تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۱ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۲۶
فساد امضاهای طلایی
آفتاب‌‌نیوز :  مسأله امضای طلایی در نظام اداری ایران و فساد در اقتصاد مسأله دیروز و امروز نیست؛ تاسف‌بارتر این‌که هنوز هم امید اندکی به حذف آن وجود دارد. اگرچه آقای رئیس‌جمهوری می‌گوید كه دولت برای فساد به کندن ریشه‌ها، ازجمله امضای طلایی مشغول است اما کیست که نداند هر اقدامی از سوی دولت خود به وجود‌آورنده یک امضای طلایی است.
کار به جایی رسیده که رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید اوضاع فساد در ایران روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود؛ اما غلامرضا شافعی دیگر فعال بخش خصوصی معتقد است فساد به یک بحران خطرناک در کشور تبدیل شده است و به تشریح ابعاد دیگری از آن می‌پردازد. مطالعات مختلف نشان می‌دهد که فساد اداری می‌تواند رشد سرانه تولید ناخالص یک کشور را بین یک تا ۷‌درصد کاهش دهد و نتایج یک مطالعه در مورد اثر فساد بر روی تجارت دوجانبه کشورها نیز در منطقه خاورمیانه بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ نشان می‌دهد که کاهش یک‌درصدی فساد می‌تواند باعث افزایش ۳.
۵۳‌درصدی صادرات کشورها شود و در مورد واردات این رقم، ۲.۲۷‌درصد است.۱.۵‌میلیون نفر در حال مهاجرت «در حال حاضر ۱.۵میلیون نفر در حال تدارک برای مهاجرت از کشور هستند که عمده این افراد نخبگان و قشر تحصیلکرده کشور هستند.» مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران که معتقد است اوضاع فساد روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود، می‌گوید: زیربنای همه مشکلات اقتصادی و اجتماعی فساد است.
بنابراین اگر مبارزه با فساد در دستور کار جدی قرار گیرد، برای تمام چالش‌ها می‌توان نسخه پیچید. رئیس پارلمان بخش خصوصی در حالی مبارزه با فساد را راهکار حل مشکلات کشور می‌داند که به گفته او، از‌ سال ۹۰ قانون مبارزه با فساد در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است؛ ولی روزبه‌روز وضع فساد در کشور نه‌تنها بهبود نیافته، بلکه بدتر هم شده است، پس باید در یک جمله گفت که نباید چرخ را از نو اختراع کرد، بلکه باید دید که دنیا چه کرده و تجربه آن را ملاک عمل قرار دهیم تا بتوانیم با فساد مبارزه کنیم.
 خوانساری که در سومین همایش مبارزه با فساد سخن می‌گفت، با بیان این‌که هر چقدر دولت بزرگتر شده و دستگاه‌های نظارتی عریض و طویل‌تر شوند، نه‌تنها فساد ریشه‌کن نمی‌شود، بلکه بیشتر هم خواهد شد، افزود: بخش خصوصی باید در تصمیمات دولت دخالت داده شده و رسانه‌ها نیز کل حاکمیت را نقد کنند؛ در این حالت است که فساد کاهش می‌یابد و در جهت فسادزدایی در کشور حرکت خواهد شد.
او ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۳.۵‌میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارند که اکثر آنها قشر تحصیلکرده هستند؛ اما پیچیدگی قشر کنونی بیکار کشور ازجمله مسائلی است که اوضاع بیکاری را در جامعه امروز نسبت به جامعه قبلی دشوارتر می‌کند؛ ضمن این‌که رشد منفی سرمایه‌گذاری نیز مزید بر علت شده است و اگر چه ممکن است در برخی فصول ‌درصدی مثبت بوده باشد، اما کماکان رشد سرمایه‌گذاری وجود دارد.
 این فعال بخش خصوصی با بیان این‌که پیش‌بینی شده تا در‌ سال ۵۰‌میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای دسترسی به رشد ۸‌درصدی داشته باشیم، افزود: نظام بانکی کشور یکی از چالش‌های مهمی است که امروز اقتصاد کشور را درگیر کرده و متاسفانه این نظام، قادر به تأمین منابع مالی برای سرمایه‌گذاری و بنگاه‌های اقتصادی نيست.
حذف هر امضا دیواری از فساد را فرو می‌ریزد موضوع امضاهای طلایی و فساد یک بحث بسیار قدیمی در اقتصاد ایران است؛ مشکلی که اقتصاد ما از گذشته تا هنوز با آن دست به گریبان بوده است. اگر چه شواهد و شاخص‌های بین‌المللی وجود فساد اقتصادی در ایران را تأیید می‌کند اما متاسفانه فضایی در جامعه شکل گرفته که فساد موجود را بزرگنمایی می‌کند و تصوری ایجاد کرده که هیچ رابطه و فعالیت اقتصادی در ایران شکل نمی‌گیرد و هیچ امضایی پای هیچ مجوز اقتصادی درج نمی‌شود مگر آن‌که فسادی در کار باشد.
 در این میان برخی از کارشناسان نفتی اقتصاد نفتی ایران را عامل اصلی شکل‌گیری فساد و امضاهای طلایی می‌دانند. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران که بارها و بارها لزوم کاهش بروکراسی‌های اداری را مورد تأکید قرار داده، می‌گوید: حذف هر امضا دیواری از فساد را فرو می‌ریزد؛ چرا که اکنون تورم مقررات داریم.
 او که معتقد است كه گسترش فساد منجر به از بین بردن اعتماد عمومی و نابودی سرمایه اجتماعی در سطح جامعه می‌شود، ادامه می‌دهد: بر این اساس مطالعات مختلف نیز نشان می‌دهد که فساد اداری می‌تواند رشد سرانه تولید ناخالص یک کشور را بین یک تا ۷‌درصد کاهش دهد و نتایج یک مطالعه در مورد اثر فساد بر روی تجارت دوجانبه کشورها نیز در منطقه خاورمیانه بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ نشان می‌دهد که کاهش یک‌درصدی فساد می‌تواند باعث افزایش ۳.
۵۳‌درصدی صادرات کشورها شود و در مورد واردات این رقم، ۲.۲۷‌درصد است. تضعیف امنیت اقتصادی، افزایش فعالیت‌های زیرزمینی، بی‌ثباتی در کشور، اختلال در سرمایه‌گذاری، افزایش هزینه‌های معاملات و انحراف استعدادها تنها بخش کوچکی ازجمله آثار زیانبار فساد در کشور است که این فعال بخش خصوصی بدان اشاره و اعلام کرد: متاسفانه شاهد این هستیم که هزینه‌ها و پیامدهای رفتارهای فسادآلوده به طرق مختلف به جامعه و خصوصا بازیگران اقتصادی و فعالان اقتصادی واقعی و سالم تحمیل می‌شود.
 در چنین محیطی، فعالیت‌های غیرمولد به فعالیت‌های مولد ارجحیت خواهد یافت و تمایل برای ورود به فعالیت‌های تولیدی کاملا کاهش خواهد یافت؛ چراکه برخورداری از کانال‌های دیگر غیر از فعالیت‌های سالم به‌سادگی می‌تواند تحقق یابد. به گفته رئیس پارلمان بخش خصوصی، در چنین شرایطی بنگاه‌های اقتصادی معمولا به جای این‌که درصدد بهبود بهره‌وری باشند، در تلاش برای دستیابی به مجوزهای خاص و دسترسی به موقعیت‌های انسانی هستند و انگیزه کافی برای ارتقای بهره‌وری به وجود نمی‌آید.
 بر این اساس است که مشاهده می‌شود بسیاری از بنگاه‌هایی که در سال‌های اخیر وارد میدان می‌شوند، الزاما کارایی ندارند بلکه بر بال پرواز رانت و فساد سوار می‌شوند.فساد سیستماتیک شد از میان همه داوری‌ها و تعابیر استفاده‌شده از سوی مدیران ارشد دولتی درباره فساد، این جمله رئیس پارلمان بخش خصوصی که گفته است: «رانت و فساد اقتصادی در ایران سیستمی شده و ریشه گرفته» گویاتر از همه است.
البته پیش از این نیز اسحاق جهانگیری نسبت به سیستماتیک‌شدن فساد در کشور هشدار داده بود. فسادی که شافعی می‌گوید به یک بحران خطرناک تبدیل شده است. رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: سقوط اخلاقی مشکل بسیار بزرگی است که کسی به آن توجه ندارد؛ ضمن این‌که در بخش خصوصی توجه جدی و متفاوتی باید داشته باشیم و در این بخش هم باید رعایت کدهای اخلاق حرفه‌ای را حکمفرما كنيم، چرا که اگر این کدها در بخش خصوصی رعایت شود، اعتماد حاکمیت نیز به بخش خصوصی بالا خواهد رفت، بنابراین نیازمندیم که آیین‌نامه اخلاق حرفه‌ای کسب‌و‌کار در بخش خصوصی را تدوین کرده و همه افرادی که در درون گردونه هستند نیز مکلف به اجرای آن شوند.
اما به راستی راهکار مبارزه با فساد در شرایط کنونی چیست. در حالی ‌که دولت سعی دارد تا با بگیر و ببند این زخم کهنه را مداوا کند، شافعی معتقد است كه هزینه‌های ارتکاب فساد را بايد بالا برد؛ این در حالی است که آمار و اطلاعات کشور باید در دسترس عموم قرار گرفته و هزینه‌کرد درآمدهای نفتی و توزیع منابع بانکی باید شفاف‌سازي شود؛ به این معنا که بر کانون‌هایی که مستعد توزیع رانت هستند نیز نظارت شود.
انتشار یافته‌های سنجش فساد ۲۰۱۷ به زودی اما برخلاف مسعود خوانساری که معتقد است اوضاع فساد در ایران روز‌به‌روز وخیم‌تر می‌شود، وزیر اسبق بازرگانی از احتمال بهبود جایگاه ایران در شاخص شفافیت بین‌المللی خبر می‌دهد. به گفته حسن عابدجعفری، یافته‌های سنجش سازمان شفافیت بین‌المللی برای ‌سال ۲۰۱۷ اعلام خواهد شد که این امید وجود دارد که جایگاه ایران در این رتبه‌بندی جدید به‌مراتب بهتر از سال‌های گذشته باشد.
این در حالی است که در سال‌های گذشته تلاش‌های ارزشمندی برای برون‌رفت کشور از این وضع صورت گرفته است.آن‌گونه که این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اعلام می‌کند، صنایع معدنی، دارویی، ساخت‌وساز و انرژی بیش از سایر رشته‌های صنعتی، گرفتار فساد هستند.او با بیان این‌که تنها ۱۸‌درصد کشورها در طول‌ سال گذشته نسبت به ‌سال قبل از آن، توانسته‌اند وضع فساد خود را بهبود بخشند، اضافه کرد: ۲۹‌درصد کشورها بدون تغییر در وضع فساد از سالی به‌ سال دیگر منتقل شده‌اند و ۵۳‌درصد کشور در موضوع فساد وضع بدتری پیدا کرده‌اند.
ضمن اين‌كه ۸۸‌درصد مردم دنیا نسبت به اقدامات دولت‌های خود برای مبارزه با فساد خوشبین نیستند.نرخ ارز در بودجه ۹۷ فسادزا است ارز که بارها تثبیت تصنعی آن مورد انتقاد فعالان بخش خصوصی قرار گرفته بود، گویا حالا حالا‌ها قصد واقعی‌شدن ندارد. دولت در حالی نرخ ارز را در سند دخل و خرج سال ٩٧ حدود ٣٥٠٠ تومان تعیین کرده، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی این نرخ را فسادزا دانسته و می‌گوید كه این نرخ و رانت را توزیع می‌کند.
 محمدمهدی بهکیش با بیان این‌که امواج فساد، دولت‌ها را در خود غرق خواهد کرد، خاطرنشان ساخت: وقتی که ارز در بودجه ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است و این ارز تنها به عده‌ای تخصیص می‌یابد، پس مابقی باید ارز را از بازار آزاد تعیین کنند، پس همین جا فساد شکل می‌گیرد، بنابراین فعالان اقتصادی مجبور هستند که فشار و بار را با پرداخت‌هایی کم کنند.
 او با بیان این‌که دونرخی بودن ارز ریشه فساد است، خاطرنشان کرد: چه منافعی در این نرخ ارز نهفته است که کنده نمی‌شود، یا این‌که چرا باید تعرفه‌ها به یک‌باره امسال افزایش یابد، این در حالی است که تعرفه تفاوت قیمت داخل و خارجی است.افزایش فساد با اقتصاد دولتی افزایش چندبرابری عوارض برای عدم خروج مردم از کشور از دیگر موارد پیشنهادی لایحه بودجه ٩٧ بود که پایش به همایش دیروز باز شد.
بهکیش در این‌باره گفت: این راهکار نیست؛ بنابراین باید تفاهمی با مسئولان کشور صورت گیرد که این ریشه‌های فساد را خشکاند. البته اتاق بازرگانی تهران، مدلی را برای ارزیابی بنگاه‌های اقتصادی که از فساد آزاد هستند، را تهیه کرده که این کار خوبی است و کاری که دولت باید انجام دهد را بخش خصوصی شروع کرده است. او افزود: ما به یک اقتصاد حمایتی در ۱۰۰‌سال گذشته عادت کرده‌ایم، در حالی ‌که باید اقتصاد رقابتی شود.
البته دولت هم علیرغم تاکیدهای مکرر بخش خصوصی مبنی بر اقتصاد رقابتی، کاملا عکس عمل می‌کند. این در حالی است که درجه همبستگی مبارزه با فساد با شفافیت بسیار بالا است.رئیس‌جمهوري عاقبت به خیر نداریم دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی با بیان این‌که باید کشورهایی که در مورد مبارزه با فساد دقیق عمل کرده و رتبه‌های اول دنیا را دارند، بررسی کنيم، گفت: نباید چرخ را از ابتدا اختراع کرد.
نکته دیگر این است که به صورت مرتب گفته می‌شود که ۲۰‌میلیارد دلار قاچاق وجود دارد، در حالی ‌که در کشوری که نیروهای امنیتی آن‌قدر قوی هستند که کوچکترین ذرات را کنترل می‌کنند، چطور می‌شود قاچاق را کنترل نکرد. او ادامه داد: تصور من بر این است که باید با دولت صریح‌تر صحبت کرد، نمی‌شود رئیس‌جمهوری قبول کرده و بگوید که ۲۰‌میلیارد دلار قاچاق در کشور وجود دارد و بگوید که می‌خواهیم با قاچاق مبارزه کنیم، بنابراین تصور من بر این است که در این منجلاب فساد، خود دولت‌ها غرق خواهند شد.
بهکیش با بیان این‌که رئیس‌جمهوری عاقبت به‌خیر نداریم که ریشه‌اش هم در فساد است، گفت: روسای‌جمهوري پس از اتمام کارشان، با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند؛ اگر چه کسانی که بیش از همه زیان می‌دهند، بخش خصوصی و تولیدکنندگان هستند که آنها هم مجبورند برای این‌که کارشان در برخی جاها برای تأمین جامعه راه بیفتد، تن به فساد می‌دهند و این اگر عادت شود، بسیار بد است.
 منبع: شهروند

کد خبر: 922803  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ بخش خصوصی از چالش های «صنعت برق» می گوید  ایران اکونومیست - اقتصادي
▫ تبعات آزاد کردن نرخ ارز  فرارو - اقتصادي

آخرین خبرهای اقتصادي

قیمت کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان نامه  ۳۸ دقیقه پیش

حمید ورناصری با اشاره به اینکه تاکنون گوشت قرمز با ارز مبادله ای ۳۸۰۰ تومان وارد می‌شد، افزود: باوجود افزایش نرخ ارز و تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومان گوشت وارداتی مخلوط گوشت و گوساله با همان قیمت هر کیلو ۳۳ هزار تومان عرضه می شود و تغییر قیمت نخواهد داشت.به گزارش نامه نیوز وی گفت: توزیع گوشت قرمز با قیمت مصوب...

وزیر اقتصاد: وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود بوده است آفتاب نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : مسعود کرباسیان پیش از ظهر امروز در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، فعالان اقتصادی و ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان با اشاره به صادرات ایران و روسیه اظهار کرد: روس‌ها پس از تحریم‌های صورت گرفته بر علیه آن‌ها توسط اتحادیه اروپا و آمریکا، جهت گیری به سمت ایران پیدا کردند و...

قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر دیرتر تصمیم‌گیری می‌شد آفتاب نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمود بهمنی صبح امروز در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، فعالان اقتصادی و ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان که با حضور وزیر اقتصاد و امور دارایی برگزار شد گفت: شرایط ما بسیار متفاوت است، بنابراین همه برنامه‌ها را باید براساس شرایط برنامه‌ریزی کنیم که طبق شرایط اقتصادی و منطقه...

"خانم مارپل" کلاهبردار را به دام انداخت صبا ایران  ۴۷ دقیقه پیش

به گزارش خراسان، زن جوانی با تسلیم شکوائیه ای به دستگاه قضایی، خواستار دستگیری کلاهبرداری شد که با شگردی خاص طلای بدلی را به وی فروخته بود. بررسی های اولیه پلیس حاکی از آن بود که بدل انداز طلا فردی حرفه ای و احتمالا سابقه دار است چرا که او با شگردی خاص و بدون گذاشتن هیچ گونه ردپایی در سایت دیوار...

تکذیب خبر توقیف خودرو‌های وارداتی در گمرک صبا ایران  ۴۷ دقیقه پیش

رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی بوشهر در این باره اظهار داشت: خبر درج شده در فضای مجازی با مضمون توقیف چندین کانتینر حامل انوع خودروهای وارداتی با برند تویوتا در خروجی گمرک بوشهر در شب گذشته مورد تایید پلیس نیست وی گفت: برابر بررسی ها و استعلام پلیس آگاهی ترخیص این خودرو ها قانونی بوده است و برابر...

قاتل 2 جوان ایوانی دستگیر شد پول نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

پول‌نیوز - فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: قاتل ۲ جوان ایوانی در کمتر از۴۸ ساعت دستگیر شده است.سردارنورعلی یاری اظهار داشت:در پی به قتل رسیدن ۲ جوان در شهرستان ایوان و متواری شدن قاتل با توجه به حساسیت موضوع تدابیر لازم توسط پلیس آگاهی استان اتخاذ و تلاش برای دستگیری قاتل فراری آغاز شد.وی...

نفت با جاه‌طلبی قیمتی سعودی‌ها و افت ذخایر آمریکا سر به فلک کشید پول نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

پول‌نیوز - با افت ذخایر و پس از این که رویترز اطلاع داد، عربستان سعودی به دنبال این است که قیمت‌ها را از این هم بالاتر ببرد، قیمت نفت به اوج گرفتن خود تا بالاترین رکوردهای اواخر ۲۰۱۴ ادامه داد.روز پنج‌شنبه، با افت ذخایر انبارهای نفت که درحال نزدیک ‌شدن به میانگین ۵ ساله است و پس از این که...

خسارت جدی سرمای فروردین‌ماه به باغات ۱۷ استان کشور ایلنا  ۵۹ دقیقه پیش

خسارت جدی سرمای فروردین‌ماه به باغات ۱۷ استان کشوربه گزارش ایلنا، محمدعلی طهماسبی امروز در جریان بازدید خود از باغات سرمازده شهرستان دماوند اظهار داشت: سرمازدگی و بارش برف روزهای اخیر به باغات ۱۷ استان کشور از جمله تهران، البرز، سمنان، قزوین، زنجان، آذربایجان‌غربی و شرقی و ... آسیب جدی وارد کرده است. وی افزود: در بازدیدی که از باغات شهرستان‌های...

ارزش واقعی قیمت سکه چقدر است؟ جام نیوز  ۱ ساعت پیش

 گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، بانک مرکزی چند روز قبل پیش‌فروش سکه را آغاز کرد و هدف آن را نیز ایجاد تعادل در بازار سکه اعلام کرد. این پیش‌فروش سکه در روزهایی اتفاق افتاد که دلار روی کاغذ چهار‌هزار و ٢٠٠ تومان بود و گرو‌ه‌هایی که از نظر بانک مرکزی و دولت مستحق دریافت دلار...

دیدار دوستانه ایتالیا- عربستان قطعی شد صبا ایران  ۲ ساعت پیش

ساعتی پیش فدراسیون فوتبال ایتالیا اعلام کرد که برنامه برگزاری دیدار تیم ملی ایتالیا برابر عربستان در تاریخ ۲۸ می در سوئیس نهایی شده و این ۲ تیم دیداری دوستانه را برابر هم برگزار خواهند کرد. ایتالیا گرچه موفق به صعود به جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ نشد، اما دیدارهای تدراکاتی زیادی را پیش رو دارد و بعد از...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده