تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۷ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۵:۴۸
یلدا در پیچ و تاب گرانی!/ مسوولان به روند افزایش قیمت اقلام شب یلدا اذعان کردند
 به گزارش ستاره ها به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ با فرارسیدن شب یلدا بازار برخی محصولات از جمله میوه، آجیل، تنقلات و شیرینی رنگ و بوی  خاصی به خود می گیرد. همه ساله ایرانیان در طولانی ترین شب سال رسم براین دارند تا در مراسم شب نشینی خانوادگی که همراه با تناول میوه و آجیل های رنگارنگ است، دورهم جمع شوند.
البته ناگفته نماند که در آستانه این ایام به طور معمول قیمت اقلام پرتقاضا با نوساناتی روبرو می شود که اقشار کم در آمد را برای این سنت دیرینه با چالش هایی روبرو می کند. با توجه به آنکه کمتر از سه روز به شب یلدا زمان باقی است، اما از هیاهو و شلوغی بازار خبری نیست که علت این امر را باید در نوسان قیمت و سودجویی مغازه داران جستجو کرد.
  اما ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود، چراکه برخی مسوولان خبر از افزایش مجدد قیمت در روزهای آتی می دهند که این امر به قیمت سر کیسه کردن مردم در شب یلدا تمام می شود. محمد ارزانی ممقانی رییس اتحادیه آجیل و خشکبار در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  با اشاره به آخرین وضعیت بازار شب یلدا اظهار کرد: در شرایط کنونی بازار آجیل و خشکبار از مطلوبیت نسبی برخوردار است، به طوریکه هیچ گونه افزایش غیر منطقی در این بخش نداشته ایم.
وی افزود: آجیل و خشکبار یک کالای صادراتی به شمار می رود که در هفته های اخیر تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز، قیمت آن حدود 10 درصد در بازار افزایش یافت. ارزانی ممقانی ادامه داد: برخی محصولات آجیل و خشکبار نظیر بادام هندی و تخمه آفتابگردان وارداتی است که به طور مستقیم نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت اقلام اساسی را به همراه دارد.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه در شب یلدا هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید، هیچ گونه کمبود و نوسانی در بازار نخواهیم داشت. وی نرخ هرکیلو پسته را 35 تا 80 هزارتومان اعلام کرد و گفت: همچنین قیمت هر کیلو بادام زمینی 9 تا 11 هزار،کشمش 10 تا 12 هزار، انجیر 35 تا 80 هزار، آجیل مخلوط 25 تا 65 هزار، برگه زردآلو 20 تا 35 هزار، برگه هلو 25 تا 35 هزار، مغز بادام درختی 58 تا 75 هزارتومان است.
رییس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به نرخ سایر اقلام در بازار افزود: نرخ هرکیلو تخمه آفتابگردان 8 تا 14 هزار،کدو گوشتی 19 تا 25 هزار، کدو مشهدی 21 تا 22 هزار، تخمه ژاپنی 20 تا 35 هزار و بادام هندی 70 هزار تومان به بالا است. وی تصریح کرد: اتحادیه با نظارت بر صنوف در تلاش است تا آجیل و خشکبار مورد نیاز آیین سنت دیرینه ایرانیان  را با قیمت و کفیت مناسب عرضه کند.
ثبات نرخ شیرینی در بازار شب یلدا علی بهره مند رییس اتحادیه قنادان تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  از ثبات نرخ شیرینی شب یلدا خبر داد و گفت: با وجود افزایش قیمت مواد اولیه نظیر تخم مرغ و پودر نارگیل، هیچ گونه افزایشی را برای شب یلدا نخواهیم داشت. وی با اشاره به نرخ مصوب انواع شیرینی در بازار افزود: نرخ هر کیلو شیرینی تر  و خامه ای منوط به خالص فروشی 21 هزار و 500، زبان و پاپیون 18 هزار،گل محمدی 17 هزار و 500 و کیک یزدی 13 هزار تومان است.
بهره مند ادامه داد: نرخ سایر شیرینی و کیک ها تابع عرضه و تقاضا، کیفیت محصول و توافق طرفین است. رییس اتحادیه قنادان تهران با اشاره به نظارت بر عملکرد قنادی و شیرینی فروشی ها در آستانه شب یلدا، تصریح کرد: براین اساس قیمت انواع شیرینی توسط بازرسان در بازار کنترل خواهد شد . افزایش 5 تا 10 درصدی قیمت میوه در راه است حسین مهاجران رییس اتحادیه میوه و سبزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی درباره وضعیت قیمت میوه و تره بار شب یلدا اظهار کرد: با توجه به فراوانی و ذخیره انواع میوه، جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر افزایش غیر منطقی قیمت در بازار وجود ندارد.
وی افزود: افزایش تقاضا برای برخی اقلام نظیر هندوانه، انار، خرمالو و ازگیل گرانی 5 تا 10 درصدی این محصولات در شب یلدا را به همراه خواهد داشت. مهاجران نرخ هر کیلو انار را 2 هزار و 500 تا 7 هزار و 500 تومان اعلام کرد و گفت: همچنین قیمت هر کیلو هندوانه هزار و 400 تا هزار و 500، ازگیل 3 تا 4 هزار، خرمالو 2 هزار و 500 تا 4 هزارتومان است.
رییس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به نرخ سایر میوه ها در بازار بیان کرد: هر کیلو انگور بی دانه زرد با نرخ 3 هزار و 500 تا 4 هزار و 500، انگور بی دانه قرمز 6 تا 8 هزار، پرتقال جنوب 3 هزار و 500 تا 5 هزار، پرتقال شمال 800 تا هزار و 500 ، نارنگی اَنشو هزار و 200 تا 3 هزار و 500 و نارنگی تخم ژاپنی 2 تا 4 هزار تومان در میدان عرضه می شود.
وی نرخ هر کیلو خیار رسمی را هزار و 500 تا 2 هزار و 200 تومان اعلام کرد و افزود: نرخ هر کیلو خیار گلخانه 2 هزار و 500 تا 3 هزار، لیمو شیرین 2 هزار و 500 تا 4 هزار، سیب هزار و 200 تا 3 هزار و 500،کیوی هزار و 200 تا 2 هزار و 500 و موز 3 هزار و 800 تا 4 هزار و 400 تومان است. به گفته مهاجران نرخ هر کیلو سبزی خوردن هزار تا هزار و 200 و سبزی جور (پلو،آش،قورمه) 800 تا هزار و 300 تومان است.
کمبود انار در بازار صحت ندارد ابوالقاسم حسن پور مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  با اشاره به آخرین وضعیت تولید انار اظهار کرد: مجموع  سطح زیر کشت باغات انار حدود 90 هزار هکتار است که براساس براوردها تولید انار حدود به 800 هزارتن می رسد.
وی با اشاره به اینکه حدود 200 هزارتن از تولید انار تبدیل به کنسانتره و فرآورده می شود، افزود: براین اساس 600 هزارتن مابقی وارد بازار می‌شود. حسن پور با اشاره به اینکه کمبود انار در بازار صحت ندارد، گفت: بخش قابل توجهی از انار تولیدی در سردخانه ها و انبارها دپو شده که برای شب یلدا به بازار عرضه می شود.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری قیمت هر کیلو انار را 4 تا 7 هزار تومان در بازار اعلام کرد. شرایط مساعد تولید خشکبار در کشور شکراله حاجی وند مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و نیمه سردسیری وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به آخرین وضعیت تولید خشکبار در کشور اظهار کرد: امسال پیش بینی می شود که حدود 170 هزارتن بادام، 260 هزارتن گردو، 35 هزارتن فندق و 300 هزارتن پسته در کشور تولید شود.
به گفته وی؛ با توجه به شرایط مساعد تولید تنها در چند محصول  نیاز به واردات میوه خشک داریم. حاجی وند مصرف سرانه پسته به ازای هر نفر را  7 دهم کیلو اعلام کرد و گفت: مصرف سرانه بادام 1.5 کیلو،گردو 4 کیلو و فندق 250 گرم است که با توجه به میزان تولید، نیازی به واردات این اقلام نداریم. مرغ گران می شود محمد یوسفی رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به آخرین وضعیت بازار مرغ در آستانه شب یلدا اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 4 هزار و 800 تومان، مرغ آماده به طبخ درعمده فروشی های میدان بهمن 6 هزار و 400 ، غرفه های میدان میوه و تره بار 6 هزار و 940 و خرده فروشی سطح شهر 7 هزار و 550 تومان اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه نرخ منطقی هر کیلو مرغ در خرده فروشی ها 8 هزار و 500 تومان است، افزود: با توجه به بهبود نسبی تقاضا در آستانه شب یلدا احتمال افزایش نرخ مرغ در بازار وجود دارد. بازار آشفته ماهی در شب یلدا مهدی یوسف خانی رییس اتحادیه پرنده  و ماهی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با انتقاد از افزایش بی رویه قیمت ماهی در بازار گفت: امسال نرخ انواع ماهی صیدی در بازار به شدت بالا است به طوریکه تقاضای چندانی برای خرید وجود ندارد.
به گفته وی؛ با توجه به شرایط کنونی بازار بعید است که قیمت ماهی مجدد در آستانه شب یلدا افزایش یابد. یوسف خانی با اشاره به نرخ انواع ماهی در بازار یادآور شد: اکنون نرخ هر کیلو شیر جنوب 23 هزار،کپور 13 هزار، قزل آلا 12 هزار، تیلاپیا 20 هزار، سفید پرورشی 15 هزار، سنگسر طلایی 20 هزار، سالمون نروژ 70 هزار، راشگو جنوب 47 هزار و شوریده بندر 37 هزار تومان است.


کد خبر: 931983  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اقتصادي

تصاویر/ عزاداری تاسوعای حسینی در سراسر کشور اکو فارس  ۳۶ دقیقه پیش

زنجان     قم       مشهد       اردبیل       خرم آباد       بروجرد   ...

قیمت روز مسکن تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یک واحد مسکونی 3 ساله در محله نارمک به مساحت 72 متر به قیمت 630 میلیون تومان یعنی هر مترمربع حدود 8 میلیون و 790 هزار تومان معامله شده است. یک واحد مسکونی 40 متری 18 سال ساخت واقع در آهنگ با قیمت 180 میلیون تومان (هر مترمربع حدود 4.7 میلیون تومان)، آپارتمان...

نتایج کامل روز پایانی مرحله نخست مسابقات قهرمانی جهان + جدول اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش تسنیم، در پایان مرحله نخست مسابقات قهرمانی مردان جهان که به میزبانی مشترک ایتالیا و بلغارستان در حال برگزاری است، تنها تیم های ایتالیا و لهستان با 15 امتیاز کامل از 5 بازی به مرحله دوم صعود کردند. ضمن اینکه تمام نمایندگان قاره های آسیا و آفریقا به جز ایران از دور مسابقات کنار رفتند. نتایج کامل...

روزنامه قطری: پرسپولیس تیمی عادی و السد بهتر است اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش تسنیم، روزنامه الرایه قطر در این تحلیل ابتدا به نبرد تیم فوتبال السد برابر استقلال در دور برگشت مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا اشاره کرد و نوشت: طبق انتظارمان السد به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد. این بازی میان تیم قدرتمند السد و استقلال هیجان‌برانگیز در نهایت...

ترخیص ۵ هزار گوشی تلفن همراه از گمرک/آیا بازار تلفن همراه آرام می‌شود؟ نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  ترخیص ۵ هزار گوشی تلفن همراه از گمرک، رئیس­ فروشندگان دستگاه‌های مخابراتی و گوشی تلفن همراه کشور، با اشاره به انتظار 6 ماهه تلفن های همراه در گمرکات کشور افزود: طبق اعلام وزارت ارتباطات بیش از 600 هزار دستگاه تلفن همراه در گمرکات کشور دپو شده است که در­یک هفته گذشته تعداد محدودی...

رویترز: بیژن زنگنه در نشست اوپک در الجزیره حضور پیدا نمی‌کند همشهری آنلاین  ۴ ساعت پیش

رویترز: بیژن زنگنه در نشست اوپک در الجزیره حضور پیدا نمی‌کند رویترز: بیژن زنگنه در نشست اوپک در الجزیره حضور پیدا نمی‌کند اقتصاد > انرژی - همشهری آنلاین:رویترز به نقل از یک منبع آگاه منتشر کرده است که بیژن زنگنه در نشست نمایندگان اوپک و غیراوپک که در الجزیره برگزار می‌شود، شرکت نخواهد...

بازار جهانی | افزایش ۵ دلاری طلا همشهری آنلاین  ۴ ساعت پیش

بازار جهانی | افزایش ۵ دلاری طلا بازار جهانی | افزایش ۵ دلاری طلا اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:قیمت طلا روز چهارشنبه ۴.۶ دلار افزایش یافت و هر اونس ۱۲۰۲ دلار معامله شد. به گزارش فارس، امروز در بازارهای جهانی قیمت هر اونس...

حواله دلار به سراسر دنیا پول نیوز  ۶ ساعت پیش

پول‌نیوز -صرافی آینده روشن با تجربه 20 ساله‌  در زمینه‌‌ی راهکارهای امن و سریع انتقال پول و استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و فناوری های روز دنیا در زمینه بانکداری مشغول به فعالیت بوده است. همچنین این صرافی با به كارگيري نیروهای مجرب در کشورهای مختلف دنیا  به انجام ارسال حواله های ارزی مانند...

بسته اقتصادی چین برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا خبرگزاری فارس  ۷ ساعت پیش

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از اسپوت‌نیک، مقامات چینی به دنبال افزایش گسترده سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های جدید، ایجاد شغل و حمایت از رشد اقتصادی این کشور هستند. مقامات چینی تلاش می‌کنند تا با تکیه بر تولیدات داخل وابستگی به بازارهای خارجی را کمتر کنند. اگرچه کارشناسان معتقدند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده