تعداد بازدید: ۳۸
تاريخ انتشار: جمعه،۲۲ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۰۸
مروری بر مهمترین رویدادهای اراضی اشغالی در سال2017/ 6ماهه دوم
 به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شش ماهه دوم سال 2017 دارای فراز و فرودهای مهمتری از شش ماهه اول بود و به نظر می رسید با نزدیکتر شدن به پایان سال بخصوص نزدیکی به شکست داعش بدست محور مقاومت، فشار صهیونیستها به آمریکا و کشورهای عربی سازشکار منطقه شدت یافت تا برگ های بزرگتری در مقابل برگ های بدست آمده برای مقاومت رو کنند.
در ذیل نگاهی خواهیم داشت بر مهمترین وقایع نیمه دوم سال در اراضی اشغالی:بیشتر بخوانید: مروری بر مهمترین وقایع اراضی اشغالی در سال 2017/ 6ماهه اولژوئنعملیات استشهادی در قدس(16ژوئن2017): چند مبارز فلسطینی ساکن شهر «ام الفهم» (از اراضی 1948)پس از درگیری و تبادل آتش شدید با نظامیان صهیونیست در «باب‌الاسباط» واقع در مجموعه مسجدالاقصی دو نظامی رژیم صهیونیستی را به هلاکت رساندند.
در این عملیات استشهادی سه تن از مبارزان فلسطینی نیز به شهادت رسیدند. این عملیات شوک بزرگی برای دستگاه امنیتی اسرائیل محسوب می شد و در پی آن، مقامات رژیم صهیونیستی با افزایش تدابیر امنیتی در مسجدالاقصی اعلام کردند که اجازه نخواهند داد که نماز جمعه در مسجدالاقصی برگزار شود. این نخستین بار پس از سال 2000 بود که رژیم صهیونیستی برگزاری نمازجمعه در مسجدالاقصی را ممنوع اعلام کرد.
 همچنین رژیم صهیونیستی اعلام کرد که دستگاه‌های امنیتی ردیابی فلز را از ورودی‌های مسجدالاقصی در بیت‌المقدس جمع خواهد کرد و به جای آن از دوربین‌های پیشرفته‌ و گیت های الکترونیکی برای تجسس استفاده خواهد کرد که این مساله به دو چندان شدن چالش در آن مقطع ختم شد.جولای حوادث سفارت رژیم صهیونیستی در اردن(23 جولای 2017): در یک حادثه تیراندازی در سفارت اسرائیل در امان، پایتخت اردن، دو شهروند اردنی کشته شده و یک اسرائیلی زخمی شد.
بنابر اعلام پلیس اردن، دو اردنی مذکور کارمند یک شرکت تولید مبلمان بودند و پیش از تیراندازی وارد سفارت شده بودند اما دستگاه های امنیتی اسرائیل به نقل از اعضای سفارت خود در اردن اعلام کردند که این دو نفر قصد انجام عملیات فردی داشتند. بعد از این حادثه، اردن خواهان بازجویی از نیروی حفاظتی سفارت اسرائیل شد اما اسرائیل اعلام کرد که این نگهبان از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است و اردن اجازه بازجویی ندارد.
این مساله باعث تیره شدن روابط دو طرف شد و پلیس اردن سفارت اسرائیل شامل 31 کارمند این سفارت را محاصره کرد. سپس اعلام گردید که نتانیاهو به صورت تلفنی با عبدالله دوم پادشاه اردن گفتگو کرده و خواستار آزادی کارمندان سفارت در ازای لغو تصمیم اسرائیل در مورد گیت های اکترونیکی در قدس شده است.عقب نشینی اسرائیل از موضع خود در قبال گیت های الکترونیکی(25 جولای 2017): اعتراضات فلسطینیان و مسلمانان منطقه در کنار حوادث اردن باعث شد تا اسرائیلی ها از تصمیم خود مبنی بر نصب گیت های الکترونیکی در ورودی های مسجد الاقصی عقب بنشینند و این مساله بعنوان یک پیروزی بزرگ برای فلسطینیان به حساب آمد.
نتایج نظرسنجی کانال 2 اسرائیل نشان داد اکثر اسرائیلی‌ها از نحوه مدیریت نتانیاهو در بحران حرم شریف عصبانی شدند.77 درصد از اسرائیلی‌ها، برچیدن گیت‌های بازرسی از مسجدالاقصی را نشانه تسلیم اسرائیل دانستند. در همین راستا، نقتالی بنت وزیر آموزش و پرورش اسرائیل عقب نشینی و شکست رژیم صهیونیستی در برچیدن گیت های الکترونیکی در ورودی های مسجد الاقصی را به فرار نظامیان این رژیم از مرزهای لبنان در سال 2000 تشبیه کرد.
آگوستگزارش سازمان دیده بان حقوق بشر در لغو تابعیت هزاران فلسطینی(7آگوست2017): سازمان دیده بان حقوق بشر طی گزارشی تاکید کرد که رژیم صهیونیستی از سال 1967 تا پایان سال 2016 تابعیت 14595 فلسطینی ساکن قدس را لغو کرده است. سازمان مذکور اشاره کرد که رژیم صهیونیستی اغلب لغو تابعیت ساکنان قدس را اینگونه توجیه می کند که محور زندگی آنان مشخص نیست اما اخیرا تابعیت برخی را نیز به اتهام حمله به صهیونیست ها و به عنوان یک مجازات برای آنان و حتی بستگانشان لغو می کند.
دیده بان حقوق بشر تاکید کرد که نظام تبعیض نژادی تعدادی از فلسطینیان را وادار به ترک قدس کرده است و بسیاری هم به زور از این شهر اخراج می شوند که این نقض صریح قوانین بین المللی است. در این گزارش آمده است که از سال 2003 تاکنون حدود 15 هزار درخواست تابعیت از سوی فلسطینیان ساکن قدس ارائه شده است که رژیم صهیونیستی تنها با کمتر از 6 مورد از این درخواست ها موافقت کرده است.
جدی تر شدن پرونده فساد بنیامین نتانیاهو(3-4آگوست): از ژانویه 2017، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی بطور جدی و آشکار در دو پرونده فساد مالی موسوم به پرونده 1000(دریافت هدایای غیرقانونی) و 2000 (تبانی با ناشر روزنامه یدیعوت آحارنوت) از سوی پلیس اسرائیل مورد بازجویی قرار گرفت. سپس در3 آگوست 2017 پلیس برای اولین بار اتهام نتانیاهو در پرونده 1000 و 2000 را تائید کرد و بلافاصله در 4 آگوست 2017 رئیس دفتر اسبق نتانیاهو بنام «آری هارو» با دادستان پرونده مطروحه توافق کرد که به عنوان شاهد دولتی بر علیه نتانیاهو شهادت دهد.
این موضوع باعث شد تا هزاران شهروند صهیونیست در یک ساله گذشته اقدام به برپایی تظاهرات کرده و خواستار استعفای نتانیاهو شوند. اوضاع تا جایی بغرنج شد که برخی اعضای ارشد حزب لیکود(حزب حاکم در اراضی اشغالی به ریاست نتانیاهو) اعلام کرد که در حال بررسی جانشینی برای نتانیاهو در صورت اثبات جرم علیه وی است. در این میان رسانه های اسرائیلی پیش بینی کردند که وضعیت اتهامات نتانیاهو در بهار 2018 مشخص خواهد شد و چنانچه اتهامات وی ثابت گردد احتمال برگزاری انتخابات زودرس در پائیز 2018 وجود دارد.
 گفتنی است مجموعا 8 تظاهرات گسترده مردمی علیه فساد مالی نتانیاهو در اراضی اشغالی انجام گرفت.اکتبرحمله جنگنده های اسرائیل به پدافند هوایی سوریه(16اکتبر2017):سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، جنگنده‌های اسرائیلی پدافند هوایی سوریه را در شرق دمشق بمباران کردند. ارتش اسرائیل مدعی شد این حمله در پی شلیک یک موشک ضد هوایی از یگان پدافند «رمضان» سوریه به سمت جنگنده‌های این رژیم انجام گرفته است.
به گقته اسرائیلی ها آسیبی به جنگنده اسرائیل وارد نشد و در عوض جنگنده‌های اسرائیلی یگان پدافند هوایی  را شناسایی و بمباران کردند. اسرائیلی ها گفتند که این بمباران با هماهنگی واطلاع روسیه صورت گرفته است.نوامبرافشاگری مقامات اسرائیلی در مورد روابط اسرائیل با عربستان(16-20نوامبر2017): ژنرال گادی آیزنکوت رئیس ستاد ارتش اسرائیل در گفت‌وگو با وبسایت سعودی ایلاف، ایران را بزرگ‌ترین تهدید برای منطقه خوانده و گفت: «اسرائیل و عربستان در باره منویات ایران در منطقه اتفاق نظر دارند.
» ژنرال آیزنکوت افزوده بود که اسرائیل آماده است با عربستان و سایر کشورهای میانه‌روی عربی برای مقابله با نفوذ ایران، مبادله اطلاعات کند. این نخستین مصاحبه یک مقام صهیونیستی با یک پایگاه خبری سعودی بود. چند روز بعد، یوال اشتاینیتز وزیر انرژی رژیم صهیونیستی نیز در مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل افشا کرد که اسرائیل بر اساس نگرانی مشترک از مداخلات و تحرکات ایران تماس‌هایی محرمانه با ریاض داشته است.
او با اذعان به روابط اسرائیل با سایر کشورهای عربی اشاره کرده که آنها مایل به برملا شدن چنین مناسباتی نیستند.دسامبربرسمیت شناسی قدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دونالد ترامپ(6دسامبر2017): بمب خبری سال در این تاریخ بوقوع پیوست. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا طی سخنانی گفت: زمان آن است که رسما قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسیم.
وی افزود:تاخیر در اعلام قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل، هیچ چیزی را برای رسیدن به صلح محقق نکرد. ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود گفت که رسما طرح انتقال سفارت آمریکا به قدس را امضا کرده است. این اقدام باعث ایجاد موج بی سابقه اعتراضات و فشارهای مردمی و دولتی علیه آمریکا و اسرائیل شد و گسست های ایجاد شده بین دولت های اسلامی در پی حضور داعش در غرب آسیا، با مساله قدس کمی ترمیم شد.
اکثریت غریب به اتفاق کشورهای جهان با اقدام یکطرفه آمریکا مخالفت کرده و این تصمیم را اشتباه بزرگ خواندند.مخالفت جهانی با تصمیم ترامپ در مورد قدس(21 دسامبر2017): 128کشور به قطعنامه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل رأی دادند که به‌موجب آن هرگونه اقدام برای تغییر بافت شهر قدس باطل است. بر اساس این گزارش، 128 کشور به این پیش‌نویس رأی مثبت و 9 کشور رأی مخالف دادند و 35 کشور نیز رأی ندادند.
آمریکا، اسرائیل، گواتمالا، هندوراس، جزایر مارشال، میکرونزیا، نائورو، توگو و پالوئو به قطعنامه پیشنهادی درباره قدس در مجمع عمومی سازمان ملل رای منفی دادند.این قطعنامه در حالی تصویب شد که آمریکا چند روز قبل از آن در نشست شورای امنیت، قطعنامه‌ پیشنهادی مصر درباره قدس را وتو کرد. در قطعنامه پیشنهادی مصر به شورای امنیت تأکید شده بود مسأله قدس باید از طریق مذاکرات حل شود و هرگونه تصمیم و اقدامی که منجر به تغییر ماهیت، موقعیت، یا ترکیب جمعیتی بیت‌المقدس شود، هیچ وجهه قانونی ندارد، فاقد ارزش و اعتبار است و باید مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت به حالت اول بازگردد.
جمع بندیدر مجموع با نگاهی روندشناسانه در مورد وقایع مهم در اراضی اشغالی  می توان گفت که با نزدیک تر شدن به پایان سال میلادی شاهد بروز اتفاقات مهمتر و تاریخی تر برای صهیونیست ها بودیم و چنین به نظر می رسید که اسرائیلی ها کاهای مهم نیمه تمامی داشتند که می بایست تا قبل از سال 2018 انجام می گرفت. به همین خاطر تلاش فراوانی برای کشاندن پای ترامپ به منطقه و استفاده از سیاست کابویی او برای همراه سازی کشورهای عربی خلیج فارس بویژه عربستان سعودی با سیاست های منطقه ای اسرائیل داشتند.
تلاش برای ایجاد ائتلاف صهیونیستی-عربی موسوم به ناتوی عربی و همراه سازی کشورهای عربی منطقه همچون مصر و عربستان برای امتیازدهی در مورد مساله فلسطین از حمله مهمترین برنامه های صهیونیست ها بود که سرانجام با دستپاچگی در اواخر سال 2017 بوقوع پیوست.همچنین با نزدیکتر شدن به دوران پیروزی محور مقاومت بر داعش و شکل گیری ناتوی مقاومت در منطقه، اسرائیلی ها تلاش مضاعفی انجام دادند تا با دستاوردهای مهمی در مقابل دستاورد محور مقاومت بدست بیاورند تا از غافله پرسرعت تحولات غرب آسیا جا نمانند.
شاه بیت همه تحولات 2017 ، مساله مصادره زبانی قدس بعنوان پایتختی رژیم صهیونیستی از سوی ترامپ بود که به نظر یک پرده از مجموع پرده های تشکیل دولت یهود در سال های آتی است.انتهای پیام/

کد خبر: 965302  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

جنگ نفتی ایران و عربستان آغاز شد آفتاب نیوز  ۱۳ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از اویل پرایس، عربستان سعودی که بزرگترین تولیدکننده عضو اوپک است، تولید نفت خود را برای جبران افت تولید کشور‌های دیگر افزایش داده است. سعودی‌ها همزمان با افزایش عرضه، قیمت‌های خود به بازار آسیا را برای جذب مشتریان بیشتر کاهش داده اند.ایران که سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است،...

احضار 850 نفر در پرونده‌های بزرگ اقتصادی اخیر العالم فارسی  ۱۶ دقیقه پیش

العالم - ایران / اقتصادی سردار حسین رحیمی در جمع خبرنگاران با اعلام خبر احضار 850 نفر در پرونده‌های بزرگ اقتصادی تشکیل‌شده در پلیس آگاهی تهران، اظهار کرد: در حال حاضر پرونده‌های بسیار مهمی توسط پلیس آگاهی پایتخت در فضای اقتصادی درحال رسیدگی است که نتایج آن توسط مسئولین...

قیمت امروز خودرو/ افزایش ۲میلیون تومانی قیمت‌ها العالم فارسی  ۱۶ دقیقه پیش

العالم - ایران / اقتصادی  در بازار امروز خرید و فروش خودرو همچنان افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات داخلی وجود دارد اما توقف فروش خودرو توسط خودروسازان و نبود مشتری در سطح بازار بلاتکلیفی خرید و فروش خودرو را تشدید کرده است. پژو405جی‌ال‌ایکس با افزایش 2 میلیون...

حمله جوانان ماسک دار سوئدی به 80 خودرو شبکه ایران  ۱۷ دقیقه پیش

ایران آنلاین / به گزارش خبرگزاری فرانسه از استکهلم، بیشتر این خودروها شامگاه دوشنبه در 20 منطقه شهر گوتنبرگ که دومین شهر بزرگ سوئد است، در آتش سوختند. مقام های سوئد گفتند که دو جوان 16 و 21 ساله در شهر گوتنبرگ بازداشت شده اند و و قرار است امروز مورد بازجویی قرار گیرند. پلیس بر این باور است که این حملات...

سنگالی‌ها در حمایت از ترکیه کالای آمریکایی نمی‌خرند شبکه ایران  ۱۷ دقیقه پیش

ایران آنلاین / به گزارش خبرگزاری فرانسه از سنگال، شرکت های ترکیه از جمله شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلان نیز این روزها با استقبال مردم سنگال رو به رو شده اند. همچنین مردم و برخی اتحادیه های مردمی در سنگال فهرستی از کارخانجات ترکیه ای ارائه کرده اند که از این به بعد به جای کالاهای آمریکایی، مردم از این...

ترکیه محصولات الکترونیکی آمریکا را تحریم کرد آنا  ۳۶ دقیقه پیش

رئیس‌جمهور ترکیه دستور داد محصولات الکترونیکی آمریکا از فهرست واردات این کشور حذف شود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از خبرگزاری روسیاالیوم، رجب طیب اردوغان اعلام کرد کشورش محصولات الکترونیکی آمریکا را که افتخار صنایع این...

موج محبوبیت رهبر مقاومت در شبکه‌های اجتماعی با وجود کارشکنی محور سازش + تصاویر تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد لبنان، با وجود اینکه فیسبوک انتشار تصاویر سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان را ممنوع کرده است، همزمان با سالروز پیروزی مقاومت در 14 آگوست، تصاویر جدیدی از سید حسن نصرالله در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته است به‌گونه‌ای که...

دیدار العبادی با اردوغان؛ خاک عراق برای حمله به همسایگان استفاده نمی‌شود تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از السومریه نیوز، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق که به ترکیه سفر کرده است در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوراین کشور گفت: مانع استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای همسایه خواهیم شد.وی افزود: ما در بحران کنونی ترکیه در کنار این...

زنجیره ارزش زعفران با همکاری اتحادیه اروپا در ایران شکل می‌گیرد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : دکتر «میرعرب» در کارگاه آموزشی کاشت، داشت، فرآوری و بازاریابی گیاهان دارویی در گرگان اظهار کرد: گردش مالی تجارت گیاهان دارویی در جهان در سال 2017، 120 میلیارد دلار بوده که سهم ایران از این میزان تنها حدود 450 میلیون دلار است.وی افزود: پیش‌بینی شده حجم گردش مالی گیاهان دارویی تا سال 2025...

واکنش ترامپ به حمله تروریستی انگلیس آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز سه شنبه در پیامی توئیتری به حمله تروریستی به پارلمان انگلیس واکنش نشان داد.رئیس جمهوری آمریکا در این باره نوشت: یک حمله تروریستی دیگر در لندن... این حیوانات دیوانه هستند و باید با سرسختی و قدرت با آنها برخورد شود.این درحالیست که ساعاتی پیش اعلام شد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده