تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۲ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۱۹
اروپا درگیر بودن یا نبودن
دیپلماسی ایرانی: کشورهای قاره اروپا را در حال حاضر نوعی شوک سکته وار در نوردیده است، حالا همه از هم این سوال شکسپیری تاریخی را می پرسند که «بمانیم یا نمانیم».. بعد بلافاصله اضافه می کنند «چگونه با بحران های انباشته شده اروپا مواجه شویم و چگونه غرب می تواند به سرنوشت خود مطمئن باشد.
» این سکته هشدارآمیز همه طرف ها و جریان ها را درگیر کرده است: اساتید دانشگاه، مراکز پژوهشی سیاسی، دولتی، حزبی، پارلمانی... همه. به علاوه واحدهای مختلف اتحادیه اروپا. همه درگیر مشکلاتی هستند که این قاره پیر با آن مواجه شده است. بازتاب این «سکته حیاتی» را در هزاران مقاله و یادداشت مشاهده می کنید که در طول سال 2017 به بهانه های مختلف نوشته شده اند.
علاوه بر آن بحث هایی در نشست های رسمی و مدنی و سیاسی مختلف درگرفته که واقعیت اروپا و آینده و سرنوشت آن را درگیر خود کرده است. شاید این سوال برای خواننده پیش بیاید چه اتفاقی افتاده که این همه مقاله و یادداشت نوشته شده است؟ شاید بتوان پاسخ این سوال را در این عبارت مختصر جواب داد: «رویای اروپای یکپارچه در خطر است».
همچنین وحدت بعضی کشورهای اروپایی عملا به خطر افتاده، تحولاتی اساسی و بی سابقه روی داده که در موازنه های تاریخی به جا مانده از جنگ جهانی اول تا کنون اخلال ایجاد کرده است. از سوی دیگر مشکلات بسیاری در داخل اروپا وجود دارد. ناگهان اروپا خود را در برابر این مطالبه ها تنها دیده است، این مطالبه ها عبارتند از: نخست: «شانه خالی کردن امریکا» از مسئولیت ها و پایبندی های تاریخی اش در قبال اروپا و پیمان غرب.
در مقاله قبلی به این موضوع اشاره کردیم، تاکید کردیم که بی میلی ایالات متحده نسبت به تعهداتش به روابط اروپا با ایالات متحده آسیب زده و اثراتی را بر پیمان آتلانتیک شمالی گذاشته است. ]این مقاله را از این جا می توانید بخوانید[ دوم: «توسعه طلبی روسیه» به سمت مناطق حیاتی که برایش تمرکز استراتژیک محسوب می شود.
روسیه بر این اعتقاد است که منافع نفتی و گازی و نظامی اش تسلط بر کشورهای جنوب اروپاست تا به مثابه سپری برای آن و سازماندهی طرح ملی امپراطوری پوتین جدید شود. سوم: «گسترش چین» که از لحاظ اقتصاد کلان فراقاره ای شده و با نرمش بسیار شدیدی رو به گسترش است. چهارم: علاوه بر همه چیزهایی که گفته شد، بحران پیچیده داخلی خود اروپا.
چهار مشکلی که گفته شد مشکلات متراکمی هستند که تهدیدی برای جایگاه تاریخی اروپا این «قاره پیر» محسوب می شود، برای همین قاره اروپا – به حق – در برابر امتحانی تاریخی قرار گرفته است: «باشیم یا نباشیم». این آزمایش سخت ترین آزمایشی است که اروپا از جنگ جهانی دوم تا کنون با آن مواجه شده است.
اگر از لحاظ نظامی بخواهیم بسنجیم، آلمان توانست با مشارکت فرانسه و تایید 21 کشور اروپایی موافقتنامه تاسیس «اتحاد دفاعی اروپا» را اعلام کند. در نیمه نوامبر گذشته بود – که در مقابله قبل به این موضوع پرداختیم – که «اروپا دریافت باید به خود متکی شود»، و بعد از آن برای دفاع و پشتیبانی از خودش به دور از رهبری امریکا به خصوص با توجه به تهدیداتی که از جانب روسیه انتظار می رود، آماده شود.
مشکلات اقتصادی در برابر اقتصادهای در حال ظهوری مثل چین و هند و روسیه و غیره قرار دارند، در حالی که اروپا همچنان درگیر مشکلات داخلی اش است. اما از لحاظ اقتصادی، اروپا و در راس آنها آلمان چین را شریکی نمونه می داند که می تواند به آن تکیه کند. به ویژه بعد از صعود تاریخی اقتصادی چین و گسترش آن در وضعیت فعلی که همچنان «تلاش می کند مشارکتی صادقانه به دور از درگیری» داشته باشد.
از سوی دیگر چین می خواهد چیزی فراتر از «راه ابریشم» در اختیار داشته باشد چیزی که آن را «راه های ابریشم» می نامد. یعنی فقط یک راه برای تبادل تجاری نباشد بلکه راه های مختلف با مشارکت های اقتصادی متنوع وجود داشته باشد. در این مقام چین اروپا و در راس آن آلمان را اول از همه شریک خود می داند.
(از سال 2013 شریک صنعتی آن بود و 90 درصد کل همکاری های صنعتی اش را شامل شده است). حالا به داخل اروپا می رویم؛ شکی نیست که اروپا توانسته است بر مشکلات مهمی که هر شهروند اروپایی در زندگی روزانه اش با آن مواجه می شده، فائق آید. اما انواع جدیدی از مشکلات پیچیده تر نمایان شده است. این مشکلات را می توان این گونه رصد کرد: اولا: خشم مردمی غافلگیر کننده که آن را «جنبش های ملی جدید» نامیده اند (که باید مورد مطالعه بیشتر قرار بگیرد).
(این جنبش ها به اشتباه در مناطق ما حرکت های قومی و ملی گرایانه و فاشیستی تعبیر شده که بعضی از آنها چپ گرایانه است مثل بودیموس در اسپانیا و سیریزا در یونان و جنبش پنج ستاره در ایتالیا و بعضی دیگر جنبش های دست راستی هستند.) آنها به دنبال بازسازی کلی و اساسی حیات سیاسی اروپا هستند. دوم: تحول دموکراتیک در کشورهای معروف به اروپای شرقی مثل آن مسیری نیست که کشورهای عضو اتحادیه اروپا می پیمایند.
سوم: بیداری ملی گرایانه بسیاری از قومیت های دیگر در داخل اروپا را به سمت استقلال طلبی ترغیب کرده است که امکان دارد اروپا را وارد «تقسیم بندی» قومی احتمالی کند. چهارم: عقب گرد اروپا به سود قدرت های جدید صعود کرده به قدرت. پنجم: اختلالات طبقاتی و ایجاد شکاف در مساوات اجتماعی. ششم: تاثیر مهاجرت های میلیونی به سمت اروپا بر ماهیت سکونتی اروپا و توسعه آن به معنای گسترده تر.
اروپا باید گفت وگوهای ادامه دار برای اصلاحات را آغاز کند – راه گریزی از آن ندارد – این گفت وگوها باید تحت عنوان «اروپای تکامل یافته تر» صورت بگیرد. برای این که هر راهی غیر از این می تواند «اروپا را وارد شکافی کند که ممکن است سازمان اروپایی را به انحلال بکشاند». شاید یکی از اشکالاتی که در این مناقشه ها و بررسی افکار وجود دارد تکثرفرهنگی اروپا باشد.
باید کشورهای اروپایی تدابیری برای رویارویی با این مشکلات اتخاذ کنند، مشکلاتی که «بحرانی» را به وجود آورده است که نمی توانند به شکل امیدوارکننده ای آن را اداره کنند. به گونه ای که تبدیل به «بمبی ساعتی» شده است که باید آن را خنثی کرد. باید در این باره در مقاله های بعد بیشتر بحث کرد.
بعد از همه اینها اروپا همچنان درگیر این حالت هشدار وجودی است: باشیم یا نباشیم. منبع: الاهرام / ترجمه: علی موسوی خلخالی

کد خبر: 951244  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

عملیات انتقام‌جویانه ایران در قبال حادثه تروریستی اهواز آغاز شده است ستاره ها  ۴۰ دقیقه پیش

عملیات انتقام‌جویانه ایران در قبال حادثه تروریستی اهواز آغاز شده است به گزارش ستاره ها به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ محسن رضایی پیش از ظهر امروز در آیین رونمایی از بازی ویدئویی "تکاور" با اشاره به دیدار خود  با یکی از خانواده‌های مجروحان حادثه تروریستی اهواز اظهار کرد: پس از حادثه تروریستی اهواز به این شهر سفر کردم و در بیمارستان از نزدیک جویای...

روایت یک نماینده مجلس از تلاش لاریجانی برای تصویب «FATF» در مجلس تسنیم  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، سوم مهر) پارلمان عنوان کرد که دو لایحه از لوایح الحاق ایران به کارگروه اقدام مالی (FATF) برای بررسی‌های بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود.ارجاع دو لایحه الحاق ایران به «FATF»...

طهرانچی: دانشگاه یک سازمان رزم علمی است تسنیم  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس طی سخنانی اظهار داشت: بهمن امسال انقلاب چهل ساله می‌شود و به بلوغ خود می‌رسد. انقلاب ما به چهل سالکی که رسید دست محرومین عراق و سوریه و یمن را گرفت. امروز دفاع...

برگزاری مرحله دوم رزمایش اقتدار عاشورایی با اجتماع۶۰۰ هزار نفری/ رکورد خدمت‌رسانی بسیج در... شبستان  ۵۱ دقیقه پیش

برگزاری مرحله دوم رزمایش اقتدار عاشورایی با اجتماع۶۰۰ هزار نفری/ رکورد خدمت‌رسانی بسیج  در رزمایشبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ پاسدار ر محمد حسین سپهر، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در برنامه تهران ۲۰ در خصوص کشفیات کالاهای احتکار شده توسط بسیج اظهار داشت: با تفاهم نامه‌ای که با سازمان تعزیرات حکومتی امضا شد خیل بسیجیان عزیز در سراسر کشور به کمک این سازمان شتافتند...

ابراز محبت ترامپ به روحانی/او مرد دوست داشتنی است! شبستان  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری شبستان، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی به همتای ایرانی خود ابراز محبت کرد.   بنابراین گزارش، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پیام خود در توئیتر نوشت: «به رغم درخواست ها، من برنامه ای برای دیدار با رئیس جمهور ایران حسن روحانی ندارم. ممکن است روزی در...

ترامپ: هیچ برنامه‌ای برای ملاقات با رئیس‌جمهور روحانی ندارم؛ شاید روزی در آینده / مطمئنم او... نامه  ۱ ساعت پیش

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا، در توئیتی نوشت هیچ برنامه ای برای ملاقات با حسن روحانی رییس جمهور ایران ندارد.به گزارش  نامه نیوز، ترامپ در توئیت خود نوشت: «با وجود درخواست ها، من هیچ برنامه ای برای ملاقات با رییس جمهور روحانی ندارم؛ شاید روزی در آینده؛ مطمئنم او انسانی بسیار دوست داشتنی است.»حسن...

دبیر شورای امنیت روسیه فردا وارد تهران می‌شود نامه  ۱ ساعت پیش

دبیر شورای امنیت روسیه. فردا وارد تهران خواهد شد تا به نمایندگی از کشورش در مذاکرات درباره افغانستان مشارکت کند.به گزارش نامه نیوز به نقل از اینترفکس، مرکز رسانه‌ای شورای امنیت روسیه اعلام کرد که «نیکولای پاتروشف» دبیر این شورا، فردا -چهارشنبه- برای مشارکت در مذاکرات درباره افغانستان، عازم تهران خواهد...

عربستان سعودی از یمن شکست خواهد خورد خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

عربستان سعودی از یمن شکست خواهد خورد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علی‌اکبر ولایتی»، رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با عنوان «دفاع همچنان باقیست» که صبح امروز در تالار شهیدمطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، گفت: برای بنده...

نظر زیباکلام درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : صادق زیباکلام در گفتگو با روزنامه آرمان در پاسخ به سوالی درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ در سازمان ملل، گفت: من معتقدم آقای روحانی با دونالد ترامپ دیدار نخواهد کرد و احتمال این مساله در حد صفر خواهد بود.وی در پاسخ به سوال دیگری درباره هزینه و فایده قطع رابطه چندین ساله ایران و آمریکا...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده