تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: دوشنبه،۶ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۰۲
آمار تکان دهنده مصرف دارو در ایران/ کشوری با ۸۰ میلیون پزشک بی‌مدرک
ایران آنلاین/ در قفسه را که باز می‌کردی با انواع و اقسام داروها مواجه می‌شدی. این روزها این قفسه‌ها در خانه های جدید یافت نمی‌شود اما داروخانه ،چه در یک کیف کوچک و چه در یکی از کابینت های آشپزخانه یا هر جای دیگر وجود دارد و در آن از آنتی بیوتیک‌ها گرفته تا قرص های آرام بخش و خواب آور، قرص اعصاب، مسکن‌های قوی سیستم گوارش یا انواع دیگر قرص و آمپول به چشم می‌خورد.
ایرانی‌ها برای هر مشکلی که به پزشک مراجعه کنند، داروهایی را که دریافت می‌کنند، به عنوان درمان قطعی آن مشکل به ذهن می‌سپارند و بار دیگر اگر با همین مشکل مواجه شوند به جای مراجعه مجدد به پزشک، همان دارو را مصرف می‌کنند. گاهی عدم مصرف دارو تا پایان، موجب انباشت انواع دارو در منزل می‌شود و گاه نیز مردم خود برای در اختیار داشتن دارو بدون نسخه اقدام می‌کنند.
انگار که تمام مردم ایران به پزشک تبدیل شده اند و ۸۰ میلیون پزشک در کنار هم زندگی می‌کنند! تمایل زیاد به مصرف خودسرانه دارو باعث شده که ایران را به عنوان کشوری که سرانه مصرف دارو در آن سه‌برابر استاندارد جهانی است بشناسند. ایران به لحاظ مصرف دارو جزو ۲۰ کشور برتر دنیاست و در آسیا بعد از چین رتبه دوم را دارد.
هر ایرانی به‌طور متوسط در یک سال ۳۳۹ بار دارو می‌خورد که این رقم چهار برابر آمار جهانی است. سرانه مصرف داروهای تزریقی نیز در ایران حدود ۴/ ۱۱ درصد که تقریبا چهار برابر جوامع توسعه‌یافته است و حتی مسئولان وزارت بهداشت در سال‌های گذشته از مصرف خودسرانه دارو در کشور به‌عنوان بحران جدی نام بردند.
داروخانه‌های رفاقتی دریافت دارو بدون نسخه پزشک ممنوع است اما در ایران، ورود از در رفاقت راهگشای تمام مشکلات است. بخش اعظم خانواده‌ها معمولا یک داروخانه آشنا سراغ دارند که وقتی حرف از قرص و داروهای خاص می‌شود می‌گویند بیا دارو را از فلان داروخانه تهیه کن چون با من آشناست. این‌گونه است که دسترسی به انواع داروها سخت نیست.
کافی است با یکی از پرسنل داروخانه آشنا شوید. «رهبر مژدهی» رییس انجمن داروسازان ایران گفته که داروهای بدون نسخه، داروهایی هستند که وزارت بهداشت به دکتر داروساز اجازه عرضه آن را داده و لیست این داروها مشخص است. اما در خصوص داروهایی که داروخانه‌ها به طور غیرقانونی در اختیار مردم قرار می‌دهند، صحبتی نکرده است.
به اعتقاد مژدهی، استفاده از داروهای بدون نسخه به این معنا است که بیمار، آگاهی لازم در مورد مصرف این داروها داشته و با توجه به اطلاعات داده شده، دارو را مصرف می‌کند! ضمن اینکه عوارض داروهای عرضه شده بدون نسخه، توسط کارشناسان بارها بررسی شده و ناچیز است و آن‌ها تشخیص داده‌اند که این داروها، اگر با همان اطلاعات محدود افراد عادی مصرف شود بلامانع است و ضرری را متوجه سلامتی آن‌ها نمی‌کند.
بنابراین خود فرد می‌تواند بدون مراجعه به پزشک، داروی خود را تهیه کند. این در حالی است که همین باز گذاشتن دست مردم برای دریافت دارو باعث شده که ایرانیان خود را در تمام موارد پزشک دانسته و حتی داروهای اعصاب را به صورت خودسرانه مصرف کنند. مسکن، دوای هر دردی نیست چندی قبل دختری دانشجو به دلیل مصرف پشت سر هم قرص کدئین که یکی از مسکن‌های در دسترس است، در آستانه مرگ قرار گرفت.
در پرونده این دختر که از خوابگاه به بیمارستان منتقل شده بود، ابتدا موضوع خودکشی ذکر شد اما بعد مسئولان بیمارستان متوجه مصرف بی رویه قرص کدئین شدند و خود دختر تایید کرد که برای رهایی از سردرد شدید و به خواب رفتن این کار را انجام داده است. مساله اینجاست که مصرف قرص‌های کم خطر برای ایرانیان حد و مرزی ندارد و فرهنگ مراجعه به پزشک در ایران از کمرنگ‌ترین فرهنگ‌هاست.
به همین دلیل است که افراد معمولا زمانی پی به بیماری‌های خطرناک خود می برند که کار از کار گذشته باشد. «زینب علی مددی» متخصص روانپزشکی در خصوص مصرف خود سرانه دارو و رواج آن در میان مردم می‌گوید: « بسیاری از افراد در کشور دچار وابستگی به داروهای خواب آور و مسکن هستند. حتی مجبور می‌شویم فرآیند درمانی را برای قطع این داروها طراحی کنیم.
مردم فکر می‌کنند که یک مسکن مگر چقدر مهم است که خودشان مصرف کنند یا پزشک آن را تجویز کند اما عوامل بسیاری روی انتخاب کردن یک دارو، حتی ژلوفن و یا کدئین که در ظاهر مسکن هستند، تاثیر می‌گذارد. مردم باید بدانند که مسکن، دوای هر دردی نیست. سردردهایی که برای رفع آن به ژلوفن و کدئین پناه می بریم، ممکن است به دلیل خونریزی خفیف مغز باشد و فرد باخوردن یک ژلوفن موجب برهم خوردن انعقاد خون شده و خونریزی وسیعی را به وجود آورد.
بی اعتمادی مردم به پزشکان از دلایلی که ایرانیان را نسبت به مراجعه به پزشک بی اهمیت کرده است گرانی ویزیت یا بی‌اعتمادی به تخصص پزشکان است. پزشکان عمومی معمولا با یک بررسی ساده به سرعت قرص یا آمپول‌های تکراری تجویز می‌کنند و گاه حتی به خودتان نیز نمی‌گویند چه مشکلی دارید. مردم می‌گویند که باید هزینه ویزیت و دارو و تزریق را پرداخت کنند تنها به این دلیل که دکتر گلوی آن‌ها را وارسی کرده و برای مثال آنتی بیوتیک تجویز کرده است، پس ترجیح می‌دهند همان دارو را در خانه مصرف کرده و متحمل هزینه نشوند.
ویزیت پزشکان عمومی در اکثر مواقع با دستمزد یک روز کارگران برابری می‌کند. به این ترتیب بسیاری از مردم از اقدام اولیه برای شناسایی یا درمان بیماری خود چشم پوشی می‌کنند. اینکه میزان مصرف داروهای خودسرانه در کشور چقدر است، به درستی مشخص نیست ولی آنچه از گزارش‌های میدانی می‌توان برداشت کرد، مسکن‌ها بیشترین داروهایی هستند که مردم به صورت خودسرانه مصرف می‌کنند، علاوه‌بر مسکن‌ها، قطره‌های چشمی و آنتی‌بیوتیک‌ها نیز بیشترین میزان مصرف خودسرانه را دارند.
عوارض مصرف خودسرانه وقتی دارویی به طور خودسرانه مصرف شود، مواد شیمیایی موجود در آن به جایی از بدن که حساس است، وارد شده و باعث عارضه و بیماری درازمدت در فرد می‌شود. به گفته «علی سبحانیان» داروساز و عضو هیات علمی دانشکده داروسازی، گروهی از داروهایی که خودسرانه مصرف می‌شوند، می‌تواند منجر به خونریزی معده، افت فشار یا گلبول‌های قرمز خون شود در حالی که بیمار از این موضوع بی‌خبر است.
به گفته وی، ریشه‌یابی درد از نکات مهمی است که در ابتدای درمان باید به آن توجه شود چرا که در خیلی از مواقع تا زمانی که ریشه بیماری از بین نرود، بیمار همچنان درد را تجربه می‌کند و مصرف مسکن افزایش می‌یابد و بدن به این حجم از مسکن عادت می‌کند؛ در حالی‌که اصل بیماری هنوز مداوا نشده است و می‌تواند خطرات اجتناب‌ناپذیری برای بیمار داشته باشد.
آنچه مسلم است اما در ایران درصد بالایی از بیماران در مواقع ضروری به پزشک مراجعه نمی‌کنند. آنها هنگام بروز بیماری‌های عفونی، شکستگی‌ها و سرطان‌ها به سرعت به پزشک مراجعه می‌کنند اما در مواردی مثل سرما خوردگی، سردرد و غیره سهل‌انگاری کرده و به خوددرمانی روی می‌آورند. بی‌اعتمادی به کیفیت دارو، دسترسی راحت مردم به دارو، عدم دسترسی به پزشک در برخی موارد، گرانی درمان ، اهمیت ندادن بیمار به تجویز نسخه پزشکی و مهم‌تر از همه، نداشتن اطلاعات کافی از مهم‌ترین علل مصرف خودسرانه دارو به شمار می‌آید.
/دنیای اقتصاد   کلمات کلیدی مصرف خودسرانه دارو در ایران

کد خبر: 886553  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

شایعه پشیمانی مامه تیام با جدایی از استقلال چند ثانیه  ۵۶ دقیقه پیش

شایعه پشیمانی مامه تیام با جدایی از استقلالمهاجم سابق استقلال از زمان جدایی از این تیم عملکرد ضعیفی داشته است و به نظر می رسد این بازیکن هم مانند استقلال، چندان از جدایی از جمع آبی پوشان خوشحال نیست. با جدایی تیام این روزها استقلال دوباره مانند ابتدای فصل گذشته دچار مشکل گلزنی شده است و توقف بدون گل برابر نساجی یک بار دیگر این مسئله را عیان کرد....

دیدار اضطراری تاج و اینفانتینو؛پای فیفا در کفش قوانین ایران؟ چند ثانیه  ۵۶ دقیقه پیش

دیدار اضطراری تاج و اینفانتینو؛پای فیفا در کفش قوانین ایران؟رییس فدراسیون فوتبال ایران همزمان با اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان درخواست جلسه اضطراری با رییس فیفا کرده است و بر این اساس تاج به زودی به دیدار اینفانتینو خواهد رفت. حالا سوال این است، آیا مهدی تاج همانند سلف خود به دنبال ایجاد چالشی بین‌المللی برای ماندن در مدیریت با چوب تحریم فوتبال ایران...

خطر سیلاب در برخی استان‌ها/ گردوخاک در مناطقی از کشور ستاره ها  ۵۹ دقیقه پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از مهر؛ مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: به سبب رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی احتمال سیلاب ناگهانی در مسیلها و رودخانه ها در مناطق کوهپایه ای برخی از استان ها وجود دارد. احد وظیفه افزود: فردا این وضعیت را دراستانهای تهران، البرز، مازندران،...

شرکت در دوره های مشاوره برای ثبت ازدواج الزامی شود ستاره ها  ۵۹ دقیقه پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از ایرنا، محمدباقر الفت در نشستی که امروز یکشنبه با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در محل این معاونت تشکیل شد، با بیان اینکه کمبود مهارت­های زندگی­ مشترک عمده علت طلاق توافقی در سنین نخست ازدواج است، افزود: آموزش های پیش از ازدواج به منظور کسب مهارت زندگی مشترک ضروری...

سرهنگ " ملکی" فرمانده پلیس راه‌آهن کشور شد ایلنا  ۱ ساعت پیش

سرهنگ " ملکی" فرمانده پلیس راه‌آهن کشور شدبه گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار " محمد شرفی" در آیین تکریم و معارفه فرمانده پلیس راه آهن کشور اظهار داشت: پویایی یک سازمان منوط به جابجایی و تغییرات مدیریتی است که البته این تغییرات باید مبتنی بر منطق و مصلحت باشد. وی با بیان اینکه همواره در انتصابات انقلابی گری، مدیریت جهادی،...

نقش بی‌بدیل سربازان وظیفه در تولید امنیت کشور ایلنا  ۱ ساعت پیش

نقش بی‌بدیل سربازان وظیفه در تولید امنیت کشوربه گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار ابراهیم کریمی، با تبریک به فرا رسیدن روز "سرباز"  اظهار داشت: در راستای گرامی داشت این روز برنامه های مختلفی توسط نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه و نیروی انتظامی برگزار می شود. وی با اشاره به جایگاه ویژه سربازان وظیفه عنوان کرد: آحاد جامعه...

«پرده واقعه عاشورا» به مدت 90 روز به نمایش گذاشته شد تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه «روز واقعه» را با نمایش «پرده واقعه عاشورا» اثر تاریخی حسین قوللر آقاسی، از بنیانگذاران پرآوازه شیوه مردمی در نقاشی ایرانی معروف به نقاشی قهوه‌خانه‌ای، هم‌زمان با ماه محرم و برگزاری مجلس روضه‌خوانی...

خواب موبایلی چیست تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر مسعود طهماسیان در آستانه برگزاری پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران که قرار است از 7 تا 9 مهرماه 97 در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود، اظهار داشت: با توجه به پروژه اختلالات خواب که در ایران دنبال می‌شود، یک گروه بین المللی...

استاندار: ملت بزرگ ایران تسلیم ترقه بازی های دشمنان و ایادی آنها نمی شود شبستان  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، همزمان با سراسر کشور در نخستین روز از ماه مهر، «زنگ مهر» با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد، مدیرکل آموزش و پرورش استان و جمعی از مسئولین استانی در مدرسه دخترانه شاهد یاسوج نواخته شد.   علی محمد احمدی، رئیس شورای آموزش و پرورش استان کهگیلویه...

مطالبه‌گری از دولت، تنها راه حل مشکلات است شبستان  ۱ ساعت پیش

مطالبه‌گری از دولت، تنها راه حل  مشکلات استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، «مجید سیاری»، امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه حال کارآفرینان و کسب و کار بسیار بد است، گفت: در این شرایط سخت تحریم‌ها ما چاره‌ای نداریم جز اینکه کارها را به مردم واگذار کنیم همه دستگاه های اجرایی با مردم در ارتباط هستند. اصلی ترین...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده