تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: شنبه،۲۵ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۶:۴۷
لزوم توجه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی به حوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی
به‌گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز ۲۵ آذر ۹۶ در مراسم افتتاح هفته پژوهش که در موزه ملی ایران برگزار شد گفت: «بسیار خشنودم که امروز به‌مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش در جمع دانشجویان، پژوهشگران و استادان در عرصه پژوهش در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری حضور پیدا کرده‌ام.
»  او افزود: « امروز علم و عالم نقش مهمی در پیشرفت جوامع و توسعه کشور‌ها دارند، خوشبختانه کشور ما نیز به این امر توجه ویژه داشته و دائما مقامات کشور بر تولید علم و توجه بیشتر به دانشمندان و اندیشمندان تأکید کرده‌اند.» معاون‌ رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «در سال‌های اخیر روند پیشرفت‌های علمی و تولیدات علمی کشور روند روبه‌رشدی داشته و دانشگاه‌ها و دانشجویان توانسته‌اند نقش مؤثری در عرصه پیشرفت کشور ایفا کنند.
»  او افزود: «خوشحالیم که امروز برخلاف گذشته دانشگاه‌ها وضعیت بهتری دارند و توجه به دانشگاه‌ها همه‌جانبه است و هم در دولت و هم در همه ارکان حکومت وجود دارد و به نقش آن‌ها توجه می‌شود.»  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به این‌که برای تولید علم، پژوهش زیربناست و توجه ویژه‌ای به پژوهش می‌شود، گفت: «علاوه بر بودجه‌ای که برای دانشگاه‌ها در امر پژوهش دیده می‌شود دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور نیز خوشبختانه ردیف‌هایی برای امر پژوهش دارند؛ زیرا امروز در دنیا علم و عالم جزو مؤلفه‌های قدرت یک کشور محسوب می‌شوند، هر کشوری که توانسته در علم و دانش پیشرفت بیشتری داشته باشد، از اقتدار، قدرت بیشتر و ضریب امینت بیشتری برخوردار است.
»  او ادامه داد: «به‌واسطه تغییرات و تحولاتی که در امر تولید علم ایجاد شده، علم و عالم جایگاه خود را روزبه‌روز ارتقا می‌دهند و کشور‌ها بر اساس پیشرفت‌های علمی خود در رتبه‌بندی‌های جهانی جایگاه پیدا می‌کنند.»  مونسان خاطرنشان کرد: «خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از رشته‌های علمی در سطح منطقه جزو رتبه‌های اول تا سوم است.
به‌عنوان مثال در رشته‌های پرشکی و مهندسی کشور در جایگاه بر‌تر منطقه قرار دارند و حرف‌های زیادی در سطح بین‌المللی برای گفتن دارند. امروز پزشکی کشور جایگاه ویژه‌ای در منطقه و دنیا پیدا کرده است و بخش پزشکی کشور پذیرای مردم منطقه و سایر نقاط دنیاست. در امر مهندسی نیز می‌توان گفت اوج آن را در پیشرفت‌های هسته‌ای می‌توان دید.
پیشرفت‌های هسته‌ای، تمام رشته‌های مهندسی و علوم پایه را درگیر خود می‌کند و اگر کشوری بخواهد در این حوزه به موفقیت دست پیدا کند باید در بسیاری از حوزه‌های مهندسی به پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای دست پیدا کرده باشد.»  او افزود: «پژوهش امر مهمی است، ما دائماً در دنیا با مشکلات و مسائلی روبه‌رو می‌شویم و برای پاسخ دادن به آن‌ها نیازمند پژوهش هستیم.
با پژوهش‌ها و پژوهشگران خوب می‌توانیم درهای بسته را باز کنیم و کشور را در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دهیم.»  معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه پژوهش ممکن است کاربردی یا غیرکاربردی باشد، گفت: «این مسئله نقطه‌ضعف پژوهش نیست، زیرا یک بخش از پژوهش مرزهای دانش را جابه‌جا می‌کند و بخشی از پژوهش نیز منجر به حل مسئله‌ای در جامعه می‌شود.
هر دو بخش لازم و ضروری است. تولید علم در دنیا به‌سرعت جلو می‌رود و ما نیاز داریم که مرزهای دانش را به جلو ببریم. با پژوهش‌های کاربردی هم می‌توان از پژوهش‌های بنیادین برای پیشرفت جامعه و حل مشکلات استفاده کرد.»  او افزود: «مجموعه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کمک می‌کند که اتفاقات خوبی در حوزه‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اتفاق بیفتد.
قرار گرفتن یک پژوهشگاه در کنار این سازمان نشان‌دهنده اهمیت حوزه‌های مربوط به سازمان است.»  پژوهشگاه باید بر حوزه گردشگری بیشتر تمرکز کند رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: «این پژوهشگاه می‌تواند کمک کند که ما در بخش‌های مختلف به‌ویژه‌ در بخش‌هایی که عقب مانده‌ایم مانند بخش گردشگری به پیشرفت دست پیدا کنیم.
این پژوهشگاه باید بر حوزه گردشگری بیشتر تمرکز کند، زیرا تاکنون برنامه‌ای مدون، عملیاتی و مشخص ازسوی این پژوهشگاه برای حوزه گردشگری ارائه نشده و این مسئله باید جزو اولویت‌های پژوهش قرار گیرد تا گردشگری کشور به نقطه مطلوب برسد.»  او افزود: «پژوهش‌های تطبیقی می‌تواند به توسعه پژوهش‌های این بخش کمک کند.
می‌توان با استفاده از تجربه‌های سایر کشورها و مطالعه موردی آن‌ها دریافت که چطور سایر کشور‌ها در امر گردشگری موفق شده‌اند.»  او با اشاره به اینکه مالزی در بازه زمانی کوتاه توانست در حوزه گردشگری به موفقیت دست پیدا کند و سرانه درآمد کشور را به میزان قابل توجهی افزایش دهد گفت: «این کشور با فرمول و ظرفیتی به‌نام گردشگری توانست به پیشرفت‌های بسیار زیادی دست پیدا کند.
بسیاری از کشور‌ها دریافتند که اگر می‌خواهند مسیر میان‌بری طی کنند باید به سمت گردشگری حرکت کنند.»  مونسان بیان کرد: «در حوزه گردشگری با سرمایه‌گذاری بسیار پایین‌تر و زمان کوتاه‌تر در مقایسه با سایر صنایع‌ می‌توان به دستاوردهای مهمی دست پیدا کرد.
گردشگری صنعت سوم در جهان است و در ایجاد شغل و ثروت ملی بسیار مهم است، امیدواریم پژوهشگاه‌ نیز بر روی این مسئله تمرکز کند و راه‌کارهای مناسب را برای توسعه گردشگری در کشور ارائه دهد.»  معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: «صنایع‌دستی نیز می‌تواند به‌عنوان یک موضوع پژوهشی مدنظر پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری قرار گیرد و با کمک پژوهش راه‌های بازاریابی را پیدا کرد.
کشور در حوزه تولید صنایع‌دستی بسیار موفق است اما در حوزه بازاریابی و فروش صنایع‌دستی چندان موفق نبوده‌ایم.»  او با بیان اینکه خوشبختانه پژوهش‌های خوبی در حوزه میراث‌فرهنگی در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شده اما باید به دو حوزه صنایع‌دستی و گردشگری در این پژوهشگاه بیشتر توجه شود، افزود: «همان‌طور که دکتر طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان تأکید کرد، یکپارچه بودن پژوهش‌ها، حفاظت و معرفی در حوزه میراث‌فرهنگی بسیار اهمیت دارد و باید پژوهش و اجرا یکپارچگی لازم را داشته باشند.
استان‌ها نیز باید مشارکت بیشتری در امر پژوهش داشته باشند.»  این مراسم با حضور سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، احمد دانیالی معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، احمد محیط‌طباطبایی، معاون پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و جمعی از مدیران‌کل میراث‌فرهنگی استان‌ها و پژوهشگران و محققان برگزار شد.


کد خبر: 928973  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

افتخاری:قرارداد یک میلیون دلاری شفر/تیام 500هزاردلار می‌خواهد چند ثانیه  ۵۳ دقیقه پیش

افتخاری:قرارداد یک میلیون دلاری شفر/تیام 500هزاردلار می‌خواهدآن روزی که آقای شفر در فرودگاه گیر کرده بود من به ایشان (سلطانی فر) که در کرمان برای افتتاح پروژه ای تشریف داشتند، زنگ زدم و گفتم برای این مساله به کمک شما نیاز داریم. لطف کنید و به وزیر کشور زنگ بزنید تا مشکل آنها حل شود و تا 5 دقیقه می‌خواهم مشکل این ها حل شود و سوار هواپیما شوند! با تعجب گفت 5 دقیقه!...

انتخاب فتحی ، پروژه وزارت ورزش برای عبور از بحران نقل و انتقالات چند ثانیه  ۵۳ دقیقه پیش

انتخاب فتحی ، پروژه وزارت ورزش برای عبور از بحران نقل و انتقالاتاستقلال بازیکنان جدیدی جذب کرده که تعدادی شان مصدوم هستند ، ستاره ای مانند ابراهیمی را از دست داده و بازیکنانی مانند تیام ، جباروف و چشمی در آستانه جدایی از تیم قراردارند. بوجود آمدن این شرایط نشان می داد که کار از دست مدیریت خارج شده و فتحی حالا پروژه وزارت ورزش است برای حل کردن بحران نقل و انتقالات. امیرحسین...

ثبت‌نام‌های پولی در مدارس دولتی/ آموزش‌وپرورش:حساب مالی مدارس را رصد می‌کنیم تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ ثبت‌نام مدارس در حال انجام است، با وجود آنکه آموزش‌وپرورش اعلام کرده است، مدارس دولتی هنگام ثبت‌نام حق دریافت وجه نقد را ندارند اما برخی مدارس به این صحبت‌ها توجهی ندارند.طبق دستوالعمل نظارت بر حقوق والدین و دانش‌آموزان،‌مدارس...

«نذرآب» در زمین های خشک و تشنه سیستان و بلوچستان شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /   البته دیگر باید بگوییم «کویر هامون»! »تا چشم کار می‌کند گرد مرگ است که بر رخ دریاچه نشسته است. قایق‌های رنگ و رو رفته و زمین ترک خورده نشان می‌دهد چندی است که دیگر رنگ زندگی، از این دریاچه رخت بسته است. اسکله هم متروکه شده است در و دیوارهای...

گردشگران روس ،مشتری صنایع دستی زنان اردبیلی شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /به تازگی البته برخی سازمان‌ها همچون بهزیستی در این حوزه پیشقدم شده و با راه‌اندازی جمعیت‌های مردمی و فعال، برای زنان سرپرست خانوار اشتغالزایی می‌کنند. چند روزی می‌شود که بیش از 300 زن سرپرست خانوار اردبیلی «نبض یکی از لوکس‌ترین پاساژ‌های اردبیل...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 تیرماه خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌چهارشنبه، 27 تیرماه) در قسمت پایین قابل مشاهده است:ظریف: اکنون نیاز به اقدام عملی از سوی اروپا استوزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با یورو نیوز گفت اقدامات اروپا نباید تنها در حد بیانیه و حرف باشد بلکه اکنون لازم است اقدام عملی انجام...

اعزام دو بالگرد برای مهار حریق تالاب هورالعظیم در عراق آنا  ۱ ساعت پیش

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از اعزام دو فروند بالگرد آبپاش با هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور برای مهار حریق تالاب هور العظیم در کشور عراق خبر داد. کیومرث حاجی‌زاده، مدیرکل بحران خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری...

مطالبه رهبری در خصوص ستاد فراقوه‌ای زنان روی زمین مانده است/فراموش‌شدن موضوع افزایش نرخ باروری... آنا  ۱ ساعت پیش

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب برای تشکیل مرکز فراقوه‌ای زنان اظهار کرد: متاسفانه با گذشت 5 سال از تشکیل شورای عالی زنان، دولت حتی یک جلسه هم در این خصوص تشکیل نداده است. به گزارش...

بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شدبراساس اطلاعات به دست آمده خبر دستگیری علاءالدین بروجردی صحت نداشته و این فرد در شهر بروجرد به سر می‌برد. براساس اطلاعات به دست آمده خبر دستگیری علاءالدین بروجردی صحت ندارد. یکی از نزدیکان این فرد اعلام کرده است بروجردی هم اکنون در شهر بروجرد به سر می‌برد. این در حالی است که از شب گذشته برخی از رسانه‌ها...

کاهش ۴۵ درصدی فعالیت ایرانی‌ها در تلگرام چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

کاهش ۴۵ درصدی فعالیت ایرانی‌ها در تلگرامبراساس اعلام معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام ۴۵ درصد کاهش یافته است. عبدالصمد خرم آبادی در کانال شخصی اش نموداری درخصوص کاهش ۴۵ درصدی فعالیت کاربران تلگرام منتشر کرده است. وی نوشته است: نمودار کاهش 45 درصدی حجم فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام, صرفا جهت اطلاع...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده