تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۰:۱۰
1905 طرح آب و خاک در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد/ واردات 30 میلیارد متر مکعب آب مجازی به کشور
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علی مراد اکبری امروز سه شنبه به مناسبت هفته دولت گفت: با اجرای این 1905 پروژه در بخش آب و خاک برای بیش از 43 هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.وی افزود: 85 درصد منابع اعتباری این پروژه ها توسط دولت و 15 درصد توسط مردم پرداخت شده است.
اکبری با بیان این که آب چالش اصلی کشور است و در دنیا دیپلماسی نفت جای خود را به دیپلماسی آب می دهد، اظهار داشت: با توجه به خشکسالی 15 سال اخیر در ایران، حساسیت های اجتماعی و کارشناسی نسبت به آب و محیط زیست زیاد شده، اما این حساسیت را هنوز در مورد خاک نداریم.وی ادامه داد: از برنامه ششم توسعه ردپایی از خاک را آورده ایم به طوری که سالانه 500 هزار هکتار بهبود وضعیت خاک زراعی هدفگذاری شده ضمن آن که به توسعه کشاورزی حفاظتی که ظرفیت نگهداری آب را در خاک افزایش می دهد، توجه شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، افزایش بهره وری آب را از سیاست ها و برنامه های مهم بخش کشاورزی و برنامه ششم توسعه عنوان و تصریح کرد: تنها راه نجات کشور، افزایش بهره وری و مدیریت مصرف آب است و ما در برنامه ششم توسعه، توسعه افقی اراضی کشاورزی نداریم، بلکه توسعه عمودی مطرح می باشد.وی با بیان این که در حال حاضر با ارتقای بهره وری آب، میزان تولید ماده خشک به ازای هر متر مکعب آب از 9 دهم کیلوگرم به 1.
2 کیلوگرم رسیده، گفت: این عدد باید با اجرای روش ها و برنامه های آب و خاک به 2 کیلوگرم برسد.اکبری اذعان داشت: اخیرا بحث جدید نکسوز در دنیا مطرح است که بحث آب، خاک، انرژی و محیط زیست با هم دیده می شود.وی به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در راستای ارتقای بهره وری آب اشاره و اعلام کرد: اخیرا یک قرار داد با فائو به ارزش 10 میلیون و 500 هزار دلار به منظور افزایش بهره‌وری آب منعقد کرده‌ایم.
اکبری افزود: از سوی دیگر به سازمان فائو پیشنهاد داده‌ایم که بر وری پروژه‌های بزرگ کشور مانند پروژه خوزستان و ایلام و سیستان و بلوچستان به عنوان پایلوت برای خاورمیانه در راستای افزایش بهره وری آب کار کنند.وی درباره اقدامات و برنامه های معاونت آب و خاک گفت: در زمینه اجرای سیستم های آبیاری نوین با تاکید بر آبیاری میکرو، برای امسال در سطح 193 هزار هکتار اراضی کشاورزی برنامه ریزی شده و طی 5 ماهه اخیر نیز 53 هزار هکتار اراضی به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده‌اند.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، کل اراضی کشاورزی که به سیستم آبیاری نوین مجهز شده‌اند، را یک میلیون و 635 هزار هکتار اعلام کرد.وی به پروژه 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام اشاره کرد و گفت: فاز نخست این پروژه 312 هزار هکتار است که از این سطح تاکنون 258 هزار هکتار تجهیز و نوسازی شده و تا پایان امسال فاز نخست به اتمام می‌رسد.
اکبری ادامه داد: در این 258 هزار هکتار 173 هزار هکتار زهکشی زیر زمینی و 178 هزار و 690 هکتار تجهیز و نوسازی صورت گرفته است.وی سطح برنامه فاز دوم این پروژه را 238 هزار هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: از این سطح 229 هزار هکتار در خوزستان و 9 هزار هکتار در ایلام قرار دارد.معاون وزیر جهاد کشاورزی با اذعان به این که وزارت نیرو هنوز به فاز دوم این پروژه، آب تخصیص نداده است، اعلام کرد: ما آماده‌ایم در صورت تخصیص آب مطالعات 50 هزار هکتار از فاز دوم را انجام دهیم.
وی گفت: برای اجرای فاز دوم، شبکه های اصلی توسط وزارت نیرو ساخته نشده و ما پیشنهاد داده‌ایم که وزارت نیرو اگر آب را در کانال اصلی انتقال یا انرژی (برق) به وزارت جهاد کشاورزی تحویل دهد، می توانیم عملیات شبکه های اصلی 1 و 2 و شبکه های فرعی 3 و 4 آب را با هم انجام دهیم.اکبری افزود: این اقدام 30 درصد هزینه ها را کاهش می دهد و سرعت کار بالا می رود و ضمن آن که دوگانگی در تصمیم گیری ها، پیمانکارها و غیره نخواهد بود.
وی در مورد پروژه های شبکه زهکشی غرب و سامانه گرمسیری نیز اظهار داشت: این پروژه در سطح 227 هزار هکتار اجرا می شود که دارای 117 زیر پروژه و 481 قرارداد به ارزش 4881 میلیارد تومان است.معاون وزیر جهاد کشاورزی پیشرفت فیزیکی این پروژهرا بیش از 38 درصد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 41 هزار هکتار از این پروژه آماده بهره برداری و 19 هزار هکتار آن کشت شده است.
اکبری افزود: در صورت هماهنگی وزارت نیرو در نیمه دوم سال 97 این پروژه به کشاورزان تحویل می شود .وی ادامه داد: در 98.5 درصد این پروژه سیستم آبیاری تحت فشار به اجرا در می آید.اکبری در این نشست به پروژه کانال انتقال آب برای مهار ریزگردها اشاره کرد و گفت: حجم عملیات خاک برداری این کانال 4.8 میلیون متر مکعب است که تاکنون 97 درصد آن انجام شده و حجم عملیات خاک ریزی نیز 4 میلیون و 670 هزار متر مکعب است که 73 درصد آن به اجرا در آمده و 20 متر مکعب آب در ثانیه منتقل می کند.
وی افزود: تاکنون به این پروژه 130 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در این پروژه و در اراضی تحت نفوذ ریزگردها سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در سال گذشته 5 هزار هکتار نهالکاری کرده و از آبان ماه امسال به بعد 30 هزار هکتار نهالکاری صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به پروژه سیستان نیز بیان داشت: وسعت این پروژه 200 هزار هکتار است و وزارت نیرو به این پروژه 400 میلیارد متر مکعب آب تخصیص داده است.اکبری ادامه داد: ما از این سطح می توانیم 46 هزار هکتار را آب‌رسانی کنیم و تامین، انتقال و توزیع آب تا پای گیاه به عهده وزارت جهاد کشاورزی می باشد.وی اعتبار مورد نیاز این پروژه را 2270 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تا کنون 1300 میلیارد تومان آن را دریافت کرده ایم.
اکبری با بیان این که پروژه سیستان 47 درصد تاکنون پیشرفت فیزیکی داشته است، یادآور شد که نزدیک به 10 هزار هکتار آن آماده کشت است.وی افزود: تا آخر سال جاری باید 21 هزار هکتار از این پروژه را اجرا و تحویل دهیم.معاون وزیر جهاد کشاورزی ظرفیت آب تجدید پذیر کشور را بر اساس آمار وزارت نیرو 104 میلیارد متر مکعب عنوان و اعلام کرد: از این میزان آب 65 میلیارد متر مکعبت آب در بخش کشاورزی مصرف می شود.
وی اضافه کرد: سالانه حدود 10 میلیارد متر مکعب آب استان های شمالی وارد دریای خزر می شود و 5 میلیارد متر مکعب آب پشت سدها و شبکه های 1 و 2 و هنگام انتقال آب تبخیر می شود ضمن آن که بیش از 10 میلیارد متر مکعب آب نیز سهم محیط زیست است.اکبری درباره آب مجازی اظهار داشت: از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی انتقال گیاهان پر مصرف آب به گلخانه ها و اجرای سیستم های نوین آبیاری در کشت این گیاهان است.
وی میزان صادرات آب مجازی کشور از طریق صادرات محصولات کشاورزی را 5 میلیارد متر مکعب و میزان واردات آب مجازی از طریق واردات مواد غذایی را حدود 30 میلیارد متر مکعب عنوان کرد.

کد خبر: 889025  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

قرارداد توسعه میدان‌های نفتی سپهر و جفیر امضا شد تسنیم  ۱۹ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عصر امروز در تهران توسعه میادین نفتی جفیر و سپهر با امضای قراردادی 20 ساله تعیین تکلیف شد.این قرارداد که به منظور توسعه یکپارچه این 2 میدان نفتی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد امضا شده به مدت 20 سال بوده و هدف از آن دستیابی به تولید روزانه...

جلسه نهایی شورای عالی کار برای تعیین دستمزد 97 آغاز شد تسنیم  ۱۹ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آخرین جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد 97 کارگران با حضور شرکای اجتماعی و وزرای اقتصادی تعیین شد.در نشست 8 ساعته شب گذشته شورای عالی کار به میزبانی وزارت کار که تا بامداد امروز به طول انجامید، نمایندگان کارگری و کارفرمایی پس از چانه زنی و ارائه پیشنهادات...

بازار داغ دلالان پول نو/ چرا امسال مردم پول نو نمی‌خرند؟ جام نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، پول های نو برای برخی افراد به عنوان یکی از الزامات پایان سال به شمار می رود و برخی تلاش دارند تا عیدی های خود را با پول نو به عزیزانشان بدهند و این در حالی است که برخی دلالان از همین افزایش تقاضا سوءاستفاده کرده و قیمت ها را بالا می برند. در عین حال همه ساله نیز...

ذخیره سدها نسبت به پارسال 12 درصد آب رفت اقتصاد ایران آنلاین  ۳۲ دقیقه پیش

به‌ گزارش وزارت نیرو، بر اساس ارزیابی صورت گرفته از آغاز سال آبی (ابتدای مهرماه) تا بیست و سوم اسفندماه حجم ذخیره آب 177 سد بزرگ موجود در 6 حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به 22 میلیارد و 850 میلیون مترمکعب رسید. ورودی به سدها 26 درصد و خروجی آنها 16...

دستور ويژه به ریيس دفتر بازرسی رهبری: بازرسی از سازمان های زیرمجموعه رهبری اقتصاد ایران آنلاین  ۳۲ دقیقه پیش

شرق: دستور ويژه به حسين فدايي براي بازرسي از نهادهايي که به طور مستقيم زير نظر مقام معظم رهبري هستند. حسين فدايي، دبيرکل سابق جمعيت ايثارگران است که چند ماه پيش با حکم مقام معظم رهبري، به رياست دفتر بازرسي ويژه رهبري منصوب شد. سمتي که قبلا «علي‌اکبر ناطق‌نوري» آن را برعهده...

جزییات رشد اقتصادی ۹ ماهه از سوی بانک مرکزی اعلام شد نامه  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز بر اساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حسابهای اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به (قیمت های ثابت سال 1390) در 9 ماهه سال 1396 به 5205.8 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مشابه 9 ماهه سال 1395 به میزان 3.4 درصد افزایش یافته است. منبع: تسنیم ...

بازدید بشار اسد از غوطه شرقی صبا ایران  ۴۴ دقیقه پیش

«بشار اسد» رئیس‎جمهور سوریه امروز یکشنبه ضمن بازدید از غوطه شرقی در ریف دمشق، با نیروهای ارتش این کشور و فرماندهان آن دیدار و گفت‎وگو کرده است.بازدید اسداز غوطه شرقی دمشق در حالی صورت می گیرد که بیشتر مناطق غوطه تحت کنترل نیروهای ارتش سوریه درآمده است.فرماندهی کل نیروهای مسلح سوریه اخیرا در بیانیه‌ای...

جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار صبا ایران  ۴۴ دقیقه پیش

وی نرخ عمده هر کیلو گوشت اوراسیا را ۲۹ هزار و ۵۰۰ و استرالیا ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد.پوریان با اشاره به فراوانی توزیع گوشت منجمد در بازار، افزود: هم اکنون هر کیلو ران منجمد با نرخ ۳۷ هزار و ۵۰۰، گردن ۳۲ هزار و ۵۰۰ و سردست ۳۷ هزار و ۵۰۰ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود.رئیس شورای تامین کنندگان...

با خیال راحت در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنید شبکه ایران  ۴۶ دقیقه پیش

ایران آنلاین / کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی طی بیانیه ای با تبریک سال نو، توضیحاتی درباره فعالیت بانک ها  و موسسات اعتباری خصوصی داده که متن این بیانیه به شرح زیر است: با تبریک فرا رسیدن عید نوروز و آرزوی توفیق و شادکامی های فراوان برای مردم عزیر کشور به ویژه مشتریان نظام بانکی کشور و...

قرارداد توسعه میدان‎های سپهر و جفیر امضا شد شبکه ایران  ۴۶ دقیقه پیش

ایران آنلاین / قرارداد توسعه یکپارچه میدان‎های نفتی جفیر و سپهر، شامگاه امروز (یکشنبه، ۲۷ اسفندماه) بین علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مهدی میرمعزی، مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد امضا شد تا به این ترتیب، برای نخستین بار یک شرکت اکتشاف و تولید ایرانی به عنوان پیمانکار اصلی در قراردادهای...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده