تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱۸ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۱۹
قاسمی: سفر ظریف به بروکسل درباره برجام است نه مسائل داخلی ایران
دیپلماسی ایرانی: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در مقر وزارت امور خارجه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در پاسخ به این سوال که چین محدودیت هایی که در رابطه با ایران ایجاد کرده است، گفت: «ما با چین همکاری های گسترده ای داریم. اما این بدان معنا نیست که مشکلی در روابط شرکت های ایران با چین روی ندهد.
من خبری ندارم که چین محدودیت یا مشکلی برای شرکت های ایرانی از سوی چین اعمال شده باشد. این مشکلات میان شرکت ها احتمالا وجود داشته باشد که شاید در برخی مسائل با یکدیگر به تفاهم نرسیم. ما روابط بسیار خوبی با چین داریم و این مسائل نمی تواند مشکلی در روابط ما با چین اثر بگذارد.» وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تایید برجام توسط ترامپ در روز 22 دی ماه گفت: «من در این باره پیش داوری نمی کنم.
اما همه سناریوها مطرح است و ما برای هر گونه سناریو یا تصمیم آماده ایم. همه سناریوها مطرح است و روزی میز جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و متناسب با اقدامات طرف مقابل نسبت به آن اقدام می شود. برجام یک معاهده بین المللی است و در صورت خروج امریکا از برجام یا هر گونه برخورد غیرمنطقی امریکایی ها با برخورد مناسب و قاطع جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.
اگر امریکایی ها دچار خطر فاحش شوند با اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد قطعا به پشیمانی امریکا منجر خواهد شد.» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که گفته بود نشستی در اربیل برگزار شده که اغتشاشات اخیر را موجب شده است، گفت: «بر اساس سخنان آقای بارزانی در اقلیم از اهمیت خاصی برخوردار است و تصور نمی کنم این حرف با دقت لازم زده شده باشد.
کما این که ما شاهدی برای این ادعا در وزارت خارجه نداریم.» وی درباره سفر رئیس مجلس اردن به ایران گفت: «برقراری روابط با کشورهای همسایه از اولویت برای ایران برخوردار است. ما با اردن رابطه سیاسی داریم و ما از هر گونه گفت و گو و تماس و رفت و آمد استقبال می کنیم. ما فکر می کنیم که گفت وگو و تماس می تواند باعث گسترش روابط و بهبود اوضاع منطقه ای منجر شود.
» وی درباره دعوت از سفر دکتر ظریف به بلژیک درباره توضیح مسائل اخیر داخلی ایران گفت: «ما با اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی روابط سازنده و مستمری داریم. اگر چه اسرائیلی ها تلاش می کنندد قلب واقعیت کنند. اما با توجه به زمان نزدیکی به حوزه برجام یعنی 13 ژانویه و 22 دی خانم موگرینی از دکتر ظریف و سه وزیر امور خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان دعوت کرده است تا گفت وگویی صورت پذیرد.
تاکید می کنم آن چه درباره این سفر گفته می شود و سعی می کنند کینه توزانه آن را به مسائل داخلی ایران ربط دهند بی اساس است، اصل موضوع برای این دعوت برجام است و هیچ ربطی مسائل داخلی ایران ندارد. این سفر احتمالا آخر همین هفته برگزار خواهد شد. یعنی قطعا قبل از 13 ژانویه این سفر انجام خواهد شد.» بهرام قاسمی درباره انتخابات مجلس عراق و سیاست های ایران برای حفظ وحدت در میان گروه ها و مسئولین عراقی گفت: «آن چه برای ما مهم است ثبات و امنیت و دوستی بین همه قومیت ها و مذاهب در عراق به عنوان یک کشور دوست و همسایه و دموکراتیک و مردمی است.
عراق کشوری است که توانسته با تروریست مبارزه با کند و آنها را از خاک خود بیرون بکنند. عراقی ها یک اتفاق میمون که همان انتخابات است پیش رو دارند. ما امیدواریم مردم عراق هر آن چه می پسندند و فکر می کنند که برایشان مفید است دنبال کنند. به هر حال رقابت های سیاسی و اقتصادی وجود دارد و نباید اختلافات سیاسی بین گروه های عراقی باعث نگرانی شود.
برگزاری خوب انتخابات در عراق می تواند باعث ثبات هم در عراق و هم در منطقه شود و امیدواریم نتایج آن مطلوب مردم شریف عراق قرار بگیرد.» سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اعزام هیئت کارشناسی جمهوری اسلامی ایران به کانادا گفت: «تاریخی برای این سفر تنظیم نشده است ولی تماس های ما با دولت کانادا قطعا ادامه خواهد یافت و تلاش می کنیم به نتایج مطلوب برسیم.
ولی فکر نمی کنم تاریخی در آینده نزدیک برای این سفر در نظر گرفته شده باشد.» وی درباره سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به ایران نیز گفت: «روابط ایران و فرانسه در سطح بسیار عالی قرار دارد. در سطوح عالی تماس های دو کشور وجود دارد. تماس ها در سطح روسای جمهور و وزاری امور خارجه و دیگر مقامات برقرار است.
دو طرف مصمم هستند روابط را به نحو احسن پیش ببرند. ولی صرف انجام سفر برای سفر برای جمهوری اسلامی ایران مطرح نیست. هر سفری نیازی به پیش نیازها و مقدمات دارد. ما برای سفر آقای مکرون و وزیر امور خارجه در حال برنامه ریزی هستیم. این سفر حتما انجام خواهد شد و در دستور کار دو کشور قرار دارد. این وضعیت همچنان پابرجاست.
ما روابط خود با فرانسه را مهم می دانیم. فرانسه از دیر باز در ایران حضور داشته است.» وی درباره مواضع فرانسه در نشست شورای امنیت گفت: «مواضع فرانسه در این نشست منطقی و مطلوب بود و علی رغم پافشاری های منفی امریکا مواضع فرانسه در جهت دفاع از برجام و در حد انتظارات ما بود. ما امیدوار هستیم تلاش های عناصر مخرب نتواند موثر واقع شود و ما بتوانیم در یک جهت گیری دقیق در مسیر استحکام روابط قدم برداریم.
» وی درباره سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به مساله فلسطین و بحث دو دولتی گفت: «سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال فلسطین تغییر نخواهد کرد، تا زمانی که اشغال وجود دارد مقاومت نیز وجود دارد. تا زمانی که دونالد ترامپ از اسرائیل حمایت یک جانبه می کند این سیاست هم ادامه می یابد. آن چه در مجمع عمومی گذشت باید امریکا اگر می خواهد در مسیر درستی حرکت کند باید به واقعیت های جهان واقف شود و دست از حمایت های بی چون و چرا از رژیم اشغالگری قدس بردارد.
» وی در پاسخ به اظهارات برخی نمایندگان کنگره امریکا برای اعمال تحریم های جدید به دلیل اغتشاشات اخیر در ایران گفت: «این سیاست های ایذایی چیز جدیدی نیست و وجود داشته و باز هم وجود خواهد داشت. ما در 7 دهه و به خصوص چهار دهه گذشته شاهد سیاست های کینه دوزانه امریکایی ها بودیم. ایالات متحده با توجه با بازخوردی که از سیاست های تحریمی گذشته خود داشته است باید درک کند که چنین اقداماتی نمی تواند سیاست های به حق ایران را تغییر دهد و ایران سیاست خود را در عرصه جهانی دنبال خواهد کرد.
» وی درباره مذاکرات سوریه و این که احتمالا امیر عبداللهیان، معاون سابق عربی آفریقایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماینده ایران برای این نشست انتخاب شده است، گفت: «این نشست در ادامه نشست های گذشته درباره سوریه است. همچنین قرار است این نشست قبل از نشست آستانه 9 در ماه فوریه برگزار خواهد شد.
شورای عالی امنیت ملی با توجه به ترکیبی که دارد بر این مذاکرات نظارت دارد. این که چه کسی در اجلاس های آتی نمایندگی ایران را عهده دار خواهد بود من اطلاع دقیقی ندارم و آن نامی که برده شده در حد گمانه زنی است. چیزی در شرایط کنونی تغییر نکرده است، ما طبق روال قبلی روند را دنبال خواهیم کرد و اگر اتفاقی بیفتد اعلام خواهد شد.
»

کد خبر: 959795  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

ابراز همدردی سفیر هلند در تهران در پی حادثه تروریستی اهواز آفتاب نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز :  ژاک ورنر سفیر هلند در تهران در پیامی که در حساب توییتری خود منتشر کرده نوشته است: شب گذشته و امروز همدردی خود را به مقامات رسمی وزارت امور خارجه ایران در مورد حمله تروریستی روز گذشته اهواز ابراز کردم.افکار سفارت با قربانیان و بستگان است. یک تراژدی وحشتناک است. امیدوارم آرامش...

حضور وزرای بهداشت، دفاع و دادگستری در مراسم تشییع شهدای حمله تروریستی در اهواز آفتاب نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : وزیر بهداشت به همراه وزرای دفاع و دادگستری و رییس بنیاد شهید فردا برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی عازم اهواز می شوندبه گزارش ایسنا، رییس بنیاد شهید نیز فردا در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی حضور خواهد داشت.

الوطن: کابوس موشک های حزب الله، اسرائیلی ها را رها نمی کند ایرنا  ۵۱ دقیقه پیش

روزنامه الوطن چاپ مسقط روز یکشنبه نوشت: مسئولان اسرائیلی با چشم به آسمان است می خوابند و بیدار می شوند و در این اندیشه اند که آیا می توانند موشک های حزب الله را بشمارند یا خیر، چه برسد به اینکه بخواهند به مقابله با آن ها فکر کنند.این روزنامه افزود: سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان کار را تمام و...

آمریکا صدور گرین کارت را محدود می کند ایرنا  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش دوشنبه ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با ارائه طرحی پیشنهاد داده است تا صدور گرین کارت برای مهاجرانی که از مدیکید (برنامه کمک بهداشتی افراد کم درآمد)، برنامه کمک های مالی به منظور تامین مواد غذایی و مسکن اقشار کم درآمد و سایر کمک های مالی در آمریکا استفاده...

53 مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش دوشنبه ایرنا، 53 تن از مقامات پیشین آمریکایی که افرادی از هر دو جناح دموکرات و جمهوریخواه در میان آنها دیده می شود، گفتند که از «برخی اهداف دولت» حمایت می کنند اما از آنجا که ترامپ راهکار دیپلماتیک را پشتوانه سیاست «فشار حداکثری» نکرده است، رویکرد وی در قبال ایران نتیجه ای در بر نخواهد داشت.در...

زلزله 4.1 ریشتری 'مهران' در استان ایلام را لرزاند ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنااز موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه دوشنبه،2مهر1397در ساعت یک و 47 دقیقه و 53 ثانیه رخ داد. این موسسه بزرگی این زلزله را 4.1 ریشتر و موقعیت آن را به مرکز 32.97 شمالی و 45.95 شرقی و درعمق 8کیلومتر از زمین اعلام کرد. فاصله‌های این زلزله 27 کیلومتری مهران در استان ایلام، 53 کیلومتری...

آخرین اخبار از تشکیل حزب جدید منتجب‌نیا تسنیم  ۳ ساعت پیش

رحمت‌اله بیگدلی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آخرین خبرها از تشکیل حزب جدید توسط مخالفان‌ الیاس‌ حضرتی‌ و وضعیت فعلی حزب اعتماد ملی گفت:‌ تا امروز چندین جلسه با همباوران حزبی برای تمهید مقدمات تاسیس حزب جدید برگزار...

اسلحه مقابل دوربین/نگاهی به عکاسی در شرایط بحرانی نامه  ۳ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز درپی حادثه تروریستی اهواز و بازتاب تصویری گسترده آن یکی از عکس‌هایی که جلب توجه کرد تصویر عکاس خانمی است که با وجود شرایط دشوار آن لحظات و در حالی که روی زمین خوابیده است همچنان دوربین خود را در دست دارد و مشغول عکاسی است. در فضای مجازی از این تصویر به عنوان فردی مسوولیت‌پذیر یاد...

حمایت آشکار کشورهای عربی از حادثه تروریستی اهواز نامه  ۳ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز رسانه‌های غربی یک‌بار دیگر با شیطنت‌های خاص خود تلاش کردند تا اذهان عمومی را از واقعیت اتفاق افتاده منحرف کنند. این منابع خبری به‌جای اینکه از عبارت «حمله تروریستی» برای پوشش این رویداد استفاده کنند، صرفاً از لفظ «حمله مسلحانه» یا «حمله افراد مسلح» استفاده کرده‌اند و برخی رسانه‌های...

دولت، روز دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرد ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در بیانیه هیات دولت که به همین مناسبت صادر شده آمده است: حمله تروریستی روز شنبه گذشته به مردم و مدافعان امنیت مردم در اهواز بخوبی نشان داد که دشمنان ایران هدفی جز نابودی ایران و ایرانی را دنبال نمی‌کنند و در کشتار ضد انسانی آنان، زن و کودک، پیر و جوان،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده