تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳۰ مهر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۴۸
دخترانی که از تحصیل باز می مانند
ایران آنلاین/محرومیت دانش‌آموزان روستایی تمامی ندارد. هر روز هم خبرهای تازه‌ای از این حوزه به گوش می‌رسد. یکبار می‌شنویم که چند دانش‌آموز در طویله‌ای در یک روستا درس می‌خوانند، روز دیگر می‌خوانیم که معلم روستا از سر ناچاری یک مرغداری را به‌جای مدرسه پر از دانش‌آموز کرده است.
گاهی هم در شبکه‌های مجازی عکسی منتشر می‌شود که دانش‌آموزان در کلاس‌های نیمه‌ساخته و بدون میز و نیمکت در حال تحصیل هستند، البته این موضوع فقط مختص این روزها نیست، سال‌هاست دانش‌آموزان روستایی و عشایری از نابرابری آموزشی رنج می‌برند. محرومیتی که اغلب منجر به ترک‌تحصیل کودکان روستا   شده است.
‌این موضوع را البته مسئولان آموزش و پرورش هم تا حدی تأیید می‌کنند. همین چندوقت پیش بود که معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که در بسیاری از استان‌های مرزی، ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان دختر در مقاطع راهنمایی و دبیرستان، به دلایل مختلف از جمله دور بودن مدرسه از روستا و نبود معلم زن، کار کودکان در فصل برداشت محصول، دلایل فرهنگی، تعصبات سنتی و ازدواج زودهنگام ترک‌تحصیل می‌کنند.
در گزارش‌های رسمی وزارت آموزش و پرورش، استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان‌غربی و هرمزگان از جمله استان‌هایی اعلام شده‌ که دختران در برخی از مناطق آنجا از تحصیل محروم هستند. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که ادامه تحصیل برای دانش‌آموزان مناطق روستایی بویژه دختران چندان آسان نیست؛ دوره ابتدایی با تحصیل در کلاس‌های چند پایه و کمترین امکانات سپری می‌شود.
پس از اتمام دوره ابتدایی، ممکن است در روستای محل زندگی دبیرستانی وجود نداشته باشد بنابراین دانش‌آموزان باید کیلومترها آن‌طرف‌تر به دبیرستان روستای مجاور بروند که برخی‌ به خاطر نداشتن پول سرویس مدرسه، این مسیر را پیاده طی می‌کنند. البته آموزش و پرورش، مدارس شبانه روزی را تأسیس کرده تا دانش‌آموزان روستاها در آن تحصیل کنند اما این مدارس در همه شهرستان‌ها وجود ندارد.
سختی‌های تحصیل موجب شده، بسیاری از دانش‌آموزان با اتمام دوره ابتدایی ترک‌تحصیل کنند و همین امر منجر به کاهش نرخ پوشش تحصیلی دوره متوسطه شده است. موضوعی که برخی از معلمان روستا به خبرنگار «ایران» می‌گویند. عزیز محمدی‌منش، معلم روستاهای لرستان دراین باره می‌گوید: برخی از خانواده‌ها دخترانشان کلاس پنجم را که پشت‌سر می‌گذارند دیگر اجازه نمی‌دهند که در مقاطع بالاتر درس بخوانند.
برای اینکه در روستاها مدرسه وجود ندارد و دانش‌آموزان دختر باید به روستاهای اطراف بروند که پدرها این اجازه را نمی‌دهند. از سوی دیگر اگر بخواهیم در روستا چادری برپا کنیم تا مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان راه‌اندازی کنیم معلمی وجود ندارد. راه دور است و معلم‌ها علاقه‌ای به حضور در مدرسه عشایر و روستا ندارند.
وی با اشاره به اینکه در برخی از روستاها مدرسه شبانه‌روزی هم وجود ندارد، می‌گوید: اگر مدرسه شبانه‌روزی در برخی روستاها وجود داشت خیلی از دخترها می‌آمدند و درس می‌خواندند اما این نوع مدرسه هم گاه وجود ندارد. محمدی ازدواج در سن پایین را از عوامل دیگر خروج از تحصیل دانش‌آموزان می‌داند و می‌گوید: معلم روستایی در میانکوه شرقی استان لرستان هستم و بیش از 20 دانش‌آموز دارم که نصف آنها دخترند.
آنها در محیط محدود بزرگ می‌شوند و فکر می‌کنند همه دنیا همان کوه و روستا و قوم و خویش‌شان است، خیلی از دخترها در همان دوران کودکی نامزد می‌شوند، وقتی 12 ساله شدند می‌روند سر خانه و زندگی شان. همین تابستان امسال 3 تا از دانش‌آموزان دخترم ازدواج کردند. اگر مدرسه باشد خیلی از دخترها درس می‌خوانند حتی اگر مدرسه شبانه‌روزی هم باشد خیلی‌ها استقبال می‌کنند.
امکاناتی در روستاها نیست که دخترها را آگاه کند برای همین همیشه به‌عنوان یک فرد ضعیف هستند. بعضی خانواده‌ها هم این اعتقاد را دارند که دخترها نباید از خانه بیرون روند که این مزید بر علت می‌شود.متأسفانه در روستاها برخی از خانواده‌ها به دانش‌آموزان دختر بها نمی‌دهند. دخترها از صبح تا غروب کار می‌کنند.
وضع پسرها خیلی بهتر است. پسرها بیشتر از دخترها درس می‌خوانند معمولاً پسرها تا کلاس 9 و 10 می‌روند و بعد چون درس خواندن برایشان گران است وارد بازار کار می‌شوند که شغل بیشترشان هم چوپانی است. مریم مرادی یکی دیگر از معلمانی است که 13 سالی می‌شود در روستاهای استان خراسان شمالی درس می‌دهد.
او به مشکلات رفت و آمد دانش‌آموزان اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته 98 دانش‌آموز داشتم که امسال 7 نفرشان به خاطر راه دور به مدرسه نیامدند و 7 نفر دیگر هم به خاطر مختلط بودن مدرسه نتوانستند ادامه تحصیل دهند. خانواده‌ها به خاطر دور بودن مدرسه و مختلط بودن اجازه نمی‌دهند که فرزندانشان در مدرسه درس بخوانند که به نظرم آموزش و پرورش باید تصمیم‌گیری جدی‌تری در این موارد داشته باشد.
وی می‌گوید: مدارس مختلط آسیب‌های خود را دارد و خب در اینجا هم روستا محیط کوچکی است دختر و پسر اگر با هم معاشرت کنند مردم پشت سرشان حرف می‌زنند خیلی وقت‌ها این اتفاق می‌افتد و خانواده هم متوجه می‌شود و دیگر اجازه ورود دختر را به مدرسه نمی‌دهد. در روستاها مدرسه وجود ندارد به غیر از مشکلات موجود برای رفت‌وآمد دانش‌آموزان روستایی، فضای مدارس و تجهیزات موجود نیز مناسب نیست.
تحصیل در کپر، کانکس و کلاس‌های درس فرسوده بخشی از مشکلات مناطق روستایی است، از سوی دیگر با رسیدن فصل سرما وجود بخاری‌های نفتی و استاندارد نبودن سیستم گرمایشی از دیگر مشکلات دانش‌آموزان است. اسفندیاری معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش شهرستان راز و جرگلان در این باره می‌گوید: بیشتر ترک‌تحصیل دخترها به خاطر نبود مدرسه است در بسیاری از روستاها در متوسطه اول و دوم مدرسه نداریم.
هیچ خانواده‌ای هم راضی نیست که دانش‌آموز دختر و پسرش در سن بلوغ در کنارهم باشد این فرهنگ در روستاها وجود دارد. براساس آمارها 90 درصد کلاس‌هایمان در متوسطه اول مختلط هستند. دانش‌آموزان در سن بلوغ یعنی 14 ساله‌اند ما برای داشتن برخی از دانش‌آموزان در کلاس درس با خانواده‌ها بسیار صحبت کردیم، برخی خانواده‌ها هم قبول نکردند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از معلم‌ها مرد هستند و خانواده‌ها درباره معلم‌های مرد هم مقاومت می‌کنند، می‌گوید: برخی خانواده‌ها می‌گویند که ما نمی‌خواهیم دخترانمان را به مدرسه‌ای بفرستیم که معلم‌اش مرد است. اگر مدرسه معلم زن داشته باشد خیلی‌ها دخترانشان را می‌فرستند.
ما به صورت پایلوت در چند روستا معلم زن فرستادیم و کلاس‌ها هم مختلط نبود همه خانواده‌ها اجازه دادند تا دخترانشان در مدرسه حاضر باشند. اما امکانات نداریم تا این طرح را در کل شهرستان اجرایی کنیم و حالا تقریباً همه مدارس ما مختلط است. او درباره آمار ترک‌تحصیل دانش‌آموزان در این شهرستان می‌گوید: متأسفانه بالای 50درصد از دانش‌آموزان در گذر از مقاطع تحصیلی ترک‌تحصیل کرده‌اند.
هم‌اکنون در پایه ابتدایی 7 هزار و 550 دانش‌آموز داریم ولی در مقطع متوسطه اول این رقم به 3 هزار و 500 نفر می‌رسد. این یعنی نصف دانش‌آموزان در مقطع پایه اول ترک‌تحصیل می‌کنند. اسفندیاری با اشاره به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان روستایی به‌دلیل قطع سرویس رفت‌وآمد به مدرسه و دور بودن مسیر مجبور به ترک تحصیل می‌شوند، می‌گوید: به‌دلیل نبود مدرسه در برخی روستاها، دانش‌آموزان مجبورند به روستای دیگر برای تحصیل بروند و گاه مسیری که باید طی کنند طولانی است آموزش و پرورش درگذشته سرویس‌هایی را برای رفت‌وآمد آنها تهیه می‌کرد اما طی سال‌های اخیر به‌دلیل کمبود اعتبارات این سرویس‌ها تأمین نشده‌ و دانش‌آموزان مجبورند پیاده به مدرسه بروند، این موضوع نیزمنجر به ترک‌تحصیل برخی از آنها شده است.
/ روزنامه ایران    کلمات کلیدی تحصیل برای دختران محرومیت دانش آموزان روستایی

کد خبر: 894470  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

بیشترین ایرانیان زندانی در کدام کشورها هستند؟ خبرگزاری برنا  ۴۰ دقیقه پیش

بیشترین ایرانیان زندانی در کدام کشورها هستند؟ به گزارش گروه باشگاه جوانی خبرگزاری برنا،  حشمت‌الله فلاحت‌ پیشه با اشاره به زندانی‌ های ایرانی در خارج از کشور، اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است در جلسه آتی کمیسیون با حضور مسئولان ذیربط وضعیت کمی و کیفی ایرانی‌های که در سایر...

پرسه‌های شبانه دزدان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه خبرگزاری برنا  ۴۰ دقیقه پیش

پرسه‌های شبانه دزدان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به گزارش گروه انتظامی و حوادث خبرگزاری برنا، آوارگان زلزله ٧.٣ ریشتری کرمانشاه هنوز بحران این حادثه دلخراش را پشت‌سر نگذاشته‌اند که باید از سارقان شب‌رو هم هراس به دل داشته باشند. سارقانی که از شهرهای مختلف به سمت آوار خانه‌های مردم مصیبت‌زده کوچ کرده‌اند...

جهانگیری به بولیوی می‌رود شفقنا  ۴۲ دقیقه پیش

شفقنا- معاون اول رییس جمهور به منظور شرکت در چهارمین نشست مجمع کشورهای صادر کننده گاز (GECF)، فردا (پنج شنبه) به بولیوی سفر خواهد کرد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در این سفر در چهارمین نشست مجمع کشورهای صادر کننده گاز که در شهر سانتاکروز بولیوی برگزار می...

آغاز اجلاس اوپک گازی در بولیوی در بین تنش‌های سیاسی شفقنا  ۴۲ دقیقه پیش

شفقنا- اجلاس چهار روزه کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ای‌اف‌سی) از دیروز در بولیوی آغاز شده است. انتظار می‌رود شرکت‌کنندگانی مثل قطر و مصر بتوانند برای منفعت کل این صنعت بر اختلافات اخیر خود غلبه کنند.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، اجلاس چهار روزه کشورهای صادرکننده گاز...

توقف فعالیت 400 مرکز علمی کاربردی در کشور عصر ایران  ۴۳ دقیقه پیش

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از متوقف شدن 400 مرکز علمی کاربردی طی سال های اخیر خبر داد. به گزارش ایرنا، محمدعلی اخوان بهابادی روز چهارشنبه در آیین بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه علمی کاربردی افزود: تعداد مراکز علمی کاربردی کشور از یک هزار و 270 مرکز به 870 مرکز در سالجاری...

ارسال نخستین کمک‌های ایران برای بوکمال سوریه عصر ایران  ۴۳ دقیقه پیش

نخستین محموله کمک های انساندوستانه جمهوری اسلامی ایران شامل مواد غذایی و دارو با کمک نیروهای جمعیت هلال احمر وارد شهر بوکمال شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از بوکمال، با گذشت 48 ساعت از آزادسازی شهر بوکمال واقع در جنوب شرقی استان دیرالزور سوریه، جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری است که به امدادرسانی...

سال‌جاری ۳ وقف جدید در اداره اوقاف پردیس ثبت شده است خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

حجت‌الاسلام حمید صابریان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس گفت: در سال جاری تاکنون 3 وقف جدید در اداره اوقاف پردیس به ثبت رسیده است. این در حالیست که پیش‌بینی‌های انجام شده ثبت 2 وقف در سال جاری بود که با تلاش صورت گرفته از این پیش‌بینی عبور کردیم.وی افزود: با آمدن...

برگزاری نخستین نشست کارگروه وقف ستاد ملی بازآفرینی شهری خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، نخستین نشست کارگروه وقف ستاد ملی بازآفرینی شهری امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی و عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی در این سازمان برگزار شد.در ابتدای این نشست رئیس سازمان اوقاف با اشاره به دهه وقف به نیت خیر واقفان اشاره  کرد و گفت: تاکنون...

زلزله 4.4 ریشتری دوباره ازگله در کرمانشاه را لرزاند آنا  ۱ ساعت پیش

زلزله‌ای با بزرگی 4.4 ریشتر ساعت 20:21 امشب مرز عراق و ایران در حوالی ازگله کرمانشاه را لرزاند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، این زمین‌لرزه که در عمق 8 کیلومتری زمین و در فاصله 13 کیلومتری ازگله رخ داد، در ادامه زمین‌لرزه...

آلودگي هوا موجب ناباروري زوجين مي‌شود روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

دانشمندان هشدار مي‌دهند كه آلودگي هوا باعث ايجاد ناباروري براي تعدادي از زوجين مي‌شود. 

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده