تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۳:۳۹
آمار خودکشی در ایران بالا نیست
احمد شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این سئوال که آیا در پروژه بانک ژنتیک از زنان زندانی دارای جرایم خشن نیز نمونه ژنتیکی اخذ می‌شود یا خیر گفت: در این رابطه، با ایجاد کارگروهی از کارشناسان مختلف، جرایم اولویت‌دار تعریف و بر اساس جرایم اولویت‌بندی شده، نمونه‌ها از زندانیان اخذ می‌شود و زن و مرد بودن زندانی تفاوتی ندارد.
رییس سازمان پزشکی قانونی افزود: در مرحله نخست این طرح، 10 جرم اولویت‌دار مشخص شده است که پس از اخذ نمونه ژنتیک از زندانیان دارای این جرایم، پروژه وارد مرحله دوم شده و جرایم اولویت‌دار بعدی تعیین می‌شود.شجاعی گفت که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال از 50 هزار نفر از زندانیان، نمونه ژنتیک اخذ شود.
به گفته رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در حال حاضر بانک ژنتیک زندانیان در 10 استان از جمله استان‌های تهران، اصفهان، فارس، خراسان رضوی،  گیلان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، خوزستان و سیستان و بلوچستان فعال است. البته ممکن است در برخی استان‌ها، به خاطر اختصاص نیافتن اعتبار لازم، کار قدری با مشکل مواجه شود.
به عنوان مثال در سیستان و بلوچستان، کار را تعطیل کرده بودند و وقتی علت را پرسیدیم گفتند اعتبار لازم اختصاص نیافته است که با رایزنی‌ها مشکل حل شد.هزینه 800 هزار تومانی هر آزمایش ژنتیکشجاعی ادامه داد: هر آزمایش ژنتیک به طور میانگین، 700 الی 800 هزار تومان تمام می‌شود ولی گفته‌ایم با نصف این مبلغ یا یک سوم آن، کار را انجام دهند لذا با اختصاص هر یک میلیون تومان، می‌توانیم از سه نفر آزمایش ژنتیک بگیریم.
وی درباره اخذ نمونه ژنتیکی از خانواده جان‌باختگان نفتکش سانچی نیز گفت: در این ارتباط تقریباً از تمام خانواده‌ها و وابستگان جان‌باختگان نفتکش ایرانی سانچی نمونه ژنتیکی گرفتیم و آزمایش‌ها در حال انجام است؛ البته شنیده‌ام که یک خانواده نتوانسته یا نخواسته نمونه ژنتیکی بدهد.پاسخگویی به استعلام‌ها طی دو ساعترییس سازمان پزشکی قانونی در خصوص استعلام‌های مراجع قضایی از مراکز پزشکی قانونی و میانگین پاسخگویی به این استعلام‌ها افزود: بیشتر استعلام‌ها از زمانی که فرد وارد مرکز شده و معاینه‌ می‌شود تا آماده شدن نتیجه، به طور میانگین دو ساعت زمان می‌برد؛ البته گاهی اوقات ممکن است فردی مراجعه کند و نیاز باشد معاینه کامل صورت بگیرد یا عکس‌های بیشتری گرفته شود که طبیعتاً طول می‌کشد اما به طور میانگین، طی دو ساعت، مراجعه‌کننده معاینه و نتیجه آماده می‌شود.
آمار خودکشی‌ها در ایران بالا نیستشجاعی همچنین درباره آمار خودکشی‌ها در ایران و اینکه آیا شاهد افزایش یا کاهش خودکشی‌ها بوده‌ایم یا خیر گفت: تمام اقدام به خودکشی‌ها به پزشکی قانونی ارجاع داده نمی‌شود و یک تعداد هم همان ابتدا تحت عناوین دیگر مراجعه می‌کنند. بنابراین تعداد آن مواردی که تحت عنوان خودکشی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود، کمتر است.
 وی تاکید کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته، ایران در سطح دنیا در بحث خودکشی آمار بالایی ندارد و آمار کشور ما نسبت به سایر کشورهای دنیا، بسیار پایین‌تر است.افزایش خودکشی با ارائه آماررییس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: البته خیلی هم صلاح نیست در این حوزه آماری اعلام شود زیرا تجربه نشان داده ارائه آمار دامن زدن به این موضوع، خودکشی را تقویت می‌کند.
اریبهشت سال گذشته یک موجی راه‌انداختیم و آماری ارائه شد و یکباره در آن ماه، خودکشی افزایش پیدا کرد.  وقتی که یک اطلاع‌رسانی به آسیب اجتماعی دامن می‌زند، چرا باید اعلام کنیم؟ ضرورتی ندارد. ما آمارها را مقایسه کردیم و خوشبختانه آمار خودکشی در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا خیلی هم پایین‌تر بوده است.
مردها بیشتر از زنان خودکشی می‌کنندوی در پاسخ به این سئوال که آیا خودکشی در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش داشته یا کاهش و اینکه مردان بیشتر خودکشی می‌کنند یا زنان گفت: در سال جاری افزایش آنچنانی نداشتیم و در خودکشی، تعداد مردان بیشتر از زنان است.اقدام به خودکشی برخی بازماندگان زمین‌لرزه کرمانشاهشجاعی در پاسخ به این سئوال که در زمین لرزه کرمانشاه چند موضوع از جمله دفن‌های بدون مجوز، گورهای دسته‌جمعی و خودکشی برخی بازماندگان بر اثر فشارهای روانی مطرح شد بیان کرد: در ارتباط با مسئله خودکشی، فوتی نداشتیم اما اقدام به خودکشی زیاد داشتیم.
فکر می‌کنم هفت الی هشت مورد اقدام به خودکشی داشتیم که یکی از آنها، حال خوبی ندارد.رییس سازمان پزشکی قانونی افزود: همه دفن‌های بدون مجوز را هم شناسایی کردیم که بر این اساس، قریب به 100 نفر بدون مجوز، دفن شدند و عمدتاً هم بچه‌ها و کودکان کوچک بودند. همان‌ها هم تک تک شناسایی و بررسی و پرونده تشکیل شد و مجوز صادر کردیم.
گور دسته‌جمعی در زلزله کرمانشاه نداشتیموی درباره گورهای دسته‌جمعی که همان ایام برخی افراد مدعی شدند چنین گورهایی ایجاد شده است گفت: گور دسته‌جمعی نداشتیم. چه دلیلی دارد گور دسته‌جمعی وجود داشته باشد. تعدادی نبود که بخواهد وضعیت بحرانی ایجاد شود. اینجا جایی نبود که اجازه بدهند، گور دسته‌جمعی ایجاد شود و کار در دست خود خانواده‌ها بود.
کدام خانواده‌ای است که چنین کاری کند؟مصدومیت بیش از 390 هزار نفر بر اثر نزاعشجاعی در ادامه به آمار نزاع و درگیری اشاره کرد و افزود: در هشت ماهه امسال در سطح کشور 390 هزار و 7793 نفر مصدوم در اثر نزاع داشتیم و 495 نفر در همین مدت با سلاح سرد فوت شده‌اند که البته برخی نزاع‌ها با سلاح گرم است.
این تعداد برای کشور ما خوب نیست.به گفته وی در هشت ماهه امسال در تهران 64 هزار و 231 نفر در اثر نزاع و درگیری مصدوم شدند که آمار بالایی است و به عنوان یک آسیب اجتماعی باید مورد توجه جدی واقع و علت‌ها بررسی شود.رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در پاسخ به این سئوال که آیا می‌توان گفت تهران خشن‌ترین شهر کشور است یا خیر اظهار کرد: خیر زیرا باید نسبت جمعیت و تعداد نزاع‌ها در هر شهر مدنظر قرار گیرد.
اگر نسبت جمعیتی لحاظ شود، آن موقع می‌توان گفت کدام شهر خشن‌تر است.وی خاطرنشان کرد: بعد از تهران، خراسان رضوی با 34 هزار، اصفهان 27 هزار، آذربایجان شرقی 25 هزار و فارس 21 هزار مصدوم ناشی از نزاع، در رتبه‌های بعدی قرار دارند. به عنوان مثال در ایلام که جمعیتی به اندازه شهرستان ملارد یا اسلامشهر دارد، بیش از دو هزار مصدوم نزاع داشته‌ایم.
وجود ناخالصی در تمام موادهای مخدرشجاعی در ارتباط با بررسی‌های سازمان پزشکی قانونی و پیدا شدن مقادیر زیادی سرب در تریاک‌های مورد استفاده افراد معتاد به مواد مخدر افزود: تمام موادهای مخدر از جمله صنعتی و سنتی به‌ویژه شیشه، ناخالصی‌های بالایی دارند. چون ارزش بالایی دارد، وارد آنها ناخالصی کرده و می‌فروشند.
به عبارتی می‌توان گفت که همه موادهای مخدر موجود، ناخالصی دارد؛ اینکه در تریاک چرا چنین کاری کردند و چه نقشه‌ای بوده، نمی‌دانیم.انتهای پیام/

کد خبر: 978910  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

اجساد کشف شده حادثه سقوط هواپیما به کمپ کوهنوردان انتقال داده می‌شوند خبرگزاری برنا  ۳۸ دقیقه پیش

اجساد کشف شده حادثه سقوط هواپیما به کمپ کوهنوردان انتقال داده می‌شوند به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، پیکرهای کشف شده برخی از مسافران هواپیما به پناهگاه کوهنوردان در ارتفاعات دنا منتقل شد. مدیرعامل هلال احمر کهگیلویه وبویراحمد اظهار داشت: «با توجه به تاریکی، برودت هوا و غیرممکن بودن پرواز بالگردها این اجساد تافردا در محل نگه داری می شود.»

اعتراض حتی در بستر بیماری/ فاطمه؛ الگوی بی نظیر برای همه مردان و زنان+ تصاویری از عزاداری درشهرهای... شفقنا  ۳۹ دقیقه پیش

شفقنا- اَیُّهَا النَّاسُ! اِعْلَمُوا اَنّی فاطِمَهُ وَ اَبی مُحَمَّدٌ، اَقُولُ عَوْداً وَ بَدْءاً، وَ لا اَقُولُ ما اَقُولُ غَلَطاً، وَ لا اَفْعَلُ ما اَفْعَلُ شَطَطاً؛ ای مردم بدانید بی تردید من فاطمه هستم و پدرم محمد(ص) است. این نخستین و آخرین گفتار من با شماست. در آنچه که...

آغاز ورود نیروهای دولت سوریه به عفرین شفقنا  ۴۰ دقیقه پیش

شفقنا- رسانه های مختلف از ورود نیروهای مردمی وابسته به ارتش سوریه به منطقه تحت کنترل کردها در شمال غرب این کشور خبر دادند.

هواپیماهایی که ماه‌هاو سال‌ها بعد پیدا شدند آفتاب نیوز  ۴۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : به بهانه سقوط هواپیمای آسمان در دنا به بررسی هواپیماهای گمشده ای پرداخته که گاه یافتنشان ماهها طول کشیده است. خبرآنلاین نوشت:یافتن لاشه هواپیما‌ها پس از سقوط آنها در اقیانوس‌ها یا کوه‌ها یکی از مشکلاتی است که از ۵۰ سال پیش امدادگران و کارشناسان درگیر آن هستند و هنوز در برخی از مواقع یافتن...

رییس هلال احمر: به اجساد رسیدیم / یک کوهنورد: هواپیما متلاشی شده و هنوز جسدی پیدا نکرده‌ایم آفتاب نیوز  ۴۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : مرتضی سلیمی اظهار کرد: تیم‌هایی از هلال احمر و ارتش در محل سقوط هواپیما حضور دارند و به اجساد رسیده‌اند. آخرین هلیکوپتر هم در حال ارسال اقلام مورد نیاز ازجمله کیسه جسد و بسکت‌هایی برای انتقال اجساد هستند.رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر همچنین اضافه کرد: تمام تلاش ما این است که...

پیکر روحانی مبارز و پدر شهیدان «فانی» تشییع شد خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، پیکر حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر فانی پدر شهید محمدجواد و جاویدالاثر محمداسماعیل فانی صبح امروز در میان حزن و اندوه مردم شهیدپرور و انقلابی مشهد، تشییع شد. وی دارای سابقه دیرینه مبارزاتی و از شاگردان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بود که از سوابق وی می‌توان به عضویت دفتر...

عکسی از سنگ قبر ابراهیم یزدی بعد از تخریب چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

عکسی از سنگ قبر ابراهیم یزدی بعد از تخریبسنگ قبر مرحوم دکتر ابراهیم یزدی، وزیر امورخارجه دولت موقت، توسط عده‌ای ناشناس تخریب شد

توضیح یکی از دراویش درباره اغتشاشات پاسداران چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

توضیح یکی از دراویش درباره اغتشاشات پاسداران یک فعال حقوق دراویش با تکذیب عاملیت به شهادت رسیدن ماموران نیروی انتظامی در اغتشاشات شب گذشته خیابان پاسداران تهران، اظهار کرد: این اتفاق باعث ناراحتی دراویش نیز شده است، در مسلک و مرام دراویش انجام چنین حرکت‌هایی جایی ندارد. فرهاد نوری با تاکید بر اینکه هیچگاه خشونت در مسلک دراویش نبوده است، به اتفاقات...

خروج اجساد از لاشه هواپیما/ موج بارشی از فردا عملیات هوایی را متوقف می‌کند ایلنا  ۱ ساعت پیش

خروج اجساد از لاشه هواپیما/ موج بارشی از فردا عملیات هوایی را متوقف می‌کندبه گزارش خبرنگار ایلنا، پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان از نوع ای تی آر ۷۲ با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه ساعت ۸ صبح یکشنبه تهران را به مقصد یاسوج ترک کرد اما پس از ۵۵ دقیقه پرواز از صفحه رادار مرکز کنترل خارج شد و در منطقه کوهستانی پادنای سمیرم در جنوب استان اصفهان سقوط کرد. از همان ساعات اولیه جست‌ و جو...

تصاویر شهدای امنیت پرواز سقوط هواپیمای ATR هواپیمایی آسمان ایر خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

تصاویر شهدای امنیت پرواز سقوط هواپیمای ATR هواپیمایی آسمان ایر به گزارش گروه اجتماعی برنا ،  سلیمی،رئیس سازمان امداد و نجات با بیان اینکه  ابزار و وسایل مورد نیاز برای انتقال پیکرها با بالگرد برای گروه های امداد ارسال شده است گفت : پیکر سرنشینان هواپیمای مسافربری پیدا شده است. هواپیمای شرکت آسمان ، پرواز تهران - یاسوج 29 بهمن سقوط کرد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده