تعداد بازدید: ۲۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۳ آبان ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۲۱
علت و درمان سفیدی مو
به گزارش نامه نیوز به نقل از فرادید، قدیم‌ترها ظاهر شدن اولين موی سفيد به معنی ورود آدم‌ها به میان‌سالی و البته پختگی بود. در حدی که موی سفید احترام خاصی داشت و حتی وقتی برای وساطت می‌خواستند بزرگ‌تری را بفرستند می‌گفتند ریش‌سفیدی می‌کند؛ و حرف این بزرگ‌تر تعیین کننده و خاتمه دهنده هر داستانی بود.حالا این روزها در جامعه ما تعداد جوانانی كه موهايشان زودتر از زمان طبيعی‌اش سفید می‌شود در حال افزايش است.
برای این اتفاق دلایل زیادی مطرح می‌شود، برخی آن را از عوارض زندگی پراسترس و صنعتی می‌دانند كه آثار خود را در سفيدی زودرس موی سر نمايان می‌كند.علت چیست؟اولین علت سفیدی مو زودرس در جوانان وراثت، ژنتیک است. اما در مراحل بعدی استرس و کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند زینک، سلیوم و ویتامین‌های گروه ب در بدن فردباعث زود سفید شدن موها می‌شود.
كمبود ويتامين B12، اختلال در عملكرد تيروئيد، سيگار كشيدن و كم‌خونی از دیگر عواملی است كه می‌تواند باعث زودتر سفيد شدن موها باشد.هميشه سفيد شدن مو به دلیل بالا رفتن سن نيستاگر در خانواده به صورت ژنتیکی سفیدی زودرس مو ندارید و شما قبل از ۳۰ سالگی به این مشکل دچار شدید می‌توانيد به نسخه درمانگران طب سنتی عمل كنيد و با ساده‌ترين شيوه‌ها با سفيدی تارهای موی خود مبارزه كنيد.
معمولاً موها از سن ۳۵‌سالگی شروع به سفيد شدن می‌كند و این اتفاق در مردان زودتر دیده می‌شود چون موهای ريش و سبيل زودتر از موی سر سفيد می‌شوند.معمولاً از ناحيه شقيقه شروع شده به سمت فرق سر پيشرفت می‌كند؛ اما هميشه سفيد شدن مو به دلیل بالا رفتن سن نيست و بسياری از شرايط ديگر نيز موها را سفيد می‌كنند.در پايين‌ترين لايه پوست و در محل پايه و تكيه تار مو، سلول‌هايی به نام «ملانوسيت» قرار دارند كه تركيبی به نام «ملانين» توليد می‌كنند كه رنگ موها را ايجاد می‌كند.
وقتی ملانوسيت‌ کاملاً فاقد رنگ‌دانه شوند مو سفيد می‌شود و اگر تعداد ملانين يك تار مو كمتر از حالت عادی شود، آن مو خاكستری و نقره‌ای می‌شود. ملانوسيت هر ۱۰ سال حدود ۱۰ درصد از ميزان و توان توليد رنگ خود را از دست می‌دهد.در نخستين مراحل خاكستری شدن مو، ملانوسيت هنوز وجود دارد؛ اما غيرفعال است. ميانگين سنی سفيد شدن مو در سفيدپوستان ۳۴ سال و در سیاه‌پوستان ۴۲ سال است.
اگر موی يك فرد سفيدپوست زودتر از ۲۰‌سالگی و سیاه‌پوست زودتر از ۳۰ سالگی سفيد شود، به آن سفيد شدن زودرس مو می‌گويند. و البته سفید شدن مو در مردان در حدود ۳۰ سالگی و در زنان در ۳۵ سالگی رخ می‌دهد. با این حال عوامل تغذيه‌ای و ژنتيكی را در تغییر این سن نباید نادیده گرفت.از ديد این درمانگران طب سنتی اصلاح هر يك از اين اختلال‌ها می‌تواند به كاهش روند سفيدی مو و در نهايت پيشگيری از سفيد شدن موها کمک مؤثری کند.
مثلاً اضافه کردن سير در وعده‌های غذايی يكی از ساده‌ترين راه‌هايی است كه كمك زيادی به جبران كمبود منگنز در بدن می‌كند. اگر بتوانيد سير را به عنوان چاشنی اصلی و مهم به وعده‌های غذای خود اضافه كنيد تأثیر مستقيمی بر كاهش روند سفيدی موها خواهيد گذاشت.نوع دیگر از سفیدی مو وجود دارد به صورت دسته‌ای،که از بدو تولد با فرد همراه استیک نوع دیگر از سفیدی مو وجود دارد به صورت دسته‌ای، یا تجمعی که از بدو تولد با فرد همراه است، این حالت در یک نقطه مشخص از مو رخ می‌دهد و همیشه به همان شکل می‌ماند.
معمولاً جنبه وراثتی دارد و یکی از نزدیکان این مورد را داشته است؛ اما در کل سفیدی موی سر نشانه و علامت خاصی از بیماری نیست.یکی از پزشکان طب سنتی ایران مهرداد کریمی معتقد است: در طب سنتی، گفته می‌شود که اگر موی شخصی پیش از ۴۰ سالگی سفید شود، دلیل آن غیرطبیعی است و احتیاج به درمان و توجه دارد. البته این موضوع دلایل طبیعی و غیرطبیعی دارد.
او درباره علت زود سفید شدن موها گفته: با افزایش سن یا به صورت ارثی، مو به‌طور طبیعی سفید می‌شود اما گاهی عامل سفید شدن موها مسائل غیرطبیعی است که بعضی از علت‌های آن شامل افزایش میزان سردی و تری و افزایش خلط بلغم در کل بدن و به‌ویژه ناحیه سر، کاهش قوای جسمانی، تداوم وضعیت استرس، افزایش میزان خشکی ماده تشکیل‌دهنده مو، غذای مضر و کاربرد داروهای موضعی نامناسب است.
در طب سنتی به پیشگیری و کندکردن روند سفید شدن موها و برگرداندن رنگ به موی سفید شده اشاره شده است ولی باید توجه کرد که مراجعه سریع و تداوم در مصرف دارو، احتمال اثر را بیشتر می‌کند. لازم است بیمار به مدت حداقل ۶ ماه دارو مصرف کند.هدف از درمان، کاهش سرعت سفید شدن مو است و به ندرت مواردی از بازگشت رنگ مو دیده شده است.
حالا اگر انواع و اقسام رنگ‌های گياهی و شيميايی را تجربه كرديد و باز هم شاهد رويش موهای سفيد هستيد، بهتر است به توصيه درمانگران طب سنتی عمل كنيد.آنها با كمك طبيعی‌ترين نسخه‌ها برای هميشه شما را از شر موهای سفيد خلاص می‌کنند. نظر درمانگران طب سنتی اصلاح رژيم غذايی است. آنها توصيه می‌كنند برای از بين بردن سپيدی موها و سیاه شدن آنها گياهانی مثل پياز، سير، شاهی، هليله سياه و برنج سبوس‌دار را در وعده‌های غذایی بگنجانید.
افرادی كه دچار سفيدی مو هستند بايد ميوه‌هايی مثل؛ سيب، گلابی، هلو مصرف کنندمصرف برنج سبوس‌دار و هليله سياه در وعده‌های غذايی و جايگزينی آن به جای برنج معمولي در كنار مصرف گياهاني مانند پياز و سير و شاهي تأثیر زيادی در برطرف شدن سفيدی موها و سیاه شدن آنها دارد. تنها بايد كمی صبر داشته باشيد تا ببينيد اين خوراكی‌ها چطور رنگ موی جوانی را به شما برمی‌گرداند.
معمولاً جوان‌ها وقتی اولين موی سفيد را در آينه می‌بينند، ناراحت می‌شوند و برای اين‌كه این نشانه‌ پيری را از بين ببرند شروع به كندن موهای سفيد می‌كنند؛ اما باید بدانید كندن موهای سفيد و يا رنگ کردن آنها و يا چيدن مو برخلاف عقيده عوام باعث كم شدن موی سفيد نمی‌شود.كارشناسان تغذيه معتقدند؛ افرادی كه دچار سفيدی مو هستند، بايد ميوه‌هايی مثل؛ سيب، گلابی، هلو و همه ميوه‌هايي كه حاوی مقاديری از املاح گوناگون خصوصاً فلز منگنز هستند را مصرف کنند.
همچنین نخودفرنگی، قارچ، آجيل، لوبيا، عدس، گوجه فرنگی، موز، آلو، سويا و سيب زمينی از جمله غذاهايی هستند كه مقدار قابل‌توجهی مس دارند که می‌تواند بر پوست و مو تأثیر بگذارد و حتی از سفيد شدن مو هم جلوگيری كند.جوشانده سبوس گندم، سنبل‌الطيب، مخلوط پودر سبوس برنج و شكر با نبات ساييده شده و نان جو هم در حفظ رنگ مو و كاهش موهای سفيد مؤثر است یادتان باشد موهای سفيد شده از موهای رنگی شكننده‌تر است، ولي ريشه آنها سست نيست و بنابراين سفيد شدن موها نشانه ريزش مو نیست.
کدام گیاهان مفیدندبد نیست بدانید يكي از شيوه‌های طبيعی برای از بين بردن سفيدی موها ماساژ با لوسيون گياهی چای سياه است. این لوسیون در داروخانه‌ها نیست باید خودتان با کمترین هزینه آن را در منزل تهیه کنید. برای تهيه اين لوسيون كافي است يك قاشق غذاخوری چاي سياه را با يك قاشق غذاخوری گياه مريم‌گلي خشك شده با ۲ ليوان آب روی حرارت بگذاريد تا آرام آرام بجوشد و يك ليوان از اين جوشانده باقی بماند.
سپس اين جوشانده را از روی حرارت برداريد و آن را صاف كنيد.پياز، سير، شاهی، هليله سياه و برنج سبوس‌دار را در وعده‌های غذایی بگنجانیداجازه دهيد لوسيون به خوبی سرد شود. اين لوسيون را هر هفته تهيه كنيد و از آن برای ماساژ موهایتان استفاده كنيد. بهترين روش برای سیاه کردن تارهای سفيد مو اين است كه آنها را با اين لوسيون گياهی ۵ دفعه در هفته ماساژ دهيد.
بهترين حالت آن است كه برای شست‌وشوی موها از یک شامپوی گياهی سبك استفاده كنيد و پس از آن موهایتان را با اين لوسيون ماساژ دهيد. يكي ديگر از لوسيون‌های گياهی و طبيعی كه می‌تواند به تيره‌ شدن موهای سفيدتان كمك كند جوشانده گياه تنباكو است كه به روش جوشانده چای سياه آماده می‌شود. ماساژ اين جوشانده نيز می‌تواند روند تيره شدن موها را تسريع كند.
چند توصیهبراي جلوگیری از سفيد شدن‌ موها فقط استفاده از ماسك‌ گياهی کافی نیست، بلكه اصلاح رژيم غذايی و گنجاندن مواد طبيعي به سبد غذايی می‌تواند تأثیر مستقيمی بر جلوگیری از سفید شدن موها داشته باشد. درمانگران طب هندی اعتقاد دارند مصرف تركيب يك حب زنجبيل رنده شده با يك قاشق غذاخوری عسل يكی از بهترين تركيب‌های خوراكی است كه می‌تواند جلو سفید شدن زودرس موها را بگیرد.
مواد تشکیل دهنده رنگ موهای شیمیایی نیز می‌توانند به ساقه و ریشه موها آسیب بزننديكی دیگر از لوسيون‌هایی که برای رفع سفیدی و براق شدن موها مفید است، تركيبی از روغن نارگيل با آب ليموی تازه است. ماسكی كه از تركيب ۲ قاشق پودر حنا، يك قاشق ماست، يك قاشق برگ خشك شده ريحان و ۳ قاشق قهوه نيز به دست آمده باشد علاوه بر آنكه به تيره شدن تارهای موی سفيد و خاكستری كمك می‌كند، می‌تواند به تقويت تارهای مو و ريشه موها نيز كمك ‌كند.
روش دیگر تهيه لوسيون پياز و ماساژ آن بر تارهای مو است كه می‌تواند علاوه بر تيره كردن مو به رشد مجدد تارهای از دست رفته كمك كند. برای تهيه اين لوسیون پياز را رنده كنيد و آب آن را بگيريد و از آن برای ماساژ موها استفاده كنيد.جالب است بدانیدبیشتر افراد علاقه‌ای به موهای سفید ندارند و با پیدا شدن اولین موهای سفید سعی می‌کنند با هر روشی آنها را از بین ببرند اما کسانی هم هستند که از سفید شدن آنها خوشحال می‌شوند چون فکر می‌کنند موهای سفید دیگر نمی‌ریزند.
اما متخصصان پوست این باور را رد می‌کنند و می‌گویند ریزش مو به عوامل مختلفی ارتباط دارد ولی سفید شدن موها مانع از ریزش آنها نمی‌شود. موهای سفید و به طور کلی موهای روشن ضخیم تر هستند و نسبت به ریزش مقاومت بیشتری دارند اما سفیدی مو به معنی عدم ریزش نیست.سفید شدن موها مانع از ریزش آنها نمی‌شوداینکه می‌گویند رنگ کردن زیاد موها باعث سفید شدن آنها می‌شود باور درستی است.
به دلیل اینکه سلول‌های رنگ‌ساز مو در مجاورت سلول‌های زاینده مو قرار دارند؛ بنابراین هر آسیب شدید می‌تواند باعث آسیب دیدن سلول‌های رنگ‌ساز مو شود، در نتیجه ممکن است این شرایط باعث رویش موهای سفید شود.آسیب‌های شدیدتر ممکن است سلول‌های زاینده موها را از بین ببرند و حتی باعث ریزش شدید آنها شوند. مواد تشکیل دهنده رنگ موهای شیمیایی نیز می‌توانند به ساقه و ریشه موها آسیب بزنند و باعث ریزش و سفید درآمدن آنها شوند؛ بنابراین توصیه می‌شود از رنگ کردن یا استفاده بیش از حد از مواد آرایشی شیمیایی مو بپرهیزید.
var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.ir'; clickyab_ad['slot'] = 34929327590; clickyab_ad['width'] = 468; clickyab_ad['height'] = 60; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 907765  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

راه‌های آسان برای جلوگیری از هدر رفتن غذا بهداشت نیوز  ۴۰ دقیقه پیش

راه‌های آسان برای جلوگیری از هدر رفتن غذا به گزارش بهداشت نیوز، هدر دادن غذا مانند دزدیدن غذا از سفره فقرا و نیازمندان است. بسیاری از افرد غذای خود را کامل تمام نمی‌کنند و دور می‌ریزند، اگر این مسئله به یک عادت تبدیل شود بسیار خطرناک است. آمار‌ها نشان داده سالانه ۳.۷ تریلیون سیب هدر می‌رود. در ادامه چند راه برای جلوگیری...

مدیریت زمان استفاده از اپلیکیشن در اینستاگرام شبکه ایران  ۴۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین /اینستاگرام به زودی ویژگی «چشم انداز استفاده» را عرضه می کند. این قابلیت به کاربران کمک می کند تا مدت زمان استفاده از اپلیکیشن را مدیریت کنند. علاوه برآن، طبق اسکرین شات های موجود، اینستاگرام به زودی  قابلیتی اضافه می کند که پس از گذشت مدت زمانی از پیش تعیین شده در اپلیکیشن،...

تجهیز گوشی های هوآوی به ویندوز 10 شبکه ایران  ۴۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین /با استفاده از این خدمات اجرای ویندوز ۱۰ بر روی گوشی های جدید هواوی ممکن شده و می توان به محتوای ذخیره شده بر روی رایانه های شخصی در هر زمان و مکان دسترسی داشت. با استفاده از این خدمات حتی می توان لوازم جانبی رایانه ای مانند صفحه کلید و موشواره را به طور مستقیم و از طریق کابل های سازگار...

دیدار داماد ترامپ با پادشاه اردن العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - اردن کاخ سفید از دیدار «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ با «عبدالله دوم» پادشاه اردن در امان خبر داد. بنا بر اعلام شبکه الجزیره، در این دیدار دو طرف در خصوص وضعیت نوار غزه و روند به اصطلاح «صلح» گفت‌و‌گو کردند. دیوان...

دیدار داماد ترامپ با پادشاه اردن برای پیشبرد طرح ضد فلسطینی"معامله قرن" العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم ـ آمریکا بنابر گزارش شبکه خبری الجزیره، کاخ سفید با اعلام این خبر خاطرنشان کرده که کوشنر و عبدالله دوم در دیدار امروز (سه شنبه) درباره وضعیت نوار غزه و روند به اصطلاح صلح میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی در امان پایتخت اردن گفت وگو کردند.  "جیسون گرینبلات" نماینده...

شبکه‌های داخلی رقیب تلگرام‌ اشتهای صد میلیاردی پیدا کرده‌اند هموطن سلام  ۱ ساعت پیش

یک عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه شبکه‌های داخلی به اصطلاح رقیب تلگرام اشتهای صد میلیاردی و کمک دولتی پیدا کرده‌اند گفت که فیلترینگ به جای ساماندهی آشفتگی شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است. به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی از ایسنا علیرضا رحیمی در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: شبکه‌های داخلی به...

ارتباط آلودگی صوتی در محل کار با اختلالات خواب سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

ارتباط آلودگی صوتی در محل کار با اختلالات خوابسلامت نیوز:نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد آلودگی صوتی در محل کار با بروز اختلالات خواب در طول شب مرتبط است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، گروهی از محققان تایوانی در یک بررسی مشاهده کردند قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی در محل کار موجب استرس‌هایی می‌شود که تا عصر ادامه پیدا کرده و کیفیت...

۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت به گزارش بهداشت نیوز، شستن صورتتان به نظر ساده‌ترین بخش از کارهای روزانه‌تان برای زیبا بودن است، درست است؟ ولی یک سری عادات شستشوی صورت می‌تواند بسیاری مشکلات مانند: خشکی، چرب بودن، حساسیت و … برای پوست ایجاد کند. متن زیر را بخوانید تا با این ده اشتباه بزرگ و روش برطرف کردن آنها...

پرقدرت ترین مواد غذایی را بشناسید بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

پرقدرت ترین مواد غذایی را بشناسید به گزارش بهداشت نیوز، این مواد غذایی می‌توانند به کند شدن روند پیری، جلوگیری از بیماری و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.     بادام درختی اگر تصمیم دارید که از آجیل در میان وعده استفاده کنید، در مورد استفاده از بادام درختی شک نکنید. ۲ اونس یا در حدود ۴۸ عدد بادام درختی، بیش از ۵۰...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده