تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۳۱
تعطیلی دولت ترامپ به روز دوم کشیده شد
به گزارش یکشنبه ایرنا به نقل از رویترز، جمهوریخواهان گفته اند تا زمانی که تعطیلی دولت به پایان نرسد، در مورد مسائل مربوط به مهاجرت گفت و گو نخواهند کرد.ادامه تعطیلی نهادهای فدرال آمریکا باعث شد تا دولت ترامپ در آغاز دومین سال ریاست جمهوری وی عملکرد کاملی نداشته باشد.دموکرات ها همچنان اصرار دارند که لایحه تامین مالی کوتاه مدت دولت باید شامل بودجه ای برای حمایت از مهاجران جوان بدون مدارک هویت موسوم به «رویاپردازان» باشد.
اما جمهوریخواهان تاکید کرده اند تا زمانی که دموکرات ها به بازگشایی دولت رای ندهند، در مورد مسائل مهاجرتی مذاکره نخواهند کرد.به برخی کارمندان دولت گفته شده است تا زمانی که بودجه جدیدی تصویب نشود، در خانه بمانند. در برخی موارد هم به کامندان اعلام شده است که فعلا بدون حقوق کار کنند. این اولین بار از اکتبر 2013 است که دولت آمریکا تعطیل می شود.
دولت آمریکا در آن سال 16 روز تعطیل شد.سنا و مجلس نمایندگان آمریکا که هر دو تحت کنترل جمهوریخواهان است، جلسه غیرمعمولی را در آخر هفته برگزار کرد تا راه حلی برای بحران فعلی بیابد. این بحران سیاسی ممکن است شانس های جمهوریخواهان را در انتخابات کنگره در ماه نوامبر تحت تاثیر قرار دهد. اعضای هر دو مجلس موافقت کردند تا امروز یکشنبه نیز تشکیل جلسه دهند.
دموکرات ها و جمهوریخواهان روز شنبه یکدیگر را مقصر تعطیلی دولت دانستند.سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت که این مجلس روز دوشنبه جلسه دیگری تشکیل می دهد که در آن در مورد تامین هزینه های دولت تا هشتم فوریه (19 بهمن ماه) رای گیری خواهد شد. اگر دموکرات ها موافقت کنند این جلسه زودتر برگزار می شود.
برخی موزه ها و بناهای یادبود در روز اول تعطیلی دولت همچنان به فعالیت خود ادامه می دادند اما بعضی اماکن دیگر مانند «جزیره الیس» و «مجسمه آزادی» به روی بازدیدکنندگان بسته بود.این در حالی است که «میک مولونی» مدیر بودجه کاخ سفید گفت که برنامه سفر ترامپ و برخی اعضای کابینه آمریکا به اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس تحت الشعاع قرار گرفته است و هر روز مورد بازنگری قرار می گیرد.
دموکرات ها تاکید کرده اند تا زمانی که جمهوریخواهان از ایده آل های خود عقب نشینی نکنند، حاضر به مصالحه نیستند. جمهوریخواهان نیز مذاکره در مورد مسائل مهاجرتی را به بعد از بازگشایی دولت موکول کرده اند.«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید گفت: تا زمانی هک دموکرات ها دست از بازی برنداشته و دولت بازگشایی نشود، رئیس جمهوری در مورد مهاجرت مذاکره نخواهد کرد.
«مارک شورت» مدیر امور قانونگذاری در کاخ سفید اظهار داشت که ترامپ در طول روز با سران جمهوریخواه کنگره در تماس بوده اما با دموکرات ها تماسی نداشته است.شورت افزود که رئیس جمهوری احتمالا مساله تعطیلی دولت را با مردم آمریکا در میان خواهد گذاشت. وی احتمال سخنرانی ترامپ خطاب به آمریکایی ها در روزهای آتی را رد نکرد.
مواضع سرسختانه کاخ سفید و جمهوریخواهان کنگره این گمانه زنی را ایجاد کرده است که واشنگتن احتمالا عرصه یک نبرد سیاسی ادامه دار خواهد شد.«چاک شومر» رهبر دموکرات های سنا در سخنانی ترامپ را به عنوان یک مذاکره کننده غیرقابل اعتماد جلوه داد. وی گفت که رئیس جمهوری و دموکرات ها بارها به توافقی نزدیک شدند اما ترامپ به دلیل اصرار محافظه کاران ضدمهاجران، عقب نشینی کرد.
ترامپ که روز جمعه جلسه ای 90 دقیقه ای با ترامپ داشت، گفت: مذاکره با فردی که دائما در حال جابجایی است، غیرممکن است.دولت فدرال آمریکا از آغاز سال مالی جدید در ماه اکتبر به کمک سه لایحه موقت تامین مالی به کار خود ادامه داده است.دموکرات ها به دنبال تضمین حمایت های حقوقی دائمی برای هفتصد هزار مهاجر جوان بدون مدرک هستند.
ترامپ دستور داده است که برنامه «داکا» از ماه مارس منقضی شود. داکا برنامه ای است که طی آن نوجوانان و کودکانی که به صورت غیرقانونی با والدین خود به آمریکا رفته اند، اجازه کار و زندگی داشته باشند.پیشتر مک کانل گفته بود که فاصله چندانی تا حل این بحران نمانده است. اما وی دموکرات ها را به کارشکنی در تصویب چهارمین لایحه مربوط به تامین هزینه های دولتی متهم کرد.
یکی از پیشنهادهای جمهوریخواهان این است که فرصت تامین هزینه های دولتی تا هشتم فوریه تمدید شود و در عین حال کار روی موضوعات دیگر همچون مهاجرت، هزینه های نظامی و غیرنظامی و برخی مسائل بهداشتی و درمانی آغاز شود.«جری کانالی» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از حوزه شمال ایالت ویرجینیا گفت که هیچ نشانه ای دال بر احتمال آغاز مذاکرات جدی میان دو حزب اصلی آمریکا وجود ندارد.
شمال ویرجینیا محل تمرکز بسیاری از نهادها و کارمندان دولت فدرال است. وی علت عدم توافق در مورد مذاکره میان دو حزب را ناشی از «احساسات خام» بیان کرد و گفت که ترامپ روز جمعه از توافق در مورد مهاجران عقب نشینی کرد.روز شنبه ویدیویی تبلیغات دوران مبارزات انتخاباتی ترامپ منتشر شد که وی در آن می گوید که دموکرات ها در قتل هایی که توسط مهاجران غیرقانونی انجام می شود، «همدست» خواهند بود.
احتمال می رود که انتشار این ویدیو تنش ها میان دو حزب را افزایش دهد.اگر چه جمهوریخواهان اکثریت کنگره را در اختیار دارند، ناتوانی ترامپ در دستیابی به توافقی با دموکرات ها یکی از هولناک ترین ناکامی ها برای دولت وی به شمار می آید.ترامپ با اشاره به بحران جاری در حساب توئیتری خود نوشت: این اولین سالگرد ریاست جمهوری من است و دموکرات ها می خواستند هدیه ای به من بدهند.
مساله تعطیلی برخی نهادهای فدرال آمریکا فعالیت ها و برنامه های این کشور را در کانون توجه قرار داده است. وزارت دفاع گفته که عملیات های رزمی این کشور در افغانستان و سایر فعالیت های نظامی ادامه خواهد یافت و ماموران فدرال اجرای قانون می توانند به کار خود ادامه دهند.از سوی دیگر، مذاکرات در مورد «توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی» ادامه می یابد و برنامه های مهم امنیت سایبری و بخش زیادی از ارکان آژانس حفاظت از محیط زیست کماکان به کار خود ادامه خواهند داد.
اما در صورتی که توافق فوری حاصل نشود، صدها هزار نفر از کارمندان دولت به زودی به مرخصی اجباری بدون حقوق فرستاده می شوند.«داون گایتر» 57 ساله که در واشنگتن معلم است، گفت: نکته طنز اینجاست که آنها در کنگره حقوق خود را دریافت می کنند و بقیه دولت حقوقی نخواهند داشت. ما باید این افراد را وادار کنیم که کاری انجام دهند.
شبک**9423**3404**انتشار: محسن اسماعیلی

کد خبر: 977426  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

سفر وزیر خارجه چین به آمریکا، ترمیم روابط بعد از جنگ تجاری ایرنا  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا ظاهرا چین در راستای همین توافق و برای اینکه اطمینان حاصل کند مشکلی در مسیر همکاری هایش با آمریکا پیش نمی آید 'وانگ یی' وزیر خارجه را راهی واشنگتن کرد.سفر اگرچه کوتاه بود اما پیام های زیادی داشت و بیانگر وقوع تحولاتی گسترده است اول اینکه این سفر دقیقا زمان کوتاهی پس از اظهارات 'مایک پمپئو'...

مقام ارشد اروپایی خواستار اتحاد در برابر آمریکا شد ایرنا  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای «یورواکتیو»، تیمرمانس در یک نشست تجاری اظهار داشت، شیوه ای که اتحادیه اروپا برای حل مناقشه تجاری با واشنگتن و توافق هسته ای با ایران در پیش می گیرد، آینده اروپا در صحنه جهانی را تعیین خواهد کرد.این مقام ارشد اتحادیه اروپا در مورد اختلافات تجاری بروکسل و واشنگتن...

حمله جنگنده های آمریکایی به دو مقر ارتش سوریه خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

حمله جنگنده های آمریکایی به دو مقر ارتش سوریه به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، العالم طی یک خبر فوری اعلام کرد که جنگنده های ائتلاف آمریکایی دو مقر ارتش سوریه را در اطراف پایگاه T2 در بادیة الشام هدف قرار دادند. خبر بیشتری از این حمله منتشر نشده است.  

کمک مالی به کشورهای مهاجران را قطع می کنیم ایرنا  ۲ ساعت پیش

به نوشته روزنامه القدس العربی، ترامپ در میزگردی که درخصوص مهاجرت و حمایت از مرزها در شهر نیویورک برگزار شد گفت: کشورهایی که مهاجران غیرقانونی را به آمریکا می فرستند، نمی خواهند این مهاجران در خاکشان باقی بمانند و آن ها را تشویق به مهاجرت می کنند.رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: آمریکا به برخی از این کشورها...

انفجار انتحاری در بغداد سه کشته و 8 زخمی برجا گذاشت ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، این انفجار انتحاری در محله «شعله» واقع در غرب بغداد روی داده است.یک تروریست انتحاری که هنگام فرار توسط نیروهای امنیتی محاصره شده بود، خود را منفجر کرد. این نخستین انفجار تروریستی در بغداد پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق است.شبک**9365**3404

مجلس بزرگداشت قائم مقام شورای نگهبان در ساری برگزار می شود شمال نیوز  ۲ ساعت پیش

شمال نیوز: مجلس بزرگداشت عضو فقید شورای نگهبان شادروان حاج محمد رضا علیزاده روز پنج شنبه در مسجد جامع ساری برگزار می شود ‎.شمال نیوز: مجلس بزرگداشت عضو فقید شورای نگهبان شادروان حاج محمد رضا علیزاده روز پنج شنبه سوم خرداد از ساعت 10 صبح در مسجد جامع ساری برگزار می شود ‎.از سوی آیت الله طبرسی نماینده...

مدیرکل جدید سیاسی انتخابات استانداری مازندران منصوب شد شمال نیوز  ۲ ساعت پیش

استاندار مازندران با صدور حکمی، مدیرکل جدید سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری را منصوب کرد. ‌شمال نیوز: استاندار مازندران با صدور حکمی رضا عنایتی را به‌عنوان مدیرکل جدید سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری منصوب کرد. ‌ به گزارش شمال نیوز، محمد اسلامی با صدور حکمی رضا عنایتی را...

ابطحی: نظر مردم از اصلی‌ترین اصول اصلاحات است/صفایی فراهانی: دوران اصلاحات هنوز به نتیجه نرسیده... آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : حجت الاسلام والمسلمین محمد علی ابطحی در همایش اصلاحات و چالش ‌ها که به بهانه سالگرد دوم خرداد(بیست و یکمین سالگرد انتخابات دولت اصلاحات) که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد ، اظهار کرد: چند دهه‌ای است که بخش هایی از جامعه تلاش کردند تا قسمت‌های مختلفی...

امید نمازی سرمربی ذوب آهن اصفهان شد ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش ایرنا،کانال اطلاع رسانی باشگاه ذوب آهن اصفهان شامگاه چهارشنبه با انتشار این خبر اعلام کرد: امید نمازی بیشترین دوره فعالیت فوتبالی خود را در آمریکا سپری کرده و در پست مدافع سابقه بازی در 15 تیم باشگاهی آمریکا را در کارنامه خود دارد.این مربی 52 ساله فوتبال، کار مربیگری خود را با تیم فیلادلفیا...

ترامپ وضع تعرفه بر واردات خودرو را بررسی می کند ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش پنجشنبه ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا در جلسات مختلف از وضع تعرفه بر قطعات یدکی خودروها سخن به میان آورده بود. این طرح هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و ممکن است با مخالفت جدی برخی گروه های ذینفع در صنعت خودروسازی از جمله شرکای خارجی یا فروشندگان خودروهای وارداتی در ایالات متحده مواجه شود.وضع تعرفه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده