تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: شنبه،۲۵ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۰:۰۲
۱۲ پیش بینی «اکونومیست» درباره سال ۲۰۱۸
اکونومیست در توصیف سال 2018 از عبارت «اعصاب خردکن» استفاده و اعلام کرده است: سال آینده، سال تلاش مردم دنیا برای گریز از تنش های سیاسی و آشفتگی های تکنولوژیک خواهدبود. البته اکونومیست برای سال 2018 نوید رشد اقتصادی قابل قبولی را نیز داده است.به گزارش نامه نیوز و به نوشته این نشریه، چالش هسته ای کره شمالی، گفت و گوهای «برگزیت»، اصلاحات اقتصادی چین، انتخابات میان دوره ای آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری در برزیل و مکزیک، سال 2018 را به سالی حیاتی تبدیل کرده است.
این نشریه پیش بینی کرده در سال آینده میلادی شاهد نبردهای جذاب برای اثرگذاری و ایده ها باشیم. در کل تحولات سال 2018 در قالب 12 رویداد دسته بندی شده است.12 پیش بینی «اکونومیست» درباره سال 2018 در کنار رویدادهای سیاسی مورد اشاره، المپیک زمستانی کره جنوبی و جام جهانی فوتبال روسیه نیز از دیگر روندهای کلیدی سال 2018 هستند.
اما جالب ترین بخش این گزارش، پیش بینی خداحافظی با برخی رهبران جهان در این سال است. نشریه انگلیسی «اکونومیست» جدیدترین ویژه نامه سالانه خود را تحت عنوان «جهان در سال 2018» منتشر کرد. به گزارش این نهاد سال 2018، سالی «اعصاب خردکن» خواهدبود. در سال آینده تلاش مردم دنیا در راستای گریز از تنش های سیاسی و آشفتگی های تکنولوژی است.
البته در سال 2018 می توان نیم نگاهی به رشد اقتصادی قابل قبول و رویدادهای جهانی شامل المپیک زمستانی و جام جهانی فوتبال داشت. در این رابطه دنیل فرانکلین، ویراستار «جهان در 2018»، می گوید: «سال آینده در بسیاری از جنبه ها همچون چالش هسته ای کره شمالی، گفت و گوهای «برگزیت»، اصلاحات اقتصادی چین، انتخابات میان دوره ای آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری در برزیل و مکزیک، حیاتی خواهدبود.
در این سال شاهد نبردهای جذاب برای اثرگذاری، ایده ها و رهبری خواهیم بود.» در جدیدترین گزارش سالانه «اکونومیست»، 12 روند مهم جهانی برای سال 2018 پیش بینی شده است که در ادامه این گزارش به طور اجمالی توضیح داده خواهندشد.1. ترامپیسم و مکرونیسمدر سال 2018 شامل دو نوع جهان بینی متفاوت خواهیم بود که در رقابت با یکدیگر قرار دارند.
دونالد ترامپ با اولویت قرار دادن آمریکا، شعار «نخست آمریکا» را در دستور کار خود قرار داده است. امانوئل مکرون اما نوعی از قراردادهای اجتماعی را که منطبق با جهانی شدن هستند، قول داده است، قراردادهایی که در کنار افزایش رقابت و کارآفرینی از کارگرهایی که شغل های خود را از دست داده اند، حمایت خواهد کرد. به گزارش «اکونومیست»، ماکرون نمونه امروزی شده تدی روزولت است؛ رییس جمهوری اسبق آمریکا که بیشترین سهم را در «عصر ترقی» داشت.
2. انتخابات تعیین کننده؛ برزیل، مکزیک، ایتالیا و میان دوره ای آمریکاهر 12 سال یک بار، دو انتخابات مهم و تعیین کننده آمریکای لاتین، برزیل و مکزیک، همزمان می شوند. در بزرگ ترین سال انتخاباتی منطقه آمریکای لاتین، در این دو کشور و سایر کشورهای منطقه، رای دهندگان نوسازی سیاسی و پایان فساد را طلب خواهندکرد.
از طرفی یک انتخابات آشفته در ایتالیا، بهبود اقتصادی این کشور را با چالش رو به رو خواهدساخت. در آمریکا، دموکرات ها می توانند در رقابتی نزدیک برای تصاحب کرسی های «مجلس نمایندگان» پیروز شوند و راه را برای به دادگاه کشاندن ترامپ فراهم سازند.3. سور و سات سیاسی و اقتصادی المپیک زمستانی کره جنوبی و جام جهانی فوتبال در روسیهاین دو رقابت بسیار مهم، توجه جامعه جهانی را به خود جلب خواهدکرد.
کره جنوبی المپیک زمستانی را در سایه برنامه های هسته ای کره شمالی برگزار خواهدکرد. روسیه نیز در برهه حساسی از روابط این کشور با غرب و اندکی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که نتیجه آن پیروزی ولادیمیر پوتین است، رقابت های جام جهانی فیفا را برگزار می کند. در هر دوی این رویدادها، شاهد تقابل ورزش با سیاست خواهیم بود.
4. خداحافظی با رهبران فرسوده ژاپن، کوبا و عربستان سعودیامپراتور ژاپن، آکیهیتو، رییس جمهوری کوبا رائول کاسترو و پادشاه عربستان، شاه سلمان رهبرانی هستند که در سال جدید آماده می شوند تا از سمت خود کناره گیری کنند. در این رابطه تعداد زیادی از رهبران جهان که مدت ها است بر مسند قدرت تکیه زده اند (همچون نیکولاس مادورو در ونزوئلا) سعی خواهندکرد همچنان موضع خود را حفظ کنند.
5. رشد اقتصادی متوازن شده جهان10 سال پس از بحران مالی 2008، یک حس خوشایند فراگیر در اقتصاد جهان شروع خواهدشد. گرچه برای بسیاری سال 2018 می تواند به معنای آغاز بهبود واقعی اقتصاد باشد، اما در واقعیت ممکن است روند بهبود به انتهای خود رسیده باشد: به عقیده کارشناسان، اقتصاد جهان تمایل دارد هر 8 تا 10 سال، وارد رکودی عمیق شود.
آخرین رکود مربوط به سال 2008 است. پرسشی که مطرح می شود این است که دلیل اصلی رکود بعدی چیست؟ اتخاذ سیاست های انقباضی شدید و سریع توسط بانک های مرکزی.6. زمانی حساس برای سیاست جهان؛ برگزیت، نفتا و کره شمالیگفت و گوهای پراسترس «برگزیت» در پاییز 2018- زمانی که توافق نهایی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا باید صورت گرفته باشد- به اوج خواهدرسید، چرا که پارلمان ها باید در زمان مقرر یعنی مارس 2019 آن را به تصویب برسانند.
بنابراین احتمال دست نیافتن به توافق برگزیت بالا است. در سال 2018 مشخص خواهدشد که آیا توافق تجارت آزاد «نفتا» از فشارهای حمایت گرایانه دونالد ترامپ نجات پیدا خواهدکرد یا خیر. مهم تر از همه، در سال آینده رییس جمهوری ترامپ باید درخصوص برنامه های هسته ای کره شمالی تصمیم بگیرد.7. سال کلمات مخففدر سال آینده قوانین جدید اتحادیه اروپا در مورد داده ها (GDPR) و تامین مالی (PSD, MiFID2) اجرایی خواهدشد.
کنفرانس تغییرات آب و هوایی در لهستان (COP24) نیز در راستای فرآیند توافق پاریس برگزاری می شود. بوتان قصد دارد برنامه «خوشبختی عظیم ملی (GNH)» را برای کسب و کارهای خود اجرایی کند. پیشرفت های تکنولوژی مهم همچون نسل جدیدی از تکنولوژی های تلفن همراه (5G) با شروع المپیک زمستانی رونمایی خواهندشد. هوش مصنوعی (AI) نیز در مناطق بیشتری به کار گرفته خواهدشد.
8. روند معکوس تکنولوژی:سیاستمداران با وضع جریمه ها، مقررات و تفسیر سختگیرانه تر از قوانین رقابتی (سیاستی که معادل امروزی دوران آنتی تراست آمریکا است) غول های تکنولوژی همچون فیسبوک، گوگل و آمازون را به تکاپو خواهندانداخت. همچنین فشارهای بیشتری برای شفافبت منبع و درستی محتوای آنلاین به وجود خواهدآمد. شرکت هایی که به دنبال تملک دارایی هستند نیز تحت نظر بیشتر سازمان های آنتی تراست قرار خواهندگرفت.
9- کشورهای آسیایی در صدر لیگ هادر سال 2018 قهرمانی برای کشورهای آسیایی است، نه در فوتبال بلکه در بسیاری از زمینه های دیگر. بر این اساس پیش بینی شده است رشد اقتصادی بوتان در جهان سرآمد باشد؛ چین جایگاه ایتالیا را از لحاظ تعداد میراث های جهانی به ثبت رسیده در یونسکو بگیرد و هند برنامه بلندترین مجسمه جهان خود را تکمیل کند.
10. نشانه هایی از زمان؛ از اوج زاد و ولد تا ماجراجویی در فضا و دریادر سال 2018، تعداد نوزادان متولدشده در سراسر جهان کاهشی چشمگیر خواهدداشت (مفهوم peak baby)؛ تعداد سفینه هایی خصوصی برای فرستادن توریست به ماه افزایش خواهدیافت، ترجیحات مصرف کنندگان به خودروهای بزرگ اسپرت فروش انواع دیگر خودروهای جدید را قبضه خواهدکرد و از بزرگ ترین کشتی جهان «Prelude FLNG» رونمایی خواهدشد.
11. دوره جدید پزشکیمورخان علم پزشکی معتقدند سال 2018 پیشرفت های پزشکی- همچون درمان براساس ِDNA- محقق خواهند شد. برجسته ترین اتفاق سال 2018، تایید اولین دستکاری دارویی RNA. که یک کلاس جدید از داروها را معرفی می کند خواهدبود. درمان های ژنی و تغییرات ژنی از دیگر پیشرفت های پزشکی در سال های 2018 است.12. کلمه سالفیلم «مری پاپینز باز می گردد» با بازی امیلی بلانت، همزمان با صدمین سالروز تحقق حقوق زنان در بریتانیا اکران خواهدشد.
خانم بنکس، حامی حقوق زنان در این فیلم، مطمئن است فرآیندهای سیاسی که توسط زنان از سال 1964 ایجاد شده در این فیلم نشان داده خواهدشد. منبع: انتخاب var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 927851  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

افزایش قیمت خودروهای وارداتی در سال آینده کلید خورد تسنیم  ۱۲ دقیقه پیش

 فرهاد احتشام زاده در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه  با ابلاغ بخشنامه جدید دولت در حذف گری مارکت ها بازار خودروهای وارداتی عملاً در آشفتگی به سر می‌برد، اظهارداشت: در روزهای پایانی سال قیمت برخی از خودروهای وارداتی کاهش یافت و همین امر مردم را به کاهش بیشتر...

تسهیلات رونق تولید فقط به 36 درصد بنگاه‌های متقاضی رسید + جدول تسنیم  ۱۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس جدیدترین آمار تا پایان دی ماه امسال در قالب تأمین مالی بنگاه های تولیدی کوچک، متوسط و طرح های نیمه تمام با پیشرفت بالای 60 درصد در راستای اقتصاد مقاومتی حدود 41 هزار و 666 واحد تولیدی برای تسهیلات رونق تولید ثبت نام کرده اند که در نهایت 20 هزار و 394 واحد...

طلا به کدام جهت می‌رود؟ اقتصاد ایران آنلاین  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش ایسنا، بازار طلا در هفته جاری شاهد رویدادهایی خواهد بود که مهمترین آنها، نشست کمیته بازار آزاد فدرال آمریکا است. پیش بینی می شود سیاستگذاران آمریکایی در این نشست نرخهای بهره را ۲۵ واحد دیگر افزایش دهند.  از میان ۱۹ کارشناس بازار که در نظرسنجی طلای وال استریت شرکت کردند، ۸ نفر یا ۴۲...

جزئیات ثبت نام طرح ترافیک 97/ آغاز ثبت‌نام از امروز اقتصاد ایران آنلاین  ۲۵ دقیقه پیش

مدیر واحد صدور آرم سازمان حمل ونقل وترافیک شهرداری تهران جزئیات ثبت نام طرح ترافیک 97 را تشریح کرد.  به گزارش ایسنا، مصطفی قنبرنژاد با اعلام آغاز ثبت نام طرح ترافیک 97 از امروز ( شنبه 26 اسفند ماه ) گفت:سامانه ثبت نام مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک تهران به نشانی my.tehran.ir راه اندازی شده...

ساخت مدرسه در کرمانشاه توسط بانک اقتصاد نوین اکو فارس  ۲۵ دقیقه پیش

طی مراسمی با حضور مدیرعامل بانک اقتصادنوین و معاون پشتیبانی مشارکت های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کل کشور، توافق‌نامه احداث مدرسه در روستای زلزله‌زده سیاه بید سلفی استان کرمانشاه استان به امضا رسید. در این مراسم که با حضور مدیر روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی، مدیر روابط...

کمک کارکنان موسسه ثامن به زلزله‎زدگان اکو فارس  ۲۵ دقیقه پیش

شرکت های زیرمجموعه موسسه نیز در همین راستا نسبت به ارسال کمک های غیر نقدی به زلزله زدگان کرمانشاه در زمان وقوع  زلزله اقدام نموده اند و در کنار کمکی که همکاران مجموعه داشته اند بصورت انفرادی از همکاران  و برخی مشتریان کمک های دیگری نیز تامین گردیده است و کمک رسانی بدون وقفه کارکنان شبکه بانکی...

تعیین دستمزد کارگران باید شکاف قدرت خرید و هزینه‌ را پر کند اکو ویژن  ۲۶ دقیقه پیش

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در کانال تلگرامی خود پیرامون تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال 97 نوشت: تعیین حداقل دستمزد کارگران باید در شأن این گروه عظیم، زحمتکش و موثر اقتصاد ایران و پرکننده شکاف میان قدرت خرید و هزینه‌هایشان باشد. همچنین کارفرمایان و کارآفرینان هم در بخش...

پژو ۳۰۱ سال آینده عرضه می‌شود آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : هاشم یکه‌زارع در مراسم رونمایی کتاب گزارش عملکرد مسئولیت اجتماعی گروه صنعتی ایران خودرو، اظهار کرد: در حال حاضر تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ آغاز شده و تولید انبوه آن نیز با داخلی‌سازی ۵۰ درصدی آغاز خواهد شد.وی با بیان این که ۹۵ درصد قالب‌ها و ساخت بدنه پژو ۳۰۱ در داخل صورت گرفته است، خاطر نشان...

بخشنامه پرداخت وام‌های ۳۰ میلیون تومانی به فرهنگیان بزودی ابلاغ می‌شود آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : الهیار اظهار کرد: معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی دارای چهار وظیفه اصلی است که اگر خوب و دقیق تر کار کنیم به دستاورد های بهتری دست خواهیم یافت و خدمات بهتری ارائه خواهد شد.معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش بیان کرد: هر کاری که کرده ایم وظیفه است و افتخار برای ما این است...

پیش بینی اوپک؛ افزایش تولید نفت غیراوپکی ها تاثیر توافق جهانی را خنثی می کند طلانیوز  ۳۶ دقیقه پیش

شنبه ، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ، ۱۲:۲۴ PREV NEXT --> http://www.talanews.com/fa/plugins/content/jumultithumb/img.php?src=Li4vLi4vLi4vaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvYmFua29fYmltZS9vcGVjX18zNC5qcGcmYW1wO3c9ODAwJmFtcDtoPTYwMCZhbXA7cT0xMDA= طلانیوز try {$Gavick;}catch(e){$Gavick = {};}; $Gavick["gk_is-image"]...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده