تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۳۱
تعطیلی دولت ترامپ به روز دوم کشیده شد
به گزارش یکشنبه ایرنا به نقل از رویترز، جمهوریخواهان گفته اند تا زمانی که تعطیلی دولت به پایان نرسد، در مورد مسائل مربوط به مهاجرت گفت و گو نخواهند کرد.ادامه تعطیلی نهادهای فدرال آمریکا باعث شد تا دولت ترامپ در آغاز دومین سال ریاست جمهوری وی عملکرد کاملی نداشته باشد.دموکرات ها همچنان اصرار دارند که لایحه تامین مالی کوتاه مدت دولت باید شامل بودجه ای برای حمایت از مهاجران جوان بدون مدارک هویت موسوم به «رویاپردازان» باشد.
اما جمهوریخواهان تاکید کرده اند تا زمانی که دموکرات ها به بازگشایی دولت رای ندهند، در مورد مسائل مهاجرتی مذاکره نخواهند کرد.به برخی کارمندان دولت گفته شده است تا زمانی که بودجه جدیدی تصویب نشود، در خانه بمانند. در برخی موارد هم به کامندان اعلام شده است که فعلا بدون حقوق کار کنند. این اولین بار از اکتبر 2013 است که دولت آمریکا تعطیل می شود.
دولت آمریکا در آن سال 16 روز تعطیل شد.سنا و مجلس نمایندگان آمریکا که هر دو تحت کنترل جمهوریخواهان است، جلسه غیرمعمولی را در آخر هفته برگزار کرد تا راه حلی برای بحران فعلی بیابد. این بحران سیاسی ممکن است شانس های جمهوریخواهان را در انتخابات کنگره در ماه نوامبر تحت تاثیر قرار دهد. اعضای هر دو مجلس موافقت کردند تا امروز یکشنبه نیز تشکیل جلسه دهند.
دموکرات ها و جمهوریخواهان روز شنبه یکدیگر را مقصر تعطیلی دولت دانستند.سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت که این مجلس روز دوشنبه جلسه دیگری تشکیل می دهد که در آن در مورد تامین هزینه های دولت تا هشتم فوریه (19 بهمن ماه) رای گیری خواهد شد. اگر دموکرات ها موافقت کنند این جلسه زودتر برگزار می شود.
برخی موزه ها و بناهای یادبود در روز اول تعطیلی دولت همچنان به فعالیت خود ادامه می دادند اما بعضی اماکن دیگر مانند «جزیره الیس» و «مجسمه آزادی» به روی بازدیدکنندگان بسته بود.این در حالی است که «میک مولونی» مدیر بودجه کاخ سفید گفت که برنامه سفر ترامپ و برخی اعضای کابینه آمریکا به اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس تحت الشعاع قرار گرفته است و هر روز مورد بازنگری قرار می گیرد.
دموکرات ها تاکید کرده اند تا زمانی که جمهوریخواهان از ایده آل های خود عقب نشینی نکنند، حاضر به مصالحه نیستند. جمهوریخواهان نیز مذاکره در مورد مسائل مهاجرتی را به بعد از بازگشایی دولت موکول کرده اند.«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید گفت: تا زمانی هک دموکرات ها دست از بازی برنداشته و دولت بازگشایی نشود، رئیس جمهوری در مورد مهاجرت مذاکره نخواهد کرد.
«مارک شورت» مدیر امور قانونگذاری در کاخ سفید اظهار داشت که ترامپ در طول روز با سران جمهوریخواه کنگره در تماس بوده اما با دموکرات ها تماسی نداشته است.شورت افزود که رئیس جمهوری احتمالا مساله تعطیلی دولت را با مردم آمریکا در میان خواهد گذاشت. وی احتمال سخنرانی ترامپ خطاب به آمریکایی ها در روزهای آتی را رد نکرد.
مواضع سرسختانه کاخ سفید و جمهوریخواهان کنگره این گمانه زنی را ایجاد کرده است که واشنگتن احتمالا عرصه یک نبرد سیاسی ادامه دار خواهد شد.«چاک شومر» رهبر دموکرات های سنا در سخنانی ترامپ را به عنوان یک مذاکره کننده غیرقابل اعتماد جلوه داد. وی گفت که رئیس جمهوری و دموکرات ها بارها به توافقی نزدیک شدند اما ترامپ به دلیل اصرار محافظه کاران ضدمهاجران، عقب نشینی کرد.
ترامپ که روز جمعه جلسه ای 90 دقیقه ای با ترامپ داشت، گفت: مذاکره با فردی که دائما در حال جابجایی است، غیرممکن است.دولت فدرال آمریکا از آغاز سال مالی جدید در ماه اکتبر به کمک سه لایحه موقت تامین مالی به کار خود ادامه داده است.دموکرات ها به دنبال تضمین حمایت های حقوقی دائمی برای هفتصد هزار مهاجر جوان بدون مدرک هستند.
ترامپ دستور داده است که برنامه «داکا» از ماه مارس منقضی شود. داکا برنامه ای است که طی آن نوجوانان و کودکانی که به صورت غیرقانونی با والدین خود به آمریکا رفته اند، اجازه کار و زندگی داشته باشند.پیشتر مک کانل گفته بود که فاصله چندانی تا حل این بحران نمانده است. اما وی دموکرات ها را به کارشکنی در تصویب چهارمین لایحه مربوط به تامین هزینه های دولتی متهم کرد.
یکی از پیشنهادهای جمهوریخواهان این است که فرصت تامین هزینه های دولتی تا هشتم فوریه تمدید شود و در عین حال کار روی موضوعات دیگر همچون مهاجرت، هزینه های نظامی و غیرنظامی و برخی مسائل بهداشتی و درمانی آغاز شود.«جری کانالی» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از حوزه شمال ایالت ویرجینیا گفت که هیچ نشانه ای دال بر احتمال آغاز مذاکرات جدی میان دو حزب اصلی آمریکا وجود ندارد.
شمال ویرجینیا محل تمرکز بسیاری از نهادها و کارمندان دولت فدرال است. وی علت عدم توافق در مورد مذاکره میان دو حزب را ناشی از «احساسات خام» بیان کرد و گفت که ترامپ روز جمعه از توافق در مورد مهاجران عقب نشینی کرد.روز شنبه ویدیویی تبلیغات دوران مبارزات انتخاباتی ترامپ منتشر شد که وی در آن می گوید که دموکرات ها در قتل هایی که توسط مهاجران غیرقانونی انجام می شود، «همدست» خواهند بود.
احتمال می رود که انتشار این ویدیو تنش ها میان دو حزب را افزایش دهد.اگر چه جمهوریخواهان اکثریت کنگره را در اختیار دارند، ناتوانی ترامپ در دستیابی به توافقی با دموکرات ها یکی از هولناک ترین ناکامی ها برای دولت وی به شمار می آید.ترامپ با اشاره به بحران جاری در حساب توئیتری خود نوشت: این اولین سالگرد ریاست جمهوری من است و دموکرات ها می خواستند هدیه ای به من بدهند.
مساله تعطیلی برخی نهادهای فدرال آمریکا فعالیت ها و برنامه های این کشور را در کانون توجه قرار داده است. وزارت دفاع گفته که عملیات های رزمی این کشور در افغانستان و سایر فعالیت های نظامی ادامه خواهد یافت و ماموران فدرال اجرای قانون می توانند به کار خود ادامه دهند.از سوی دیگر، مذاکرات در مورد «توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی» ادامه می یابد و برنامه های مهم امنیت سایبری و بخش زیادی از ارکان آژانس حفاظت از محیط زیست کماکان به کار خود ادامه خواهند داد.
اما در صورتی که توافق فوری حاصل نشود، صدها هزار نفر از کارمندان دولت به زودی به مرخصی اجباری بدون حقوق فرستاده می شوند.«داون گایتر» 57 ساله که در واشنگتن معلم است، گفت: نکته طنز اینجاست که آنها در کنگره حقوق خود را دریافت می کنند و بقیه دولت حقوقی نخواهند داشت. ما باید این افراد را وادار کنیم که کاری انجام دهند.
شبک**9423**3404**انتشار: محسن اسماعیلی

کد خبر: 977426  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

رویترز: دو مشاور ارشد ترامپ احتمالا کاخ سفید را ترک می کنند ایرنا  ۳ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی ترامپ و جان کلی رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید هر دو سابقه حضور در ارتش دارند و بسیاری از ناظران سیاسی در آمریکا معتقد هستند که این دو مقام با ایجاد نظم در کاخ سفید تاثیرات تعدیل کننده ای بر رئیس جمهوری داشته اند. آنها همچنین ترامپ را نسبت به...

بارش برف سنگین و لغزندگی جاده کرج -چالوس ایرنا  ۳ دقیقه پیش

سروان علی بابازاده شامگاه پنجشنبه درگفت و گو باخبرنگارایرنا افزود: درجاده کرج -چالوس از ازابتدای محور تا محدوده دیزین به صورت باران و در بقیه محور به صورت برف سنگین است و ماموران راهداری نیز مشغول پاکسازی سطح محورهستند. وی اضافه کرد: همراه داشتن زنجیر چرخ در محورهای کوهستانی بویژه جاده کرج -چالوس و...

دشمنان گام به گام در حال عقب نشینی هستند جام نیوز  ۴ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محسن رضایی در نخستین یادواره شهدای مهندس در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج افزود: امروز دشمنان در حال عقب نشینی هستند اما دست از توطئه علیه نظام و انقلاب اسلامی برنمی دارند. وی اضافه کرد: ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تعبیر آن روزها یک کشور جهان سومی در برابر ائتلاف...

مجلس یک هفته تعطیل شد جام نیوز  ۴ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی لاریجانی پیش از به صدا درآوردن زنگ پایان جلسه علنی مجلس گفت: جلسه علنی بعدی مجلس یکشنبه 13 اسفند ماه برگزار می شود. لاریجانی همچنین از تمامی نمایندگان، کارکنان مجلس و اصحاب رسانه تشکر و قدردانی کرد و گفت: بررسی لایحه بودجه سال 97 در جلسات صبح و بعدازظهر به صورت متراکم...

بشار الجعفری: تروریست ها به نماینده سازمان ملل اطلاعات می دهند نامه  ۴ ساعت پیش

بشار الجعفری روز پنج شنبه پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که درباره بررسی پیش نویس قطعنامه آتش بس موقت در سوریه برگزار شد، در جمع خبرنگاران این مطلب را مطرح کرد.به گزارش نامه نیوز وی افزود: شرم آور است آنها که پیش نویس قطعنامه در مورد دمشق و غوطه را آماده کردند، حتی با نماینده دولت سوریه مشورت...

تولید رادیوداروی درمانی جدید در سازمان انرژی اتمی ایران نامه  ۴ ساعت پیش

 در حال حاضر تنها تولید کننده این رادیودارو در جهان شرکت استرالیایی SIRTEX است که با نام تجاری Sirsphere تولید و به جهانیان عرضه می‌کند.به گزارش نامه نیوز این رادیودارو که اخیرا توانسته مجوز FDA را کسب کند، هر دوز تزریقی آن در خارج از کشور در حدود ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو قیمت دارد.شرکت پارس ایزوتوپ تولیدکننده...

ترامپ: باید معلمان را مسلح ‌کنیم! دیپلماسی ایران  ۴ ساعت پیش

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در پی کشتار اخیر دبیرستان داگلاس ایالت فلوریدا، پیشنهاد داد که سلاح در اختیار معلمان مدارس این کشور قرار گیرد. به گزارش ایرنا به نقل از گاردین، وی این اظهارات را در دیدار با دانش آموزان بازمانده از این حادثه در کاخ سفید مطرح کرد. رئیس جمهوری...

عراقچی: برجام از دیگر مسایل از جمله مسئله موشکی جدا است دیپلماسی ایران  ۴ ساعت پیش

معاون وزیر خارجه ایران در انگلیس گفت که برجام از دیگر مسایل از جمله مسئله موشکی جدا است و به دلیل اقدامات آمریکا در نقض برجام، ایران هنوز از این توافق بهره مند نشده است. به گزارش مانیتورینگ گروه بین الملل خبرگزاری فارس، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در اندیشکده سلطنتی چتم هاوس...

ممنوعیت پرواز آسمان در اروپا جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، انریکو بریویو، سخنگوی بخش حمل و نقل کمیسیون اروپا در مورد آخرین به روز رسانی لیست سیاه پروازهای اتحادیه اروپا به یورنیوز گفت: «آخرین تصمیم در ماه نوامبر ۲۰۱۷ گرفته شده که بر اساس آن پروازهای ۱۷۸ شرکت از جمله «آسمان» در اروپا ممنوع است. شش شرکت دیگر هم...

معاون ترامپ: دیگر پایبندی ایران به برجام را تأیید نخواهیم کرد جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا که امروز در کنگره محافظه‌کاران آمریکا حضور یافته بود، از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کشورش برای عدم تأیید پایبندی ایران به برجام خبر داد؛ این دومین «عدم تأیید» ترامپ خواهد بود. ترامپ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده