تعداد بازدید: ۱۷
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۲ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۱۹
اروپا درگیر بودن یا نبودن
دیپلماسی ایرانی: کشورهای قاره اروپا را در حال حاضر نوعی شوک سکته وار در نوردیده است، حالا همه از هم این سوال شکسپیری تاریخی را می پرسند که «بمانیم یا نمانیم».. بعد بلافاصله اضافه می کنند «چگونه با بحران های انباشته شده اروپا مواجه شویم و چگونه غرب می تواند به سرنوشت خود مطمئن باشد.
» این سکته هشدارآمیز همه طرف ها و جریان ها را درگیر کرده است: اساتید دانشگاه، مراکز پژوهشی سیاسی، دولتی، حزبی، پارلمانی... همه. به علاوه واحدهای مختلف اتحادیه اروپا. همه درگیر مشکلاتی هستند که این قاره پیر با آن مواجه شده است. بازتاب این «سکته حیاتی» را در هزاران مقاله و یادداشت مشاهده می کنید که در طول سال 2017 به بهانه های مختلف نوشته شده اند.
علاوه بر آن بحث هایی در نشست های رسمی و مدنی و سیاسی مختلف درگرفته که واقعیت اروپا و آینده و سرنوشت آن را درگیر خود کرده است. شاید این سوال برای خواننده پیش بیاید چه اتفاقی افتاده که این همه مقاله و یادداشت نوشته شده است؟ شاید بتوان پاسخ این سوال را در این عبارت مختصر جواب داد: «رویای اروپای یکپارچه در خطر است».
همچنین وحدت بعضی کشورهای اروپایی عملا به خطر افتاده، تحولاتی اساسی و بی سابقه روی داده که در موازنه های تاریخی به جا مانده از جنگ جهانی اول تا کنون اخلال ایجاد کرده است. از سوی دیگر مشکلات بسیاری در داخل اروپا وجود دارد. ناگهان اروپا خود را در برابر این مطالبه ها تنها دیده است، این مطالبه ها عبارتند از: نخست: «شانه خالی کردن امریکا» از مسئولیت ها و پایبندی های تاریخی اش در قبال اروپا و پیمان غرب.
در مقاله قبلی به این موضوع اشاره کردیم، تاکید کردیم که بی میلی ایالات متحده نسبت به تعهداتش به روابط اروپا با ایالات متحده آسیب زده و اثراتی را بر پیمان آتلانتیک شمالی گذاشته است. ]این مقاله را از این جا می توانید بخوانید[ دوم: «توسعه طلبی روسیه» به سمت مناطق حیاتی که برایش تمرکز استراتژیک محسوب می شود.
روسیه بر این اعتقاد است که منافع نفتی و گازی و نظامی اش تسلط بر کشورهای جنوب اروپاست تا به مثابه سپری برای آن و سازماندهی طرح ملی امپراطوری پوتین جدید شود. سوم: «گسترش چین» که از لحاظ اقتصاد کلان فراقاره ای شده و با نرمش بسیار شدیدی رو به گسترش است. چهارم: علاوه بر همه چیزهایی که گفته شد، بحران پیچیده داخلی خود اروپا.
چهار مشکلی که گفته شد مشکلات متراکمی هستند که تهدیدی برای جایگاه تاریخی اروپا این «قاره پیر» محسوب می شود، برای همین قاره اروپا – به حق – در برابر امتحانی تاریخی قرار گرفته است: «باشیم یا نباشیم». این آزمایش سخت ترین آزمایشی است که اروپا از جنگ جهانی دوم تا کنون با آن مواجه شده است.
اگر از لحاظ نظامی بخواهیم بسنجیم، آلمان توانست با مشارکت فرانسه و تایید 21 کشور اروپایی موافقتنامه تاسیس «اتحاد دفاعی اروپا» را اعلام کند. در نیمه نوامبر گذشته بود – که در مقابله قبل به این موضوع پرداختیم – که «اروپا دریافت باید به خود متکی شود»، و بعد از آن برای دفاع و پشتیبانی از خودش به دور از رهبری امریکا به خصوص با توجه به تهدیداتی که از جانب روسیه انتظار می رود، آماده شود.
مشکلات اقتصادی در برابر اقتصادهای در حال ظهوری مثل چین و هند و روسیه و غیره قرار دارند، در حالی که اروپا همچنان درگیر مشکلات داخلی اش است. اما از لحاظ اقتصادی، اروپا و در راس آنها آلمان چین را شریکی نمونه می داند که می تواند به آن تکیه کند. به ویژه بعد از صعود تاریخی اقتصادی چین و گسترش آن در وضعیت فعلی که همچنان «تلاش می کند مشارکتی صادقانه به دور از درگیری» داشته باشد.
از سوی دیگر چین می خواهد چیزی فراتر از «راه ابریشم» در اختیار داشته باشد چیزی که آن را «راه های ابریشم» می نامد. یعنی فقط یک راه برای تبادل تجاری نباشد بلکه راه های مختلف با مشارکت های اقتصادی متنوع وجود داشته باشد. در این مقام چین اروپا و در راس آن آلمان را اول از همه شریک خود می داند.
(از سال 2013 شریک صنعتی آن بود و 90 درصد کل همکاری های صنعتی اش را شامل شده است). حالا به داخل اروپا می رویم؛ شکی نیست که اروپا توانسته است بر مشکلات مهمی که هر شهروند اروپایی در زندگی روزانه اش با آن مواجه می شده، فائق آید. اما انواع جدیدی از مشکلات پیچیده تر نمایان شده است. این مشکلات را می توان این گونه رصد کرد: اولا: خشم مردمی غافلگیر کننده که آن را «جنبش های ملی جدید» نامیده اند (که باید مورد مطالعه بیشتر قرار بگیرد).
(این جنبش ها به اشتباه در مناطق ما حرکت های قومی و ملی گرایانه و فاشیستی تعبیر شده که بعضی از آنها چپ گرایانه است مثل بودیموس در اسپانیا و سیریزا در یونان و جنبش پنج ستاره در ایتالیا و بعضی دیگر جنبش های دست راستی هستند.) آنها به دنبال بازسازی کلی و اساسی حیات سیاسی اروپا هستند. دوم: تحول دموکراتیک در کشورهای معروف به اروپای شرقی مثل آن مسیری نیست که کشورهای عضو اتحادیه اروپا می پیمایند.
سوم: بیداری ملی گرایانه بسیاری از قومیت های دیگر در داخل اروپا را به سمت استقلال طلبی ترغیب کرده است که امکان دارد اروپا را وارد «تقسیم بندی» قومی احتمالی کند. چهارم: عقب گرد اروپا به سود قدرت های جدید صعود کرده به قدرت. پنجم: اختلالات طبقاتی و ایجاد شکاف در مساوات اجتماعی. ششم: تاثیر مهاجرت های میلیونی به سمت اروپا بر ماهیت سکونتی اروپا و توسعه آن به معنای گسترده تر.
اروپا باید گفت وگوهای ادامه دار برای اصلاحات را آغاز کند – راه گریزی از آن ندارد – این گفت وگوها باید تحت عنوان «اروپای تکامل یافته تر» صورت بگیرد. برای این که هر راهی غیر از این می تواند «اروپا را وارد شکافی کند که ممکن است سازمان اروپایی را به انحلال بکشاند». شاید یکی از اشکالاتی که در این مناقشه ها و بررسی افکار وجود دارد تکثرفرهنگی اروپا باشد.
باید کشورهای اروپایی تدابیری برای رویارویی با این مشکلات اتخاذ کنند، مشکلاتی که «بحرانی» را به وجود آورده است که نمی توانند به شکل امیدوارکننده ای آن را اداره کنند. به گونه ای که تبدیل به «بمبی ساعتی» شده است که باید آن را خنثی کرد. باید در این باره در مقاله های بعد بیشتر بحث کرد.
بعد از همه اینها اروپا همچنان درگیر این حالت هشدار وجودی است: باشیم یا نباشیم. منبع: الاهرام / ترجمه: علی موسوی خلخالی

کد خبر: 951244  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

واکنش جالب ظریف به موضع اروپایی ها درباره برنامه دفاعی ایران +عکس جام نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محمدجواد ظریف روز دوشنبه در حساب توئیتری خود تصویری کارتونی منتشر کرد و نوشت:«تعهد "خدمات مشتری" از سوی تولیدکنندگان سلاح آمریکا و سه کشور اروپایی: سلاح های ما را بخرید و دولت های ما خدمات پس از فروش را از طریق فشار بر همسایه شما جهت کنارگذاشتن ابزارهای...

زلزله ۳.۱ ریشتری در استان کرمانشاه نامه  ۵۷ دقیقه پیش

دقایقی پیش سرمست از توابع استان کرمانشاه دو بار به لرزه درآمد.به گزارش نامه نیوز، زلزله ۳ ریشتری در ساعت ۱۷:۲۱ در عمق هشت کیلومتری سرمست را لرزاند.بار دیگر زمین لرزه ۳.۱ ریشتری در ساعت ۱۷:۲۵ امروز در عمق ۱۰ کیلومتری سرمست را به لرزه درآورد. منبع: مهر ...

اردوغان: تا رسیدن به «منبج، عین العرب و قامشلی » به عملیات نظامی ادامه می‏‎دهیم نامه  ۵۷ دقیقه پیش

رئیس‎جمهور ترکیه امروز دوشنبه اعلام کرد که آنکارا به عملیات نظامی خود در شمال سوریه تا رسیدن به شهرهای کُردنشین «منبج» و «عین العرب» واقع در استان حلب و «القامشلی» واقع در استان الحسکه ادامه خواهد داد.به گزارش نامه نیوز، رجب طیب اردوغان تاکید کرد که از بغداد خواستیم که شمال عراق را از عناصر مسلح کُرد...

وزیر کشور فرمانداران جدید بم و قدس را منصوب کرد خبرگزاری برنا  ۵۹ دقیقه پیش

وزیر کشور فرمانداران جدید بم و قدس را منصوب کرد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در حکم عبدالرضا رحمانی فضلی خطاب به هادی شهسوارپور فضل آباد آمده است: «به موجب این حکم و بنا به پیشنهاد استاندار محترم کرمان به سمت فرماندار شهرستان بم منصوب می شوید.» در حکم وزیر کشور خطاب به علی اصغر...

اعلام رسمی نامزدی فرزند قذافی در انتخابات ریاست‌جمهوری لیبی خبرگزاری برنا  ۵۹ دقیقه پیش

اعلام رسمی نامزدی  فرزند قذافی در انتخابات ریاست‌جمهوری لیبی به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، «ایمن بوراس» مسئول برنامه سیاسی و اصلاحات «سیف‌الاسلام» امروز دوشنبه در یک کنفرانس خبری که در پایتخت تونس برگزار شد نامزدی سیف‌الاسلام در انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد. بوراس افزود که هدف سیف الاسلام...

بمباران شیمیایی حلبچه انتقام صدام از کردها بود دیپلماسی ایران  ۱ ساعت پیش

بمباران شیمیایی حلبچه انتقام صدام از کردها بود تاریخ ایرانی: مجله آلمانی اشپیگل ۳۰ سال پیش و البته با چند هفته تاخیر گزارشی از بمباران وحشیانه شیمیایی حلبچه و اراده صدام حسین به تداوم این جنایات علیه ملت خودش منتشر کرد. در این گزارش همچنین به تهدید ایران برای بمباران مهم ترین حوزه های نفتی عراق در کرکوک نیز پرداخته شده است. به باور...

توصیه عضو جامعه روحانیت به احمدی‌نژاد: خودت را قربانی مشایی و بقایی نکن /سرنوشتت را به دیگران... آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمدتقی رهبر گفت: هر بازداشتی حکم قضایی دارد و حکم قضایی را دستگاه قضا می داند نه ما. دستگاه قضا بی جهت کسی را بازداشت نمی کند و بازداشت آقای مشایی هم ربطی به مسئله آقای احمدی نژاد ندارد. چون هرکسی مدیون کار و اعمال خودش است و دستگاه قضا کسی را به حساب دیگری بازداشت نمی کند.او ادامه داد:...

رییس پارلمان کره جنوبی: خواهان توسعه روابط همه جانبه با ایران هستیم شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین / 'سه کیون چانگ' روز دوشنبه در دیدار با 'حسن طاهریان' سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول افزود: پارلمان کره از فعالیت شرکت های کره ای در داخل ایران حمایت کرده و امیدواریم شاهد گسترش روز افزون دامنه فعالیت شرکت های کره ای در بخش های مختلف صنعتی و بازرگانی ایران باشیم. وی با...

فراخوان انتخاب مهم‌ترین و به یادماندنی‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال 96 شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای روز دوشنبه با اعلام این فراخوان خطاب به مخاطبان نوشت: 'به نظر شما مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال 96 کدام جمله است؟ جمله‌ مورد نظر خود را از طریق...

استاندار قم: از ظرفیت سمن ها برای جذب مردم به ورزش استفاده شود ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا از روابط عمومی استانداری قم، سید مهدی صادقی عصر دوشنبه در جلسه شورای ورزش همگانی استان قم با اشاره به برنامه های ورزش و جوانان در گسترش فرهنگ ورزش همگانی افزود: باید این برنامه ها با تنوع بیشتر و در جهت جذب همه قشرها باشد.وی مردمی نمودن ورزش همگانی در استان قم را مورد اشاره قرار داد و...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده