تعداد بازدید: ۷۹
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۲۵
تحلیل کودتای ترکیه بر اسناد جدید سازمان سیا
«کودتای ۲۸ مرداد با تکیه بر اسناد تازه رونمایی شده سازمان سیا» عنوان نشستی بود که ششم شهریور ماه با حضور کارشناسان در مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت خارجه برگزار شد. در این نشست کارشناسان با ارائه نقطه نظرهای خود به ارزیابی و واکاوی کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ پرداختند. به گزارش ایرنا، اداره آرشیو وزارت خارجه آمریکا پس از سال ها بالاخره روز ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ (۱۵ ژوئن ۲۰۱۷) اسناد محرمانه دخالت آمریکا را درباره کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ در ایران منتشر کرد.
این فایل منتشر شده حاوی اسنادی است که دربرگیرنده مدارک مربوط به طراحی و اجرای این عملیات سری است. در این نشست یک روزه، سخنرانان از زوایای متفاوت کودتای ۲۸ مرداد را مورد بررسی قرار دادند. ** کودتا امری سیاسی است «علیرضا ملائی توانی» مدرس تاریخ، نخستین سخنران این نشست بود که با موضوع «مسائل اصلی در بازخوانی و پیامدهای کودتای ۲۸ مرداد» به سخنرانی پرداخت.
وی در این نشست یک روزه با بیان این که در یکی دوسال گذشته در فضای مجازی و محافل عمومی گفت و گوهای زیادی در زمینه تاریخ معاصر ایران مطرح می شود، گفت: بحث کودتا علاوه بر فضای مجازی و محافل عمومی در محافل علمی نیز با استقبال خوبی مواجه شده است. با این حال باید درباره ابعاد مختلف این مساله تامل کنیم و شناخت بهتری نسبت به حقایق تاریخی کشورمان پیدا کنیم.
ملائی توانی در ادامه با بیان این که در تاریخ معاصر ایران ۴ کودتا رخ داده است، افزود: در بین این کودتاها، کودتاهای ۱۲۹۹ و ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ دو مورد مهم هستند. کودتا یک رخداد اجتماعی نیست بلکه یک امرسیاسی محسوب می شود. از این رو حاکمیت، بازیگران سیاسی، ساختار و نهادهای سیاسی را دچار تحول می کند. ادبیات تاریخی و سیاسی در زمینه این کودتاها، انبوهی از روایت ها، خوانش ها، برداشت ها و ایده ها است.
این مدرس تاریخ با بیان این که کودتای ۲۸ مرداد چند مساله را در تاریخ معاصر ایران ایجاد کرده است، تاکید کرد: نخستین مساله کودتا برای ما، اندیشیدن درباره آینده نظام سیاسی ایران بود. این کودتا به نوعی منابع توزیع شده قدرت را متمرکز کرد و پارلمان و کابینه استقلال عمل خود را از دست دادند. بر این اساس آزادی قلم و مطبوعات از بین رفت و استبداد سلطنتی در تاریخ ایران شکل گرفت.
ملائی توانی افزود: مساله دوم این بود که در پی کودتای ۲۸ مرداد، شاهد بازگشت یا پیوند مجدد دین و سیاست هستیم. مناسبات سلطنت و روحانیت که پس از صفویه در ایران برقرار بود ، وارد منازعه شد و نهاد سلطنت در این منازعه بازنده و نیروهای مذهبی پیروز شدند . مساله سوم درباره کودتای ۲۸ مرداد این است که گفتمان های سیاسی پس از ۲۸ مرداد غیردموکراتیک شدند.
مساله چهارم نیز این بود که بر اساس کنشگری های غرب در صحنه سیاست ایران، ضدیت با آمریکا و غرب در تاریخ ایران شکل گسترده ای پیدا کرد. ** اسناد تاریخی درباره کودتای ۲۸ مرداد تنها اظهارنظر است «مسعود کوهستانی نژاد» پژوهشگر و تاریخ ‌نگار سخنران بعدی بود که در ابتدای سخنانش گفت: کودتا یک تعریف مشخص دارد و نمی توان اظهار نظر فردی را به عنوان سند تاریخی معرفی کرد.
آن چیزی که به عنوان اسناد تاریخی درباره کودتای ۲۸ مرداد مطرح شده، سند نیست بلکه تنها اظهارنظر است و اتفاقی که در ۲۸ مرداد صورت گرفت، کودتا نبود. زیرا در عرض ۴ روز همه چیز تغییر پیدا نمی کند. وی افزود: تا یک سال و نیم پیش از کودتای ۲۸ مرداد گفته می شد که قرار است، کودتا شود. این واقعه ای که در ۲۸ مرداد اتفاق افتاد بیش از این که ریشه و پایه ای خارجی داشته باشد، مبتنی براختلافات داخلی بود.
پژوهشگر تاریخ با بیان این که در آن زمان دو نوع نگرش در کشور وجود داشت، یادآور شد: نخستین نگرش مشروطه طلبی و نگرش دیگر اقتدارگرایی بود که این دو نوع نگرش با هم درگیر شدند. کوهستانی نژاد افزود: مصدق همانگونه که بزرگ بود خطاهایی هم داشت. در ۲۸ مرداد یک سلسله وقایعی با توجه به مسائل داخلی و جهانی رخ داد که کودتا نبود.
آن چیزی که به عنوان سند منتشر شده، نشانگر یکسری تغییراتی است که در ایران اتفاق افتاده بود. ** رفراندوم و تعطیلی مجلس بزرگترین اشتباه مصدق بود «مجید تفرشی» تاریخ نگار و پژوهشگر، سخنرانی پایانی نشست در ابتدای سخنان خود گفت: ما با کودتایی مواجهیم که جناح های مذهبی، چپ، ملی و سلطنت طلب درباره آن نگرش های متفاوتی داشتند.
پژوهشگر مسائل تاریخی در زمینه اسناد منتشر شده، اظهار کرد: یک عده اسناد منتشر شده را کاملا بی اعتبار می خوانند و دسته ای دیگر معتقدند که حتی نام خیابان آیت الله کاشانی را برداریم و بگذاریم خیابان مصدق که این سخن نیز چندان اعتباری ندارد و بیشتر جناحی و سیاسی است. وی افزود: اختلاف نظری که بین محققان داخلی و خارجی وجود دارد این است که برخی معتقدند که مسائل داخلی هیچ نقشی در یک کودتا ندارند و در مقابل دسته ای دیگر نقش مسائل داخلی را برجسته می بینند.
با این حال به نظر می رسد نکته ای که باید در نظر داشت این است که در مساله ۲۸ مرداد ضمن توجه به اهمیت تاریخی بحث، به درس هایی که می توان از آن گرفت، اهمیت داد. تفرشی یکی از مسائلی که در زمینه بررسی کودتا باید در نظر گرفته شود را موضوع «دیپلماسی عمومی» دانست و یادآور شد: دیپلماسی عمومی مشخصا باید توسط غیر دولتی ها انجام شود نه این که دولت به تنهایی متولی آن شود.
برای نمونه در جریان برجام رژیم صهیونیستی و اعراب به موسسات بزرگ دنیا کمک مالی می کردند تا از موضع آن ها حمایت کنند. وی افزود: ما ۱۰ دوره تاریخی دیپلماسی عمومی درباره کودتای ۲۸ مرداد داریم. دوره اول دوران پیش از ملی شدن صنعت نفت است. دوره دوم دوران مبارزات ملی شدن صنعت نفت، دوره سوم از زمان ملی شدن صنعت نفت تا دوران دکتر مصدق، دوره چهارم از زمان روی کارآمدن مصدق تا ۲۵ تیر ۱۳۳۱، دوره پنجم از ۲۵ تا سی تیر۱۳۳۱ است که دوران سرنوشت ساز و آغازی برای دوره جدید است.
دوره ششم از ۳۰ تیر تا ۹ اسفند ۱۳۳۱، دوره هفتم از ۹ اسفند تا ۲۳ تیر ۱۳۳۲ که اوج بروز نگرانی های حزب توده در تحولات سیاسی است. دوره هشتم از ۲۳ تیر ۲۵ مرداد ۳۲، دوره نهم وقایع ۲۵ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و در نهایت دوره دهم نیز وقایع پس از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲را شامل می شود. تفرشی با بیان این که در دوره اول صدارت مصدق، ایران با یک جو عمومی مثبت در زمینه ملی شدن صنعت نفت مواجه بودیم و دستگاه دیپلماسی ایران هم از این مساله به خوبی استفاده کرد، گفت: در فاصله ۲۵ تا ۳۰ تیر جبهه ملی عملا هیچ کاره است و حداقل ۹۰ درصد روی کارآمدن دوباره مصدق پس از سی تیر را باید نقش آیت الله کاشانی، مظفر بقایی و مذهبی ها دانست.
اتفاقی که پس از ۳۰ تیر ۱۳۳۱ افتاد، این بود که مصدق و کاشانی به این نتیجه رسیدند که می توانند ادامه راه را بدون هم طی کنند. کاشانی مشارکتی می خواست که پس از روی کارآمدن دوباره مصدق از او دریغ شد. این پژوهشگر و تاریخ نگار افزود: رفراندوم و تعطیلی مجلس بزرگترین اشتباه مصدق بود. در واقع دولتی که پارلمان را تعطیل می کند مشروعیت خودش را از بین می برد به خصوص زمانی که شاه نیز بر سرکار بود.
پایگاه خبری الف – آخرین عناوین سیاسی :: نسخه کامل <

کد خبر: 887972  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بوکان نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

کشف 500 تن برنج احتکارشده در بوشهر آنا  ۲۲ دقیقه پیش

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان بوشهر از کشف 500 تن برنج احتکارشده در این استان خبر داد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از دادستانی کل کشور، علی حسن‌پور از کشف 500 تن برنج احتکارشده با مارک‌های مختلف در این استان خبر داد.وی...

نقش دانشگاه ها در توسعه اقتصادی جدی گرفته شود شبستان  ۱ ساعت پیش

نقش دانشگاه ها در توسعه اقتصادی جدی گرفته شودبه گزارش خبرگزاری شبستان از کرمانشاه، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، عصر سه شنبه(23 مرداد) در نشست شورای اداری که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سالن شهدای دولت برگزار شد، گفت: دکتر ستاری در بازدیدی که صبح امروز از واحدهای تولیدی با رویکرد دانش بنیان داشتند از نزدیک با مسائل و مشکلات آن ها...

دستگیری سارق زنی که بدل انداز طلا در طلافروشی‌ها بود / عکس آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ میررضا بهرامی رییس کلانتری 172 عبدالعظیم گفت: در طول یک ماه گذشته سرقت طلاجات از طلا فروشی های محدوده آستان حضرت عیدالعظیم به شیوه بدل اندازی افزایش یافته بود که رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.وی افزود: در هفته گذشته مرد جوانی متصدی طلافروشی در پاساژی حوالی آستان مقدس...

امیدیه رکوردار بالاترین درجه هوا در خوزستان شد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد سبزه‌زاری، در زمینه آخرین وضعیت جوی استان خوزستان اظهار داشت: آسمان استان خوزستان تا ۲۴ ساعت آینده صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد و توام با غبار محلی و در نیمه غربی همراه با گرد و غبار پیش‌بینی می‌شود.سرپرست اداره‌کل هواشناسی استان خوزستان بیان کرد: در شبانه روز گذشته ایذه با ۲۵...

روابط نسبی و مناسبات لهجه‌ای شاخص جذب نیرو نیستند آنا  ۱ ساعت پیش

خزانه‌دار شورای اسلامی شهر تهران گفت: روابط سببی و نسبی و مناسبات لهجه‌ای شاخص تعیین‌کننده‌ای برای جذب نیرو نیست، ما به مردم قول دادیم و باید به‌گونه‌ای عمل کنیم تا شاهد تحول نیروی انسانی در شهرداری تهران باشیم. به گزارش خبرنگار شهری...

کشف 300 میلیارد ریال کالای احتکارشده از 4 انبار بزرگ در کرمان/ مردم جرائم اقتصادی را گزارش... آنا  ۱ ساعت پیش

فرمانده انتظامی استان کرمان از کشف 300 میلیارد ریال کالای احتکارشده از چهار انبار بزرگ در شهر کرمان خبرداد و از شهروندان خواست هرگونه فعالیت غیرمجاز اقتصادی و یا تخلف در امور اصناف را به پلیس گزارش دهند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری...

رئیس اتحادیه طلا: اگر بانک مرکزی دخالت نکند، حباب سکه می‌ترکد چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

رئیس اتحادیه طلا: اگر بانک مرکزی دخالت نکند، حباب سکه می‌ترکدرئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران تاکید کرد: بانک مرکزی باید به رسالت حاکمیتی خود بپردازد و فروش سکه را به اتحادیه بسپارد که این موضوع به طور حتم ترکیدن حباب سکه که حدود یک میلیون تومان است را به همراه خواهد داشت. ابراهیم محمدولی امروز (سه‌شنبه) در یک نشستی خبری اظهار کرد: صنعت...

پاسخ وزیر آموزش و پرورش به کمیپین فرزندت ـ کجاست؟ چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

پاسخ وزیر آموزش و پرورش به کمیپین فرزندت ـ کجاست؟تا کنون فرزندانم به جز عتبات عالیات به کشور خارجی، سفر نکرده‌اند. روز گذشته خبرنگاری به اشتباه "عتبات عالیات" را " قطر و امارات" شنیده بود. وزیر آموزش و پرورش درباره پویشی که اخیرا تحت عنوان "#فرزندت ـ کجاست؟" در فضای مجازی شکل گرفته است گفت: دو فرزند دارم؛ فرزند اولم دختر و خانه‌دار است و پسرم نیز مشغول...

تشریح آخرین وضعیت یوزپلنگ نر آسیب دیده ستاره ها  ۲ ساعت پیش

تشریح آخرین وضعیت یوزپلنگ نر آسیب دیده به گزارش ستاره ها به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، مجید خرازیان در خصوص روند اقدامات درمانی انجام گرفته بر روی یوز پلنگ نر آسیب دیده در جاده سمنان گفت: همانگونه که قبلا از طریق رسانه ها اعلام شد، در صبح روز چهارشنبه هفته گذشته یوز پلنگ نر آسیب دیده از استان سمنان توسط گروه اعزامی...

کارگران متروی اهواز 1.5 سال حقوق نگرفتند ستاره ها  ۲ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از ایرنا؛ 13 سال پیش که کلنگ پروژه قطار شهری اهواز بر زمین زده شد، مجریان نوید روزهایی در آینده نزدیک برای کاهش بار ترافیکی در شهر اهواز را دادند اما تنها ثمره آن تاکنون کنده کاری های سطح شهر در نقاط مختلف، هدر رفت مبالغ هنگفت و البته بدهی 16 ماهه کارگران فعال در این پروژه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده