تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۲ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۳:۴۹
آقای کلانتری! ادب مرد بِه ز دولت اوست
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ این روزها کلیپی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن درگیری لفظی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمانی که زمانی «حفاظت محیط زیست» نام داشت با یکی از نمایندگان مردم در مجلس از حوزه استان خوزستان به تصویر کشیده شده است.کلانتری در کنار محمود حجتی(وزیر جهاد کشاورزی)، نشسته و در پاسخ اعتراض آقای نماینده به صدور مجوز انتقال آب از کارون می گوید: «به تو هیچ ربطی نداره.
.. شما فکر کردی من خانم ابتکارم... لات خونه است، اینجا مگه و... .»از اینکه آیا شأن یک مدیر ارشد آن هم در جایگاه معاونت رییس‌جمهور چنین ایجاب می‌کند تا پاسخ یک نماینده مجلس را که نگران از وضعیت زیست محیطی حوزه انتخابیه خود است، اینگونه بدهد، درمی‌گذرم؛ پیش‌تر در نوشتاری با بررسی دیدگاه‌ها و ادبیات آقای کلانتری به این نکته پرداخته بودم که «کلانتری از دیدگاه مدیریتی در دهه 70 جا مانده است»؛ تصور می‌کنم آن نوشتار نیاز به یک پیوست هم دارد و این پیوست چیزی نیست جز موشکافی و پرداختن به اینکه کلانتری از لحاظ رعایت اصول بنیادین گفتاری در چه دوره‌ای از تاریخ جا مانده است.
.. ؟حجم آب موردنظر کلانتری معادل 15 تا 16 سد به بزرگی سد کرج استاما ماجرای برآشفتن نماینده خوزستانی و پاسخ‌های خارج از عرف کلانتری چه بود؟ گویا در بین سفر جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور به خوزستان، نامه‌ای با امضای آقای کلانتری خطاب به ایشان نگاشته می‌شود و در آن چنین استدلال می‌شودکه اگر مدیریت آبی در بخش کشاورزی استان خوزستان اعمال شود، خوزستان و کارون نه تنها کم آب نیستند بلکه حتی با مازاد آب 3.
08 میلیارد متر‌مکعبی نیز مواجه هستند بنابراین به‌راحتی و بدون هیچ مشکلی «کارون» خواهد توانست سالانه 750 میلیون متر‌مکعب به حوضه‌های دیگر(فلات مرکزی ایران) آب صادر کند؛ کارون خواهد توانست نیاز 450 میلیون متر‌مکعبی آب برای مهار ریزگردها را تامین کند؛ کارون خواهد توانست نیاز 400 میلیون متر مکعبی تالاب‌های بی‌رمق خوزستان را نیز فراهم آورد و البته با تامین سالانه 450 میلیون متر مکعبی آب ورودی به اروند‌رود، همچنان چیزی نزدیک به 1/1 میلیارد متر مکعب «آب جدید!» باقی خواهد ماند که به گفته کلانتری می توان بخشی از آن را به توسعه داد.
.. اما او 3.08 میلیارد مترمکعب آب مازاد دشتهای اطراف کارون را چگونه برآورد و برای مصرف بهینه آن برنامه داده است؟پیش از پرداختن به منبع و منشا این عدد، بهتر است با ابعاد و حجم این مقدار آب آشنا شویم؛ 3.08 میلیارد متر‌مکعب آب، یعنی چقدر؟ برای آنکه شاخصی در ذهن خواننده از این حجم عظیم آبی شکل گیرد، این حجم هنگفت آب به تصور کلانتری، مازاد در دشت خوزستان را با حجم آب ذخیره‌شده در سد کرج مقایسه می‌کنیم؛ حجم مفید مخزن سد کرج در زمان آغاز بهره‌برداری، معادل 200 میلیون متر‌مکعب بوده است.
بر این اساس می‌توان گفت رقم 3.08 میلیارد متر مکعبی مورد نظر آقای دکتر کلانتری، معادل 15 تا 16 سد به بزرگی سد امیرکبیر کرج می‌شود!به عقیده کلانتری، شرکت «توسعه نیشکر خوزستان» سالانه 560 میلیون متر مکعب(2.8 برابر سد کرج)، آب اضافی مصرف می‌کند؛ شرکت‌های «کارون، هفت تپه و میان آب» نیز در مجموع سالانه، رقمی معادل 420 میلیون مترمکعب(2.
1 برابر سد کرج)، مصرف مازاد آب دارند. کشت برنج در استان خوزستان سالانه 1200 میلیون متر مکعب (6 برابر سد کرج)، ازآب کارون را می بلعد و البته اگر صرفه‌جویی در مصرف آب اراضی کشاورزی غیرنیشکری و غیربرنجی در استان خوزستان محقق شود، از این محل نیز سالانه 900 میلیون متر مکعب(4.5 برابر سد کرج)، آب مازاد باقی خواهد ماند.
مجموع این صرفه جویی‌ها همان رقم 3.08 میلیارد متر مکعبی می‌شود که آقای دکتر کلانتری و تیم همکاران‌شان برای مصرف بهینه آن از جمله انتقال آن به فلات مرکزی ایران برنامه‌ریزی کرده و به معاون اول رییس‌جمهور نامه نوشته‌اند. همان نامه‌ای که داد آقای نماینده را درآورد و کلانتری را به چنین واکنشی به دور از ادب و عرف رایج اداری و دیوانی وا داشت‌.
علت سکوت عجیب وزیر کشاورزی در منازعه اخیر چیستاما مسئله اساسی و مورد غفلت واقع‌شده در این نامه و رخداد‌های در پی آن، سکوت «وزارت جهاد کشاورزی است؛ سکوتی که حتی در میان دعوای کلانتری و آقای نماینده هم به شکلی آشکار و جالب نمود یافت. در فیلم پخش شده، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در کنار کلانتری نشسته و پس از آغاز درگیری لفظی، بدون اعتنا به آنچه که در حال روی دادن بر سر مسئله مدیریت مصرف آب است، خود را با چندین خبرنگار در صندلی پشتی مشغول می‌کند.
اگر محاسبات کلانتری و تیم همکارانش در مورد مصرف نامتعادل آبی، آن‌هم به حجم دست‌کم 15 سد به بزرگی سد کرج تنها در دشت خوزستان درست باشد، این وزارت جهاد کشاورزی است که باید پاسخگوی این اتلاف و تاراج منابع آبی باشد اما با فرض درست بودن محاسبات تیم همکاران کلانتری و برجای ماندن 3.08 میلیارد متر مکعب «آب جدید»، این موضوع به هیچ عنوان مجوزی برای اجرای طرح های انتقال آب بین حوضه ای نخواهد بود چرا که بر خلاف نظر کلانتری، این آب هرگز «جدید» نیست.
سهم کارون، اروند و مخازن آب زیرزمینی منطقه بوده و هست که در همه این سالها با بی‌مبالاتی مصرف ‌شده است؛ صرفه جویی‌های مورد نظر کلانتری، بجا و دغدغه‌های او برای احیای تالاب‌ها و مهار ریزگردها و مدیریت درست منابع آبی در بخش کشاورزی درست است اما به شرط آنکه پیشاپیش برای این صرفه‌جویی‌ها، منابع مصرف جدیدی تعریف نشود؛ نکته بسیار مهم دیگر آن است که حتی اگر برآوردهای دکتر کلانتری درست بوده باشد، پیش از تعریف مقاصد جدید برای این حجم عظیم آبی که روی کاغذ برآورد شده، ابتدا باید با اجرایی شدن صرفه‌جویی‌های مد‌نظر ایشان، این حجم عظیم آب را در دنیای واقعی فراهم کرد.
سپس برای انتقال یا اختصاص آن به «توسعه» اقدام کرد؛ به عمل در آمدن صرفه جویی 1.88 میلیارد متر‌مکعبی اراضی کشاورزی نیشکری و غیر نیشکری و البته صرفه‌جویی 1.2 میلیارد متر‌مکعبی ناشی از توقف کشت برنج، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، کارشناسان خبره و مدیران توانمند دارد؛ آیا کشت برنج در بالادست زاینده‌رود در اصفهان، چهار‌محال‌و بختیاری، استان فارس، یزد و سیستان با وجود منع قانونی در این سال ها اجرایی شده که دکتر کلانتری برای ایجاد 3.
08 میلیارد متر‌مکعبی «آب جدید»، شالیکاران خوزستان را بی هیچ برنامه‌ای نشانه گرفته است؟!اصلا کسی فکر نمی‌کند که کلانتری، خانم ابتکار باشد!نکته پایانی که لازم می‌دانم به آن اشاره کنم، تاختن کلانتری به ابتکار در میانه این دعوا بود؛ این رسم برای ما چندان ناآشنا نیست که هر دولت جدیدی، بخش عمده‌ای از مشکلات پیش‌روی خود را ناشی از کارکردهای نادرست دولت قبلی می‌داند؛ دولت آقای روحانی هم از این حقیقت مستثنا نبوده و نیست اما متهم کردن خانم ابتکار از سوی کلانتری، کمی گیج‌کننده و نامفهوم است؟معنای «شما فکر کردی من خانم ابتکارم» را درک نمی‌کنم؛ به بیان دیگر سابقه‌ای در میان دولتمردان نمی‌توان یافت که مدیری از کارکرد‌های مثبت و درست مدیر قبلی خود تبری جسته باشد؛ کلانتری اما چنین شیوه‌ای را برای اولین بار در تاریخ بنیان نهاد.
.. یادم هست که ابتکار در قضیه طرح شیرین‌سازی و انتقال آب دریای کاسپین به سمنان، محکم و استوار حتی در برابر مقام مافوق خود، همان که ابتکار را در جایگاه معاونت خود برگزیده بود یعنی شخص رییس دولت تدبیر ایستاد...یادم هست که ابتکار در برابر جاده‌سازی در جنگل« ابر» در برابر بیش از 150 نماینده مجلس نهم محکم و استوار ایستاد.
.. یادم هست که سازمان حفاظت محیط زیست به واسطه این ایستادگی‌ها و پایمردی‌ها تا لبه انحلال از سوی برخی نمایندگان پیش رفت اما باز هم ابتکار و همکارانش ایستادند و در راستای اجرای شرح وظایف از ماموریت‌ها و مسئولیت‌های سازمانی خود کوتاه نیامدند؛ یادم هست سازمان حفاظت محیط زیست، پرچمدار توقف بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های شمال و اجرای طرح تنفس بود و این ضرورت را با همه مخالفت‌ها و هجمه‌های مافیای جنگل‌خواری به سرانجام رساند.
یادم هست در دوران ابتکار، دوستان و نزدیکان دکتر کلانتری که پرچمدار حمایت و ضرورت تراریخته‌ها بودند، میدانی برای جولان نداشتند و بالاخره یادم هست در افکار عمومی و به‌ویژه نزد کنشگران حوزه محیط زیست و منابع طبیعی، به شوخی ابتکار را تنها مرد کابینه لقب داده بودند... آقای دکتر کلانتری! خیال‌تان آسوده و راحت، هیچ کس فکر نمی‌کند که شما خانم ابتکار هستید.
.. هیچ کس شما را با ایشان مقایسه نکرده و نخواهد کرد چون جنس و فکر شما دو نفر با یکدیگر تفاوت ماهوی و بنیادین دارد.شما با این دیدگاه که «کشور نمی‌تواند معطل محیط زیست بماند» و شما که از ترس «نه گفتن»، نگران «حذف شدن سازمان حفاظت محیط زیست» از چرخه تصمیم‌گیری‌های کلان مدیریتی کشور هستید، هرگز نمی‌توانید حتی برای لحظه‌ای، خود را با ابتکار و اندیشه زیست‌محیطی و توان لابیگری او برای پاسداری از زیست بوم میهن‌مان مقایسه کنید؛ به قول همان نماینده خوزستانی مجلس، « صد رحمت به پدر خانم ابتکار و .
..» بقیه را در فیلم ببینید بهتر است.حنیف‌رضا گلزار؛ عضو هیئت مدیره جمعیت دیده بان طبیعتانتهای پیام/

کد خبر: 924579  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ دعوای آب در کارون  سلامت نیوز - علمي

آخرین خبرهای اجتماعي

انتشار عمومی اطلاعات مدیران ارشد شهرداری خبرگزاری برنا  ۳۱ دقیقه پیش

انتشار عمومی اطلاعات مدیران ارشد شهرداری به گزارش گروه اجتماعی برنا به گفته بهاره آروین عضو شورای شهر تهران، بخش ابتدائی این جلسه، با حضور قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران و فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران (فاوا) ، به موضوع تحقق پرداخت الکترونیکی در سازمان تاکسیرانی اختصاص خواهد داشت. در...

سمیعی به جای قالیباف وارد شهرداری شد خبرگزاری برنا  ۳۱ دقیقه پیش

سمیعی به جای قالیباف وارد شهرداری شد به گزارش گروه اجتماعی برنا ، تا پیش از این انتصاب، حمیدرضا قالیباف با حکم محمدعلی نجفی در این سمت مشغول به فعالیت بود. این اولین انتصاب افشانی پس از انتخاب شدن به عنوان شهردار تهران است.

قتل جوان ۲۱ ساله به دست همسایه/ خودکشی قاتل آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ "محمدرضا آمویی" در تشریح جزئیات این واقعه اظهار داشت: شب گذشته (پنج‌شنبه- ۳ خرداد) مردی ۵۰ ساله در مسکن مهر شرف آباد اسلام آبادغرب که معتاد هم بوده به جوان همسایه خود که ۲۱ سال سن داشته، شلیک می‌کند.وی افزود: این شلیک که با اسلحه کلت انجام می‌شود پس از اصابت گلوله به قلب جوان ۲۱...

بازداشت زورگیر خیابان ولنجک هنگام سرقت از یک شهروند آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ "عباسعلی ابراهیمی" با ارجاع چندین فقره شکایت از سوی شهروندان ساکن محدوده ولنجک، در خصوص سرقت و زورگیری های مکرر از آنها، تیمی از ماموران این یگان وارد ماجرا شده و به بررسی موضوع پرداختند.ماموران گشت انتظامی هنگام گشت‌زنی متوجه درگیری میان دو مرد شده که با حضور ماموران، یکی از طرفین...

دانشجویان دکتری ورودی قبل از ۹۵ وام ضروری ویژه دریافت می کنند شبکه ایران  ۳۹ دقیقه پیش

ایران آنلاین / صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تاکید داشت : ثبت «وام های تحصیلی ویژه دکتری» نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۷-۹۶ (سه ماهه بهار)، «ضروری ویژه دکتری» و «ضروری عادی» از تاریخ یک خرداد تا ۲۰ خرداد امکان پذیر است. این وام برای بهره مندی دانشجویان مستعد...

هشدار شهرداری نسبت به کلاهبرداری در قالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک ایلنا  ۱ ساعت پیش

هشدار شهرداری نسبت به کلاهبرداری در قالب خرید فروش و فروش طرح ترافیکبه گزارش ایلنا، در این اطلاعیه‌ای با اشاره به بسته شدن پرونده کارت‌های شناور رایگان در طرح ترافیک جدید آمده است: در سال ۹۶ بالغ بر ۱۰ هزار کارت شناور بین دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مختلف توزیع شد. این کارت‌ها در سال‌های قبل با توجیهات خاص امنیتی و اجرایی رواج یافته بود اما...

شهردار تهران از شوش و خراسان بازدید کرد ایلنا  ۱ ساعت پیش

شهردار تهران از شوش و خراسان بازدید کردبه گزارش ایلنا، سید محمدعلی افشانی در این بازدید به همراه حسن رباطی معاون امور مناطق و همچنین رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌‌‌الملل شهرداری تهران از ساعت ٢٢ به صورت سرزده از تعدادی از محلات از جمله میدان شوش، خیابان خراسان، محله مینابی و ... بازدید کرده و در جریان روند کار شهرداری و بازآفرینی...

وقتی آگهی استخدام سازمان حفاظت محیط زیست باعث "شاخ درآوردن انسان" می‌شود تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ هر کس حق دارد در مورد دانش من شک کند، الا یک مورد، من دکترایم را مورد تنوع گیاهی پارک ملی گلستان نوشته‌ام و تا به حال دو جلد کتاب و چندین مقاله بزرگ علمی در مورد این پارک منتشر کرده‌ام.حدود 10 گونه گیاهی جدید از پارک شرح داد‌ه‌ام؛ حدود...

نوعی آگهی‌ که جرم است/سرقتی در ایران که یک پرونده هم ندارد تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سردار سرتیپ دوم پاسدار امیر رحمت الهی - فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی با اشاره به انتشار مطلبی با عنوان «حراج نسخ خطی»، ضمن قدردانی از دوستداران میراث‌فرهنگی و اهالی رسانه در انتقال سیاست‌های راهبردی یگان حفاظت و سازمان میراث‌فرهنگی...

۸۰ درصد مشکلات کشور مربوط به تحریم های داخلی است شبستان  ۱ ساعت پیش

۸۰ درصد مشکلات کشور مربوط به تحریم های داخلی استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، حجت الاسلام محمد مختاری ظهر امروز ( 4 خرداد) در خطبه های نماز جمعه بیرجند اظهار کرد: انبیاء الهی آمدند تا با انسان سازی و کمک به تزکیه و رشد، انسان را به جایگاه شایسته و زندگی ابدی برسانند.   وی با بیان اینکه باید با تزکیه به سمت انسان کامل شدن...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده