تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۱۲
موج سواری روی کشتی قرآنی
ایران آنلاین /  کشتی قرآنی مطلا همچنان روی موج انتقاد است. 5 روز پیش بود که در موزه آستان حرم حضرت فاطمه معصومه(س) از سفینه‌ای رونمایی شد که با سوزن فولادی روی ورقه‌هایی تمام قرآن حکاکی شده بود. به گفته خالق این اثر، حرم امام حسین(ع) لنگرگاه نهایی این کشتی قرآنی و طلاکوب است که حدود 70 کیلو وزن دارد.
اگرچه این کشتی، می‌توانست همانند دیگر نمادهای مذهبی‌ای که سالیان سال است در ایران  و سایر کشورهای اسلامی ساخته می‌شود، مورد احترام، تمجید و تبرک باشد اما انتشار یک شایعه و یک تصویر آن را دچار «طوفان انتقادها» کرد. شایعه نخست این بود که کشتی طلاکوب از 70 کیلو طلا به ارزش 900 میلیون تومان ساخته شده است و تصویر مورد اشاره، بازدید پیشین حسن روحانی از این اثر هنری بود.
اگرچه انتقاد برخی رسانه‌های خارجی و آسمان ریسمان بافتن آنها بخصوص در شرایط فعلی خیلی غیرقابل پیش‌بینی نبود، اما کمتر کسی می‌پنداشت فعالان اصولگرا یا سایت‌هایی چون «تابناک» و «رجانیوز» لیدر اعتراض‌ها شوند. آن هم پس از آنکه صاحب اثر با رد شایعات، توضیح داد در ساخت این کشتی سه متری، حدود 40 کیلو چوب استفاده شده و جنس بدنه نیز از برنز است.
به گفته سیدعلی‌اصغر موسوی برای طراحی و ساخت این اثر تنها 40 میلیون تومان آن هم از هزینه شخصی پرداخته شده و فقط و فقط 150 گرم طلا برای آبکاری، آن هم برای افزایش ماندگاری اثر استفاده شده است. وی همچنین درباره بازدید حسن روحانی از این کشتی توضیح داد، رئیس جمهوری 14 آذرماه یعنی حدود 50 روز پیش در حاشیه مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی و به درخواست او از این اثر دینی- هنری بازدید کرده است.
با وجود این توضیحات، سایت «رجا نیوز» رسانه احمدی‌نژادی‌های تواب و نزدیک به «جبهه پایداری» با این تیتر که «حتی با نیت نذر، وقف و خیرات هم نمی‌توان زراندود کردن قرآن را پذیرفت/ آثار هنری باید مقدمه فهم قرآن باشد نه ترویج اشرافی‌گری» نوشت: «اگرچه تولید آثار هنری برآمده از قرآن قطعاً عملی ارزشمند خواهد بود، اما ساخت چنین چیزی چه اندازه با آیات و روایات اسلامی انطباق دارد؟ از سوی دیگر به ضربه‌ای که این کار به ساحت مقدس قرآن و به پاکی اسلام عزیز وارد ساخته است فکر شده است؟» این گزارش می‌افزاید: «در کشوری که جمع زیادی از مردم از اولیات محرومند، در مملکتی که شخص اول که امید دل محرومان و مستضعفان است،  لباس مندرس می‌پوشد و زندگی زاهدانه پیشه کرده، این رفتارها قطعاً تعجب‌برانگیز خواهد بود! اگر قرآن مطلا کارساز بود، پیامبر به آن امر و اقدام می‌فرمود اما نه تنها چنین نکرد بلکه به تعبیر مولا علی علیه‌السلام پیامبر چشم از جهان فرو بست در حالی که حتی دو روز پی در پی غذای سیر نخورد و هیچ اندوخته‌ای از خود باقی نگذاشت.
» سایت «تابناک» منتسب به محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در گزارشی با عنوان «ساختن کشتی و قرآن مطلا را چگونه باید ببینیم و تفسیر کنیم؟!» نوشت: «بنا را بر این می‌گذاریم که هیچ بیکاری در کشورهای اسلامی وجود ندارد، هیچ کارگر و کارمندی هم زیر فقر نیست و در بیرون از جهان اسلام هم هیچ انسان محروم و فقیری نیست که به حکم «انسان» بودن و «انسانیت» به یاری مادی ما نیازمند باشد.
و گیریم که هیچ کار فرهنگی یا هنری ضروری‌تر و مهم‌تری هم در جامعه اسلامی وجود ندارد که این قبیل هزینه‌ها برای آن صرف شود. قبول؛ آیا باز هم «قرآن مطلا» با سیره و سنت رسول توحید و عدالت ناسازگار نیست؟ آیا این حرکت در جهت خلاف حرکت آن بزرگوار به سوی جامعه توحیدی و عادلانه نیست؟» سایت وابسته به محسن رضایی می‌افزاید: «شاید وسط دعواها و مناظرات بیهوده سیاسی ما برخی از اصول را فراموش کرده باشیم و یکی از این اصول، توجه به فقرا و محرومانی است که هر یک از ما می‌شناسیم.
شاید باید یک بار دیگر به این توجه کنیم که هدایا و نذورات خود را چگونه صرف کنیم تا به سیره ائمه(ع) نزدیک‌تر باشد.»همزمان با «تابناک» و «رجانیوز»، خبرگزاری‌هایی چون «بی‌بی‌سی» و «رادیو فردا» در گزارش‌های مفصل، به حواشی ساخته شده پیرامون این کشتی طلاکوب پرداخت.
اگرچه رسانه‌های خارجی یادشده پیشتر در موارد مشابه، موضع مشابهی اتخاذ کرده بودند اما موتورهای جست‌وجوگر درباره مواضع رسانه‌هایی چون «تابناک» و «رجانیوز» موارد مشابه که در دولت قبل خلق شد، نتایج قابل تأملی نشان می‌دهد. چه همین رسانه‌ها خبر ساخت ضریح جدید بارگاه امام حسین (ع) و بازدید محمود احمدی‌نژاد از آنها را با آب وتاب و فراوان بازتاب دادند.
ضریحی که بنا به گزارش‌های رسمی که عیناً در «تابناک» و «رجانیوز» منعکس شد، 118 کیلوگرم طلا برای ساخت آن به کار رفته شده بود؛ یعنی 800 برابر بیشتر از کشتی مطلای قرآنی. به گفته حجت‌الاسلام تکیه‌ای، سخنگوی هیأت امنای ساخت ضریح، عمده طلاهای به کار رفته شده اهدایی از سوی مردم و  ارزش این اثر در روز پرده‌برداری 7 میلیارد تومان بود.
یعنی حتی اگر ادعای ساخت کشتی قرآنی مطلا راست می‌بود، به لحاظ ریالی یک‌هفتم ضریح جدید امام حسین(ع) هزینه شده بود. آن اثر با حضور آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، حجت‌الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، حجت‌الاسلام قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، حجت‌الاسلام تقوی رئیس وقت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و الیاس نادران نماینده وقت مجلس شورای اسلامی رونمایی شد و بعد از رونمایی، آن را از مسیر ساوه، اراک، بروجرد، خرم‌آباد، شوشتر، دزفول، آبادان و اهواز عبور دادند تا مردم ضمن بازدید از حرم جدید امام حسین(ع) به آن تبرک و تیمن بجویند.
این اثر بعداً از مرز مهران خارج و به عراق رسید و در همان جایی قرار یافت که قرار است کشتی قرآنی مطلا در آن آرام بگیرد.مقایسه فضای رسانه‌ها در واکنش به این دو اثر که نمی‌توان ارزش معنوی‌شان را قیاس کرد، سؤال‌های جدی‌ای را مطرح کرده است که سایت‌هایی چون «تابناک» و «رجانیوز» باید به آن پاسخ بگویند؛ اینکه آیا «حتی با نیت نذر، وقف و خیرات هم نمی‌توان زراندود کردن قرآن را پذیرفت» اما می‌توان ضریحی که 118 کیلو طلایی که اتفاقاً از هدایا و نذورات بوده را پذیرفت؟ آیا در زمان محمود احمدی‌نژاد در جهان اسلام  و بیرون جهان اسلام کسی به یاری مادی ما نیازمند نبود؟ اگر احمدی‌نژاد با ضریح طلایی امام حسین(ع) –که جان و مال همه مسلمانان فدای او باد- عکس یادگاری بگیرد، نماد علقه مذهبی و اعتقادات دینی اوست اما اگر تصویر حسن روحانی کنار کشتی قرآنی مطلا باشد، ترویج «اشرافی‌گری»؟ به واقع برای «تابناک» و «رجانیوز» چه فرقی میان ضریح امام حسین (ع) و قرآن مطلایی است که مصداق حدیثی که امام حسین (ع) را «سفینه‌النجاه» می‌خواند و بر همین اساس به شکل کشتی که به زبان عربی «سفینه» می‌شود، وجود دارد.
بی تردید نمادهای مذهبی، در هر دین و آیینی نه تنها مورد احترام ملتزمان و معتقدان به آن دین است، بلکه سایر ادیان بویژه ادیان الهی و توحیدی را  از هر گونه بی احترامی به نمادهای ادیان دیگر به شدت تحذیر می‌دهند. از سوی دیگر هر دین و آیینی برای جاودانه کردن اصول،اعتقادات و نمادهای خود برای اعصار آن را در ارزشمندترین قالب‌ها –چه مادی و چه معنوی- می‌ریزد.
در جهان مسیحیت هنرمندانی چون میکل آنژ تندیسگر ایتالیایی مجسمه‌ مریم‌ مقدس‌ که حضرت عیسی(ع) را در آغوش مادرش نشان می‌دهد،مسیح مصلوب، مجسمه داود یکی از قهرمانان کتاب مقدس را می‌سازد و لئوناردوداوینچی «شام آخر» حضرت عیسی (ع) و حواریونش را به تصویر می‌کشد. برای نمونه در جهان اسلام هم ساخت مساجد فاخر از سوی خلفا، امرا و حتی پادشاهان نشانی از تقید آنان به دین بود و از آن جمله می‌توان به مسجد شیخ لطف‌الله در اصفهان، مسجد سلطان احمد در استانبول، مسجد عبودیه در مالزی، مسجد طلایی در لیبی یا توسعه و تجهیز مسجدالحرام (با بیش از ۳۰ میلیارد دلار) و مسجدالنبی اشاره کرد.
  در کشور خودمان علاوه بر ساخت ضریح‌ها و گنبد‌ها با فلزات گران‌قیمت، ثبت قرآن به اشکال هنری و ارزشمند همیشه محل حمایت و احترام مردم و مسئولان بود. همین سال گذشته در اصفهان از مصحف شریفی رونمایی شد که طراحی و نگارش آن 18 سال طول کشیده بود و به گزارش شفقنا بیش از هزار و 400 نگین برلیان در جلد آن به کار رفته است.
همچنین  با حضور آیت‌الله مکارم شیرازی از قرآن دست‌نویسی رونمایی شد که برای نگارش این مصحف شریف از ۶۰ کیلوگرم نقره و یک کیلوگرم طلای ۲۴ عیار استفاده شده بود و قرار بود با عواید فروشش به نیازمندان کمک شود. یا در اثر نفیس دیگری، کل آیات قرآن در 76 ورق دو رویه و 152 صفحه به صورت فرش دو رویه بافته و صحافی شد.
بنا به گزارش‌ها آستان قدس رضوی و آستانه مقدسه حضرت معصومه، گنجینه‌ای از نفیس‌ترین قرآن‌های خطی و قدیمی و ارزشمند است که بخشی از هویت دینی و فرهنگی ایران و ایرانیان به شمار می آید و حال سؤال اینجاست چرا کشتی قرآنی مطلا اینقدر حاشیه ساز می‌شود؟ شاید وسط دعواها و مناظرات بیهوده سیاسی ما برخی از اصول را فراموش کرده باشیم!/ روزنامه ایران  کلمات کلیدی کشتی قرآنی روحانی سایت های اصولگرا احمدی نژادی

کد خبر: 979061  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

تشویق مردم به نداشتن حجاب ۱ تا ۱۰سال حبس دارد شبکه ایران  ۲۹ دقیقه پیش

  ایران آنلاین /نیروی انتظامی اعلام کرد: تشویق مردم به نداشتن حجاب مشمول بند دوم ماده ۶۳۹ خواهد بود که یک تا 10 سال حبس دارد و قابل تبدیل به مجازات جایگزین حبس نیست. به گزارش ایلنا به نقل از پلیس پایتخت، تردد و حاضر شدن در معابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی مشمول تبصره ماده ۶۳۸ قانون تعزیرات است...

بازداشت سه فعال محیط زیست دیگر در سکوت خبری شبکه ایران  ۲۹ دقیقه پیش

ایران آنلاین /سایت خبری «تابناک» اعلام کرد سه تن از فعالان محیط زیست موسسه «حافظان طبیعت لاوردین» در بندر لنگه بازداشت شده اند و تاکنون درباره علت و مکان بازداشت آنان اطلاع رسانی نشده است. این پایگاه خبری با اشاره به واقعه خودکشی سیدامامی، نسبت به تکرار چنین حوادثی هشدار داد. این...

واژگونی خودرو سواری در کرمان چهار کشته بر جای گذاشت ایرنا  ۳۹ دقیقه پیش

هادی سلطانی شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بنا بر اعلام مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر استان کرمان ساعت 17 امروز یک خودرو سواری آذرا در 18 کیلومتری محور جیرفت به بافت کنترل خود را از دست داده و واژگون شد. وی اظهار کرد: پس از اعلام به جمعیت هلال احمر، تیم های امداد و نجات...

نکوداشت 75 شهید نیروی انتظامی در مشهد ایرنا  ۳۹ دقیقه پیش

فرمانده انتظامی خراسان رضوی در این مراسم گفت: انقلاب اسلامی که ثمره خون شهداست باید بسط و گسترش یابد. شهدا از همه هستی خود گذشتند تا ملت ایران سربلند باشند و امروز پرچم اقتدار و عزتمندی ایران اسلامی به برکت خون پاک شهیدان در دنیا به اهتزاز در آمده و نظام اسلامی قدرتمندترین نظام جهان تلقی می شود.سردار...

حملات تند ترامپ به ایران و برجام از تریبون کنگره؛ ایران مرگ بر آمریکا می‌گوید، چطور پایبندی... نامه  ۱ ساعت پیش

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست کمیته محافظه کاران آمریکایی حاضر شد.به گزارش نامه نیوز دونالد ترامپ در ابتدای سخنرانی خود از دستاوردهای دولتش در مدت زمان حضور در کاخ سفید سخن گفت و به »محافظه کار» بودن خود و دولتش افتخار کرد.او سپس به موضوع اصلاح قانون مالیات و «تولید مشاغل بسیار زیاد» در آمریکا پرداخت.در...

تحريم هاي جديد امريكا عليه كره شمالي نامه  ۱ ساعت پیش

رئیس جمهوری آمریکا از تصمیم خود برای وضع تحریم علیه ۵۶ نهاد تجاری و کشتیرانی کره شمالی که به گفته وی یاری رسان پیونگ یانگ در برنامه های نظامی و هسته ای این کشور هستند، خبر داد.به گزارش نامه نيوز، رئیس جمهوری جمهوری آمریکا از تصمیم خود برای افزایش تحریم ها علیه ۵۶ کشتی، نهاد تجاری و شرکت های کشتیرانی...

تشکیل تیم‌های مجزا برای برطرف کردن مشکلات مؤسسات مالی غیرمجاز آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش دفتر ارتباطات مردمی نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس، مسعود پزشکیان در نشست کمیسیون اقتصادی برای بررسی تقاضای نمایندگان سؤال‌کننده از رئیس‌جمهور که با حضور نمایندگان تقاضا کننده و نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور برگزار شد اظهار داشت: قرار است چهارشنبه این هفته جلسه‌ای با حضور نیروهای...

در این شیوه برخورد با حجاب احساس خطر می کنم شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین / عضو جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با جماران با اشاره به برخوردهای سلیقه ای که گاه به عنوان امر به معروف و نهی از منکر رخ می دهد، گفت: «ما حق نداریم بر سر حجاب زنی را در خیابان دعوا کنیم. تذکرات این نیست که بگیریم برخورد به زور کنیم بکشیم در خیابان توجه مردم را جلب کنیم آنها لج می...

حمله چهره های سیاسی به احمدی نژاد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین / عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، محمود احمدی نژاد را به تلاش برای مهندسی کردن انتخابات ریاست جمهوری سال 88 متهم کرد.  بعد از انتشار نامه محمود احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب اسلامی و طرح درخواست هایی چون برکناری رئیس قوه قضاییه و برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس شورای اسلامی...

پادشاه بحرین پسرش را ولیعهد كرد نامه  ۳ ساعت پیش

«حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین با صدور فرمانی فرزندش «سلمان بن حمد» را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد.به گزارش نامه نيوز، وی این اقدام را در تبعیت از سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان انجام داد. سلمان بن حمد، فرزند بزرگ حمد بن عیسی محسوب می شود. وی همچنین معاون نخست وزیر بحرین است. سلمان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده