تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۸ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۲:۴۰
چرا نسخه پرخطر فمینیستی برای زنان ایرانی پیچیده می‌شود؟/ بی‌توجهی شبه روشنفکران به احکام فقهی ورزش
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، مدتی قبل گروهی غیررسمی و بدون مجوز قانونی از هواداران فمینیست، تحت عنوان سلسله نشست‌های «جامعه و ورزش» به‌منظور نقد و بررسی ورود زنان به ورزشگاه گرد هم آمده بودند تا برای نهادینه کردن برخی مباحث فمینیستی هم‌اندیشی و تبادل‌نظر داشته باشند؛ موضوعی که چند وقتی است روشنفکران غرب‌زده را مجال حضور و بروز داده تا با سخنان پرطمطراق خود به تحریک زنان و دختران بپردازند.
آن‌ها با چنین بحث‌هایی مدعی هستند به دلیل برخی محدودیت‌ها حقوق زنان در جمهوری اسلامی پایمال‌شده است و باید دستی بجنبانند تا از قافله تمدن غرب و دنیای لیبرال عقب نمانند. از این منظر گویا  دغدغه این شبه گروه روشنفکر که بانام جامعه و ورزش فعالیت دارند، حضور زنان در استادیوم‌ها و ورزشگاه‌هاست و از این‌که فقه اسلام با چنین مسئله‌ای مخالفت دارد به‌نوعی حق زنان را تضییع‌شده می‌دانند و فریاد وااسفا سر می‌دهند!و اما به دنبال چنین نشست غیررسمی در کتابخانه ملی این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که؛ اولاً برچه اساسی انجمنی که مجوزی قانونی ندارد باید در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی نشست و جلسه بگذارد؟ ثانیاً رهاورد این جلسات تاکنون چه بوده است مگر نه این‌که چند سالی است به تقلید از غرب و شعار دهان‌پرکن تساوی حقوق زن و مرد بدون توجه به مشخصه‌های زنانه، آن‌ها را از خانه بیرون کشاندند و از جایگاه مهم مادری و همسری دور کردند که با گرفتن کمترین حقوق هم حاضر به انجام کار بشوند! آیا واقعاً این‌ها باعث ارتقای جایگاه زنان بوده است؟!  ثالثاً بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها که از قرار محور اصلی این نشست هم بوده بارها از سوی مراجع عظام تقلید موردانتقاد قرارگرفته است، ازآنجاکه مسلمان و شیعه هستیم توجه به دیدگاه فقهی مراجع عظام درباره امور مختلف امری الزامی است به همین خاطر در این رابطه استفتاء برخی از مراجع تقلید گرفته‌شده است:به وایت طنین یاس، آیت‌الله سبحانی در درس خارج اصول در بخشی از سخنان خود به موضوع حضور زنان در ورزشگاه اشاره کردند و گفتند: این مسئله باعفت زنان سازگار نیست؛ آوردن هزاران دختر به ورزشگاه که یک‌طرف جوانان مرد و طرف دیگر، دختران باشند، اصلاً مناسب نیست.
مسئولان برای ازدواج زنان فکر کنند؛ به فکر طلاق‌ها باشند؛ برای اعتیاد کشور کاری انجام دهند؛ نه اینکه به فکر حضور بانوان در ورزشگاه باشند. اگر به دنبال رضای خداوند متعال هستید، مشکلات مردم را پیگیری کنید؛ اما اگر به دنبال شعار هستید، مسئله دیگری است.آیت‌الله مکارم شیرازی: جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آن‌ها سرچشمه مشکلات زیادی ازنظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود؛ اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند بخصوص اینکه این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببیند و حضور آن‌ها ضرورتی ندارد.
آیت‌الله صافی: اگرچه این‌جانب مکرر خطر اختلاط زن و مرد بیگانه و برنامه‌های مضرّه‌ای را که مخالف عفاف و حجاب بانوان و موجب تغییر شخصیت اسلامی جامعه است تذکر داده‌ و به همگان در مورد آثار و عواقب سوء گرایش به آداب غیر اسلامی غربی هشدار داده‌ام اکنون‌که مؤمنین در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌های کشور، سؤال و ابراز نگرانی می‌نمایند حسب الوظیفه حرمت نظر زن و مرد اجنبی را به بدن یکدیگر ازنظر جمیع فقهای عظام اعلام می‌نمایم؛ علی‌هذا حضور بانوان در این‌گونه برنامه‌ها خلاف شرع و نازل ظاهر از مواضع اسلامی است.
انتظار از مسئولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع و موجبات خشنودی قلب مقدس حضرت بقیة‌الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم نمایند.آیت‌الله علوی گرگانی: به نظر ما حضور بانوان با توجه به برهنه بودن بخشی از بدن مردان حرام است ضمن اینکه این موضوع موجب بروز برخی مشکلات اخلاقی نیز خواهد شد و به دولت نیز تذکر داده‌شده است.
 آیت‌الله گرامی: حضور بانوان در وزرشگاه‌ها با توجه به اختلاط در جایگاه‌ها و رفت‌وآمد با مردها و این‌که نگاه‌ها احیاناً به بدن‌های نیمه عریان ورزشکاران می‌افتد و عواقب خوب اخلاقی ندارد، جایز نیستآیت‌الله نوری همدانی: جایز نیست.جامعه دینی جامعه‌ای است که شبکه روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی و اخلاقی آن بر اساس دین و آموزه‌های آن تنظیم‌شده باشد.
جامعه دینی، جامعه‌ای است که در آن داوری با دین باشد و افراد آهنگ خود را همیشه با دین موزون کنند. جامعه دینی، دغدغه دین دارد و این دغدغه و احساس نیاز به همسو کردن خود با دین، تنها به امور فردی و عبادیات و اخلاق فردی محدود نمی‌شود؛ بلکه نسبت میان دین و کلیه امور و روابط اجتماعی باید سنجیده شود و داوری دین در همه خطوط و زوایای تمامی شبکه روابط اجتماعی نافذ باشد.
(جامعه دینی، جامعه مدنی، احمد واعظی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشة اسلامی، چاپ اول، 1377، صص 88 ـ 90) براین اساس ما در جامعه‌ای اسلامی زندگی می‌کنیم که تمام شئون و مبانی آن اعم از فردی و اجتماعی بر اساس اصول دین مبین اسلام خط‌کشی و ترسیم‌شده است؛ البته کاری نداریم که به دلیل ولنگاری فرهنگی اخیراً برخی از سلبریتی ها هم به خود اجازه می‌دهند تا در جایگاه فقیه اسلامی بنشینند و حکم فقهی صادر کنند.
این‌که مثلاً سگ نجس نیست یا ارتباط محرم و نامحرم را به‌زعم ساده‌انگارانه و بچه‌گانه خود تعریف می‌کنند یا حکم اسلامی قصاص را زیر سؤال می‌برند و... آنچه مهم است چارچوب کلی و اساسی جامعه اسلامی است که با چند دیدگاه سطحی و عوامانه و یا شبه روشنفکرانه تخریب و تعدیل نمی‌شود؛ در این راستا یکی از این پایه‌های بنیادین در جامعه اسلامی حضور مراجع تقلید و توجه به دستورات و احکام فقهی آن‌هاست که بر هر فرد بالغ و به تکلیف رسیده  مسلمانی واجب است مرجع تقلیدی داشته باشد و احکام فقهی او را درباره مسائل مختلف موردتوجه قرار بدهد.
لذا باید دید پشت پرده شیطنت‌های عامدانه برخی شبه روشنفکر غرب‌زده در این رابطه چیست و چرا باوجود احکام فقهی مسلم و مبرهن مراجع عظام مبنی بر عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها، جماعت شبه روشنفکر همچنان مصرانه و ازسر لجاجت روی آن تأکیددارند به‌طوری‌که آزادانه بدون داشتن  مجوز قانونی جلسات و نشست‌های مختلفی هم برگزارمی کنند؟!فرض بگیریم قانون ورود زنان به ورزشگاه‌ها از سوی مراجع تائید و از جانب قانون هم تصویب شود و بانوان بتوانند هنگام برگزاری مسابقات در کنار مردان به استادیوم‌ها بروند و تماشاگر مسابقات باشند؛ اما از حامیان حقوق زنان برای رفتن به ورزشگاه باید سؤال کرد چه تضمینی وجود دارد تا دو جنس مخالف که عمدتاً نوجوان و جوان هستند یعنی اوج هیجانات جنسی، در کنار هم بدون مشکل و مفسده‌ای مسابقه را تماشا کنند؟! آیا می‌توان بر کنترل غرایز و شهوات  جنسی هر دو طرف (مسئله‌ای کاملاً طبیعی) آن‌هم در بازی جمعی که همراه غلیان احساسات است تضمینی داشت؟! به‌طورقطع علاوه بر هیجانات و احساسات بازی که امری عادی است به دلیل حضور جنس مخالف مزید بر تخلیه نادرست احساسات جمعی،‌ تحرکات خودنمایی هم ایجاد خواهد شد یعنی خواسته و ناخواسته در وهله اول آنچه مطرح خواهد بود، نگاه زن به مرد نامحرم است؛ آن‌هم با پوشش ورزشی نه رسمی و عمومی و اگر همین رفتارها میان بانوان که منشأ آرامش و امنیت روانی کانون خانواده هستند تسری پیدا کند آنگاه با فاجعه اجتماعی و فرهنگی بدی مواجه خواهیم شد.
 به نظر می‌رسد برخی از مسئولان کشور با بی‌توجهی به احکام فقهی نشان می‌دهند که نه‌تنها بافرهنگ و سبک زندگی اسلامی آشنایی ندارند، بلکه بافرهنگ جامعه ایران هم قرابت چندانی نداشته و تنها با نگاه حسرت‌آمیز به الگوها و سبک زندگی غربی می‌خواهند مدیریت خود را به رخ بکشند. برای آن‌ها تحسین چند سازمان و نهاد غربی و مهر تأییدشان اهمیت دارد که مثلاً بگویند حقوق زنان ایرانی رعایت می‌شود! و شاید چند لوح تقدیر مؤسسات آمریکایی و اروپایی بیشتر ارزش دارد؛ همان‌هایی که مدتی است تشت رسوایی آزارهای جنسی‌شان نسبت به زنان  بر زمین افتاده و از گوشه و کنار هر بار صدای اعتراضی بلند می‌شود، حالا الگوی زن مسلمان و شیعه شده‌اند تا به بهانه احقاق حق و آزادی در معرض خطر قرارشان بدهند.
این در حالی است که اخیراً خود غربی‌ها به دنبال جداسازی زن و مرد در اماکن عمومی مانند مترو و اتوبوس هستند  تا زنان در امنیت روانی و جسمی بهتری بسر ببرند.در این میان وقتی صفحات نیازمندی‌های مجازی و کاغذی را رصد می‌کنیم تقریباً 90 درصد درخواست‌ها به‌جای نیروی آقا که موتور محرکه جامعه و نان‌آور خانه هستند، نیروی زن می‌خواهند که باکمال تعجب و گستاخی هم تأکیددارند خانم مجرد با ظاهری آراسته و شیک نیاز دارند! البته شکی نیست دلیل این نوع استخدام‌ها به‌غیراز استفاده جنسی زنان برای فروش محصولات خود، پرداخت حقوق اندک و بدون بیمه به آن‌ها است.
بااین‌وجود معلوم نیست جماعت روشنفکرنمای هوادار حقوق زنان که این روزها در مناصب بالایی هم دارای کرسی هستند چرا در این‌گونه مواقع سکوت اختیار کرده‌اند و توجهی ندارند چه استثماری از دختران وزنان جوان می‌شود؟! گویا فقط با حرف‌های دهان‌پرکن زیبا و شعارهای تبلیغاتی سیاسی خود به تحریک این جماعت می‌پردازند تا حضورشان در خانه و تشکیل خانواده و مادر شدن کمرنگ شود؛ درواقع به‌نوعی همان راهی را که غربی‌ها در دهه 60 میلادی با مکتب فمینیست طی کردند و نتیجه آن آسیب‌های زیاد جسمی و روحی به زنان بود که پس از چندین دهه همچنان گریبان گیر آن‌هاست حالا ما هم باید همان راه پرخطر و سنگلاخ را برویم و تجربه کنیم!

کلمات کلیدی:
▫ بانوان ▫ دین ▫ زنان ▫ فقه ▫ ورزش ▫ ورزشگاه 
کد خبر: 934116  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

فصلها اعتنایی به خوشامد و بدآمد ما ندارند تسنیم  ۱۲ دقیقه پیش

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ پرویز کرمی؛ مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور یادداشتی به مناسبت فرارسیدن بهار و گردش فصول نوشته و یک نسخه از آن را در اختیار ما قرار داده که به شرح زیر است:«میلیاردها سال از پی هم آمدهاند و جهان را بر مدار طبیعت پیش برده‌اند، من بعد هم می‌آیند...

روایت سرپرست دادسرای جنایی از دلایل تناقض‌گویی "محمد ثلاث" تسنیم  ۱۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، قاضی محمد شهریاری در حاشیه دادگاه عامل شهادت سه مامور نیروی انتظامی در حادثه خیابان پاسداران با اشاره به اعلام ختم رسیدگی اظهار کرد: دادگاه مکلف است ظرف مهلت قانونی رای صادر و ابلاغ کند و آنها نیز می‌توانند اعتراض کنند و اعتراض به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود.وی...

۲۸ مکان تاریخی حصار ناصری در ۵ مسیر گردشگری طهران قدیم معرفی شد شبستان  ۱۴ دقیقه پیش

۲۸ مکان تاریخی حصار ناصری در ۵ مسیر گردشگری طهران قدیم معرفی شدبه گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 11 ، شهردار منطقه 11 تهران گفت: 28مکان دیدنی ، زیبا و جذاب در بخش تاریخی طهران قدیم در محدوده حصار ناصری آماده بازدید گردشگران و مسافران نوروزی است.  نصراله آبادیان با اشاره به این که 4 کیلومتر از حصار ناصری در محدوده این منطقه قرار...

افتتاح بازار میوه و تره بار اتابک در منطقه ۱۵ شبستان  ۱۴ دقیقه پیش

افتتاح  بازار میوه و تره بار اتابک در منطقه ۱۵به گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل روابط عمومی شهرداری منطقه 15، پانزدهمین بازار میوه و تربار منطقه ۱۵همزمان با فرارسیدن نوروز در محله اتابک افتتاح شد. علی اکبر کریمی پور معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه ۱۵ افزود: این بازار با هدف رفع معضل سد معبر و ساماندهی وانت بار های منطقه، تنظیم بازار، حمایت...

آیا الکل می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد؟ خبرگزاری برنا  ۳۱ دقیقه پیش

آیا الکل می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد؟   به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، فیروزه جعفری، روانپزشک با بیان اینکه کودکان ممکن است به صورت تصادفی در معرض الکل قرار بگیرند، افزود: «کودکان در سنین پایین، از وقتی شروع به راه رفتن می کنند تا سه چهار سالگی ممکن است به صورت تصادفی به مکان هایی که در آنها، الکل نگه داری...

آمادگی برای اسکان عموم مسافران در مدارس و مراکز رفاهی خبرگزاری برنا  ۳۱ دقیقه پیش

آمادگی برای اسکان عموم مسافران در مدارس و مراکز رفاهی به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا،  گودرز کریمی فر، مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پروش، با اشاره به تمهیداتی که آموزش پرورش در مورد اسکان نوروزی فرهنگیان تدارک دیده است، گفت: «تاکنون 345 مرکز رفاهی (خانه معلم)، 300 اردوگاه با سوئیت‌های مجهز،50 مرکز و پردیس دانشگاه...

عباس عبدی: احمدی نژاد فرقی با گذشته نکرده، فقط طرف حساب او عوض شده! شفقنا  ۳۳ دقیقه پیش

شفقنا-  به نظر بنده احمدی‌نژاد سال ١٣٩۶ تفاوت رفتاری و فکری چندانی با احمدی‌نژاد سال ١٣٨١ نداشته است. فقط طرف مقابل او فرق کرده است، ولی کلیت فکری و رفتاری او همچنان ثابت مانده است.عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: هدف از این یادداشت سرکوفت زدن به اصولگرایان نیست، هرچند حداقل...

کمیسیون انتخابات روسیه: حملات سایبری از ۱۵ کشور را ناکام گذاشتیم شفقنا  ۳۳ دقیقه پیش

شفقنا- کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه از ناکام گذاشتن حملات سایبری از شماری از کشورهای جهان به پایگاه اینترنتی خود خبر داد.

فعالیت سامانه بارشی از فردا کمتر می‌شود شبکه ایران  ۴۰ دقیقه پیش

ایران آنلاین / احد وظیفه شرایط جوی کشور را طی امروز پیش بینی و اظهارکرد: با حرکت سامانه بارشی به سمت شرق امروز (۲۷ اسفند ماه) در مناطق شرق، شمال شرق، البرز شرقی و برخی مناطق مرکزی کشور بارش باران و در برخی از این مناطق همراه با رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. وی تاکید کرد: فردا، ۲۸ اسفند...

اعلام جزئیات مرحله دوم آزمون استخدامی دانشگاه‌های علوم پزشکی شبکه ایران  ۴۰ دقیقه پیش

ایران آنلاین / آزمون استخدامی متمرکز دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور در اول دی ماه ۹۶ برگزار شد و کارنامه نتایج اولیه داوطلبان در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org قرار گرفته است. داوطلبان هریک از دانشگاه های علوم پزشکی وابسته به وزارت بهداشت، درمان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده