تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: یکشنبه،۸ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۶:۵۶
سخنگوی دولت: دیوان محاسبات در جایگاهی نیست که انتشار اوراق قرضه را چالش بکشد
به گزارش فارس، سخنگوی دولت گفت:‌ طرحی که برای حذف یارانه‌ها مطرح شده است، عملیاتی نیست و دولت حاضر نیست یارانه‌ها را بی جهت حذف کند، چرا که وارسی حساب مردم را در دستور کار قرار ندارد و حاضر به انجام این کار نیست.   بررسی مواضع دولت در مورد گزارش تفریغ ٩٥ موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری شنبه شب 7 بهمن‌ماه بود که با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.
 رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی پیرامون گزارش تفریغ بودجه سال گذشته گفت: مطابق ماده 34 قانون برنامه و بودجه، وظیفه نظارتی بر مباحث عملیاتی و راهبردی در قوه مجریه بر عهده سازمان برنامه و بودجه است.  وی با اشاره به ماده 104 قانون دیوان محاسبات افزود: طبق قانون، همه دستگاه‌های نظارتی شورای هماهنگی دارند و هر یک از این دستگاه‌ها کار خود را انجام می دهند، سازمان برنامه و بودجه به عنوان بازرس در بازرسی ها حضور دارد، تا ببیند مدیریت وجود دارد یا نه.
 نوبخت با بیان اینکه نظارت ما بر تفریغ بودجه از نوع نظارت بودجه و مالی است اظهار کرد: چهار ماه دیگر مشخص می شود که آیا بودجه کامل اجرا شده است یا خیر.  رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: دیوان محاسبات کشور 23 تخلف را تعیین کرده است که ما در رابطه با آن گزارشی 19 صفحه‌ای تهیه کرده‌ایم.
 وی با اشاره به اینکه مگر می شود در این کشور مشخص نباشد پولی کجا مصرف شده است اظهار کرد: قانون برنامه و بودجه مصوب سال 51 است، لذا سازمان برنامه و بودجه در 7 موضوع وظیفه دارد.  نوبخت با اشاره به ماده103  و 104 قانون محاسبات عمومی افزود: گزارش اولیه را دولت برمبنای مشخصی تهیه و تقدیم دیوان محاسبات می کند و دیوان محاسبات این گزارش را بررسی و در نهایت به مجلس ارائه می دهد.
 وی با اشاره به ماده 221 آئین نامه داخلی مجلس ادامه داد: وظیفه دیوان محاسبات در این است که از دولت سوال، و حساب ها را بررسی کند، دیوان محاسبات مسئولیت و ماموریتی مبنی بر قرائت گزارش مربوط به تفریغ بودجه ندارد.  نوبخت بیان کرد: 3 هزار و 800 میلیارد یارانه بین خانواده ها توزیع می‌شود، لذا گفته دیوان محاسبات مبنی بر اینکه 11 هزار و 479 میلیارد تومان فروش داخلی گاز طبیعی به حساب خزانه واریز نشده حرف درستی نیست زیرا بین شرکت ملی گاز و خزانه داری کل کشور توافقی منعقد کرده ایم که این درآمد به چه ترتیب باید به خزانه واریز شود، یک بخش به عنوان عوارض مالیات کسر می شود و یک بخش دیگر باید به سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز شود.
 وی ادامه داد: سال گذشته 8 هزار میلیارد از رقم فروش داخلی، به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اختصاص یافت تا بدون مشکل یارانه‌ها را پرداخت کنیم.  نوبخت با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه غیر از جایگاه نظارتی باید تخصیص بودجه را به خزانه بدهد، گفت: در این شرایط دولت و مدیرانش کار می کنند، اما متأسف هستم از اینکه یک اتهام دیگر به آنها اضافه شده است.
 رئیس سازمان برنامه بودجه تصریح کرد: دولت از اینکه یارانه افراد نیازمند افزایش پیدا کند و در مقابل افراد غیر نیازمند که نیازی به دریافت یارانه ندارد از دریافت آن امتناع کنند استقبال می‌کند، به خصوص در شرایطی که دولت به پول احتیاج دارد تا وظایف خود را انجام دهد، اما این طرح عملیاتی نیست، زیرا با حذف یارانه چهار میلیون نفر نارضایتی گسترده‌ای ایجاد شد که مجبور به اضافه کردن یک و نیم میلیون نفر شدیم.
 وی ادامه داد: این طرحی که برای حذف یارانه‌ها مطرح شده است عملیاتی نیست و دولت حاضر نیست یارانه‌ها را بی جهت حذف کند، چرا که وارسی حساب مردم را در دستور کار ندارد و حاضر به انجام این کار نیست.  نوبخت یادآور شد: اگر طرحی از سوی مجلس ارائه می‌شود و به مرحله عملیاتی نمی‌رسد به معنای عدم اجرایی شدن آن است و ما امیدواریم مجلس نظر کارشناسی ما را نیز در نظر بگیرد.
 رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به عدم پرداخت ١٢٨ میلیون دلار از سوی شرکت گاز اظهار کرد: با توجه به اینکه در یک دادگاه بین المللی به دلیل اختلافات گازی با یکی از همسایگان مجبور به پرداخت غرامت شدیم و این غرامت از این منابع تامین شد، نباید اخبار را به صورت ناتمام به مردم رساند تا موجب ابهام شود.
 وی همچنین در باره وجود ابهاماتی درباره انتشار اوراق قرضه تصریح کرد: سال گذشته در حدود ٤٠ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه فروخته شد، سپس در شهریورماه اصلاحیه در مورد بودجه به مجلس تقدیم شد و قرار شد ٤٨ هزار میلیارد اوراق دیگر فروخته شود تا طلب گندم‌کاران پرداخت شود، اما ما از همه این مبلغ استفاده نکردیم.
 نوبخت ادامه داد: یک بخش از این مبالغ به بدهی‌های بانکی دولت اختصاص پیدا کرد و یک بخشی هم به شهرداری‌ها پرداخت شد، بنابراین از کل مبلغ استفاده نشد.  رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: مسئولینی که ادعا دارند بودجه با اقتصاد مقاومتی فاصله دارد، باید شاخص ارائه دهند؛ اقتصاد مقاومتی یعنی رشد اقتصادی و ما در سال ٩٥ طبق آمار مجامع بین‌المللی رشد اقتصادی داشته ایم و برای اولین بار این رشد را دو رقمی کرده ایم.
وی ادامه داد: ما در کاهش نرخ تورم موفق بوده ایم و سرعت افزایش قیمت‌ها را پایین آورده ایم و در عین حال صادرات غیر نفتی بر نفتی پیشی گرفته است.  رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بودجه یعنی تعادل منابع و مصارف افزود: ما به اهداف خودمان در بودجه رسیدیم و در حدود ٩٦ درصد از اهداف ما تامین شده است.
 نوبخت تصریح کرد: ما نسبت به مشکلات مردم آگاه هستیم و تلاش می کنم آن‌ها را حل کنیم به طوری که در شش ماهه اول امسال ٧٩٥ هزار شغل ایجاد کردیم و در حدود ٦١٤ هزار نفر وارد بازار کار شده اند و در سال آینده یک میلیون سی و سه هزار شغل ایجاد خواهیم کرد.

کد خبر: 987952  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: اقتصاد ایران آنلاین
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

دولت بدون مجوز مجلس اجرای خواسته‌های FATF را آغاز کرد خبرگزاری فارس  ۲۴ دقیقه پیش

حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های مرتبط با FATF گفت: هرچند مقام معظم رهبری راجع به مواد این کنوانسیون به طور شفاف سخن گفتند، ولی هنوز سرنوشت این لایحه مشخص نشده است، لذا من از همکارانی که دوباره...

دخل و خرج خانوارهای ایرانی در یک سال گذشته چه تغییری کرده است؟ نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز آمارهای جدید و مشروح بانک مرکزی بیانگر آن است که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران (شاخص تورم) در مردادماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۳۳/۸ رسیده که نسبت به ماه قبل ۵/۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۴/۲ درصد افزایش داشته است. اما شاخص قیمتی هر کدام از گروه‌های کالایی...

طرح کارورزی چیست؟ تسنیم  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی، افزایش مهارت و اشتغال‌پذیری جوانان فارغ‌‌التحصیل دانشگاهی، تسهیل در جذب و به‌کارگیری جوانان در بنگاه‌‌های اقتصادی، طرح مشوق بیمه سهم کارفرمایی، طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار، طرح یارانه...

قیمت رب گوجه 2.5 برابر شد تسنیم  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قیمت رب گوجه فرنگی بیش از 2.5 برابر افزایش یافت به طوری که هرکیلوگرم رب از حدود 6هزار تومان  (5800 تومان یک برند)  به  امروز به 13800 تا 18000 هزار تومان رسیده است.درباره دلایل افزایش قیمت رب گوجه فرنگی می توان به بالا رفتن هزینه های بسته...

انواع بخاری برقی در بازار چند؟ اکو فارس  ۴ ساعت پیش

با آغاز فصل پاییز و همزمان با سرد شدن هوا، وسایل گرمایشی به یکی از پرکاربردترین وسایل تبدیل می‌شود. بازار فروش این کالا هم با افزایش قیمت مواجه شده است، به طوریکه فن هیتر پارس خزر مدل FH۲۰۰۰P با مبلغ ۱۹۲ هزار تومان به فروش می‌رسد.   قیمت انواع بخاری برقی در بازار به شرح زیر است:     

پایان سال ۹۷ آخرین فرصت ثبت نام در طرح جریمه مشمولان غایب اکو فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش مهر، سردار بهرام نوروزی در نشست خبری با اشاره به حادثه تروریستی اهواز، یاد شهدای این حادثه را گرامی داشت. وی با بیان اینکه مشمولین خدمت سربازی در بازه های مختلف سنی و موقعیتی دغدغه های خاص خود را دارند، افزود: یکی از موارد مورد سوال مشمولین موضوع خروج از کشور به ویژه در ایام اربعین است. رئیس...

تصمیم‌گیری درباره ترمیم حقوق و دستمزد به کجا رسید؟ نامه  ۴ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  محمدرضا پورابراهیمی، با اشاره به موضوع ترمیم «حقوق و دستمزد» در شورای عالی هماهنگی اقتصادی گفت: در حال حاضر مشغول آماده‌سازی بند پیشنهادی درباره «ترمیم حقوق و دستمزد» هستیم، اما پیش از آن منتظریم تا گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره مابه‌التفاوت نرخ ارز در بودجه سالیانه را...

ادعای وزیرخارجه عربستان: 2500 نیروی ایرانی در سوریه حضور دارد پول نیوز  ۴ ساعت پیش

 پول‌نیوز - ایران از توافق هسته‌ای برای تامین مالی شبه نظامیان و حوثی‌ها در یمن استفاده کرده است.وزیر خارجه عربستان اتهامات قبلی این رژیم علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد.عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در نشست گروه لابی اتحاد علیه ایران هسته‌ای که در نیویورک برگزار می‌شود مدعی شد که...

انتقاد از درخواستهای مکرر شرکت‌های ریلی برای واردات تجهیزات/ خرید خارجی لذت‌بخش است تسنیم  ۵ ساعت پیش

عباس قربانعلی‌بیک در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص مباحث مطرح شده ماه‌های اخیر مبنی بر نیاز شرکت‌های ریلی به واردات تجهیزات و قطعات، اظهار کرد: شرکت‌های ریلی باید لیست اقلام موردنیاز وارداتی خود را اعلام کنند. بسیاری از تجهیزات و قطعات مورد نیاز شبکه ریلی کشور...

اختصاصی|جزییات تازه از پرونده قاچاق کالا در گمرکات فرودگاهی/پای یک قاچاقچی با سابقه در میان... تسنیم  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، گمرک ایران چندی قبل در بخشنامه‌ای رسانه‌ای نشده به گمرکات اجرایی اعلام کرد، بنا بر مکاتبه معاونت مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس اگاهی تهران بزرگ و دستور قضایی صادره از سوی بازپرس شعبه 10 دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جابه جایی کالای متعلق به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده