تعداد بازدید: ۲
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۳:۲۲
لغو دومین جلسه انتخاب شهردار/ شورای شهر اهواز همچنان حاشیه ساز است
به گزارش ایرنا نخستین جلسه علنی شورای پنجم شهر اهواز برای دومین بار لغو شد تا بار دیگر حاشیه بر متن این شورا غلبه نماید.دلیل رسمیت نیافتن این جلسه که قرار بود روز سه شنبه به منظور انتخاب شهردار برگزار شود، غیبت پنج عضو و نداشتن حدنصاب لازم اعلام شد.محمدجعفر فلسفی، مهران باباپور، محمدهادی قنوات، اسکندر لطفعلی زاده، حسین حیدری، فتح اله حاجتی، محمدرضا ایزدی و مازیار جهان بخشی در این نشست حاضر بودند و رحیم کعب عمیر، سید ناصر موسوی نژاد، سیدمحسن موسوی زاده، جاسم موسی پور و عبدالزهرا سنواتی در این جلسه غیبت داشتند.
شورای اسلامی شهر اهواز 13 عضو دارد که برای تشکیل جلسه رسمی، دو سوم اعضا (9 نفر) باید حاضر باشند. رئیس شورای اسلامی شهر اهواز در این نشست از دلیل غیبت پنج عضو شورا اظهار بی اطلاعی کرد.محمدجعفر فلسفی گفت: دلیل عدم حضور اعضا برای من روشن نیست بنابراین تا زمانی که غایبان توضیح ندهند، صلاح نمی دانیم قضاوت زودهنگام کنیم.
وی پیچیدگی در انتخاب شهردار را یکی از پیچیده ترین موضوعات دانست که در گذشته نیز مسبوق به سابقه بوده است.فلسفی با بیان اینکه یکی از آمال ما انتخاب شهردار با 13 رای شورا بوده، افزود: نظر دوستان این بود که شهردار با هماهنگی و اجماع، در فضایی سالم و به دور از هر گونه شائبه انتخاب شود و برای تحقق این امر نیز تلاش زیادی صورت گرفت و همه اعضا تا حدودی اقناع شدند که تاخیر بیش از این در انتخاب شهردار به صلاح نیست.
وی اضافه کرد: این نشست بعد از توافق اعضا برگزار شده و نظر آنها به عنوان موافق یا مخالف محفوظ است زیرا هدف ما برگزاری جلسات به نحوی بوده که راه برای افرادی که می خواهند به اتحاد شورا خدشه وارد کنند، بسته شود.فلسفی با تاکید بر اینکه فرماندار می تواند از اختیارات خود برای تشکیل جلسه فوق العاده استفاده کند، گفت: ماهیت کار شورایی این است که افراد به نظر جمع تمکین کنند و هیچکدام نباید رفتاری داشته باشیم که منجر به آسیب به شهر شود.
وی با اشاره به حاشیه های منتشر شده پیرامون شورای پنجم از رسانه ها درخواست کرد که ضمن طرح انتقادات، فضای رسانه ای را به سمت آرامش هدایت کنند و مطالبی منتشر نکنند که فضا را بیش از این ملتهب کند و یا دودستگی و دشمنی بین اعضا را به دنبال داشته باشد؛ به طور نمونه اشتباه در تنظیم خبر یکی از رسانه ها منجر به ناراحتی و اختلاف شده است.
*عذرخواهی نایب رئیسمهران باباپور نایب رئیس شورای اسلامی شهر اهواز در این نشست بابت تاخیر پیش آمده در انتخاب شهردار از شهروندان عذرخواهی کرد.وی افزود: با توجه به حساسیت های موجود در انتخاب شهردار باید همه در راستای اتحاد و همدلی اعضا تلاش کنند.باباپور از غیبت تعدادی از اعضای شورا در این نشست اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: آمادگی دارم هر نوع از خودگذشتگی برای ایجاد تعامل انجام دهم.
*بلاتکلیفی پذیرفته نیستفرماندار اهواز نیز در این نشست با اشاره به تاخیر شورا در انتخاب شهردار گفت: بلاتکلیفی مدیریت شهری را نخواهیم پذیرفت.نبی الله خون میرزایی افزود: بدون تردید شورا یکی از ارکان مهم و تصمیم گیر برای شهر است و بی گمان این نهاد یکی از بهترین ظرفیت های قانونی برای رایزنی و تبادل نظر و همفکری است.
وی با اشاره به تلاش اعضا برای رایزنی و بحث و تبادل نظر، گفت: با توجه به اینکه برگزاری این جلسه طبق قانون بوده، انتظار داشتیم در جلسه امروز همه اعضا حاضر باشند.خون میرزایی اضافه کرد: اقدامات بر اساس روال عادی در حال انجام است بنابراین ضرورتی نمی بینیم که فرمانداری برای دعوت به برگزاری جلسه ورود کند.وی افزود: انتظار داریم همه اعضا در نشست بعدی حاضر و تکلیف مدیریت شهر را روشن کنند.
*ادامه تنش در شوراهاشوراهای پیشین اهواز همیشه حاشیه ساز بوده اند. شورای سوم در نیمه راه منحل شد و اختلافات شورای چهارم نیز علنی بوده و چهار سال عمر خود را با چند دستگی و درگیری بین اعضا سپری کرد.تنش های شورای پنجم اهواز اما زودتر از شوراهای قبلی و در همان ابتدای راه نمایان شده است. این در حالیست که با راهیابی هشت نفر از لیست 'جمنا' به این شورا، پیش بینی می شد که اعضا اتفاق نظر و اتحاد بیشتری داشته باشند.
اختلاف نظر اعضای شورای شهر اهواز که از جلسه اول و انتخاب هیات رئیسه آغاز شده بود، حالا و در جریان انتخاب شهردار، وارد مرحله تازه ای شده است. همین اختلاف نظرها بود که جلسه قبل این شورا در تاریخ چهارم شهریور را نیز به تعطیلی کشانده بود. امروز همزمان با برگزاری این نشست، بیانیه ای در فضای مجازی از سوی اعضای غایب شورا منتشر شد.
در این بیانیه آمده است: نظر به اینکه جلسه تحلیف و انتخاب هیات رئیسه در محل فرمانداری انجام گرفته و طبق ماده 11 بند 6 قانون تشکیلات و وظایف و انتخابات شورای شهر مبنی بر اتخاذ هر گونه تصمیم در خارج از محل صحن شورای شهر فاقد وجاهت قانونی است و پیرو مکاتبات انجام گرفته با فرمانداری اهواز هنوز جوابیه ای حاصل نشده است لذا در جلسه شورای شهر مورخ هفتم شهریور به دلیل وجود شائبه، شرکت نخواهیم کرد.
*انتخابات صحیح استدر همین حال، فرماندار اهواز در حاشیه این نشست در گفت وگو با خبرنگاران، انتخابات هیات رئیسه شورای شهر اهواز را صحیح و قانونی دانست.خون میرزایی درباره بیانیه تعدادی از اعضای شورای شهر در زمینه انتخابات هیات رئیسه، توضیح داد: سه نفر از اعضای شورا نامه ای نوشته و نسبت به فرآیند انتخابات هیات رئیسه اعتراض کردند که پاسخ این نامه طبق قانون داده شده است.
وی افزود: مطابق ماده 16 قانون تشکیل و انتخابات شوراها، ماده 2، 3 و 4 آیین نامه داخلی، ماده 3 و 9 آیین نامه اجرایی شوراها جلسه انتخاب هیات رئیسه قانونی و درست بوده و خدشه ای به آن وارد نیست.خون میرزایی اضافه کرد: بر اساس قانون جلسه انتخاب هیات رئیسه به دعوت فرماندار و در محل فرمانداری برگزار می شود و هیات رئیسه سنی در سال اول انتخاب می شوند.
*تقسیم بندی سیاسی در کار نیسترئیس شورای شهر اهواز در حاشیه این نشست در پاسخ به خبرنگاران از بیانیه تعدادی از اعضای شورا درباره علت غیبت در این جلسه اظهار بی اطلاعی کرد.فلسفی افزود: اعضای شورا در جلسه 5 شهریور برای برگزاری نشست امروز و انتخاب شهردار، توافق کرده و صورتجلسه را امضا کردند، در صورت اعلام مخالفت در آن جلسه می توانستیم بحث و بررسی و مشکل را حل کنیم.
وی با اشاره به انصراف 2 گزینه شهرداری اهواز اظهار کرد: بر اساس توافق اعضا قرار شد گزینه های جدیدی در جلسه امروز طرح و بررسی شوند.فلسفی اختلاف نظر میان اعضای جمنای شورای شهر اهواز را رد کرد و افزود: مشکلات پیش آمده سیاسی نیست و ما تقسیم بندی با عنوان اصلاح طلب و اصولگرا نداریم و هیچ دسته بندی میان اعضا صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه اهواز مجموعه ای قومیت هاست و شورا نیز به تبع آن دارای تنوع قومی است اظهار کرد: اعضای شورا با انگیزه های قومی به این نهاد وارد نشده اند؛ و اگر چه ممکن است از بحث های پیش آمده استنباط قومی شود اما هیچ مساله و یا اختلاف نظر قومی میان اعضا مطرح نبوده است.فلسفی درباره انتخابات هیات رئیسه و اختلاف نظرهای پیش آمده بعد از آن، اظهار کرد: در زمان انتخاب منشی های اول و دوم شورا اشتباه ساده ای صورت گرفت که باعث شد شائبه ها و ناراحتی هایی بوجود بیاید، وگرنه هیچگونه بحث قومی در میان اعضا مطرح نبوده است.
*یک بیانیه دیگربعد از پایان نشست بی نتیجه شورا برای انتخاب شهردار، بیانیه دیگری در فضای مجازی منتسب به تعدادی از غایبان جلسه امروز منتشر شد که نسبت به روند انتخاب شهردار اعتراضاتی را مطرح کرده است؛ البته هنوز هیچکدام از اعضای شورا صحت و یا نادرستی این بیانیه را به صورت رسمی تایید نکرده است.در پی این بحث ها سید کریم حسینی یکی دیگر از گزینه های اصلی شهرداری اهواز (سخنگوی جمنا خوزستان) انصراف خود را از نامزدی شهرداری اعلام کرد.
پیش از این نیز یکی دیگر از گزینه ها، جمالی نژاد (شهردار سابق اصفهان) از نامزدی شهرداری اهواز انصراف داده و شهردار یزد شد. ساعت 14 فردا (چهارشنبه) به عنوان نشست بعدی شورای شهر اهواز برای انتخاب شهردار تعیین شده است. باید منتظر بود و دید سرانجام شورای پنجم اهواز به کجا می رسد؟7151/6002خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشار دهنده : محسن بهاروند

کد خبر: 889213  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

معاون استاندار آذربایجان شرقی: تعطیلی مدارس راهکار مقابله با آلودگی هوا نیست ایرنا  ۸ دقیقه پیش

رحیم شهرتی فر شنبه شب در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه امروز تبریز آلوده ترین هوای کشور را داشت، از مردم به ویژه کارکنان دولت خواست از خودرو شخصی برای تردد در سطح شهر استفاده نکنند.معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر استفاده عموم شهروندان از وسایل نقلیه عمومی یادآوری کرد:...

تجلیل از افتخارآفرینان کاروان ورزش خوزستان در رقابت های پاراآسیایی ایرنا  ۸ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا مراسم تجلیل از مدال آوران کاروان ورزش خوزستان در مسابقات پاراآسیایی جوانان امارات روز شنبه در نشست شورای ورزش استان برگزار شد.کاروان ورزش استان در رقابت های پاراآسیایی جوانان که طی روزهای 19 تا 23 آذرماه در امارات برگزار شد موفق به کسب 9 مدال رنگارنگ شد.در این رقابت ها محمود احمدی بلوطکی...

چرا سعودی و رژیم صهیونیستی پاسخگوی نقض حقوق بشری خود نیستند ایلنا  ۹ دقیقه پیش

چرا سعودی و رژیم صهیونیستی پاسخگوی نقض حقوق بشری خود نیستندبه گزارش ایلنا، محمدجواد لاریجانی در همایش انعکاس موازین حقوق‌بشر در قوانین کیفری ایران، اولین نعمت بزرگ الهی را نعمت بودن برشمرد و گفت: نعمت بودن از نعمت های پنهان خداوند است؛ خدواند نعمت‌ها را اسباغی یعنی به صورت فله‌ای، عطا کرده که برخی از نعمت‌‌ها آشکار و برخی پنهان...

دغدغه مردم زلزله زده کرمانشاه در خصوص تامین مسکن کاملا مشخص و مشهود بود مرور نیوز  ۴۸ دقیقه پیش

دغدغه مردم زلزله زده کرمانشاه در خصوص تامین مسکن کاملا مشخص و مشهود بود به گزارش مرور نیوز، حمیدرضا حاج بابایی در خصوص بازدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: بعد از جلسه با استاندار و مسئولان منطقه، چندین روستا و شهر سرپل ذهاب و منطقه ثلات باباجانی مورد بازدید قرار دادم، حدود یک ماه از حادثه گذشته، ولی تلاش های ارتش و سپاه کاملا نمایان است، اسکان موقت تا حدودی...

عدم اعلام موضع درباره فتنه 88 مانع بزرگ گفت‌وگو با اصلاح طلبان روزنامه جوان  ۴۹ دقیقه پیش

اينكه مي‌گويند اصولگرايان ميانه‌روتر شده‌اند، دقيق و صحيح نيست و ربطي به انتخابات ندارد. البته اگر اظهاراتي از طيف‌هاي مختلف اصولگرا وجود داشته باشد كه نشان‌دهنده تغيير مواضع باشد جاي بررسي دارد. 

مدیرکل جدید تشکیلات و بهبود روشهای وزارت کشور منصوب شد تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حکمی علی خلیلی را به سمت مدیرکل دفتر تشکیلات و بهبود روشهای وزارت کشور منصوب کرد.بر اساس این گزارش در بخشی از حکم وزیر کشور خطاب به علی خلیلی مدیرکل جدید دفتر تشکیلات و بهبود روش‌ها آمده است: انجام مطالعات و بررسی‌های...

چرا سعودی و رژیم صهیونیستی پاسخگوی نقض حقوق‌بشر نیستند تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر در همایش انعکاس موازین حقوق بشر در قوانین کیفری ایران، اولین نعمت بزرگ الهی را نعمت بودن برشمرد و اظهار داشت: نعمت بودن از نعمت های پنهان خداوند است؛ خدواند نعمت‌ها را اسباغی یعنی به صورت فله‌ای،...

ترامپ بزرگترین دروغگوی سال معرفی شد نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، پایگاه اینترنتی نشریه واشنگتن پست نوشت: اکنون زمان آن رسیده تا بزرگترین دروغگوی سال را مشخص کنیم. معمولا این کار سختی نیست اما در دوران ترامپ هیچ کاری آسان نیست. در تاریخ سیاسی اخیر آمریکا رئیس جمهوری که تا این اندازه اغراق کند وجود نداشته است. او نه فقط دائما ادعاهای دروغین مطرح...

سرلشگر باقری: شکست داعش و سختی‌های مقابله با آن باید برای مردم نمایش داده شود نامه  ۱ ساعت پیش

سردار سرلشگر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس هیات امنای موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در جلسه هیات مدیره موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که عصر امروز (شنبه ۲۵ آذر) با حضور وی برگزار شد، ضمن تقدیر و تشکر از شهردار سابق تهران، مدیرعامل سابق و اعضای سابق هیات‌های‌ امنا و مدیره در خصوص راه‌اندازی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده