تعداد بازدید: ۲
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۳۰
رکود در بازار مسکن ناشی از ناهماهنگی در اقتصاد است
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، «محمد نهاوندیان» روز سه شنبه در بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی در مرکز همایش های صدا و سیما اظهار داشت: باید در اقتصاد اسلامی تعادل در بازار و اقتصاد ایجاد شود. معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: راه دستیابی ما به عدل در اقتصاد و دیگر ابعاد اجتماعی، مشی اعتدالی با اولویت دادن به تعادل در بازارهاست.
به گفته نهاوندیان، لازمه این توازن و تعادل که عدل را در اقتصاد و بانکداری ما محقق کند، هماهنگی میان سیاست های اقتصادی و بخش های مختلف اقتصادی است و بین سیاست های پولی، ملی، ارزی ، تجاری و اشتغال یک نگاه کل نگرانه را دنبال کنیم. وی افزود: این تقسیم بندی که به اقتضای ماموریت های عملیاتی در تشکیلات اقتصادی ما رخ داده ، از باب تقسیم کار خوب است اما در یک جامعه یک اقتصاد داریم و تصمیمی که در روابط کار گرفته می شود، در سودآوری بنگاه، تعادل سیستم بانکی و اینکه بتواند تعهدات خود را به بانک انجام بدهد، اثرگذار است.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری، نخستین وظیفه سیاست گذاری اقتصادی را حصول اطمینان از هماهنگی اقتصادی دانست و افزود: اگر می خواهیم سرعت ما در دولت افزایش یابد باید بر هماهنگی خود بیفزاییم. وی یادآور شد: مردم در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم جهت گیری دولت آقای روحانی را تایید کردند اما خواهان سرعت بیشتر در بهبود شرایط اقتصادی شدند.
نهاوندیان با تاکید بر اینکه ناهماهنگی در سیاست ها، عوارض ناگواری بر اقتصاد داشته است، گفت: این التهابات شدید ارزی که در اواخر دهه هشتاد (۱۳۸۰) رخ داد، حاصل سیاست هایی بود که در آن دوران اتخاذ شده بود. وی افزود: سیاست مالی و هزینه های فراوان دولت و گاهی همراه با کسری بودجه و در عین حال اصرار بر یک سیاست ارزی غیرقابل توجیه و تورم، حاصل آن جهش ارزی بود که دود آن به چشم مردمی رفت که وقتی همان پول در سیاست های مالی و بودجه ای هزینه می شد، تصور بود که به این مردم کمک می شود.
این مقام مسئول افزود: چون بازارها تنظیم نبود، شاهد جهش وارداتی بودیم، صادرات ما عقب ماند، تولید صدمه دید و در نهایت آن وضعیت را شاهد بودیم. وی با بیان اینکه آثار تصمیم های اقتصادی در میان مدت و بلند مدت و با فاصله زمانی دیده می شود، گفت: وظیفه عالمان اقتصادی این است که به موقع هشدار دهند. نهاوندیان نیت ایجاد مسکن مهر با هدف تامین اقشار کم درآمد را خوب دانست، اما گفت: لازمه کار این بود که مردم مجبور نشوند هزینه آن را تحمل کنند که در نتیجه آن پول پر قدرت بانک مرکزی تزریق شد و اکنون همه می دانند که چه شد.
وی گفت: در این سال ها دیده ایم که وقی دولت ها کسری بودجه داشته اند، تصمیم های تکلیفی برای بانک ها مقرر می شد که نتیجه آن بروز تسهیلات تکلیفی در بانک ها بود. معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: وقت آن است که بیش از گذشته بر ضرورت هماهنگی در سیاست های اقتصادی تاکید کنیم. وی با تاکید بر اینکه این هماهنگی باید فرابخشی باشد و پیش از هر تصمیمی باید ثبات داشته باشیم، گفت: دولت یازدهم اولویت خود را به بازگشت ثبات و آرامش اقتصادی گذاشت.
نهاوندیان توفیق دولت در کاهش تورم ۴۰ درصدی به ۱۰ درصدی و در عین حال خروج از رکود و رسیدن به رشد را در دنیا نادر دانست و گفت: این کار نتیجه این بود که سیاست گذار به یک اجماع در تصمیم رسیده بود و امروز باید به این تصمیم ها بیفزاییم. وی دستور کار اقتصاد ایران را رونق غیرتورمی عنوان کرد و گفت: هرچند باید از تورم تک رقمی صیانت کنیم اما باید به رونق غیرتورمی بیندیشیم.
این مقام مسئول گفت: لازمه این کار این است که رفتار مالی دولت قاعده مند شود؛ عزم دولت در برنامه ریزی، شفافیت، هدفمندی و قاعده مند کردن رفتار مالی دولت است و باید برای هر تومانی که هزینه می کنیم بدانیم، هزینه چه شد و نتیجه چه شد. معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: باید بودجه عملیاتی را به عنوان جدول شفاف منضبط کردن رفتار مالی دولت دنبال کرد و البته همکاری مجلس نیز در این زمینه نیاز است.
نهاوندیان در ادامه بر هماهنگی بازارهای پولی و مالی بویژه بانک ها و بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: همه توقع داشتند پس از کاهش نرخ تورم، نرخ سود هم کاهش یابد اما مشکل چسبندگی سود نشان داد چه مشکلاتی در این سال ها بوجود آمده که باید حل شود. وی کاهش هزینه تولید را از سیاست های اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: مگر می شود دنبال رقابتی شدن کالاهای صادراتی ایران بود اما کالای ایرانی گرانتر از کالای مشابه خارجی عرضه شود.
نهاوندیان اظهار داشت: رکود در بازار مسکن و مشکلات بازار سرمایه و نظایر آن نمونه های روشن از اسیب های ناهماهنگی در اقتصاد ایران است. وی افزود: در این میان نظام بانکی می تواند نقش بسیار زیادی را در این هماهنگی داشته باشد و از این رو باید به تقویت نظام بانکی کمک کرد. نهاوندیان گفت: گاهی در نقد نظام بانکی آنقدر افراط می کنیم که به اعتماد به نظام بانکی لطمه می زنیم؛ حتما نظام بانکی نیاز به اصلاح دارد اما باید نقاط آن را هم بگوییم.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: یکی از آسیب های تحریم ها این بود که از دانش نظام بانکی فاصله گرفتیم و امروز باید بار دیگر دانش و مهارت های روز بانکداری را به کارکنان نظام بانکی بیاموزیم. نهاوندیان با یادآوری اینکه در گذشته نظام بانکی نمونه مثالی انضباط مالی بود، به موضوع موسسات غیرمجاز اشاره کرد و گفت: حتما در مورد این موسسات تخلفاتی انجام شده اما نباید کاری کرد که اعتماد عمومی به نظام بانکی آسیب ببیند.
معاون رئیس جمهوری با استقبال از تقویت نظارت بانک مرکزی، گفت: این رویه باید با قوت ادامه یابد و همه ارکان نظام هم پشت این کار هستند و تا توفیق ۱۰۰ درصد کار ادامه می یابد. نهاندیان، بر شفافیت در نظام بانکی تاکید کرد: باید به نحو کامل و گسترده این شفافیت در نظام بانکی گسترده شود. معاون رئیس جمهوری با تاکید بر استفاده از منابع مالی جهانی گفت: بخش قابل توجهی از سرمایه مورد نیاز کشور برای رشد در پنج سال آینده باید از منابع خارجی استفاده کند و این حق ماست.
نهاوندیان گفت: لازمه این کار این است که بازار خدمات مالی خارجی وارد شود، زیرا در هر جا که صادرات کالا داریم می توانیم مراودات مالی هم داشته باشیم. وی در عین حال این جاده را دو طرفه دانست و تاکید کرد که باید شرایط برای فعالیت بانک های خارجی در ایران نیز فراهم شود. نهاوندیان گفت: اقتصاد ایران یکی از بهترین شاخص ها را در نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص ملی و ذخایر ارزی خود دارد که باید از آن استفاده اهرمی برای بهره گیری از منابع خارجی کرد.
وی افزود: گفت و گوی دو سویه بین بانک های ایرانی و موسسه های خارجی کم است در حالی که می توان از این دستاورد برجام بهینه استفاده کرد. نهاوندیان گفت: اگر همه ما به رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصدی اجماع داریم، نیازمند هماهنگی هستیم. هماهنگی را وظیفه یک فرد یا افراد خاص ندانیم زیرا همه ما در یک کشتی نشسته ایم؛ اینکه من بنگاهم را سودآور کنم در حالی که اقتصادی سودآور نیست، پایداری نخواهد داشت.
نهاوندیان گفت: در اقتصادی که تورم ۳۰ تا ۴۰ درصدی دارد، حتی اگر ۱۰ درصد هم سود کنیم، فایده ای ندارد. وی ادامه داد: اگر مردم زیان کنند ولی من سود کنم، سود من در زیان مردم حل می شود؛ اگر اقتصاد رشد عادلانه را تجربه نکند، سودآوری بنگاه ها آسیب پذیر خواهد بود. وی افزود: تجربه در همین کشور نشان داده که بحران های اجتماعی از بی عدالتی های اقتصادی حاصل می شود.
وی گفت: اگر همه ما نگاه هماهنگ گرا داشته باشیم، هماهنگی در کل اقتصاد بالا می رود و رشد پایدار و تعادل را حاصل می کند. نهاوندیان گفت: مردم به پیشرفت رای داده اند و برای حصول آن در اقتصاد باید هزینه تولید را کاهش دهیم تا بتوانیم در رقابت های جهانی شرکت کنیم که یکی از مولفه های آن نرخ سود تسهیلان است که باید پایین بیاید.
وی افزود: البته این کاهش به معنی کاهش دستوری نیست بلکه باید با منطق اقتصادی کاهش یابد و این کار مدیرانی می خواهد که در کنار سود بانک، به سود و رشد کل اقتصاد ایران بیندیشد. معاون اقتصادی رئیس جمهوری تاکید کرد، باید رابطه بانک و تولید یک رابطه همگرایانه تر باشد.

کد خبر: 888548  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

پیش‌بینی 4 سال پیش رهبر انقلاب درباره آینده سوریه تسنیم  ۵۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار اسماعیل کوثری جاشین فرماندهی قرارگاه ثارالله امروز (پنج‌شنبه2آذر) در نشست صمیمی فرماندهان سپاه و ناجا در حسینیه فاطمه الزهرا پادگان ولیعصر (عج) اظهار داشت: پیروزی‌های نیروی سپاه اسلام و همچنین هفته بسیج را تبریک عرض می کنم. بیشتر بخوانیدتلاش...

برگزاری دو کنگره از سوی اصلاح طلبان جام نیوز  ۵۶ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز،  امروز دو تشکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و مجمع فرهنگیان ایران اسلامی کنگره برگزار کردند و برخی فعالان سیاسی اصلاح طلب در این مراسم ها به تشریح دیدگاه خود درباره احزاب پرداختند.   حجت‌الاسلام محسن رهامی در کنگره انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها...

پیش بینی رهبر ایران به واقعیت انجامید/ اشتباه استراتژیک ترامپ! جام نیوز  ۵۶ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی المانیتور (almonitor) با انتشار گزارشی تحت عنوان "چرا اختلاف رویکرد انگلیس و آمریکا در رابطه با توافق هسته ای  ایران، موضوعی مهم است" به بررسی این موضوع پرداخته است.   این رسانه آمریکایی اذعان می کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور این...

جایزه‌ای به نام آیت‌الله موسوی اردبیلی تعیین می‌شود نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، حجت‎الاسلام والمسلمین سیدعلی موسوی اردبیلی امروز در  همایش بزرگداشت آیت‎الله العظمی موسوی اردبیلی در دانشگاه مفید با اشاره به اینکه از 6 ماه قبل برگزاری مراسمی برای نکوداشت مقام و شخصیت آیت‎الله‎العظمی موسوی اردبیلی(ره) برنامه ریزی شده بود، گفت: در این مدت فعالیت‎های گسترده‎ای...

حریری: بحران اخیر لبنان زنگ بیدارباش بود نامه  ۱ ساعت پیش

سعد حریری، گفت که بحران سیاسی ماه جاری در لبنان زنگ هشدار و بیدارباش برای لبنانی‌ها بود تا کشورشان را در صدر امور منطقه قرار دهند. به گزارش نامه نیوز، نخست وزیر لبنان گفت: دورانی که گذشت شاید شبیه یک زنگ بیدارباش برای همه ما باشد تا به منافع لبنان توجه بیشتری داشته باشیم تا مسائل اطرافمان. مسائل...

بیداری سردمداران کشورهای اسلامی منجر به نابودی جبهه وهابی-سعودی خواهد شد خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

بیداری سردمداران کشورهای اسلامی منجر به نابودی جبهه وهابی-سعودی خواهد شد به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در این پیام آمده است: حمد و سپاس خداوند بلندمرتبه را که مبارزه و پایداری جبهه مقاومت اسلامی در برابر جریان تکفیری و الحادی موسوم به «دولت موهوم اسلامی عراق و شام» منجر به شکست فتنه عظیم و نقشه‌های شوم نظام استکباری و دشمنان اسلام...

فرهنگ بسیجی مظهر ثبات، افتخار و عظمت نظام اسلامی ایران است خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

فرهنگ بسیجی مظهر ثبات، افتخار و عظمت نظام اسلامی ایران است به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در این بیانیه‌ با تبریک سی و هشتمین سالروز تشکیل نیروی مقاومت بسیج به آحاد بسیجیان ولایت‌مدار،تصریح کرد شده است: سازمان بسیج مستضعفان که با تدبیر و ‍ژرف نگری امام خمینی (ره) تشکیل شد، در مدتی کوتاه تبدیل به شجره طیبه ای شد که ملت ایران...

آیت‌الله مکارم شیرازی: بسیج، درد جامعه را شناخته آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار با سردار غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج و جمعی از مسئولان بسیج افزود: بسیج، نقاط اصلی درد جامعه را یافته و می‌داند که شناخت مشکلات و دردها، نیمی از معالجه است که الحمدالله  بسیج وارد آن شده است.این مرجع تقلید در ادامه با بیان اینکه پیروزی اعجاب انگیز...

پاپ فرانسیس با پناهندگان روهینگیایی دیدار می‌کند شفاف  ۱ ساعت پیش

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری رویترز، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان هفته آینده با «آنگ سان سوچی» رهبر میانمار و «مین آنگ هلینگ» فرمانده ارتش این کشور دیدار می کند.پاپ فرانسیس روز سه شنبه 7 آذر در نایپیداو پایتخت میانمار با آنگ سان سوچی و روز پنجشنبه 9 آذر با هلینگ فرمانده ارتش میانمار در کلیسایی...

قدردانی مراجع از سردار سلیمانی شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین  «پایان سیطره داعش بر سوریه » این پیامی بود که طی روزهای اخیر سردار سلیمانی آن را به مقام معظم رهبری ارسال کرد و  همه شخصیت ها را به واکنش وا داشت. اهمیت این اتفاق آنقدر زیاد بود که حتی مقامات و رسانه های خارجی هم نتوانستند دربرابر این موفقیت سکوت کنند. با گذشت چند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده