تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱۰ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۳۹
نجفی:امکانات موجود کفاف زلزله بزرگ تهران را نمی‌دهد/ بازکردن ورزشگاه آزادی در زمان زلزله منطقی نبود
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدعلی نجفی شهردار تهران در سی و چهارمین جلسه شورای شهر تهران طی سخنانی در خصوص گزارش مدیریت بحران در پایتخت در زمان زلزله و پس از آن اظهار کرد: ابتدا تاسف خود را از حوادثی که روز گذشته در تهران افتاد اعلام می‌کنم چرا که برای ساعاتی خدمت‌رسانی به شهروندان دچار اختلال شد.
در این حادثه خساراتی به تاسیسات شهرداری تهران وارد شد که البته میزان خسارت زیاد نبود.وی تصریح کرد: گرچه در طول 4 ماه گذشته افتخار خدمت در شهرداری را داشته‌ام جلسات متعددی را نیز با اعضای شورای شهر تهران به اشکال مختلف داشته‌ایم که البته جلسه امروز نخستین جلسه رسمی بنده برای حضور در صحن شورا است.
شهردار تهران تصریح کرد: از هیئت رئیسه شورای شهر تهران بابت این دعوت تشکر می‌کنم و بنده نیز تلاش می‌کنم گزارش مبسوطی را در خصوص اقدامات انجام شده از سوی مدیریت بحران شهر تهران در خصوص زلزله بیان کنم.وی ادامه داد: در 2 تاریخ 19 آذر ماه و 6 دی ماه دو زلزله در نزدیکی شهر تهران رخ داد که در نخستین زلزله 5.
2 ریشتر و زلزله بعدی 4.2 ریشتر بود. در زلزله دوم عکس‌العمل مردم و اقدامات دستگاههای سازنده بسیار موثرتر و اثرگذارتر از زلزله اول که بزرگ‌تر و در عمق کمتری بود صورت گرفت.شهردار تهران بیان کرد: در زلزله دوم شاهد آمادگی نسبی دستگاهها و سازمان‌ها و حتی شهروندان بودیم. در ایامی که در شهر تهران دو زلزله رخ داد، شورای هماهنگی مدیریت بحران 3 جلسه رسمی برگزار کرد که البته جلسات متعددی را نیز برگزار کرد و از اعلام آن به صورت رسمی برای جلوگیری از نگرانی‌های شهروندان ممانعت کرد.
نجفی با اشاره به تغییر وضعیت شرایط تهران از رنگ قرمز به رنگ زرد تصریح کرد: پس از برگزاری سومین جلسه مدیریت بحران تصمیم گرفته شد شرایط از حالت قرمز به زرد برای تهران تبدیل شود.شهردار تهران گفت: در هفته‌های گذشته و در پی وقوع زلزله جلسات متعددی در وزارت کشور و سازمانهای ذیربط برگزار و 14 کارگروه در این بخش فعال بودند و ارزیابی‌های لازم را در خصوص شرایط و اقدامات بعدی انجام دادند.
وی تصریح کرد: سازمان پیش‌بینی و مدیریت بحران شهر تهران نیز اقدامات لازم را در این ایام انجام داده و این در حالیست که شورای هماهنگی مدیریت بحران که ریاست آن با شهردار تهران است از تمام ظرفیت‌های لازم برای ارائه خدمات به شهروندان در این ایام استفاده کرده است.نجفی با اشاره به اسکان اضطراری شهروندان در پی وقوع زلزله در تهران بیان کرد: 2236 بوستان در همان ایام آمادگی لازم برای اسکان موقت شهروندان را داشتند ضمن اینکه تعدادی از همشهریان نیز در اماکن سرپوشیده اسکان یافتند و حدود 130 هزار نفر از شهروندان تهرانی در پارک‌ها حاضر شدند.
شهردار تهران تصریح کرد: برخی از شهروندان نیز در پی وقوع زلزله نخست، در ماشین‌ها و اماکن عمومی مستقر شدند.وی با اشاره به اسکان شهرداری تهران درخصوص مشخص شدن نقشه‌های تخلیه امن اضطراری محلات بیان کرد: این نقشه‌ها به سرعت بر روی سایت شهرداری تهران بارگذاری و اعلام شد که شهروندان تهرانی می‌توانند با مراجعه به سایت شهرداری از نقشه‌های تخلیه امن اضطراری محلات استفاده کنند.
در همه محلات نقشه‌ تخلیه محلات تهیه و پایگاههای پشتیبانی نیز مشخص شدند. اقدامات خوبی نیز در خصوص مراکز بهداشتی انجام شد و کارگروهی نیز در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرد. ضمن اینکه کارگروه‌های فعالی نیز در حوزه سازمان آتش‌نشانی ایجاد شد به طوریکه همه پرسنل این مجموعه به صورت آماده‌باش در چند روز متوالی بودند.
وی ادامه داد: نیروی انتظامی نیز در ساعات اولیه نخستین زلزله تهران اگر چه آمادگی خوبی را نداشت اما در ادامه در این زمینه فعال شد و این در حالی بود که در همان ساعات اولیه زلزله در تهران یگان حفاظت شهرداری به سرعت نقش نیروی انتظامی را نیز ایفا کرد.نجفی افزود: البته نیروهای مسلح از جمله بسیج، سپاه و حتی ارتش نیز آمادگی لازم را در بحث زلزله داشتند و مجموعه اقداماتی نیز انجام گرفت.
شهردار تهران با اشاره به آسیب‌شناسی صورت گرفته از سوی کارشناسان در 2 زلزله شهر تهران گفت: تجربه یک هفته بین دو زلزله به ما کمک کرد تا آسیب‌شناسی دقیقی از دستگاه‌ها و امکانات آنها داشته باشیم.وی بیان کرد: یکی از آسیب‌های جدی ضعف آموزش همگانی در این بخش بود. به طوریکه ما در این زمینه با مشکلات عدیده‌ای روبرو بوده‌ایم و حتی پرسنل سازمان پیشگیری، نیروهای شهرداری و کارکنان دولت نیز آموزش لازم را در این بخش ندیده‌اند.
نجفی با تاکید بر اینکه باید آموزش همگانی در مدارس به طور جدی در دستور کار قرار گیرد، گفت: شهرداری تهران تلاش می‌کند با همکاری وزارت آموزش و پرورش اقداماتی را در این بخش انجام دهد.شهردار تهران همچنین ضمن انتقاد از عملکرد صدا و سیما در خصوص برنامه‌های آموزشی گفت: این سازمان نیز در این بخش کوتاهی‌هایی را داشته است.
وی در ادامه جلسه به اهمیت آموزش در مواقع بحران اشاره کرد و گفت: این موضوع باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد و این در حالیست که این نوع آموزش‌ها در زمان بحران می‌تواند برای مردم و شهروندان موثر باشد.نجفی به سامانه‌های هشدار زودهنگام در بحث زلزله اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش کارشناسان ما باید 50 سنسور در این زمینه داشته باشیم که در حال حاضر تنها 5 سنسور در شهر تهران پیش‌بینی شده است.
ضمن اینکه بر اساس آمار ما باید 64 دکل در نقاط تهران داشته باشیم که این رقم در حال حاضر یک الی 2 دکل بیشتر نیست.شهردار تهران در ادامه به موضوع نوسازی و بهسازی بافت فرسوده در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این خصوص باید اقدامات لازم با همکاری دولت انجام شود. ضمن اینکه ما با کمبود فضای مناسب جهت اسکان اضطراری شهروندان در پارک‌ها و پایگاههای مدیریت بحران و برخی از مساجد و مدارس روبرو هستیم.
وی با اشاره به مشخص شدن مدارس امن تهران گفت: مجموعه امکانات کفاف اسکان اضطراری در ارتباط با زلزله‌های بزرگ‌تر را در تهران نمی‌دهد و این هشداری است که باید جدی گرفته شود.نجفی به نا ایمن‌بودن شریان‌های حیاتی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: طبق گزارش شرکت سازمان آب و فاضلاب، 30 درصد از خطوط آبرسانی تهران فرسوده است که با یک زلزله شدید دچار شکستگی می‌شود.
شهردار تهران به موضوع گازرسانی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز با مشکلات عدیده‌ای در زمان بحران روبرو خواهیم بود که البته مسئولان شرکت گاز قول داده‌اند که در سال 97 وضعیت گازرسانی را در زمان بحران به صورت هوشمند در آورند.یکی دیگر از مشکلات در این بخش سیستم جایگزین برق در زمان بحران است که متاسفانه ما هیچ سیستمی را در این زمینه نداریم.
وی در ادامه به اهمیت امدادرسانی هوایی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این مسیر ما با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستیم هر چند هلیکوپترهایی توسط وزارت بهداشت و هلال احمر خریداری شده است اما این تعداد محدود است.نجفی در ادامه با اشاره به نصب اپلیکیشن خاص در زمان بحران بر روی موبایل‌ها تصریح کرد: با این اقدامات می‌خواهیم شهروندان اطلاعات لازم را در زمان بحران کسب و تصمیم‌گیری کنند.
وی به راه‌اندازی شبکه ارتباطی مدیریت بحران یکپارچه اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران سالهاست که با وزارت ارتباطات جهت راه‌اندازی سیستم بی‌سیم مستقل در شهرداری دچار اختلافاتی است که امیدواریم این اختلافات به زودی برطرف و شهرداری بتواند یک سیستم بی‌سیم مستقل داشته باشد.شهردار تهران به محدود بودن امکانات سازمان آتش‌نشانی و همچنین مراکز درمانی در زمان بحران اشاره کرد و گفت: این موارد باید مورد توجه قرار بگیرد و اعتبارات لازم برای توسعه امکانات آتش‌نشانی و همچنین بازسازی مراکز درمانی تخصیص یابد.
یکی دیگر از برنامه‌هایی که باید در زمان بحران به آن توجه شود ایجاد شبکه اختصاصی امداد و نجات است. به طوریکه باید برخی از معابر در تهران در شرایط بحران برای این موضوع اختصاص یابد.وی در ادامه به مصوبه سال 89 دولت وقت اشاره کرد و گفت: در این مصوبه برای همه دستگاهها در ارتباط با بحران و زلزله وظایفی مشخص شده است که البته خود مصوبه با اشکالاتی روبروست و قابلیت اجرایی نداشته است به طوریکه در این مصوبه تاکید شده است که آتش‌نشانی در زمان بحران امکان اطفای حریق در 50 هزار نقطه تهران را داشته باشد.
شهردار تهران بیان کرد: این مصوبه خیلی از موارد را دست بالا گرفته است و از نظر برنامه‌ریزی با مشکلاتی روبروست و عملا این مصوبه از سال 89 تا به امروز اجرا نشده است.بر همین اساس در شورای هماهنگی مدیریت بحران تصمیم گرفته شد که دستگاه‌ها و سازمان‌ها نظرات خود را در خصوص امکانات و تسهیلاتشان در زمان ارائه خدمات در مواقع بحران اعلام کنند.
وی در ادامه با اشاره به برخی مطالب مطرح شده درخصوص تخریب ساختمان‌ها فرسوده در شهر تهران در زمان زلزله گفت: هیچ سیستم علمی در این زمینه وجود ندارد که بخواهد خسارات زلزله را مشخص کند و اعلام کند که چند درصد از ساختمانها در زمان زلزله از بین می‌روند و این حرف‌ها مبنای علمی ندارد و شهروندان را دچار نگرانی و دلهره می‌کند.
شهردار تهران ادامه داد: در پی وقوع نخسیتن زلزله در شهر تهران شاهد هجوم مردم به خیابان‌های شهر و مراجعه به پمپ‌های بنزین بودیم که این اتفاق بسیار نگران‌کننده بود. به طوریکه برخی از تانکرهای بنزین در بین مردم محبوس شده بود و چنانچه اتفاقی می‌افتاد بسیاری از مردم شرایط بدی را سپری می‌کردند.
نجفی بیان کرد: طبق گزارش به دست آمده در همان شرایط مردم با مراجعه به پمپ‌های بنزین برای خودروهای خود 15 میلیون لیتر بنزین استفاده کردند و این خطر بزرگی بود و مراجعه به پمپ‌های بنزین در آن لحظه بسیار کار غیرمنطقی بود.وی با اشاره به برخی مطالب منتشر شده در فضای مجازی گفت: فضای مجازی هم تهدید است و هم فرصت و این در حالی بود که متاسفانه عده‌ای به قصد و غرض اقدام به نگرانی مردم و شایعه‌پراکنی و ترساندن شهروندان کردند.
شهردار تهران ادامه داد: در زلزله اول شهر تهران ما آمادگی لازم را نداشتیم اما در زلزله دوم این آمادگی کم و اقدامات قابل قبولی در بخش‌های مختلف صورت گرفت که تمامی این موارد مورد بررسی قرار گرفته و کمبودها، نقاط قوت و ضعف مشخص شده‌اند.نجفی ادامه داد: در حال حاضر 3200 هکتار بافت فرسوده در تهران داریم که البته در گذشته اقداماتی برای نوسازی این بخش انجام شده است اما هنوز به نقطه ایده‌آل نرسیده‌ایم به طوریکه از این میزان 42 درصد از ساختمان‌های شهر تهران نوسازی و بهسازی شده‌اند.
وی در ادامه با اشاره به راهکارهای شهرداری تهران برای جبران کمبودها و شرایط در زمان زلزله بیان کرد: در همین زمینه ما پیشنهاد تشکیل کارگروه ملی زلزله در تهران به ریاست معاون اول رئیس جمهور را آماده کرده‌ایم به طوریکه این کارگروه در دولت اصلاحات به ریاست دکتر عارف نیز تشکیل شده بود. یکی دیگر از پیشنهادات ما ایجاد شبکه همکاری با سازمانهای محلی و همکاری با ان جی اوها و سازمانهای غیردولتی در زمان بحران است.
نجفی از مشخص شدن 14 مورد راهکار کوتاه‌مدت و همچنین 20 مورد راهکار بلندمدت در بحث زلزله خبر داد و گفت: یکی از مهمترین این موارد اسکان موقت شهروندان در زمان زلزله است.وی با انتقاد از عملکرد وزارت ورزش در پی وقوع زلزله در شهر تهران گفت: متاسفانه مسئولان این وزارتخانه در پی وقوع زلزله اعلام کردند که استادیوم آزادی برای  اسکان مردم فراهم شده است و این در حالی بود که این تصمیم غیرمنطقی بود چرا که ما مردم را به جایی که زلزله رخ داده بود می‌کشاندیم.
شهردار تهران ادامه داد: اینگونه تصمیمات باعث بوجود آوردن مشکلات می‌شود، باید برنامه‌ریزی کنیم تا مردم در شرایط بحرانی از جمله زلزله در محل‌های امن محلات اسکان موقت داشته باشند.نجفی از ایجاد شهرک اسکان موقت در شهر تهران خبر داد و گفت: ما باید شهرکی با زیرساخت‌های لازم در زمان بحران داشته باشیم.
در هفته‌های گذشته در ایام زلزله 3 جلسه هماهنگی در ستاد مدیریت بحران انجام شد و بالغ بر 24 جلسه غیررسمی نیز برگزار و ما از اعلام آن جهت جلوگیری از نگرانی‌های شهروندان ممانعت کردیم.شهردار تهران ادامه داد: در ارتباط با مصوبه سال 89 دولت و در سومین جلسه شورای هماهنگی 10 مصوبه تصویب شد که در یکی از آنها اشاره شد که دستگاهها ظرف 3 ماه در خصوص اجرای مصوبه سال 89 و ماموریت‌های آن نظرات و پیشنهادات خود را مطرح و اعلام کنند که چه امکاناتی نیاز دارند.
همچنین در این جلسه تاکید شد که ظرف 3 ماه آینده سازمان امداد حداقل یک مانور زلزله در هر منطقه را انجام دهد.نجفی در خصوص اعتبارات لازم برای راهکارهای پیشنهادی در بخش زلزله گفت: برای 14 راهکار کوتاه‌مدت ما نیازمند 90 میلیارد تومان اعتبار هستیم و برای 20 راهکار بلندمدت و میان‌مدت نیاز به 25 هزار میلیارد تومان اعتبار است که 10 هزار میلیارد تومان آن مربوط به فعالیت‌های شهرداری و 15 هزار میلیارد تومان آن مربوط به فعالیت‌های خارج از شهرداری است که دولت و مجلس باید در این زمینه کمک‌های لازم را داشته باشند.
شهردار تهران در 2 هفته اینده گزارشی از پایداری شهر تهران در زمان وقوع زلزله و بحران آماده و در اختیار روسای 3 قوه قرار خواهد داد که امیدواریم در این زمینه شاهد همکاری قوا با شهرداری تهران باشیم.وی ابراز امیدواری کرد که دولت در بودجه 97 اعتبارات لازم را در جهت راهکارهای شهرداری تهران در زمان وقوع زلزله و بحران اختصاص دهد.
انتهای پیام/

کد خبر: 948683  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ حذف طرح ترافیک از سال آینده  اقتصاد ایران آنلاین - اقتصادي

آخرین خبرهای اجتماعي

آمادگی ایران برای اعطای بورسیه تحصیلی به داوطلبان و دانشجویان سوئیسی ایلنا  ۳۱ دقیقه پیش

آمادگی ایران برای اعطای بورسیه تحصیلی به داوطلبان و دانشجویان سوئیسیبه گزارش ایلنا، منصور غلامی در دیدار سفیر سوئیس در تهران با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای سفر معاون وزیر علوم سوئیس به ایران در بهار سال آینده، انجام این سفر را «گامی موثر برای پیشبرد و ارتقای همکاری‌های علمی، آموزشی و فناورانه دو کشور» عنوان و ابراز امیدواری...

واریز حقوق معلمان حق التدریس آزاد و وضعیت پرداخت حق التدریس‌های رسمی تسنیم  ۳۸ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم, براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش حقوق معلمان حق التدریس غیر رسمی، پرداخت شد و عیدی آنها هم  در چند روز آینده واریز می شود. همچنین بخشی از حق التدریس معلمان رسمی نیز در اسفند ماه پرداخت خواهد شد.انتهای پیام/

آخرین جزئیات عملیات جستجو لاشه هواپیما تهران-یاسوج خبرگزاری برنا  ۵۷ دقیقه پیش

آخرین جزئیات عملیات جستجو لاشه هواپیما تهران-یاسوج به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، رئیس روابط عمومی هواپیما کشوری در گفت و گو با خبرنگار برنا، از آخرین جزئیات عملیات جستجو خبر داد وگفت: «هم اکنون تیم بررسی سانحه و نمایندگان سازمان هواپیمایی کشوری به همراه نیروهای امداد و نجات در سایت سانحه حضور دارند.» جزئیات سانحه هواپیمای...

نخستین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران – یاسوج شفقنا  ۵۸ دقیقه پیش

شفقنا- نخستین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران – یاسوجdocument.createElement('video');VID_20180220_120623{"type":"video","tracklist":true,"tracknumbers":true,"images":true,"artists":true,"tracks":[{"src":"http:\/\/fa.shafaqna.com\/media\/2018\/02\/VID_20180220_120623.mp4","type":"video\/mp4","title":"VID_20180220_120623","caption":"","description":"","meta":{"length_formatted":"1:32"},"dimensions":{"original":{"width":432,"height":240},"resized":{"width":618,"height":343}},"image":{"src":"http:\/\/fa.shafaqna.com\/wp-includes\/images\/media\/video.png","width":48,"height":64},"thumb":{"src":"http:\/\/fa.shafaqna.com\/wp-includes\/images\/media\/video.png","width":48,"height":64}}]}...

سلامت مردان ایرانی در معرض خطر شفقنا  ۵۸ دقیقه پیش

شفقنا- مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: حاکمیت، دولت و نهادهای مدنی باید فضاهای بیشتری ایجاد کنند که به سلامت مردان کمک بیشتری کند.به گزارش شفقنا به نقل از مهر، دکتر سیدحامد برکاتی در خصوص لزوم اهمیت دادن به مقوله سلامت مردان، افزود: سلامت مردان به...

مقیمی: شرکت پسماند شهری تا پایان سال جاری به ثبت می رسد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین / محمدحسین مقیمی خواستار جدی گرفتن موضوع پسماند از سوی شهرداران استان شد و تأکید کرد: امسال در بودجه سال ٩٧ رقم خوبی از سوی دولت به مدیریت پسماند تخصیص داده شده و اگر به فکر تأسیس شرکت های پسماند نباشیم نمی توانیم از این بودجه سهمی داشته باشیم. وی با اشاره به این نکته که در جلسات شورای...

سلیمی: احتمالا تا یک ساعت دیگر به لاشه هواپیما خواهیم رسید شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین / سلیمی به آخرین اقدامات سازمان هلال احمر در رابطه با انتقال اجساد از  هواپیمای تهران - یاسوج اشاره کرده و گفت: از دیشب نیروهای تخصصی از دو جبهه جنوبی و شمالی وارد عملیات جست و جو شدند که خوشبختانه جواب داد و توانستیم لاشه هواپیما را پیدا کنیم. معاون سازمان امداد و نجات هلال احمر...

شادی‌ کودکانه قربانی کشمکش‌ مدیران می‌شود؟ خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار شهری و رفاهی خبرگزاری فارس، در روزهای اخیر بسیاری از مهدهای کودک نسبت به تصمیمات جدید آموزش و پرورش و بهزیستی در خصوص فرستادن کودکان از 5 سالگی و از مقطع پیش دبستانی به مدارس غیرانتفاعی اعتراض کردند. البته گویا این مصوبه از قبل بوده است اما در حال حاضر با زمزمه اجرای این مصوبه،اعتراض...

اظهارات ضد و نقیض دستگاه‌های غیرمسئول در سقوط هواپیما بحران‌زا است آنا  ۱ ساعت پیش

رئیس سازمان مدیریت بحران با انتقاد از مخابره اخبار ضد و نقیض نیروهای امدادی و عملیاتی از حادثه سقوط هواپیما گفت: تنها مرجع اطلاع رسانی در این حادثه سازمان هواپیمایی کشوری و استاندار کهگیلویه و بویراحمد است؛ اطلاع‌رسانی در خصوص سقوط هواپیما وظیفه هلال‌احمر یا اورژانس...

خبری از لاشه هواپیما نیست/ تعیین محدوده تقریبی سقوط هواپیما توسط ارتش روسیه/ اعتراض مردم به... آنا  ۱ ساعت پیش

بیش از 24 ساعت از حادثه سقوط هواپیمای آسمان از تهران به مقصد یاسوج گذشته‌است؛ صبح امروز دو پرواز برای یافتن اجساد مسافران هواپیما اختصاص یافته اما به دلیل افزایش توده‌های سنگین و پرفشار در ارتفاعات عملیات به کندی پیش می‌رود. به گزارش...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده