تعداد بازدید: ۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۳:۱۷
بخش خصوصی باید میدان دار اصلی فعالیت در صنعت باشد
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم تودیع و معارفه وزیر صنعت و معدن دولت دوازدهم ضمن گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر گفت: نعمت زاده افتخار کشور است و از زمانی که بنده استاندار وزیر و نماینده مجلس بوده ام در تمام دوره ها شخصیت نعمت زاده را دوست داشتنی می دانستم و با تمام بداخلاقی هایی که دارد همه از او حساب می برند.
  وی اظهار کرد: نعمت زاده در صنعت کشور کارهای ماندگاری زیادی انجام داد قدردانی از این افراد می تواند الگوسازی شود امیدواریم دولت از توانمندی نعمت زاده در جاهای دیگر استفاده کند.   وی خاطرنشان کرد: اگر به او می گوییم وزارت صنعت نه مانند این است که به او بگویند اصفهان نه. مخالفتی ندارد می گوید شیراز هم مانند اصفهان است.
  معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه شریعتمدار از مدیران بااخلاق و پرکار و خوش فکر و زحمتکش جمهوری اسلامی است اظهار کرد: وی از اول انقلاب در بخشهای اقتصادی فعالیتهای خوبی داشته است امیدواریم در دوران مسئولیت خود در این وزارت موجبات شکوفایی هر چه بیشتر این بخش مهم اقتصادی را فراهم کند و حتماً به همت شماها نیازمند است.
  وی ادامه داد: وضعیت صنعت ما در دولت یازدهم وضعیت رو به بهبود بود طوری نگوییم که وضعیت صنعت مان از دیروز بدتر شده است ممکن است در برخی جاها با مشکلات عمیق و جدی روبرو باشیم اما چرخ اقتصاد به حرکت افتاده و در مسیر توسعه قرار گرفته است مهم است که بدانید از این به بعد چگونه با آن رفتار کنیم.   معاون اول رئیس جمهور گفت: در بخش صنعت و معدن و تجارت میدان اصلی باید به بخش خصوصی داده شود به هیچ وجه در هیچ مقطعی نباید در این کار تردید کنیم بخش خصوصی افراد عاقلی هستند که می دانند براساس نیاز دولت در شرایط اضطراری چگونه رفتار کنند اما واقعاً شرایط اضطراری دولت زمانی است که بودجه ندارد یا اگر خوب و بد بودن شرایط به نفع او بود باید به بخش خصوصی اعتماد کند.
  جهانگیری اظهار کرد: اصل 44 ابهامات حضور بخش خصوصی را برطرف کرده است و سقفی برای حضور بخش خصوصی وجود ندارد این بخش باید میداندار اصلی در صنعت معدن و تجارت باشد و باید در سیاستگذاریها دخیل شود.   معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مهمترین هنر دولت این است که وقتی تصمیمی می خواهد بگیرد که در بخش خصوصی اثر دارد او را در تصمیم گیری خود دخیل کند و این را در سیاستگذاری خود مشارکت دهد.
  جهانگیری ادامه داد: از بخش خصوصی خواستیم تا اگر قوانین و مقرراتی مانع کار اوست این قوانین را اعلام کند اما این موضوع از سوی هیچ یک از استانداران دنبال نشد.   وی با بیان اینکه دیگر قبول نداریم تولید در رکود است خاطرنشان کرد: امروز تولید داخل کشور بیش از گذشته رونق دارد دیگر قبول نداریم که تولید در رکود است اگر به کسی ده بار بگویید مریض است او باور می کند و می گوید حتماً من به مرضی مبتلا هستم اگر می گویید تولید در رکود است این موضوع به باور رونق تولید خدشه وارد می کند مگر در کشورهای دیگر در دوران رونق بنگاههای اقتصادی ورشکست نمی شوند این موضوع در تمام کشورهای دنیا وجود دارد.
  جهانگیری اظهار کرد: اقتصاد ایران از شما صنعتگران انتظار سرعت و شرکت در رشد اقتصادی را دارد این امر می تواند معیشت و اشتغال مجلس را بهبود ببخشد.   وی گفت: راه حل مشکل معیشت مردم این است که درآمد کافی داشته باشند و بتوانند زندگی خود را شرافتمدانه اداره کنند این که از صندوق توسعه ارزی بودجه ای دریافت کنید و یا کالایی را به مردم بدهید مشکل معیشت مردم را حل نمی کند.
  معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما هنوز در دوران مدیریت اقتصاد هستیم باید از مدیریت و مدیریتی واردات حمایت کنیم و اگر جایی نیاز است که به تولید آسیب می رسد با تعرفه و یا محدودیتهای فنی آن را پیش گیری کنیم.   وی تصریح کرد: مجلس گفت دولت به هیچ وجه نمیتواند مانع واردات شود اما ما چند پرونده داریم اگر در جایی کسی برای جیب خود کار می کند باید به بدترین وجه ممکن تنبیه شود اما اگر کسی تصمیمی برای کل کشور می گیرد که به مصلحت است پس دیگر از ان هراسی نیست.
مدیری که از پرونده بازرسی و دیوان محاسبات می ترسد به درد نمی خورد.   معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه مصرف انرژی در بخش صنعت مسکن و حمل و نقل زیاد است خاطرنشان کرد: جزوء اولویتهای دولت تمرکز بر بهینه سازی مصرف انرژی است.   وی با تاکید بر اینکه تمرکز دولت دوازدهم در بخش معدن اظهار کرد: برخی در مورد معدن عوام گونه بحث می کنند معدن یافتن خیلی سخت است و دهها کار کارشناسی و زمین شناسی و اکتشافی لازم است تا معدنی کشف شود و در نهایت اینکه آیا استخراج در ان نقطه به نفع اقتصاد است یا خیر.
بخش اقتصادی جزء پرریسک ترین کارهایی است که فعالیت در بخش معدن است برخی طوری صحبت می کنند که انگار چیزی در گشوه ای مانده است و کسی به ان نگاه نمی کند.   جهانگیری ادامه داد: در بخش خام فروشی هر چه بتوانیم در مبادلات ارزش افزوده ایجاد کنیم به مصلحت کشور است برای این امر ما نیازمند خطوط اعتباری هستیم باید انواع و اقسام حمایتها انجام شود تا بتوانیم صادرات را به درستی انجام دهیم.
  وی گفت: عراق، افغانستان، روسیه از بازارهای مهم صادراتی هستند باید اتاق اصناف و اتاق بازرگانی به دنبال بنگاههای بزرگ صادراتی باشند.   معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به دنبال موافقتهای ترجیحی با کشورهای دنیا هستند امروز فضای بین المللی خوبی حاکم شده است و وزارت صنعت معدن و تجارت مرکز ثقل پیشنهادات بین المللی در عرصه اقتصادی است.
  وی تاکید کرد: دولت و تمام اعضای اصلی اقتصادی باور دارند که باید شرایط به وجود آید که بخش خصوصی با خیال راحت تر بتواند کار خود را در بخش صنعت معدن و تجارت پیش ببرد.  

کد خبر: 888434  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

قوه قضائیه نهاد مرجع رسیدگی به تظلمات مردم است مرور نیوز  ۳۸ دقیقه پیش

قوه قضائیه نهاد مرجع رسیدگی به تظلمات مردم استبه گزارش مرور نیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، در جمع کارکنان این شورا با اشاره به فعالیت‌هایی که در هفته وحدت صورت گرفته است، این اقدامات را مفید برشمرد و اظهار امیدواری کرد روزی فرا برسد که کمترین تفرقه‌ای در میان مسلمانان جهان وجود...

وزارت امور خارجه در مورد مذاکرات وزیر خارجه انگلیس در رابطه با زاغری به مجلس توضیح دهد شبستان  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس در جلسه علنی امروز چهارشنبه 22 آذر و در اخطار قانون اساسی با اشاره به سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران گفت: وزیر خارجه انگلیس سفری به ایران داشته که در این سفر مباحثی مطرح کرده است و در مصاحبه ای گفته است مذاکراتی در رابطه...

اعتراض یک نماینده اصولگرا به دولت: بودجه را بررسی نشده، پس بدهیم/دولت هر کاری دلش می‌خواهد... نامه  ۱ ساعت پیش

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد با ارائه تذکر شفاهی به استناد بند ۱۱ ماده ۲۴ آئین‌نامه داخلی مجلس و با تأکید بر لزوم رعایت شأن مجلس شورای اسلامی گفت: امروز قوانین متعددی داریم که مصوب می‌شود و به انبار قوانینی می‌رود که دولت بنای اجرای آنها را ندارد. باید تدبیر ویژه‌ای شود که این قوانین...

آیت‌الله جنتی: وقتی فردی با ویژگی‌های مهم توسط مقام معظم رهبری به ریاست قوه قضاییه انتخاب شده،... نامه  ۱ ساعت پیش

آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، در جمع کارکنان این شورا با اشاره به فعالیت‌هایی که در هفته وحدت صورت گرفته است، این اقدامات را مفید برشمرد و اظهار امیدواری کرد روزی فرا برسد که کمترین تفرقه‌ای در میان مسلمانان جهان وجود نداشته باشد.به گزارش نامه نیوز، رئیس مجلس خبرگان در ادامه سخنان خود با اشاره...

اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی آغاز شد خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی آغاز شد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سران کشورهای اسلامی در این اجلاس فوق العاده ، موضوع تصمیم غیرقانونی، تحریک آمیز و بسیار خطرناک آمریکا در ارتباط با قدس شریف را مورد بحث و تبادل نظر قرار می دهند. دکتر روحانی قرار است در این نشست مواضع جمهوری اسلامی ایران را در ارتباط با این موضوع تشریح...

اشتباه محاسباتی ترامپ، فرصت ها و گزینه های ایران دیپلماسی ایران  ۱ ساعت پیش

اشتباه محاسباتی ترامپ، فرصت ها و گزینه های ایران سید احمد حسینی،کارشناس و تحلیل گرا ارشد مسائل سیاسی و بین المللی دیپلماسی ایرانی: مقدمه: روی کار آمدن دونالد ترامپ، همان گونه که در داخل آمریکا، شگفت انگیز و بهت آور بود، در عرصه سیاست خارجی نیز، پس لرزه ها و پیامدهای خود را داشت و تحلیل گران و صاحب نظران این امر را، مقدمه تغییرات مهم...

"احمدی‌ن‍ژاد بست‌ می‌نشیند اما سیدمحمد خاتمی را محروم می‎کنند!" آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : نماینده اصلاح طلب مجلس در نطق خود به انتقاد از بست‌نشینی احمدی‌ن‍ژاد پرداخت و در عین حالی که سعه صدر مسئولان قضایی در قبال آنها را به فال نیک می‎گرفت، با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای رئیس دولت اصلاحات گفت: رییس‌جمهور دیگری هم داریم که با رفتار و منشی متفاوت از احمدی‌نژاد از معاشرت...

سلیمی: وزارت خارجه درباره مذاکرات جانسون در خصوص زاغری توضیح دهد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : علیرضا سلیمی در جلسه صبح امروز (چهارشنبه) مجلس با استناد به اصل سه قانون اساسی در اخطاری، گفت: وزیر خارجه انگلیس سفری به ایران داشته که در این سفر مباحثی مطرح شده است. ایشان در مصاحبه‌ای عنوان کرده مذاکراتی درباره یک جاسوس یعنی خانم زاغری داشته است. ما به عنوان مجلس از مسائل پشت پرده...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده