تعداد بازدید: ۴۴
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳۰ مهر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۴۸
دخترانی که از تحصیل باز می مانند
ایران آنلاین/محرومیت دانش‌آموزان روستایی تمامی ندارد. هر روز هم خبرهای تازه‌ای از این حوزه به گوش می‌رسد. یکبار می‌شنویم که چند دانش‌آموز در طویله‌ای در یک روستا درس می‌خوانند، روز دیگر می‌خوانیم که معلم روستا از سر ناچاری یک مرغداری را به‌جای مدرسه پر از دانش‌آموز کرده است.
گاهی هم در شبکه‌های مجازی عکسی منتشر می‌شود که دانش‌آموزان در کلاس‌های نیمه‌ساخته و بدون میز و نیمکت در حال تحصیل هستند، البته این موضوع فقط مختص این روزها نیست، سال‌هاست دانش‌آموزان روستایی و عشایری از نابرابری آموزشی رنج می‌برند. محرومیتی که اغلب منجر به ترک‌تحصیل کودکان روستا   شده است.
‌این موضوع را البته مسئولان آموزش و پرورش هم تا حدی تأیید می‌کنند. همین چندوقت پیش بود که معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که در بسیاری از استان‌های مرزی، ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان دختر در مقاطع راهنمایی و دبیرستان، به دلایل مختلف از جمله دور بودن مدرسه از روستا و نبود معلم زن، کار کودکان در فصل برداشت محصول، دلایل فرهنگی، تعصبات سنتی و ازدواج زودهنگام ترک‌تحصیل می‌کنند.
در گزارش‌های رسمی وزارت آموزش و پرورش، استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان‌غربی و هرمزگان از جمله استان‌هایی اعلام شده‌ که دختران در برخی از مناطق آنجا از تحصیل محروم هستند. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که ادامه تحصیل برای دانش‌آموزان مناطق روستایی بویژه دختران چندان آسان نیست؛ دوره ابتدایی با تحصیل در کلاس‌های چند پایه و کمترین امکانات سپری می‌شود.
پس از اتمام دوره ابتدایی، ممکن است در روستای محل زندگی دبیرستانی وجود نداشته باشد بنابراین دانش‌آموزان باید کیلومترها آن‌طرف‌تر به دبیرستان روستای مجاور بروند که برخی‌ به خاطر نداشتن پول سرویس مدرسه، این مسیر را پیاده طی می‌کنند. البته آموزش و پرورش، مدارس شبانه روزی را تأسیس کرده تا دانش‌آموزان روستاها در آن تحصیل کنند اما این مدارس در همه شهرستان‌ها وجود ندارد.
سختی‌های تحصیل موجب شده، بسیاری از دانش‌آموزان با اتمام دوره ابتدایی ترک‌تحصیل کنند و همین امر منجر به کاهش نرخ پوشش تحصیلی دوره متوسطه شده است. موضوعی که برخی از معلمان روستا به خبرنگار «ایران» می‌گویند. عزیز محمدی‌منش، معلم روستاهای لرستان دراین باره می‌گوید: برخی از خانواده‌ها دخترانشان کلاس پنجم را که پشت‌سر می‌گذارند دیگر اجازه نمی‌دهند که در مقاطع بالاتر درس بخوانند.
برای اینکه در روستاها مدرسه وجود ندارد و دانش‌آموزان دختر باید به روستاهای اطراف بروند که پدرها این اجازه را نمی‌دهند. از سوی دیگر اگر بخواهیم در روستا چادری برپا کنیم تا مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان راه‌اندازی کنیم معلمی وجود ندارد. راه دور است و معلم‌ها علاقه‌ای به حضور در مدرسه عشایر و روستا ندارند.
وی با اشاره به اینکه در برخی از روستاها مدرسه شبانه‌روزی هم وجود ندارد، می‌گوید: اگر مدرسه شبانه‌روزی در برخی روستاها وجود داشت خیلی از دخترها می‌آمدند و درس می‌خواندند اما این نوع مدرسه هم گاه وجود ندارد. محمدی ازدواج در سن پایین را از عوامل دیگر خروج از تحصیل دانش‌آموزان می‌داند و می‌گوید: معلم روستایی در میانکوه شرقی استان لرستان هستم و بیش از 20 دانش‌آموز دارم که نصف آنها دخترند.
آنها در محیط محدود بزرگ می‌شوند و فکر می‌کنند همه دنیا همان کوه و روستا و قوم و خویش‌شان است، خیلی از دخترها در همان دوران کودکی نامزد می‌شوند، وقتی 12 ساله شدند می‌روند سر خانه و زندگی شان. همین تابستان امسال 3 تا از دانش‌آموزان دخترم ازدواج کردند. اگر مدرسه باشد خیلی از دخترها درس می‌خوانند حتی اگر مدرسه شبانه‌روزی هم باشد خیلی‌ها استقبال می‌کنند.
امکاناتی در روستاها نیست که دخترها را آگاه کند برای همین همیشه به‌عنوان یک فرد ضعیف هستند. بعضی خانواده‌ها هم این اعتقاد را دارند که دخترها نباید از خانه بیرون روند که این مزید بر علت می‌شود.متأسفانه در روستاها برخی از خانواده‌ها به دانش‌آموزان دختر بها نمی‌دهند. دخترها از صبح تا غروب کار می‌کنند.
وضع پسرها خیلی بهتر است. پسرها بیشتر از دخترها درس می‌خوانند معمولاً پسرها تا کلاس 9 و 10 می‌روند و بعد چون درس خواندن برایشان گران است وارد بازار کار می‌شوند که شغل بیشترشان هم چوپانی است. مریم مرادی یکی دیگر از معلمانی است که 13 سالی می‌شود در روستاهای استان خراسان شمالی درس می‌دهد.
او به مشکلات رفت و آمد دانش‌آموزان اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته 98 دانش‌آموز داشتم که امسال 7 نفرشان به خاطر راه دور به مدرسه نیامدند و 7 نفر دیگر هم به خاطر مختلط بودن مدرسه نتوانستند ادامه تحصیل دهند. خانواده‌ها به خاطر دور بودن مدرسه و مختلط بودن اجازه نمی‌دهند که فرزندانشان در مدرسه درس بخوانند که به نظرم آموزش و پرورش باید تصمیم‌گیری جدی‌تری در این موارد داشته باشد.
وی می‌گوید: مدارس مختلط آسیب‌های خود را دارد و خب در اینجا هم روستا محیط کوچکی است دختر و پسر اگر با هم معاشرت کنند مردم پشت سرشان حرف می‌زنند خیلی وقت‌ها این اتفاق می‌افتد و خانواده هم متوجه می‌شود و دیگر اجازه ورود دختر را به مدرسه نمی‌دهد. در روستاها مدرسه وجود ندارد به غیر از مشکلات موجود برای رفت‌وآمد دانش‌آموزان روستایی، فضای مدارس و تجهیزات موجود نیز مناسب نیست.
تحصیل در کپر، کانکس و کلاس‌های درس فرسوده بخشی از مشکلات مناطق روستایی است، از سوی دیگر با رسیدن فصل سرما وجود بخاری‌های نفتی و استاندارد نبودن سیستم گرمایشی از دیگر مشکلات دانش‌آموزان است. اسفندیاری معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش شهرستان راز و جرگلان در این باره می‌گوید: بیشتر ترک‌تحصیل دخترها به خاطر نبود مدرسه است در بسیاری از روستاها در متوسطه اول و دوم مدرسه نداریم.
هیچ خانواده‌ای هم راضی نیست که دانش‌آموز دختر و پسرش در سن بلوغ در کنارهم باشد این فرهنگ در روستاها وجود دارد. براساس آمارها 90 درصد کلاس‌هایمان در متوسطه اول مختلط هستند. دانش‌آموزان در سن بلوغ یعنی 14 ساله‌اند ما برای داشتن برخی از دانش‌آموزان در کلاس درس با خانواده‌ها بسیار صحبت کردیم، برخی خانواده‌ها هم قبول نکردند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از معلم‌ها مرد هستند و خانواده‌ها درباره معلم‌های مرد هم مقاومت می‌کنند، می‌گوید: برخی خانواده‌ها می‌گویند که ما نمی‌خواهیم دخترانمان را به مدرسه‌ای بفرستیم که معلم‌اش مرد است. اگر مدرسه معلم زن داشته باشد خیلی‌ها دخترانشان را می‌فرستند.
ما به صورت پایلوت در چند روستا معلم زن فرستادیم و کلاس‌ها هم مختلط نبود همه خانواده‌ها اجازه دادند تا دخترانشان در مدرسه حاضر باشند. اما امکانات نداریم تا این طرح را در کل شهرستان اجرایی کنیم و حالا تقریباً همه مدارس ما مختلط است. او درباره آمار ترک‌تحصیل دانش‌آموزان در این شهرستان می‌گوید: متأسفانه بالای 50درصد از دانش‌آموزان در گذر از مقاطع تحصیلی ترک‌تحصیل کرده‌اند.
هم‌اکنون در پایه ابتدایی 7 هزار و 550 دانش‌آموز داریم ولی در مقطع متوسطه اول این رقم به 3 هزار و 500 نفر می‌رسد. این یعنی نصف دانش‌آموزان در مقطع پایه اول ترک‌تحصیل می‌کنند. اسفندیاری با اشاره به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان روستایی به‌دلیل قطع سرویس رفت‌وآمد به مدرسه و دور بودن مسیر مجبور به ترک تحصیل می‌شوند، می‌گوید: به‌دلیل نبود مدرسه در برخی روستاها، دانش‌آموزان مجبورند به روستای دیگر برای تحصیل بروند و گاه مسیری که باید طی کنند طولانی است آموزش و پرورش درگذشته سرویس‌هایی را برای رفت‌وآمد آنها تهیه می‌کرد اما طی سال‌های اخیر به‌دلیل کمبود اعتبارات این سرویس‌ها تأمین نشده‌ و دانش‌آموزان مجبورند پیاده به مدرسه بروند، این موضوع نیزمنجر به ترک‌تحصیل برخی از آنها شده است.
/ روزنامه ایران    کلمات کلیدی تحصیل برای دختران محرومیت دانش آموزان روستایی

کد خبر: 894470  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

اعلام رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون دکتری ۹۸ مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

اعلام رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون دکتری ۹۸به گزارش مرور نیوز ، پذیرش دانشجو در سال ۱۳۹۸ بر اساس قانون "سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی" مصوب ۱۸ اسفند ۹۴ مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی مربوطه و مصوبات "شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی"...

آتش‌سوزی یک دستگاه اتوبوس مسافربری در جاده همدان - تهران مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

آتش‌سوزی یک دستگاه اتوبوس مسافربری در جاده همدان - تهرانبه گزارش مرور نیوز، سرهنگ رضا عزیزی در مورد اتوبوس مسافربری که ساعتی قبل در جاده تهران همدان دچار حریق شده است، گفت: ظرفیت این اتوبوس مسافربری تکمیل بوده است. رئیس پلیس راه استان همدان با بیان اینکه حادثه آتش سوزی این اتوبوس مسافربری مصدوم و مجروح نداشته است و بلافاصله پس از آتش گرفتن خودرو تمام مسافران...

کوتینیو: همه فکرمان قهرمانی چمپیونزلیگ است چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

کوتینیو: همه فکرمان قهرمانی چمپیونزلیگ استپس از سه قهرمانی متوالی رئال در لیگ قهرمانان، حالا هواداران بارسا بیش از همیشه از تیم محبوب شان، قهرمانی در این تورنمنت را می خواهند. بارسا اولین بازی خود در لیگ قهرمانان فصل جاری را با برتری 4-0 مقابل آیندهوون به اتمام رساند و کوتینیو نیز اولین بازی خود با پیراهن بارسا در این رقابت ها را تجربه کرد. ستاره...

ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را جورج بوش انجام داد چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را جورج بوش انجام دادرئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای به انتقاد از جورج بوش پرداخته و گفت او "بزرگترین خطای فاجعه‌بار دوره ریاست جمهوری که در تاریخ آمریکا ثبت شده" را مرتکب شده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با هیل‌ تی‌وی گفت: بزرگترین اشتباهی که در تاریخ آمریکا رخ داده است، چه بود؟ جنگ داخلی؟ نه. ناتوانی...

طوفان در گلستان 45 خانه را تخریب کرد خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

طوفان در گلستان 45 خانه را تخریب کرد به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، مرتضی سلیمی اظهار کرد: به دنبال گزارش‌های مردمی استان گلستان در روز چهارشنبه ۲۸شهریور که در پی طوفان و بارندگی شدید در برخی از شهرهای استان‌ اعلام شد، تیم‌های امدادی به منطقه اعزام شده و کماکان مشغول امدادرسانی به شهروندان در محل وقوع...

تصادف با پراید، دو کشته و دو مصدوم برجای گذاشت خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

تصادف با پراید، دو کشته و دو مصدوم برجای گذاشت به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، سرهنگ جابرپاپری افزود: این حادثه ساعت 9 صبح امروز رخ داد و کشته ها و مصدومان از سرنشینان دو خودرو هستند. رئیس پلیس راه استان بوشهر ادامه داد: انحراف به چپ یکی از خودروها علت وقوع حادثه تشخیص داده شده است. وی از شهروندان خواست در هنگام رانندگی علاوه...

نفس‌ها در ریگان به شماره افتاد/ مسدود شدن راه ارتباطی 12 روستا آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : امین باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ریگان با بیان اینکه گرد و غبار 32 برابری حد مجاز در شهرستان موجب مشکلات تنفسی برای 17 شهروند ریگانی شده است، اظهار داشت: گرد و غبار شدید که از اوایل صبح در ریگان آغاز شده موجب خانه‌نشین شدن شهروندان شده است.فرماندار ریگان با اشاره به اینکه...

احضار دستگاه‌های مسئول حوادث جاده‌ای به مجلس آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : شادمهر کاظم زاده افزود: متاسفانه این فاجعه برای نخستین بار نبود و سانحه یک ماه پیش سنندج نیز مشابه آن بود با کمیسیون عمران هماهنگ کردیم این هفته از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و عوامل نظارتی مثل پلیس راه که بیشتر در جزییات هستند به کمیسیون احضار بشوند و توضحیاتی بدهند که چه چیزی...

ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب کشیده می‌شود آنا  ۲ ساعت پیش

ساعت رسمی کشور فرداشب، یک ساعت به عقب کشیده خواهد شد. به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ سی‌ام شهریور یک ساعت به عقب برگردانده می‌شود.ساعت...

هوای پایتخت سالم است مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

هوای پایتخت سالم استبه گزارش مرور نیوز، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز از ۹۳ به ۸۲ کاهش یافته و در شرایط سالم قرار دارد. همچنین در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۹۷ به ۷۴ و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۲۲ به ۱۳ کاهش...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده