تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: دوشنبه،۶ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۰۲
وزارت بهداشت تا چند روز آینده دستخوش جابجایی هایی می شود
ایران آنلاین / ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری خود درباره کاهش سهمیه برخی از گروه‌های پزشکی گفت: سیاست وزارت بهداشت با توجه به کمبودهایی که در برخی از گروه‌های پزشکی از جمله پزشک عمومی، متخصص، پرستاری و بعضی رشته‌های دیگر دارد در تلاش است که این ظرفیت‌ها را با حفظ کیفیت آموزشی افزایش دهد.
او با بیان اینکه ما نسبت به کشورهای منطقه و جنوب غرب آسیا قدم مطلوبی در برخی رشته‌های پزشکی نداریم، گفت: ما توانایی آموزش تعداد بیشتری پزشک متخصص، پزشک عمومی و... را داریم اما این مستلزم این است که 20 هزار تخت آموزشی به چرخه درمان کشور وارد شود. در حال حاضر در شش رشته تخصصی وضعیت بحرانی در کشور وجود دارد که یکی به علت کمبود پزشکان تخصصی نسبت به جمعیت است و مشکل دیگر به توزیع این پزشکان مربوط می‌شود.
وی افزود: در برخی از شهرستان‌ها با کمبود متخصص روبرو هستیم و از طرفی مشوق‌های مالی در وسع وزارت بهداشت نیست. ما تغییرات خاصی درباره برخی رشته‌ها داشته‌ایم و با کاهش ظرفیت در هیچ رشته‌ای روبرو نبوده‌ایم. حریرچی درباره مصوبه مجلس در خصوص حذف پوشش بیمه‌ای از داروهای وارداتی گفت: وزارت بهداشت و نظام دارویی کشور از یک سو تحت فشار برای واردات دارو هستند و از سوی دیگر قانونی که در کشور وضع شده استفاده از داروهای ژنریک را به جای داروی وارداتی لازم می‌داند و وزارت بهداشت نیز باید این قانون را اجرایی کند.
به این موضوع دقت کنید ما باید در این ماجرا یک تعادل را برقرار کنیم تا موارد قانونی نیز رعایت شود. او با اشاره به سیاست‌های کلی نظام سلامت که در سال 93 ابلاغ شده، گفت: در این ابلاغیه آمده است که نظام دارویی کشور باید براساس داروهای ژنریک باشد و همچنین مصوبه مجلس به صراحت قید می‌کند که نظام خرید دارویی کشور از داروهای ژنریک باشد.
بیمه و وزارت بهداشت که عوامل اجرایی در این زمینه هستند هیچ دخالتی در این موضوع ندارند. سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در مقطع فعلی ما در برخی داروها هیچ گونه وارداتی نداریم چرا که تولید داخل کامل است و اگر وارداتی صورت گیرد تخلف است. همچنین یکسری داروها هستند که در داخل کشور تولید نشده و باید آنها را از خارج تامین کنیم.
در این میان داروهای دیگری هستند که در داخل تولید می‌شوند اما تولید آنها مکفی نیست و یا به دلایل خارج از سیاست‌های نظام سلامت و یا اجباری که در گذشته وجود داشته از خارج از کشور تامین می‌شده است. وی ادامه داد: طبق بند 5 سیاست‌های کلی نظام سلامت ما موظف هستیم در تقاضای دارو ساماندهی ایجاد کرده و ممانعت از تقاضای القایی داشته باشیم.
یکی از وجوه تقاضای القایی این است که پزشک داروی خارجی برای بیمار تجویز می‌کند در حالی که کیفیت داروی ژنریک مطلوب بوده و یا برابر با مشابه خارجی است. البته گاهی اوقات تجویز داروی خارجی لازم است اما واردکنندگان دارو نیز روش‌های خاص خود را دارند تا از طرق گوناگون واردات دارو انجام شود. حریرچی گفت: وزارت بهداشت موظف به حمایت از داروهای ژنریک است اما نوید می‌دهیم کیفیت دارو بالاتر برود.
همچنین در موارد خاص حمایت‌های لازم انجام شود. او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان دارد این مصوبه اجرا نشود، گفت: قانونگذار براساس اطلاعاتی که دارد قانونی را تصویب می‌کند. این قانون در اسفندماه سال گذشته مصوب شده و قطعاً قانونگذار با توجه به کیفیت داروهای داخلی این مصوبه را اعلام کرده است و دستگاه‌های اجرایی و بیمه‌ها مکلف به تبعیت از قانون هستند.
حال اگر مواد قانونی اصلاح شد ما نیز منطبق با قانون جدید رفتار می‌کنیم. البته پیگیر هستیم که کیفیت لازم اعمال شود و همچنین از وجوه تقاضای القایی تا حداکثر ممکن اجتناب می‌کنیم. وی درباره تغییرات احتمالی در معاونت درمان این وزارتخانه گفت: بی‌شک تغییراتی در معاونت درمان انجام خواهد شد و از دکتر آقاجانی درخواست شده تا ریاست دانشگاه شهید بهشتی را بپذیرند.
ما هم در چند روز آینده معاون درمان معرفی خواهیم کرد همچنین تغییر و تحولات در تیم جدید مدیریتی وزارت بهداشت تا چند روز آینده اعلام خواهد شد. سخنگوی وزارت بهداشت درباره اصلاحات طرح تحول سلامت در چهار سال آینده گفت: برنامه‌های دکتر هاشمی براساس نظام برنامه‌ریزی سازمان بهداشت جهانی بوده و کارکردهای اصلی نظام سلامت براساس شش هدف تعیین شده است.
تداوم، ارتقا و نهادینه سازی طرح تحول در چارچوب برنامه ششم توسعه در همین راستا انجام می‌شود. حریرچی با بیان اینکه برخی مواد طرح تحول سلامت نیاز به تصحیح دارد گفت: ما این اصلاحات را عیب برای این برنامه نمی‌دانیم چرا که خود را یک نظام یادگیرنده می‌دانیم. طرح‌های بزرگ نیازمند دو عامل اساسی هستند اول اینکه در برنامه‌های اولیه اصلاجات لازم انجام شود دوم اینکه با توجه به محیط پیرامون تغییرات لازم در آنها صورت گیرد.
در اواخر پاییز سال گذشته برنامه‌هایمان را به هیات دولت ارائه کردیم که موافقت‌های اولیه صورت گرفته است. درباره نهادینه‌سازی نیز اقداماتی در طرح تحول سلامت انجام شده چرا که برخی از موارد ممکن است با یک تغییر غیر حساب شده برای این طرح مشکل ایجاد کند و اگر تعامل با جامعه پزشکی وجود نداشته باشد قطعا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه براساس تاکیدات وزارتخانه، ارجاع به بیرون داده نمی‌شود گفت: نمی‌شود بیمارستانی مطالبات خود را دریافت نکند اما از او انتظار همان خدمات را داشته باشیم. حریرچی درباره سلامت روان در جامعه  گفت: سلامت روان یکی از ابعاد مهم سه‌گانه سلامت است. تعریف سلامت عدم بیماری نیست بلکه احساس رفاه کامل، جسمی، روانی و اجتماعی تعریف کاملی از سلامت است.
ما در بیماری‌های روانی مزمن و شدید درصد مشابه کشورهای هم‌سطح خود را دارا هستیم اما در برخی از رده‌های سنی یک‌سوم افراد به استرس‌های خفیف، افسردگی و اضطراب دچار هستند. اولویت‌های ما اصلاح مولفه‌های اجتماعی برای پیشگیری از آسیب‌هایی در ابعاد جسمی و روانی سلامت جامعه است.
او با بیان اینکه اعلام خشونت در جامعه آثار روانی دارد گفت: نظام بهداشت و درمان کشور همه مراجعان و افراد تحت پوشش خود را مورد غربالگری اولیه قرار می‌دهد که این نقطه عطفی در نظام بهداشتی ما است. سخنگوی وزارت بهداشت درباره تورم دربخش سلامت نیز خاطرنشان کرد: در نظام بهداشتی-درمانی ما مطالعات بسیاری انجام شده و اگرچه تورم بخش سلامت نسبت به تورم سایر بخش‌ها بالاتر بوده اما این اتفاق جدیدی نیست.
او ادامه داد: در حالی که بعد از طرح تحول سلامت تورم افزایش یافته اما افزایش هزینه خانوار در بخش بهداشت و درمان تنها 10 درصد بوده است./ ایلنا کلمات کلیدی تغییر و تحول در تیم مدیریتی وزارت بهداشت وزارت بهداشت

کد خبر: 886846  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

فرود اضطراری هواپیما کیش ایر در اصفهان خبرگزاری برنا  ۴۴ دقیقه پیش

فرود اضطراری هواپیما کیش ایر در اصفهان به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، پرواز شماره ۷۴۵۸ کیش ایر مسیر کیش – کاشان به دلیل شکستن شیشه جلو هواپیما  مجبور به فرود اضطراری در  فرودگاه اصفهان شد.  

آژانس بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد شفقنا  ۴۶ دقیقه پیش

شفقنا- آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود بار دیگر تایید کرده که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای پایبند است.

نجار خبر داد: توقف جستجوی لاشه هواپیما به دلیل بدی آب و هوا شبکه ایران  ۵۲ دقیقه پیش

ایران آنلاین / اسماعیل نجار دقایقی پیش اظهار داشت: بارش برف بیش از یک متر برف در قله‌های دنا، کولاک، مه غلیظ و وزش باد شدید امکان ادامه عملیات جست‌وجو و انتقال بقایای جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای تهران ــ یاسوج را غیرممکن کرده است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه این شرایط...

افتتاح اولین دانشکده ایران شناسی کشور در رفسنجان شبکه ایران  ۵۲ دقیقه پیش

ایران آنلاین / رییس دانشگاه ولیعصر گفت : این دانشکده با 4 هزار متر زیربنا و صرف 5 میلیارد تومان اعتبار افتتاح شد. دکتر دهقان افزود: نیمی از هزینه ساخت دانشکده توسط مرحوم حسین تجدد و خانواده ایشان تامین و پرداخت شده است. وی همچنین از اخذ مجوز از وزارت علوم برای تدریس رشته های ایرانشناسی و زبان های...

توسعه گران بهترین انتخاب برای ساخت و ساز بافت‌های فرسوده شهری هستند چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

توسعه گران بهترین انتخاب برای ساخت و ساز بافت‌های فرسوده شهری هستندمدیرعامل بانک مسکن مهمترین وظایف و مسوولیت‌های توسعه‌گران در بافت‌های فرسوده شهری را در 9 محور تشریح کرد و گفت: توسعه گران بهترین انتخاب برای ورود به ساخت و ساز بافت‌های فرسوده هستند. به گزارش ایرنا از روابط عمومی بانک مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی،«جلب اعتماد عمومی» به عنوان ضامن تقویت انگیزه مشارکت...

کنایه توییتری وزیر ارشاد به احمدی‌نژاد چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

کنایه توییتری وزیر ارشاد به احمدی‌نژاد سید عباس صالحی در واکنش به نامه روز گذشته احمدی‌نژاد در توییتر خود نوشت: « بی ریشگی و شارلاتانیسم دو مخاطره سیاست‌ورزی ایرانی است از مشروطه که به رضاخان رسید و از شهید رجایی که به بدل‌سازی جعلی‌اش انجامید. از تاریخ بیشتر بیاموزیم.»

پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان تکذیب شد خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان تکذیب شد به گزارش‌گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، مدیرکل دفتر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور: کارشناسان  دفتر بررسی استاندارد پرواز و کارشناسان فرانسوی که هم اکنون در تهران مستقر شده اند با مشاهده عکس‌هایی که توسط بالگرد‌ها در ارتفاعات از منطقه سقوط هواپیما و همچنین...

صدور کیفر خواست برای عامل شهادت ماموران ناجا خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

صدور کیفر خواست برای عامل شهادت ماموران ناجا به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، دادستان تهران از صدور کیفرخواست برای عامل شهادت سه نفر از مأموران ناجا به اتهام قتل عمد خبر داد. جعفری دولت آبادی با اعلام این خبر افزود نامبرده که در تاریخ 30/11/96 در یک اقدام مجرمانه با اتوبوس سه نفر از مأمورین ناجا را به شهادت رسانده بود...

هشدار نسبت به آسیب دیدگی زیرساخت های تهران در زلزله و مساله ی آب و اتفای حریق شفقنا  ۲ ساعت پیش

شفقنا- معاون مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نسبت به تاب آوری پایین شبکه آبرسانی پایتخت هشدار داد و گفت: با توجه به آسیب دیدگی زیرساخت‌های شهری در زمان وقوع زمین لرزه، اطفای حریق در شرایط بحرانی تبدیل به یک معادله چند مجهولی می‌شود.به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، محمد حسین...

بحث ها و اما و اگرهای خودکشی ها در زندان ها شفقنا  ۲ ساعت پیش

شفقنا- هنوز اما و اگرها بر سر خودکشی سینا قنبری پایان نیافته بود که خبر دیگری در همان قد و قواره سر خط خبرها شد. این بار موضوع، خودکشی یک استاد دانشگاه امام صادق (ع) و فعال محیط زیست بود.به گزارش شفقنا، خبرآنلاین نوشت: «ماجرا به قبل از دستگیری کاووس سیدامامی بازمی‌گردد؛ یعنی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده