تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۲ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۹:۲۹
نیاز به برنامه‌ریزی برای دوران پس از پوتین
نویسنده: ناتالیه نویگایرده دیپلماسی ایرانی: ولادیمیر پوتین اعلام کرده که برای انتخابات در ماه مارس آینده کاندید خواهد شد. او با چالشی جدی روبه رو نیست و بک دوره شش ساله دیگر در انتظار او خواهد بود. هیچ کدام از اینها شوکه کننده نیست اما این سوال را ایجاد می کند که روسیه به کدام سمت می رود و چگونه می توان با آن تعامل کرد.
قبل از سال 1991، به سختی می شد پایان اتحاد جماهیر شوروی را پیش بینی کرد. امروز تقیبا هیچ کس نمی تواند پایان دوران پوتینیسم را متصور شود. فرض اصلی در بین مقامات غربی و کارشناسان و حتی خود روس ها این است که پوتین برای مدتی طولانی بر سر کار خواهد بود. او بر شعله های میلیتاریستی ملی دمیده، موقعیت داخلی اش را تثبیت کرده و نفوذ روسیه را در جهان افزایش داده است.
او تا کنون عالی کار کرده است اما می تواند همین طور ادامه دهد؟ روایت های دوگانه و متناقض درباره روسیه چیز تازه ای نیست. روزنامه نگار روس زمانی از بوریس یلتسین پرسید اوضاع روسیه چطور است؟ او فریاد زد: خوب! زمانی که روزنامه نگار از او خواست تا بیشتر توضیح دهد و جوابی طولانی تر بدهد، یلتسین بلندتر فریاد زد: «خوب نیست.
» آنچه بلافاصله پس از اعلام کاندیداتوری مجدد پوتین نیز شنیده می شود بار دیگر به ظهور روایت های واگرا منجر خواهد شد. کارشناسان آمریکایی، اروپایی و روسی پس از پایان جنگ سرد به مدتی طولانی با این سوال روبه رو بودند که آیا روسیه می تواند انتقام این تحقیر را بگیرد؟ اغلب می گفتند که این کار ممکن است.
پوتین خودش انتخاب دیگری جز این دوگانگی باقی نگذاشته است و چنین برخوردی منطقی جلوه می کند. پس از تظاهرات بزرگ 2011-2012 او نیاز داشت که مشروعیت سیاسی جدیدی را بیابد. سرنگونی ویکتور یوشچنکو در سال 2014 در اوکراین در نتیجه قیامی مردمی این فرصت را در اختیار پوتین قرار داد: تردید غرب در سوریه، او را متقاعد کرد که می تواند از کارت کریمه در برابر ایالات متحده استفاده کند به جای اینکه از این مساله هراس داشته باشد.
روسیه امروز درگیر جنگ در سوریه و اوکراین است و این کاملا عادی است نه فازی که باید از آن عبور کرد. جامعه روسیه در آغوش تفکرات تهاجمی ناسیونالیستی و احساسات ضدغربی است. روسیه هیچ علاقه ای به حل شدن موقعیت های کشمکش ندارد و استفاده از نیروی نظامی را کلیدی برای دستیابی به اهدافش در سیاست خارجی می بیند.
تولید ناخالص داخلی روسیه ممکن است به اندازه ایتالیا باشد و آنها در ایجاد تنوع اقتصادی شکست خورده اند اما پوتین با بالا بردن اعتبار بین المللی خود این کمبودها را جبران کرده است. او توجهات را از ضعف های داخلی روسیه به نفاط ضعف غرب تغییر داده است. ضعف هایی که این روزها با ریاست جمهوری ترامپ بدتر نیز شده است.
پوتین در وضعیت خوبی نیست اما او برای مدتی طولانی در قدرت خواهد بود. اقلیت مخالف هیچ چیزی برای از بین بردن این حالت پایدار ندارد. پوتین به عنوان رئیس جمهور یا نخست وزیر به اندازه ای که لئونید برژنف در قدرت بود، در راس روسیه بوده است. برژنف همان کسی بود که اتحاد جماهیر شوروی را به پایان استراتژیک اش رساند.
در پایان دور بعد حضور در قدرت، پوتین 71 ساله خواهد شد. حتی بدون تغییر در قانون اساسی قابل تصور است که او همچنان در تا سال 2030 در مقام ریاست جمهوری باقی بماند زمانی که او 77ساله خواهد شد. روسیه پیش از این حکومت پیرمردها را تجربه کرده و پایان خوبی نداشته است. پوتین با مشکل جانشینی در شرکت های دولتی روبه رو است همانند دوران برژنف.
همان طور که در اواخر دهه 80، قیمت جهانی نفت پایین بود این روزها هم اوضاع به همین ترتیب است. فرار مغزها در روسیه به ویژه در بین استعدادهای جوان شایع است. درحالی که این کشور صدای نفس های چین را در بغل گوشش احساس می کند. طرح پوتین برای اتحادیه اوراسیا یک پوسته خالی است. گزافه گویی های ناسیونالیستی ممکن است به ضرر خود کشور تمام شود و پوتینیسم مقوله ای است که بهترین روزهایش تمام شده است.
چطور می توان با روسیه تعامل کرد؟ پاسخ به این بستگی دارد که کدام یک از دو روایت های روسیه را ترجیح می دهید. در هر صورت متحدان غربی باید مطمئن باشند که همه گزینه ها در رابطه با موفقیت روسیه در جنگ با اروپا را درنظر داشته باشند. به هرحال حالت تهاجمی اروپا در روسیه به این زودی به پایان نخواهد رسید. در واقع مسکو معتقد است که می تواند از ضعف نظم بین الملل مبتنی بر سازمان ملل بهره ببرد.
این مساله در قلب سیاست های مسکو نسبت به اروپا و خاورمیانه قرار دارد. از سوی دیگر اگر فرض کنیم که پوتینیسم نفس های آخر خود را می کشد آماده شدن برای تغییرات مهم در روسیه منطقی خواهد بود. اگر کسی خود را برای فروپاشی سیستم شوروی آماده کرده بود اجتناب از اشتباهات امکان پذیر بود. در تئوری برای مدرنیزاسیون و ثبات، روسیه انتخاب دیگری جز اروپا ندارد.
وقتی که زمان مناسب فرا برسد روسیه باید با پیشنهاد بسته ای از سوی غرب روبه رو شود تا شرایط سخت تسهیل شود. از جمله چیزهایی که در این بسته باید گنجانده شود خروج کامل نیروهای خارجی از اوکراین، گرجستان و مولداوی خواهد بود. در سناریوی اول، پوتین با قدرت سیستماتیک روسیه روبه رو خواهد بود که تجسمی کامل است.
سیستم یک روز خواهد توانست جایگزینی برای او بیابد. وسواس درباره پوتین یک دام است. روس ها ممکن است در آرزوی استانداردهای زندگی غربی باشند اما آنها علاقه ای واقعی به دموکراسی یا همکاری با اروپا ندارند. سناریوی دوم یا همان پایان پوتینیسم، به شکاف سیاسی بیشتری در این کشور خواهد انجامید که باعث می شود غرب بتواند از این موقعیت استفاده کند.
روس ها احساس نزدیکی بیشتری به اروپایی ها نسبت به چینی ها خواهند داشت. آنها می خواهند در جامعه ای عادی زندگی کنند نه اینکه مدام درگیر پارانویایی از نوع نوشته های جورج اورول باشند. به نظر سناریوی اول بسیار واقع بینانه تر است. در سناریوی دوم اما امیدهایی وجود دارد که می توان در جستجوی آن بود. پوتین این هفته اعلام نامزدی خود را در محلی جالب انجام داد: شهر نیژنی نووگورد، جایی که آندری ساخاروف، برنده جایزه صلح نوبل آنجا زندگی می کرد و برژنف در سال 1980 او را به دلیل اعتراض به جنگ شوروی در افغانستان دستگیر کرد.
یک دهه بعد، فوران تحولات در روسیه ممکن است آن قدر زیاد باشد که هیچ کس تصورش را هم نکرده باشد. منبع: گاردین/ مترجم: روزبه آرش

کد خبر: 925088  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

حملات گسترده به فرودگاه الحدیده نامه  ۲۲ دقیقه پیش

به گزارش نامه نيوز، نیروهای یمنی با حمله موشکی به تجمع ارتش آل سعود در منطقه الصحن در السدیس واقع در نجران شماری از مزدوران را به هلاکت رساندند.بر اساس این گزارش یک زره پوش پی ام پی متعلق به مزدوران آل سعود با موشک هدایت شونده یمنی ها در جبهه «نهم» منهدم و سرنشینان آن کشته و زخمی شدند. همچنین یک خودروی...

گزارش نتانیاهو به کابینه اسرائیل در خصوص رایزنی های ضد ایرانی نامه  ۲۲ دقیقه پیش

به گزارش نامه نيوز،«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تماس‌های تلفنی تازه و جداگانه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر تاکید کرد که «اسرائیل با حضور نظامی ایران و هم پیمانان آن در سوریه کنار نخواهد آمد».به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو...

ماجرای «ویلای لواسان» چیست؟ خبرگزاری برنا  ۲۴ دقیقه پیش

ماجرای «ویلای لواسان» چیست؟ به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «محمدجواد معتمدی» دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی در ارتباط با نامه‌ای که این تشکل دانشجویی به تازگی در خصوص ویلای لواسان منتشر کرده است، اظهار کرد: گزارش این نامه‌ای که به دادستان تهران نوشته و در فضای مجازی منتشر شده است امروز رسانه‌ای...

نمایندگان به دیدار رهبری می روند خبرگزاری برنا  ۲۴ دقیقه پیش

نمایندگان به دیدار رهبری می روند به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، طبق روال سال‌های گذشته در سالگرد آغاز به کار مجلس، نمایندگان چهارشنبه 30 خرداد ماه با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند.  

عضو موتلفه: احمدی‌نژاد رنگ عوض کرد/دیروز مقابل رهبری ایستاد، امروز به عنوان مدافع ولایت جلو... آفتاب نیوز  ۲۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : احمد کریمی اصفهانی درباره ضرورت حفظ انسجام ملی و دوری از تنش‌های سیاسی در شرایط فعلی کشور گفت: عامل بخش عمده مشکلات و شرایط فعلی خودمان هستیم، بدعهدی‌ها و مشکلاتی که آمریکا ایجاد کرده است قابل پیش‌بینی بود ولی ما متاسفانه در داخل به جای اینکه تحریم‌های آنها را را خنثی کنیم، خودمان یکی...

چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟ آفتاب نیوز  ۲۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : داستان تخلفات میلیاردی در واردات خودرو از تیر ماه سال گذشته کلید خورد. از جایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش واردات خودرو را از تیر تا دی ماه ۱۳۹۶ متوقف کرد تا دستورالعمل ساماندهی واردات خودرو تصویب و اجرایی شود.اما ظاهرا در این بازه چند ماهه توقف ثبت سفارش اتفاقاتی رخ داده که...

شوک «موسویان» از درک سیاسی راننده اسنپ / رئیس‌جمهور واقعی آمریکا نتانیاهو است شبکه ایران  ۳۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین /   عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تاکید کرد: ترامپ با خروج از برجام ضمن اینکه شانس همکاری‌های منطقه‌ای با ایران را کشت، ایران را به سمت بلوک شرق هل داد ضمن اینکه تشنج در روابط ایران و آمریکا را هم افزایش داد. به گزارش ایلنا، سیدحسین موسویان طی سخنرانی...

علیرضا رحیمی: نیروی انتظامی تا نهادینه شدن اماکن تجمعات در میان مردم، مدارا کند شبکه ایران  ۳۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین /  یک عضو هیات رییسه مجلس تعیین محل‌هایی برای برگزاری تجمعات را گامی رو به جلو و در جهت نظم و انضباط دادن به درخواست مردم دانست و گفت: باید ضمن پرهیز از هرگونه عجله و فشار در محدود کردن مکان‌های برگزاری تجمعات، نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی با افزایش ظرفیت خود نسبت...

نشانه های جهش در بولینگ البرز ایرنا  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، شواهد نشان می دهد که با وجود زیر ساخت های اندک ورزش بیلیارد و بولینگ درالبرز، دست اندرکاران این بخش اهتمام ویژه ای در پرورش استعدادها داشته اند که حاصل آن تربیت ورزشکارانی توانمند برای عرصه های بین المللی و کشوری است.کسب یک هزار و 819 مدال رنگارنگ جهانی، آسیایی و کشوری توسط ورزشکاران...

سرپرست فرمانداری: آب 50 هکتار از باغ های گیلانغرب تامین شد ایرنا  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار ایرنا، کوروش محمودیان روز دوشنبه در نشست بررسی مسایل و مشکلات حوزه آب و کشاورزی گیلانغرب اظهار داشت: برابر تصمیم های اتخاذ شده، با تامین آب مورد نیاز برای کشت دوم محصولات زراعی در پایاب سد سراب نیز در سطح 700 هکتار موافقت شد.وی افزود: کشاورزان این شهرستان می توانند پس از انعقاد قرارداد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده