تعداد بازدید: ۲۱
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۷ مهر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۴۲
پله فرار صندوق‌ها از بحران
ترابر نیوز: روز گذشته در نشست «پایداری بلندمدت صندوق‌های بازنشستگی در شرایط در حال تحول» مختصات فعلی صندوق‌های بازنشستگی و برخی از اقدامات ضروری برای نجات آنها بررسی و تحلیل شد. کارشناسان خارجی و صاحب‌نظران داخلی حاضر در این نشست، اعتقاد داشتند وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در کشور به‌گونه‌ای است که اقدامات اصلاحی چه در پارامترهای نظام حمایتی و چه در سیستم تامین منابع صندوق‌های بازنشستگی ضروری است.
به باور آنها چشم‌پوشی از این مسائل می‌تواند پازل پیچیده بازنشستگی را به یک معادله حل‌نشدنی تبدیل کند. دنیای اقتصاد: روز گذشته «نشست پایداری بلندمدت صندوق‌های بازنشستگی در شرایط در حال تحول» با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران صندوق‌های بازنشستگی و برخی کارشناسان بین‌المللی برگزار شد.
  روز گذشته در نشست «پایداری بلندمدت صندوق‌های بازنشستگی در شرایط در حال تحول» مختصات فعلی صندوق‌های بازنشستگی و برخی از اقدامات ضروری برای نجات آنها بررسی و تحلیل شد. کارشناسان خارجی و صاحب‌نظران داخلی حاضر در این نشست، اعتقاد داشتند وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در کشور به‌گونه‌ای است که اقدامات اصلاحی چه در پارامترهای نظام حمایتی و چه در سیستم تامین منابع صندوق‌های بازنشستگی ضروری است.
به باور آنها چشم‌پوشی از این مسائل می‌تواند پازل پیچیده بازنشستگی را به یک معادله حل‌نشدنی تبدیل کند. دنیای اقتصاد: روز گذشته «نشست پایداری بلندمدت صندوق‌های بازنشستگی در شرایط در حال تحول» با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران صندوق‌های بازنشستگی و برخی کارشناسان بین‌المللی برگزار شد.
در این نشست ضرورت اصلاح توامان سیستم فعلی تامین مالی نظام بازنشستگی در کشور و برخی از مولفه‌های نظام بازنشستگی مانند سن بازنشستگی، دسته‌بندی پرداخت‌ها و میزان مزایا چه از سوی کارشناسان بین‌المللی و چه از سوی مقامات داخلی به‌عنوان راه‌حل کاهش عمق ابرچالش صندوق‌های بازنشستگی در کشور معرفی شد.
راه‌حلی که نادیده‌گرفته شدن آن از سوی سیاست‌گذاران یونانی، این کشور را به آینه عبرت در زمینه اصلاح نظام بازنشستگی تبدیل کرد. عدم تعادل در صندوق‌های بازنشستگی در ابتدای این نشست «محمود اسلامیان»، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، با اشاره به هارمونی درآمدی صندوق بازنشستگی کشوری منبع عمده تامین مالی این صندوق را کمک‌های دولتی عنوان کرد.
بر مبنای اظهارات اسلامیان در حال حاضر ۷/ ۲۱ درصد از درآمدهای صندوق بازنشستگی کشوری ناشی از حق بیمه‌هایی است که از شاغلان دریافت می‌شود. همچنین قابل ذکر است که ۸/ ۵ درصد درآمدها، ناشی از سرمایه‌گذاری‌هایی است که صورت گرفته و ۵/ ۷۲ درصد نیز از طریق کمک‌های دولت تامین می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به روند روزافزون مصارف در صندوق بازنشستگی کشوری، کل سرمایه صندوق بازنشستگی را برای پرداخت هزینه تنها یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از بازنشستگان کشور کافی دانست. به گفته اسلامیان چالش اولی که پیش روی صندوق وجود دارد، قوانین و مقرراتی است که بار مالی بسیار بالایی را طی چهار دهه گذشته بدون بررسی کارشناسی تحمیل کرده است، این قوانین ۲۸ مورد است که ۴۲ هزار میلیارد تومان بار مالی به قیمت روز به صندوق بازنشستگی کشوری تحمیل کرده است.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، کاهش سن بازنشستگان کشور به ۵/ ۵۱ سال و اختلاف آن با امید به زندگی در کشور (۷۶ سال) را یکی دیگر از چالش‌های نظام بازنشستگی در کشور دانست. اسلامیان با اشاره به نقش صندوق‌های بازنشستگی در روند اقتصادی کشورهای مختلف، بر هم خوردن تعادل در نظام بازنشستگی را یکی از دلایل کاهش نقش این صندوق‌ها در روند اقتصادی کشور دانست.
وی با اشاره به لزوم واکاوی پازل بازنشستگی، کمبود اطلاعات و برخورد احساسی را یکی از عارضه‌هایی دانست که علاوه بر پوشاندن چهره راه حل اصلی، بستر ساز مشکلات بیشتر در کشور شده است. وی با اعلام اینکه صندوق بازنشستگی کشوری با ساماندهی‌های اقتصادی و تشکیل هلدینگ‌ها، سود خود را به ۳۰ درصد افزایش داده است، نسبت به ارائه تصویری روشن از وضعیت نظام بازنشستگی در کشور به‌عنوان خروجی نشست برگزار شده ابراز امیدواری کرد.
یکی دیگر از سخنرانان این نشست معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. بنابر اظهارات احمد میدری در این نشست بسیاری از کشورها در حال حاضر با بحران صندوق‌های بازنشستگی مواجه هستند و مزیت بهره‌مندی از بیمه‌های اجتماعی در صورت نادیده گرفتن ضرورت اصلاحات به یک مصیبت اجتماعی تبدیل می شود.
بر مبنای آمارهای ارائه شده از سوی این مقام مسوول در حال حاضر صندوق‌های بازنشستگی سه برابر ۱۰ سال گذشته به بودجه عمومی کشور وابسته هستند. حدود ۱۰ سال قبل، تنها ۳ درصد بودجه عمومی کشور به‌عنوان کمکِ زیان به صندوق‌های بازنشستگی تعلق می‌گرفت اما در سال ۹۶ این رقم به ۱۰ درصد افزایش یافته است.
بر مبنای اظهارات میدری در صورت تداوم این روند، طی ۱۰ سال آینده ۴۰ درصد بودجه عمومی کشور باید به‌عنوان کمک زیان صندوق‌های بازنشستگی صرف شود. معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کشیده شدن ترمز تصمیمات غلط در دولت دوازدهم، اجرای اقدامات اصلاحی در راستای بهبود وضعیت صندوق‌های بازنشستگی را ضروری دانست.
بر مبنای اظهارات میدری براساس مطالعات بین المللی ۱۱۴ کشور دنیا اقدامات اصلاحی در پارامترهای صندوق بازنشستگی را در دستور کار قرار داده‌اند و ما نیز راهی جز این نداریم. به عقیده میدری اگر نخواهیم اصلاحات پارامتریک را انجام دهیم، به‌طور ناخواسته به سرنوشت کشوری همچون یونان دچار می شویم، کشوری که مجبور شده است برای پرداخت حقوق بازنشستگان خود بیش از ۱۰۰ جزیره‌اش را به‌فروش برساند.
برنامه اصلاحی از نگاه کارشناسان بین‌المللی در یکی دیگر از بخش‌های این نشست، «ادوارد وایت‌هاوس»، کارشناس ارشد حمایت‌های اجتماعی بانک جهانی، پوشش توامان صندوق‌های بازنشستگی بخش خصوصی و دولتی زیر چتر پوششی یک صندوق ملی را به‌عنوان یکی از اقدامات اصلاحی پیشنهادی برای حل معضل صندوق‌های بازنشستگی معرفی کرد.
وی در ادامه سخنان خود به تشریح تجربه مراکش در تشکیل صندوق بازنشستگی فراگیر پرداخت. بر مبنای اظهارات این کارشناس برجسته سیستم‌های حمایت اجتماعی، با توجه به شکاف سنی میان کارکنان بخش خصوصی و کارکنان بخش عمومی، ادغام نظام‌های بازنشستگی بخش خصوصی و بخش عمومی می‌تواند تا حدود زیادی از چالش ناشی از کاهش نسبت حمایتی در بخش عمومی بکاهد.
در مراکش میانگین سن افراد حاضر در بخش دولتی حدود ۵۰ سال و میانگین سنی کارکنان بخش خصوصی حدود ۲۷ سال است. این تفاوت سنی باعث شد تا نسخه ادغامی صندوق‌های بازنشستگی در این کشور بر خلاف صندوق‌های مجزای عمومی و خصوصی با چالش‌های کمتری در رابطه با مدیریت منابع همراه باشد. وی در ادامه سخنان خود با اشاره به محدودیت منابع در صندوق‌های بازنشستگی ایران، اصلاح نظام بازنشستگی در کشور را در گرو اصلاح همزمان سیستم تامین مالی و پارامترهای نظام بازنشستگی دانست.
بر این اساس در بخش پارامتری برخی از پارامترها مانند سن بازنشستگی و برخی اصول تعیین مستمری باید تغییر کنند. کاهش مزایا، تغییر دسته‌بندی پرداخت‌ها، افزایش سن بازنشستگی و کاهش مستمری راه‌حل‌هایی بود که این کارشناس برجسته برای حل مشکلات پارامتریک نظام بازنشستگی ایران پیشنهاد کرد. در بخش سیستمی نیز باید نظام تامین مالی منابع طرح‌های بازنشستگی از سیستم مبتنی بر مزایای مشخص (DB) به سیستم مبتنی بر حق بیمه مشخص (DC) تغییر کند.
در سیستم حق بیمه مشخص، حق بیمه از نظر فنی تعیین می‌شود؛ اما مقدار مستمری با توجه به وجوهی که در حساب هر فرد اندوخته شده است، با احتساب سود و زیان و کسر هزینه‌های اداری صندوق تعیین خواهد شد. به این ترتیب در این سیستم تامین مالی بخش عمده‌ای از مخاطرات ناشی از تورم و نوسانات اقتصادی از دوش صندوق‌های بازنشستگی برداشته خواهد شد.
این در حالی است که در سیستم فعلی مرسوم در کشور مزایای معین بر اساس تابعی از نرخ تورم و بدون ارتباط مستقیم با حق بیمه پرداخت شده برای تمامی بازنشستگان تعهد می‌شود. در یکی دیگر از بخش‌های این نشست «فرانچسکو بریگانتی»، رئیس شاخه ایتالیایی اتحادیه مزایای کارفرمایان بین‌المللی، ضمن اشاره به افزایش امید به زندگی در کشورهای مختلف از جمله ایران، تغییر سن بازنشستگی و اصلاح نظام بازنشستگی متناسب با این تغییرات را یکی از راهکارهای جهانی مواجهه با این تغییرات عنوان کرد.
وی با اشاره به برخی از مشکلات ساختاری در کشور پیروی از این رویه جهانی برای ایران را ضروری دانست.     تعداد بازدید: 5 ،       

کلمات کلیدی:
کد خبر: 890346  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ترابر نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اقتصادي

گشایش‌های اقتصادی وعده داده شده حاصل از برجام در ایران محقق نشد تسنیم  ۳۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، نظارت های ضعیف سال های گذشته بر بانک ها، به آنها اجازه داده تا آنها رشد قارچ گونه ای را تجربه کنند. میزان وام های بانکی بازپرداخت نشده افزایش یافته و بعد از افت قیمت نفت در سال 2014 و محقق نشدن سرمایه گذاری های خارجی، میزان نقدینگی بانک ها به شدت کاهش یافته...

حقوق بگیران در سال 97 چقدر باید مالیات بدهند؟ + جدول تسنیم  ۳۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،در قانون بودجه سال 96حقوق‌های تا دو میلیون تومان از مالیات معاف بود و از دو میلیون تومان تا 10 میلیون تومان مشمول مالیات10درصدی می شد و مابقی نیز مشمول مالیات 20 درصدی می شدند. بر اساس مطالعات ،حدود 80 درصد کسانی که حقوق بگیر بخش دولتی و خصوصی هستند زیر...

آخرین وضعیت ترافیکی راه‌های کشور در ۳۱ فروردین ۹۷ اقتصاد ایران آنلاین  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش تسنیم، مطابق اعلام سازمان راهداری، در حال حاضر تردد در همه محورهای اصلی کشور به صورت عادی و روان در جریان است.  همچنین هیچگونه بارش یا مداخلات جوی مشاهده یا گزارش نشده است.  بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای محورهای شمشک-دیزین، اولنگ-شاهرود، سی سخت-سمیرم...

جدیدترین آمار تولید و واردات بنزین اعلام شد اقتصاد ایران آنلاین  ۴۵ دقیقه پیش

سیدمحمدرضا موسوی خواه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه درحال حاضر میزان تولید بنزین در کشور نزدیک به ۸۰ میلیون لیتر است، اظهار کرد: میزان تولید بنزین در کشور به زودی و با به مدار آمدن فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۸۴ میلیون لیتر می رسد.  وی درمورد میزان واردات بنزین به کشور نیز...

مردی که مرگش قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه می‌رساند آفتاب نیوز  ۵۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : آینده لیبی، به عنوان یک تولید کننده مهم نفت و گاز در شمال آفریقا بار دیگر در معرض تهدید قرار دارد. رسانه های بین المللی گزارش می دهند که ژنرال خلیفه حفتر، مرد قدرتمند این روزهای لیبی، و رهبر ارتش ملی لیبی، بزرگترین و قدرتمندترین نیروی نظامی این کشور سکته کرده است. رسانه های عربی سخن از...

اولتیماتوم ارزی تمام شد آفتاب نیوز  ۵۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : شامگاه ۲۱ فرودین ماه یعنی زمانی که هیجان بازار ارز و التهاب آن در بالاترین حد خود در سال‌های گذشته قرار گرفت، دولت از تصمیم جدید خود در حوزه ارزی خبر داد و اعلام کرد که ارز را تک نرخی کرده است. بر این اساس اعلام شد که نرخ دلار که تا آن تاریخ به بیش از ۶۰۰۰ تومان افزایش یافته بود به یکباره...

تداوم افت قیمت سهم‌ها در آخرین هفته فروردین۹۷ بورس نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش بورس نیوز، در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۷، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی با ۷۶۳ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۵ هزار و ۵۲۴ واحد رسید.شاخص بازار اول با ۴۴۲ واحد کاهش به رقم ۶۷ هزار و ۶۲۷ واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۲۱۴۶ واحد کاهش عدد ۲۰۴ هزار و ۶۱۱ واحد  کاهش ...

قیمت ورق و آهن به کدام سو می‌رود؟ بورس نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش بورس نیوز، محمد پور رجبیان، اظهار کرد: قبل از آنکه دولت نرخ ۴۲۰۰ تومان را برای دلار تک‌نرخی اعلام کند، بازار بورس در هفته گذشته قیمت ورق و محصولات فلزی که در بورس عرضه می‌شوند را ۱۰ درصد افزایش داد که این افزایش قیمت در محصولی همچون آهن بسیار قابل‌توجه است.وی افزود: با وجود آنکه نرخ دلار از...

مقصود از نظارت استصوابی شورای نگهبان ترابر نیوز  ۱ ساعت پیش

ترابر نیوز: منبع : نرم افزار پرسمان، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها سوال نظارت استصوابی یعنی چه؟ چرا شورای نگهبان اعمال نظارت استصوابی می کند؟ پاسخ نظارت بر چگونگی و حسن اجرای فرآیندهای قانونی- سیاسی، در هر کشور به دو گونه قابل تصور است: انواع نظارت ۱. نظارت استطلاعی؛ به نظارتی گفته...

قدرت و اختیارات گسترده شورای عالی انقلاب فرهنگی ترابر نیوز  ۱ ساعت پیش

ترابر نیوز: وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی 1. تدوین و تصویب اصول، اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌ریزی فرهنگی و علمی کشور، تدوین نقشه مهندسی فرهنگی کشور و روزآمد نمودن آنها. 2. تهیه و تدوین نقشه جامع علمی کشور. 3. تهیه و تدوین طرح توسعه و تحول نظام پژوهش و تعلیم و تربیت کشور. 4. هدایت و ساماندهی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده