تعداد بازدید: ۳۳
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳۰ مهر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۴۸
دخترانی که از تحصیل باز می مانند
ایران آنلاین/محرومیت دانش‌آموزان روستایی تمامی ندارد. هر روز هم خبرهای تازه‌ای از این حوزه به گوش می‌رسد. یکبار می‌شنویم که چند دانش‌آموز در طویله‌ای در یک روستا درس می‌خوانند، روز دیگر می‌خوانیم که معلم روستا از سر ناچاری یک مرغداری را به‌جای مدرسه پر از دانش‌آموز کرده است.
گاهی هم در شبکه‌های مجازی عکسی منتشر می‌شود که دانش‌آموزان در کلاس‌های نیمه‌ساخته و بدون میز و نیمکت در حال تحصیل هستند، البته این موضوع فقط مختص این روزها نیست، سال‌هاست دانش‌آموزان روستایی و عشایری از نابرابری آموزشی رنج می‌برند. محرومیتی که اغلب منجر به ترک‌تحصیل کودکان روستا   شده است.
‌این موضوع را البته مسئولان آموزش و پرورش هم تا حدی تأیید می‌کنند. همین چندوقت پیش بود که معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که در بسیاری از استان‌های مرزی، ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان دختر در مقاطع راهنمایی و دبیرستان، به دلایل مختلف از جمله دور بودن مدرسه از روستا و نبود معلم زن، کار کودکان در فصل برداشت محصول، دلایل فرهنگی، تعصبات سنتی و ازدواج زودهنگام ترک‌تحصیل می‌کنند.
در گزارش‌های رسمی وزارت آموزش و پرورش، استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان‌غربی و هرمزگان از جمله استان‌هایی اعلام شده‌ که دختران در برخی از مناطق آنجا از تحصیل محروم هستند. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که ادامه تحصیل برای دانش‌آموزان مناطق روستایی بویژه دختران چندان آسان نیست؛ دوره ابتدایی با تحصیل در کلاس‌های چند پایه و کمترین امکانات سپری می‌شود.
پس از اتمام دوره ابتدایی، ممکن است در روستای محل زندگی دبیرستانی وجود نداشته باشد بنابراین دانش‌آموزان باید کیلومترها آن‌طرف‌تر به دبیرستان روستای مجاور بروند که برخی‌ به خاطر نداشتن پول سرویس مدرسه، این مسیر را پیاده طی می‌کنند. البته آموزش و پرورش، مدارس شبانه روزی را تأسیس کرده تا دانش‌آموزان روستاها در آن تحصیل کنند اما این مدارس در همه شهرستان‌ها وجود ندارد.
سختی‌های تحصیل موجب شده، بسیاری از دانش‌آموزان با اتمام دوره ابتدایی ترک‌تحصیل کنند و همین امر منجر به کاهش نرخ پوشش تحصیلی دوره متوسطه شده است. موضوعی که برخی از معلمان روستا به خبرنگار «ایران» می‌گویند. عزیز محمدی‌منش، معلم روستاهای لرستان دراین باره می‌گوید: برخی از خانواده‌ها دخترانشان کلاس پنجم را که پشت‌سر می‌گذارند دیگر اجازه نمی‌دهند که در مقاطع بالاتر درس بخوانند.
برای اینکه در روستاها مدرسه وجود ندارد و دانش‌آموزان دختر باید به روستاهای اطراف بروند که پدرها این اجازه را نمی‌دهند. از سوی دیگر اگر بخواهیم در روستا چادری برپا کنیم تا مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان راه‌اندازی کنیم معلمی وجود ندارد. راه دور است و معلم‌ها علاقه‌ای به حضور در مدرسه عشایر و روستا ندارند.
وی با اشاره به اینکه در برخی از روستاها مدرسه شبانه‌روزی هم وجود ندارد، می‌گوید: اگر مدرسه شبانه‌روزی در برخی روستاها وجود داشت خیلی از دخترها می‌آمدند و درس می‌خواندند اما این نوع مدرسه هم گاه وجود ندارد. محمدی ازدواج در سن پایین را از عوامل دیگر خروج از تحصیل دانش‌آموزان می‌داند و می‌گوید: معلم روستایی در میانکوه شرقی استان لرستان هستم و بیش از 20 دانش‌آموز دارم که نصف آنها دخترند.
آنها در محیط محدود بزرگ می‌شوند و فکر می‌کنند همه دنیا همان کوه و روستا و قوم و خویش‌شان است، خیلی از دخترها در همان دوران کودکی نامزد می‌شوند، وقتی 12 ساله شدند می‌روند سر خانه و زندگی شان. همین تابستان امسال 3 تا از دانش‌آموزان دخترم ازدواج کردند. اگر مدرسه باشد خیلی از دخترها درس می‌خوانند حتی اگر مدرسه شبانه‌روزی هم باشد خیلی‌ها استقبال می‌کنند.
امکاناتی در روستاها نیست که دخترها را آگاه کند برای همین همیشه به‌عنوان یک فرد ضعیف هستند. بعضی خانواده‌ها هم این اعتقاد را دارند که دخترها نباید از خانه بیرون روند که این مزید بر علت می‌شود.متأسفانه در روستاها برخی از خانواده‌ها به دانش‌آموزان دختر بها نمی‌دهند. دخترها از صبح تا غروب کار می‌کنند.
وضع پسرها خیلی بهتر است. پسرها بیشتر از دخترها درس می‌خوانند معمولاً پسرها تا کلاس 9 و 10 می‌روند و بعد چون درس خواندن برایشان گران است وارد بازار کار می‌شوند که شغل بیشترشان هم چوپانی است. مریم مرادی یکی دیگر از معلمانی است که 13 سالی می‌شود در روستاهای استان خراسان شمالی درس می‌دهد.
او به مشکلات رفت و آمد دانش‌آموزان اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته 98 دانش‌آموز داشتم که امسال 7 نفرشان به خاطر راه دور به مدرسه نیامدند و 7 نفر دیگر هم به خاطر مختلط بودن مدرسه نتوانستند ادامه تحصیل دهند. خانواده‌ها به خاطر دور بودن مدرسه و مختلط بودن اجازه نمی‌دهند که فرزندانشان در مدرسه درس بخوانند که به نظرم آموزش و پرورش باید تصمیم‌گیری جدی‌تری در این موارد داشته باشد.
وی می‌گوید: مدارس مختلط آسیب‌های خود را دارد و خب در اینجا هم روستا محیط کوچکی است دختر و پسر اگر با هم معاشرت کنند مردم پشت سرشان حرف می‌زنند خیلی وقت‌ها این اتفاق می‌افتد و خانواده هم متوجه می‌شود و دیگر اجازه ورود دختر را به مدرسه نمی‌دهد. در روستاها مدرسه وجود ندارد به غیر از مشکلات موجود برای رفت‌وآمد دانش‌آموزان روستایی، فضای مدارس و تجهیزات موجود نیز مناسب نیست.
تحصیل در کپر، کانکس و کلاس‌های درس فرسوده بخشی از مشکلات مناطق روستایی است، از سوی دیگر با رسیدن فصل سرما وجود بخاری‌های نفتی و استاندارد نبودن سیستم گرمایشی از دیگر مشکلات دانش‌آموزان است. اسفندیاری معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش شهرستان راز و جرگلان در این باره می‌گوید: بیشتر ترک‌تحصیل دخترها به خاطر نبود مدرسه است در بسیاری از روستاها در متوسطه اول و دوم مدرسه نداریم.
هیچ خانواده‌ای هم راضی نیست که دانش‌آموز دختر و پسرش در سن بلوغ در کنارهم باشد این فرهنگ در روستاها وجود دارد. براساس آمارها 90 درصد کلاس‌هایمان در متوسطه اول مختلط هستند. دانش‌آموزان در سن بلوغ یعنی 14 ساله‌اند ما برای داشتن برخی از دانش‌آموزان در کلاس درس با خانواده‌ها بسیار صحبت کردیم، برخی خانواده‌ها هم قبول نکردند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از معلم‌ها مرد هستند و خانواده‌ها درباره معلم‌های مرد هم مقاومت می‌کنند، می‌گوید: برخی خانواده‌ها می‌گویند که ما نمی‌خواهیم دخترانمان را به مدرسه‌ای بفرستیم که معلم‌اش مرد است. اگر مدرسه معلم زن داشته باشد خیلی‌ها دخترانشان را می‌فرستند.
ما به صورت پایلوت در چند روستا معلم زن فرستادیم و کلاس‌ها هم مختلط نبود همه خانواده‌ها اجازه دادند تا دخترانشان در مدرسه حاضر باشند. اما امکانات نداریم تا این طرح را در کل شهرستان اجرایی کنیم و حالا تقریباً همه مدارس ما مختلط است. او درباره آمار ترک‌تحصیل دانش‌آموزان در این شهرستان می‌گوید: متأسفانه بالای 50درصد از دانش‌آموزان در گذر از مقاطع تحصیلی ترک‌تحصیل کرده‌اند.
هم‌اکنون در پایه ابتدایی 7 هزار و 550 دانش‌آموز داریم ولی در مقطع متوسطه اول این رقم به 3 هزار و 500 نفر می‌رسد. این یعنی نصف دانش‌آموزان در مقطع پایه اول ترک‌تحصیل می‌کنند. اسفندیاری با اشاره به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان روستایی به‌دلیل قطع سرویس رفت‌وآمد به مدرسه و دور بودن مسیر مجبور به ترک تحصیل می‌شوند، می‌گوید: به‌دلیل نبود مدرسه در برخی روستاها، دانش‌آموزان مجبورند به روستای دیگر برای تحصیل بروند و گاه مسیری که باید طی کنند طولانی است آموزش و پرورش درگذشته سرویس‌هایی را برای رفت‌وآمد آنها تهیه می‌کرد اما طی سال‌های اخیر به‌دلیل کمبود اعتبارات این سرویس‌ها تأمین نشده‌ و دانش‌آموزان مجبورند پیاده به مدرسه بروند، این موضوع نیزمنجر به ترک‌تحصیل برخی از آنها شده است.
/ روزنامه ایران    کلمات کلیدی تحصیل برای دختران محرومیت دانش آموزان روستایی

کد خبر: 894470  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

طراحی گزینش‌های خاص برای جذب نیرو در آموزش و پرورش آنا  ۴۳ دقیقه پیش

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات به پرونده مدرسه معین ورود نمی‌کند، خاطرنشان کرد: وزیر آموزش‌و‌پرورش اعلام کرده است در انتخاب مدیران و معاونان مدارس علاوه بر داشتن تجربه و سوابق خوب اجتماعی گذراندن گزینش‌های خاص نیز پیش بینی شده...

هشدار نسبت به حضور و آموزش‌ سازمان‌های مردم نهاد در مدارس تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در پی حوادث اخیری که در کشور رخ داد، ضرورت تربیت جنسی کودکان و نوجوانان مطرح است. آموزش‌وپرورش نیز در سال‌های اخیر برنامه مدونی در اینباره نداشته است البته پس از اتفاقات اخیر و به ویژه حادثه مدرسه معین، وزارت آموزش‌وپرورش در نظر دارد مهارت‌های...

واکنش معصومه ابتکار به تعرض به دختران ایرانشهر آنا  ۲ ساعت پیش

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بر استفاده از همه راه‌های بازدارنده برای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران تاکید کرد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از معاونت امور زنان و خانواده، معصومه ابتکار پس از گفت‌و‌گوی تلفنی...

3 کشته در حادثه برخورد ۳ خودرو با ۲ موتورسیکلت آنا  ۲ ساعت پیش

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از تصادف ۳ دستگاه خودرو با ۲ دستگاه موتورسیکلت در محور شادگان خبرداد و گفت: بر اثر این حادثه3 نفر کشته و 5 نفر مجروح شدند. مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری...

ماجرای قطع عائله‌مندی زنان مجرد+ نظر مجلس و آموزش‌وپرورش تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش اسفند سال گذشته در بخشنامه‌ای از قطع کمک هزینه عائله مندی مستخدمین زن مجرد خبر داد. در بخشنامه مربوط به این موضوع آمده بود: "پرداخت کمک هزینه عائله‌مندی مستخدمین زن مجردی که قبلا ازدواج نکرده‌اند...

دستور افزایش حمایت ازاورژانس‌های اجتماعی به استانداری‌ها ابلاغ شد آنا  ۳ ساعت پیش

وزیر کشور، در پی نامه مشترک معصومه ابتکار و علی ربیعی، دستور افزایش حمایت‌ها از اورژانس‌های اجتماعی را به استانداری‌ها ابلاغ شد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، پس از درخواست معصومه ابتکار...

کوتینیو بهترین بازیکن دیدار برزیل و سوئیس شد چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

کوتینیو بهترین بازیکن دیدار برزیل و سوئیس شدهافبک تیم فوتبال برزیل به عنوان بهترین بازیکن دیدار تیم‌های فوتبال سوئیس و برزیل انتخاب شد. پس از پایان دیدار تیم‌های فوتبال برزیل و سوئیس، مسئولان برگزاری مسابقات کوتینیو هافبک برزیل را به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب کردند. این دیدار که در گروه E برگزار شد، با تساوی یک-یک خاتمه یافت.

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به عملکرد خوب فغانی چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به عملکرد خوب فغانیواکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به عملکرد علیرضا فعانی در بازی آلمان و مکزیک مثبت بوده است. به گزارش فرتاک ورزشی، کاربران شبکه‌های اجتماعی از اقصی نقاط جهان به عملکرد علیرضا فغانی در دیدار حساس بین تیم‌های ملی فوتبال آلمان و مکزیک از گروه E جام جهانی 2018 روسیه که با برتری یک بر صفر مکزیکی‌ها پایان یافت،...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27خرداد خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌یکشنبه، 27 خرداد) در قسمت پایین قابل مشاهده است: با کفش وارد نشوید!(نکته)در حالی که شرکت آمریکایی نایک از تامین کفش‌های ورزشی تیم ملی ایران خود‌داری و این تصمیم را به صراحت اعلام کرد، متاسفانه برخی اعضای تیم ملی کشورمان با پوشیدن...

ورود سازمان بازرسی کل کشور به بازارهای «سکه، ارز، خودرو و مسکن»/ قیمت خودروها واقعی نیست آنا  ۵ ساعت پیش

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ورود این سازمان به ماجرای آشفتگی بازارهای «سکه، ارز، خودرو و مسکن» خبر داد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، قاضی ناصر سراج عصر امروز در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با هیئت جمهوری آذربایجان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده