تعداد بازدید: ۲۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ شهریور ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۳:۲۲
لغو دومین جلسه انتخاب شهردار/ شورای شهر اهواز همچنان حاشیه ساز است
به گزارش ایرنا نخستین جلسه علنی شورای پنجم شهر اهواز برای دومین بار لغو شد تا بار دیگر حاشیه بر متن این شورا غلبه نماید.دلیل رسمیت نیافتن این جلسه که قرار بود روز سه شنبه به منظور انتخاب شهردار برگزار شود، غیبت پنج عضو و نداشتن حدنصاب لازم اعلام شد.محمدجعفر فلسفی، مهران باباپور، محمدهادی قنوات، اسکندر لطفعلی زاده، حسین حیدری، فتح اله حاجتی، محمدرضا ایزدی و مازیار جهان بخشی در این نشست حاضر بودند و رحیم کعب عمیر، سید ناصر موسوی نژاد، سیدمحسن موسوی زاده، جاسم موسی پور و عبدالزهرا سنواتی در این جلسه غیبت داشتند.
شورای اسلامی شهر اهواز 13 عضو دارد که برای تشکیل جلسه رسمی، دو سوم اعضا (9 نفر) باید حاضر باشند. رئیس شورای اسلامی شهر اهواز در این نشست از دلیل غیبت پنج عضو شورا اظهار بی اطلاعی کرد.محمدجعفر فلسفی گفت: دلیل عدم حضور اعضا برای من روشن نیست بنابراین تا زمانی که غایبان توضیح ندهند، صلاح نمی دانیم قضاوت زودهنگام کنیم.
وی پیچیدگی در انتخاب شهردار را یکی از پیچیده ترین موضوعات دانست که در گذشته نیز مسبوق به سابقه بوده است.فلسفی با بیان اینکه یکی از آمال ما انتخاب شهردار با 13 رای شورا بوده، افزود: نظر دوستان این بود که شهردار با هماهنگی و اجماع، در فضایی سالم و به دور از هر گونه شائبه انتخاب شود و برای تحقق این امر نیز تلاش زیادی صورت گرفت و همه اعضا تا حدودی اقناع شدند که تاخیر بیش از این در انتخاب شهردار به صلاح نیست.
وی اضافه کرد: این نشست بعد از توافق اعضا برگزار شده و نظر آنها به عنوان موافق یا مخالف محفوظ است زیرا هدف ما برگزاری جلسات به نحوی بوده که راه برای افرادی که می خواهند به اتحاد شورا خدشه وارد کنند، بسته شود.فلسفی با تاکید بر اینکه فرماندار می تواند از اختیارات خود برای تشکیل جلسه فوق العاده استفاده کند، گفت: ماهیت کار شورایی این است که افراد به نظر جمع تمکین کنند و هیچکدام نباید رفتاری داشته باشیم که منجر به آسیب به شهر شود.
وی با اشاره به حاشیه های منتشر شده پیرامون شورای پنجم از رسانه ها درخواست کرد که ضمن طرح انتقادات، فضای رسانه ای را به سمت آرامش هدایت کنند و مطالبی منتشر نکنند که فضا را بیش از این ملتهب کند و یا دودستگی و دشمنی بین اعضا را به دنبال داشته باشد؛ به طور نمونه اشتباه در تنظیم خبر یکی از رسانه ها منجر به ناراحتی و اختلاف شده است.
*عذرخواهی نایب رئیسمهران باباپور نایب رئیس شورای اسلامی شهر اهواز در این نشست بابت تاخیر پیش آمده در انتخاب شهردار از شهروندان عذرخواهی کرد.وی افزود: با توجه به حساسیت های موجود در انتخاب شهردار باید همه در راستای اتحاد و همدلی اعضا تلاش کنند.باباپور از غیبت تعدادی از اعضای شورا در این نشست اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: آمادگی دارم هر نوع از خودگذشتگی برای ایجاد تعامل انجام دهم.
*بلاتکلیفی پذیرفته نیستفرماندار اهواز نیز در این نشست با اشاره به تاخیر شورا در انتخاب شهردار گفت: بلاتکلیفی مدیریت شهری را نخواهیم پذیرفت.نبی الله خون میرزایی افزود: بدون تردید شورا یکی از ارکان مهم و تصمیم گیر برای شهر است و بی گمان این نهاد یکی از بهترین ظرفیت های قانونی برای رایزنی و تبادل نظر و همفکری است.
وی با اشاره به تلاش اعضا برای رایزنی و بحث و تبادل نظر، گفت: با توجه به اینکه برگزاری این جلسه طبق قانون بوده، انتظار داشتیم در جلسه امروز همه اعضا حاضر باشند.خون میرزایی اضافه کرد: اقدامات بر اساس روال عادی در حال انجام است بنابراین ضرورتی نمی بینیم که فرمانداری برای دعوت به برگزاری جلسه ورود کند.وی افزود: انتظار داریم همه اعضا در نشست بعدی حاضر و تکلیف مدیریت شهر را روشن کنند.
*ادامه تنش در شوراهاشوراهای پیشین اهواز همیشه حاشیه ساز بوده اند. شورای سوم در نیمه راه منحل شد و اختلافات شورای چهارم نیز علنی بوده و چهار سال عمر خود را با چند دستگی و درگیری بین اعضا سپری کرد.تنش های شورای پنجم اهواز اما زودتر از شوراهای قبلی و در همان ابتدای راه نمایان شده است. این در حالیست که با راهیابی هشت نفر از لیست 'جمنا' به این شورا، پیش بینی می شد که اعضا اتفاق نظر و اتحاد بیشتری داشته باشند.
اختلاف نظر اعضای شورای شهر اهواز که از جلسه اول و انتخاب هیات رئیسه آغاز شده بود، حالا و در جریان انتخاب شهردار، وارد مرحله تازه ای شده است. همین اختلاف نظرها بود که جلسه قبل این شورا در تاریخ چهارم شهریور را نیز به تعطیلی کشانده بود. امروز همزمان با برگزاری این نشست، بیانیه ای در فضای مجازی از سوی اعضای غایب شورا منتشر شد.
در این بیانیه آمده است: نظر به اینکه جلسه تحلیف و انتخاب هیات رئیسه در محل فرمانداری انجام گرفته و طبق ماده 11 بند 6 قانون تشکیلات و وظایف و انتخابات شورای شهر مبنی بر اتخاذ هر گونه تصمیم در خارج از محل صحن شورای شهر فاقد وجاهت قانونی است و پیرو مکاتبات انجام گرفته با فرمانداری اهواز هنوز جوابیه ای حاصل نشده است لذا در جلسه شورای شهر مورخ هفتم شهریور به دلیل وجود شائبه، شرکت نخواهیم کرد.
*انتخابات صحیح استدر همین حال، فرماندار اهواز در حاشیه این نشست در گفت وگو با خبرنگاران، انتخابات هیات رئیسه شورای شهر اهواز را صحیح و قانونی دانست.خون میرزایی درباره بیانیه تعدادی از اعضای شورای شهر در زمینه انتخابات هیات رئیسه، توضیح داد: سه نفر از اعضای شورا نامه ای نوشته و نسبت به فرآیند انتخابات هیات رئیسه اعتراض کردند که پاسخ این نامه طبق قانون داده شده است.
وی افزود: مطابق ماده 16 قانون تشکیل و انتخابات شوراها، ماده 2، 3 و 4 آیین نامه داخلی، ماده 3 و 9 آیین نامه اجرایی شوراها جلسه انتخاب هیات رئیسه قانونی و درست بوده و خدشه ای به آن وارد نیست.خون میرزایی اضافه کرد: بر اساس قانون جلسه انتخاب هیات رئیسه به دعوت فرماندار و در محل فرمانداری برگزار می شود و هیات رئیسه سنی در سال اول انتخاب می شوند.
*تقسیم بندی سیاسی در کار نیسترئیس شورای شهر اهواز در حاشیه این نشست در پاسخ به خبرنگاران از بیانیه تعدادی از اعضای شورا درباره علت غیبت در این جلسه اظهار بی اطلاعی کرد.فلسفی افزود: اعضای شورا در جلسه 5 شهریور برای برگزاری نشست امروز و انتخاب شهردار، توافق کرده و صورتجلسه را امضا کردند، در صورت اعلام مخالفت در آن جلسه می توانستیم بحث و بررسی و مشکل را حل کنیم.
وی با اشاره به انصراف 2 گزینه شهرداری اهواز اظهار کرد: بر اساس توافق اعضا قرار شد گزینه های جدیدی در جلسه امروز طرح و بررسی شوند.فلسفی اختلاف نظر میان اعضای جمنای شورای شهر اهواز را رد کرد و افزود: مشکلات پیش آمده سیاسی نیست و ما تقسیم بندی با عنوان اصلاح طلب و اصولگرا نداریم و هیچ دسته بندی میان اعضا صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه اهواز مجموعه ای قومیت هاست و شورا نیز به تبع آن دارای تنوع قومی است اظهار کرد: اعضای شورا با انگیزه های قومی به این نهاد وارد نشده اند؛ و اگر چه ممکن است از بحث های پیش آمده استنباط قومی شود اما هیچ مساله و یا اختلاف نظر قومی میان اعضا مطرح نبوده است.فلسفی درباره انتخابات هیات رئیسه و اختلاف نظرهای پیش آمده بعد از آن، اظهار کرد: در زمان انتخاب منشی های اول و دوم شورا اشتباه ساده ای صورت گرفت که باعث شد شائبه ها و ناراحتی هایی بوجود بیاید، وگرنه هیچگونه بحث قومی در میان اعضا مطرح نبوده است.
*یک بیانیه دیگربعد از پایان نشست بی نتیجه شورا برای انتخاب شهردار، بیانیه دیگری در فضای مجازی منتسب به تعدادی از غایبان جلسه امروز منتشر شد که نسبت به روند انتخاب شهردار اعتراضاتی را مطرح کرده است؛ البته هنوز هیچکدام از اعضای شورا صحت و یا نادرستی این بیانیه را به صورت رسمی تایید نکرده است.در پی این بحث ها سید کریم حسینی یکی دیگر از گزینه های اصلی شهرداری اهواز (سخنگوی جمنا خوزستان) انصراف خود را از نامزدی شهرداری اعلام کرد.
پیش از این نیز یکی دیگر از گزینه ها، جمالی نژاد (شهردار سابق اصفهان) از نامزدی شهرداری اهواز انصراف داده و شهردار یزد شد. ساعت 14 فردا (چهارشنبه) به عنوان نشست بعدی شورای شهر اهواز برای انتخاب شهردار تعیین شده است. باید منتظر بود و دید سرانجام شورای پنجم اهواز به کجا می رسد؟7151/6002خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشار دهنده : محسن بهاروند

کد خبر: 889213  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

نقشه راه مشترک برای حمایت از کالای ایرانی در البرز ابلاغ شد ایرنا  ۱۴ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، محمدعلی نجفی روز شنبه در ابلاغیه خود با تبریک فرا رسیدن سال نو، تکلیف مدیران در دستگاه های اجرایی استان به منظور بسیج مجموعه امکانات استان به منظور تبلیغ، ترویج و ترغیب برای خرید و حمایت از مصرف کالای ایرانی را مورد تاکید قرار داد.وی ابلاغ دستورالعملی جامع و مشترک به کلیه سازمان ها و...

خانه خویش محال است که آباد کنید ایرنا  ۱۴ دقیقه پیش

گر شد از جور شما خانه موری ویران/خانه خویش محال است که آباد کنیددوستان و همفکران گرانقدر اصلاح طلب در شورای هماهنگی و شورای عالی اصلاح طلبانسلامجریان و اندیشه اصلاح طلبی نه بر اساس برنامه ای خاص و مدون، بلکه ناشی از احساس نیازی به تغییر و اصلاح بود که افزایش آگاهی بخشی عمومی و درک صحیح جامعه از شرایط...

«حمایت از کالای ایرانی» پدیدآورنده نوعی حس وفاداری اقتصادی در جامعه است ایلنا  ۱۵ دقیقه پیش

«حمایت از کالای ایرانی» پدیدآورنده نوعی حس وفاداری اقتصادی در جامعه استبه گزارش ایلنا، متن یادداشت سید سلمان سامانی به شرح زیر است: ١- «حمایت از کالای ایرانی» از مبادی و اصول اساسی اقتصاد مقاومتی است چراکه هر قدر گفتمان «حمایت از کالای ایرانی» در جامعه بیشتر تقویت و نهادینه شود به همان نسبت امکان تولید و اشتغال بهبود می یابد. ٢- وضعیت نهایی اقتصاد...

«حمایت از کالای ایرانی» پدیدآورنده نوعی حس وفاداری اقتصادی در جامعه است خبرگزاری فارس  ۲۱ دقیقه پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در مورد اهمیت شعار سال رهبر معظم انقلاب و خرید کالای ایرانی بیان داشت: «حمایت از کالای ایرانی» از مبادی و اصول اساسی اقتصاد مقاومتی است چراکه هر قدر گفتمان «حمایت از کالای ایرانی» در جامعه بیشتر تقویت و...

جزئیات روابط ایران با کشورهای اسلامی/از ظرفیت ها بیشتر استفاده کنیم شبستان  ۱ ساعت پیش

حسن بهشتی پور کارشناس سیاست خارجی در گفت و گو با خبرنگار شبستان راجع به روابط ایران با کشورهای اسلامی گفت: ۵۶ کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی هستند و ایران مناسبات متفاوتی با آن ها دارد که عده ای کشورهای عربی هستند و به دلیل مشکلات روابط با عربستان با آن ها دچار مشکل شده ایم.   وی ادامه داد:...

آمریکا قطعا از ترفند تحریم ها برای توقف رشد علمی مردم ایران طَرفی نخواهد بست شبستان  ۱ ساعت پیش

آمریکا قطعا از ترفند تحریم ها برای توقف رشد علمی مردم ایران طَرفی نخواهد بستبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت خارجه، به دنبال آخرین مورد از تحرکات ضدایرانی دولت آمریکا و تحریم چند تبعه ایرانی و یک شرکت فعال در حوزه خدمات فناوری و مهندسی به بهانه و اتهام کذب فعالیت در زمینه های سایبری علیه موسسات دانشگاهی آمریکا سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن این اقدام آمریکا آن...

مقام آمریکایی:در تصویب قطعنامه حقوق بشری علیه ایران نقش کلیدی داشتیم نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، در گزارش برگ روز جمعه وزارتخارجه آمریکا آمده است: در سی و هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو که از 26 فوریه تا 23 مارس برگزار شد، ایالات متحده وضعیت حقوق بشر اضطراری را در سراسر جهان مورد توجه قرار داد. این گزارش می افزاید: در این میان، مسائل حقوق بشر در ایران،...

حاشیه های یک پارلمان نسبتا آرام ؛از حمله داعش تا سلفی با موگرینی/ «فیلسوف» صندلی خود را حفظ... نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز سالی که گذشت سالی پر فراز و نشیب در همه عرصه‌ها بود؛ ساختمان هرمی شکل بهارستان هم از این باد ناآرام سال ۹۶ بی‌نصیب نماند و اتفاقات زیادی را پشت سر گذاشت.فائزه عباسی: سال 96 هم تمام شد و عمر مجلس دهم به نیمه رسید؛ مجلسی که ترکیبش با دور هشتم و نهم آن خیلی متفاوت بود و البته مانند ترکیب...

یمن، میدان تقابل سنا و دولت ترامپ دیپلماسی ایران  ۱ ساعت پیش

یمن، میدان تقابل سنا و دولت ترامپ دیپلماسی ایرانی: جنگ یمن به موضوع جدید اختلاف میان کنگره و دولت ایالات متحده تبدیل شده است. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا که برای گفت وگو بر سر بحران یمن به عمان سفر کرده است اعلام کرد نظامیان آمریکایی در کنار نظامیان امارات در یمن علیه القاعده می جنگند. به گفته متیس این عملیات تنها به مقابله...

ترامپ از برجام خارج نمی‌شود، آن را بلااستفاده می‌کند دیپلماسی ایران  ۱ ساعت پیش

ترامپ از برجام خارج نمی‌شود، آن را بلااستفاده می‌کند دیپلماسی ایرانی - سیده آمنه موسوی: وضعیت آشفته منطقه خاورمیانه و بازی سازی برخی کشورها نسبت به ایجاد فضایی پیچیده در این منطقه موجب شد تا پای صحبت یکی از مقامات سابق وزارت خارجه بنشینیم و دیدگاه های او را به عنوان فردی که سال ها در قامت سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور مسوولیت مراوده با مقامات...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده