تعداد بازدید: ۵۲
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۰:۴۶
سی و سومین جشنواره موسیقی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد
به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر شامگاه شنبه 30 دی با حضور اهالی موسیقی و مسئولانی چون سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی)، سیدمحمد مجتبی حسینی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، فرزاد طالبی (مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد)، محمدحسین ایمانی خوشخو (رئیس کمیسیون فرهنگی شورای انقلاب فرهنگی)، حجت السلام مازنی (نماینده مجلس)، فاطمه ذوالقدر (نماینده مجلس)، قاضی زاده هاشمی(نماینده مجلس)، حجت السلام محمددعلی ابطحی و بسیاری دیگر از ساعت 19:30 در تالار وحدت برگزار شد.
در این مراسم که مجری گری آن را سیدعباس سجادی برعهده داشت پس از پخش سرود ملی و تلاوت قرآن، نماهنگی از روند برگزاری بخش  های مختلف جشنواره برای حاضران به نمایش در آمد. در ادامه ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی سالار عقیلی به روی صحنه آمد و تصانیف «آسمان مست» به آهنگسازی زنده یاد علی تجویدی و با شعری از زنده یاد بیژن ترقی را اجرا کرد.
سپس حمیدرضا نوربخش به عنوان رییس سی و سومین جشنواره موسیقی فجر ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره موسیقی فجر گفت: در سه دوره اخیر جشنواره موسیقی فجر، فروش اجراهای بین‌المللی، نواحی و سنتی جشنواره با جهش قابل‌توجهی مواجه شده است. اگر سه دهه برگزاری جشنواره موسیقی فجر را مرور کنیم، متوجه می‌شویم که جشنواره تأثیر خودش را در بخش‌های مختلف فرهنگی گذاشته است و این تأثیر را در بخش‌های دیگر از جمله حوزه اقتصادی نیز می‌توان به عینه دید.
وی در ادامه افزود: خوشبختانه نیمی از بودجه جشنواره موسیقی فجر از محل درآمد فروش بلیت اجراها حاصل شده است. در سال‌های نه‌چندان دور، 80 درصد فروش بلیت جشنواره موسیقی فجر از اجراهای پاپ ناشی می‌شد ولی الآن این آمار خوب صرفاً مختص به فروش بلیت اجراهای پاپ نیست بلکه در دوره قبل و حتی دوره سی و یکم جشنواره موسیقی فجر، فروش اجراهای بین‌المللی هم به سطح فروش اجراهای پاپ رسید و فروش اجراهای سنتی، نواحی و کلاسیک هم با جهش قابل‌توجهی مواجه شد.
مدیرعام خانه موسیقی همچنین عنوان کرد: نگاه ما به جشنواره موسیقی فجر یک نگاه کیفی بوده است و در عین حال استقبال مخاطب نیز از شروط اصلی جشنواره می‌باشد. جشنواره موسیقی فجر آینه تمام نمایی برای همه مجریان هنر موسیقی است و به همین دلیل همه هنرمندان باید در برگزاری آن سهیم باشند. نکته دیگری که در این میان می توانیم به آن اشاره کنیم، دقت در داوری و ارائه راهکارهای مناسب برای بالندگی جشنواره است.
خوشبختانه در چند دوره اخیر با حمایت های وزارت ارشاد و به ویژه معاونت هنری و دفتر موسیقی تغییراتی در بخش های مختلف از جمله جایزه باربد رخ داد و مخاطبان جشنواره با استقبال گرم خود نشان دادند که این رخداد را به خوبی دنبال می کنند. نوربخش در بخش دیگری از سخنرانی اش گفت: نکته آخر این‌که شریف ترین هنرمندان در عرصه موسیقی هستند چرا که علیرغم تمام مشکلاتی که در این چهار دهه حل نشده‌اند، همچنان با امید و پشتکار مشغول فعالیت هستند.
به هر ترتیب لغو کنسرت‌ها، آزادی فعالیت زنان در همه کشور، مسئله کُپی رایت، رونق بخشیدن به صنعت نشر و از همه مهم تر روشن شدن تکلیف سیاست‌های کلی موسیقی در کشور و مسائلی از این دست، فضا را به سمتی برده که به نظر می رسد وزارت ارشاد با ارتباط بیشتر با دیگر گام های حکومتی گام‌های مهتری در این عرصه بردارد.
در ادامه لوکا چیارلا موزیسین ایتالیایی روی صحنه آمد و به اجرای قطعه ای بصورت بی‌کلام با ویلن پرداخت که با استقبال مخاطبان مواجه شد. بخش بعدی مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به اهدای دو بخش از جوایز اختصاص داشت ه به همین منظور محمد سریر، ایرج راد، هوشنگ کامکار و هشت داور این بخش ها به روی صحنه دعوت شدند که از میان داوران تنها وارطان ساهاکیان به روی صحنه حاضر شد.
در بخش آهنگسازی موسیقی کلاسیک لوح تقدیر به پریسا پیرزاده برای نوازندگی در آلبوم «وکالیز» تعلق گرفت. جایزه باربد این بخش مشترکا به علیرضا مشایخی برای آلبوم «سپکتروم» و کارن کیهانی برای آلبوم «باغ بی‌برگی» اهدا شد. در بخش «آهنگسازی موسیقی بی‌کلام ایرانی» لوح تقدیر به احسان ذبیحی فر برای آلبوم «چهارگان» تقدیم شد؛ البته در حالی این تیر انجام شد که نام این آهنگساز در میان نامززدهای اعلام شده هیات داوران نبود.
در این بخش میلاد درخشانی برای آلبوم «حرف بزن» جایزه باربد را دریافت کرد. همچنین در بخش «آهنگسازی موسیقی با کلام ایرانی» جایزه باربد به کاوه صالحی برای آلبوم «این هم حکایتی است» رسید. در بخش «خوانندگی آلبوم با کلام ایرانی» نیز علیرضا قربانی برای آلبوم «فروغ» به عنوان بهترین خواننده، جایزه باربد را دریافت کرد.
قربانی پس از دریافت این جایزه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در هنر چیزی به عنوان جایزه و رتبه بندی خیلی صادق نیست و جایزه همواره در اولویت‌های بعدی هر هنرمندی قرار می‌گیرد؛ بنابراین گرفتن این جایزه برای من چندان جای خوشحالی ندارد چون همه هنرمندانی که در این فضا حضور دارند شایسته دریافت جایزه هستند.
در ادامه مراسم اختتامیه گروهی از موزیسین های نواحی مختلف ایران روی صحنه آمدند و به اجرایی متنوع و شاد از رپرتوار شادیانه های نواحی کشورمان را به اجرا در آوردند. در بخش بعدی مراسم از دو هنرمند پیشکسوت موسیقی نواحی تدیر شد که برای این بخش از برنامه سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حجت الاسلام مازنی ( عضو میسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی)، سید محمد مجتبی حسینی (معاون هنری وزیر ارشاد)، فرزاد طالبی (مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد)، قاضی‌زاده هاشمی (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) و فاطمه ذوالقدر (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) به روی سن آمدند.
به این ترتیب از مام هنری ابراهیم قادری (خواننده 87 ساله کردزبان) و فرج علیپور (خواننده و نوازنده مطرح لرستان) تقدیر شد. در ادامه این مراسم سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: موسیقی ایرانی با نمایه‌هایی شناخته می‌شود؛ موسیقی ایران نمایه‌ای از ملیت و ایرانیت ماست.
همانگونه که زبان نوا و نمایی از ایرانیت ماست. فراز و فرود تاریخ ایران با موسیقی و نواهای موسیقی به حیات خود ادامه داده است. کمتر موسیقی‌دان ایرانی داریم که از مام وطن و برای ایران ننواخته باشد. صالحی در ادامه افزود: بزرگان ایرانی از فردوسی و خیام و حافظ و مولانا و سعدی که مفاخر ایران هستند با نوا و آهنگ موسیقی ایران جاودانه شده‌اند و ما صد‌ها و هزاران بیت از این بزرگان را با موسیقی ایرانی شنیده‌ایم و در جان فرو برده‌ایم.
موسیقی ایرانی همچنین نوایی و نمادی از مقاوت است. موسیقی ایرانی و ساز آن با کوک جان مردم این سرزمین همراه بوده است. با ناخوشی آن‌ها نواخته و در روزهای سختی، همراه این مردم بوده است و در ایام انقلاب اسلامی و در جوش و خروش خیابان‌ها موسیقی با خیابان‌ها همراه شد، شعر و شعار و موسیقی و مردم باهم در آمیخته‌اند و ده‌ها قطعه‌ای از دل مردم برآمد و بر جانشان نشست.
وی همچنین عنوان کرد: در ایا دفاع مقدس در هشت سال سختی و رنج این موسیقی ایرانی بود که در این دوره پر حادثه و فراز و فرود حوادث را با خود مقطع بندی می‌کرد. ما فتح خرمشهر را با موسیقی جاودانه «خجسته باد این پیروزی» و ده‌ها اتفاق دیگر را با موسیقی این ایام بخاطر می‌آوریم. همچنین موسیقی ایرانی موسیقی قومیت ماست.
هماهنگونه که اقالیم ایرانی در جغرافیای خود چهار فصل پررنگ و رمز است در این اقالیم چهارگانه موسیقی ایرانی پرورش یافته است و هرکدام رنگ و طعم و بوی خود را دارد و همانگونه که یک جغرافیایی ایران زیباست موسیقی ایران هم پرترنم و زیباست. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همچنین موسیقی ایرانی که در منطقه شرق جهانی زیسته است نمایه‌ای از عرفان و معنویت شرقی است و عرفان و معنویت شرقی با موسیقی ایرانی پیوندی عمیق ناگسستنی دارد.
اگر موسیقی ایرانی را با این نوا‌ها و نمایه‌ها می‌شناسیم ایرانیت نماد مقاومت قومیت و عرفان و معنویت قلب این موسیقی را در دیپلماسی فرهنگی و هنری خود پیش از پیش باید بدانیم موسیقی ایرانی می‌تواند بیش از گذشته یادآور عرفان و معنویت ایران اسلامی ملیت ما و ارزش‌های اخلاقی ما و سبک و فرم خاص موسیقایی باشد که در سده‌های متوالی بزرگان این مرز و بوم گام به گام پیش برده‌اند و امروز به ما رسانده‌اند.
سید عباس صالحی در ادامه افزود: جشنواره موسیقی فجر فرصتی است برای حضور نسل‌های متوالی موسیقی از تجربه‌های پیشکسوتان تا خلاقیت‌های جوانان، و برای حضور موسیقی جغرافیای متنوع ایران زمین از نواحی و اقوام گوناگون است. همچنین فرصتی برای گونه‌های متنوع موسیقی ایرانی و جهانی و فرصتی برای گفتگو جهانی از طریق موسیقی زبان بی‌کلام بشری است.
این فرصت را باید تقویت کرد و بر قوت‌های آن افزود و از ضعف‌های آن کاست. وی همچنین عنوان کرد: جشنواره را فرصتی برای انسجام همدلی و همراهی اصحاب موسیقی ایرانی قرار داد و اینک در آغازین راه جشنواره موسیقی سی و چهارم از تمامی پیشکسوتان و شیفتگان این موسیقی پرطنین می‌خواهیم که در قوت‌ها بگویند تا در آن بیفزاییم تا نقد کنند تا ما ر ا استوار‌تر در راه بگردانند.
با این نگاه‌ها و پیشنهاد‌ها و نقد‌ها سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر ایران را پرفروغ‌تر کنند. در بخش بعدی این مراسم قاسم رفعتی، محمدرضا چراغعلی، میلاد کیایی، حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی و بهرام جمالی به روی صحنه آمدند تا اهدای جوایز دو بخش موسیقی تلفیقی و موسیقی دستگاهی انجام دهند.
در بخش «آهنگسازی موسیقی تلفیقی بی‌کلام» گلنوش صالحی برای آلبوم «۱۰ تیر» جایزه باربد ا دریافت کرد. در بخش «آهنگسازی موسیقی تلفیقی با کلام» نیز لوح تقدیر به فرزاد میلانی برای آلبوم «نوستالژی» تعلق گرفت. همچنین در بخش «موسیقی تلفیقی با کلام» نیز جایزه باربد به میلاد درخشانی برای آلبوم «حرف بزن» رسید.
درخشانی پس از دریافت جایزه‌اش گفت: خیلی شب خوبی است که دو آلبوم من مورد تایید و موفقیت قرار گرفت. من این جوایز را به پدر و مادر و برادرم پدرام درخشانی تقدیم می‌کنم. در بخش «موسیقی دستگاهی بی‌کلام» نیز جایزه باربد به قاسم رحیم‌زاده برای آلبوم «آواز رود» اهدا شد.
همچنین در بخش «آهنگسازی موسیقی دستگاهی با کلام» هیات داوران جایزه بربد هیچ ی ازز نامزدها را حائز دریافت جایزه ندانست. مجید مولانیا برای آلبوم «در عشق زنده باید» و محمد عشقی برای آلبوم «سرو بالا» نیز در این بخش لوح تقدیر این بخش را دریافت کردند. در بخش «خوانندگی موسیقی دستگاهی با کلام» نیز هیات داوران هیچ آلبومی را حائز دریافت جایزه باربد ندانست و سالار عقیلی برای آلبوم «میهن وطنم خوش‌تر» و وحید تاج برای آلبوم «در عشق زنده باید» لوح تقدیر دریافت کردند.
سالار عقیلی پس از دریافت لوح تقدیر این بخش گفت: این لوح‌ها و جوایز ملاک نیست بلکه ملاک تاثیر گذاری اثر است. امیدوارم ما هنرمندان فقط در مراسم ختم همدیگر را ملاقات نکنیم و در مکان و جای دیگر با هم به گفتگو نشسته و آنقدر از هم فاصله نداشته باشیم. در ادامه مراسم گروه «مهتاب» به سرپرستی احسان ذبیحی فر قطعاتی را برای حاضران اجرا کرد.
  مسئولان برگزاری جشنواره به خودشان جایزه دادند/ باز هم خرج کردن از توشه اعتباری استادمحمدرضا شجریان در بخش ناشر برتر نیز امیرعباس ستایشگر یکی از مسئولان برگزاری جشنواره جایزه برتر این بخش را دریافت کرد. ادامه مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به معرفی بهترین ناشران موسیقی اختصاص داشت.
در این بخش بهترین ناشر، موسسات «ایران گام» به مدیریت صدرالدین حسین خانی و «پردیس موسیقی معاصر» به مدیریت اردوان جعفریان لوح تقدیر جشنواره را دریافت کردند. جایزه نقدی این بخش نیز به امیرعباس ستایشگر مدیر موسسه «پرده هنر موسیقی» رسید که خودش از مسئولان برگزاری این دوره جشنواره موسیقی فجر بود.
امیرعباس ستایشگر بعد از دریافت جایزه خود گفت: این دو سال بهترین دورانی بود که ناشران با دفتر موسیقی وزارت ارشاد همکاری داشتند. به طور حتم این جایزه فقط برای قدردانی از یک ناشر جوان بوده وگرنه دیگر ناشران قدیمی و مطرح هستند که باید اینجایزه را دریافت کنند. من با افتخار بخش معنوی جایزه‌ام را به محمدرضا شجریان تقدیم می‌کنم.
در بخش «آهنگسازی موسیقی پاپ» نیز جایزه باربد به کاوه یغمایی برای آلبوم «ناگهان رفته» تعلق گرفت. ضمن اینکه در بخش خوانندگی موسیقی پاپ نیز مهدی یراحی برای آلبوم «آینه قدی» جایزه باربد را دریافت کرد. یراحی بعد از دریافت جایزه خود گفت: دیروز هوای اهواز شهر من خیلی خراب بود و من خیلی نگران هم استانی‌هایم هستم به همین جهت می‌خواستم از این تریبون یادی از این عزیزان کنم.
آخرین بخش اهدای جوایزه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به تقدیری های اهالی رسانه اختصاص داشت که طی آن نیوشا مزیدآبادی (از رونامه اعتماد)، سما بابایی (از سایت موسیقی ما)، مهدی شاه رضایی (از برنامه رادیویی مترونُم)، امیرحسین ثقفی (برنامه چراغ از رادیو تهران)، بهزاد حقیقت (تهیه کننده برنامه خیابان در شبکه جام جم)، سایت موسیقی نوا ، و علیرضا سعیدی ( از خبرگزاری مهر) جوایز این بخش را دریافت کرددند و مورد تقدیر رار گرفتند.
بخش پایانی سی و سومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر نیز به اجرای مهدی یراحی و گروه اش اختصاص داشت.

کد خبر: 977261  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ جشنواره مکان گفت‌و‌گوست  شبکه ایران - فرهنگي

آخرین خبرهای فرهنگي

اولین مستند از حمله تروریستی اهواز در تلویزیون ایلنا  ۱۴ دقیقه پیش

اولین مستند از حمله تروریستی اهواز در تلویزیونبه‌ گزارش ایلنا، هفتمین قسمت از فصل دوم برنامه تلویزیونی «۳۶۰ درجه» به ماجرای حمله تروریستی در مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز و شهادت مردم و سربازان بی‌گناه می‌پردازد. در توضیح این مستند آمده است: «صدای تیراندازی‌های ناگهانی و پشت سر هم در مراسم رژه نیروهای مسلح...

برپایی نمایشگاه کتاب با بیش از ۵۰۰۰ جلد در یاسوج شبستان  ۲۲ دقیقه پیش

برپایی نمایشگاه کتاب با بیش از ۵۰۰۰ جلد در یاسوجبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، به مناسبت آغاز بازگشایی مدارس و هفته نکوداشت دفاع مقدس، نمایشگاه کتاب امروز (۴ مهر) در مرکز شهر یاسوج افتتاح شد.   رضا خردمند، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: این نمایشگاه به همت انتشارات سرنا و با...

وقتی «الفت» مریلا زارعی را در حافظه تاریخی سینمای دفاع مقدس ثبت کرد شبستان  ۲۲ دقیقه پیش

وقتی «الفت» مریلا زارعی را در حافظه تاریخی سینمای دفاع مقدس ثبت کردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان،‌ «الفت»شیار 143 را به خاطر دارید؟مریلا زارعی با آن بازی باورپذیرش در فیلم نرگس آبیار بی شک یکی از به یادماندنی ترین نقش ها در سینمای دفاع مقدس است. مادری که سال ها انتظار برگشتن جوانش از جنگ وبعدها کوچک ترین خبری از او را می کشد و در نهایت پس از...

نامزد گرانترین جایزه ادبی کودک و نوجوان معرفی خواهد شد خبرگزاری برنا  ۳۹ دقیقه پیش

نامزد گرانترین جایزه ادبی کودک و نوجوان معرفی خواهد شد به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ این جایزه که از آن به عنوان گرانترین جایزه ادبی در زمینه ادبیات کودک و نوجوان نیز یاد می‌شود و یکی از جایزه‌های بسیار معتبر بین‌المللی در رشته ادبیات کودک و نوجوان است هر سال به بهترین برنامه یا برترین افراد در رشته ادبیات کودک و...

پیام تسلیت هنرمندان به مناسبت درگذشت یدالله صمدی خبرگزاری برنا  ۳۹ دقیقه پیش

پیام تسلیت هنرمندان به مناسبت درگذشت یدالله صمدی به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ هنرمندان در خصوص درگذشت یدالله صمدی کارگردان سینما و تلویزیون مطالبی را در فضای مجازی خود منتشر کردند که از نظر می گذرانید: برزو ارجمند: جناب یدالله صمدی عزیز ، هنوز که هنوزه حسرت پیشنهادی که به من برای بازیی در سریال شوق پرواز دادید را میخورم،...

عکس/ پست نوید محمدزاده درباره بازیگر زن سرشناس هالیوود آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : نوید محمدزاده با انتشارت طرحی گرافیکی از مریلین مونرو بازیگر سینمای هالیوود در اینستاگرام نوشت: «نورما جین مورتنسون معروف به «مریلین مونرو»، بازیگر، خواننده و مانکن آمریکایی بود. وی در تاریخ ۵ اوت ۱۹۶۲ میلادی، به دلیل مصرف بیش از حد داروهای خواب‌آور درگذشت.»

گریم زنانه و باور نکردنی ارژنگ امیر فضلی در لازانیا+عکس شبکه ایران  ۴۸ دقیقه پیش

«لازانیا» یک کمدی پربازیگر است و گفته می‌شود؛ جواد رضویان پس از گذشت سالها دوری از سینما با نقش تازه و متفاوتی در این فیلم کمدی حضور دارد. فیلم سینمایی «لازانیا» به تهیه‌کنندگی احمد احمدی و کارگردانی حسین قناعت آماده نمایش شد . ارژنگ امیر فضلی بازیگر طنز با گریم زنانه...

نظر وزیر فرهنگ درباره آوانتاز/روایت صادقانه از یک معصومیت غریبانه شبکه ایران  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی ،سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی و شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی ، سه شنبه شب 3 مهرماه باحضور در تالار حافظ به تماشای نمایش" آوانتاژ " به کارگردانی کامران شهلایی و محمد لارتی نشستند. وزیر فرهنگ...

حذف «سکه» از جوایز ملی حوزه کتاب ستاره ها  ۱ ساعت پیش

حذف «سکه» از جوایز ملی حوزه کتاب به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، با فرا رسیدن پائیز و در آستانه هفته کتاب - که آبان ماه هر سال در سراسر کشور برگزار می‌شود - جوایز ملی حوزه کتاب هم آرام آرام به فصل باروری نزدیک می‌شوند و خانه کتاب به عنوان موسسه مجری این جوایز دست به کار انتشار فراخوان و تعیین دبیران علمی و اجرایی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده