تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۷ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۰:۳۵
«قایق‌های اشباح» در آب‌های ژاپن
به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، روز دوشنبه این خبر در برخی از خروجی های رسانه ها منتشر شد: «یک قایق سرگردان که هشت اسکلت داخل آن بود، به یکی از سواحل ژاپن رسید. گارد ساحلی ژاپن اعلام کرده که این اجساد داخل یک قایق چوبی پیدا شده‌ اند که اولین بار جمعه گذشته در نواحی ساحل «میازاوا» دیده شد.
تشخیصِ هویت و جنسیت این اجساد به دلیل متلاشی شدن امکان‌ پذیر نبوده است.» شاید در نگاه نخست، چنین خبری جزو حوادث کم اهمیت تلقی شود و حتی توسط برخی رسانه ها ارزش خبری پوشش دادن نداشته باشد. اما این خبر به معضلی برای کره شمالی در آب های ژاپن تبدیل شده است، معضلی موسوم به «قایق های اشباح».
سی ان ان در گزارش ماه دسامبر خود در این خصوص نوشته بود: «قایق‌های اشباح» اصطلاح رایجی برای قایق‌های بی‌ سرنشین یا قایق‌ هایی است که با جسد پیدا می‌ شوند. این معضل به حادثه‌ای رایج برای قایق‌های کره شمالی در آب های ژاپن به ویژه در سال 2017 تبدیل شده است.
این سال یک رکورد برای این پدیده مرموز عنوان شد. تا 18 دسامبر، گارد ساحلی ژاپن دستکم 96 قایق کره شمالی را با حداقل 27 جسد کشف کرد. تنش های سیاسی و عدم شفافیت از سوی دولت کره شمالی، تعیین اینکه چرا چنین حوادثی تا این حد زیاد رخ می دهد را سخت کرده است. یک مقام رسمی از گارد ساحلی ژاپن می‌گوید علت آن می‌تواند به سادگی تغییرات آب و هوایی باشد.
این مقام که با توجه به پروتکل رسمی ژاپن خواست نامش فاش نشود، گفت: «به طور کلی، اقیانوس های زمستانی در دریای ژاپن [که به عنوان دریای شرقی هم شناخته می شود]، بسیار خشن است و زمستان هر چه سخت تر باشد، کشتی های بیشتری را طعمه خود می کند.» در سواحل شمال غربی ژاپن، زمستان سرد و طوفانی است. در غروب آفتاب در زمستان، باد های شرقی در سراسر دریا سرعت می گیرند.
این بادها علاوه بر اینکه توربین های بادی غول پیکر در شهر «آکیتا» را به چرخش در می آورند، قربانیانی هم می‌گیرند. آنها «کشتی‌های اشباح» هستند - قایق‌های ماهیگیری چوبی که تنها 15 تا 20 فوت طول دارند. به گفته گارد ساحلی ژاپن، دو قایق در روز 13 دسامبر گذشته در ساحل پیدا شدند.
مقامات در حال بررسی این قایق شکسته‌ها، اجساد چهار نفر را یافتند. روز دوشنبه، در حالی که مقامات شهر در تلاش برای جابجایی قایق شکسته ها بودند، دریافتند که دو جنازه دیگر در زیر یک قایق دفن شده اند. هنگامی که خبرنگار سی ان ان همان روز به آن ساحل رفته بود، آنجا را خالی دید و صرفا یک شخصیت را یافت. «تاداسو تاکامین» استادیار دانشگاه هنر آکیتا برای ادای احترام به قربانیان ناشناس قایق های کره شمالی به این محل آمده بود.
او گفت: «من خیلی ناراحت هستم. هیچکس اینجا نیست و هیچ گلی در اطراف قایق ها وجود ندارد.» تاکامین پیامی برای ماهیگیران کره شمالی که ممکن است قصد رفتن به دریا را داشته باشد، ارسال کرد: «نیایید. همان جا بمانید. زنده بمانید.» کره شمالی بیش از 1000 کیلومتر (600 مایل) از ژاپن فاصله دارد.
قایق های کره شمالی که به سواحل ژاپن رانده می شوند، برای سفر به چنین مسافت طولانی مناسب و مجهز نیستند. برخلاف قایق های غرق شده در آکیتا، یک قایق که 7 دسامبر در ساحل «نایریای» در شهر «اوگا» به ساحل کشیده شده بود، شرایط بسیار بهتری داشت. هنوز چوب و تور ماهیگیری در داخل قایق وجود داشت، و همچنین یک جلیقه نجات، یک فرستنده رادیویی و یک لنگه کفش ضد آب.
بعضی از کارشناسان مدعی اند که افزایش «کشتی های اشباح» به فشار جدید از سوی دولت کره شمالی ارتباط دارد که ممکن است ماهیگیران را مجبور کرده باشد تا فاصله های خطرناکی را طی کنند. «ما چانگ مو» یکی از محققان ارشد موسسه دریایی کره در کره جنوبی می گوید: «ماهی یک منبع حیاتی برای شهروندان کره شمالی است زیرا آنها ارزان ترین منبع پروتئین هستند و می توانند به صورت نقدی به چینی ها فروخته شوند.
» طبق گفته «موسسه کره برای سیاست بین المللی اقتصادی»، صادرات محصولات دریایی کره شمالی به چین در نیمه اول سال 2017در مقایسه با شش ماه مشابه در سال 2016، 88 درصد افزایش داشته است. «یون این-جو» یکی از محققان موسسه دریایی کره در کره جنوبی می گوید: «از زمانی که «کیم جونگ اون» به قدرت رسید، توجه بیشتر به ماهی و ماهیگیری در رسانه های دولتی [کره شمالی] می شود.
» یکی دیگر از عوامل ممکن است ماهیگیری بیش از حد در مناطق ساحلی کره شمالی باشد. محققان «ما» و «یون» می گویند پیونگ یانگ چند سال پیش به شرکت های چینی مجوز ماهیگیری داد، که منجر به کاهش ذخایر ماهی در آب های مجاور شد. گارد ساحلی ژاپن می گوید که شاهد افزایش شمار قایق های ماهیگیری کره شمالی در «یاماتو»، یک منطقه ماهیگیری واقع در منطقه اقتصادی منحصر به فرد ژاپن، است که تقریبا یک سفر 24 ساعته دریایی از کشور ژاپن فاصله دارد.
در نتیجه این افزایش ماهیگیری ها، گارد ساحلی ژاپن گشت زنی ها در این منطقه را افزایش داده است. یکی از مقامات گارد ساحلی ژاپن که به شرط ناشناس ماندن با سی ان ان مصاحبه داد، می گوید: گارد ساحلی در 5 ماه آخر سال 2017، حدود 1900 بار به قایق های کره شمالی هشدار داده است. در حدود 300 مورد کشتی های گارد ساحلی با پاشیدن آب به سمت قایق های کره شمالی آنها را مجبور به خروج از منطقه کرده اند.
مقامات ژاپنی در کشتی های کره شمالی که به سمت ساحل هدایت شده اند، دستکم 42 نفر از خدمه را زنده یافته اند - معمولا ماهیگیرانی که درخواست می کنند که به کره شمالی بازگردانده شوند. در 28 نوامبر، کشتی های گارد ساحلی با یک قایق کره شمالی با 10 خدمه در کنار سواحل ژاپن روبرو شدند. افزایش شمار قایق های غرق شده کره شمالی در سواحل ژاپن باعث افزایش نگرانی ها و ترس در میان برخی از اعضای جامعه ژاپن در بحبوحه افزایش تنش های منطقه ای و آزمایش های موشکی کره شمالی شده است.
اما در سطح عملیاتی، قایق‌ها یک چالش مالی برای جوامع کوچک ژاپنی مانند شبه جزیره اوگا، که جمعیت سالمندان آن 28452 نفر است، دارند. مقامات داخلی می گویند برای پرداخت غرامت به قایق هایی که امسال در این منطقه غرق شده اند، به شدت تحت فشار قرار دارند. «فومیوکی ایتو» رئیس اداره رفاه شهروندان در شهرداری اوگا می گوید: «این یک بار سنگین مالی برای ما به دلیل رویدادهای غیرمنتظره است که هیچ رابطه ای با زندگی روزمره ساکنان ما ندارند.
» او برآورد می کند که ممکن است هزینه ها بیش از یک میلیون ین، معادل حدود 8000 دلار باشد. کارشناسان دریایی حدس می زنند که برای هر قایق کره شمالی که به ساحل ژاپن می رسد، ممکن است شمار زیادی نیز همچنان در دریاها سرگردان باشند و آمار کشته شدگان در میان ماهیگیران بسیار بیشتر از اینها باشد. در این میان باید مشکلی وجود داشته باشد.
  جماران

کد خبر: 971930  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای

جنایت هولناک پای بساط جام نیوز  ۱۷ ساعت پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، مرد معتادی که با استفاده از پیک نیک، دختر و مادری را به قتل رسانده و بعد از آن هم دست به ارتکاب چندین فقره سرقت خودرو زده بود به قصاص محکوم شد. قاضی پرونده در این باره گفت: چهارم آذر سال 1395 فردی از اهالی یک محله در شمال شهر بیرجند هنگام عزیمت به مسجد برای اقامه نماز...

دختر 13ساله مورد سوءاستفاده یک مرد قرار گرفت جام نیوز  ۱۷ ساعت پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، مرد میان‌سال که از خلا عاطفی دختربچه‌ای استفاده و با او ارتباط برقرار کرده ‌بود، از سوی دادگاه به شلاق و تبعید محکوم شد. قربانی که دختربچه‌ای 13ساله‌ است، بعد از جدایی پدر و مادرش با متهم آشنا شد و با هم ارتباط برقرار کردند. لیدا که با شکایت عمه‌اش...

جزییات دستگیری قاچاقچی سکه‌های عتیقه در پایتخت جام نیوز  ۱۹ ساعت پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، سرهنگ علی راقی گفت: در پی مراقبت‌های ویژه از تردد مسافران در ایستگاه هی متروی پایتخت، ماموران گشت انتظامی هنگام گشت زنی در ایستگاه مترو امام خمینی (ره) متوجه رفتار مشکوک یکی از مسافران شدند. وی با اشاره به اینکه ماموران برای بررسی موضوع، مدتی متهم را تحت مراقبت قرار...

خودسوزی کارگر شهرداری آبادان جام نیوز  ۱۹ ساعت پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، کارگر شهرداری آبادان بدلیل پرداخت نشدن چند ماه حقوق روبه روی ساختمان شهرداری منطقه 2 اقدام به خودسوزی کرد. یک مقام آگاه ضمن تایید خبر اظهار داشت: این کارگر شهرداری بنام عبدالنبی معرف پور nv اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود روبه روی شهرداری منطقه 2 در ایستگاه یک کوی ذالفقاری...

برخورد خونین پژو وسمند در جاده قدیمی با 7 کشته و زخمی +عکس جام نیوز  ۲۲ ساعت پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، سرهنگ ایرج کهریزی، رئیس پلیس راه استان مرکزی در این باره گفت: حدود ساعت 20 و 15 دقیقه شب گذشته ، گزارشی از وقوع یک تصادف در کیلومتر 25 محور قدیم ساوه – همدان به مرکز فوریت های پلیس 110 اعلام شد و بلافاصله تیم های امدادی و انتظامی به محل سانحه اعزام شدند.   وی...

مرگ خاموش مادر و فرزند در رشت جام نیوز  ۲۲ ساعت پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز،سرهنگ «علی رمضانی»در تشریح جزئیات این خبر گفت: مأموران انتظامی بخش سنگر در پی دریافت خبری مبنی بر فوت مشکوک مادر و فرزندی در یک منزل مسکونی در یکی از روستاهای بخش سنگر، جهت بررسی موضوع به محل اعزام شدند.   این مقام انتظامی افزود: پس از حضور مأموران انتظامی...

آتش نشان خراسانی که در دیگ آب جوش سوخته بود شهید شد جام نیوز  دیروز

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، یکی از آتشنشانان شاغل در ایستگاه آتش نشانی شهرک صنعتی توس در حومه مشهد در پی آتش سوزی در یک کارخانه تولید چینی در این شهرک شهید شد.   حریق این کارخانه روز چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری در قسمت تاسیسات رخ داد و این آتش نشان به دلیل سقوط در دیگ آب جوش دچار...

برخورد مرگبار اتوبوس با کامیون در مرکز هند جام نیوز  دیروز

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، در این حادثه که بر اثر برخورد کامیون با اتوبوس رخ داد دست‌کم ۹ تن کشته و ۲۰ تن دیگر مجروح شدند.   بنابر اعلام پلیس هند این اتوبوس حامل ۳۲ سرنشین بوده و با کامیونی که در مسیر مقابل در حرکت بوده برخورد کرده است. همچنین گفته شده تمامی قربانیان حادثه از سرنشینان...

مرگ وحشتناک مرد ۶۰ساله در جاده جام نیوز  دیروز

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، سرهنگ اویسی ،رییس پلیس شهرستان چناران گفت:ساعت ۲۰:۳۰روز گذشته مرد ۶۰ساله ای در نحور چناران به قوچان ،بعد از روستای خیرآباد قصد عبور از عرض جاده داشت که خودروی تریلر سررسید و با اوبرخورد کرد.   در این حادثه مرد ۶۰ساله به طرز وحشتناکی جان باخت. وی اظهار داشت:برابر...

حمله مرگبار گربه وحشی به ۲ دوچرخه سوار در آمریکا جام نیوز  دیروز

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، دوچرخه سوار دیگر نیز در این حادثه زخمی شده است.   دو دوچرخه سوار که به فاصله نزدیکی از شهر سیاتل از ایالت واشنگتن در تردد بودند مورد حمله این گربه وحشی قرار گرفتند.   ساعت ۱۱ به وقت محلی یک نفر با بخش اورژانس این ایالت تماس گرفته و می گوید: "صدای...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده