تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۸ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۲:۴۰
چرا نسخه پرخطر فمینیستی برای زنان ایرانی پیچیده می‌شود؟/ بی‌توجهی شبه روشنفکران به احکام فقهی ورزش
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، مدتی قبل گروهی غیررسمی و بدون مجوز قانونی از هواداران فمینیست، تحت عنوان سلسله نشست‌های «جامعه و ورزش» به‌منظور نقد و بررسی ورود زنان به ورزشگاه گرد هم آمده بودند تا برای نهادینه کردن برخی مباحث فمینیستی هم‌اندیشی و تبادل‌نظر داشته باشند؛ موضوعی که چند وقتی است روشنفکران غرب‌زده را مجال حضور و بروز داده تا با سخنان پرطمطراق خود به تحریک زنان و دختران بپردازند.
آن‌ها با چنین بحث‌هایی مدعی هستند به دلیل برخی محدودیت‌ها حقوق زنان در جمهوری اسلامی پایمال‌شده است و باید دستی بجنبانند تا از قافله تمدن غرب و دنیای لیبرال عقب نمانند. از این منظر گویا  دغدغه این شبه گروه روشنفکر که بانام جامعه و ورزش فعالیت دارند، حضور زنان در استادیوم‌ها و ورزشگاه‌هاست و از این‌که فقه اسلام با چنین مسئله‌ای مخالفت دارد به‌نوعی حق زنان را تضییع‌شده می‌دانند و فریاد وااسفا سر می‌دهند!و اما به دنبال چنین نشست غیررسمی در کتابخانه ملی این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که؛ اولاً برچه اساسی انجمنی که مجوزی قانونی ندارد باید در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی نشست و جلسه بگذارد؟ ثانیاً رهاورد این جلسات تاکنون چه بوده است مگر نه این‌که چند سالی است به تقلید از غرب و شعار دهان‌پرکن تساوی حقوق زن و مرد بدون توجه به مشخصه‌های زنانه، آن‌ها را از خانه بیرون کشاندند و از جایگاه مهم مادری و همسری دور کردند که با گرفتن کمترین حقوق هم حاضر به انجام کار بشوند! آیا واقعاً این‌ها باعث ارتقای جایگاه زنان بوده است؟!  ثالثاً بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها که از قرار محور اصلی این نشست هم بوده بارها از سوی مراجع عظام تقلید موردانتقاد قرارگرفته است، ازآنجاکه مسلمان و شیعه هستیم توجه به دیدگاه فقهی مراجع عظام درباره امور مختلف امری الزامی است به همین خاطر در این رابطه استفتاء برخی از مراجع تقلید گرفته‌شده است:به وایت طنین یاس، آیت‌الله سبحانی در درس خارج اصول در بخشی از سخنان خود به موضوع حضور زنان در ورزشگاه اشاره کردند و گفتند: این مسئله باعفت زنان سازگار نیست؛ آوردن هزاران دختر به ورزشگاه که یک‌طرف جوانان مرد و طرف دیگر، دختران باشند، اصلاً مناسب نیست.
مسئولان برای ازدواج زنان فکر کنند؛ به فکر طلاق‌ها باشند؛ برای اعتیاد کشور کاری انجام دهند؛ نه اینکه به فکر حضور بانوان در ورزشگاه باشند. اگر به دنبال رضای خداوند متعال هستید، مشکلات مردم را پیگیری کنید؛ اما اگر به دنبال شعار هستید، مسئله دیگری است.آیت‌الله مکارم شیرازی: جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آن‌ها سرچشمه مشکلات زیادی ازنظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود؛ اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند بخصوص اینکه این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببیند و حضور آن‌ها ضرورتی ندارد.
آیت‌الله صافی: اگرچه این‌جانب مکرر خطر اختلاط زن و مرد بیگانه و برنامه‌های مضرّه‌ای را که مخالف عفاف و حجاب بانوان و موجب تغییر شخصیت اسلامی جامعه است تذکر داده‌ و به همگان در مورد آثار و عواقب سوء گرایش به آداب غیر اسلامی غربی هشدار داده‌ام اکنون‌که مؤمنین در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌های کشور، سؤال و ابراز نگرانی می‌نمایند حسب الوظیفه حرمت نظر زن و مرد اجنبی را به بدن یکدیگر ازنظر جمیع فقهای عظام اعلام می‌نمایم؛ علی‌هذا حضور بانوان در این‌گونه برنامه‌ها خلاف شرع و نازل ظاهر از مواضع اسلامی است.
انتظار از مسئولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع و موجبات خشنودی قلب مقدس حضرت بقیة‌الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم نمایند.آیت‌الله علوی گرگانی: به نظر ما حضور بانوان با توجه به برهنه بودن بخشی از بدن مردان حرام است ضمن اینکه این موضوع موجب بروز برخی مشکلات اخلاقی نیز خواهد شد و به دولت نیز تذکر داده‌شده است.
 آیت‌الله گرامی: حضور بانوان در وزرشگاه‌ها با توجه به اختلاط در جایگاه‌ها و رفت‌وآمد با مردها و این‌که نگاه‌ها احیاناً به بدن‌های نیمه عریان ورزشکاران می‌افتد و عواقب خوب اخلاقی ندارد، جایز نیستآیت‌الله نوری همدانی: جایز نیست.جامعه دینی جامعه‌ای است که شبکه روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی و اخلاقی آن بر اساس دین و آموزه‌های آن تنظیم‌شده باشد.
جامعه دینی، جامعه‌ای است که در آن داوری با دین باشد و افراد آهنگ خود را همیشه با دین موزون کنند. جامعه دینی، دغدغه دین دارد و این دغدغه و احساس نیاز به همسو کردن خود با دین، تنها به امور فردی و عبادیات و اخلاق فردی محدود نمی‌شود؛ بلکه نسبت میان دین و کلیه امور و روابط اجتماعی باید سنجیده شود و داوری دین در همه خطوط و زوایای تمامی شبکه روابط اجتماعی نافذ باشد.
(جامعه دینی، جامعه مدنی، احمد واعظی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشة اسلامی، چاپ اول، 1377، صص 88 ـ 90) براین اساس ما در جامعه‌ای اسلامی زندگی می‌کنیم که تمام شئون و مبانی آن اعم از فردی و اجتماعی بر اساس اصول دین مبین اسلام خط‌کشی و ترسیم‌شده است؛ البته کاری نداریم که به دلیل ولنگاری فرهنگی اخیراً برخی از سلبریتی ها هم به خود اجازه می‌دهند تا در جایگاه فقیه اسلامی بنشینند و حکم فقهی صادر کنند.
این‌که مثلاً سگ نجس نیست یا ارتباط محرم و نامحرم را به‌زعم ساده‌انگارانه و بچه‌گانه خود تعریف می‌کنند یا حکم اسلامی قصاص را زیر سؤال می‌برند و... آنچه مهم است چارچوب کلی و اساسی جامعه اسلامی است که با چند دیدگاه سطحی و عوامانه و یا شبه روشنفکرانه تخریب و تعدیل نمی‌شود؛ در این راستا یکی از این پایه‌های بنیادین در جامعه اسلامی حضور مراجع تقلید و توجه به دستورات و احکام فقهی آن‌هاست که بر هر فرد بالغ و به تکلیف رسیده  مسلمانی واجب است مرجع تقلیدی داشته باشد و احکام فقهی او را درباره مسائل مختلف موردتوجه قرار بدهد.
لذا باید دید پشت پرده شیطنت‌های عامدانه برخی شبه روشنفکر غرب‌زده در این رابطه چیست و چرا باوجود احکام فقهی مسلم و مبرهن مراجع عظام مبنی بر عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها، جماعت شبه روشنفکر همچنان مصرانه و ازسر لجاجت روی آن تأکیددارند به‌طوری‌که آزادانه بدون داشتن  مجوز قانونی جلسات و نشست‌های مختلفی هم برگزارمی کنند؟!فرض بگیریم قانون ورود زنان به ورزشگاه‌ها از سوی مراجع تائید و از جانب قانون هم تصویب شود و بانوان بتوانند هنگام برگزاری مسابقات در کنار مردان به استادیوم‌ها بروند و تماشاگر مسابقات باشند؛ اما از حامیان حقوق زنان برای رفتن به ورزشگاه باید سؤال کرد چه تضمینی وجود دارد تا دو جنس مخالف که عمدتاً نوجوان و جوان هستند یعنی اوج هیجانات جنسی، در کنار هم بدون مشکل و مفسده‌ای مسابقه را تماشا کنند؟! آیا می‌توان بر کنترل غرایز و شهوات  جنسی هر دو طرف (مسئله‌ای کاملاً طبیعی) آن‌هم در بازی جمعی که همراه غلیان احساسات است تضمینی داشت؟! به‌طورقطع علاوه بر هیجانات و احساسات بازی که امری عادی است به دلیل حضور جنس مخالف مزید بر تخلیه نادرست احساسات جمعی،‌ تحرکات خودنمایی هم ایجاد خواهد شد یعنی خواسته و ناخواسته در وهله اول آنچه مطرح خواهد بود، نگاه زن به مرد نامحرم است؛ آن‌هم با پوشش ورزشی نه رسمی و عمومی و اگر همین رفتارها میان بانوان که منشأ آرامش و امنیت روانی کانون خانواده هستند تسری پیدا کند آنگاه با فاجعه اجتماعی و فرهنگی بدی مواجه خواهیم شد.
 به نظر می‌رسد برخی از مسئولان کشور با بی‌توجهی به احکام فقهی نشان می‌دهند که نه‌تنها بافرهنگ و سبک زندگی اسلامی آشنایی ندارند، بلکه بافرهنگ جامعه ایران هم قرابت چندانی نداشته و تنها با نگاه حسرت‌آمیز به الگوها و سبک زندگی غربی می‌خواهند مدیریت خود را به رخ بکشند. برای آن‌ها تحسین چند سازمان و نهاد غربی و مهر تأییدشان اهمیت دارد که مثلاً بگویند حقوق زنان ایرانی رعایت می‌شود! و شاید چند لوح تقدیر مؤسسات آمریکایی و اروپایی بیشتر ارزش دارد؛ همان‌هایی که مدتی است تشت رسوایی آزارهای جنسی‌شان نسبت به زنان  بر زمین افتاده و از گوشه و کنار هر بار صدای اعتراضی بلند می‌شود، حالا الگوی زن مسلمان و شیعه شده‌اند تا به بهانه احقاق حق و آزادی در معرض خطر قرارشان بدهند.
این در حالی است که اخیراً خود غربی‌ها به دنبال جداسازی زن و مرد در اماکن عمومی مانند مترو و اتوبوس هستند  تا زنان در امنیت روانی و جسمی بهتری بسر ببرند.در این میان وقتی صفحات نیازمندی‌های مجازی و کاغذی را رصد می‌کنیم تقریباً 90 درصد درخواست‌ها به‌جای نیروی آقا که موتور محرکه جامعه و نان‌آور خانه هستند، نیروی زن می‌خواهند که باکمال تعجب و گستاخی هم تأکیددارند خانم مجرد با ظاهری آراسته و شیک نیاز دارند! البته شکی نیست دلیل این نوع استخدام‌ها به‌غیراز استفاده جنسی زنان برای فروش محصولات خود، پرداخت حقوق اندک و بدون بیمه به آن‌ها است.
بااین‌وجود معلوم نیست جماعت روشنفکرنمای هوادار حقوق زنان که این روزها در مناصب بالایی هم دارای کرسی هستند چرا در این‌گونه مواقع سکوت اختیار کرده‌اند و توجهی ندارند چه استثماری از دختران وزنان جوان می‌شود؟! گویا فقط با حرف‌های دهان‌پرکن زیبا و شعارهای تبلیغاتی سیاسی خود به تحریک این جماعت می‌پردازند تا حضورشان در خانه و تشکیل خانواده و مادر شدن کمرنگ شود؛ درواقع به‌نوعی همان راهی را که غربی‌ها در دهه 60 میلادی با مکتب فمینیست طی کردند و نتیجه آن آسیب‌های زیاد جسمی و روحی به زنان بود که پس از چندین دهه همچنان گریبان گیر آن‌هاست حالا ما هم باید همان راه پرخطر و سنگلاخ را برویم و تجربه کنیم!

کلمات کلیدی:
▫ بانوان ▫ دین ▫ زنان ▫ فقه ▫ ورزش ▫ ورزشگاه 
کد خبر: 934116  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

تنها یکی از دختران ایرانشهری به پزشکی قانونی مراجعه کرده است خبرگزاری برنا  ۲۳ دقیقه پیش

تنها یکی از دختران ایرانشهری به پزشکی قانونی مراجعه کرده است به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، رضا عبدی، مدیر کل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان، گفت: « فرد 24 ساله ای که امروز (دوشنبه) به پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان مراجعه کرد، مورد اذیت، آزار، تجاوز به عنف و آدم ربایی قرار گرفته بود.» او خاطرنشان کرد: «علائمی...

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست آفتاب نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : دبیر کل کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت از آغاز فعالیت سامانه احراز هویت الکترونیکی در سراسر کشور خبر داد و گفت: از این پس نیازی به دریافت کپی اسناد هویتی ( شناسنامه و کارت ملی ) از مردم برای ارائه خدمات در دفاتر پیشخوان دولت نیست.علی فلاح با بیان اینکه این فرایند از دوشنبه ۹۷/۳/۲۸ در...

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد اعلام شد شبکه ایران  ۳۲ دقیقه پیش

ایران آنلاین /دکتر حسین توکلی افزود: مهلت انتخاب رشته‌محل‌های تحصیلی آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی که مجدد و برای بار دوم تمدید شده بود، ساعت ۲۴ روز پنجشنبه(۲۴ خرداد ماه) پایان پذیرفت .وی ادامه داد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون فوق می‌توانستند...

بازنشستگان با شماره تلفن ۲۵۰۰ تماس بگیرند شبکه ایران  ۳۲ دقیقه پیش

ایران آنلاین /بهروز انتظاری، گفت: از سال گذشته درباره اضافه شدن خط تلفن ۲۵۰۰ با واحد پاسخگویی صندوق بازنشستگی کشوری اطلاع رسانی عمومی انجام شد، اما همچنان حجم پاسخگویی خط ۸۵۲۳ بسیار بالاست.  انتظاری اظهار داشت: اخیراً مشکلی در خط ۸۵۲۳ ایجاد شد که پاسخگویی و ارتباط مستقیم بازنشستگان کشوری عزیز را...

احتمال وزش باد شدید در 7 استان کشور آنا  ۵۰ دقیقه پیش

سرپرست مدیریت شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور گفت: انتظار می رود امروز بعدازظهر در شمال استان آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، شرق مازندران، خراسان شمالی، شمال سمنان، خوزستان و شرق استان تهران افزایش ابر و وزش باد شدید موقت داشته باشیم. ...

مراجعه یکی از زنان آسیب دیده ایرانشهر به پزشکی قانونی / ادعای تجاوز ۴ مرد به یک زن آنا  ۵۰ دقیقه پیش

مدیرکل پزشکی قانونی استان سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون یک نفر از زنانی که در حادثه ایرانشهر مورد تجاوز قرار گرفته اند، به پزشکی قانونی این استان مراجعه کرده است. به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، رضا عبدی روز دوشنبه افزود:...

تاثیر «نام» افراد بر سرنوشت اجتماعی و روابط عاطفی آنان ستاره ها  ۱ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از برترین ها: تصور این که موجودی نام نداشته باشد بسیار دشوار است. مبادله "نام" میان آدمیان گام نخست برای ایجاد یک رابطه انسانی یا گسترش هر گونه پیوند اجتماعی است. کما اینکه چه در آغاز پیوند عاشقانه و چه برای داوطلب شدن برای انجام کاری باید "نام"ی را بر...

طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر در پایتخت اجرا شد ایلنا  ۱ ساعت پیش

طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر در پایتخت اجرا شدبه گزارش ایلنا، سرهنگ محمد بخشنده با اعلام این خبر گفت: در راستای اجرای طرح پاکسازی نقاط آلوده، کارکنان عملیاتی این پلیس طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر را در سطح شهر و معابر پایتخت در مدت ۲۴ ساعت گذشته اجرا کردند. وی افزود: پاکسازی محیط های تفریحی از وجود معتادان متجاهر و برخورد با خرده‌‌فروشان...

حرکت از آموزش به خلق فناوری در دانشگاه‌ها نیازمند فعالیت گروهی است ایلنا  ۱ ساعت پیش

حرکت از آموزش به خلق فناوری در دانشگاه‌ها نیازمند فعالیت گروهی استبه گزارش ایلنا، مسعود برومند در اجلاس شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه ۴ کشور در دانشگاه بوعلی سینا گفت: استفاده مشترک از امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی بویژه در قالب شبکه شاعا از جمله راهکارهای افزایش توانمندی‌های لازم دانشگاه‌ها برای ارتباط با بخش صنعت است. وی...

دختران ایرانشهری بدون واهمه شکایتشان را مطرح کنند خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

دختران ایرانشهری بدون واهمه شکایتشان را مطرح کنند به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان در واکنش به این موضوع که ممکن است دخترانی که در ایرانشهر مورد تجاوز قرار گرفته‌اند به دلیل ترس از آبرو یا حاشیه‌های بعد از مطرح شدن این مساله پنهان‌کاری و از طرح شکایت امتناع...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده