تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۳۱
تعطیلی دولت ترامپ به روز دوم کشیده شد
به گزارش یکشنبه ایرنا به نقل از رویترز، جمهوریخواهان گفته اند تا زمانی که تعطیلی دولت به پایان نرسد، در مورد مسائل مربوط به مهاجرت گفت و گو نخواهند کرد.ادامه تعطیلی نهادهای فدرال آمریکا باعث شد تا دولت ترامپ در آغاز دومین سال ریاست جمهوری وی عملکرد کاملی نداشته باشد.دموکرات ها همچنان اصرار دارند که لایحه تامین مالی کوتاه مدت دولت باید شامل بودجه ای برای حمایت از مهاجران جوان بدون مدارک هویت موسوم به «رویاپردازان» باشد.
اما جمهوریخواهان تاکید کرده اند تا زمانی که دموکرات ها به بازگشایی دولت رای ندهند، در مورد مسائل مهاجرتی مذاکره نخواهند کرد.به برخی کارمندان دولت گفته شده است تا زمانی که بودجه جدیدی تصویب نشود، در خانه بمانند. در برخی موارد هم به کامندان اعلام شده است که فعلا بدون حقوق کار کنند. این اولین بار از اکتبر 2013 است که دولت آمریکا تعطیل می شود.
دولت آمریکا در آن سال 16 روز تعطیل شد.سنا و مجلس نمایندگان آمریکا که هر دو تحت کنترل جمهوریخواهان است، جلسه غیرمعمولی را در آخر هفته برگزار کرد تا راه حلی برای بحران فعلی بیابد. این بحران سیاسی ممکن است شانس های جمهوریخواهان را در انتخابات کنگره در ماه نوامبر تحت تاثیر قرار دهد. اعضای هر دو مجلس موافقت کردند تا امروز یکشنبه نیز تشکیل جلسه دهند.
دموکرات ها و جمهوریخواهان روز شنبه یکدیگر را مقصر تعطیلی دولت دانستند.سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت که این مجلس روز دوشنبه جلسه دیگری تشکیل می دهد که در آن در مورد تامین هزینه های دولت تا هشتم فوریه (19 بهمن ماه) رای گیری خواهد شد. اگر دموکرات ها موافقت کنند این جلسه زودتر برگزار می شود.
برخی موزه ها و بناهای یادبود در روز اول تعطیلی دولت همچنان به فعالیت خود ادامه می دادند اما بعضی اماکن دیگر مانند «جزیره الیس» و «مجسمه آزادی» به روی بازدیدکنندگان بسته بود.این در حالی است که «میک مولونی» مدیر بودجه کاخ سفید گفت که برنامه سفر ترامپ و برخی اعضای کابینه آمریکا به اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس تحت الشعاع قرار گرفته است و هر روز مورد بازنگری قرار می گیرد.
دموکرات ها تاکید کرده اند تا زمانی که جمهوریخواهان از ایده آل های خود عقب نشینی نکنند، حاضر به مصالحه نیستند. جمهوریخواهان نیز مذاکره در مورد مسائل مهاجرتی را به بعد از بازگشایی دولت موکول کرده اند.«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید گفت: تا زمانی هک دموکرات ها دست از بازی برنداشته و دولت بازگشایی نشود، رئیس جمهوری در مورد مهاجرت مذاکره نخواهد کرد.
«مارک شورت» مدیر امور قانونگذاری در کاخ سفید اظهار داشت که ترامپ در طول روز با سران جمهوریخواه کنگره در تماس بوده اما با دموکرات ها تماسی نداشته است.شورت افزود که رئیس جمهوری احتمالا مساله تعطیلی دولت را با مردم آمریکا در میان خواهد گذاشت. وی احتمال سخنرانی ترامپ خطاب به آمریکایی ها در روزهای آتی را رد نکرد.
مواضع سرسختانه کاخ سفید و جمهوریخواهان کنگره این گمانه زنی را ایجاد کرده است که واشنگتن احتمالا عرصه یک نبرد سیاسی ادامه دار خواهد شد.«چاک شومر» رهبر دموکرات های سنا در سخنانی ترامپ را به عنوان یک مذاکره کننده غیرقابل اعتماد جلوه داد. وی گفت که رئیس جمهوری و دموکرات ها بارها به توافقی نزدیک شدند اما ترامپ به دلیل اصرار محافظه کاران ضدمهاجران، عقب نشینی کرد.
ترامپ که روز جمعه جلسه ای 90 دقیقه ای با ترامپ داشت، گفت: مذاکره با فردی که دائما در حال جابجایی است، غیرممکن است.دولت فدرال آمریکا از آغاز سال مالی جدید در ماه اکتبر به کمک سه لایحه موقت تامین مالی به کار خود ادامه داده است.دموکرات ها به دنبال تضمین حمایت های حقوقی دائمی برای هفتصد هزار مهاجر جوان بدون مدرک هستند.
ترامپ دستور داده است که برنامه «داکا» از ماه مارس منقضی شود. داکا برنامه ای است که طی آن نوجوانان و کودکانی که به صورت غیرقانونی با والدین خود به آمریکا رفته اند، اجازه کار و زندگی داشته باشند.پیشتر مک کانل گفته بود که فاصله چندانی تا حل این بحران نمانده است. اما وی دموکرات ها را به کارشکنی در تصویب چهارمین لایحه مربوط به تامین هزینه های دولتی متهم کرد.
یکی از پیشنهادهای جمهوریخواهان این است که فرصت تامین هزینه های دولتی تا هشتم فوریه تمدید شود و در عین حال کار روی موضوعات دیگر همچون مهاجرت، هزینه های نظامی و غیرنظامی و برخی مسائل بهداشتی و درمانی آغاز شود.«جری کانالی» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از حوزه شمال ایالت ویرجینیا گفت که هیچ نشانه ای دال بر احتمال آغاز مذاکرات جدی میان دو حزب اصلی آمریکا وجود ندارد.
شمال ویرجینیا محل تمرکز بسیاری از نهادها و کارمندان دولت فدرال است. وی علت عدم توافق در مورد مذاکره میان دو حزب را ناشی از «احساسات خام» بیان کرد و گفت که ترامپ روز جمعه از توافق در مورد مهاجران عقب نشینی کرد.روز شنبه ویدیویی تبلیغات دوران مبارزات انتخاباتی ترامپ منتشر شد که وی در آن می گوید که دموکرات ها در قتل هایی که توسط مهاجران غیرقانونی انجام می شود، «همدست» خواهند بود.
احتمال می رود که انتشار این ویدیو تنش ها میان دو حزب را افزایش دهد.اگر چه جمهوریخواهان اکثریت کنگره را در اختیار دارند، ناتوانی ترامپ در دستیابی به توافقی با دموکرات ها یکی از هولناک ترین ناکامی ها برای دولت وی به شمار می آید.ترامپ با اشاره به بحران جاری در حساب توئیتری خود نوشت: این اولین سالگرد ریاست جمهوری من است و دموکرات ها می خواستند هدیه ای به من بدهند.
مساله تعطیلی برخی نهادهای فدرال آمریکا فعالیت ها و برنامه های این کشور را در کانون توجه قرار داده است. وزارت دفاع گفته که عملیات های رزمی این کشور در افغانستان و سایر فعالیت های نظامی ادامه خواهد یافت و ماموران فدرال اجرای قانون می توانند به کار خود ادامه دهند.از سوی دیگر، مذاکرات در مورد «توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی» ادامه می یابد و برنامه های مهم امنیت سایبری و بخش زیادی از ارکان آژانس حفاظت از محیط زیست کماکان به کار خود ادامه خواهند داد.
اما در صورتی که توافق فوری حاصل نشود، صدها هزار نفر از کارمندان دولت به زودی به مرخصی اجباری بدون حقوق فرستاده می شوند.«داون گایتر» 57 ساله که در واشنگتن معلم است، گفت: نکته طنز اینجاست که آنها در کنگره حقوق خود را دریافت می کنند و بقیه دولت حقوقی نخواهند داشت. ما باید این افراد را وادار کنیم که کاری انجام دهند.
شبک**9423**3404**انتشار: محسن اسماعیلی

کد خبر: 977426  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد می‌ماند یا وزیرارشاد احمدی‌نژاد رئیس می‌شود؟ آفتاب نیوز  ۲۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : طهرانچی در شرایطی سرپرستی دانشگاه آزاد را برعهده گرفته که شنیده‌ها حاکی از آن است که ولایتی این بار نیز نمی‌تواند ریاست را به صورت کامل به او بسپارد و برخی گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که گزینه نهایی و اصلی برای ریاست دانشگاه آزاد کسی دیگر است.برخي شانس سيدمحمد حسيني وزير ارشاد زمان...

بیانیه‌ آیت‌الله مکارم شیرازی درباره تهدید رئیس‌جمهور به مرگ در تجمع طلاب: مسئولان سپاه بگویند... آفتاب نیوز  ۲۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : بیانیه آیت الله مکارم شیرازى (دامت برکاته) درباره گردهمایى در مدرسه فیضیه به شرح ذیل است:حادثه اى که در مدرسه فیضیه کانون حوزه علمیه در چند روز پیش رخ داد به تمام معنا یک فاجعه بود.بسم الله الرحمن الرحیمتوهین به حوزه علمیه در کانون حوزه علمیهحادثه‌اى که در مدرسه فیضیه کانون حوزه علمیه...

حال جسمانی آیت الله هاشمی شاهرودی خوب نیست / درصورت غیبت طولانی ایشان، جلسات تشخیص مصلحت با... شبکه ایران  ۳۰ دقیقه پیش

ایران آنلاین /  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: درصورت فوت یا غیبت طولانی رئیس برگزاری جلسات مجمع متوقف نمی‌شود چون در دوره جدید مجمع، نایب رئیس انتخاب شد، جلسات تا تعیین رئیس جدید می‌تواند با حضور نایب رئیس اداره شود.   حال جسمانی آیت الله هاشمی شاهرودی خوب نیست. این را نه از اخبار...

دشمنان دیگر نمی‌توانند در اشغال خاک ایران طمع داشته باشند ایلنا  ۴۱ دقیقه پیش

دشمنان دیگر نمی‌توانند در اشغال خاک ایران طمع داشته باشندبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مسعود پزشکیان درباره حضور وزیر دفاع در صحن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مجلس از طریق کمیسیون‌های امنیت ملی، کمیسیون برنامه وبودجه و اقتصادی  برای امسال و سال آینده هر کاری که از دستمان برآید که بتوانیم قدرت دفاعی کشور را تقویت کنیم، انجام خواهیم داد،...

آغاز به‌کار کمیته بین المللی «جهان اسلام» بسیج دانشجویی دانشگاه تهران خبرگزاری فارس  ۴۷ دقیقه پیش

محمدمهدی صادقی مسوول‌ کمیته بین المللی جهان اسلام بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس گفت: بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با توجه به اهمیت موضوعات جهان اسلام و فرمایشات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب پیرامون اهتمام بر مسائل جهان اسلام تصمیم گرفت «کمیته جهان اسلام» را...

«دولت باید برود» به نحو دیگری در ماجرای ۲۸ مرداد تکرار شد خبرگزاری فارس  ۴۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس موسی فقیه حقانی، استاد دانشگاه و معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران در نشست علمی "کودتای ۲۸ مرداد؛ نقش آمریکا و انگلیس در از بین بردن انسجام ملّی ایرانیان" که عصر یکشنبه (۲۸ مرداد) در مؤسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به انتقادات مکرر رهبر...

صادقی: «فتوره‌چی» را آزاد نکنید، افشاگری می‌کنم ستاره ها  ۱ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از برترین ها: نادر فتوره‌چی، روزنامه نگار و مترجم روز یکشنبه با شکایت محمد امامی، تهیه کننده سریال شهرزاد بازداشت شد. محمود صادقی، نماینده مجلس در واکنش به این خبر در توئیتر خود تهدید کرد که اگر شکایت از فتوره چی پس گرفته نشود، جزئیات پرونده فساد صندوق ذخیره فرهنگیان...

جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر دفاع تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نشست غیرعلنی امروز مجلس (دوشنبه 29 مرداد 97) دقایقی قبل با حضور امیرسرتیپ امیرحاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح آغاز شد.قرار است در این نشست مسائل دفاعی و امنیتی کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس با...

زنگنه به مجلس می‌آید تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، دویست‌ و‌سی‌ و پنجمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه 29 مرداد)، دقایقی پیش به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس و با حضور اکثریت نمایندگان آغاز شد.احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس دستورکار امروز مجلس را به شرح زیر قرائت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده