تعداد بازدید: ۳۳
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۵ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۰۸
اختصاص هزار میلیارد تومان از منابع بانکی برای ستاد دیه
به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خانه ملت، علی اصغر یوسف نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق در تشریح نشست کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 مجلس شورای اسلامی گفت: روز گذشته رئیس مجلس و اعضای هیات رئیسه کمیسیون تلفیق با رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت دیداری داشتند و درباره چند مورد از بندهای لایحه که در جلسات کمیسیون تلفیق مراعا مانده بود مباحثی مطرح شد.
  سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس افزود: دولت در خصوص موضوع برداشت از صندوق توسعه ملی پیشنهاداتی در لایحه مطرح کرده بود که به دلیل اینکه اذن مقام معظم رهبری را نداشت کمیسیون تلفیق این پیشنهادات را مراعا گذاشت. همچنین در خصوص اشتغال زایی پیشنهاداتی در لایحه مطرح شده بود و به دلیل اهمیت این موضوع و چند موضوع دیگر، دولت و مجلس علاقه داشتند باید با واقع بینی در خصوص این موارد تصمیم گیری شود.
  یوسف نژاد افزود: نظر کمیسیون تلفیق بر این اساس بود که لایحه پیشنهادی دولت به علاوه نظراتی که کمیسیون تلفیق به صحن ارائه می دهد محصول مشترک فکری بین دولت و کمیسیون تلفیق است بنابراین هرچه به واقعیت ها، ظرفیت ها و توانمندی ها که در جامعه وجود دارد نزدیک تر باشد می تواند بودجه را عملیاتی تر و اجرایی تر کند به همین دلیل از جلسه روز گذشته استقبال شد و موضوعات خوبی در این نشست مطرح شد و به یک سری از نقطه نظرات کلی دست یافته ایم و نظرات دولت نیز لحاظ شد.
  وی ادامه داد: تصمیمات عمده درباره لایحه پیشنهادی دولت گرفته شده و امروز تقریبا بحث بررسی تبصره های لایحه بودجه به اتمام رسیده یعنی در بخش های درآمدی و هزینه ای بحث رسیدگی به تبصره ها تقریبا به اتمام رسیده البته غیر از مواردی که مراعا باقی مانده است که می توان به بحث لزوم رعایت استانداردها در میزان انتشار اوراق مشارکت اشاره کرد.
  جلسه هیات رئیسه کمیسیون تلفیق با دولت به نفع مردم بوده است سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه افزود: جلسه هیات رئیسه کمیسیون تلفیق با دولت به نفع مردم بوده است. هرچند که پیشنهادات دولت در خصوص هدفمندی یارانه ها تصویب شده اما توصیه ما این است که دولت در حذف یارانه بگیران با عجله اقدام نکند و حتی دولت این توان را دارد که در شرایط خاص اغلب افراد متقاضی یارانه را محروم نکند.
  یوسف نژاد افزود: در خصوص نرخ حامل های انرژی نقطه نظر کمیسیون تلفیق به قوت خود باقی است اما دولت این اختیار را از 3 سال گذشته در خصوص تغییر قیمت ها داشته است و یکی از مسائلی که در جلسه با دولت مطرح شد این بود که دولت می توانست در 3 سال گذشته از اختیاراش در خصوص تغییر قیمت حامل های انرژی استفاده کند بنابراین تغییر قیمت تقریبا جهشی حامل های انرژی به صورت 50 درصد افزایش قیمت، با شرایط فعلی کشور سازگاری ندارد.
  وی ادامه داد: ما اعتقاد داریم جهت گیری های دولت باید به سود و نفع دولت باشد و همچنین قانون باید جنبه اجرایی داشته باشد و احساس می کنیم دغدغه های دولت و مجلس و نمایندگان در یک مسیر است و هر دو به دنبال یافتن بهترین راه برای تخصیص منابع و کمک به مردم هستیم بنابراین جلسات مجلس و دولت مفید و موثر است.
ان شاءالله گزارش کمیسیون تلفیق که به صحن مجلس ارائه می شود با نظرات نمایندگان در صحن سازگاری و تطبیق داشته باشد.   وی در تشریح مصوبات تلفیق افزود: پیشنهاد دولت در خصوص وام ازدواج ارائه وام 10 میلیون تومانی به هر یک از زوجین با بازپرداخت 4 ساله بود اما با لحاظ نظرات کمیسیون تلفیق میزان وام ازدواج به 15 میلیون تومان با بازپرداخت 5 ساله افزایش یافت، همچنین مقرر شد که بانک مرکزی در این رابطه هر 6 ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی مجلس گزارش ارائه کند تا نظارت ها به صورت موثرتر اعمال شود.
  نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی افزود: مقرر شد 2 هزار میلیارد تومان توسط بانک مرکزی برای اشتغال زایی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اشتغال یابد که از این میزان 1400 میلیارد تومان آن سهم کمیته امداد و 600 میلیارد تومان سهم سازمان بهزیستی خواهد بود.   یوسف نژاد افزود: همچنین براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، بانک ها موظف شدند تا هزار میلیارد تومان از منابع قرض الحسنه خود را در اختیار ستاد دیه قرار می گیرد تا صرف امور مربوط به دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اولویت زنان شود.
همچنین به وزارتخانه های تعاون و ارتباطات و دستگاه های وابسته این اختیار داده شد تا سقف 500 میلیارد تومان از اموال مازاد خود را به فروش برسانند و درآمد کسب شده را صرف افزایش سرمایه بانک های توسعه تعاون و پست بانک شود.   سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در تشریح مصوبات دیگر این کمیسیون گفت: بانک مرکزی براساس تصمیم گیری مصوبه کمیسیون تلفیق برای 100 هزار نفر از ایثارگران یارانه تسهیلات اختصاص دهد، براساس مصوبه دیگر ایثارگرانی که تا پایان سال 1395 یا قبل از آن به مقدار 20 میلیون تومان وام دریافت و آن را تسویه کرده‌اند می توانند برای ساخت خانه جدید از شرایطی که برای اعطای وام اعلام می‌شود استفاده کنند.
  تکلیف دستگاه های اجرایی برای تدوین بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در سال آینده وی ادامه داد: براساس تبصره 20 لایحه بودجه سال 97 کل کشور باید بودجه‌نویسی بر مبنای عملکرد مدنظر باشد، بر این اساس دستگاههای اجرایی ملی و استانی باید به این مهم توجه کنند و بر این اساس مقرر شد که دستگاه‌های اجرایی ملی 50 درصد و دستگاههای اجرایی استانی 100 درصد بودجه خود را بر اساس عملکردها تنظیم کنند که بر این اساس اختیار مدیران افزایش پیدا می کند و دستگاه های اجرایی نیز دارای انگیزه شده و نظارت ها موثرتر می شوند و تخصیص را با عملکرد مدیران مرتبط می کند.
  واگذاری اجرای 14 هزار پروژه نیمه‌تمام به بخش خصوصی و تعاونی/نیاز به حدود 500 هزار میلیارد تومان برای اتمام 71 هزار پروژه نیمه‌تمام یوسف‌نژاد با بیان اینکه در تبصره 17 لایحه بودجه درخصوص بیمه سلامت تصمیم گیری شد، افزود: براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مقرر شد که دولت از روش مشارکت بخش خصوصی و تعاونی تعداد 14 هزار پروژه نیمه‌تمام و یا آنهایی که اتمام یافته‌اند و در حال بهره‌برداری هستند را واگذار کنند، نباید فراموش کرد که امروز در حدود 71 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم که حدود 65 هزار استانی و 6 هزار ملی هستند.
  وی گفت: حدود 500 هزار میلیارد تومان منابع برای اتمام 71 هزار پروژه نیمه‌تمام نیاز است، اگر عملکرد دو سال گذشته پروژه‌های عمرانی را نگاه کنیم تنها در هر سال 20 هزار میلیارد تومان به آنها اختصاص داده شده است و اگر یک محاسبه اجمالی داشته باشیم با این 20 هزار میلیارد در سال حدود 25 سال زمان نیاز دارد تا پروژه‌های عمرانی به اتمام برسد.
یکی از روش‌هایی که دولت برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام پیش‌بینی کرده است استفاده از مشارکت بخش تعاونی و بخش خصوصی است که در تبصره 19 این اختیار را خواستار شده است.   سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه افزود: براساس مصوبه دولت برای جلب مشارکت بخش خصوصی و تعاونی برای اجرای پروژه های منتخب جدید و نیمه تمام و بهره برداری از پروژه های تکمیل شده یا در حال بهره برداری در قالب مشارکت عمومی - خصوصی نسبت به انعقاد قرارداد از روش های مختلف می تواند استفاده کند که این روش ها ممکن است مشارکتی، ساخت ، بهره برداری و یا حتی برون سپاری باشد که البته شرایطی برای انجام این مهم در مواد مختلف لایحه در نظر گرفته شده است.
  تلاش کمیسیون تلفیق برای تقدیم گزارش نهایی به هیات رئیسه تا فردا یوسف نژاد تاکید کرد: یکی از روش ها این است که دولت عدم تعیین قیمت‌گذاری اداری و غیراقتصادی را تضمین کند، یعنی قیمت گذاری را از خود سلب می کند و یا بخشی از اعتبارات نیز به عنوان سهم دولت می تواند به صورت وجوه اداره شده در اختیار بانک‌ها قرار گیر و حتی دولت می‌تواند 10 درصد از ورودی ارزی خود به صندوق توسعه ملی را به صورت ریالی سالیانه در بانک‌ها سپرده‌گذاری کند و با این سپرده گذاری، شرایط را برای ارائه تسهیلاتی به بخش خصوصی فراهم کند که اگر اجرایی شود می توان بخشی از پروژه های نیمه تمام را به سامان برساند.
  سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه افزود: بررسی تبصره های لایحه تقریباً به اتمام رسیده، و به غیر از موارد مراعی مانده و بررسی ردیف های بودجه ای که باید پیشنهادات الحاقی نیز مدنظر باشد، اما سعی اعضای کمیسیون تلفیق بودجه این است که تا فردا بررسی بودجه سال 97 کل کشور را به پایان برسانند و گزارش خود را به هیئت رئیسه پارلمان تقدیم کنند.


کد خبر: 969609  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

بازداشت داروساز داعش/ «انور میا» را بشناسید! نامه  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز نیروهای کرد چندی پیش «انور میا» را در استان دیرالزور واقع در شمال‌شرقی سوریه گرفته بودند.در ویدیوئی که به تازگی از لحظه دستگیری او در توئیتر منتشر شده است، میا می‌گوید که نزدیک به چهار سال در سوریه زندگی کرده است.گفته می‌شود که او در زندانی در شمال سوریه به سر می‌برد که در کنترل نیروهای...

ماجرای حقوق ٢٧میلیونی یک نماینده چیست؟ نامه  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز وزارت نفت در واکنش به ادعای «هدایت‌الله خادمی» نماینده‌ کنونی مجلس شورای اسلامی درباره «افزایش ۳۰۰ تا ۵۰۰‌درصدی حقوق نمایندگانی که در ماه‌های اخیر به آن وزارتخانه منتقل شده‌اند»، اعلام کرد «بالاترین رقم پرداختی ناخالص، مربوط به نماینده مدعی است.»ماجرا از کجا شروع شد؟هدایت الله خادمی...

دولتمردان بزرگ بجای «دیوار»، «پل» می سازند/ ماندلا از دوستان نزدیک و وفادار ایران بود شبکه ایران  ۵۳ دقیقه پیش

رئیس جمهور در اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا ، با تاکید بر اینکه درمان نژادپرستی، بیگانه هراسی، خشونت و نفرت پراکنی را باید در گفتگو، مدارا و مردم سالاری جستجو نمود، اظهارداشت: این همان راهی است که ماندلا با شجاعت به دولتمردان واقعی نشان داده است. حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه...

در دیدار روحانی با مدیر اجرایی صندوق پول و مدیران رسانه‌های آمریکا چه گذشت؟ شبکه ایران  ۵۳ دقیقه پیش

رئیس جمهور در دیدار مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران علاقه مند است روابط خود را با نهادهای پولی جهانی از جمله صندوق بین المللی پول گسترش داده و از نظرات مشورتی این صندوق برای پیشبرد برنامه های اقتصادی خود بهره بگیرد. تحریم های غیرقانونی علیه ایران حجت الاسلام و المسلمین...

50 درصد افراد بالای 50 سال ایرانی فشار خون دارند ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار ایرنا، پروفسور دکتر رضا سعیدی فیروزآبادی روز دوشنبه در بازدید از خوابگاه بیماران کلیوی کرمانشاه در جمع خبرنگاران، 75 درصد علت بیماری های کلیوی و کبدی را ناشی از سه عامل غذاهای قندی و چرب، کم تحرکی و فشار خون اعلام کرد و افزود: از هر چهار ایرانی یک نفر مبتلا به نارسائی کلیه است. سعیدی...

هفته دفاع مقدس زمان بیدارباش بازماندگان جنگ تحمیلی است ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس که شامگاه دوشنبه با حضور استادان بسیجی در دانشگاه شیراز برگزار شد، گفت: مشکلات امروز حاصل در خود فرو ماندگی است، ما باید از خود مهاجرت کنیم و اگر اینگونه درگیر معضل شده ایم و احساس می‌کنیم نمی‌توانیم هیچ تغییری ایجاد کنیم، از همین...

ایران به «آفکام» شکایت کرد ایلنا  ۱ ساعت پیش

ایران به «آفکام» شکایت کردبه گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در صفحه توئیتر خود نوشت: سفارت ایران در لندن ضمن تسلیم شکایت رسمی خود به «آفکام» برای بررسی اقدام غیرقانونی شبکه ایران اینترنشنال در پخش مصاحبه با سخنگوی گروه تروریستی، به طور جداگانه از دولت انگلیس نیز درخواست کرد که با شناسایی اعضای این گروه...

امروز گروه‌های تروریستی از سوی کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم حمایت می شوند خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه به وقت محلی در دیدار با «میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا، ضمن تبریک انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور این کشور و تقدیر از همدردی دولت و ملت کوبا با مردم ایران در حادثه تروریستی اهواز، گفت: کوبا همواره در ذهن ملت ایران، یک کشور انقلابی و...

هویت عاملان حمله تروریستی اهواز کشف شد تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در اطلاعیه وزارت اطلاعات درخصوص جزئیات حادثه تروریستی اهواز آمده است: به اطلاع ملت شریف ایران می رساند در پی اقدامات اطلاعاتی صورت گرفته در آغازین دقایق حادثه تروریستی 31 شهریور اهواز، هویت تیم پنج نفره تروریستی وابسته به گروه های تجزیه طلب تکفیری تحت حمایت کشورهای مرتجع عربی...

دفاع پنهانی حسین فریدون از رساله دکتری جنجال‌برانگیزش تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، پس از ماهها کش و قوس درباره تحصیل حسین فریدون، برادر رئیس جمهور در مقطع دکتری دانشگاه شهید بهشتی  قرار بود از رساله دکتری خود در 12 شهریور ماه با موضوع  "گفتمان اعتدال در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، چالشها و فرصتها" دفاع...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده