تعداد بازدید: ۲۱
تاريخ انتشار: جمعه،۲۹ دی ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۱:۴۶
مرگ سیاه کودکان زباله‌ گرد
آفتاب‌‌نیوز :  حالا یک سال از این ماجرا می گذرد و صدها احد و صمد در خیابان های شهر زباله گردی می کنند و گاهی معجزه‌آسا از مرگ جان سالم به در می برند. یکی از این بچه ها، اسمش فرزاد بود که دو ماه پیش وقتی نیمه شب در خیابان ولیعصر تهران مشغول زباله‌گردی بود، به وسیله یک ماشین 206 که راننده ای مست پشت فرمان آن نشسته بود، به گوشه خیابان پرتاب شد و جمجمه اش ترک برداشت.
راننده فرزاد هشت‌ساله را گوشه خیابان رها کرد و رفت تا اینکه کسی پیدا شد و او را از گوشه خیابان برداشت و به بیمارستان برد. فرزاد سال گذشته در جشن «کعبه کریمان» جمعیت امام علی(ع) که در آن کودکان زباله‌گرد آرزوهای‌شان را نقاشی می کردند، روی یک کاغذ سفید رنگ عکس یک توپ را نقاشی کرده بود و گفته بود که آرزویش داشتن توپی است که با آن بازی کند.
فرزاد بعد از ضربه‌ای که در تصادف به مغزش خورده بود، دو ماه را در کما ماند و بعد از اینکه به هوش آمد، قدرت تکلم و توانایی حرکت دادن دست و پا و بدنش را از دست داد.خانم رضایی، مسئول درمان او در جمعیت امام علی(ع) می گوید:« آخرین باری که به دیدنش رفتم، دست هایش را به تخت بسته بودند و هنوز نمی توانست صحبت کند.
بدنش پوست استخوان شده و از صبح تا شب به سقف اتاقش در بیمارستان زل می زند». فرزاد تازه از افغانستان به ایران آمده بود. یک سال پیش پدرش فوت کرد و هزینه زندگی شان افتاد روی دوش تنها پسر خانواده. فرزاد که دید که پسرعموهایش به ایران می آیند و برای خانواده های‌شان پول می‌فرستند از آن‌ها خواست تا او را هم برای کار به ایران بیاورند.
حالا فرزاد در تمام لحظه‌های ترس و تنهایی که روی تخت بیمارستان سپری می‌کند، صورت مادر را می‌بیند که تنها مرهم سیاهی‌های زندگی اش است. مادرش به بچه‌های جمعیت امام علی(ع) گفته هر وقت فرزاد خوب شد، او را به افغانستان برگردانند.کاغذهای سفید و آرزوهای نداشتهیکی خطی سیاه بر کاغذ نقاشی سفیدرنگی که مقابلش گذاشته بودند، کشید و با چشم هایی که نه می‌خندید و نه گریه می‌کرد ،گفت: «آرزویی ندارم».
آن یکی با چشم هایی که از شدت شوق برق می‌زد، عکس یک ساندویچ سالم را کشید و گفت:«آرزو دارم یک ساندویچ سالم بخورم».یکی دیگر گفت:« وقتی تو سطل آشغال زباله‌ها را برمی داریم، مردم ما را یک جوری نگاه نکنند».یکی گفت:« یک عروسک کوچک داشته باشم که مثل آدم واقعی باشد، توی جیبم بگذارم و با او حرف بزنم».یکی هم به صفحه کاغذ سفید‌رنگ رو به‌رویش زل زد و بعد از مکثی کوتاه گفت:« آرزو چیه؟»این ها آرزوی دختربچه‌ها و پسربچه‌هایی است که روزها و شب ها در خیابان های شهر تهران زباله‌گردی می کنند.
آن‌ها شب‌های‌شان را در پارکینگ‌های تفکیک زباله ای که روزها در آن کار می کنند، می‌گذرانند. در یک اتاقک 50 متری کوچک شاید نزدیک به 50 یا 60 کودک همراه با مردانی که شغل‌شان همین است، شب را به صبح می رسانند.دختربچه ها و پسربچه هایی که شب ها در این اتاقک‌ها مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند. درصد زیادی از آن‌ها یا تبعه افغان و پاکستان هستند و یا از بلوچ های ایرانی‌اند.
به گفته سوسن مازیارفر، مسئول شناسایی و کمک به این کودکان در جمعیت امام علی(ع)، خانواده این بچه ها چون تبعه افغان هستند و به طور غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند، حتی حاضر نیستند اگر بچه‌های‌شان کشته شدند، از آن‌ها خبر بگیرند و وضعیت‌شان را پیگیری کنند؛ چون خیلی زود همه آن‌ها را رد مرز می کنند و این برای‌شان ترسناک‌ترین وضعیت ممکن است».
او درباره تلاش‌هایش برای اطلاع پیدا کردن از وضعیت یکی از کودکان زباله گرد که نیمه‌شب در تصادف با ماشین کشته بود، می گوید:«چند وقت پیش هرچه تلاش کردیم تا با خانواده یا اقوام یکی از بچه‌های زباله گرد که در تصادف شبانه کشته شده بود تماس تلفنی برقرار کنیم، هیچ کدام جواب ما را ندادند. بچه 10 ساله بود و پدر و مادر همین که شنیده بودند بچه‌شان کشته شده، حاضر نشدند به ما جواب بدهند».
طرح دستگیری کودکان، مجبورشان کرد زباله‌گرد شوندطرح بازداشت و دستگیری کودکان که سال گذشته با همکاری شهرداری و بهزیستی انجام شد، ترس و هول و هراس را به دل این کودکان و خانواده‌های‌شان انداخت؛ هراس از اینکه آن‌ها هم دستگیر شوند و رد مرزشان کنند. این بچه‌ها همگی سرچهاراه‌ها یا در مترو دستفروشی می‌کردند اما مجبور شدند زباله گردی را آغاز کنند؛ چون ماموران بهزیستی و شهرداری با کودکان زباله‌گرد کاری ندارند، آن‌ها بخشی از نیروهای شهرداری به حساب می‌آیند و ماموران سراغ مراکز تفکیک زباله نمی‌روند تا این بچه‌ها را دستگیر کند.
این برای‌شان سایه امنیت شغلی ایجاد می‌کند. از سوی دیگر اگر ماموران برای دستگیری آن‌ها بروند، صاحب کارگاه که پیمانکار شهرداری است با رشوه صد هزارتومانی مامورها را راضی می کند تا بچه ها را با خودشان نبرند. در تهران و کرمانشاه تعداد کودکان زباله‌گرد بیشتر از شهرهای دیگر است. پیمانکاران، پارکینگ‌ها را در مناطق حاشیه ای تهران با مزایده از شهرداری اجاره و این بچه ها را استخدام می کنند.
مجبورشان می‌کنند کارت‌های با قیمت 250 تا 400 هزارتومانی را به عنوان مجوز کار بخرند و همیشه همراه‌شان داشته باشند. باز هم با این حال از طرف ماموران گشت شهرداری در شهر کتک می‌خورند. بعضی از این بچه‌ها را نیمه شب برای زباله‌گردی می برند.سرانجام شهرداری حضور این کودکا ن را پذیرفتایدز، هپاتیت، حصبه، انگل روده ای، اسهال خونی، زانو و کمر درد، بیماری‌هایی است که این بچه‌ها از داخل سطل های زباله می گیرند و به جان می‌خرند تا گرسنه نمانند، تا تهران تمیز بماند و هر روز از حجم زباله‌هایش نگندد.
این کودکان جان می‌دهند تا تهران تمیز بماند. مازیارفر می‌گوید:« بیشترین تلاشی که برای این کودکان انجام شد، این بود که بالاخره شهرداری بعد از سال ها قبول کرد که چنین ماجرایی وجود دارد. چندین سال پیش در جلسه اول ما با شهرداری که در مورد این کودکان برگزار شده بود یکی از مسئولان شهرداری گفت: «این بچه ها زباله‌گرد نیستند، زباله دزد هستند و این موضوع به ما هیچ ربطی ندارد».
در صورتی که این بچه ها در گاراژها و پارکینگ‌هایی که متعلق به شهرداری بود، کار می‌کردند و بدترین برخوردها هم با آن‌ها انجام می شد. این پارکینگ ها یا به طور مستقیم زیر نظر شهرداری هستند و یا اینکه شهرداری آن‌ها را به با یک واسطه به مزایده گذاشته است. موضوع مهمی که وجود دارد، این است که اگر این بچه ها نباشند، یک صبح تا شب شهر تهران می گندند از انباشت انواع و اقسام زباله.
بار تفکیک زباله شهر تهران کاملا روی دوش این بچه‌هاست. بخشی از تفکیک زباله تهران در کارگاه‌های تفکیک زباله زمان آباد است. بعضی از این بچه ها حتی غذای‌شان را هم از سطل های زباله پیدا می کنند و می خورند. صاحبان کارگاه ها هیچ نظارتی روی آن‌ها ندارند.صدای‌شان را نمی شنویمشب از نیمه گذشته و مردم شهر در سکوت و آرامش خوابیده‌اند که از داخل سطل های زباله سر کوچه‌ها صدا می آید.
این شاید دست های فرزاد است که در سطل‌های زباله مشغول جداکردن بطری‌هاست. هنوز نمی داند تا چند دقیقه دیگر قرار است راننده ای نیمه‌مست فرمان ماشین را از کف بدهد و او را برای همیشه از زندگی بیندازد.منبع: قانون

کد خبر: 974723  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

یک مسئول کُرد توافق برای ورود ارتش سوریه به عفرین را تکذیب کرد شفقنا  ۱ ساعت پیش

شفقنا- یکی از مسئولان منطقه تحت کنترل کردها در شمال غرب سوریه تاکید کرد که تاکنون بر سر ورود نیروهای ارتش به این منطقه توافق نشده است.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، «هیوی مصطفی»، رئیس مشترک شورای اجرایی منطقه مرزی و کردنشین «عفرین» در شمال غرب...

حضور نخست‌وزیر بریتانیا در مسجد با حجاب+ عکس شفقنا  ۱ ساعت پیش

شفقنا- نخست وزیر بریتانیا در یک پویش سالانه مسلمانان این کشور شرکت کرده و با حجاب اسلامی در یکی از مساجد آنها حضور یافت.

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (یکشنبه، 29 بهمن) را در اینجا مشاهده می‌کنید: سقوط هواپیما در 14 مایلی یاسوج/ جستجوی منطقه به‌وسیله پهپاد/ همه سرنشینان جان باختند+اسامی مسافران و خدمهسرپرست اورژانس کشور با اشاره به اینکه هواپیمای آسمان که دچار سانحه شده 60 مسافر...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 29 بهمن خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌یکشنبه، 29 بهمن) در قسمت پایین قابل مشاهده است: سقوط هواپیما در 14 مایلی یاسوج/ جستجوی منطقه به‌وسیله پهپاد/ همه سرنشینان جان باختند+اسامی مسافران و خدمهسرپرست اورژانس کشور با اشاره به اینکه هواپیمای آسمان که دچار سانحه شده 60 مسافر...

داعش مسئولیت تیراندازی داغستان را برعهده گرفت چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

داعش مسئولیت تیراندازی داغستان را برعهده گرفتداعش مسئولیت تیراندازی روز یکشنبه در داغستان در جنوب روسیه را که بر اثر آن پنج نفر کشته شدند برعهده گرفت. ، خبرگزاری اعماق وابسته به داعش بدون ارائه سند و مدرک گفت این حمله را اعضای این گروه انجام داده اند. عصر امروز فردی مسلح در ایالت داغستان به روی مردم حاضر در یک فستیوال آتش گشود و چندین نفر را...

بازگشایی آزاد راه تبریز - زنجان چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

بازگشایی آزاد راه تبریز - زنجان رییس مرکز مدیریت راههای آذربایجان شرقی گفت : آزاد راه تبریز - زنجان که به علت بارش برف و لغزندگی مسدود شده بود از ساعتی پیش بازگشایی شده است. بلوکی افزود : تردد در این آزاد راه در جریان است و از شدت بارشها در این محور نیز کاسته شده است

داعش مسئولیت حمله به کلیسا در داغستان را بر عهده گرفت شفقنا  ۳ ساعت پیش

شفقنا- رسانه وابسته به داعش تاکید کرد که حمله به کلیسا در یکی از جمهوری های خودمختار روسیه کار این گروهک تروریستی بوده است.

بازی اصلاح طلبان در شهرداری با کارت «جهانگیری» خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در هفته های اخیر شایعاتی پیرامون وجود اختلاف در میان اصلاح طلبان بر سر مدیریت شهری شکل گرفته و بسیاری از فعالین سیاسی و شهری با توجه به عملکرد ضعیف محمدعلی نجفی، شهردار تهران در مشکلات و مسائل شهری از جمله برف و زلزله، وی را یکی از گزینه های حذف در این سطح از اختلافات می...

کمپین «شهر بدون زباله» در بهبهان کلید خورد خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس،‌ تلاش در مسیر حفظ و پویایی محیط زیست با فرهنگ‌سازی و اعتماد به مشارکت همگانی، هدفی است که فعالان و سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیستی در پیش‌گرفته‌اند و برای تحقق آن برنامه‌ریزی می‌کنند. بر همین اساس، در چهارمین هفته از بهمن‌ماه...

نامزدی داعشی‌ها در انتخابات پارلمانی عراق! چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

نامزدی داعشی‌ها در انتخابات پارلمانی عراق!منابعی در عراق از کاندیداتوری چند تن از اعضای گروه تروریستی داعش برای انتخابات پارلمانی در این کشور خبر دادند! حمید الهایس، رئیس شورای نجات استان الانبار اظهار داشت: ما شش یا هشت تن از نامزد‌های انتخابات پارلمانی را شناسایی کردیم که عضو داعش و یا از حامیان این گروه در استان الانبار بودند. الهایس تاکید...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده