تعداد بازدید: ۲۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۲ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۹:۲۹
نیاز به برنامه‌ریزی برای دوران پس از پوتین
نویسنده: ناتالیه نویگایرده دیپلماسی ایرانی: ولادیمیر پوتین اعلام کرده که برای انتخابات در ماه مارس آینده کاندید خواهد شد. او با چالشی جدی روبه رو نیست و بک دوره شش ساله دیگر در انتظار او خواهد بود. هیچ کدام از اینها شوکه کننده نیست اما این سوال را ایجاد می کند که روسیه به کدام سمت می رود و چگونه می توان با آن تعامل کرد.
قبل از سال 1991، به سختی می شد پایان اتحاد جماهیر شوروی را پیش بینی کرد. امروز تقیبا هیچ کس نمی تواند پایان دوران پوتینیسم را متصور شود. فرض اصلی در بین مقامات غربی و کارشناسان و حتی خود روس ها این است که پوتین برای مدتی طولانی بر سر کار خواهد بود. او بر شعله های میلیتاریستی ملی دمیده، موقعیت داخلی اش را تثبیت کرده و نفوذ روسیه را در جهان افزایش داده است.
او تا کنون عالی کار کرده است اما می تواند همین طور ادامه دهد؟ روایت های دوگانه و متناقض درباره روسیه چیز تازه ای نیست. روزنامه نگار روس زمانی از بوریس یلتسین پرسید اوضاع روسیه چطور است؟ او فریاد زد: خوب! زمانی که روزنامه نگار از او خواست تا بیشتر توضیح دهد و جوابی طولانی تر بدهد، یلتسین بلندتر فریاد زد: «خوب نیست.
» آنچه بلافاصله پس از اعلام کاندیداتوری مجدد پوتین نیز شنیده می شود بار دیگر به ظهور روایت های واگرا منجر خواهد شد. کارشناسان آمریکایی، اروپایی و روسی پس از پایان جنگ سرد به مدتی طولانی با این سوال روبه رو بودند که آیا روسیه می تواند انتقام این تحقیر را بگیرد؟ اغلب می گفتند که این کار ممکن است.
پوتین خودش انتخاب دیگری جز این دوگانگی باقی نگذاشته است و چنین برخوردی منطقی جلوه می کند. پس از تظاهرات بزرگ 2011-2012 او نیاز داشت که مشروعیت سیاسی جدیدی را بیابد. سرنگونی ویکتور یوشچنکو در سال 2014 در اوکراین در نتیجه قیامی مردمی این فرصت را در اختیار پوتین قرار داد: تردید غرب در سوریه، او را متقاعد کرد که می تواند از کارت کریمه در برابر ایالات متحده استفاده کند به جای اینکه از این مساله هراس داشته باشد.
روسیه امروز درگیر جنگ در سوریه و اوکراین است و این کاملا عادی است نه فازی که باید از آن عبور کرد. جامعه روسیه در آغوش تفکرات تهاجمی ناسیونالیستی و احساسات ضدغربی است. روسیه هیچ علاقه ای به حل شدن موقعیت های کشمکش ندارد و استفاده از نیروی نظامی را کلیدی برای دستیابی به اهدافش در سیاست خارجی می بیند.
تولید ناخالص داخلی روسیه ممکن است به اندازه ایتالیا باشد و آنها در ایجاد تنوع اقتصادی شکست خورده اند اما پوتین با بالا بردن اعتبار بین المللی خود این کمبودها را جبران کرده است. او توجهات را از ضعف های داخلی روسیه به نفاط ضعف غرب تغییر داده است. ضعف هایی که این روزها با ریاست جمهوری ترامپ بدتر نیز شده است.
پوتین در وضعیت خوبی نیست اما او برای مدتی طولانی در قدرت خواهد بود. اقلیت مخالف هیچ چیزی برای از بین بردن این حالت پایدار ندارد. پوتین به عنوان رئیس جمهور یا نخست وزیر به اندازه ای که لئونید برژنف در قدرت بود، در راس روسیه بوده است. برژنف همان کسی بود که اتحاد جماهیر شوروی را به پایان استراتژیک اش رساند.
در پایان دور بعد حضور در قدرت، پوتین 71 ساله خواهد شد. حتی بدون تغییر در قانون اساسی قابل تصور است که او همچنان در تا سال 2030 در مقام ریاست جمهوری باقی بماند زمانی که او 77ساله خواهد شد. روسیه پیش از این حکومت پیرمردها را تجربه کرده و پایان خوبی نداشته است. پوتین با مشکل جانشینی در شرکت های دولتی روبه رو است همانند دوران برژنف.
همان طور که در اواخر دهه 80، قیمت جهانی نفت پایین بود این روزها هم اوضاع به همین ترتیب است. فرار مغزها در روسیه به ویژه در بین استعدادهای جوان شایع است. درحالی که این کشور صدای نفس های چین را در بغل گوشش احساس می کند. طرح پوتین برای اتحادیه اوراسیا یک پوسته خالی است. گزافه گویی های ناسیونالیستی ممکن است به ضرر خود کشور تمام شود و پوتینیسم مقوله ای است که بهترین روزهایش تمام شده است.
چطور می توان با روسیه تعامل کرد؟ پاسخ به این بستگی دارد که کدام یک از دو روایت های روسیه را ترجیح می دهید. در هر صورت متحدان غربی باید مطمئن باشند که همه گزینه ها در رابطه با موفقیت روسیه در جنگ با اروپا را درنظر داشته باشند. به هرحال حالت تهاجمی اروپا در روسیه به این زودی به پایان نخواهد رسید. در واقع مسکو معتقد است که می تواند از ضعف نظم بین الملل مبتنی بر سازمان ملل بهره ببرد.
این مساله در قلب سیاست های مسکو نسبت به اروپا و خاورمیانه قرار دارد. از سوی دیگر اگر فرض کنیم که پوتینیسم نفس های آخر خود را می کشد آماده شدن برای تغییرات مهم در روسیه منطقی خواهد بود. اگر کسی خود را برای فروپاشی سیستم شوروی آماده کرده بود اجتناب از اشتباهات امکان پذیر بود. در تئوری برای مدرنیزاسیون و ثبات، روسیه انتخاب دیگری جز اروپا ندارد.
وقتی که زمان مناسب فرا برسد روسیه باید با پیشنهاد بسته ای از سوی غرب روبه رو شود تا شرایط سخت تسهیل شود. از جمله چیزهایی که در این بسته باید گنجانده شود خروج کامل نیروهای خارجی از اوکراین، گرجستان و مولداوی خواهد بود. در سناریوی اول، پوتین با قدرت سیستماتیک روسیه روبه رو خواهد بود که تجسمی کامل است.
سیستم یک روز خواهد توانست جایگزینی برای او بیابد. وسواس درباره پوتین یک دام است. روس ها ممکن است در آرزوی استانداردهای زندگی غربی باشند اما آنها علاقه ای واقعی به دموکراسی یا همکاری با اروپا ندارند. سناریوی دوم یا همان پایان پوتینیسم، به شکاف سیاسی بیشتری در این کشور خواهد انجامید که باعث می شود غرب بتواند از این موقعیت استفاده کند.
روس ها احساس نزدیکی بیشتری به اروپایی ها نسبت به چینی ها خواهند داشت. آنها می خواهند در جامعه ای عادی زندگی کنند نه اینکه مدام درگیر پارانویایی از نوع نوشته های جورج اورول باشند. به نظر سناریوی اول بسیار واقع بینانه تر است. در سناریوی دوم اما امیدهایی وجود دارد که می توان در جستجوی آن بود. پوتین این هفته اعلام نامزدی خود را در محلی جالب انجام داد: شهر نیژنی نووگورد، جایی که آندری ساخاروف، برنده جایزه صلح نوبل آنجا زندگی می کرد و برژنف در سال 1980 او را به دلیل اعتراض به جنگ شوروی در افغانستان دستگیر کرد.
یک دهه بعد، فوران تحولات در روسیه ممکن است آن قدر زیاد باشد که هیچ کس تصورش را هم نکرده باشد. منبع: گاردین/ مترجم: روزبه آرش

کد خبر: 925088  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

عملیات انتقام‌جویانه ایران در قبال حادثه تروریستی اهواز آغاز شده است ستاره ها  ۴۳ دقیقه پیش

عملیات انتقام‌جویانه ایران در قبال حادثه تروریستی اهواز آغاز شده است به گزارش ستاره ها به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ محسن رضایی پیش از ظهر امروز در آیین رونمایی از بازی ویدئویی "تکاور" با اشاره به دیدار خود  با یکی از خانواده‌های مجروحان حادثه تروریستی اهواز اظهار کرد: پس از حادثه تروریستی اهواز به این شهر سفر کردم و در بیمارستان از نزدیک جویای...

روایت یک نماینده مجلس از تلاش لاریجانی برای تصویب «FATF» در مجلس تسنیم  ۵۴ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، سوم مهر) پارلمان عنوان کرد که دو لایحه از لوایح الحاق ایران به کارگروه اقدام مالی (FATF) برای بررسی‌های بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود.ارجاع دو لایحه الحاق ایران به «FATF»...

طهرانچی: دانشگاه یک سازمان رزم علمی است تسنیم  ۵۴ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس طی سخنانی اظهار داشت: بهمن امسال انقلاب چهل ساله می‌شود و به بلوغ خود می‌رسد. انقلاب ما به چهل سالکی که رسید دست محرومین عراق و سوریه و یمن را گرفت. امروز دفاع...

برگزاری مرحله دوم رزمایش اقتدار عاشورایی با اجتماع۶۰۰ هزار نفری/ رکورد خدمت‌رسانی بسیج در... شبستان  ۵۴ دقیقه پیش

برگزاری مرحله دوم رزمایش اقتدار عاشورایی با اجتماع۶۰۰ هزار نفری/ رکورد خدمت‌رسانی بسیج  در رزمایشبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ پاسدار ر محمد حسین سپهر، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در برنامه تهران ۲۰ در خصوص کشفیات کالاهای احتکار شده توسط بسیج اظهار داشت: با تفاهم نامه‌ای که با سازمان تعزیرات حکومتی امضا شد خیل بسیجیان عزیز در سراسر کشور به کمک این سازمان شتافتند...

ابراز محبت ترامپ به روحانی/او مرد دوست داشتنی است! شبستان  ۵۴ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری شبستان، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی به همتای ایرانی خود ابراز محبت کرد.   بنابراین گزارش، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پیام خود در توئیتر نوشت: «به رغم درخواست ها، من برنامه ای برای دیدار با رئیس جمهور ایران حسن روحانی ندارم. ممکن است روزی در...

ترامپ: هیچ برنامه‌ای برای ملاقات با رئیس‌جمهور روحانی ندارم؛ شاید روزی در آینده / مطمئنم او... نامه  ۱ ساعت پیش

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا، در توئیتی نوشت هیچ برنامه ای برای ملاقات با حسن روحانی رییس جمهور ایران ندارد.به گزارش  نامه نیوز، ترامپ در توئیت خود نوشت: «با وجود درخواست ها، من هیچ برنامه ای برای ملاقات با رییس جمهور روحانی ندارم؛ شاید روزی در آینده؛ مطمئنم او انسانی بسیار دوست داشتنی است.»حسن...

دبیر شورای امنیت روسیه فردا وارد تهران می‌شود نامه  ۱ ساعت پیش

دبیر شورای امنیت روسیه. فردا وارد تهران خواهد شد تا به نمایندگی از کشورش در مذاکرات درباره افغانستان مشارکت کند.به گزارش نامه نیوز به نقل از اینترفکس، مرکز رسانه‌ای شورای امنیت روسیه اعلام کرد که «نیکولای پاتروشف» دبیر این شورا، فردا -چهارشنبه- برای مشارکت در مذاکرات درباره افغانستان، عازم تهران خواهد...

عربستان سعودی از یمن شکست خواهد خورد خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

عربستان سعودی از یمن شکست خواهد خورد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علی‌اکبر ولایتی»، رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با عنوان «دفاع همچنان باقیست» که صبح امروز در تالار شهیدمطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، گفت: برای بنده...

نظر زیباکلام درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : صادق زیباکلام در گفتگو با روزنامه آرمان در پاسخ به سوالی درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ در سازمان ملل، گفت: من معتقدم آقای روحانی با دونالد ترامپ دیدار نخواهد کرد و احتمال این مساله در حد صفر خواهد بود.وی در پاسخ به سوال دیگری درباره هزینه و فایده قطع رابطه چندین ساله ایران و آمریکا...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده