تعداد بازدید: ۳۴
تاريخ انتشار: شنبه،۲۹ مهر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۶:۵۹
جای خالی کالای ایرانی در بازار 200 میلیونی پاکستان
مواد غذایی بسته بندی یا کنسرو شده، انواع محصولات لبنی و گوشتی، انواع خشکبار، مواد شوینده و بهداشتی، نوشیدنی های مختلف، انواع میوه و ظروف و لوازم آشپزخانه تنها بخشی از کالاهای وارداتی قابل دسترس و پرطرفدار در فروشگاه های پاکستان است که البته مشابه پاکستانی همه آنها با کیفیتی نسبتا پایین تر و با بسته بندی های نه چندان شکیل در بازارهای این کشور وجود دارد.
 به گزارش نامه نیوز، نکته قابل توجه در باره کالاهای سبک وارداتی پاکستان که در سوپرمارکت ها یافت می شوند، برندهای این کالاها است که نشان می دهد بیشتر آنها از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان وارد شده اند.در میان این کالاها البته محصولاتی با برندهای چینی، ترکیه ای، آمریکایی، انگلیسی، آلمانی، دانمارکی برخی دیگر کشورهای اروپایی هم به چشم می خورد.
 کالاهای با کیفیت و مرغوب ایرانی غایب بزرگ قفسه های فروشگاه هایی است که مملو از کالاهای عربی – غربی شده اند.عجیب به نظر می رسد که کالاهای مرغوب با بسته بندی های استاندارد و قابل رقابت با محصولات خارجی و با کیفیت مناسب برای صادرات داشته باشیم اما در این کشور بزرگ همسایه به سختی بتوان چند برند و کالای ایرانی پیدا کرد.
 اما عجیب تر آنکه زعفران ایرانی که در همه جای جهان به نام طلای سرخ شناخته می شود و کیفیت آن با هیچ محصول خارجی قابل مقایسه نیست، در برخی فروشگاه های پر زرق و برق پایتخت پاکستان به عنوان یک کالای وارداتی از امارات متحده عربی یافت می شود؛ با بسته بندی نه چندان مناسب و شایسته یک کالای ناب و پرطرفدار ایرانی که روی آن اسم ایران حک شده ولی از مبداء امارات وارد پاکستان شده است.
 اینکه چطور می شود زعفران ایرانی که در مناطق نسبتا نزدیک به مرز پاکستان تولید می شود، برای اینکه سر از فروشگاه های پاکستان دربیاورد، منطقه خلیج فارس را دور می زند و طبیعتا با چند برابر قمیت و با چند واسطه خارجی به دست مصرف کننده پاکستانی می رسد، جای بررسی و مطالعه دارد. در مورد برخی محصولات خشکبار ایرانی از جمله پسته نیز همین ماجرا صادق است.
پسته ایرانی در بسته بندی های عربی وارد بازار مصرف پاکستان می شود؛ تجارتی پرسود برای صادر کنندگان عرب که هرگز رنج ها و مشقات کشاورز و تولید کننده ایرانی را تجربه نکرده اند ولی بیشترین سود را از تجارت این محصول ایرانی به جیب می زنند. تنها برخی مواد غذایی ایرانی از جمله خرما، کنسرو تن ماهی (برندهای متفرقه و نا مرغوب) و برخی انواع مربا و رب گوجه فرنگی و شاید دو یا سه قلم مواد غذایی ایرانی دیگر در برخی فروشگاه های نه چندان معروف در پاکستان یافت می شود که متاسفانه گاه تاریخ مصرف آنها هم گذشته است.
این کالاها اغلب کالاهایی هستند که بدون توجه کافی و بدون در نظر گرفتن اصول حرفه ای صادرات کالا، از طریق مرز بلوچستان وارد پاکستان می شوند.*** لزوم آشنایی فعالان تجاری ایران و پاکستان با توانمندی های دو کشوررایزن بازرگانی ایران در پاکستان در خصوص روابط تجاری بازرگانان ایران و پاکستان، بر لزوم برندسازی کالاهای صادراتی و کوتاه شدن دست دواسطه ها تاکید کرده و می گوید: لازم است، کیفیت کالای صادراتی به این کشور افزایش یابد.
'مراد نعمتی زرگران' ادامه داد: در بیشتر موارد، فعالان اقتصادی دو کشور با توانمندی ها و ظرفیت های سرمایه گذاری در کشور مقابل آشنایی ندارند که اتاق های بازرگانی دو کشور باید بیش از گذشته فعال شوند.وی روابط بانکی را مهم ترین موضوع در مناسبات تجاری با کشورهای دیگر قلمداد کرده و می گوید: پس از اعمال تحریم های ظالمانه علیه ایران به وسیله کشورهای غربی کانال ارتباطی بانکی بین ایران و پاکستان قطع شد.
رایزن بازرگانی ایران در کشور پاکستان با تاکید بر لزوم اجرایی شدن موافقت نامه همکاری بانکی امضا شده بین بانک مرکزی ایران و پاکستان، با بیان اینکه پاکستان نیاز شدیدی به انرژی و برق در حوزه های صنعتی به ویژه نساجی و چرم دارد، اظهارداشت: در حال حاضر تولیدات صنعت نساجی 60 درصد صادرات پاکستان را تشکیل می دهد.
*** بانک های ایرانی آماده آغاز همکاری با پاکستانمدیرکل بین الملل بانک مرکزی نیز از آمادگی این نهاد و بانک های ایرانی برای اجرای قرارداد بانکی با پاکستان خبر داد و گفت: اسامی تمام بانک های ایرانی فعال در بازار بین بانکی به بانک مرکزی پاکستان ارسال شده و منتظر اعلام اسامی از سوی طرف مقابل هستیم.«حسین یعقوبی میاب» روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه در 24 فروردین ماه سال جاری، قرارداد «ترتیبات بانکی و پرداخت ها» بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی پاکستان منعقد شد، اظهار داشت: براساس ماده یک این قرارداد، طرفین موظف شدند در اسرع وقت، فهرستی از بانک های دو کشور را که در این چارچوب با استفاده از ارزهای ملی دو کشور به ایجاد روابط کارگزاری اقدام می کنند، برای یکدیگر ارسال کنند.
این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فهرست کاملی از تمام بانک‌های عضو بازار بین بانکی ایران را به طرف پاکستانی ارائه کرد و در واقع تمام این بانک ها می توانند در چارچوب این قرارداد، به ایجاد روابط با بانک های پاکستانی اقدام کنند اما متاسفانه تا این لحظه هیچ فهرستی از بانک های پاکستانی برای بانک مرکزی ایران ارسال نشده است.
مدیرکل بین الملل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: این موضوع در دستور پیگیری بانک مرکزی ایران قرار دارد و مکاتبات متعددی در این خصوص انجام شده است. آخرین مکاتبه نیز در هفته گذشته با آقای «محمد علی» معاون بانک مرکزی پاکستان بوده و ایشان در پاسخ اظهار کردند که به زودی این فهرست را ارسال خواهند کرد. با این توصیف ظاهراً طرف پاکستانی در تهیه و ارسال فهرست تعلل دارد.
یعقوبی با یادآوری اینکه این موضوع در نشست میان معاون اقتصادی رییس جمهوری با وزیر امور خارجه پاکستان در ماه گذشته مطرح شد و مورد تاکید طرف ایرانی قرار گرفت، اظهار داشت: آقای نهاوندیان در این جلسه درخواست اجرای مفاد این قرارداد را داشت که وزیر خارجه پاکستان، قول تسریع در اقدام را از سوی بانک مرکزی پاکستان داد؛ ما هم امیدواریم پس از دریافت این فهرست از سوی طرف پاکستانی، این قرارداد را اجرایی کنیم.
******بازارهای ایران برای سرمایه گذاران پاکستانیسفیر ایران در پاکستان نیز در سفر به منطقه صنعتی سیالکوت با تاکید بر لزوم تعامل و همکاری فعالان اقتصادی دو کشور، با اشاره به سفر اتباع پاکستانی به ایران و دیدار آنها از مکان های سیاحتی و زیارتی در جمهوری اسلامی ایران گفت : ایران کشور دوم مردم پاکستان است و ما از گردشگران پاکستانی به گرمی استقبال می کنیم.
 ' مهدی هنردوست' با اشاره به پیشرفت های علمی کشورمان گفت : ایران در شعبه نانو تکنولوژی بهتر از کشورهای اروپایی به پیشرفت دست یافته است و در این زمینه نیز محصولات خوبی به بازار عرضه کرده ایم ،متاسفانه برادرمان در پاکستان از آن بی اطلاعند . وی در دیدار با فعالان اتاق بازرگانی شهر صنعتی سیالکوت پاکستان، با تاکید بر ضرورت ارتباط مردم دو کشور گفت : این نوع ارتباطات باعث می شود تا از ظرفیتهای موجود بین دو کشور بیشتر آگاه شویم ودر نتیجه قدمهای محکمی برای توسعه روابط برداریم.
 وی خاطرنشان کرد: روابط تجاری ایران با دیگر کشورهای همسایه به جز پاکستان در حد مطلوبی قرار دارد. سفیر کشورمان در پاکستان گفت : حجم روابط تجاری بین تهران و اسلام آباد بسیار کمتر از استاندارد جهانی تعریف شده بین دو کشور همسایه است.** تاکید بر رونق بیشتر بازارچه های مرزی مهدی هنردوست در بخش دیگری از سخنانش توسعه بازارهای مرزی بین دو کشور را آغاز خوبی برای گسترش روابط تجاری بین دو کشور خواند و گفت : دو دولت باید حمایتهای ویژه ای از تاجران محلی در بازارهای مرزی بین دو کشور به عمل آورند زیرا این امر حداقل باعث تغییر زندگی مردم در مرزهای دو کشور خواهد شد.
 هنردوست ضمن استقبال از سرمایه داران پاکستانی در سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری ایران گفت : صاحبان سرمایه در پاکستان می توان از این طریق سود سرشاری ببرنند.به گزارش ایرنا آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور تنها 861 میلیون دلار بوده است.
این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.اعداد و ارقام مربوط به سال 1395 حاکی است حجم تجارت دوسویه بین ایران و پاکستان در این سال، به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد.ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.
منبع: ایسنا var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.ir'; clickyab_ad['slot'] = 34929327590; clickyab_ad['width'] = 468; clickyab_ad['height'] = 60; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 893533  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

اوج بحران حقوق بشر در آمریکا/ آمار تکان دهنده از مرگ هزازان نفر براثر تیر اندازی درسال+ تصاویر نامه  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز  سازمان عفو بین‌الملل در جدیدترین گزارش خود اعلام می‎گوید که خشونت با سلاح گرم در آمریکا یک بحران حقوق بشری است و شکست آمریکا در حمایت از شهروندان خود در برابر این خشونت‌ها نقض حقوق آن‌ها به شمار می‌رود.عفو بین‌الملل در گزارش خود آورده است: آمریکا با شکست در محافظت از اشخاص و...

نشست وزیران امور خارجه ایران و گروه ۴+۱ برگزار می شود خبرگزاری برنا  ۵۰ دقیقه پیش

نشست وزیران امور خارجه ایران و گروه ۴+۱ برگزار می شود به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، خبرگزاری رویترز روز جمعه نوشت: نشست وزیران امور خارجه ایران، چین، روسیه، انگلیس، آلمان و فرانسه در ارتباط با موضوع برجام عصر روز دوشنبه به وقت نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود.     ...

اعتماد متقابل پیش شرط همکاری یا حل مناقشه نیست خبرگزاری برنا  ۵۰ دقیقه پیش

اعتماد متقابل پیش شرط همکاری یا حل مناقشه نیست به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری نوشت: اعتماد متقابل پیش شرط همکاری یا حل مناقشه نیست. وی افزود: اعتماد از اجرای توافق هایی مثل برجام که بر بی اعتمادی دو طرفه بنا شد، به دست می آید. اما همکاری مستلزم احترام متقابل، وثوق و تمایل...

آخرین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در حسینیه امام خمینی آفتاب نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز :  آخرین شب مراسم سوگواری و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین در شب شهادت زین‌العابدین حضرت امام سجاد (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) برگزار شد.در این مراسم که جمعی از مسئولان و هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی جمله‌ی...

ایران جزیره‌ ثبات در منطقه ای ناآرام است ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش جمعه شب ایرنا، شیخ حسنی در گفت وگو با رادیو هاوانا تصریح کرد:جنگ تحمیلی، در تاریخ معاصر ما مساله بسیار مهمی است. در 22 سپتامبر(31 شهرویور) سال 1980، صدام رئیس جمهوری عراق، دستور حمله نظامی و تجاوز به خاک ایران را در حالیکه تنها یک سال از انقلاب اسلامی ایران گذشته بود، صادر کرد. انقلابی مردمی...

یک میلیون و ۴۳۶ هزار کلاس اولی فردا به مدرسه می‌روند نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه گفت‌وگوی خبری ۱۸:۳۰ شبکه خبر اظهار کرد: فردا یک میلیون و ۴۳۶ هزار دانش آموز کلاس اولی به مدرسه می‌روند و مراسم رسمی آن ساعت ۸ صبح با حضور وزیر آموزش و پرورش در دبستان پسرانه شهید امیری کیا در منطقه ۱۲ تهران برگزار می‌شود. وی...

روایت رویترز از تلاش اروپا برای نجات برجام نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، یک دیپلمات ارشد اروپایی با اشاره به درخواست دولت ایران از اروپایی در خصوص برجام، صراحتا گفت «آنچه می‌توانیم انجام دهیم، صادقانه بگویم، محدود است.»رویترز در گزارشی که از وضعیت برجام منتشر کرده است، با استناد به سخنان یک دیپلمات ارشد اروپایی که نامی از وی نبرده است، آورده است که حسن...

آخرین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

آخرین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، در این مراسم که جمعی از مسئولان و هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی جمله «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را روح سخنان و قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خواند و گفت: مفهوم این عبارت، ریشه...

ارتش دست در دست سپاه، بسیج و نیروی انتظامی آماده دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی است آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : ارتش جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای آغاز هفته دفاع مقدس را تبریک گفت، در این بیانیه آمده است:بسم‌الله الرحمن الرحیم«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم»؛ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر (آیین) خدا را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و...

جنگنده‌های ارتش و سپاه فردا از کدام پایگاه‌ها به پرواز درمی‌آیند؟ آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : امیر سرتیپ دوم خلبان سخاوت عشایری فرمانده پایگاه هوایی شهید عبدالکریمی در حاشیه دومین تمرین رژه هوایی مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بندرعباس ضمن تسلیت شهادت سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: نیروی هوایی در کنار تمامی قوای مسلح کشور آماده...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده