تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: جمعه،۲۴ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۶:۳۰
ایجاد مدارس کوچک پایدار در روستاهای محروم
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، دومین سمپوزیوم معماری پویا از 5 الی 7 اردیبهشت ماه سال آینده با رویکرد فرم، رنگ طلیعه درخشندگی در معماری ،شهر زنده بازتعریف امروزما از معماری شهری و مدرسه کوچک اما پایدار در پژوهشگاه نیرو تهران برگزار می شود. در دومین سمپوزیوم ، 3 کارگاه معماری،شامل کارگاه طراحی سازه های پارامتریک، کارگاه انرژی های تجدید پذیر و کارگاه معماری پایدار برای علاقه مندان در نظر گرفته شده است.
همچنین غرفه های موجود در نمایشگاه در فضایی بالغ بر 1300 متر برای ارائه محصوات ساختمانی پیش بینی شده که شرکت ها می توانند از امکانات چند رسانه ای متفاوتی در سمپوزیوم دوم معماری پویا بهره مند شوند.   ایجاد مدرسه ای برای کودکان کار در ابتدای مراسم رونمایی از پوستر سمپوزیوم دوم معماری پویا، پویا میزانی برگزار کننده ضمن بیان این نکته که ترمه رسانه با سابقه 9 ساله در زمینه ارائه محصولات ساختمانی در نظر دارد با برگزاری همایش های ملی در سطح بین المللی و دعوت از معماران و متخصصان جهانی نمایشگاه و معرفی متریال های روز و متناسب کشورمان به معماری آشفته موجود و بازار معماری کمک کند، گفت:در اولین سمپوزیوم معماری افتخار داشتیم تا از دکتر آرمین محسن دانشگر رئیس دانشگاه وبستر ویندعوت کنیم.
او ادامه داد: همچنین توانستیم از درآمدهای حاصل از اولین سمپوزیوم معماری پویا،مدرسه ای را برای کودکان کار درراستای کاهش آسیب های اجتماعی راه اندازی و بعلاوه به جامعه یاوری و موسسه خیریه ایلیا کمک کنیم.   جامعه امروز از نداشتن اندیشه معماری رنج می برد نیما کیوانی  معمار و نامزد دریافت جایزه معمار سال2017 در ادامه با بیان اینکه امروز در معماری بیش از هرچیز نیازمند اندیشه هستیم گفت: آنچه در آموزش معماری با آن دست و پنجه نرم می کنیم بحث فرم گرایی در معماری بدون در نظر گرفتن اندیشه ای معمارانه است.
جامعه امروز معماری ما از نداشتن اندیشه معماری رنج می برد. او ادامه داد: فرم بیان فیزیکی معمار برای ارائه فضا معماری است اما آیا هر فرمی معماری است؟ متاسفانه امروز شاهد این هستیم که 90 درصد فرم ها در خوشبینانه ترین حالت تنها ساختمان است و فرم معماری نیست. کیوانی ادامه داد: در ایجاد یک فرم باید در معنا که تولید فضاست ببینیم ، چه اتمسفری ایجاد می شود.
در واقع قرارگیری افراد در فضا و دریافت اتمسفرحاکم بر آن در نگاه روانشناختی برخورد افراد با جامعه را می سازد در واقع در ابعاد کلان معماری نقش موثری در روحیه و رفتار انسان در یک جامعه دارد. این معمار با اشاره به اینکه ما در معماری فراموش کردیم که برای انسان ها فضایی را خلق می کنیم و روحیه آن ها را باید در اولویت قرار دهیم گفت: بعد اجتماعی معماری می گوید در شهرهای سنتی معماری دارای ساختارهای ثابت بوده ایم.
این ساختارها زنده و موجب پویایی شهر می شدند و به شکل کلی این شهر بود که خود را احیا می کرد. اما امروز شاهد آن هستیم که با از بین رفتن عرصه های همگانی ، نابودی درختان، تراکم های بالا در کوچه های 6 متری و غیره، تهران به شهری برای ماشین تبدیل شده است نه انسان. او زیاده روی در ساخت یک بنا را نوعی ناهنجاری دانست و افزود: گاهی اوقات انقد در یک بنا آنقدر زیاده گویی میکنیم که مخاطب سردرگم می شود ، امروز دغدغه معماری فرم نیست ، زمانی معماری را تنها فرم می دانستند در حالی که امروز بستر و رفتار معماری تاثیرگزارتر است.
او در پایان خاطرنشان کرد: هرگاه در معماری به سمتی  حرکت کردیم  که یک بنا در عین زیبایی فرمی، چه کمکی می تواند به شهر و مخاطبان خود داشته باشد،  آن زمان است که معماری تبدیل به یک ارزش افزوده برای شهر می شود.به همین منظور شرکت در سمپوزیوم معماری پویا که دغدغه های شهر را مورد بررسی قرار خواهد داد برای جامعه معمار مفید و موثر خواهد بود.
نمایشگاه و کارگاه های تخصصی در دومین سمپوزیوم معماری پویا علی راد، معمار و دبیر دومین سمپوزیوم معماری پویا پس از رونمایی از پوستر دومین سمپوزیوم معماری پویا در رابطه با این همایش عنوان کرد: برای سمپوزیوم دوم دو موضوع کلی و یک موضوع اجتماعی در نظر گرفته شده است.به این ترتیب که در خصوص معماری پویا و تاثیر المان هایی که می تواند در آن موثر باشد دو موضوع فرم و رنگ و باز تعریف معماری در حوزه شهر زنده را در نظر گرفته ایم.
او ادامه داد: در دومین سمپوزیوم از ویلیام آلسوپ معمار پیشرو وخلاق بین المللی دعوت کردیم تا در حوزه فرم و رنگ برای علاقه مندان سخنرانی کنند همچنین در ادامه مهندس آرمین محسن دانشگر با نگاهی شرقی جایگاه  فرم و رنگ  را در کشور ما بیان خواهند کرد. راد با بیان اینکه در دومین سمپوزیوم قرار است ی جریان سازی داشته باشیم و پس از ارائه مطالب قضاوت را برعهده مخاطبان قرار دهیم گفت: در این نشست از دانشجویان و علاقه مندان نیزدعوت می شود تا در موضوعات مطرح شده با ما همفکری کنند و سپس خروجی آن را در سمپوزیوم در معرض بحث قرار خواهیم داد.
دبیر سمپوزیوم معماری پویا اضافه کرد: امیدواریم در حوزه شهر زنده بتوانیم ازپروفسور یانگل دعوت به عمل آوریم و از حضورشان بهرمند شویم. در حوزه مدرسه کوچک و پویا در نظر داریم به عنوان یک مسابقه از علاقه مندان دعوت کنیم و نتایج را بعد از تصمیم گیری به وزارت اموزش و پرورش ارائه دهیم. امروز فضای زنده شهری نداریم سهیل قدیری یکی از مشاورین کمیته علمیضمن بیان اینکه در این سمپوزیوم مخالف اکثرکارهایی که در سایر سمپوزیومها اتفاق می افتد هستیم، گفت:  بسیاری از نمایشگاه ها به یک رویه شارلاتانیسم منجر شده است.
به عنوان مثال در این نمایشگاه ها برای جذب مخاطب وعده مدرک خاصی را می دهند که نه امتیاز دانشگاهی دارد و نه ارزشی که فرد بتواند بگوید در فلان سمپوزیوم حضور داشته ام. او ادامه داد: در سمپوزیوممعماری پویا به دنبال حواشی نیستیم و طبق تعریف سمپوزیوم که به معنی نشستی صمیمانهضمن ارائه مبحثی علمی است، در این سمپوزیوم همین روند را دنبال خواهیم کرد و نتیجه آن را در قالب یک بیانیه از دستاوردها می آوریم.
قدیری یادآور شد: مالکیت عرصه عمومی موضوعی است که سال هااز منظر شهروندی و حکومتی فراموش شده و امروز شهر را تبدیل به مکانی بدون حرکت، خسته کننده و خاکستریکرده است. او با بیان اینکهفراموش کرده ایم  که فضای شهر، فضایی عمومی است گفت :ساختمانی که من به عنوان مالک خصوصی می سازم تنها درونش متعلق به من است اما بیرون و رفتار آن متعلق به شهروندان است اما متاسفانه قوانین شهرسازی به این مسائل اهمیتینمی دهند.
این مهندس معمار اضافه کرد:  شهر برای مردم است و در این راستا تحرکات اجتماعی باید در شهرها اتفاق بیافتد. اما در عمل خیابان های عریضی برای اتومبیل داریم و پیاده رو های باریکی برای شهروندان ساخته ایم. به عنوان مثال در چهار راه ولیعصر ماشین را به سطح خیابان آورده ایم و مردم را به زیر زمین انتقال دادیم در صورتی که سطح شهر مملو از عرصه های بکر اجتماعی و فرهنگی است که مخاطبان آن ها مردم هستند.
قدیری با اشاره به اینکه امروز فضای زنده شهری نداریم ادامه داد: این موضوع موجب شده که امروز مالکان و قانونگذاران دیگر به مقوله فرم و رنگ در معماری اهمیت ندهند. بنابراین هنگامی که صحبت از معماری پویا می کنیم در واقع از کلیتی سخن می گوییم که شامل بسیاری از فاکتورها می شود. به همین منظور در دومین سمپوزیوم معماری پویا با توجه به فرصت کمی که وجود داردبر روی فرم و رنگ و فضای زنده شهری متمرکز خواهیم شد بعلاوه در پیرامون آن، کارگاه ها و پنل هایی خواهیم داشت که به معماری شهری می پردازد.
ایجاد مدارس کوچک پایدار، دستاورد سمپوزیوم معماری پویا مهندس احمدکریم خانی بهادر دبیر اجرایی و مجری برگزاری دومین سمپوزیوم معماری پویا با بیان اینکه در سمپوزیوم دوم در نظر داریم تسهیلات بهتری را به مخاطبان خود ارائه دهیم گفت: به لحاظ مکانی دومین سمپوزیوم در محل پژوهشگاه نیرو تهران برگزار خواهد شد که طبیعتا دسترسی را آسان می کند.
همچنین در این سمپوزیوم توانستیم فضا نمایشگاه را گسترش داده و به این ترتیب از شرکت های بیشتری برای حضور در نمایشگاه دعوت به عمل آوریم. او ادامه داد: خوشبختانه در سمپوزیوم دوم اتفاق های بهتری با ایجاد اتاق های فکر، کمیته های علمی و جلسات هم اندیشی اتفاق افتاد که موضوعات و رویکردهای سمپوزیوم را مورد بحث و تبادل نظر قرار می دهد.
مهندس کریمخانی بهادربا اشاره به اینکه 3 کارگاه تخصصی در حوزه سازه های پارامتریک، انرژی های تجدید پذیر و معماری پایدار خواهیم داشت عنوان کرد: در کنار این کارگاه ها در نظر داریم در روزهای 5 الی 7 اردیبهشت ماه سال 97 نمایشگاه تجاری محصولات ساختمانی را داشته باشیم که می تواند به تولیدکنندگان و معماران کمک شایانی کند.
سید کاظم سید مراد مدیر انجمن صنفی کارفرمایی طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی و خارجی شهر تهرانضمن اشاره به این نکته که در این انجمن سعی کرده ایم تا از جنجال های سیاسی دوری کنیم  و کارها را به شکل مستقل جلو ببریم عنوان کرد: از ابتدای شروع به کار انجمن کار را با این نگاه  آغاز کردیم که درعین حفظ و صیانت از استقلال خود بتوانیم از افراد فعال و صاحب نظر در موضوع معماری دعوت به همفکری کنیم.
او ادامه داد: اکنون زیرساخت های خوبی فراهم شده تا در گروه های مختلف تاثیر گذار باشیم که یکی از این فعالیت ها تشکیل یک نهاد حقوقی برای داوری و حمایت از پیمانکاران است. بعلاوه در زمینه بیمه و آموزش با تشکیل کمیسیون هایی درصدد رفع مشکلات موجود هستیم. سید مراد با اشاره به اینکه سال هاست انجمن در حوزه معماری کودک فعالیت دارد و در آینده نزدیک آن را به یک طرح ملی در مدارس تبدیل می کند از تشکیل سامانه ثبت پروژه های معماری خبر داد و گفت: این سامانه که تحت نظر وزارت تعاون و به شکل یک نهاد مستقل و رسمی تشکیل شده است قابلیت ثبت پروژه ای معماری و طرح های معماران را دارد.


کد خبر: 927407  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

رحیم‌مشایی بازداشت شد شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران از بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی خبر داد. رییس دفتر رییس دولت دهم حسب دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران توسط مامورین پلیس دستگیر و به منظور انجام تحقیقات بازداشت شد.

ابتکار: آمار بیکاری در بین دختران تحصیلکرده دانشگاهی سه برابر مردان است شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: آمار بیکاری در بین دختران تحصیلکرده دانشگاهی دو تا سه برابر آقایان است و امیدواریم آنها مهارت‌های کاری را نیز فراگیرند.به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه ابتکار در جلسه امضای تفاهم نامه این معاونت با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری...

آتش سوزی یک فروندکشتی فلزی در گناوه+عکس آفتاب نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : فرماندار گناوه گفت: این حادثه ساعت 17 و 40 دقیقه امروز در اتاق فرماندهی کشتی رخ داد اما با وجود حضور خدمه‌، به کسی آسیب نرسید.علی پاک نژاد افزود: باحضور آتش نشانی اداره بندر و آتش نشانی شهر گناوه آتش ساعت 18 و 30 دقیقه مهار و از سرایت آتش به موتورخانه کشتی و شناورهای همجوار جلوگیری شد.وی...

رحیم مشایی بازداشت شد خبرگزاری فارس  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، رحیم مشایی به دستور بازپرس دادسرای عمومی تهران امروز برای انجام تحقیقات بازداشت شد.

کاهش 71 درصدی زمان تعمیرات در شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

مدیرعامل ایساکو از کاهش 71 درصدی زمان تعمیرات در شبکه نمایندگی های ایران خودرو خبر داد و گفت: پیش از این میانگین زمان تعمیر خودرو در شبکه بالا بوده که درحال حاضر به 1/8 روز رسیده که این نتیجه با بهبود شاخص های رضایت مشتریان محقق شده است. سیدرضا حسینی گفت: تکریم مشتریان از اولویت های راهبردی گروه صنعتی...

مهندس یکه زارع خبر داد عرضه دومین خودرو پسابرجامی در سال 97 چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از عرضه دومین ثمره پسابرجامی در صنعت خودرو در سال 97 خبر داد و گفت: محصول پژو 301 در سال آینده با بیش از 50 درصد ساخت داخل وارد بازار خواهد شد. 95 درصد از بدنه این خودرو ساخت داخل است. به گزارش ایکوپرس مهندس هاشم یکه زارع در بازدید وزیر صنعت از ایران خودرو و رونمایی...

مرد همسركش رواني است روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار ما، ظهر 27‌ارديبهشت‌ماه امسال قاضي مدير روستا، بازپرس ويژه قتل دادسراي امور جنايي تهران با تماس تلفني مأموران كلانتري‌157 مسعوديه از قتل زن ميانسالي با خبر و همراه تيمي از كارآگاهان اداره دهم پليس آگاهي راهي محل شد. تيم جنايي در محل حادثه كه طبقه‌چهارم ساختمان مسكوني...

درگيري مرگبار 2 كارگر افغاني روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار ما، ساعت 23:23 نيمه شب چهارم اسفندماه امسال مأموران كلانتري‌106 نامجو باتماس تلفني كاركنان بيمارستان امام حسين (ع) از مرگ مشكوك مرد جواني با خبر و راهي محل شدند. مأموران روي تخت بيمارستان با جسد خونين مرد 26 ساله افغاني به نام عبدالله روبه‌رو شدند كه با اصابت چاقو به گردنش...

جسد ناشناسی که داخل رودخانه کن کشف شد ستاره ها  ۱ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم: ساعت ۱۸:۳۱ نهم اسفند سال جاری مأموران کلانتری ۱۴۱ شهرک گلستان در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام کردند جسد مجهول‌الهویه یک مرد در دهکده المپیک، بعد از میدان ورزش، داخل رودخانه کن کشف شده است که به سرعت بازپرس امور جنایی تهران به همراه اکیپ تشخیص...

خواب تازه محیط زیست برای یوز پلنگ آسیایی؛ تکثیر یوز در اسارت تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حمید ظهرابی امروز در نشست خبری این سازمان درباره سرنوشت پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اظهار کرد: حفاظت از یوزپلنگ آسیایی یک پروژه بین‌المللی با UNDP بوده است.وی خاطرنشان کرد: شرکت میراث پارسیان به عنوان همکار این پروژه وارد شده بود، بنابراین...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده