تعداد بازدید: ۲۶
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۷ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۰:۳۵
«قایق‌های اشباح» در آب‌های ژاپن
به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، روز دوشنبه این خبر در برخی از خروجی های رسانه ها منتشر شد: «یک قایق سرگردان که هشت اسکلت داخل آن بود، به یکی از سواحل ژاپن رسید. گارد ساحلی ژاپن اعلام کرده که این اجساد داخل یک قایق چوبی پیدا شده‌ اند که اولین بار جمعه گذشته در نواحی ساحل «میازاوا» دیده شد.
تشخیصِ هویت و جنسیت این اجساد به دلیل متلاشی شدن امکان‌ پذیر نبوده است.» شاید در نگاه نخست، چنین خبری جزو حوادث کم اهمیت تلقی شود و حتی توسط برخی رسانه ها ارزش خبری پوشش دادن نداشته باشد. اما این خبر به معضلی برای کره شمالی در آب های ژاپن تبدیل شده است، معضلی موسوم به «قایق های اشباح».
سی ان ان در گزارش ماه دسامبر خود در این خصوص نوشته بود: «قایق‌های اشباح» اصطلاح رایجی برای قایق‌های بی‌ سرنشین یا قایق‌ هایی است که با جسد پیدا می‌ شوند. این معضل به حادثه‌ای رایج برای قایق‌های کره شمالی در آب های ژاپن به ویژه در سال 2017 تبدیل شده است.
این سال یک رکورد برای این پدیده مرموز عنوان شد. تا 18 دسامبر، گارد ساحلی ژاپن دستکم 96 قایق کره شمالی را با حداقل 27 جسد کشف کرد. تنش های سیاسی و عدم شفافیت از سوی دولت کره شمالی، تعیین اینکه چرا چنین حوادثی تا این حد زیاد رخ می دهد را سخت کرده است. یک مقام رسمی از گارد ساحلی ژاپن می‌گوید علت آن می‌تواند به سادگی تغییرات آب و هوایی باشد.
این مقام که با توجه به پروتکل رسمی ژاپن خواست نامش فاش نشود، گفت: «به طور کلی، اقیانوس های زمستانی در دریای ژاپن [که به عنوان دریای شرقی هم شناخته می شود]، بسیار خشن است و زمستان هر چه سخت تر باشد، کشتی های بیشتری را طعمه خود می کند.» در سواحل شمال غربی ژاپن، زمستان سرد و طوفانی است. در غروب آفتاب در زمستان، باد های شرقی در سراسر دریا سرعت می گیرند.
این بادها علاوه بر اینکه توربین های بادی غول پیکر در شهر «آکیتا» را به چرخش در می آورند، قربانیانی هم می‌گیرند. آنها «کشتی‌های اشباح» هستند - قایق‌های ماهیگیری چوبی که تنها 15 تا 20 فوت طول دارند. به گفته گارد ساحلی ژاپن، دو قایق در روز 13 دسامبر گذشته در ساحل پیدا شدند.
مقامات در حال بررسی این قایق شکسته‌ها، اجساد چهار نفر را یافتند. روز دوشنبه، در حالی که مقامات شهر در تلاش برای جابجایی قایق شکسته ها بودند، دریافتند که دو جنازه دیگر در زیر یک قایق دفن شده اند. هنگامی که خبرنگار سی ان ان همان روز به آن ساحل رفته بود، آنجا را خالی دید و صرفا یک شخصیت را یافت. «تاداسو تاکامین» استادیار دانشگاه هنر آکیتا برای ادای احترام به قربانیان ناشناس قایق های کره شمالی به این محل آمده بود.
او گفت: «من خیلی ناراحت هستم. هیچکس اینجا نیست و هیچ گلی در اطراف قایق ها وجود ندارد.» تاکامین پیامی برای ماهیگیران کره شمالی که ممکن است قصد رفتن به دریا را داشته باشد، ارسال کرد: «نیایید. همان جا بمانید. زنده بمانید.» کره شمالی بیش از 1000 کیلومتر (600 مایل) از ژاپن فاصله دارد.
قایق های کره شمالی که به سواحل ژاپن رانده می شوند، برای سفر به چنین مسافت طولانی مناسب و مجهز نیستند. برخلاف قایق های غرق شده در آکیتا، یک قایق که 7 دسامبر در ساحل «نایریای» در شهر «اوگا» به ساحل کشیده شده بود، شرایط بسیار بهتری داشت. هنوز چوب و تور ماهیگیری در داخل قایق وجود داشت، و همچنین یک جلیقه نجات، یک فرستنده رادیویی و یک لنگه کفش ضد آب.
بعضی از کارشناسان مدعی اند که افزایش «کشتی های اشباح» به فشار جدید از سوی دولت کره شمالی ارتباط دارد که ممکن است ماهیگیران را مجبور کرده باشد تا فاصله های خطرناکی را طی کنند. «ما چانگ مو» یکی از محققان ارشد موسسه دریایی کره در کره جنوبی می گوید: «ماهی یک منبع حیاتی برای شهروندان کره شمالی است زیرا آنها ارزان ترین منبع پروتئین هستند و می توانند به صورت نقدی به چینی ها فروخته شوند.
» طبق گفته «موسسه کره برای سیاست بین المللی اقتصادی»، صادرات محصولات دریایی کره شمالی به چین در نیمه اول سال 2017در مقایسه با شش ماه مشابه در سال 2016، 88 درصد افزایش داشته است. «یون این-جو» یکی از محققان موسسه دریایی کره در کره جنوبی می گوید: «از زمانی که «کیم جونگ اون» به قدرت رسید، توجه بیشتر به ماهی و ماهیگیری در رسانه های دولتی [کره شمالی] می شود.
» یکی دیگر از عوامل ممکن است ماهیگیری بیش از حد در مناطق ساحلی کره شمالی باشد. محققان «ما» و «یون» می گویند پیونگ یانگ چند سال پیش به شرکت های چینی مجوز ماهیگیری داد، که منجر به کاهش ذخایر ماهی در آب های مجاور شد. گارد ساحلی ژاپن می گوید که شاهد افزایش شمار قایق های ماهیگیری کره شمالی در «یاماتو»، یک منطقه ماهیگیری واقع در منطقه اقتصادی منحصر به فرد ژاپن، است که تقریبا یک سفر 24 ساعته دریایی از کشور ژاپن فاصله دارد.
در نتیجه این افزایش ماهیگیری ها، گارد ساحلی ژاپن گشت زنی ها در این منطقه را افزایش داده است. یکی از مقامات گارد ساحلی ژاپن که به شرط ناشناس ماندن با سی ان ان مصاحبه داد، می گوید: گارد ساحلی در 5 ماه آخر سال 2017، حدود 1900 بار به قایق های کره شمالی هشدار داده است. در حدود 300 مورد کشتی های گارد ساحلی با پاشیدن آب به سمت قایق های کره شمالی آنها را مجبور به خروج از منطقه کرده اند.
مقامات ژاپنی در کشتی های کره شمالی که به سمت ساحل هدایت شده اند، دستکم 42 نفر از خدمه را زنده یافته اند - معمولا ماهیگیرانی که درخواست می کنند که به کره شمالی بازگردانده شوند. در 28 نوامبر، کشتی های گارد ساحلی با یک قایق کره شمالی با 10 خدمه در کنار سواحل ژاپن روبرو شدند. افزایش شمار قایق های غرق شده کره شمالی در سواحل ژاپن باعث افزایش نگرانی ها و ترس در میان برخی از اعضای جامعه ژاپن در بحبوحه افزایش تنش های منطقه ای و آزمایش های موشکی کره شمالی شده است.
اما در سطح عملیاتی، قایق‌ها یک چالش مالی برای جوامع کوچک ژاپنی مانند شبه جزیره اوگا، که جمعیت سالمندان آن 28452 نفر است، دارند. مقامات داخلی می گویند برای پرداخت غرامت به قایق هایی که امسال در این منطقه غرق شده اند، به شدت تحت فشار قرار دارند. «فومیوکی ایتو» رئیس اداره رفاه شهروندان در شهرداری اوگا می گوید: «این یک بار سنگین مالی برای ما به دلیل رویدادهای غیرمنتظره است که هیچ رابطه ای با زندگی روزمره ساکنان ما ندارند.
» او برآورد می کند که ممکن است هزینه ها بیش از یک میلیون ین، معادل حدود 8000 دلار باشد. کارشناسان دریایی حدس می زنند که برای هر قایق کره شمالی که به ساحل ژاپن می رسد، ممکن است شمار زیادی نیز همچنان در دریاها سرگردان باشند و آمار کشته شدگان در میان ماهیگیران بسیار بیشتر از اینها باشد. در این میان باید مشکلی وجود داشته باشد.
  جماران

کد خبر: 971930  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای

سقوط یک زن از کشتی تفریحی به دریا جام نیوز  دیروز

به گزارش جام نیوز به نقل از یورونیوز، این خانم بریتانیایی که برای تعطیلات در حال سفر به ونیز ایتالیا بود، از روی کشتی کروز شرکت نروژ استار، به درون آبهای دریای آدریاتیک افتاد. این خانم به مدت ۱۰ ساعت در طول شب د آب ماند.   پس از ده ساعت ماندن در آب، نیروهای ساحلی کرواسی موفق شدند، او را از آب...

تیراندازی به سفارت آمریکا در آنکارا +عکس جام نیوز  دیروز

به گزارش جام نیوز به نقل از یورونیوز، رسانه‌های محلی نوشتند: حدود ساعت ۵ بامداد به وقت آنکارا فردی از درون یک خودرو دست‌کم چهاربار به سوی باجه یکی از پست‌های نگهبانی پیرامون سفارت آمریکا در این شهر تیراندازی کرد.   پلیس ترکیه در جستجوی مهاجمی است که پس از حمله با خودروی سفیدرنگ...

جنایت هولناکی که پسر قمار باز رقم زد؛ قتل پدر! جام نیوز  دیروز

به‌گزارش سرویس حواد جام نیوز به نقل از روزنامه ایران، عصر 21 مرداد مأموران کلانتری 107 فلسطین در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت از مرگ مشکوک مرد میانسالی در بیمارستان امام حسین(ع) خبر دادند. به‌دنبال اعلام این خبر تحقیقات از سوی بازپرس جنایی آغاز شد. بررسی‌ها نشان می‌داد که دو مرد...

ریزش پل با 39 کشته، 15 مصدوم و 20 ناپدید/ آوارگی مردم؛ فرار مسئولان از پاسخگویی +عکس جام نیوز  ۲ روز پیش

به گزارش جام نیوز، احتمال وجود اجسادی در زیر آوار پل هوایی موردانی که در مسیر بزرگراه ارتباطی اصلی در شهر جنوا است، وجود دارد.   به گزارش بی بی سی فارسی، رئیس دادگستری شهر جنوا در شمال ایتالیا تخمین زده است که هنوز تا بیست نفر زیر آوار یک پل هوایی بزرگراه که روز سه‌شنبه فرو ریخت، مدفون باشند.   وی...

محکومیت ۱۸ میلیاردی یک صراف متخلف در کرج جام نیوز  ۳ روز پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از صدور حکم ۱۸ میلیارد ریالی برای یک صرافی متخلف خبر داد.   سید یاسر رایگانی اظهار کرد: یک صرافی که اقدام به فروش ارز برخلاف مصوبات هیات دولت کرده بود، شناسایی و پرونده تخلف در تعزیرات حکومتی رسیدگی شد.   وی افزود: این صرافی با...

مرگبارترین سوانح ریزش پل ۲۰ سال گذشته در جهان +عکس جام نیوز  ۵ روز پیش

فروریختن پل معلق بر یک آزادراه در شهر جنووا در شمال ایتالیا در روز دوشنبه که دستکم ۳۱ کشته برجا گذاشت، مرگبارترین حادثه در نوع خود در اروپا از سال ۲۰۰۱ بدین سو بود.   به این بهانه یورونیوز و دویچه وله جداگانه نگاهی انداخته اند به برخی از پرتلفات‌ترین حوادث ریزش پل‌ در جهان طی ۲۰ سال...

تعداد قربانیان فرو ریختن پل افزایش یافت +عکس جام نیوز  ۵ روز پیش

به گزارش جام نیوز، یورونیوز خبر داد: شمار تلفات ناشی از فرو ریختن پلی معلق بر روی یکی از بزرگراه های شهر جنوا در شمال ایتالیا به ۳۸ نفر رسید.   یکروز پس از وقوع این حادثه دلخراش، ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا از افزایش شمار کشته شدگان به ۳۸ نفر خبر داد. آقای سالینی همچنین خاطرنشان کرد که تعدادی...

فروریختن پل آزادراه «ده‌ها» کشته برجا گذاشت +فیلم جام نیوز  ۶ روز پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از یورونیوز، ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا ساعاتی پس از بروز این حادثه اعلام کرد دست‌کم ۳۰ نفر بر اثر ریزش این پل جان خود را از دست داده اند. پیشتر وزارت حمل و نقل ایتالیا، با تائید خبر کشته شدن ۲۲ نفر گفته بود «آمار قربانیان به شکل چشمگیری افزایش خواهد یافت.»   رسانه‌های...

انفجار مین در مرزهای غربی کشور همچنان قربانی می گیرد + عکس جام نیوز  ۱ هفته پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز،  یک شنبه (بیست و یکم مرداد) یک کولبر اهل روستای شمشیر پاوه در مرز نوسود بر اثر انفجار مین، پای سمت راست خود را از دست داد.   این کولبر 31 ساله و متاهل است.   بعد از بروز حادثه مردم محلی او را به بیمارستان منتقل کردند اما پزشکان مجبور شدند پای راست او...

خسارات بزرگترین آتش‌سوزی تاریخ کالیفرنیا +عکس جام نیوز  ۱ هفته پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، مجموعه آتش سوزی‌های مندوسینو که با دو زبانه مهیب در شمال این ایالت جریان دارد بدون احتساب خساراتی که در روزهای اتی برجای خواهد گذاشت از هم اکنون لقب مخرب‌ترین و بزرگترین آتش سوزی کالیفرنیا در یک قرن گذشته را به خود اختصاص داده است.   در منطقه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده