تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: شنبه،۴ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۳۰
مسیح مصلوب در پوتین‌ها
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، رضا مرشد، کارشناس تئاتر  درباره  " نوشته محمد چرمشیر به کارگردانی سهراب سلیمی  یادداشتی اختصاصی برای خبرگزاری شبستان  نوشت،در این یادداشت آمده است: مردی از راه رسیده در باران، تابلوی تولد مسیح و پرستاری که زیر این تابلو در نیمه شب یک بیمارستان دور از شهر خوابش برده است.
این‌ها اولین‌هایی است که سلیمی توسط بازیگرانش روی صحنه درمقابل چشم‌های ما به نمایش در می‌آورد . نمایش داستان فرار مردی است از جایی که در ابتدا نمی‌دانیم کجاست و پناه آوردنش به یک بیمارستان برای یافتن اندکی آرامش. مرد پوتین به پا دارد اما رفتاری متین و دوستانه و آرام از خود نشان می‌دهد .
او کیست؟ من می‌گویم مسیح است ، مسیحی که نیمه شب وقتی هیچ کس انتظارش را ندارد از راه می‌رسد و فضا را تغییر می‌دهد و شاید اولین کنشش پیدا کردن آدم‌ها است . فضا در اثر نمایشی سلیمی القای بیمارستان می‌کند ، تمیز است ، تخت دارد ، و المان های دیگر حتی. اما لزوماً یک بیمارستان معمولی نیست.
مردِ از راه رسیده را که نامش جان براون است را مسعود دلخواه بازی می‌کند. اما نکته ای در مورد او وجود دارد، که با توجه به متن نمایش می‌توان در مورد بازی او گفت : جان براون یک فرار کرده است نه یک فراری ! او یک نقاش است که تاب در جنگ بودن را نداشته و اولین کاری که انجام می‌دهد این است که پوتین هایش را از پاهایش در بیاورد .
او کسی است که تصاویر جنگ بر ذهنش حمله می‌کند ! اگر در نظر بگیریم او مسیح است یا انسانی مسیح‌گون که آرزو دارد زندگی انسان را سراسر در آرامش و صلح ببیند، هیچ کدام از این‌ها که گفته شد را نمی‌توانیم در بازی بازیگر این نقش یافت کنیم . دلخواه به راستی از پس پیچ و خم‌های کارکتر نوشته شده توسط چرمشیر بر نیامده‌.
متن چرمشیر یک متن روایی نیست، پس با توجه به این نکته هم نمی‌توان گفت بازیگر می‌خواسته خودش را درگیر احساسات نقش نکند !پس باید پذیرفت که دلخواه مسیر را برای رسیدن به جان براون چرمشیر و سلیمی اشتباه رفته است. اضافه بر این اگر به بازی دیگر بازیگرها روی صحنه توجه کنیم می‌توانیم بفهمیم بازی‌ها کاملاً در چهارچوب آنچه می‌توان به آن گفت تئاتر دراماتیک اتفاق می‌افتد! پس کارگردان فضای خود را کامل ساخته اما عنصری داخل این فضا درست در جای خود ننشسته است.
این اتفاق اما از بد حادثه ضرری سراسری به اجرا زده، زیرا که جان براوان اصلی‌ترین کارکتر نمایش است پس چیزهایی زیادی در پس این اتفاق دچار مشکل می‌شود. در کنار این دو بازیگر دیگر یعنی شهره سلطانی و قاسم زارع به نظر می‌رسد که به خوبی خواسته های کارگردان را اجرا می‌کنند و به دل فضا هم می‌نشینند، اما هیچ زمان نمی توان دقیق گفت چقدر بازی‌ها برای آن فضا درست شده است زیرا در ارتباط با بازیگر اصلی هنوز ضعف دیده می‌شود و این سخت ترین کار برای بازیگر روبه روست که باید بده بستانهای هنری داشته باشد و زمانی که هیچ دریافت می‌کند سخت است تبدیل این هیچ به بازخوردی درست و به جا.
نکته‌ای دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد حضور گروهی از بازیگران چهره پوشیده است که گویی هم تصاویر حمله کننده بر ذهن براون هستند و هم افرادی که عوامل بیرونی تغییر در فضای آرام اتاق او، در جایی تلفنی وارد می‌کنند و در جایی وسایلی را می‌برند! می‌توان در مورد این‌ها گفت تصاویر در حد ذهن کارگردان باقی مانده بودند و اتفاق یه آن شکل که باید و درست نمی‌افتاد .
البته ممکن است خواسته سازنده اثر دقیقاً همین باشد که دیدیم ! در نهایت گفتنی است که آنچه در" بوی خواب" که توسط محمد چرمشیر از نمایشنامه"آرامش از نوعی دیگر" تام استوپارد بازخوانی شده، سعی در به وجود آوردن آدم‌هایی داشته که اگرچه جنگ را به کلام نمی‌طلبند اما در عمل به مقابله با کسی می‌روند که از هیاهوی آن فراری است.
درست مثل کاری که انسان‌ها با مسیح انجام دادند . اما اگر بخواهیم از دایره انصاف هم خارج نشویم سهراب سلیمی، در به تصویر کشیدن دنیای این آدم فراری از هیچ تلاشی فروگذار نکرده، بسیاری از نشانه‎هایی که کارگردان سعی در شناساندن آنها در صحنه داشته به معنا در آمده است. روی صحنه جان گرفته و به دل مخاطب رسیده است فقط ای کاش تحلیل بازی برای نقش اصلی که موتور محرکه نمایش بود بیشتر و بهتر جا می افتاد.


کد خبر: 918658  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

شبکه 3 کنارگذاشتن محمدرضا گلزار از مجری گری یک برنامه تکذیب کرد آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : ناصر کریمان اخبار مربوط به تعطیلی این مسابقه یا تغییر مجری آن را نادرست خواند و تاکید کرد که این مسابقه پخش خود را از هفته‌ آینده از سر می‌گیرد.مدیر گروه اجتماعی شبکه سه درباره تعطیلی موقت این برنامه با اجرای محمدرضا گلزار گفت: «ذات این مسابقه سرگرمی است. بخش‌هایی از این مسابقه هیجان...

اول اسارت، ابتدای آزادی آفتاب نیوز  ۷ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : در خیمه‌گاه امام هم با بیماری سخت امام سجاد (ع)، فرماندهی ادامه راه به زینب کبری (س) واگذار شد. دختری که تربیت شده خانه حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت علی (ع) است، از کودکی حق کشی‌ها بر علیه پدر مادرش را لمس کرده، ظلم‌هایی که به مادر کردند تا منجر به شهادتش شد را  دیده،در مقابلش پدرش...

مردم کهگیلویه و بویراحمد عشق و ارادت خود را به اباعبدالله الحسین(ع) نشان دادند شبستان  ۹ ساعت پیش

مردم کهگیلویه و بویراحمد عشق و ارادت خود را به اباعبدالله الحسین(ع) نشان دادندخبرگزاری شبستان/یاسوج: محرم ماه بيداری و عدالت ‌خواهی است، دنيا در اين ماه عده‌ ای را چنان فريب داد و در خود غرق کرد که فرياد بيداری اولاد رسول الله (صل الله علیه و آله وسلم) را نشنيدند و تا ابد تن به خواری و ذلت سپردند.   همه ملت ها می دانند که شهادت اباعبداالله الحسين (علیه السلام)...

قیام امام حسین (ع) ارزش های دینی و الهی را حفظ کرد شبستان  ۹ ساعت پیش

قیام امام حسین (ع) ارزش های دینی و الهی را حفظ کردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، حجت الاسلام سیدامان الله حسینی صدر، امام جمعه موقت یاسوج ظهر امروز( 29 شهریور ) در جمع عزاداران عاشورای حسینی در محل مصلی امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه)یاسوج، گفت: همان طور که در احادیث به صورت مفصل بیان شده امام حسین (علیه السلام) در آن لحظات آخر که حلقه...

آغاز حرکت عاشورایی هیئت های مذهبی در کهگیلویه و بویراحمد شبستان  ۱۱ ساعت پیش

آغاز حرکت عاشورایی هیئت های مذهبی در کهگیلویه و بویراحمدخبرگزاری شبستان/یاسوج:   همزمان با عاشورای حسینی مردم و هیئت های مختلف مذهبی در استان کهگیلویه و بویراحمد به مرکز شهرها آمدند و با زنجیر زنی و سینه زنی، ارادت خود را به امام حسین (علیه السلام) و یاران باوفایش نشان دادند. قشرهای مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد امروز در قالب دسته‌ های سینه...

اولین رقصنده بزرگ سیاهپوست باله در آمریکا درگذشت+عکس آفتاب نیوز  ۱۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : آرتور میشل، یکی از اولین رقصندگان ساهپوست باله، در سن ۸۴ سالگی در نیویورک از دنیا رفته است.به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این رقصنده پیشتاز که در هارلم نیویورک بزرگ شده بود نقش اول بسیاری از آثار طراح بزرگ رقص جورج بالانچین را به عهده داشت.او در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ یکی از محبوب‌ترین رقصندگان در...

عکس/ خواننده مطرح پاپ در حال توزیع غذای نذری آفتاب نیوز  ۱۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد علیزاده خواننده نام آشنای پاپ، هر ساله در ایام تاسوعا و عاشورا در منزل پدری اش مشغول تهیه نذری و توزیع آن است و امسال هم تصویری از او در حال توزیع غذای نذری منتشر شده است.

سوگواری سراسری در عاشورای حسینی/ مسجدجامع خرمشهر، میزبان ویژه است خبرگزاری فارس  ۱۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار هیأت و مسجد خبرگزاری فارس، دستجات عزادار از بامداد امروز با حرکت در خیابان‌ها و کوچه‌های شهرها و روستاهای کشورمان، بار دیگر در سوگ شهادت سیدالشهدا و ۷۲ دلاور کربلا بر سینه و سر می‌زنند. در تهران، این مراسم همانند سال‌های گذشته در تمام معابر و خیابان‌های پایتخت جریان دارد، اما آیین‌های...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده