تعداد بازدید: ۲۶
تاريخ انتشار: شنبه،۲۵ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۰:۰۲
۱۲ پیش بینی «اکونومیست» درباره سال ۲۰۱۸
اکونومیست در توصیف سال 2018 از عبارت «اعصاب خردکن» استفاده و اعلام کرده است: سال آینده، سال تلاش مردم دنیا برای گریز از تنش های سیاسی و آشفتگی های تکنولوژیک خواهدبود. البته اکونومیست برای سال 2018 نوید رشد اقتصادی قابل قبولی را نیز داده است.به گزارش نامه نیوز و به نوشته این نشریه، چالش هسته ای کره شمالی، گفت و گوهای «برگزیت»، اصلاحات اقتصادی چین، انتخابات میان دوره ای آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری در برزیل و مکزیک، سال 2018 را به سالی حیاتی تبدیل کرده است.
این نشریه پیش بینی کرده در سال آینده میلادی شاهد نبردهای جذاب برای اثرگذاری و ایده ها باشیم. در کل تحولات سال 2018 در قالب 12 رویداد دسته بندی شده است.12 پیش بینی «اکونومیست» درباره سال 2018 در کنار رویدادهای سیاسی مورد اشاره، المپیک زمستانی کره جنوبی و جام جهانی فوتبال روسیه نیز از دیگر روندهای کلیدی سال 2018 هستند.
اما جالب ترین بخش این گزارش، پیش بینی خداحافظی با برخی رهبران جهان در این سال است. نشریه انگلیسی «اکونومیست» جدیدترین ویژه نامه سالانه خود را تحت عنوان «جهان در سال 2018» منتشر کرد. به گزارش این نهاد سال 2018، سالی «اعصاب خردکن» خواهدبود. در سال آینده تلاش مردم دنیا در راستای گریز از تنش های سیاسی و آشفتگی های تکنولوژی است.
البته در سال 2018 می توان نیم نگاهی به رشد اقتصادی قابل قبول و رویدادهای جهانی شامل المپیک زمستانی و جام جهانی فوتبال داشت. در این رابطه دنیل فرانکلین، ویراستار «جهان در 2018»، می گوید: «سال آینده در بسیاری از جنبه ها همچون چالش هسته ای کره شمالی، گفت و گوهای «برگزیت»، اصلاحات اقتصادی چین، انتخابات میان دوره ای آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری در برزیل و مکزیک، حیاتی خواهدبود.
در این سال شاهد نبردهای جذاب برای اثرگذاری، ایده ها و رهبری خواهیم بود.» در جدیدترین گزارش سالانه «اکونومیست»، 12 روند مهم جهانی برای سال 2018 پیش بینی شده است که در ادامه این گزارش به طور اجمالی توضیح داده خواهندشد.1. ترامپیسم و مکرونیسمدر سال 2018 شامل دو نوع جهان بینی متفاوت خواهیم بود که در رقابت با یکدیگر قرار دارند.
دونالد ترامپ با اولویت قرار دادن آمریکا، شعار «نخست آمریکا» را در دستور کار خود قرار داده است. امانوئل مکرون اما نوعی از قراردادهای اجتماعی را که منطبق با جهانی شدن هستند، قول داده است، قراردادهایی که در کنار افزایش رقابت و کارآفرینی از کارگرهایی که شغل های خود را از دست داده اند، حمایت خواهد کرد. به گزارش «اکونومیست»، ماکرون نمونه امروزی شده تدی روزولت است؛ رییس جمهوری اسبق آمریکا که بیشترین سهم را در «عصر ترقی» داشت.
2. انتخابات تعیین کننده؛ برزیل، مکزیک، ایتالیا و میان دوره ای آمریکاهر 12 سال یک بار، دو انتخابات مهم و تعیین کننده آمریکای لاتین، برزیل و مکزیک، همزمان می شوند. در بزرگ ترین سال انتخاباتی منطقه آمریکای لاتین، در این دو کشور و سایر کشورهای منطقه، رای دهندگان نوسازی سیاسی و پایان فساد را طلب خواهندکرد.
از طرفی یک انتخابات آشفته در ایتالیا، بهبود اقتصادی این کشور را با چالش رو به رو خواهدساخت. در آمریکا، دموکرات ها می توانند در رقابتی نزدیک برای تصاحب کرسی های «مجلس نمایندگان» پیروز شوند و راه را برای به دادگاه کشاندن ترامپ فراهم سازند.3. سور و سات سیاسی و اقتصادی المپیک زمستانی کره جنوبی و جام جهانی فوتبال در روسیهاین دو رقابت بسیار مهم، توجه جامعه جهانی را به خود جلب خواهدکرد.
کره جنوبی المپیک زمستانی را در سایه برنامه های هسته ای کره شمالی برگزار خواهدکرد. روسیه نیز در برهه حساسی از روابط این کشور با غرب و اندکی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که نتیجه آن پیروزی ولادیمیر پوتین است، رقابت های جام جهانی فیفا را برگزار می کند. در هر دوی این رویدادها، شاهد تقابل ورزش با سیاست خواهیم بود.
4. خداحافظی با رهبران فرسوده ژاپن، کوبا و عربستان سعودیامپراتور ژاپن، آکیهیتو، رییس جمهوری کوبا رائول کاسترو و پادشاه عربستان، شاه سلمان رهبرانی هستند که در سال جدید آماده می شوند تا از سمت خود کناره گیری کنند. در این رابطه تعداد زیادی از رهبران جهان که مدت ها است بر مسند قدرت تکیه زده اند (همچون نیکولاس مادورو در ونزوئلا) سعی خواهندکرد همچنان موضع خود را حفظ کنند.
5. رشد اقتصادی متوازن شده جهان10 سال پس از بحران مالی 2008، یک حس خوشایند فراگیر در اقتصاد جهان شروع خواهدشد. گرچه برای بسیاری سال 2018 می تواند به معنای آغاز بهبود واقعی اقتصاد باشد، اما در واقعیت ممکن است روند بهبود به انتهای خود رسیده باشد: به عقیده کارشناسان، اقتصاد جهان تمایل دارد هر 8 تا 10 سال، وارد رکودی عمیق شود.
آخرین رکود مربوط به سال 2008 است. پرسشی که مطرح می شود این است که دلیل اصلی رکود بعدی چیست؟ اتخاذ سیاست های انقباضی شدید و سریع توسط بانک های مرکزی.6. زمانی حساس برای سیاست جهان؛ برگزیت، نفتا و کره شمالیگفت و گوهای پراسترس «برگزیت» در پاییز 2018- زمانی که توافق نهایی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا باید صورت گرفته باشد- به اوج خواهدرسید، چرا که پارلمان ها باید در زمان مقرر یعنی مارس 2019 آن را به تصویب برسانند.
بنابراین احتمال دست نیافتن به توافق برگزیت بالا است. در سال 2018 مشخص خواهدشد که آیا توافق تجارت آزاد «نفتا» از فشارهای حمایت گرایانه دونالد ترامپ نجات پیدا خواهدکرد یا خیر. مهم تر از همه، در سال آینده رییس جمهوری ترامپ باید درخصوص برنامه های هسته ای کره شمالی تصمیم بگیرد.7. سال کلمات مخففدر سال آینده قوانین جدید اتحادیه اروپا در مورد داده ها (GDPR) و تامین مالی (PSD, MiFID2) اجرایی خواهدشد.
کنفرانس تغییرات آب و هوایی در لهستان (COP24) نیز در راستای فرآیند توافق پاریس برگزاری می شود. بوتان قصد دارد برنامه «خوشبختی عظیم ملی (GNH)» را برای کسب و کارهای خود اجرایی کند. پیشرفت های تکنولوژی مهم همچون نسل جدیدی از تکنولوژی های تلفن همراه (5G) با شروع المپیک زمستانی رونمایی خواهندشد. هوش مصنوعی (AI) نیز در مناطق بیشتری به کار گرفته خواهدشد.
8. روند معکوس تکنولوژی:سیاستمداران با وضع جریمه ها، مقررات و تفسیر سختگیرانه تر از قوانین رقابتی (سیاستی که معادل امروزی دوران آنتی تراست آمریکا است) غول های تکنولوژی همچون فیسبوک، گوگل و آمازون را به تکاپو خواهندانداخت. همچنین فشارهای بیشتری برای شفافبت منبع و درستی محتوای آنلاین به وجود خواهدآمد. شرکت هایی که به دنبال تملک دارایی هستند نیز تحت نظر بیشتر سازمان های آنتی تراست قرار خواهندگرفت.
9- کشورهای آسیایی در صدر لیگ هادر سال 2018 قهرمانی برای کشورهای آسیایی است، نه در فوتبال بلکه در بسیاری از زمینه های دیگر. بر این اساس پیش بینی شده است رشد اقتصادی بوتان در جهان سرآمد باشد؛ چین جایگاه ایتالیا را از لحاظ تعداد میراث های جهانی به ثبت رسیده در یونسکو بگیرد و هند برنامه بلندترین مجسمه جهان خود را تکمیل کند.
10. نشانه هایی از زمان؛ از اوج زاد و ولد تا ماجراجویی در فضا و دریادر سال 2018، تعداد نوزادان متولدشده در سراسر جهان کاهشی چشمگیر خواهدداشت (مفهوم peak baby)؛ تعداد سفینه هایی خصوصی برای فرستادن توریست به ماه افزایش خواهدیافت، ترجیحات مصرف کنندگان به خودروهای بزرگ اسپرت فروش انواع دیگر خودروهای جدید را قبضه خواهدکرد و از بزرگ ترین کشتی جهان «Prelude FLNG» رونمایی خواهدشد.
11. دوره جدید پزشکیمورخان علم پزشکی معتقدند سال 2018 پیشرفت های پزشکی- همچون درمان براساس ِDNA- محقق خواهند شد. برجسته ترین اتفاق سال 2018، تایید اولین دستکاری دارویی RNA. که یک کلاس جدید از داروها را معرفی می کند خواهدبود. درمان های ژنی و تغییرات ژنی از دیگر پیشرفت های پزشکی در سال های 2018 است.12. کلمه سالفیلم «مری پاپینز باز می گردد» با بازی امیلی بلانت، همزمان با صدمین سالروز تحقق حقوق زنان در بریتانیا اکران خواهدشد.
خانم بنکس، حامی حقوق زنان در این فیلم، مطمئن است فرآیندهای سیاسی که توسط زنان از سال 1964 ایجاد شده در این فیلم نشان داده خواهدشد. منبع: انتخاب var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 927851  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

نگرش به وصول مطالبات باید اصلاح شود مرور نیوز  ۳۴ دقیقه پیش

نگرش به وصول مطالبات باید اصلاح شودبه گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، روح الله خدارحمی روز یکشنبه 27 خرداد ماه در مراسم معرفی رئیس جدید اداره کل وصول مطالبات و اجرای این بانک و در بیان انتظارت از این حوزه گفت: نگرش به وصول مطالبات باید اصلاح شود و تغییر یابد. وی با اشاره به پرتفوی بیش از 700 هزار میلیارد ریالی تسهیلات...

بیمه پاسارگاد به ازای هر سهم ۳۲۹/۶۲ ریال سود داد مرور نیوز  ۳۴ دقیقه پیش

بیمه پاسارگاد به ازای هر سهم ۳۲۹/۶۲ ریال سود دادبه گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی بیمه پاسارگاد، مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بیمه پاسارگاد به ریاست آقای  مجید قاسمی رئیس هیأت مدیره این شرکت برگزار شد؛ آقایان علی اکبر امین تفرشی و عباس کفافی به عنوان ناظر و خانم دکتر نعیمیان به عنوان منشی جلسه ، وی را در برگزاری مجمع همراهی کردند...

پدافند هوایی یمن، هواپیمای امارات را در ساحل «الحدیده» ساقط کرد اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزرای فارس، منبعی در ارتش یمن از سرنگونی یک هواپیمای متعلق به امارات متحده عربی در استان «الحدیده» واقع در غرب یمن خبر داد. این منبع گفت که پدافند هوایی ارتش یمن یک فروند هواپیمایی شناسایی امارات را که ۲ خلبان داشت، در ساحل غربی یمن هدف قرار داد و ساقط کرد. به...

حضور انصارالله یمن در فرودگاه «الحدیده» و تکذیب ادعای عربستان اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش فارس، به رغم گذشت بیش از یک هفته از آغاز عملیات ائتلاف عربستان سعودی برای اشغال بندر راهبردی «الحدیده»، این ائتلاف همچنان بر ادعای خود در اشغال این فرودگاه اصرار دارد. در واکنش به این ادعا، «حزام الاسد» و «محمد البخیتی»، از اعضای دفتر سیاسی جنبش انصارالله...

عدم امکان صلح در فروش های قطعی ایران خودرو اکو ویژن  ۱ ساعت پیش

گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرده در راستای حفظ حقوق مشتریان و مصرف کنندگان واقعی و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی توسط سودجویان و به منظور تحویل خودرو به مشتریان نهایی در ثبت‌نام های پیش فروش قطعی خودرو، امکان صلح برای این برنامه فروش ها مقدور نیست و خودرو صرفا به شخص ثبت نام کننده...

مرحله سوم فروش قطعی محصولات ایران خودرو ویژه عید سعید فطر اکو ویژن  ۱ ساعت پیش

در این طرح خودرو های پر طرفدارایران خودرو از جمله خانواده محصولات پژو 405، پژو 206، پارس، سمند و رانا با موعد تحویل مهر تا اسفند 97 عرضه شده است. قیمت محصولات در این طرح قطعی و پرداخت آن در دو مرحله خواهد بود. واریز ودیعه دوم این طرح مشارکت در تولید، یک ماه پس از نام نویسی از اول تا دهم مردادماه97...

کمبود آب چالش بزرگ جهان در برابر توسعه پایدار است شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /رضا اردکانیان که در راس هیئتی به منظور شرکت در اجلاس بین‌المللی دهه اقدام برای آب و توسعه پایدار به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان سفر کرده است، به عنوان سخنران اصلی پنل «ارتباطات آب‌محور، حمایت و شبکه‌سازی» این اجلاس گفت: هم‌اکنون در زمانی که در دوره موسوم به...

انصاری‌فرد: قول می‌دهم پرتغال را می‌بریم پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول‌نیوز -مهاجم تیم ملی معتقد است ایران می‌تواند پرتغال را شکست دهد.تیم ملی ایران در دومین دیدار خود در جام جهانی شب گذشته به مصاف اسپانیا رفت و تن به شکست 1-0 داد. ایران در این بازی چند موقعیت گل داشت که یکی از آنها را کریم انصاری فرد خلق کرد. کریم در نیمه دوم و روی توپ برگشتی شوتی روانه دروازه دخیا...

توسعه خودروهای پرنده ایرباس و آئودی توسط دولت آلمان پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول‌نیوز - دولت آلمان قصد دارد به توسعه تاکسی‌های پرنده شرکت‌های ایرباس و آئودی بپردازد تا آنها را از یک طرح مفهومی به واقعیت مبدل کند. تاکسی‌های پرنده ایرباس و آئودی خیلی زود قدم فراتر از تنها یک مفهوم خواهند گذاشت. دولت آلمان به آزمایش تاکسی‌های پرنده در اطراف شهر انگولشتات چراغ سبز نشان داده...

شرایط برای همکاری برد- برد ایران و صربستان فراهم است ایلنا  ۱ ساعت پیش

شرایط برای همکاری برد- برد ایران و صربستان فراهم استبه گزارش ایلنا، الکساندر ووچیچ در این دیدار افزود: با پشتکار و جدیتی که در وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران سراغ دارم شکی نیست که شرایط برای همکاری برد- برد برای دو کشور فراهم است. وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان نیز در این دیدار بر گسترش روابط و مبادلات اقتصادی و تجاری تاکید کرد. شریعتمداری همچنین در...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده