تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: شنبه،۲۵ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۶:۴۷
لزوم توجه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی به حوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی
به‌گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز ۲۵ آذر ۹۶ در مراسم افتتاح هفته پژوهش که در موزه ملی ایران برگزار شد گفت: «بسیار خشنودم که امروز به‌مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش در جمع دانشجویان، پژوهشگران و استادان در عرصه پژوهش در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری حضور پیدا کرده‌ام.
»  او افزود: « امروز علم و عالم نقش مهمی در پیشرفت جوامع و توسعه کشور‌ها دارند، خوشبختانه کشور ما نیز به این امر توجه ویژه داشته و دائما مقامات کشور بر تولید علم و توجه بیشتر به دانشمندان و اندیشمندان تأکید کرده‌اند.» معاون‌ رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «در سال‌های اخیر روند پیشرفت‌های علمی و تولیدات علمی کشور روند روبه‌رشدی داشته و دانشگاه‌ها و دانشجویان توانسته‌اند نقش مؤثری در عرصه پیشرفت کشور ایفا کنند.
»  او افزود: «خوشحالیم که امروز برخلاف گذشته دانشگاه‌ها وضعیت بهتری دارند و توجه به دانشگاه‌ها همه‌جانبه است و هم در دولت و هم در همه ارکان حکومت وجود دارد و به نقش آن‌ها توجه می‌شود.»  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به این‌که برای تولید علم، پژوهش زیربناست و توجه ویژه‌ای به پژوهش می‌شود، گفت: «علاوه بر بودجه‌ای که برای دانشگاه‌ها در امر پژوهش دیده می‌شود دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور نیز خوشبختانه ردیف‌هایی برای امر پژوهش دارند؛ زیرا امروز در دنیا علم و عالم جزو مؤلفه‌های قدرت یک کشور محسوب می‌شوند، هر کشوری که توانسته در علم و دانش پیشرفت بیشتری داشته باشد، از اقتدار، قدرت بیشتر و ضریب امینت بیشتری برخوردار است.
»  او ادامه داد: «به‌واسطه تغییرات و تحولاتی که در امر تولید علم ایجاد شده، علم و عالم جایگاه خود را روزبه‌روز ارتقا می‌دهند و کشور‌ها بر اساس پیشرفت‌های علمی خود در رتبه‌بندی‌های جهانی جایگاه پیدا می‌کنند.»  مونسان خاطرنشان کرد: «خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از رشته‌های علمی در سطح منطقه جزو رتبه‌های اول تا سوم است.
به‌عنوان مثال در رشته‌های پرشکی و مهندسی کشور در جایگاه بر‌تر منطقه قرار دارند و حرف‌های زیادی در سطح بین‌المللی برای گفتن دارند. امروز پزشکی کشور جایگاه ویژه‌ای در منطقه و دنیا پیدا کرده است و بخش پزشکی کشور پذیرای مردم منطقه و سایر نقاط دنیاست. در امر مهندسی نیز می‌توان گفت اوج آن را در پیشرفت‌های هسته‌ای می‌توان دید.
پیشرفت‌های هسته‌ای، تمام رشته‌های مهندسی و علوم پایه را درگیر خود می‌کند و اگر کشوری بخواهد در این حوزه به موفقیت دست پیدا کند باید در بسیاری از حوزه‌های مهندسی به پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای دست پیدا کرده باشد.»  او افزود: «پژوهش امر مهمی است، ما دائماً در دنیا با مشکلات و مسائلی روبه‌رو می‌شویم و برای پاسخ دادن به آن‌ها نیازمند پژوهش هستیم.
با پژوهش‌ها و پژوهشگران خوب می‌توانیم درهای بسته را باز کنیم و کشور را در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دهیم.»  معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه پژوهش ممکن است کاربردی یا غیرکاربردی باشد، گفت: «این مسئله نقطه‌ضعف پژوهش نیست، زیرا یک بخش از پژوهش مرزهای دانش را جابه‌جا می‌کند و بخشی از پژوهش نیز منجر به حل مسئله‌ای در جامعه می‌شود.
هر دو بخش لازم و ضروری است. تولید علم در دنیا به‌سرعت جلو می‌رود و ما نیاز داریم که مرزهای دانش را به جلو ببریم. با پژوهش‌های کاربردی هم می‌توان از پژوهش‌های بنیادین برای پیشرفت جامعه و حل مشکلات استفاده کرد.»  او افزود: «مجموعه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کمک می‌کند که اتفاقات خوبی در حوزه‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اتفاق بیفتد.
قرار گرفتن یک پژوهشگاه در کنار این سازمان نشان‌دهنده اهمیت حوزه‌های مربوط به سازمان است.»  پژوهشگاه باید بر حوزه گردشگری بیشتر تمرکز کند رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: «این پژوهشگاه می‌تواند کمک کند که ما در بخش‌های مختلف به‌ویژه‌ در بخش‌هایی که عقب مانده‌ایم مانند بخش گردشگری به پیشرفت دست پیدا کنیم.
این پژوهشگاه باید بر حوزه گردشگری بیشتر تمرکز کند، زیرا تاکنون برنامه‌ای مدون، عملیاتی و مشخص ازسوی این پژوهشگاه برای حوزه گردشگری ارائه نشده و این مسئله باید جزو اولویت‌های پژوهش قرار گیرد تا گردشگری کشور به نقطه مطلوب برسد.»  او افزود: «پژوهش‌های تطبیقی می‌تواند به توسعه پژوهش‌های این بخش کمک کند.
می‌توان با استفاده از تجربه‌های سایر کشورها و مطالعه موردی آن‌ها دریافت که چطور سایر کشور‌ها در امر گردشگری موفق شده‌اند.»  او با اشاره به اینکه مالزی در بازه زمانی کوتاه توانست در حوزه گردشگری به موفقیت دست پیدا کند و سرانه درآمد کشور را به میزان قابل توجهی افزایش دهد گفت: «این کشور با فرمول و ظرفیتی به‌نام گردشگری توانست به پیشرفت‌های بسیار زیادی دست پیدا کند.
بسیاری از کشور‌ها دریافتند که اگر می‌خواهند مسیر میان‌بری طی کنند باید به سمت گردشگری حرکت کنند.»  مونسان بیان کرد: «در حوزه گردشگری با سرمایه‌گذاری بسیار پایین‌تر و زمان کوتاه‌تر در مقایسه با سایر صنایع‌ می‌توان به دستاوردهای مهمی دست پیدا کرد.
گردشگری صنعت سوم در جهان است و در ایجاد شغل و ثروت ملی بسیار مهم است، امیدواریم پژوهشگاه‌ نیز بر روی این مسئله تمرکز کند و راه‌کارهای مناسب را برای توسعه گردشگری در کشور ارائه دهد.»  معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: «صنایع‌دستی نیز می‌تواند به‌عنوان یک موضوع پژوهشی مدنظر پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری قرار گیرد و با کمک پژوهش راه‌های بازاریابی را پیدا کرد.
کشور در حوزه تولید صنایع‌دستی بسیار موفق است اما در حوزه بازاریابی و فروش صنایع‌دستی چندان موفق نبوده‌ایم.»  او با بیان اینکه خوشبختانه پژوهش‌های خوبی در حوزه میراث‌فرهنگی در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شده اما باید به دو حوزه صنایع‌دستی و گردشگری در این پژوهشگاه بیشتر توجه شود، افزود: «همان‌طور که دکتر طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان تأکید کرد، یکپارچه بودن پژوهش‌ها، حفاظت و معرفی در حوزه میراث‌فرهنگی بسیار اهمیت دارد و باید پژوهش و اجرا یکپارچگی لازم را داشته باشند.
استان‌ها نیز باید مشارکت بیشتری در امر پژوهش داشته باشند.»  این مراسم با حضور سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، احمد دانیالی معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، احمد محیط‌طباطبایی، معاون پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و جمعی از مدیران‌کل میراث‌فرهنگی استان‌ها و پژوهشگران و محققان برگزار شد.


کد خبر: 928973  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

سید حسن خمینی:دینداران اگر در تصدی گری ناموفق بودند مردم را از دین بر می گردانند/ مدیران شهرداری... شفقنا  ۳۳ دقیقه پیش

شفقنا -یادگار گرامی امام با تأکید بر اینکه راه مبارزه با فساد افکار عمومی است، گفت: هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افکار عمومی فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می کند.به گزارش شفقنا از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران...

کودک‌آزاری در کدام استان‎ها بیشتر است؟ آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمود عباسی در حاشیه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده در جمع خبرنگاران با بیان اینکه 23 میلیون نفر از جمعیت کشور را کودکان(بدو تولد تا 18 سالگی) تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: یک سوم جمعیت کشور را کودکان تشکیل می‌دهند و متولی بخش عظیمی از آنان آموزش وپرورش است که باید مسائل آموزشی آنان را دنبال...

ضارب دبیر فیزیک خوزستانی متواری است/ دستور ویژه وزیر آموزش و پرورش برای پیگیری حادثه خبرگزاری فارس  ۵۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار آموزش‌ و پرورش خبرگزاری فارس، بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش، دیروز چهارشنبه در پی تأخیر یکی از دانش آموزان روستای دهکده حمیدیه از توابع خوزستان، معلم کلاس که آقای جرفی نام داد، این دانش آموز را به دفتر مدرسه راهنمایی کرد. پس از تماس دانش آموز با اولیای خود، پدر او بدون هماهنگی و...

افزایش احتمال تنش جدی بین ایران و آمریکا در ماه های آتی شفقنا  ۲ ساعت پیش

شفقنا – شواهد سیاسی و آرایش قوای منطقه ای حاکی است که احتمال افزایش تنش جدی بین ایران و آمریکا در سه ماه آتی به شکل معنی داری افزایش پیدا کرده است.یکی از مهمترین دلایل این احتمال، سیاست افزایش تنش ترامپ است. رییس جمهور فرانسه در دیدار اخیر خود با ترامپ می گوید که رییس جمهور...

همکاری زن و شوهری برای سرقت از عابربانکها آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  چندی پیش مأموران کلانتری ۱۰۸ نواب در حین گشت زنی در خیابان امام خمینی (ره) موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه‌دار این منطقه به نام ابوالفضل ۴۶ ساله شدند که به محض مشاهده مأموران قصد داشت تا خودش را از رؤیت آنان خارج کرده و همزمان اموالی را به سطل زباله انداخت. در ادامه ، مأموران...

چگونگی کاهش کمر درد در دوران بارداری خبرگزاری برنا  ۳ ساعت پیش

چگونگی کاهش کمر درد در دوران بارداری به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، دکتر حبیب مفخم، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ر گفتگو با برنامه «یک نکته یک متخصص» شبکه رادیویی سلامت گفت: «کمردرد در دوران حاملگی دردی است که بسیاری از خانم ها آن را تجربه می کنند نکات مهمی هم در مورد کمردرد در دوران حاملگی وجود...

حمایت کارگزاران از حجتی برای شهرداری تهران خبرگزاری برنا  ۳ ساعت پیش

حمایت کارگزاران از  حجتی برای شهرداری تهران به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، غلامحسین کرباسچی، دبیر کل این حزب در حمایت از حجتی برای شهرداری تهران چنین عنوان کرد: «آقای  حجتی با توجه به حساسیت امر پایتخت، قانع شده‌اند مسئولیت خطیر وزارت کشاورزی را رها کنند و در شهرداری مشغول شوند.» وی این نکته...

آیت الله جوادی آملی: دانشگاه های ما کارگر متخصص به جامعه تحویل دهند شفقنا  ۳ ساعت پیش

شفقنا- حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی گفت: نباید دانشگاه ما پشت میزنشین تربیت کند، این روند، مشکل جامعه ما را حل نمی کند، ما نیاز به نیروی کار متخصص داریمبه گزارش شفقنا، این مرجع تقلید در دیدار ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بزرگداشت هفته کارگر در سخنانی اظهار داشت:...

آیت الله مکارم شیرازی: دولت در خصوص وضعیت دلار پاسخگو باشد شفقنا  ۳ ساعت پیش

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: نباید برخی اجناس در کشور قیمت آنها این اندازه بالا برود و دولت بایددر خصوص وضعیت دلار پاسخگو باشد و آن را سامان بخشد.به گزارش خبرنگار شفقنا، این مرجع تقلید در دیدار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: مسائل اجتماعی...

دستگیری اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

دستگیری اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس"عباس عدالت" یکی از اعضای این شبکه نفوذی بوده است که خبر دستگیری وی، از سوی رسانه دولتی انگلیس، رسانه‌ای شد. اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس که با عناصری از جریان فتنه و جریان انحرافی مرتبط بوده‌اند، شناسایی و دستگیر شدند. یک منبع موثق با اعلام این خبر، گفت: «اخیراً اعضای یک شبکه نفوذی وابسته...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده