تعداد بازدید: ۱۴
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳۰ مهر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۴۸
دخترانی که از تحصیل باز می مانند
ایران آنلاین/محرومیت دانش‌آموزان روستایی تمامی ندارد. هر روز هم خبرهای تازه‌ای از این حوزه به گوش می‌رسد. یکبار می‌شنویم که چند دانش‌آموز در طویله‌ای در یک روستا درس می‌خوانند، روز دیگر می‌خوانیم که معلم روستا از سر ناچاری یک مرغداری را به‌جای مدرسه پر از دانش‌آموز کرده است.
گاهی هم در شبکه‌های مجازی عکسی منتشر می‌شود که دانش‌آموزان در کلاس‌های نیمه‌ساخته و بدون میز و نیمکت در حال تحصیل هستند، البته این موضوع فقط مختص این روزها نیست، سال‌هاست دانش‌آموزان روستایی و عشایری از نابرابری آموزشی رنج می‌برند. محرومیتی که اغلب منجر به ترک‌تحصیل کودکان روستا   شده است.
‌این موضوع را البته مسئولان آموزش و پرورش هم تا حدی تأیید می‌کنند. همین چندوقت پیش بود که معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که در بسیاری از استان‌های مرزی، ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان دختر در مقاطع راهنمایی و دبیرستان، به دلایل مختلف از جمله دور بودن مدرسه از روستا و نبود معلم زن، کار کودکان در فصل برداشت محصول، دلایل فرهنگی، تعصبات سنتی و ازدواج زودهنگام ترک‌تحصیل می‌کنند.
در گزارش‌های رسمی وزارت آموزش و پرورش، استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان‌غربی و هرمزگان از جمله استان‌هایی اعلام شده‌ که دختران در برخی از مناطق آنجا از تحصیل محروم هستند. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که ادامه تحصیل برای دانش‌آموزان مناطق روستایی بویژه دختران چندان آسان نیست؛ دوره ابتدایی با تحصیل در کلاس‌های چند پایه و کمترین امکانات سپری می‌شود.
پس از اتمام دوره ابتدایی، ممکن است در روستای محل زندگی دبیرستانی وجود نداشته باشد بنابراین دانش‌آموزان باید کیلومترها آن‌طرف‌تر به دبیرستان روستای مجاور بروند که برخی‌ به خاطر نداشتن پول سرویس مدرسه، این مسیر را پیاده طی می‌کنند. البته آموزش و پرورش، مدارس شبانه روزی را تأسیس کرده تا دانش‌آموزان روستاها در آن تحصیل کنند اما این مدارس در همه شهرستان‌ها وجود ندارد.
سختی‌های تحصیل موجب شده، بسیاری از دانش‌آموزان با اتمام دوره ابتدایی ترک‌تحصیل کنند و همین امر منجر به کاهش نرخ پوشش تحصیلی دوره متوسطه شده است. موضوعی که برخی از معلمان روستا به خبرنگار «ایران» می‌گویند. عزیز محمدی‌منش، معلم روستاهای لرستان دراین باره می‌گوید: برخی از خانواده‌ها دخترانشان کلاس پنجم را که پشت‌سر می‌گذارند دیگر اجازه نمی‌دهند که در مقاطع بالاتر درس بخوانند.
برای اینکه در روستاها مدرسه وجود ندارد و دانش‌آموزان دختر باید به روستاهای اطراف بروند که پدرها این اجازه را نمی‌دهند. از سوی دیگر اگر بخواهیم در روستا چادری برپا کنیم تا مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان راه‌اندازی کنیم معلمی وجود ندارد. راه دور است و معلم‌ها علاقه‌ای به حضور در مدرسه عشایر و روستا ندارند.
وی با اشاره به اینکه در برخی از روستاها مدرسه شبانه‌روزی هم وجود ندارد، می‌گوید: اگر مدرسه شبانه‌روزی در برخی روستاها وجود داشت خیلی از دخترها می‌آمدند و درس می‌خواندند اما این نوع مدرسه هم گاه وجود ندارد. محمدی ازدواج در سن پایین را از عوامل دیگر خروج از تحصیل دانش‌آموزان می‌داند و می‌گوید: معلم روستایی در میانکوه شرقی استان لرستان هستم و بیش از 20 دانش‌آموز دارم که نصف آنها دخترند.
آنها در محیط محدود بزرگ می‌شوند و فکر می‌کنند همه دنیا همان کوه و روستا و قوم و خویش‌شان است، خیلی از دخترها در همان دوران کودکی نامزد می‌شوند، وقتی 12 ساله شدند می‌روند سر خانه و زندگی شان. همین تابستان امسال 3 تا از دانش‌آموزان دخترم ازدواج کردند. اگر مدرسه باشد خیلی از دخترها درس می‌خوانند حتی اگر مدرسه شبانه‌روزی هم باشد خیلی‌ها استقبال می‌کنند.
امکاناتی در روستاها نیست که دخترها را آگاه کند برای همین همیشه به‌عنوان یک فرد ضعیف هستند. بعضی خانواده‌ها هم این اعتقاد را دارند که دخترها نباید از خانه بیرون روند که این مزید بر علت می‌شود.متأسفانه در روستاها برخی از خانواده‌ها به دانش‌آموزان دختر بها نمی‌دهند. دخترها از صبح تا غروب کار می‌کنند.
وضع پسرها خیلی بهتر است. پسرها بیشتر از دخترها درس می‌خوانند معمولاً پسرها تا کلاس 9 و 10 می‌روند و بعد چون درس خواندن برایشان گران است وارد بازار کار می‌شوند که شغل بیشترشان هم چوپانی است. مریم مرادی یکی دیگر از معلمانی است که 13 سالی می‌شود در روستاهای استان خراسان شمالی درس می‌دهد.
او به مشکلات رفت و آمد دانش‌آموزان اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته 98 دانش‌آموز داشتم که امسال 7 نفرشان به خاطر راه دور به مدرسه نیامدند و 7 نفر دیگر هم به خاطر مختلط بودن مدرسه نتوانستند ادامه تحصیل دهند. خانواده‌ها به خاطر دور بودن مدرسه و مختلط بودن اجازه نمی‌دهند که فرزندانشان در مدرسه درس بخوانند که به نظرم آموزش و پرورش باید تصمیم‌گیری جدی‌تری در این موارد داشته باشد.
وی می‌گوید: مدارس مختلط آسیب‌های خود را دارد و خب در اینجا هم روستا محیط کوچکی است دختر و پسر اگر با هم معاشرت کنند مردم پشت سرشان حرف می‌زنند خیلی وقت‌ها این اتفاق می‌افتد و خانواده هم متوجه می‌شود و دیگر اجازه ورود دختر را به مدرسه نمی‌دهد. در روستاها مدرسه وجود ندارد به غیر از مشکلات موجود برای رفت‌وآمد دانش‌آموزان روستایی، فضای مدارس و تجهیزات موجود نیز مناسب نیست.
تحصیل در کپر، کانکس و کلاس‌های درس فرسوده بخشی از مشکلات مناطق روستایی است، از سوی دیگر با رسیدن فصل سرما وجود بخاری‌های نفتی و استاندارد نبودن سیستم گرمایشی از دیگر مشکلات دانش‌آموزان است. اسفندیاری معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش شهرستان راز و جرگلان در این باره می‌گوید: بیشتر ترک‌تحصیل دخترها به خاطر نبود مدرسه است در بسیاری از روستاها در متوسطه اول و دوم مدرسه نداریم.
هیچ خانواده‌ای هم راضی نیست که دانش‌آموز دختر و پسرش در سن بلوغ در کنارهم باشد این فرهنگ در روستاها وجود دارد. براساس آمارها 90 درصد کلاس‌هایمان در متوسطه اول مختلط هستند. دانش‌آموزان در سن بلوغ یعنی 14 ساله‌اند ما برای داشتن برخی از دانش‌آموزان در کلاس درس با خانواده‌ها بسیار صحبت کردیم، برخی خانواده‌ها هم قبول نکردند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از معلم‌ها مرد هستند و خانواده‌ها درباره معلم‌های مرد هم مقاومت می‌کنند، می‌گوید: برخی خانواده‌ها می‌گویند که ما نمی‌خواهیم دخترانمان را به مدرسه‌ای بفرستیم که معلم‌اش مرد است. اگر مدرسه معلم زن داشته باشد خیلی‌ها دخترانشان را می‌فرستند.
ما به صورت پایلوت در چند روستا معلم زن فرستادیم و کلاس‌ها هم مختلط نبود همه خانواده‌ها اجازه دادند تا دخترانشان در مدرسه حاضر باشند. اما امکانات نداریم تا این طرح را در کل شهرستان اجرایی کنیم و حالا تقریباً همه مدارس ما مختلط است. او درباره آمار ترک‌تحصیل دانش‌آموزان در این شهرستان می‌گوید: متأسفانه بالای 50درصد از دانش‌آموزان در گذر از مقاطع تحصیلی ترک‌تحصیل کرده‌اند.
هم‌اکنون در پایه ابتدایی 7 هزار و 550 دانش‌آموز داریم ولی در مقطع متوسطه اول این رقم به 3 هزار و 500 نفر می‌رسد. این یعنی نصف دانش‌آموزان در مقطع پایه اول ترک‌تحصیل می‌کنند. اسفندیاری با اشاره به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان روستایی به‌دلیل قطع سرویس رفت‌وآمد به مدرسه و دور بودن مسیر مجبور به ترک تحصیل می‌شوند، می‌گوید: به‌دلیل نبود مدرسه در برخی روستاها، دانش‌آموزان مجبورند به روستای دیگر برای تحصیل بروند و گاه مسیری که باید طی کنند طولانی است آموزش و پرورش درگذشته سرویس‌هایی را برای رفت‌وآمد آنها تهیه می‌کرد اما طی سال‌های اخیر به‌دلیل کمبود اعتبارات این سرویس‌ها تأمین نشده‌ و دانش‌آموزان مجبورند پیاده به مدرسه بروند، این موضوع نیزمنجر به ترک‌تحصیل برخی از آنها شده است.
/ روزنامه ایران    کلمات کلیدی تحصیل برای دختران محرومیت دانش آموزان روستایی

کد خبر: 894470  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

خودکشی زن جوان از پل عابر پیاده خیابان آزادی در تهران خبرگزاری برنا  ۴۵ دقیقه پیش

خودکشی زن جوان از پل عابر پیاده خیابان آزادی در تهران به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، پلیس پایتخت در رابطه با جزئیات این حادثه گفت: «در ساعت ۶:۴۵  صبح امروز خانمی ۲۲  ساله خود را از پل عابر پیاده نبش خیابان شهیدان آزادی پرتاب کرد» این زن جوان به علت مصدومیت شدید توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد   ...

4 کشته و 24 مصدوم در واژگونی اتوبوس خبرگزاری برنا  ۴۵ دقیقه پیش

4 کشته و 24 مصدوم در واژگونی اتوبوس به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، سازمان اورژانس کشور درباره این حادثه، گفت‌: این حادثه در ساعت 3:10 بامداد امروز در 40 کیلومتری بستان آباد هشترود رخ داد که طی آن چهار نفر کشته و 24 نفر نیز مصدوم شدند. در پی این حادثه پنج دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد. همچنین رییس مرکز...

تیلرسون:‌ از چوب‌های بزرگ علیه کره‌شمالی استفاده می‌کنیم نه هویج شفقنا  ۴۷ دقیقه پیش

شفقنا- وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی تاکید کرد:‌ آمریکا برای متقاعد کردن کره شمالی برای حضور در میز مذاکره از «چوب های بزرگ» استفاده خواهد کرد نه هویج. یه گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از هیل، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در گفتگو ب شبکه سی بی اس تاکید کرد:‌ ما در حال حاضر...

کاهش میزان رضایت از عملکرد رئیس جمهور فرانسه شفقنا  ۴۷ دقیقه پیش

شفقنا- یک نظرسنجی از کاهش میزان رضایت از عملکرد امانوئل مک رون رئیس جمهور فرانسه به پایین ترین سطح خود از اکتبر سال گذشته خبر داد.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الشرق الاوسط، این نظرسنجی کاهش میانگین رضایت از عملکرد مک رون به کمتر از ۵۰ درصد را نشان می دهد که از اکتبر...

ساختمان‌های تهران در برابر زلزله مقاومند عصر ایران  ۴۸ دقیقه پیش

پول نیوز-سید حسین میر شفیع معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های وزیر راه و شهرسازی درباره کافی نبودن راه‌های خروج از تهران به وقت بحران گفت: زلزله بین 10 تا 12 ثانیه است و طبعا در هنگام آن نمی‌توان از پایتخت خارج شد اما قرار نیست بعد از رخدادی مانند زلزله هم همه از تهران خارج شوند. او تاکید...

مهمترین علل سنگ کلیه عصر ایران  ۴۸ دقیقه پیش

سنگ کلیه چیست؟ الودکتر- به صورت طبیعی محصولات زاید فرایندهای شیمیایی بدن از طریق ادرار دفع می شوند. فرایندهای زاید در ادرار مانند کلسیم، اگزالات، اسید اوریک و فسفات در مواردی داخل کلیه رسوب کرده و تبدیل به سنگ می شوند، مکانیزم تشکیل سنگ مانند تشکیل مواد است (با اضافه کردن شکر داخل آب وقتی که کریستالهای...

همه «دانشجویان ستاره» دار سال 96 به دانشگاه ها بازگشتند شبکه ایران  ۵۴ دقیقه پیش

ایران آنلاین / این بخشی از صحبت‌های منصور غلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» بود. او با تأکید بر اینکه موضوع دانشجویان ستاره دار را به طور جدی در دولت دوازدهم پیگیری کردیم افزود: موضوع دانشجویان ستاره دار تقریباً تمام شده است و ما دیگر دانشجوی ستاره دار برای سال تحصیلی 96...

زمان تغییر ریل اقتصاد کشور از نفت فروشی به گردشگری شبکه ایران  ۵۴ دقیقه پیش

ایران آنلاین / کشورهایی که حرفی برای گفتن در زمینه برخورداری از جاذبه‌های متنوع گردشگری ندارند با تعریف رویدادهای مناسبتی و فصلی سعی کرده‌اند بیشترین سهم را از درآمدهای گردشگری دنیا نصیب خود کنند، اما ظاهراً متولیان امر در ایران چهار فصل هنوز به باور قدرت اقتصادی این صنعت یا خدمت نرسیده‌اند؛...

تكمیل اطلاعات بیش از 30 هزار نفر در فراخوان حج 97 لبیک حج  ۱ ساعت پیش

سرپرست روابط عمومی سازمان حج و زیارت گفت: تا كنون بیش از30 هزار نفر اطلاعات خود را در فراخوان ثبت نام حج 97 تكمیل كردند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، وحید اسكندری سرپرست روابط عمومی سازمان حج و زیارت، اظهار كرد: به دنبال فراخوان سازمان حج و زیارت برای تكمیل ثبت نام متقاضیان حج سال 97 كه تاریخ فیش آن‌ها...

مرگ دختر 3 ساله روسی در اثر انجماد هوا+تصاویر خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، بنابر اعلام رسانه‌های محلی روسیه، یک دختر 3 ساله در پی انجماد هوا و غفلت مربی مهدکودک جان خود را از دست داد. این کودک که «Zakhra Rzayeva» نام دارد، در حیاط مهدکودکی در مسکو مشغول بازی با دوستانش بوده که پس از تمام شدن زمان بازی، معلم...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده