تعداد بازدید: ۶۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۱:۰۵
نظارت همگانی میوه مشارکت اجتماعی
    به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در بیست و پنجمین جلسه شورا و در نطق پیش از دستور اظهار داشت: همه ساله 4 آذر زادروز ابونصر فارابی، فیلسوف فرهنگ و نظریه‌پرداز مشارکت مدنی در سده های 3 و 4 را گرامی می داریم.   وی افزود: امروز در حالی از لزوم مشارکت شهروندان و ابزارهای تحقق آن صحبت می کنیم که بیش از یک هزار سال پیش ابونصر فارابی در اثر درخشان خود در فن سیاست یعنی کتاب آرای اهل مدینه فاضله بر تعاون میان افراد و مشارکت مدنی تاکید کرده اند.
  اعطا ادامه داد: فارابی می گوید آدمی نیازمند اجتماع و تعاون است زیرا اجتماع برای قوام زندگانی ضروری است و انسان نمی تواند به سعادت دست یابد مگر در اجتماع با جماعت زیادی که همکاری می کنند و هر یک از آنها یکی از نیازمندی های دیگری را فراهم می سازد.   سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بین دیدگاه های ابونصر فارابی با دیدگاه های اندیشمندان معاصر در حوزه مشارکت شهروندی شباهت های زیادی وجود دارد، خاطرنشان کرد: فارابی جامعه را با وجود افراد، روابط و همکاری بین آنها تعریف کرده است و یا در جایی دیگر ذکر می کند که یکی از نشانه های زندگی جمعی پیوستگی و ارتباط با یکدیگر است.
  اعطا با اشاره به موضوع مشارکت شهروندان در جامعه امروز اظهار داشت: مبحث مشارکت شهروندان در جوامع امروزی توجه بیشتری را در دهه های اخیر به خود جلب کرده است.   وی افزود: جامعه نوین شهری با ویژگی هایی نظیر ناهمگونی جمعیتی، تحرک اجتماعی بالا، تفکیک و قشربندی اجتماعی گسترده و سازماندهی اجتماعی جدید به همراه مطالبات گوناگون و پراکنده سیاسی اجتماعی و مدنی شهروندان زمینه ساز شکل گیری روابط جدید بین آنها و حکومت های محلی یا به عبارتی دولت های شهری شده است.
  وی با بیان اینکه دریافت سنتی از مشارکت و مصادیق آن را می توان با دریافت و درک سنتی از حکومت و مدیریت مرتبط دانست، خاطرنشان کرد: دیدگاه سنتی با بینشی انحصاری مدیریت را در دایره تنگ دولت و سازمان های دولتی محدود می کرد و بی توجه به همکاری های میان بخشی حقوق ناچیزی برای بخش ها و نهادهای مدنی و غیردولتی در اداره امور شهرها قایل می شد و در نتیجه حداکثر مشارکت را نیز در وجود همان اطلاع رسانی تعریف می کرد.
  عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به تعاریف مختلف از حکمرانی شهری گفت: حکمرانی خوب یعنی فرآیند تدوین و اجرای خط مشی های عمومی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با مشارکت سازمان های مردم نهاد، مردم و رعایت اصول شفافیت، پاسخگویی و اثربخشی به گونه ای که ضمن برآوردن نیازهای اساسی جامعه به تحقق عدالت، امنیت و توسعه پایدار منابع انسانی و محیط زیست منجر شود.
  وی در ادامه با اشاره به گزارش برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد گفت: در هر جا دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی به مدیریت امور عمومی پرداخته و نهادهای اداره کننده امور دموکراتیک، سنجش‌پذیر و پاسخگو به نیاز و اولویت های شهروندان بوده توانسته اند با بهبود شرایط زیست امید به زندگی را 10 تا 15 سال افزایش دهند.
  وی با بیان اینکه حکمرانی شهری خوب و سنجش پذیر می تواند مشارکت شهروندان و نهادهای مدنی را به توسعه اقتصادی و اجتماعی شهری جذب کند، افزود: تاکید بر کیفیت زندگی در تعریف حکمرانی خوب از یک سو و پذیرش حضور نهادهای مدنی و شهروندان در فرآیند مدیریت شهری از سوی دیگر بیانگر آن است که اداره امور و رفع معضلات شهری و دستیابی به اهداف مطروحه منوط به هماهنگی و همکاری میان بخشی است.
  اعطا افزود: تاکید بر شفافیت، پاسخگویی و اثربخشی به عنوان مولفه ها و ویژگی های اصلی حکمرانی خوب بیانگر رابطه ای مستقیم میان حق مشارکت شهروندان و نظارت همگانی به عنوان تبلوری از این حق از یک طرف و کارآیی سازمانی از طرف دیگر است.   عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بر اساس حقوق شهروندی واژه فرعی در نظامی که به عنوان حکمرانی خوب معرفی می شود به حساب نمی آید بلکه در قلب و مرکز آن قرار می گیرد، حقوقی که برای همه اقشار جامعه به صورت مساوی در نظر گرفته می شود و می تواند با پشتوانه های قانونی و حقوقی مناسب بستری برای نظارت همگانی و دفاع از حقوق اقلیت ها و دفاع از حقوق مستضعفین جامعه شود.
  اعطا افزود: مدیریت شهری و شهروندان باید به یک چهارچوب مشترک یا به تعبیری یک چشم انداز یکسان از شرایط حال و آینده شهر دست یابند و به آن پایبند باشند و پیام شهروندان که چیزی جز بازخورد عملکرد مدیریت شهری نیست نیز در همین چهارچوب معنا شود.   سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: مدیریت اجرایی آمادگی شنیدن پیام شهروندان را داشته باشند و آن را در فرآیند اصلاح و برنامه ریزی مجدد به کار گیرند و اینکه این احساس در شهروندان تقویت شود که نظارت آنان در مدیریت اصلاح و تغییر و همچنین در افزایش کیفیت خدماتی که به آنان ارایه می شود، اثرگذار است.
  اعطا تاکید کرد: نتیجه تحقق این شروط را می توان در ایجاد احساس مالکیت در شهروندان نسبت به فرایندهای تصمیم گیری و اعتماد به مدیران اجرایی اشاره کرد و این امر به معنای افزایش و ارتقای سرمایه اجتماعی در حوزه درون و برون سازمانی است که در تسهیل فرآیندها کاهش هزینه های تصمیم سازی و نظارت و کارآیی سازمانی بسیار موثر است.
  سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران افزود: تحولات گسترده ای که در زمینه IT‌ و ITC به وجود آمده امکانات گسترده ای در اختیار مدیران و شهروندان در جهت برقراری تعاملی پویا قرار داده است.   سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرد: این رسانه ها با کوتاه کردن و حتی از بین بردن فاصله بین مردم و مدیریت شهری درک بسیاری از امور فنی و تخصصی حوزه شهری را برای شهروندان آسان کرده و مزیت های بسیار زیادی در زمینه سرعت ارایه خدمات شهری به شهروندان و آموزش آنها و نظارت گسترده شهروندان بر برنامه ریزی ها و امور اجرایی، در دسترس بودن مدیران شهری، گردش و جریان آزاد اطلاعات در درون و بیرون سازمان به وجود آورده اند.
  اعطا گفت: شورای اسلامی شهر تهران باید با برنامه ریزی هدفمند در راستای ایفای نقش نظارتی خود امکانات و زیرساخت های لازم را برای یک همکاری موثر، پویا و مستمر میان شهروندان، اعضای شورا و مدیران شهری فراهم کنند تا در قالب آن شهروندان تهرانی در تمام امور مربوط به مدیریت شهری ضمن نظارت مستمر عملا در تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها، تعیین خط مشی ها، برنامه ریزی ها و حل مشکلات و مسایل مربوط به شهر مشارکت کنند.
  وی افزود: در صورت تحقق این امر از طریق نظارت همگانی زمینه و بسترهای توانمندسازی اجتماعی، افزایش مشارکت معنادار شهروندان، رضایتمندی عمومی ذینفعان، ارتقای سطح اعتماد و سرمایه اجتماعی و تواناسازی سیستم برای بهبود مستمر خود در جهت ارتقای سطح سلامت سازمانی و افزایش اثربخشی و کارآمدی فراهم می شود.
  سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به گرامیداشت پنج آذر سالروز تشکیل بسیج مستضعفین و آغاز هفته بسیج تصریح کرد: بسیج جلوه ای از تعاون و مشارکت اجتماعی است. 

کد خبر: 922660  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

اعلام ساعت کار میادین و بازارهای میوه و تره‌بار در نیمسال دوم ایلنا  ۷ دقیقه پیش

اعلام ساعت کار میادین و بازارهای میوه و تره‌بار در نیمسال دوم به گزارش ایلنا، از روز یک شنبه، اول مهر میادین و بازارهای میوه و تره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بار از ساعت ۸ تا ۱۳ و از ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه تا ۱۹ مشغول به کار خواهند بود. میادین و بازارهای میوه و تره‌‌‌‌بار در روزهای جمعه و ایام تعطیل نیز از...

برق جان 23 نفر را طی ۴ ماه در پایتخت گرفت ستاره ها  ۱ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: در چهار ماه نخست سال‌جاری 23 نفر در اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال 96 که تعداد فوت شدگان در اثر برق گرفتگی 34 مورد اعلام شده بود 32 درصدکاهش یافته است. طبق این گزارش...

آمادگی کامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه برای مهرماه ایلنا  ۱ ساعت پیش

آمادگی کامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه برای مهرماهبه گزارش ایلنا، فرنوش نوبخت با بیان اینکه اقدامات و برنامه‌‌‌‌‌ریزی‌‌‌‌های لازم برای طرح استقبال از مهر در شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از مدتی پیش آغاز شده است، گفت: استفاده حداکثری از توان مترو، آمادگی برای اعزام قطارهای فوق‌العاده در زمان‌های...

هیچ پروژه عمرانی بلاتکلیفی در شهر وجود ندارد ایلنا  ۱ ساعت پیش

هیچ پروژه عمرانی بلاتکلیفی در شهر وجود ندارد به گزارش ایلنا، سید محمدعلی افشانی که در حاشیه بازدید میدانی از پروژه احداث ادامه شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی سخن می‌‌‌‌‌‌‌گفت، با اشاره به بازدید ماه قبل خود از این پروژه مهم عمرانی، میزان پیشرفت عملیات اجرایی طی یک ماه گذشته را قابل ملاحظه دانست و ابراز امیدواری...

پیام تسلیت سردار کمالی به مناسبت شهادت سربازان در حمله تروریستی اهواز تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم به دنبال حمله تروریستی صبح امروز به محل برگزاری رژه نیروهای مسلح و شهادت تعدادی از مردم، سربازان و نیروهای مسلح در این حمله تروریستی، سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در پیامی، این حادثه تروریستی را محکوم و شهادت این عزیزان و...

آخرین جزئیات از مجروحین و شهدای حادثه تروریستی اهواز تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزاش سلامت خبرگزاری تسنیم، پیرحسین کولیوند اظهار داشت: اورژانس خوزستان و دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، خدمات درمانی مورد نیاز مجروحین حادثه تروریستی امروز اهواز را به خوبی و با سرعت مناسبی ارائه داده اند و در حال حاضر تعدادی از مجروحین، از بیمارستانهای اهواز ترخیص شده اند.سرپرست سازمان اورژانس...

پاسخ بطحایی به شائبه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان/آخرت را به دنیا نمی‌فروشم شبستان  ۱ ساعت پیش

پاسخ بطحایی به شائبه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان/آخرت را به دنیا نمی‌فروشم  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، سیدمحمد بطحایی در بخش دوم سخنرانی خود در نشست امروز (31 شهریورماه 1397) در پاسخ به پرسش خبرنگار شبستان مبنی بر اینکه آیا طرح نشاط سازی مدارس با وجود مشکلاتی که در مدارس وجود دارد قابل اجرا است، گفت: هیچ وقت نمی توانیم به امید رسیدن شرایط مطلوب طرح های...

آتش نشانان تهران در مدارس مستقر می شوند خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

آتش نشانان تهران در مدارس مستقر می شوند به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ سید جلال ملکی به تشریح خدمات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در آغاز سال تحصیلی اشاره کرد و افزود: خدمات این سازمان به مناسبت فصل بازگشایی مدارس و تامین امینی اماکن مدارس شهر تهران در 3 مرحله 10 روزه در حال اجرا است. وی بیان کرد: در مرحله اول...

هوای تهران بارانی می شود خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

هوای تهران بارانی می شود به گزارش گروه اجتماعی برنا، مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: امروز در مناطق شمال غرب، غرب، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در استان های ساحلی خزر، بارش باران پیش بینی می شود. احد وظیفه افزود: شدت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده