تعداد بازدید: ۴۲
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۸ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۰۶
مقاله در مورد سد های لاستیکی
ترابر نیوز: مقدمه: سرزمین پهناور ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته و توزیع ناموزون جریان سطحی محدودیت های عمده ای را در امر استفاده بهینه از آب این عنصر حیاتی به وجود آورده است . به علاوه قسمت اعظم این جریان ها قبل از این که مورد استفاده قرار گیرند از دسترس خارج شده و به سوی دریا سرازیر می گردند.
از آنجایی که تامین آب همواره نیاز اساسی بشر برای استفاده های کشاورزی صنعتی و آب شرب بوده است لذا مهار سیلابها و آبهای جاری از طریق احداث سد از کارهای اساسی و زیر بنایی محسوب و برای نیل به خود کفایی اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با پیروزی انقلاب اسلامی صنعت سد سازی در کشور ما وارد مرحله جدیدی گردید و وزارت نیرو نیل به خود کفایی در این زمینه را هدف اصلی و متعالی خود قرار داد.
خوشبختانه پس از گذشت سه دهه هم اکنون صنعت سد سازی به مرحله ای از رشد وارد شده است که بیشتر مراحل مطالعات طراحی نظارت ساخت مدیریت بهره برداری از سدها که زمانی در انحصار کارشناسان خارجی و مستلزم تحمل هزینه های گزاف ارزی بوده است به دست توانای مهندسین ایرانی صورت می گیرد. چکیده: نقش سازه های آبی در بهبود کمی و کیفی زندگی بشر آنچنان حائز اهمیت است که امروزه در هرکشوری سهم قابل توجهی از نیروی انسانی و بودجه های عمرانی را به خود اختصاص داده است.
در طرح این قبیل سازه ها ایمنی و پایداری سازه ، سرعت و سهولت ساخت سازگاری با محیط ، عمر مفید و هزینه های طرح از جمله مسائل مهمی است که همواره ذهن طراحان را به خود مشغول می دارد . از این رو سعی می گردد با استفاده از تکنولوژی های جدید و بهره گیری از مصالح و ابزار ساخت گوناگون حداکثر ضریب اطمینان در راستای مسائل فوق بدست آید.
گرفته شده ماده لاستیک است که بطور گسترده در ساخت بندها یا سدهای کوتاه مورد استفاده قرار گرفته است در سدهای لاستیکی انعطاف پذیری قابل توجه مصالح در مقابل عوامل خارجی همسازی و سازگاری با محیط ، سادگی طراحی ، کوتاه بودن مدت ساخت ، ایمنی و پایداری مناسب این قبیل سدها نسبت به سازه های صلب ، سادگی و سهولت بهره برداری و در نهایت کاهش هزینه های اجرائی موجب گردیده که در طرحهای آبی کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گیرند.
در حال حاضر در تعداد زیادی از طرحهای آبی به منظور انحراف آب رودخانه جلوگیری از تداخل آب شور و شیرین کنترل جذر و مد در سواحل افزایش حجم سدهای ساخته شده و در طرح هایی مانند تغذیه مصنوعی بهبود محیط زیست تولید انرژی برق آبی . افزایش سطح ارتفاع آب در رودخانه ها جهت کشتی رانی و یا صرفه جویی در انرژی برای پمپاژ آب و سامان بخشی سواحل رودخانه از سد لاستیکی استفاده می شود.
کلمات کلیدی: سدهای لاستیکی:(rabber dams,flexidams,inflated dam ) تاریخچه استفاده از سدهای لاستیکی : تکنولوژی نسبتاً جدیدی که برای مهار آبهای سطحی به کار گرفته شده است تکنولوژی ساخت سدهای لاستیکی می باشد . قبل از این نوع سدها برای مهار و هدایت آب به سوی زمینهای وسیع و آبروها ، از دریچه های فولادی و تخته های چوبی استفاده می شد که در جلوی دریچه ها قرار می گرفت تا آب با فشار بیشتری جریان داشته باشد .
در این کار نیز به نیروی انسانی نیاز بود و اگر در باز کردن این دریچه ها تأخیری روی می داد سیل ایجاد می شد و دریچه را با خود می برد . فکر ساخت سد از مواد مصنوعی از جمله مواد لاستیکی از سال ۱۹۵۰ برای اولین بار توسط Norman imberston رئیس دپارتمان مهندسی آب و نیرو در شهر لوس آنجلس مطرح و چندی بعد در سال ۱۹۵۸ اولین سد لاستیکی در این شهر توسط کمپانی لاستیک سازی بریجستون طرح و ارائه گردید.
تخمین زده می شود که در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ سد لاستیکی در مناطق مختلف دنیا ساخته شده ودر حال بهره برداری است. سهم کشور ما ایران از این نوع سدها ، تنها چند سد می باشد که البته در حال حاضر رو به افزایش است . اولین سد لاستیکی در کشور در استان مازندران در سال ۱۳۷۵ در حاشیه دریای مازندران بر روی رودخانه بابل بنام سد لاستیکی بابل توسط شرکت لاستیک سازی satujo ساخته شده است.
هدف اصلی از احداث این سد جلوگیری از تداخل آب شور دریای مازندران و استفاده از دبی پایه رودخانه و در نتیجه تأمین آب زراعی دشت مجاور بوده است. ارتفاع این سد در حدود۱۰/۳ و طول آن ۶۰ متر و از نوع بادی می باشد که با اطاق کنترل در جناح راست و سیستم هوارسان ضد زنگ طراحی و ساخته شده است . هزینه های اجرای این سد در حدود ۶۰۰ هزار دلارشده است.
اهداف کلی از ساخت سدهای لاستیکی: ۱- ذخیره موقت دبی پایه رودخانه ها برای تأمین آب کشاورزی ۲- افزایش سطح تراز آب در رودخانه و کاهش هزینه پمپاژ آب به اراضی کشاورزی در این رودخانه ها ۳- جداسازی آبهای آلوده یا شور از آب شیرین ۴- استفاده از سدهای لاستیکی برای افزایش حجم ذخیره سدهای بزرگ   ۵- استفاده از تیوپهای لاستیکی به جای دریچه های فولادی در سدها ۶- کاهش فرسایش در رودخانه های با شیب تند و زیاد ۷- بهبود شرایط زیست محیطی و بیولوژیکی و اکولوژیکی محدوده طرح ۸- استفاده از سدهای لاستیکی به عنوان بندهای انحراف در تأمین آب کشاورزی ۹- استفاده از بندهای لاستیکی برای بازیافت آب زهکشها در طرح های آبیاری ۱۰- پرورش میگو در نواحی ساحلی با استفاده از سدهای لاستیکی ۱۱- جداسازی آب شیرین رودخانه ها از آب شاخابهایی که از سازندهای شور عبور میکند ۱۲- کنترل سیلابها در رودخانه های مجاور در نواحی شهری: (این کار توسط دستگاههای الکترونیکی در اتاق کنترل و به طور خودکار انجام می گیرد .
پایی آمدن رقوم سطح آب از یک سطح مشخص به معنای پایان سیلاب است ، که در این صورت دستگاه الکترونیکی کنترل ، دستور افراشتن سد را اعلام می دارد که با این اعلام کمپرسور هوا به کار افتاده و سد را باد میکند .) ۱۳- تولید الکتریسیته توسط نیروگاههای آبی کوچک و بزرگ ۱۴- استفاده از بندهای کوتاه لاستیکی در حوضچه های پرورش ماهی ۱۵- استفاده از سدهای لاستیکی به عنوان بندهای تنظیمی و انحراف ۱۶- بالا آوردن سطح تراز آب رودخانه ها برای افزایش آبخور قایق ها و کشتی ها ۱۷- ساماندهی رودخانه ها ۱۸- اجرای طرح های تغذیه مصنوعی با کمک سدهای لاستیکی ۱۹- استفاده از سدهای لاستیکی در طرح های زیست محیطی و آبخیزداری ۲۰- کنترل رسوب رودخانه :(از آن جا که سکوی بتنی محل استقرار سد لاستیکی ، در کف رودخانه و هم تراز با بستر آن کار گذاشته می شود ، در هنگام خواباندن سد ، شرایط رودخانه مانند شرایط قبل از احداث سد لاستیکی است .
این ویژگی باعث می شود که پشت سدهای لاستیکی را رسوب پر نکند ، زیرا در هنگام وقوع سیل که بیشترین بار رسوب گذاری رودخانه است ، سد به صورت اتوماتیک به حالت خوابیده در می آید و رودخانه شرایط طبیعی پیدا می کند .) مزایای سدهای لاستیکی: تا کنون در طرحهای آبی از سازه های صلب بتنی خاکی سنگریزه ای مصالح سنگی گابیون و دریچه های فلزی بصورت گسترده ای استفاده گردیده است اما در پاره ای از موارد این سازه ها بدلیل عملکرد خاص خود نتوانسته اند با شرایط محیط سازگاری داشته باشند و لذا بهره برداری از چنین سیستمهایی با مشکل روبرو گردیده است و حتی گاهی اوقات لازم شده که بدلیل نیاز مبرم آب با استفاده از چنین سازه آبی خطرات جنبی آن را بپذیریم .
از خصوصیات بارز سازه های صلب این است که بدون تغییر شکل در مسیر رودخانه در سواحل دریا و یا در سرریز سدها همواره در مقابل جریانهای ورودی و خروجی با شرایط خاصی عمل می کنند و لذا با تغییر شرایط در محل ساختگاه مانند وقوع سیلابها ، زلزله و … این سازه ها خود به صورت یک مشکل در بهره برداری عمل نموده و عبور جریانهای سیلابی را با مانع روبرومی سازد و موجب غرقاب شدن اراضی و تجمع رسوب در داخل مخزن می گردد.
حال اگر از یک سازه انعطاف پذیر مانند لاستیک استفاده شود این سد در حالات و شرایط مختلف و ویژه گیهای خاص رودخانه از جمله در هنگام وقوع سیلابها و یا جریان دبی پایه جزر و مد در سواحل دریا و در سرریزسدها برای رهاسازی جریان ذخیره آب با تغییر شکل مناسب خود به صورت سازه ای با کارکرد متغییر عمل می کندو بهره برداری از سیستم در مقابله با عدم قطعیت پارامترهای طبیعی محیط راحتتر ساده تر کم خطر تر و ارزانتر صورت خواهد گرفت.
اگر بخواهیم بطور خلاصه مزایای استفاده از لاستیک را در مقایسه با طرح های آبی از مصالح دیگر برشماریم باید گفت: ۱- یکی از مسائل مهم در استفاده از لاستیک به جای مصالح دیگر سازگاری عملکرد آن با طبیعت است. ۲- هزینه اجرایی طرح های سد لاستیکی به مراتب ارزانتر از اجرای طرح با مصالح دیگر است. ۳- مدت زمان طراحی در چنین سیستمهایی نسبت به سایر سازه ها بسیار کم و اندک است ۴- مدت اجرای عملیات ساختمانی سازه های لاستیکی کوتاه و سریع است.
۵- پارامترهای مورد نیاز طراحی در این قبیل سازه ها کم و اندک و دسترسی به آنها با سهولت بیشتری ممکن است و حتی در پاره ای از مواقع قضاوت وحدس و تخمین مهندسی کفایت می کند. ۶- این سازه های لاستیکی در کلیه شرایط آب و هوایی و در شرایطی که حتی پی ساختگاه نامناسب باشد و امکان ساخت سازه های دیگر ممکن نگردد و یا مصالح دیگری در محل وجود ندارد قابل اجرا است.
۷- طرح و اجرای سدهای لاستیکی از هیچگونه پیچیدگی خاصی برخودار نیست. ۸- بعلت کمی هزینه استفاده از توان مالی مردم برای ساخت چنین سدهایی امکان پذیر است. ۹- سهولت بهره برداری و کاهش هزینه های بهره برداری و نگهداری از مزایای عمده این سازه هاست. مزایای اقتصادی سدهای لاستیکی نسبت به موارد جایگزین : از جمله مزایای اقتصادی این سد ها نسبت به موارد جایگزین شده عبارتند از : ۱٫ سدهای لاستیکی به فونداسیون پیچیده ای نیاز ندارند .
۲٫ این سد ها می توانند تا دهانه ای به طول ۱۰۰ متر اجرا شوند . ۳٫ این سدها به حداقل حفاظت و نگهداری نیاز دارند . قسمت عمدة تعمیرات مربوط به سیستمهای مکانیکی سد می باشد . تعمیر و نگهداری بدنة سد نیز شباهت بسیاری به تعمیر لاستیک اتومبیل دارد و در صورت سوراخ شدن بدنة سد آن را مانند لاستیک اتومبیل پنچر گیری می کنند .
۴٫ انعطاف پذیری سد در مقابل زلزله . ۵٫ نصب و ساختن بسیار سریع . از این رو استفاده از لاستیک در طرح های آبی از جمله ایجاد بندها، سدها، افزایش ارتفاع و ایجاد حجم ذخیره در سدها ، استفاده از سدهای لاستیکی بجای دریچه ها ، برای تله اندازی رسوب ، بندهای انحرافی و استفاده در نیروگاههای برق آبی در مقایسه با سایر سدها از ارجعیت بالاتری برخوردار است.
انواع سدهای لاستیکی: اصولا سد لاستیکی که از یک تیوب بزرگ و حجیم تشکیل شده است به روشهای مختلفی طبقه بندی می شود ، از جمله : ۱- سدهای لاستیکی با باله ۲- سدهای لاستیکی بدون باله در سدهای لاستیکی با باله defelector ، زائده بالی شکلی درمحل قوس تاج در بخش پایین دست در نظر میگیرند که در هنگام عبور جریان از تماس با آب با بخش پایین دست لاستیک جلوگیری می شود .
علت وجود این باله جلوگیری از خطرخلاءزایی cavitation در هنگام سرریزی آب از تاج سد است که این پدیده منجر به ارتعاش می گردد. در سدهای لاستیکی بدون باله در سطح خارجی سهمی شکل تیوب لاستیک که با آب در تماس است هیچگونه زائده و یا باله ای وجود ندارد . در روش دیگر طبقه بندی سدهای لاستیکی بر نحوه تأمین سیال درون تیوب برای متورم کردن آن تأکید دارد و این روش معمولی ترین و متداولترین طبقه بندی این قبیل سدها است .
بر این اساس سدهای لاستیکی به دو گروه تقسیم می شوند : ۱- سدهای لاستیکی بادی air inflated rubber dam ۲- سدهای لاستیکی آبی inflated rubber dam water گاهی اوقات از یک نوع سومی که به نام سدهای لاستیکی آبی – بادی( water and air rubber dam ) معروف است نیز یاد می شود که در حال حاضر تقریبا از این سدهای لاستیکی منسوخ شده است .
استفاده از هر کدام از انواع سدهای فوق به شرایط محیط ارتباط پیدا می کند، از جمله : ۱- وجود یا عدم وجود آب به مقدار و کیفیت مناسب در محل ۲- مشکل پایداری سد در هنگام ایستادگی کامل بر روی پی ۳- مدت زمان لازم برای پر و خالی نمودن تیوب سد در مقابله ی به هنگام ، با سیلاب رودخانه ها ۴- تکنولوژی ساخت لاستیک در کشور مصرف کننده ۵- هزینه های اجرایی طرح سدهای آبی یا بادی ۶- سهولت اجرای و بهره برداری در هر کدام از انواع سدهای فوق الذکر با توجه به تجربه های موجود ، از بین دو سد فوق ارزانترین نوع به سد های لاستیکی بادی مربوط می شود و از طرف دیگر در هنگام بهره برداری ، زمان تخلیه و پر نمودن تیوب ، بسیار اندک و در محدوده قابل انتظار است .
چون وزن سد لاستیکی از نوع بادی کمتر می باشد لذا در پی های ضعیف نیز ارجحیت خود را بر سدهای لاستیکی آبی نشان می دهد. سیستم هوا رسانی در سدهای بادی یا انتقال آب به داخل تیوب سد لاستیکی از نوع آبی ک املا متفاوت و لوله های هوارسان با قطر کمتری نسبت به لوله های آبرسان آبی طراحی می شوند. اما نباید فراموش کرد که در سدهای لاستیکی نوع آبی کنترل تراز سطح آب ساده تر و در هنگام تخلیه تیوب از سدهای بادی پایداری بیشتری دارد .
در همان حال کنترل دمای داخل سد لاستیکی بادی نیز به سادگی انجام می شود و در نقاط بسیار سرد که خطر یخبندان آب وجود دارد سیستم سد لاستیکی بادی از ارجحیت بیشتری برخوردار است. گر چه انتخاب هر کدام از سدهای لاستیکی بادی و یا آبی به شرایطی که بیان گردید مربوط می شود ، اما به طور خلاصه خصوصیات هر کدام ازاین نوع سدها به شرح زیر خلاصه می شود: • خصوصیات سدهای لاستیکی بادی در مقایسه بین سدهای لاستیکی آبی و بادی باید اشاره کرد که : ۱- سدهای بادی اقتصادی تر هستند ، به ویژه در سدهای بزرگ با ارتفاع بیشتر از ۲ مترعملکرد خوبی از خود نشان داده اند.
۲- بدلیل افت کم لوله های هوارسان قطر لوله انتقال هوا به مراتب کوچکتر است و هزینه های طرح را کاهش می دهند. ۳- نسبت ارتفاع به محیط در سدهای بادی از سدهای آبی کوچکتر است و لذا ماده لاستیک کمتری برای ساخت تیوب لازم است. ۴- زمان پر و خالی کردان هوا به مراتب از نوع آبی کمتر است. ۵- سدهای بادی در آب و هوای سرد عملکرد بهتری دارند.
۶- خطر خوردگی و گرفتگی در سیستم لوله های انتقال هوا به مراتب کاهش می یابد. ۷- بار وزن سدهای بادی بر پی از سدهای آبی کمتر است. اجرای سدهای لاستیکی : سدهای لاستیکی از یک تیوپ هوا که به یک بستر متصل می شود تشکیل شده است ، انواع قدیم سدهای لاستیکی FABRI DAM نامیده می شد که به در آنها مخلوط آب و هوا برای متورم کردن تیوپ استفاده می شد ، در حال حاضر از سدهایی به نام INFLATABLE DAM استفاده می گردد یعنی سدهایی که قابل باد شدن می باشند .
ساختمان سدهای لاستیکی را می توان متشکل از سه بخش دانست : ۱٫ بدنة سد ( RUBBER DAM BODY ) 2. بستر سد و تجهیزات مهار ۳٫ سیستم کنترل و بهره برداری بدنه سد : بدنه سد پیشرفته ترین جز تشکیل دهندة سد لاستیکی می باشد که ترکیبی از لاستیک و الیاف تقویت کننده بوده و به صورت ورق تولید می گردد . ورقه های لاستیکی در طولهای مورد نیاز به عرض ۱ متر الی ۲ متر تولید می گردد که از اتصال آنها به یکدیگر به صورت عرضی بدنة سد به صورت یکپارچه تولید می شود.
برای حفاظت بدنه در برابر عوامل جوی و همچنین اجسام معلق در آب از مواد مختلفی برای مقاوم کردن بدنه استفاده می شود از جمله کلروپرن ( CR ) و اتیلن پروپیلن مونومد ( EPDM ) که هر دو ماده مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی و تغییرات گستردة درجه حرارت محیط دارند که این نوع مواد از فیبرهای سخت که تحت فشار و حرارت زیاد قرار می گیرند تشکیل می گردد .
بستر سد و تجهیزات مهار : بستر سد عموماً در کف به صورت سطح و در دو طرف به صورت شیب دار ساخته می شود . لوله هایی که در پر وخالی کردن آب یا هوا به کار می روند عمدتاً در بستر کار گذاشته می شوند . بدنة لاستیکی سد به وسیله لوله و میله در محل نگه داشته و توسط پیچ مهار ، نصب می گردد . با تزریق رزین پلیاستر در محل ، این قسمت سخت و محکم می شود .
بخش بیرونی پیچهای مهار پس از عبور از سوراخهای تعبیه شده در بدنة سد لاستیکی توسط مهره و واشر به بستر محکم می گردد .   ارتفاع این پیچ و مهره ها پس از بستن سد لاستیکی بایستی پایین تر از سطح کف بستر رودخانه باشد تا از تجمع گل و لای هنگامی که سد خالی است جلوگیری به عمل آید . نصب بدنة سد به بستر به دو روش سیستم مهاریک ردیفی و سیستم مهار دو ردیفی صورت می گیرد .
مزیت سیستم مهار دو ردیفی این است که هر چه فاصلة دو ردیف بیشتر باشد تأثیر تغییرات ارتفاع سد با نوسانات سطح آب به حداقل می رسد . اتاق کنترل : ابعاد یک اتاق کنترل استاندارد در حدود ۱۰ مترمربع می باشد ، اتاق کنترل شامل یک قاب کنترل و یک کمپرسور هوا می باشد .  خصوصیات سدهای لاستیکی آبی ۱- اثر مثلثی شدن v-notch effect در سدهای آبی کمتر است ۲- نسبت به افزایش سطح تراز آب و کنترل سطح آب عملکرد بهتری دارد ۳- در حالت ایستاده یا بار کامل ، سدهای لاستیکی آبی پایدارتر از سدهای بادی هستند.
۴- ارتعاش لاستیک در مقابل سرریزی با سطح تراز بالای عمق مجاز آب کمتر اتفاق می افتد اما خطوط و شبکه آبرسانی به داخل تیوب با اقطار بزرگتر بوده و همواره در خطر گرفتگی و خوردگی هستند. ۵- سیستم زهکش این سدها برای تخلیه آب داخل لاستیک از نگرانی های این قبیل سدها است. ملاحظات و مشکلات فنی در سدهای لاستیکی: تا کنون سدهای لاستیکی زیادی در جهان ساخته شده و یا در نظر است ساخته شود ، ولی هنوز مسائل و مشکلات مربوط به افزایش ارتفاع سد لاستیکی حل نشده است .
بطوریکه تا کنون بیشینه ارتفاع سدهای لاستیکی از ۱۰-۸ متر تجاوز نکرده است و لذا مشکلات فنی این قبیل سدها در هنگامی که ارتفاع سد لاستیکی زیاد می گردد بحال خود باقی مانده است. سایر مشکلاتی که عموما طرحهای سدهای لاستیکی با آن روبرو هستندعبارتند از: ۱- وجود ارتعاشات در بدنه سد لاستیکی با افزایش ارتفاع آب در آستانه سد لاستیکی.
۲- چروک خوردگی بدنه لاستیکی در مجاورت دیواره های جانبی در شیبهای مختلف ۳- تشکیل معبرعبورجریان بصورت v در طول تاج سد یا v-notch 4- پارگی تیوب در نتیجه اضافه فشار ۵- مشکل تعمیرات سد لاستیکی در هنگام طغیان سیلابها ۶- نداشتن تخصص برای نگهداری ، بهره برداری و تعمیرات سدهای لاستیکی در کشورهای توسعه نیافته .
۷- گرفتگی لوله های هوا رسان یا لوله های تأمین آب تیوب لاستیکی عمر و دوام سدهای لاستیکی : در سازه های آبی اقتصاد طرح به عمر و دوام مصالح مورد استفاده مربوط می گردد.و هر چه عمر مصالح و یا دوام آنها زیاد و احتمال تخریب کم باشد سهم هزینه های تحمیلی در دوره طرح کاهش یافته و در نتیجه منافع اقتصادی طرح افزایش می یابد.
سدهای لاستیکی نسبت به عوامل محیط از قبیل آب اکسیژن مواد آلاینده ، آبهای شور و قلیایی پسماندهای سمی و اسیدها بطور کامل مقاوم می باشند حتی از نقطه نظرمکانیکی اجسام تیز معمولی ، شاخ و برگ درختان ، قطعات یخ و خرده سنگها ی معمولی قادر به صدمه زدن شدید به لاستیک سد نخواهند بود و دوام لاستیک در مقابل این حوادث زیاد است.
این خصوصیات و همچنین تاریخچه ساخت و بهره برداری از این قبیل سدها در کشورهای مختلف جهان نشان می دهد که عمر این سدها به راحتی از حدود ۴۰ سال بیشتر است . با توجه به این که اصولا عمر اقتصادی سازه های کوچک آبی در همین حدود است لذا نوع مصالح لاستیکی در دسته و گروه مقاوم و بادوام تلقی می شود. از طرفی چون امکان تعمیر و تیوب لاستیک وجود دارد و این عملیات به سهولت انجام می شود لذا مدت بهره برداری از سدهای لاستیکی به مراتب بیش از ۳۰ سال خواهد بود .
در برخی از نقاط جهان پاره ای از سدهای لاستیکی با بیش از ۴۰ سال عمر در حال حاضر مشغول به کار است.از این رو بطور معمول عمر مفید اقتصادی سدهای لاستیکی در حدود ۴۰ سال در نظر گرفته می شود و این طول دوام یا عمر سد لاستیکی بر اساس تجربه بیش از ۴۰۰۰ سد ساخته شده در دنیا بدست آمده است. برخی سدهای لاستیکی در کشورمان: سد سر ریز لاستیکی بند امیر بخش زرقان شیراز با حدود ۳۷ میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسیده است.
سد سر ریز لاستیکی بند امیر در مجاورت بند باستانی امیر در حدود ۴۰ کیلومتری شمال شیراز و ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مرودشت روی رودخانه کر ساخته شده است سد بند امیر که ظرفیت حدود ۳۸۰ متر مکعب آب در ثانیه را دارد از نوع سد لاستیکی و بادی است .این سد دهانه‌ای به ارتفاع یک وشش دهم متر از کف بند بتنی و طول ۳۹ متر از کف و ۴۴ متر از تاج سد دارد.
از این سد با ضمانت لاستیکی ۱۵ و ۸ دهم میلی متر به عنوان تاسیسات تامین آب بخشی از اراضی شبکه آبیاری و زه کشی دشت کربال استفاده می شود.   تعداد بازدید: 22 ،       

کلمات کلیدی:
▫ ارتفاع ▫ باد ▫ بادی ▫ تیوب ▫ رودخانه ▫ سازه ▫ سدها ▫ سدهای ▫ سیل ▫ قاب ▫ لاستیک ▫ لاستیکی ▫ محیط 
کد خبر: 973759  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ترابر نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اقتصادي

بهرام قاسمی: درخواستی برای ملاقات با ترامپ نداشته‌ایم اقتصاد ایران آنلاین  ۳۲ دقیقه پیش

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه خبر منتشره از سوی یکی از خبرگزاری های خارجی به نقل از نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سارمان ملل متحد مبنی بر درخواستی از سوی طرف ایرانی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را مضحک و در جهت ایجاد یک فضای روانی...

وزیر ارتباطات: کلاهبرداری 22 میلیاردی شرکت‌های ارزش افزوده اقتصاد ایران آنلاین  ۳۲ دقیقه پیش

به گزارش ایسنا، خدمات قابل ارائه در بستر تلفن همراه، خدمات ارزش افزوده ( Value Added Services ) یا به اختصار VAS نامیده می‌شوند. اما پیامک‌های ارزش افزوده که ممکن است برای کاربر هزینه‌های زیادی داشته باشد، در برهه‌ای از زمان موجب نارضایتی کاربران شده بود.  به همین دلیل محمدجواد...

اوضاع خرید و فروش مسکن در شهریور ماه چگونه بوده است؟ نامه  ۳۶ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز  داده‌های اولیه از تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران حاکی از آن است که معاملات در شهریورماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۵ درصد کاهش یافته است. پس از کاهش ۳۳ درصدی معاملات مسکن پایتخت در مردادماه امسال نسبت به مردادماه سال قبل، بررسی‌های اولیه از تعداد قراردادهای...

توافق همکاری نفتی ایران و روسیه مانع از صفر شدن صادرات نفت ایران می‌شود خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس 24 شهریور ماه سال جاری نماینده ایران در هیات عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از سیاست‌های نفتی روسیه و عربستان سعودی انتقاد کرده و گفته این دو کشور با افزایش تولید نفت به استقبال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران رفته‌اند. او گفته عربستان و امارات "در حال...

اردکانیان: 8000 مگاوات کمبود برق داریم/ اصلاح 4 هزار مگاواتی بَدمصرفی در برق تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با رسیدن به روز پایانی تابستان 97، ایام پیک مصرف برق ایران در سال 97 نیز به پایان می رسد و خاطره خاموشی های امسال نیز رفته رفته در سایه تأمین مستمر برق در کشور در اذهان عمومی کمرنگ و کمرنگ تر می شود.بیشترین مصرف لحظه ای برق در سال 97 در میانه روز بیستم تیرماه...

400 میلیون یورو ارز صادراتی در نیما بدون مشتری ماند + نمودار تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، بر اساس گزارش عملکرد سامانه نیما، تا پایان شهریور ماه حدود 2 میلیارد یورو ارز به بازارثانویه تزریق شده است این درحالی است که فقط 1 میلیارد و 630 میلیون یوور از این ارزها خریداری شده است و به این ترتیب حدود 400 میلیون یورو ارز صادراتی تزریق شده به نیما بدون...

آینده‌ی بازار مسکن غیر قابل پیش بینی است/ وام‌ها کفاف خرید خانه را نمی‌دهند نامه  ۳ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز محسن‌ عدالت خواه،کارشناس اقتصادی در خصوص آینده‌ی بازار مسکن بیان کرد: پیش بینی بازار مسکن در این شرایط نا بسامان بسیار دشوار است و بستگی به عوامل زیادی دارد و از مهم‌ترین این عوامل سرمایه گذاری مردم در حوزه‌ی مسکن است.وی در مورد وضعیت بازار مسکن از ابتدای سال گفت: از ابتدای سال تا...

برنامه‌های اقتصادی جدید ترکیه اعلام شد بورس نیوز  ۳ ساعت پیش

به گزارش بورس نیوز، برات آلبایراک - وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه - با رونمایی از برنامه جدید گفته است دولت می‌خواهد صفحه‌ای موفق در کتاب تاریخ ترکیه از خود بر جای گذارد. این برنامه که در سه سال آینده اجرایی خواهد شد مبتنی بر تعادل بخشی و نظم اقتصادی خواهد بود. قرار است دولت ۱۰ میلیارد دلار در مخارج...

میزان سپرده گذاری مردم در بانک های خصوصی چقدر است؟ نامه  ۵ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز مجموع سپرده‌های بخش غیردولتی در شبکه بانکی در آخرین آمار‌ها به حدود ۱۵۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که این رقم عمده نقدینگی بیش از ۱۶۰۰ هزار میلیاردی را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که از بین سپرده‌های شبکه بانکی که در سه بخش بانک‌های خصوصی، تخصصی و تجاری قرار دارند، عمده آن...

اختصاصی/ ترزا می:به بن‌بست رسیدیم / عدم توافق ،صلح ایرلند را تهدید می کند طلانیوز  ۵ ساعت پیش

شنبه ، ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ، ۰۱:۱۸طلانیوز: یک روز پس از رد طرح پیشنهادی لندن در اجلاس غیررسمی سران اتحادیه اروپا در شهر سارلزبورگ اتریش، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از به  بن‌بست  رسیدن مذاکرات برگزیت خبر داد .عدم توافق  برای پوند و یور خبر خوبی نیست ،مخصوصا اینکه اروپا همین الان هم درگیر بحران مالی آنکارا...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده