دهان ودندان از جمله درخواست‌های جامعه دندانپزشکی کشور است.
آنطور که معترضین به اقدامات وزارت بهداشت می‌گویند: « متاسفانه در دولت یازدهم، دستورات غیرکارشناسی جهت تبدیل وضعیت افراد تحصیل کرده در رشته کاردان بهداشت (به عنوان نیروی بهداشتی) به بهداشتکار دهان و دندان (به عنوان نیروی درمانی) صادر شده که مورد اعتراض انجمن‌های 15 گانه علمی-صنفی قرار گرفت و در نامه‌ای این اعتراض به مقام محترم وزارت بهداشت انتقال یافت که مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.
با توجه به مخاطرات این تبدیل وضعیت و ارائه خدمات دندانپزشکی بی کیفیت توسط کاردان بهداشت دهان در مناطق محروم و همچنین امکان تبدیل وضعیت مجدد این افراد از بهداشتکار دهان و دندان به دندانپزشک و به نوعی دور زدن کنکور و بی عدالتی در حق افرادی که با رتبه های برتر وارد این رشته شده اند، خواستار توقف تبدیل وضعیت کاردان بهداشت دهان به بهداشتکار دهان و دندان هستیم.
در این زمینه علاوه بر این توقف، خواستار تسریع در ارائه لایحه لغو « قانون تربیت بهداشتکار دهان ودندان بمنظور گسترش خدمات درمانی و بهداشتی در روستاها » مصوب 23/1/1360 با عنایت به قانون تشکیل وزارت بهداشت، وجود دندانپزشک مازاد بر نیاز و شرایط فعلی کشور برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در آینده از این قانون قدیمی هستیم.
» کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو در مقاطع دکترای دندانپزشکی عمومی، تخصصی و فلوشیپ متناسب با اهداف برنامه‌ها و آمایش سرزمین و تعدیل تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی کشور از دیگر درخواست‌های معترضین است. آنها می‌گویند: « در حال حاضر با وجود بیش از 30هزار نفر دندانپزشک عمومی و متخصص و سالانه بیش از 2500 نفر دانش آموخته دندانپزشکی از بیش از 60 دانشکده دندانپزشکی مستقر در کلیه استان‌ها و دانشگاه‌های خارج از کشور، بیش از 95 درصد خدمات دندانپزشکی کشوربا سرمایه‌گذاری وتوسط بخش غیر دولتی در اقصی نقاط کشور ارائه می‌شود و دیگر مشکلی از نظرتعداد دندانپزشک برای ارائه خدمات درمانی دندانپزشکی در سطح کشور نداریم.
این در حالی است که ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی (اعم از عمومی و تخصصی) و تعداد دانشکده های دندانپزشکی در سالهای اخیر با فشارهای منطقه ای، همواره با افزایش غیرکارشناسی مواجه بوده و به نظرات کارشناسان امر و اساتید دانشگاهها در این زمینه توجهی نشده است. نتیجه این افزایش، تربیت دندانپزشکان ناکارآمد و مازاد بر نیاز کشور شده است که در نهایت سلامت مردم عزیز کشور را به مخاطره خواهد انداخت.
بنابراین در این زمینه خواستار کاهش فوری تعداد پذیرش دندانپزشک عمومی (اعم از ورودی دولتی و انتقالی از خارج از کشور) و متخصص با توجه به نیاز کشور و کاهش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی (تعطیلی دانشکده های بی کیفیت و یا تبدیل وضعیت این دانشکده ها به کلینیک ویژه درمانی دولتی) هستیم. لازم به ذکر است که این چنین اقداماتی در سایر کشورها از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی با اندکی جسارت و شهامت انجام گرفته است.
» معترضین تاکید می کنند: این نامه با شماره 141697508202 در دفتر تجمعات ریاست جمهوری ثبت شده و پس از ماهها انتظار و ارجاعات فراوان در تاریخ 23/3/96 به مشاور وزیر محترم، جناب آقای دکتر سید سجاد رضوی رسیده است که تاکنون واکنشی از سوی ایشان مشاهده نشده است. متن نامه‌ اعتراضی 1700 نفر از متخصصین و اعضای هیات علمی دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور به رئیس جمهور بدین شرح است: حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم با سلام احتراماً ضمن تشکر از توجه ویژه جنابعالی و دولت تدبیر و امید به بخش سلامت و بخصوص عنایت وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به حوزه سلامت دهان ودندانپزشکی در راستای تحقق سیاستهای کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش سلامت و اهداف برنامه‌های توسعه در قالب « طرح تحول نظام سلامت دولت یازدهم » به استحضار می‌رساند با وجود تلاش‌های صورت گرفته و تخصیص و هزینه کرد منابع مالی بی نظیر در بخش دندانپزشکی در سه سال اخیر، تحول چندانی در بخش سلامت دهان ودندانپزشکی به چشم نمی خورد و با وجود نقاط قوت و فرصتهای فراوان در حوزه دندانپزشکی و سلامت دهان ، هنوز هم میهنان عزیز در اقصی نقاط کشور از خدمات بهداشتی و درمانی دندانپزشکی محروم هستند و پرداخت از جیب مردم در بخش خدمات دندانپزشکی بیش از 90 درصد می باشد.
از آنجائیکه پیشنهادات کارشناسی شده جامعه دندانپزشکی ازابتدای دولت تدبیر و امید و از کلیه مسیرهای حرفه ای و قانونی ممکن به مسئولین ذیربط در وزارت بهداشت و بخصوص وزیر محترم، ارائه شده است و متاسفانه تاکنون مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته است، بعنوان آخرین راهکار درست، ناگزیر از تصدیع وقت ارزشمند شما شدیم تا بطور اجمال پیشنهادات را به محضر حضرتعالی تقدیم نماییم و با درایتی که در شما، همراهی و هماهنگی که در هیات دولت و عزمی که در خود سراغ داریم، اطمینان داریم در وقت باقی مانده از دولت جاری اهداف این بخش نیزمحقق گردیده و امیدورایم در دولت دوازدهم نیز با راهبری شما تداوم و تعالی یابد.
در حال حاضر با وجود بیش از 30هزار نفر دندانپزشک عمومی و متخصص و سالانه بیش از 2500 نفر دانش آموخته دندانپزشکی از بیش از 60 دانشکده دندانپزشکی مستقر در کلیه استانها و دانشگاههای خارج از کشور، بیش از 95 درصد خدمات دندانپزشکی کشوربا سرمایه گذاری وتوسط بخش غیر دولتی در اقصی نقاط کشور ارائه می‌شود و دیگر مشکلی از نظرتعداد دندانپزشک برای ارائه خدمات درمانی دندانپزشکی در سطح کشور نداریم.
علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، هنوزخدمات سلامت دهان در بسته خدمات سلامت و بسته بیمه جایگاه مطلوبی ندارد. در سطح خدمات بهداشت عمومی، سلامت دهان اهمیتی ندارد و در سطح خدمات بهداشت دهان و پیشگیری بدلیل نگاه نامناسب به نیروهای حد واسط بهداشت دهان درسال‌های اخیر، به شدت با کمبود نیروی حدواسط بهداشت دهان در سطح کشور روبه‌روهستیم و تعداد کم موجود هم در خطر تبدیل وضعیت به نیروی حدواسط بهداشتکار دهان ودندان درمانگر هستند.
در بخش خدمات دندانپزشکی نیز به علت مدیریت نامناسب منابع انسانی ، منابع مالی ، منابع فیزیکی و اطلاعاتی و با وجود تعداد بیش از حد نیاز دندانپزشک عمومی ومتخصص در سطح کشور و خرید تجهیزات فراوان ، بدلیل عدم تامین شرایط حضور وفعالیت دندانپزشکان بخصوص در مناطق محروم و از سوی دیگر ضعف مالی اغلب مردم بدلیل فقدان پوشش بیمه‌ای بخش عمده خدمات دندانپزشکی و در نهایت عدم جلب مشارکت بخش غیر دولتی ، شاهد پوشش نامناسب خدمات دندانپزشکی عمومی وتخصصی در سطح کشور بخصوص مناطق محروم هستیم.
لذا با عنایت به موارد فوق و در راستای سیاستهای دولت تدبیر و امید ، قاطعانه خواستاریم دستور فرمائید، پیشنهادات کارشناسی خبرگان دندانپزشکی کشور مدنظر قرار گیرد:  برقراری نظام سطح بندی و ارجاع با تامین و استقرارتعداد متناسب با نیاز نیروهای بهداشت عمومی، کاردان بهداشت دهان (Denta- hygienist) و دندانپزشک عمومی ومتخصص از بخش دولتی و غیر دولتی توسعه مشارکت بخش غیر دولتی درکارکردهای 4 گانه نظام سلامت از جمله : ارائه خدمات دندانپزشکی و سلامت دهان در سطح کشور جهت دهی اعتبارت بخش دندانپزشکی از توسعه واحدهای ناکارآمد در بخش دولتی به سوی تامین منابع مالی پایدارارائه خدمات سلامت محور توسعه بسته خدمات بیمه سلامت محور با اولویت گروههای هدف و محرومین جهت دهی توسعه بخش دولتی ازمناطق برخوردار بسوی مناطق محروم توقف رقابت بخش دولتی با بخش غیر دولتی در مناطق برخوردار تضمین پوشش خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم و خدمات بهداشت دهان در کل کشور توقف طرح تبدیل کاردان بهداشت دهان بهداشتی تحت هر عنوان به بهداشتکار دهان ودندان درمانی و جبران خسارات وارد شده ناشی از این اقدامات در سالهای اخیر افزایش ظرفیت تربیت نیروی حدواسط بهداشت دهان (Denta- hygienist) متناسب با نیاز کشور ارائه لایحه لغو « قانون تربیت بهداشتکار دهان ودندان بمنظور گسترش خدمات درمانی و بهداشتی در روستاها » مصوب 23/1/1360 با عنایت به قانون تشکیل وزارت بهداشت، وجود دندانپزشک مازاد بر نیاز و شرایط فعلی کشور توقف افزایش تعداد دانشکده ها و پذیرش دانشجو در مقاطع دکترای دندانپزشکی عمومی، تخصصی تعدیل تعداد دانشکده های دندانپزشکی کشور و پذیرش دانشجو در مقاطع دکترای دندانپزشکی عمومی، تخصصی و فلوشیپ متناسب با اهداف برنامه ها و آمایش سرزمین جناب آقای رئیس جمهور:‏ به پیوست نامه های امضا شده توسط بیش از 1700 دندانپزشک متخصص پیرامون بخش مهمی از مطالبات فوق (پیوست 2، امضا جهت توقف فوری طرح تبدیل وضعیت کاردان بهداشت به بهداشتکار و پیوست 3، امضا جهت کاهش ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی اعم از عمومی و دستیاری)، به حضور تقدیم می‌شود.
اینجانبان، اعضای هیات علمی، متخصصین و دستیاران تخصصی دندانپزشکی، در نهایت احترام و تواضع، همراه با جامعه‌ی دندانپزشکی به تدبیر شما امید داریم. با سپاس بیکران جمعی از متخصصین و دستیاران تخصصی دندانپزشکی سراسر کشور   منبع: روزنامه سپید  

کد خبر: 884395  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

تشخیص زودهنگام بیماری، زندگی شما را نجات می‌دهد مجله سلامت  ۴۰ دقیقه پیش

تشخیص زودهنگام بیماری، زندگی شما را نجات می‌دهدخطر ابتلا به بیماری‌ها را با برنامه‌های چکاپ سلامت آجی بادم به حداقل برسانید.وقتی وضعیت جسمی‌تان در سلامت کامل قرار دارد ممکن است احساس نیاز به مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات پزشکی نداشته باشید اما لازم است بدانید که عوامل بسیاری وجود دارد که سلامت شما را تهدید می‌کند. عواملی که ناشی از عادات روزانه...

نخستین سیاهپوستی که به فضا رفت + عکس بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

نخستین سیاهپوستی که به فضا رفت + عکس «آرنالدو تامایومندز» نخستین سیاهپوستی که توانست به فضا سفر کند کوبایی است. وی در چهارچوب برنامه اینترکاسموس به عنوان یکی ازنامزد‌های کوبا، راهی شهرک فضانوردان شد. تامایومندز، پس از طی یک دوره که حدود دو سال طول کشید در ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۰ همراه یوری راماننکو کیهان‌نورد شوروی بر عرشه...

بدعت های انحرافی محرم + تصاویر بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

بدعت های انحرافی محرم + تصاویر این روز‌ها با فرا رسیدن محرم و به پا شدن هیئت‌ها و مراسم عزاداری حال و هوای شبکه‌های اجتماعی و پیام‌هایی که توسط کاربران فضای مجازی منتشر می‌شود، نیز تغییر کرده است و هر کس به نحوی در ابراز ارادت خود به امام حسین علیه السلام تلاش می‌کند. اما گاهی عده‌ای به غلط راه...

۵ ویژگی رفتاری زنان که برای مردان بیشترین جذابیت را دارد نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، در این قسمت ۵ چیزی را که مردان در مورد زنان دوست دارند، بهتر بشناسید.۱. زنانی که خوشرویی و دلنشینی بخشی از وجودشان شده استیک زن جذاب همیشه مراقب است که چگونه به‌نظر می‌آید. این به آن معنا نیست که به خودتان فشار بیاورید تا همیشه لبخند بزنید. این به آن معناست که همیشه دلنشین و درخشان...

ترکیه، یک فرمانده پیشین داعش را دستگیر کرد العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم - ترکیه نیروهای مرکز مبارزه با تروریسم ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کردند که فرمانده پیشین گروه تروریستی داعش در شهر «سنجار» واقع در استان «نینوی» عراق را در ترکیه دستگیر کرده‌اند. بنابر گزارش وبگاه روزنامه الشرق‌الاوسط، «عبدالخالق...

رویترز: زنگنه در اجلاس اوپک شرکت نمی‌کند العالم فارسی  ۴ ساعت پیش

العالم - ایران / اقتصادی رویترز -- بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در اجلاس کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک که ماه جاری در الجزیره برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد. یک مقام رسمی که نخواسته نامش فاش شود اعلام کرده است"« نظر زنگنه عوض شده و او در اجلاس الجزیره حضور نمی‌یابد.» پیش...

قتل پرسر و صدای یک ورزشکار زن + عکس بهداشت نیوز  ۵ ساعت پیش

قتل پرسر و صدای یک ورزشکار زن + عکس سلیا باراکین آروسامنا قهرمان مسابقات گلف زنان اروپا در سال ۲۰۱۸ و ورزشکار سال دانشگاه یووا استیت در آمریکا به قتل رسید. بر اساس گزارش پلیس پیکر بی جان گلف باز ۲۲ ساله دوشنبه در کمپ گلف کولد واتر لینکس (یووا) پیدا شد. قاتل آروسامنا دستگیر شده اما پلیس هنوز درباره دلیل این قتل گزارشی ارائه نداده است. جام...

چرا این بازیگر خانه‌اش را کنار مسجد خرید؟ بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

چرا این بازیگر خانه‌اش را کنار مسجد خرید؟ عنایت بخشی بازیگر سینما و تلویزیون درخصوص آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: خدا را شکر این روزها خیلی حالم بهتر است. بالاخره بیماری واریس دارم و همین واریس باعث می‌شود که گاهی از ناحیه پا دچار مشکل شوم. البته طی ماه گذشته هیچ مشکلی وجود نداشته و از لحاظ جسمانی کاملاً خوب هستم.

نخستین مسافران مدار ماه +عکس بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

نخستین مسافران مدار ماه +عکس از همان سال‌های اول سفر انسان به فضا، مسابقه‌ای بین هر دو کشور صاحب قدرت فضایی آغاز شد که شروع آن مدار زمین بود؛ اما خط پایانی مسابقه در ۳۸۴ هزار کیلومتری زمین، بر سطح کره ماه قرار داشت. برای رسیدن به خط پایان، آمریکا رسما طرح آپولو را به عنوان وسیله اعلام کرد، اما روس‌ها هیچ‌گاه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده