تعداد بازدید: ۳۲
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۱ آبان ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۱:۴۵
«ترسیب کربن» ایران در فهرست 10 پروژه برتر آسیا و اقیانوسیه
ایران آنلاین / این رخداد در حالی از سوی مدیرکل بیابان سازمان جنگل ها و مراتع کشور در جمع خبرنگاران در استان یزد اعلام شد که این سازمان پیش از این و بعد از گذشت 10 سال از اجرای پروژه ترسیب کربن در خراسان جنوبی که موفق شده بود بخش‌های وسیعی از مراتع تخریب شده شهرستان «سربیشه» را با مشارکت مردم احیا و گام بزرگی در کاهش انتشار کربن در جو زمین بردارد، الگوی ترسیب کربن را به عنوان یک الگوی موفق و برتر در 18 استان دیگر کشور ترویج و به اجرا گذاشت.
«ترسیب کربن» عنوان یک پروژه بین‌المللی است که با هدف احیای منابع طبیعی تخریب شده، جذب کربن موجود در جو توسط پوشش گیاهی و کاهش فقر در منطقه خراسان جنوبی از سال 1383 در محدوده‌ای به وسعت 225 هزار هکتار از شهرستان سربیشه خراسان جنوبی به اجرا گذاشته شد. مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها و مراتع کشور در گفت‌و‌گو با «ایران» در این باره می‌گوید: رویکرد پروژه در به اشتراک گذاشتن نقاظ ضعف و قوت با صاحبنظران حوزه منابع طبیعی و توسعه روستایی باعث شد تا در زمینه احیای مشارکتی منابع طبیعی و محیط زیست و نیز مسائل اجتماعی، اقتصادی روستاها دستاوردهای مهمی کسب کنیم.
فرهاد سرداری افزود: رشد چشمگیر شاخص‌های آموزشی بهداشتی، افزایش درآمد سرانه و امید به زندگی در مدت 10 سال اجرای این پروژه 1.7 برابر بیشتر از مناطق خارج از محدوده پروژه بود و این مهر تأییدی بر موفقیت رویکرد و ساختار مدیریتی و اجرایی ترسیب کربن است. او افزود: از سوی دیگر ما موفق شدیم با مشارکت خود مردم، میزان جذب و رسوب کربن را تا 1.
5 تن در هکتار در هر سال افزایش دهیم که این امر به کاهش فرسایش بادی در یکی از مهم ترین کانون‌های بیابانی کشور منجر شد. ضمن اینکه مشارکت مردم در این پروژه هزینه‌های احیای مراتع را نیز تا 50 درصد کاهش داد. بر اساس گزارش ارزیابان بین‌المللی، درصد تاج پوشش گیاهی بیابان‌های سربیشه خراسان جنوبی، در سال شروع پروژه 12 درصد اندازه‌گیری شده بود اما این میزان در مدت کمتر از 8 سال به 34 درصد افزایش یافته که سهم بسزایی در جذب کربن اتمسفری و کاهش کربن جو و جلوگیری از فرسایش خاک داشته است.
با اجرای این پروژه، مردمی که تا دیروز معیشت‌شان رابطه مستقیمی با منابع طبیعی تخریب شده پیرامون‌شان داشت تا حد زیادی به واسطه الگوی درست کشت و آبیاری، رونق کسب و کار و صنایع دستی، بهره‌مندی از انرژی‌های نو و دستیابی به امکانات آموزشی و بهداشتی و شغلی حالا هم موفق شدند منابع طبیعی‌شان را احیا کنند و هم کسب و کار و معیشت‌شان را ارتقا بخشند.
دستاوردهای ترسیب کربن، اکنون نه فقط در 18 استان کشور که در بین برخی کشورهای منطقه و اروپا هم طرفدار پیدا کرده به طوری که تاکنون گروه های مختلفی از کشورهای هند، پاکستان، استرالیا، دانمارک، سودان، افغانستان و ترکیه به ایران آمدند تا با بهره‌گیری از الگوی بومی‌سازی شده در پروژه ترسیب کربن خراسان جنوبی، مناطق تخریب یافته‌شان را احیا کنند.
رابطه بهبود معیشت مردم و کاهش تخریب زمین در همین حال معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها به «ایران» می‌گوید: کنوانسیون بیابانزدایی، یک شعار اصلی دارد که می‌گوید فقر و تخریب سرزمین رابطه دو سویه دارند و ما در پروژه ترسیب کربن با بهبود وضعیت معیشت مردم، میزان تخریب سرزمین را هم کاهش دادیم تااهداف کنوانسیون را هم اجرایی کرده باشیم.
امیرمسعود پویا فر افزود: استان یزد در دو شهرستان ابرکوه و خاتم یکی از سایت‌های جدید ما برای پروژه ترسیب کربن است که حالا بعد از گذشت سه سال از قطع حمایت‌های بین‌المللی و پایان موفق پروژه ترسیب کربن در خراسان جنوبی، سازمان جنگل ها با بودجه‌های ملی درصدد اجرایی کردن همین مدل در یزد و دیگر استان های کشور است و چون تمرکز ما بیشتر روی ظرفیت‌سازی اجتماعی و اقتصادی جوامع روستایی است نام پروژه را از ترسیب کربن به پروژه مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه پایدار روستایی تغییر دادیم.
سه گام اصلی طرح او افزود: پروژه سه گام اصلی دارد: تقویت یا ایجاد سرمایه اجتماعی، ایجاد سرمایه اقتصادی و تشکیل تعاونی توسعه در منطقه تا بتوانیم به سرمایه اجتماعی و اقتصادی شکل حقوقی بدهیم. در بسیاری از روستاها سرمایه اجتماعی وجود دارد و ما آن ساختار را حفظ  یا به شکل گروه های توسعه روستایی بازسازی می‌کنیم و سپس با سرمایه خود مردم صندوق خرد اعتباری تشکیل می‌دهیم که تمامی سازوکارش با خودشان است و ما فقط آموزش های لازم را برای تشکیل آن می‌دهیم.
او افزود: مدلی که در این پروژه استفاده می‌کنیم مدل پنج سرمایه متشکل از سرمایه اجتماعی، اقتصادی، فیزیکی یا زیرساختی، زیست محیطی و انسانی است که در ایران بومی‌سازی شده و حتی ما یک سرمایه ششم هم که سرمایه نهادی است به آن اضافه کردیم. سرمایه ششم هم که خیلی مهم است برای ایجاد انسجام و هماهنگی بین نهادها است که ما متأسفانه در این زمینه در ایران نقص زیاد داریم چون گاهی دستگاه ها در تضاد با هم کار می‌کنند.
پویا فر افزود: تسهیلاتی که در قالب وام و از طریق صندوق توسعه روستا در پروژه می‌دهیم به هیچ وجه هبه نیست، اینکه پولی را بدهیم و پس نگیریم! همه در قالب وام است و با اینکه هیچ ضمانت و چکی هم دریافت نمی‌شود اما افراد خودشان را موظف می‌دانند که صددرصد وام را بازپرداخت کنند تا نفر بعدی هم بتواند وام بگیرد و این کار اصلی ماست که برای تقویت سرمایه اجتماعی و ایجاد فرهنگ مشارکتی در روستا انجام می دهیم.
الان حدود 10 ارگان در بخش توسعه روستایی کار می‌کنند، از بنیاد علوی و مستضعفان گرفته تا بانک رسالت و سینا و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و بهزیستی و... و همه اینها الان با ما تفاهمنامه  امضا کرده‌اند تا از مدل اجرا شده در پروژه ترسیب کربن برای توسعه روستایی استفاده کنند چون مشکل عمده آنها تا به امروز این بوده که مردم پولی را که برای مثلاً پروار‌بندی وام گرفتند صرف کار دیگری کردند و بعد هم بازپرداخت وام‌ها عموماً حداکثر 60 درصد بوده که شاید دلیل اصلی این امر غفلت از تقویت سرمایه اجتماعی و تشکیل سریع سرمایه اقتصادی بدون فرهنگ‌سازی بوده که حالا بسیاری از این نهادها دارند از مدل ترسیب کربن استفاده می‌کنند.
احیای مشارکتی منابع طبیعی در 170 هزار هکتار از بیابان‌های یزد محمد رضا آخوندی، مدیرکل منابع طبیعی استان یزد نیز درباره اجرای پروژه ترسیب کربن در این استان گفت: معیشت مردم در ابرکوه عمدتاً وابسته به کشاورزی و دامداری بوده که تشدید خشکسالی در 15 سال اخیر و خشک شدن چاه ها و قنوات بسیاری از مردم را با مشکل مواجه کرده و باعث مهاجرت بسیاری از روستاییان به شهرها شد که هدف ما از سال 93 تاکنون در قالب این پروژه بهبود معیشت مردم و یکپارچه‌سازی اراضی و جلوگیری از مهاجرت آنها به شهرها و در نهایت حفظ منابع طبیعی بوده است.
در همین راستا 170 هزار هکتار از محدوده 12 روستا در شهرستان خاتم و ابرکوه زیر پوشش این پروژه رفته و با مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته توسط مشاوران مان متوجه شدیم می‌توانیم زعفران را جایگزین کشت قبلی روستاییان کنیم و با آموزش‌های لازم اکنون حدود پنج هکتار زعفران کاری در منطقه داریم که نتیجه آن خوب بوده و در خواست مردم برای گرفتن آموزش و توسعه کشت زعفران اکنون بالا رفته است.
به گفته او توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه مرغداری ها، رونق هنرهای بومی و دستی و توسعه تنورهای گازی به جای هیزمی برای پخت نان معروف استان یزد موسوم به نان خشک سبوسدار با استقبال خوبی توسط روستاییان مواجه شده و بازار خوبی هم در سایر استان های مجاور پیدا کرده است ضمن اینکه میزان بوته کنی در این منطقه تا 80 درصد کاهش یافته است.
به گزارش خبرنگار «ایران»، زعفران کاری در روستای بداف در شهرستان ابرکوه که با بحران شدید آب مواجه است حالا بیش از 50 خانوار روستایی را که به شهرها مهاجرت کرده بودند به بازگشت تدریجی به روستا امیدوار کرده تا به جای مزارع و باغات نابود شده‌شان حالا با کشت زعفران معیشت‌شان را تأمین کنند.
/ روزنامه ایران  کلمات کلیدی ترسیب کربن سازمان ملل پروژه های برتر آسیا و اقیانوسیه

کد خبر: 904818  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

احضارشفر به هیات مدیره سرمربی استقلال/جریمه یا ضرب الاجل چند ثانیه  ۱۷ دقیقه پیش

احضارشفر به هیات مدیره سرمربی استقلال/جریمه یا ضرب الاجلوینفرد شفر سر مربی استقلال تهران بعد از حذف از آسیا برای ادای توضیحات به هیئت مدیره استقلال قرا خوانده می‌شود. یکی از اعضای هیات مدیره استقلال که نخواست نامش فاش شود: قبل از اعزام تیم به قطر برای برگزاری دیدار برگشت هشدار های لازم را به کادر فنی داده بودیم و گفتیم که نباید اشتباهات دور رفت تکرار شود...

منشا:اگرشوتم گل می‌شد گلباران ازنیمه‌اول استارت می‌خورد چند ثانیه  ۱۷ دقیقه پیش

منشا:اگرشوتم گل می‌شد گلباران ازنیمه‌اول استارت می‌خوردگادوین منشا شب گذشته عملکردی خوب در دیدار مقابل الدحیل قطر داشت، بازیکنی که یک ضربه استثنایی‌اش در نیمه اول به تیر خورد، اما در نهایت گلش حکم صعود سرخپوشان به مرحله نیمه‌نهایی را امضا کرد . منشا در گفت‌وگویی درباره آن شوت و گل تکنیکی اش حرف زده است. گادوین! عالی بودی. شبی بی‌نظیر و فراموش نشدنی بود...

خیرین دستگاه همودیالیز نذر خیرات کنند تسنیم  ۲۹ دقیقه پیش

داریوش آرمان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، با اشاره به ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و عزادایهای ماه محرم و نیاز بیماران دیالیزی اظهار داشت: هم اکنون در کشور بالغ بر 2500 دستگاه همودیالیز دچار کمبود است و بیماران نارسایی کلیه با استفاده از این دستگاهها زنده هستند.بیشتر بخوانید:آماری...

ابعاد جدید حادثه آزادراه کاشان-نطنز/ راننده تانکر مقصر آفتاب نیوز  ۵۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : مهران قربانی در تشریح آخرین بررسی‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از حادثه شب گذشته برخورد اتوبوس تهران - کرمان با تانکر حامل نفت‌گاز در آزادراه کاشان- نطنز - اصفهان بیان کرد: در راستای بررسی ابعاد بیشتر این تصادف، صبح امروز به محل وقوع حادثه رفتیم تا جوانب کار بررسی شود.وی در تشریح...

آتش سوزی اتوبوس مسافربری در تهران/عکس آفتاب نیوز  ۵۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : صبح امروز یکدستگاه اتوبوس مسافربری در خیابان شهید رجایی آتش گرفت.حوالی ساعت ۹:۳۰ صبح امروز در پی تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵ و اعلام خبر آتش سوزی یک دستگاه اتوبوس مسافربری شخصی در مسیر شمال به جنوب خیابان شهید رجایی روی پل شهید آوینی، ستاد فرماندهی آتش نشانی عوامل ایستگاه‌های ۹ و ۸۶ را...

پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه در پی حادثه محور کاشان- نطنز خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس؛ متن کامل پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه به شرح ذیل است:  بسم الله الرحمن الرحیم انالله و انا الیه راجعون وقوع حادثه تلخ و تاسف بار تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر سوخت در محور نطنز- کاشان که منجر به جان باختن و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان گردید، موجب اندوه و تاثر...

پیش‌بینی اداره کل هواشناسی در خصوص وقوع رگبار و رعد و برق خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس؛ در اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان تهران آمده است: براساس بررسی و تحلیل داده ها و آخرین خروجی مدل های هواشناسی،در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ۲۸ و ۲۹ شهریورماه در بعضی ساعات در سطح استان بخصوص در نیمه شمالی افزایش ابر،رگبار باران و رعد و برق و تندباد موقتی پیش بینی...

19 جسد حادثه تصادف اتوبوس نطنز به پزشکی قانونی استان اصفهان تحویل شد مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

19 جسد حادثه تصادف اتوبوس نطنز به پزشکی قانونی استان اصفهان تحویل شدبه گزارش مرور نیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، علی سلیمان پورمدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان با اعلام این خبر افزود: از اجساد ارسال شده به پزشکی قانونی 17 نفر بزرگسال هستند و دو جسد نیز متعلق به دو کودک کمتر از 6 سال است. وی افزود: بررسی های اولیه برای شناسایی...

ضرر600میلیونی استقلال با پنالتی دقیقه۹۲رحمتی چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

ضرر600میلیونی استقلال با پنالتی دقیقه۹۲رحمتیپنالتی بونجاح باعث شد تا آبی‌های تهرانی ۴۰ هزار دلار از دست بدهند. ه گزارش تابناک ورزشی ، استقلال هر چند در دیدار برابر السد حذف شد و شانس صعود به مرحله بعدی را از دست داد اما تا دقیقه ۹۲ برنده مسابقه بود و با این برد می توانست ۵۰ هزار دلار از فدراسیون فوتبال آسیا پاداش دریافت کند اما این اتفاق رخ نداد. آبی...

خبر بد برای استقلال:مصدومیت بهترین بازیکن شفر چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

خبر بد برای استقلال:مصدومیت بهترین بازیکن شفرهافبک آبی پوشان پایتخت در دیدار برابر السد مصدوم شد و وضعیت او در هاله ای از ابهام است. استقلال در دیدار برگشت برابر السد قطر با تساوی دو بر دو متوقف شد و همین کافی بود تا تیم آبی پوش پایتخت از دور رقابت ها کنار رود. و اما خبر تلخ و ناامید کننده برای تیم آبی پوش که بدتر از شکست بود آسیب دیدگی فرشید اسماعیلی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده