تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۷ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۱:۰۵
نظارت همگانی میوه مشارکت اجتماعی
    به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در بیست و پنجمین جلسه شورا و در نطق پیش از دستور اظهار داشت: همه ساله 4 آذر زادروز ابونصر فارابی، فیلسوف فرهنگ و نظریه‌پرداز مشارکت مدنی در سده های 3 و 4 را گرامی می داریم.   وی افزود: امروز در حالی از لزوم مشارکت شهروندان و ابزارهای تحقق آن صحبت می کنیم که بیش از یک هزار سال پیش ابونصر فارابی در اثر درخشان خود در فن سیاست یعنی کتاب آرای اهل مدینه فاضله بر تعاون میان افراد و مشارکت مدنی تاکید کرده اند.
  اعطا ادامه داد: فارابی می گوید آدمی نیازمند اجتماع و تعاون است زیرا اجتماع برای قوام زندگانی ضروری است و انسان نمی تواند به سعادت دست یابد مگر در اجتماع با جماعت زیادی که همکاری می کنند و هر یک از آنها یکی از نیازمندی های دیگری را فراهم می سازد.   سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بین دیدگاه های ابونصر فارابی با دیدگاه های اندیشمندان معاصر در حوزه مشارکت شهروندی شباهت های زیادی وجود دارد، خاطرنشان کرد: فارابی جامعه را با وجود افراد، روابط و همکاری بین آنها تعریف کرده است و یا در جایی دیگر ذکر می کند که یکی از نشانه های زندگی جمعی پیوستگی و ارتباط با یکدیگر است.
  اعطا با اشاره به موضوع مشارکت شهروندان در جامعه امروز اظهار داشت: مبحث مشارکت شهروندان در جوامع امروزی توجه بیشتری را در دهه های اخیر به خود جلب کرده است.   وی افزود: جامعه نوین شهری با ویژگی هایی نظیر ناهمگونی جمعیتی، تحرک اجتماعی بالا، تفکیک و قشربندی اجتماعی گسترده و سازماندهی اجتماعی جدید به همراه مطالبات گوناگون و پراکنده سیاسی اجتماعی و مدنی شهروندان زمینه ساز شکل گیری روابط جدید بین آنها و حکومت های محلی یا به عبارتی دولت های شهری شده است.
  وی با بیان اینکه دریافت سنتی از مشارکت و مصادیق آن را می توان با دریافت و درک سنتی از حکومت و مدیریت مرتبط دانست، خاطرنشان کرد: دیدگاه سنتی با بینشی انحصاری مدیریت را در دایره تنگ دولت و سازمان های دولتی محدود می کرد و بی توجه به همکاری های میان بخشی حقوق ناچیزی برای بخش ها و نهادهای مدنی و غیردولتی در اداره امور شهرها قایل می شد و در نتیجه حداکثر مشارکت را نیز در وجود همان اطلاع رسانی تعریف می کرد.
  عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به تعاریف مختلف از حکمرانی شهری گفت: حکمرانی خوب یعنی فرآیند تدوین و اجرای خط مشی های عمومی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با مشارکت سازمان های مردم نهاد، مردم و رعایت اصول شفافیت، پاسخگویی و اثربخشی به گونه ای که ضمن برآوردن نیازهای اساسی جامعه به تحقق عدالت، امنیت و توسعه پایدار منابع انسانی و محیط زیست منجر شود.
  وی در ادامه با اشاره به گزارش برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد گفت: در هر جا دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی به مدیریت امور عمومی پرداخته و نهادهای اداره کننده امور دموکراتیک، سنجش‌پذیر و پاسخگو به نیاز و اولویت های شهروندان بوده توانسته اند با بهبود شرایط زیست امید به زندگی را 10 تا 15 سال افزایش دهند.
  وی با بیان اینکه حکمرانی شهری خوب و سنجش پذیر می تواند مشارکت شهروندان و نهادهای مدنی را به توسعه اقتصادی و اجتماعی شهری جذب کند، افزود: تاکید بر کیفیت زندگی در تعریف حکمرانی خوب از یک سو و پذیرش حضور نهادهای مدنی و شهروندان در فرآیند مدیریت شهری از سوی دیگر بیانگر آن است که اداره امور و رفع معضلات شهری و دستیابی به اهداف مطروحه منوط به هماهنگی و همکاری میان بخشی است.
  اعطا افزود: تاکید بر شفافیت، پاسخگویی و اثربخشی به عنوان مولفه ها و ویژگی های اصلی حکمرانی خوب بیانگر رابطه ای مستقیم میان حق مشارکت شهروندان و نظارت همگانی به عنوان تبلوری از این حق از یک طرف و کارآیی سازمانی از طرف دیگر است.   عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بر اساس حقوق شهروندی واژه فرعی در نظامی که به عنوان حکمرانی خوب معرفی می شود به حساب نمی آید بلکه در قلب و مرکز آن قرار می گیرد، حقوقی که برای همه اقشار جامعه به صورت مساوی در نظر گرفته می شود و می تواند با پشتوانه های قانونی و حقوقی مناسب بستری برای نظارت همگانی و دفاع از حقوق اقلیت ها و دفاع از حقوق مستضعفین جامعه شود.
  اعطا افزود: مدیریت شهری و شهروندان باید به یک چهارچوب مشترک یا به تعبیری یک چشم انداز یکسان از شرایط حال و آینده شهر دست یابند و به آن پایبند باشند و پیام شهروندان که چیزی جز بازخورد عملکرد مدیریت شهری نیست نیز در همین چهارچوب معنا شود.   سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: مدیریت اجرایی آمادگی شنیدن پیام شهروندان را داشته باشند و آن را در فرآیند اصلاح و برنامه ریزی مجدد به کار گیرند و اینکه این احساس در شهروندان تقویت شود که نظارت آنان در مدیریت اصلاح و تغییر و همچنین در افزایش کیفیت خدماتی که به آنان ارایه می شود، اثرگذار است.
  اعطا تاکید کرد: نتیجه تحقق این شروط را می توان در ایجاد احساس مالکیت در شهروندان نسبت به فرایندهای تصمیم گیری و اعتماد به مدیران اجرایی اشاره کرد و این امر به معنای افزایش و ارتقای سرمایه اجتماعی در حوزه درون و برون سازمانی است که در تسهیل فرآیندها کاهش هزینه های تصمیم سازی و نظارت و کارآیی سازمانی بسیار موثر است.
  سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران افزود: تحولات گسترده ای که در زمینه IT‌ و ITC به وجود آمده امکانات گسترده ای در اختیار مدیران و شهروندان در جهت برقراری تعاملی پویا قرار داده است.   سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرد: این رسانه ها با کوتاه کردن و حتی از بین بردن فاصله بین مردم و مدیریت شهری درک بسیاری از امور فنی و تخصصی حوزه شهری را برای شهروندان آسان کرده و مزیت های بسیار زیادی در زمینه سرعت ارایه خدمات شهری به شهروندان و آموزش آنها و نظارت گسترده شهروندان بر برنامه ریزی ها و امور اجرایی، در دسترس بودن مدیران شهری، گردش و جریان آزاد اطلاعات در درون و بیرون سازمان به وجود آورده اند.
  اعطا گفت: شورای اسلامی شهر تهران باید با برنامه ریزی هدفمند در راستای ایفای نقش نظارتی خود امکانات و زیرساخت های لازم را برای یک همکاری موثر، پویا و مستمر میان شهروندان، اعضای شورا و مدیران شهری فراهم کنند تا در قالب آن شهروندان تهرانی در تمام امور مربوط به مدیریت شهری ضمن نظارت مستمر عملا در تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها، تعیین خط مشی ها، برنامه ریزی ها و حل مشکلات و مسایل مربوط به شهر مشارکت کنند.
  وی افزود: در صورت تحقق این امر از طریق نظارت همگانی زمینه و بسترهای توانمندسازی اجتماعی، افزایش مشارکت معنادار شهروندان، رضایتمندی عمومی ذینفعان، ارتقای سطح اعتماد و سرمایه اجتماعی و تواناسازی سیستم برای بهبود مستمر خود در جهت ارتقای سطح سلامت سازمانی و افزایش اثربخشی و کارآمدی فراهم می شود.
  سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به گرامیداشت پنج آذر سالروز تشکیل بسیج مستضعفین و آغاز هفته بسیج تصریح کرد: بسیج جلوه ای از تعاون و مشارکت اجتماعی است. 

کد خبر: 922660  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

نخستین و آخرین خاک ایران در اشغال عراق از منظر مردم‌شناسی زن‌ها تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، این اثر یکی از نخستین کتاب‌هایی است که با رویکرد نظری و علمی به جنگ و خاطره به روایت زنان از دوران جنگ تحمیلی در شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین نگاهی مردم شناختی دارد.مینو سلیمی -مردم شناس و نویسنده کتاب با اشاره به آسیب‌های فراوان این دو شهر از جنگ تحمیلی...

دزد شکمو لو رفت آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : درست‌کردن کباب از گوسفندان سرقتی راز سرقت‌های احشام را فاش کرد. پس از سرقت ۵ رأس گوسفند از حوزه کلانتری ۱۲بسیج شاهرود، اکیپی از ماموران این کلانتری به سراکیپی رئیس کلانتری در سطح حوزه مشغول بررسی و کشف سرنخ‌های احتمالی در خصوص این سرقت شدند. ساعات پایانی شب بود که پلیس اعزامی در منطقه...

تجارت با مدارس؛ هزینه‌هایی که از جیب دانش‌آموزان می‌‌رود تسنیم  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، تبعات کنکور نه تنها خانواده‌ها و دانش‌آموزان بلکه مدارس کشور را نیز گرفتار کرده است، دانش‌آموزانی که از سال سوم دبیرستان با استرس دانشگاه زندگی می‌کنند و خانواده‌هایی که برای قبولی فرزندشان در رشته و دانشگاه دلخواه زیربار هزینه‌هایی...

نتایج انحصار در فضای مجازی شفقنا  ۴ ساعت پیش

شفقنا- غلامرضا ظریفیان؛ فعال سیاسی اصلاح‌طلب در نوشتاری با عنوان نتایج انحصار در فضای مجازی در روزنامه اعتماد نوشت؛ عرصه فضای مجازی و لوازمی که همراه با خود آورده، بسیار گسترده است. از این رو انحصار فضای مجازی نه شدنی است و نه مطلوب. در هرجایی که اساسا منع ایجاد کردیم، به لحاظ...

پنتاگون: در سوریه ارتش جدید و نیروی نظامی مرزبانی تشکیل نمی‌دهیم شفقنا  ۴ ساعت پیش

شفقنا- وزارت دفاع آمریکا ضمن تاکید بر ادامه همکاری با کردهای سوریه، خاطر نشان ساخت که یک ارتش جدید یا نیروی نظامی مرزبانی در این کشور تشکیل نخواهند داد.

انفجار مهیب در مالموی سوئد/ هیچ فردی آسیب ندید عصر ایران  ۴ ساعت پیش

رسانه های سوئدی شامگاه پنجشنبه اعلام کردند که در نزدیکی یک ایستگاه پلیس در شهر «مالمو» انفجار مهیبی رخ داد. به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اکسپرس، این انفجار بر اثر یک نارنجک دستی رخ داد. «آنا گورانسون» سخنگوی پلیس به روزنامه سوئدی «آفتونبلادت» گفت: محل انفجار بسته...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 دی خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌چهارشنبه، 27دی) در قسمت پایین قابل مشاهده است: شروط ترامپ عملی نیست/ آمریکا احتمالاً اواخر بهار از برجام خارج می‌شوداندیشکده سوفان در گزارشی پیش‌بینی کرده رئیس‌جمهور آمریکا در موعد بعدی رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه...

تاثیر پاداش‌بازنشستگی درپاداش پایان‌خدمت‌فرهنگیان چند ثانیه  ۵ ساعت پیش

تاثیر پاداش‌بازنشستگی درپاداش پایان‌خدمت‌فرهنگیانسخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: تعیین سقف پاداش بازنشستگی در بودجه ۹۷ تاثیری در پاداش پایان خدمت فرهنگیان ندارد. علی اصغر یوسف نژاد اظهار کرد: حسب شرایطی که در قانون مربوط به امور استخدامی وجود دارد، پاداش پایان خدمت کارمندان دولت بر اساس معدل دریافتی های ۲ سال آخر خدمت ضرب در سی سال محاسبه...

دلالی قبر در بهشت زهرا چند ثانیه  ۵ ساعت پیش

دلالی قبر در بهشت زهرادلالی قبر یکی از حرفه‌ای‌های قدیمی در قبرستان‌های تهران و به ویژه بهشت زهرا است. مسئولان بهشت زهرا از سال‌های دور برای جلوگیری از این سوداگری دست به اقدامات بازدارنده‌ای زده بودند اما این تجارت همچنان رونق دارد

نوستالژی تحصیلی/نیمکت‌های درسی در کلاس‌های قدیمی + تصاویر تسنیم  ۵ ساعت پیش

خبرگزاری تسنیم/یکی از مهمترین خصوصیات نیمکت‌های درسی در کلاس‌های قدیم؛ بزرگی این نیمکت‌ها بود که محصلین سالها بر روی این نیمکت‌ها درس می‌خواندند، بیشترین کاربرد این نیمکت‌ها نیز در دانشسرای عالی سابق بود که چنین نیمکت‌هایی داشت و دانشجویان بر روی آن تحصیل می‌کردند.حال...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده