تعداد بازدید: ۲۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۸ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۲:۴۰
چرا نسخه پرخطر فمینیستی برای زنان ایرانی پیچیده می‌شود؟/ بی‌توجهی شبه روشنفکران به احکام فقهی ورزش
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، مدتی قبل گروهی غیررسمی و بدون مجوز قانونی از هواداران فمینیست، تحت عنوان سلسله نشست‌های «جامعه و ورزش» به‌منظور نقد و بررسی ورود زنان به ورزشگاه گرد هم آمده بودند تا برای نهادینه کردن برخی مباحث فمینیستی هم‌اندیشی و تبادل‌نظر داشته باشند؛ موضوعی که چند وقتی است روشنفکران غرب‌زده را مجال حضور و بروز داده تا با سخنان پرطمطراق خود به تحریک زنان و دختران بپردازند.
آن‌ها با چنین بحث‌هایی مدعی هستند به دلیل برخی محدودیت‌ها حقوق زنان در جمهوری اسلامی پایمال‌شده است و باید دستی بجنبانند تا از قافله تمدن غرب و دنیای لیبرال عقب نمانند. از این منظر گویا  دغدغه این شبه گروه روشنفکر که بانام جامعه و ورزش فعالیت دارند، حضور زنان در استادیوم‌ها و ورزشگاه‌هاست و از این‌که فقه اسلام با چنین مسئله‌ای مخالفت دارد به‌نوعی حق زنان را تضییع‌شده می‌دانند و فریاد وااسفا سر می‌دهند!و اما به دنبال چنین نشست غیررسمی در کتابخانه ملی این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که؛ اولاً برچه اساسی انجمنی که مجوزی قانونی ندارد باید در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی نشست و جلسه بگذارد؟ ثانیاً رهاورد این جلسات تاکنون چه بوده است مگر نه این‌که چند سالی است به تقلید از غرب و شعار دهان‌پرکن تساوی حقوق زن و مرد بدون توجه به مشخصه‌های زنانه، آن‌ها را از خانه بیرون کشاندند و از جایگاه مهم مادری و همسری دور کردند که با گرفتن کمترین حقوق هم حاضر به انجام کار بشوند! آیا واقعاً این‌ها باعث ارتقای جایگاه زنان بوده است؟!  ثالثاً بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها که از قرار محور اصلی این نشست هم بوده بارها از سوی مراجع عظام تقلید موردانتقاد قرارگرفته است، ازآنجاکه مسلمان و شیعه هستیم توجه به دیدگاه فقهی مراجع عظام درباره امور مختلف امری الزامی است به همین خاطر در این رابطه استفتاء برخی از مراجع تقلید گرفته‌شده است:به وایت طنین یاس، آیت‌الله سبحانی در درس خارج اصول در بخشی از سخنان خود به موضوع حضور زنان در ورزشگاه اشاره کردند و گفتند: این مسئله باعفت زنان سازگار نیست؛ آوردن هزاران دختر به ورزشگاه که یک‌طرف جوانان مرد و طرف دیگر، دختران باشند، اصلاً مناسب نیست.
مسئولان برای ازدواج زنان فکر کنند؛ به فکر طلاق‌ها باشند؛ برای اعتیاد کشور کاری انجام دهند؛ نه اینکه به فکر حضور بانوان در ورزشگاه باشند. اگر به دنبال رضای خداوند متعال هستید، مشکلات مردم را پیگیری کنید؛ اما اگر به دنبال شعار هستید، مسئله دیگری است.آیت‌الله مکارم شیرازی: جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آن‌ها سرچشمه مشکلات زیادی ازنظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود؛ اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند بخصوص اینکه این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببیند و حضور آن‌ها ضرورتی ندارد.
آیت‌الله صافی: اگرچه این‌جانب مکرر خطر اختلاط زن و مرد بیگانه و برنامه‌های مضرّه‌ای را که مخالف عفاف و حجاب بانوان و موجب تغییر شخصیت اسلامی جامعه است تذکر داده‌ و به همگان در مورد آثار و عواقب سوء گرایش به آداب غیر اسلامی غربی هشدار داده‌ام اکنون‌که مؤمنین در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌های کشور، سؤال و ابراز نگرانی می‌نمایند حسب الوظیفه حرمت نظر زن و مرد اجنبی را به بدن یکدیگر ازنظر جمیع فقهای عظام اعلام می‌نمایم؛ علی‌هذا حضور بانوان در این‌گونه برنامه‌ها خلاف شرع و نازل ظاهر از مواضع اسلامی است.
انتظار از مسئولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع و موجبات خشنودی قلب مقدس حضرت بقیة‌الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم نمایند.آیت‌الله علوی گرگانی: به نظر ما حضور بانوان با توجه به برهنه بودن بخشی از بدن مردان حرام است ضمن اینکه این موضوع موجب بروز برخی مشکلات اخلاقی نیز خواهد شد و به دولت نیز تذکر داده‌شده است.
 آیت‌الله گرامی: حضور بانوان در وزرشگاه‌ها با توجه به اختلاط در جایگاه‌ها و رفت‌وآمد با مردها و این‌که نگاه‌ها احیاناً به بدن‌های نیمه عریان ورزشکاران می‌افتد و عواقب خوب اخلاقی ندارد، جایز نیستآیت‌الله نوری همدانی: جایز نیست.جامعه دینی جامعه‌ای است که شبکه روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی و اخلاقی آن بر اساس دین و آموزه‌های آن تنظیم‌شده باشد.
جامعه دینی، جامعه‌ای است که در آن داوری با دین باشد و افراد آهنگ خود را همیشه با دین موزون کنند. جامعه دینی، دغدغه دین دارد و این دغدغه و احساس نیاز به همسو کردن خود با دین، تنها به امور فردی و عبادیات و اخلاق فردی محدود نمی‌شود؛ بلکه نسبت میان دین و کلیه امور و روابط اجتماعی باید سنجیده شود و داوری دین در همه خطوط و زوایای تمامی شبکه روابط اجتماعی نافذ باشد.
(جامعه دینی، جامعه مدنی، احمد واعظی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشة اسلامی، چاپ اول، 1377، صص 88 ـ 90) براین اساس ما در جامعه‌ای اسلامی زندگی می‌کنیم که تمام شئون و مبانی آن اعم از فردی و اجتماعی بر اساس اصول دین مبین اسلام خط‌کشی و ترسیم‌شده است؛ البته کاری نداریم که به دلیل ولنگاری فرهنگی اخیراً برخی از سلبریتی ها هم به خود اجازه می‌دهند تا در جایگاه فقیه اسلامی بنشینند و حکم فقهی صادر کنند.
این‌که مثلاً سگ نجس نیست یا ارتباط محرم و نامحرم را به‌زعم ساده‌انگارانه و بچه‌گانه خود تعریف می‌کنند یا حکم اسلامی قصاص را زیر سؤال می‌برند و... آنچه مهم است چارچوب کلی و اساسی جامعه اسلامی است که با چند دیدگاه سطحی و عوامانه و یا شبه روشنفکرانه تخریب و تعدیل نمی‌شود؛ در این راستا یکی از این پایه‌های بنیادین در جامعه اسلامی حضور مراجع تقلید و توجه به دستورات و احکام فقهی آن‌هاست که بر هر فرد بالغ و به تکلیف رسیده  مسلمانی واجب است مرجع تقلیدی داشته باشد و احکام فقهی او را درباره مسائل مختلف موردتوجه قرار بدهد.
لذا باید دید پشت پرده شیطنت‌های عامدانه برخی شبه روشنفکر غرب‌زده در این رابطه چیست و چرا باوجود احکام فقهی مسلم و مبرهن مراجع عظام مبنی بر عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها، جماعت شبه روشنفکر همچنان مصرانه و ازسر لجاجت روی آن تأکیددارند به‌طوری‌که آزادانه بدون داشتن  مجوز قانونی جلسات و نشست‌های مختلفی هم برگزارمی کنند؟!فرض بگیریم قانون ورود زنان به ورزشگاه‌ها از سوی مراجع تائید و از جانب قانون هم تصویب شود و بانوان بتوانند هنگام برگزاری مسابقات در کنار مردان به استادیوم‌ها بروند و تماشاگر مسابقات باشند؛ اما از حامیان حقوق زنان برای رفتن به ورزشگاه باید سؤال کرد چه تضمینی وجود دارد تا دو جنس مخالف که عمدتاً نوجوان و جوان هستند یعنی اوج هیجانات جنسی، در کنار هم بدون مشکل و مفسده‌ای مسابقه را تماشا کنند؟! آیا می‌توان بر کنترل غرایز و شهوات  جنسی هر دو طرف (مسئله‌ای کاملاً طبیعی) آن‌هم در بازی جمعی که همراه غلیان احساسات است تضمینی داشت؟! به‌طورقطع علاوه بر هیجانات و احساسات بازی که امری عادی است به دلیل حضور جنس مخالف مزید بر تخلیه نادرست احساسات جمعی،‌ تحرکات خودنمایی هم ایجاد خواهد شد یعنی خواسته و ناخواسته در وهله اول آنچه مطرح خواهد بود، نگاه زن به مرد نامحرم است؛ آن‌هم با پوشش ورزشی نه رسمی و عمومی و اگر همین رفتارها میان بانوان که منشأ آرامش و امنیت روانی کانون خانواده هستند تسری پیدا کند آنگاه با فاجعه اجتماعی و فرهنگی بدی مواجه خواهیم شد.
 به نظر می‌رسد برخی از مسئولان کشور با بی‌توجهی به احکام فقهی نشان می‌دهند که نه‌تنها بافرهنگ و سبک زندگی اسلامی آشنایی ندارند، بلکه بافرهنگ جامعه ایران هم قرابت چندانی نداشته و تنها با نگاه حسرت‌آمیز به الگوها و سبک زندگی غربی می‌خواهند مدیریت خود را به رخ بکشند. برای آن‌ها تحسین چند سازمان و نهاد غربی و مهر تأییدشان اهمیت دارد که مثلاً بگویند حقوق زنان ایرانی رعایت می‌شود! و شاید چند لوح تقدیر مؤسسات آمریکایی و اروپایی بیشتر ارزش دارد؛ همان‌هایی که مدتی است تشت رسوایی آزارهای جنسی‌شان نسبت به زنان  بر زمین افتاده و از گوشه و کنار هر بار صدای اعتراضی بلند می‌شود، حالا الگوی زن مسلمان و شیعه شده‌اند تا به بهانه احقاق حق و آزادی در معرض خطر قرارشان بدهند.
این در حالی است که اخیراً خود غربی‌ها به دنبال جداسازی زن و مرد در اماکن عمومی مانند مترو و اتوبوس هستند  تا زنان در امنیت روانی و جسمی بهتری بسر ببرند.در این میان وقتی صفحات نیازمندی‌های مجازی و کاغذی را رصد می‌کنیم تقریباً 90 درصد درخواست‌ها به‌جای نیروی آقا که موتور محرکه جامعه و نان‌آور خانه هستند، نیروی زن می‌خواهند که باکمال تعجب و گستاخی هم تأکیددارند خانم مجرد با ظاهری آراسته و شیک نیاز دارند! البته شکی نیست دلیل این نوع استخدام‌ها به‌غیراز استفاده جنسی زنان برای فروش محصولات خود، پرداخت حقوق اندک و بدون بیمه به آن‌ها است.
بااین‌وجود معلوم نیست جماعت روشنفکرنمای هوادار حقوق زنان که این روزها در مناصب بالایی هم دارای کرسی هستند چرا در این‌گونه مواقع سکوت اختیار کرده‌اند و توجهی ندارند چه استثماری از دختران وزنان جوان می‌شود؟! گویا فقط با حرف‌های دهان‌پرکن زیبا و شعارهای تبلیغاتی سیاسی خود به تحریک این جماعت می‌پردازند تا حضورشان در خانه و تشکیل خانواده و مادر شدن کمرنگ شود؛ درواقع به‌نوعی همان راهی را که غربی‌ها در دهه 60 میلادی با مکتب فمینیست طی کردند و نتیجه آن آسیب‌های زیاد جسمی و روحی به زنان بود که پس از چندین دهه همچنان گریبان گیر آن‌هاست حالا ما هم باید همان راه پرخطر و سنگلاخ را برویم و تجربه کنیم!

کلمات کلیدی:
▫ بانوان ▫ دین ▫ زنان ▫ فقه ▫ ورزش ▫ ورزشگاه 
کد خبر: 934116  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

١٨ کشته و زخمی در سوانح جوی! ایلنا  ۱ ساعت پیش

١٨ کشته و زخمی در سوانح جوی!به گزارش ایلنا، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: در ٢ روز اخیر ٢٧و٢٨ شهریور ٩٧ بر اثر تند باد ،سیل و صاعقه ۵ نفر کشته و ١٣ نفر مصدوم شدند. وی افزود:مصدومان از استان های تهران، البرز،خراسان جنوبی،سمنان،گلستان، فارس ، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان ،  که به تفکیک البرز ۲ نفر ( هشتگرد –...

تاسوعا؛ روزی که طمع قدرت، غربت حسین(ع) را تکمیل کرد + تصاویر و مداحی ادیان نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش ادیان نیوز، در کربلا تا روز نهم محرم خبری از جنگ نبود. سپاهیان دشمن مانع حرکت امام حسین(ع) به کوفه شده بودند و اصرار می کردند که ایشان با یزید بیعت کند و امام هم نمی پذیرفت. روز نهم که تشنگى اصحاب کاروان جدى شد، امام یک سپاه پنجاه نفرى را با بیست ظرف آب به فرماندهى عباس بن علی برادرش و نیز...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 شهریورماه خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌چهارشنبه 28 شهریورماه ) در قسمت پایین قابل مشاهده است روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان» وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطراتش ادعا کرد وزیر خارجه ایران، در آستانه تفاهم لوزان قصد داشت از انتشار علنی سندی درباره این تفاهم جلوگیری کند....

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 شهریورماه خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (چهارشنبه 28 شهریورماه ) را در اینجا مشاهده می‌کنید: درد دل مادر شهید مدافع حرم افغانستانی با رهبر انقلاب مادر شهید مدافع حرم افغانستانی خطاب به رهبر انقلاب گفت: پسرم را در حالی که مثل اباالفضل دست نداشت و مثل اربابش سر نداشت، برایمان هدیه آوردند. روایت...

امدادرسانی به ٢٤٥ نفر در جریان توفان امروز/ ٣ نفر در شاهرود مفقود شدند ایلنا  ۲ ساعت پیش

امدادرسانی به ٢٤٥ نفر در جریان توفان امروز/ ٣ نفر در شاهرود مفقود شدندمرتضی سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره تلفات ناشی از سیل و رعد و برق عصر امروز ٢٨ شهریور گفت: ٨ استان آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، خراسان شمالی، سمنان، گلستان، مازندران و همدان دچار سیل و آب گرفتگی شده‌اند. وی با اشاره به مناطق امدادرسانی شده گفت: به ۹ شهر و روستا و ٢٤٥ نفر امدادرسانی...

ارائه خدمات اورژانس تهران به ۴۶ نفر در روز تاسوعای حسینی ایلنا  ۲ ساعت پیش

ارائه خدمات اورژانس تهران به ۴۶ نفر در روز تاسوعای حسینیبه گزارش ایلنا، رئیس مرکز اورژانس تهران از ارائه خدمات به ۴۶ نفر در روز تاسوعای حسینی خبر داد.  پیمان صابریان، افزود: از ۴۶ نفر مراجعه کننده به نیروهای اورژانس ٣۶ نفر در محل درمان شدند و ١٠ نفر به بیمارستان انتقال یافتند. وی در پایان گفت: در زمان عزاداری  تعداد ١٣۴ دستگاه آمبولانس و١٢٩ دستگاه...

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس ، در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین عالی با اشاره به عظمت حادثه کربلا، گفت: ایمان و یقین حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام به گونه‌ای بود که ایشان آرام‌ترین شخص در روز عاشورا بودند و این حادثه بزرگ، ذره‌ای ایشان را مضطرب و پریشان نکرد. آقای عالی افزود: در نگاه توحیدی شکست...

چرا بشاررسن با پرسپولیس تمدید نمی کند؟ چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

چرا بشاررسن با پرسپولیس تمدید نمی کند؟بشار رسن هافبک عراقی پرسپولیس این روز‌ها مذاکرات خود برای تمدید قرارداد با این باشگاه را ادامه می‌دهد.بشار رسن حدود یک ماه و نیمی می‌شود که این مذاکرات را دنبال می‌کند، اما هنوز بر سر دو موضوع به توافق نهایی نرسیده است. برخی منابع خبری این دو موضوع را اینگونه مطرح کرده اند: اول نقش این بازیکن عراقی بعد...

قبای‌جعلی‌دکتری برتن‌مدیران‌ایرانی چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

قبای‌جعلی‌دکتری برتن‌مدیران‌ایرانیفرزاد کفیلی- میان دانشگاهیان ایران رسم است بعد از گذراندن آزمون جامع مقطع دکتری، دانشجو را کم کم «دکتر» صدا می‌زنند؛ من هم دو سال پیش وقتی تازه چندماهی بود از آزمون جامع دکتری فارغ شده بودم همراه جمعی از روزنامه‌نگاران برای بازدید از بزرگ‌ترین شرکت داروسازی دانمارک به کوپنهاگ دعوت شدم. در جواب ایمیل...

شیر مادر حاوی چه ترکیباتی است؟ خبرگزاری برنا  ۴ ساعت پیش

شیر مادر حاوی چه ترکیباتی است؟ به گزارش گروه سلامت برنا، شیر مادر پر از مواد مغذی و سالم است که به کودک در رشد و مبارزه با بیماری کمک می کند. شیر مادر غذایی ایده آل برای کودک شماست. اما ممکن است برای شما سوال باشد که آیا ترکیبات موجود در شیر مادر حاوی همه چیزهایی که کودک شما به آنها نیاز دارد هست یا نوزاد باید از ویتامین...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده