تعداد بازدید: ۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۵۹
دانش‌آموزان انگیزه‌ای برای یادگیری ندارند
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ محمدرضا نیک‌نژاد با اشاره به اینکه یکی از دلایل وجود آسیب های اجتماعی در بین نوجوانان تمایل آنها به استفاده از فضای مجازی است، گفت: در گذشته یادگیری ما در خانواده یا جمع دوستانه بود اما در حال حاضر یادگیری‌ها از طریق فضای مجازی است. کودک ۶ ساله با گوشی پدر یا مادرش با فضای مجازی در ارتباط است.
او ادامه داد: در حال حاضر استفاده از این فضا برای همه از جمله جوان‌ها وجود دارد و یکی از علت های ورود آسیب های اجتماعی به مدرسه قطعا فضای مجازی است. ممکن است برخی از بچه ها ارتباط بیشتری با فضای مجازی داشته باشند، برخی کمتر اما این ارتباط همیشگی است. این کارشناس آموزشی با اشاره به اینکه جوانان در گذشته در سن ۲۰ سالگی یا در دوران دانشجویی با مسائل جنسی آشنا می‌شدند اما در حال حاضر نوجوانان در سن ۱۵ یا ۱۶ سالگی یا حتی ۱۰ سالگی با این مسائل آشنا می شوند، ادامه داد: در این مورد جمع دوستان و فضای مجازی بسیار تاثیرگذار است.
خانواده هایی هستند که در این مورد محدودیت ایجاد می کنند اما موفق نمی‌شوند چون فرزندان از فضاهای دیگر این مسائل را یاد می گیرند. باید برای مدیریت فضای مجازی برنامه داشته باشیم نیک‌نژاد با اشاره به اینکه یکی از دلایل وقوع آسیب‌های اجتماعی فضای مجازی است، گفت: البته ما ناگریز به استفاده از این فضاها هستیم.
نمی‌شود درها را بست. هر اندازه هم جلوی آن را بگیریم باز از جای دیگری این اطلاعات به بچه‌ها می‌رسد. باید برای مدیریت این فضا برنامه‌ داشته باشیم. این کارشناس آموزشی با اشاره به اینکه بخش زیادی از یادگیری در خانواده رخ می‌دهد، ادامه داد: ما باید خانواده ها را نسبت به این مسائل آگاه کنیم زیرا بیشتر یادگیری کودکان زیر ۱۰ ساله در خانواده است.
باید خانواده‌ها را از خطراتی که فرزندانشان را تهدید می‌کند آگاه کرد. اما باید برای مقابله با این خطرات برنامه وجود داشته باشد. صدا و سیما نمی داند که با پخش تبلیغات کنکور پایه‌های آموزش و یادگیری را هر سال ضعیف تر می کندنیک نژاد اضافه کرد: خانواده‌ها نمی‌توانند این برنامه را خودشان تنظیم کنند و با وضعیتی هم که خودشان دارند نمی‌شود مسائل را به خانواده‌ها واگذار کرد.
آن‌ها درگیر مشکلات اقتصادی و خانوادگی هستند، مشکلاتی که بعضی از آن‌ها به دلیل وجود فضای مجازی است. او ادامه داد: «من در یک مدرسه‌ای تدریس می کردم که بچه ها به شدت ناهنجار بودند با مدیر مدرسه تماس گرفتم و گفتم دیگر برای تدریس نمی آیم مدیر مدرسه گفت: آقا خبر نداری که ۷۰ درصد بچه های این مدرسه پدرومادرشان از هم جدا شده اند».
نیک نژاد ادامه داد: معلم چاره ای ندارد که در مقابل بچه های ناهنجار کوتاه بیاید در حال حاضر هم قانون برای مقابله با آنها محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است مدیر مدرسه می گوید اگر شما بخواهید از هر کلاس سه نفر را اخراج کنید از ۱۰ کلاس می شود ۳۰ نفر؛ نمی شود که همه بچه ها را تنبیه کرد پس ناچار هستیم که آن‌ها را تحمل کنیم.
دانش‌آموزان انگیزه‌ای برای یادگیری ندارند وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما دلیل این رفتارهای ناهنجار در کلاس چیست گفت: حتی در ۱۰ سال گذشته دانش آموزان رفتن به مدرسه و تحصیل را یکی از راه های برون رفت از موقعیت فعلی‌شان و پیشرفت می دانستند اما در حال حاضر دانش آموزان هیچ انگیزه ای ندارند و آینده ای از این راه برای خود متصور نیستند.
نیک نژاد معتقد است: در حال حاضر حتی پدرو مادرها هم احترام و تقدسی در خانواده ندارند چه برسد به معلمان که دیگر بچه ها برای یادگیری ارزش قائل نیستند و به تبع احترامی هم برای معلم. وی با بیان اینکه ما به معلمانمان احترام زیادی می گذاشتیم، ادامه داد: این در حالی است که دانش آموزان من به راحتی می گویند"آقا کلاس را تمام کن من با جنس مخالف قرار دارم" البته حرفهایی به مراتب بدتر از این می زنند و نگفتن آن ها به این معنا نیست که این رفتارها وجود ندارد.
این کارشناس آموزشی در ادامه ضمن اشاره به دانش آموزان دختری که دست هایشان را با تیغ زخمی می کنند، گفت: البته این موضوع همه گیر نیست، در بین این بچه ها، دانش آموزانی هم هستند که پرورش یافته اند اما آنها هم بعد از وارد شدن به این جمع ها تاحدی شبیه سایرین می شوند. وی اضافه کرد: حتی در برخی موارد کسی که با معدل بالا هم آمده و چارچوب ها را رعایت می کند اما همان فرد بعد از سه ماه از سایر بچه ها بازیگوش تر می شود.
در این میان  فقط دبستانی ها هستند است که چارچوب پذیرند و آن هم به این دلیل است که پیله فرمانبرداری آنها نشکسته است، زمانی که بزرگتر شوند و خوداتکا دیگر چارچوب پذیر نیستند. تامین بودجه اولین گام برای بهینه شدن آموزش و پرورش  به گفته این معلم، آموزش و پرورش می تواند در این ماجرا نقش درستی ایفا کند.
در زمان ما که پدر و مادرها کم یا بی سواد بودند، آموزش و پرورش برای آن ها کلاس آموزشی برگزار می کرد در اغلب مواقع به دلیل مشکلات مالی مدارس، وقتی دانش آموز وارد مدرسه می شود مدیر مدرسه چرتکه می اندازد که چقدر می تواند از او پول بگیرد و همین مسئله باعث اقتدارزدایی می شود. مدیر از دانش آموز پول می گیرد تا فیش آب و برق مدرسه اش را بدهدکه با ما چگونه برخورد کنند.
در حال حاضر آموزش و پرورش از عهده سنتی‌ترین وظایفه ‌اش هم بر نمی‌آید. وی ادامه داد: در اغلب مواقع به دلیل مشکلات مالی مدارس، وقتی دانش آموز وارد مدرسه می شود مدیر مدرسه چرتکه می اندازد که چقدر می تواند از او پول بگیرد و همین مسئله باعث اقتدارزدایی می شود. مدیر از دانش آموز پول می گیرد تا فیش آب و برق مدرسه اش را بدهد.
به گفته این کارشناس آموزشی برای بهینه شدن آموزش و پرورش گام اول تامین بودجه است. آموزش و پرورش بیش از ۱۰ سال است که سرانه درست و حسابی ندارد پول گرفتن از دانش آموزان در مدارس تهران عادی شده است. در روستاها بیشتر افراد فقیرند و پول نمی دهند اما زمانی که برق مدرسه قطع می شود مدیر مدرسه با خانواده تماس می گیرد و می گوید اگر میخواهید برق مدرسه وصل شود نفری پنج هزارتومان پول بدهید.
او با اشاره به اینکه وقتی که آموزش و پرورش پول ندارد کیفیت بخشی معنی ندارد، گفت: بدون پول امکانات مدرسه کیفیت و معلمی هم که حقوق درست نمی گیرد، انگیزه ندارد. مطالب با کیفیت به دانش آموزان ارائه نمی شود و آنها هم انگیزه ای برای تحصیل ندارند. نیک نژاد ادامه داد: وقتی وارد یک مدرسه می شوید ۹۰ درصد صحبت معلم ها مقایسه خودشان با سایر کارمندان است.
همیشه گله دارند که حقوقشان کم است و امکاناتی ندارند. فضای مجازی سن بلوغ را پایین آورده است آموزش و پرورش بیش از ۱۰ سال است که سرانه درست و حسابی ندارد پول گرفتن از دانش آموزان در مدارس تهران عادی شده است.  نیک نژاد معتقد است: فضای مجازی سن بلوغ را بسیار پایین آورده است. اگر در گذشته جوانان در سن ۲۰ یا ۲۵ سالگی با برخی مسائل آشنا می شدند اما در حال حاضر به شش سال هم رسیده است.
بچه ها می دانند که نوع ارتباط با جنس مخالف از چه جنسی است و به آن تمایل دارند. وی ادامه داد: کشور در بحرانی که ایجاد شده نقشی ندارد اما اینکه ما برای مقابله با آن برنامه ای نداریم مشکل اصلی است. زمانی که ویدئو به خانه ایرانی‌ها آمد مسئولان هیچ برنامه ای برای فرهنگسازی استفاده از آن در بین مردم نداشتند حالا هم که فضای مجازی آمده هیچ برنامه ای ندارند.
به گفته نیک‌نژاد، آموزش و پرورش هیچ نقشی در تربیت دانش آموزان ندارد و خیلی وقت است که کنار گذاشته شده است و یادگیری به شدت مظلوم واقع شده است. در حال حاضر فشارهایی که برای درس خواندن در دبستان می آورند جواب می دهد اما زمانی که دانش آموزان به سن بالاتر می رسند دیگر این فشارها جوابگو نیست.
زمانی که دانش آموز اعتماد به نفس لازم را پیدا می کند تمام حریم ها و چارچوب ها را می شکند.  او ضمن انتقاد نسبت به رویکرد تلویزیون درباره تبلیغات کلاس‌های کنکور گفت: صدا و سیما نمی داند که با این اقدامات پایه‌های آموزش و یادگیری را هر سال ضعیف تر می کند. این تبلیغات و این کلاس‌ها نگاه کمی به یادگیری دارند و همین موضوع باعث گریز بچه‌ها از درس می‌شود.
مطالب جذاب فضای مجازی در مقابل کتاب‌های درسی کسل کننده این کارشناس آموزشی اضافه کرد: یادگیری در فضای مجازی برای بچه ها به شدت جذاب است اما در مدرسه کتاب‌هایی را می خوانند که جذابیت ندارند و در عین حال به‌درد زندگی فعلی‌اشان هم نمی‌خورد.آموزش و پرورش و مسئولان می توانند این مسائل را مدیریت کنند.
وقتی که آموزش و پرورش پول ندارد کیفیت بخشی معنی ندارد، گفت: بدون پول امکانات مدرسه کیفیت و معلمی هم که حقوق درست نمی گیرد، انگیزه ندارد. مطالب با کیفیت به دانش آموزان ارائه نمی شود و آنها هم انگیزه ای برای تحصیل ندارنداو با بیان اینکه ما امیدوار بودیم با تغییر نظام آموزشی، محتوای آموزشی هم تغییر کند اما کتاب‌ها، یادگیری محورتر شد، اضافه کرد: بعضی از کتاب ها انصافا خیلی خوب شده مخصوصا در پایه دهم اما وقتی که وارد دبیرستان می شوند حجم کتاب ها به شدت زیاد و مطالب هم بسیار سخت می‌شود.
آموزش و پرورش می‌خواست حجم کتاب ثابت بماند و در عین حال مفهومی تر شود. نیک‌نژاد معتقد است: این دو مورد در کنار هم پیش نمی‌رود. نمی شود ۲۰۰ صفحه کتاب را به دانش آموز سپرد و ازاو بخواهید که کتاب را کشف کند. اگر آموزش و پرورش می خواهد یادگیری محور شود باید حجم را به ۷۰ صفحه برسانیم و بعد به بچه ها فرصت داده شود که خودشان درباره محتویات کتاب تحقیق کنند.
او ادعا کرد: آموزش و پرورش به دلیل فقر امکانات از ورود بچه ها به مدارس غیردولتی استقبال می کند و در واقع وضعیت مدارس دولتی در حال حاضر به اندازه ای وخیم است که من هم به عنوان یک پدر ترجیح می دهم پول هنگفتی بدهم اما فرزندم به مدارس غیردولتی برود. این معلم مدرسه با بیان اینکه حتی در آمریکا هم به عنوان لیبرال‌ترین کشور دنیا مدارس غیردولتی تا ۱۰درصد گسترش پیدا کرده‌اند، گفت: در کشور ما تعداد مدارس غیردولتی از هشت درصد به ۱۵ درصد رسیده است و آموزش و پرورش می‌خواهد این میزان بازهم افزایش  پیدا کند.
خیلی ها معتقدند که مدارس دولتی رها شدند. نیک نژاد در پایان گفت: به نظر من فضا به شدت بحرانی است و آموزش و پرورش می تواند در این زمینه کاری انجام دهد. آموزش و پرورش می توانست به فرهنگ جامعه خدمت رسانی کند اما این وزارتخانه به اندازه‌ای درگیر است که از عهده ابتدایی‌ترین وظایف خودش هم برنمی‌آید.


کد خبر: 888610  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای فرهنگي

خانم بازیگر: 50 ساله ام، ازدواج نکرده ام و حوصله پاسخگویی به آن را ندارم جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، برنامه «فرمول یک» روز گذشته میزبان فریبا کوثری بود.   فریبا کوثری در ابتدای صحبت‌های خود گفت: امروز ۵۰ سالم تمام می شود و قطعا از این سال‌ها راضی بوده‌ام. سن یک عدد است و آدم نمی داند یک سال از زندگی‌اش کم شد یا یک سال زیاد شد؛ اما خدا را شکر...

آمریکا، اروپایی ها مثل ما «ندید بدید» نیستن که تا یه زن دیدن... جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، هوپ سولو، بهترین دروازه بان زن جهان و دروازه بان تیم ملی آمریکا، دو روز پیش مدعی شده که رئیس سابق فیفا، یعنی سپ بلاتر، در مراسم توپ طلای فیفا در ژانویهی ٢٠١٣، بدن او را از پشت فشرده.   بلاتر که به واسطهی هفده سال ریاستش بر مهم ترین نهاد ورزشی دنیا، شهرتی جهانی دارد و از معروف...

به چه گروهی نباید سلام کنیم؟ جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، پیامبر خدا (ص) می‌فرمایند: «هیچ مؤمنی نیست که در راه نماز جماعت قدم بردارد مگر اینکه خداوند متعال، ترس و هراس روز قیامت را برای او سبک می‌گیرد و سپس به او امر می‌کند که به سوی بهشت برود».   آیت‌الله مجتهدی در شرح حدیث می‌گویند: مستحب...

آيا مي دانيد كدام آيه پيامبر را پير كرد؟ جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، در آيه112 سوره هود خداوند سبحان به پيامبرش مي فرمايد: (فَاسْتَقِمْ كَما أُمِرْتَ)استقامت كن در راه تبليغ و ارشاد، استقامت كن در طريق مبارزه و پيكار استقامت كن در انجام وظائف الهي و پياده كردن تعليمات قرآن. ولي اين استقامت نه به خاطر خوشايند اين و آن باشد و نه از روي تظاهر و ريا، و...

جایزه بهترین بازیگر آسیا پاسیفیک به نوید محمد زاده رسید ایلنا  ۴ ساعت پیش

جایزه بهترین بازیگر آسیا پاسیفیک به نوید محمد زاده رسیدبه گزارش ایلنا،در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم آسیا پاسیفیکدر استرالیا، نوید محمد زاده از سوی هیئت داوران  به صورت ویژه و برای فیلم بدون تاریخ بدون امضا با دریافت جایزه‌ای مورد تقدیر قرار گرفت. نوید محمد زاده نیز طی سخنانی جایزه خود را به زلزله زدگان کرمانشاه اهدا کرد.  

ساخت سریالی طنز با موضوع ازدواج جام نیوز  ۴ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، مجموعه تلویزیونی «همسرایی» قرار است به کارگردانی «حسین تبریزی» و تهیه‌کنندگی «محمدرضا وکیلی طباطبایی» مراحل تولید خود را سپری کند.   بنابر این گزارش، تا به حال حضور شراره رخام و آرام جعفری در این سریال قطعی شده و انتخاب بازیگران همچنان...

پریوش نظریه به «جشن دلتنگی» پیوست/ بابک حمیدیان و مینا ساداتی جلوی دوربین رفتند شبستان  ۵ ساعت پیش

پریوش نظریه به «جشن دلتنگی» پیوست/ بابک حمیدیان و مینا ساداتی جلوی دوربین رفتندبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از مدیر روابط عمومی، فیلمبرداری فیلم سینمایی جشن دلتنگی که حدود سه هفته پیش  آغاز شده بود همچنان  ادامه دارد  و بابک حمیدیان و مینا ساداتی جلوی دوربین رفتند  پیش از این  محسن کیایی، بهنام تشکر ،ساغر قناعت و پانته آ پناهی ها نیز جلوی دوربین...

تبریک جشنواره جهانی فیلم فجر برای پیروزی بزرگ شکست داعش شبستان  ۵ ساعت پیش

تبریک جشنواره جهانی فیلم فجر برای پیروزی بزرگ شکست داعشبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از ستاد خبری سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، این فیلم مستند در سی‌و‌پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور خانواده این شهید به نمایش درآمد و  مورد توجه مخاطبان ایرانی و مهمانان خارجی قرار گرفت. این فیلم همچنین برنده جایزه بزرگ محمد(ص)...

هادی حجازی فر چه ضرورتی در تشکر دید؟ جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، هادی حجازی فر بازیگر کشورمان در صفحه اینستاگرامش یادداشت کوتاهی درباره نابودی داعش منتشر کرد.     تشکر من از سردار سلیمانی صرفا قدردانی از یک شخص برایِ پیروزی بُزرگ در جنگی که آن را ناگزیر میدانسته و میدانم نیست. سپاس از جانهای پاکی است که در شام و عراق، مظلومانه در...

روزنامه ایرانی یا سعودی؟ +عکس جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، صفحه یک روزنامه‌های دیروز همگی خبر از وفای قاسم سلیمانی به عهد خود در نابودی داعش می‌داد؛ خبری که با نامه قاسم سلیمانی به رهبری و پاسخ ایشان به سردار همراه بود. روزنامه شرق البته ترجیح داده بود برای پایان داعش، تصویر بشار اسد در آغوش پوتین را کار کند و نقش چندانی برای ایران...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده