تعداد بازدید: ۲۷
تاريخ انتشار: یکشنبه،۸ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۹:۴۳
آخرین پاسخ دولت به اتهامات دیوان محاسبات
ایران آنلاین /رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این‌که دیوان محاسبات اعلام کرده ۱۱ هزار و ۴۷۹ میلیارد تومان قیمت فروش داخلی گاز طبیعی به حساب خزانه واریز نشده است، در حالی که این حرف درست نیست، گفت: دیوان محاسبات مسئولیتی برای قرائت گزارش مربوط به تفریغ بودجه ندارد. محمدباقر نوبخت، شامگاه شنبه (هفتم بهمن‌ماه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ گفت: برای ۲۳ تخلفی که دیوان محاسبات اعلام کرده است گزارشی ۱۹ صفحه‌ای تهیه کرده‌ایم.
وی با بیان این‌که بر اساس ماده ۳۴ قانون برنامه و بودجه، وظیفه نظارتی بر مباحث عملیاتی و راهبردی در قوه مجریه برعهده سازمان برنامه و بودجه است، افزود: نظارت ما بر تفریغ بودجه از نوع نظارت بودجه و مالی است و چهار ماه دیگر مشخص می‌شود آیا بودجه کامل اجرا شده است یا خیر. رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این‌که مگر می‌شود در این کشور مشخص نباشد پولی کجا مصرف شده است، تصریح کرد: گزارش اولیه را دولت برمبنای مشخصی تهیه و تقدیم دیوان محاسبات می‌کند و دیوان این گزارش را پس از بررسی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌دهد.
نوبخت تاکید کرد: وظیفه دیوان محاسبات سوال از دولت و بررسی حساب‌هاست، اما این دیوان مسئولیت و ماموریتی برای قرائت گزارش مربوط به تفریغ بودجه ندارد. رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: دیوان محاسبات اعلام کرده ۱۱ هزار و ۴۷۹ میلیارد تومان قیمت فروش داخلی گاز طبیعی به حساب خزانه واریز نشده است، در حالی که این حرف درست نیست و بین شرکت ملی گاز و خزانه‌داری کل کشور توافقی امضا شده است که این درآمد به چه ترتیب باید به خزانه واریز شود.
وی گفت: بخشی از این درآمد به عنوان عوارض مالیات کسر می‌شود و بخشی باید به سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز شود. سال گذشته ۸ هزار میلیارد تومان از محل فروش گاز، به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اختصاص یافت. رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به پرداخت نشدن ۱۲۸ میلیون دلار از سوی شرکت گاز به خزانه گفت: با توجه به این‌که در یک دادگاه بین‌المللی مجبور به پرداخت غرامت به یکی از کشورهای همسایه شدیم، این غرامت از این منابع تامین شد.
نباید اخبار به صورت ناتمام به مردم برسد تا سبب ابهام شود. وی تصریح کرد: پارسال حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه فروخته شد، اما قرار شد ۴۸ هزار میلیارد اوراق دیگر برای پرداخت طلب گندمکاران فروخته شود، اما از همه این مبلغ استفاده نکردیم. نوبخت با بیان این‌که از اتهام دیگری که به دولت زده شده متاسف هستم، افزود: دولت از این‌که یارانه افراد نیازمند افزایش یابد و بی‌نیازها از دریافت آن خودداری کنند استقبال می‌کند، اما این طرح عملیاتی نیست، زیرا با حذف یارانه ۴میلیون نفر نارضایتی گسترده‌ای ایجاد شد که مجبور به اضافه کردن یک و نیم میلیون نفر شدیم.
سخنگوی دولت ادامه داد: این طرحی که برای حذف یارانه‌ها مطرح شده غیرعملیاتی است و دولت حاضر نیست یارانه‌ها را بی‌جهت حذف کند، زیرا بررسی حساب‌های مردم در دستور کار نیست. نوبخت با بیان این‌که دیوان محاسبات در جایگاهی نیست که انتشار اوراق قرضه را آینده‌فروشی بداند و آن را نقد کند، افزود: این دیوان فقط یک مرجع حسابرسی برای تشخیص اجرای قانون یا بروز تخلف است.
مسئولانی که مدعی فاصله بودجه با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستند باید شاخص ارائه دهند. دیوان محاسبات تنها اعلام مغایرت کرده است وزیر نفت در پاسخ به این که در بودجه سال ۹۵ عنوان شده یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار به صندوق توسعه ملی واریز نشده که از این بین یک میلیارد و ۴۹ میلیون دلار از فرآورده‌های پالایشگاهی و ۱۲۸ میلیون دلار نیز خالص گاز صادراتی بوده، توضیح داد: در گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات آمده است که میان تولید و عرضه نفت خام ۷ میلیون بشکه مغایرت است.
این مغایرت بسیار روشن است. وی افزود: نفت خامی که تولید می‌شود یا صادر می‌شود که تا سنت آخر به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود و ما هیچ اختلافی در این مورد با بانک مرکزی و خزانه نداریم، یا این‌که به عنوان خوراک به پالایشگاه‌های داخلی تحویل می‌شود که با دستگاه‌های دقیق و با دقت بالا اندازه‌گیری می‌شود.
این اختلافی که وجود دارد مربوط به نفت داخل لوله‌هاست. به عنوان مثال در توسعه میدان آزادگان یا آذر یا یادآوران، یک سری لوله‌کشی جدید بین چاه‌ها و واحدهای بهره‌برداری، بین واحدهای بهره‌برداری و تلمبه‌خانه‌ها یا بین تلمبه‌خانه‌ها و مبادی صادراتی انجام می‌شود که داخل این لوله‌ها باید نفت وارد شود؛ نفتی که یک بار وارد لوله می‌شود تولید می‌شود اما تا آخر عمر لوله‌ها خارج و عرضه نمی‌شود و این نفت در لوله‌ها جریان دارد.
این موضوعی است که باید ملاحظه شود. وزیر نفت با اشاره به این که تلمبه‌خانه‌ها نیز مخازن ذخیره محدودی دارند، ادامه داد: هنگامی که نفت وارد تلمبه‌خانه‌ها می‌شود، برخی اوقات این مخازن پر می‌شود و ذخایر بالا و پایین می‌رود. هم اکنون همه این‌ها به صورت دقیق اندازه‌گیری می‌شود.
  آنچه مهم است این‌که اساسا دقیق‌ترین اندازه‌گیری‌ها در محلی که نفت به فروش می‌رسد انجام می‌شود؛ چه در فروش داخل چه در صادرات. زنگنه با اشاره به این‌که نظر بنده این است که اعتقاد دیوان محاسبات این نبوده که نفتی گم شده است، اظهار کرد: عده‌ای می‌گویند که ۷ میلیون بشکه نفت را بردند؛ این عده، افرادی ضدانقلاب هستند.
یک سنت نفت صادراتی جابه‌جا نمی‌شود وزیر نفت با تأکید بر این که آنچه مهم است عدد صادرات است، گفت: امروز یک سنت نفت صادراتی و میعانات گازی جابه‌جا نمی‌شود و دستگاه‌های حاکمیتی بر این‌ها نظارت می‌کنند و من مرتب گزارش آن را به سران سه قوه و دستگاه‌های نظارتی و کمیسیون‎های مجلس ارائه می‌کنم و مغایرتی در این‌ها وجود ندارد.
وی در مورد این که بخشی از پول مربوط به صادرات فرآورده‌ها باید به صندوق توسعه ملی واریز می‌شده، افزود: در سال ۹۵ اعتقاد ما این بود که طبق ماده ۱۳ قانون رفع موانع تولید، این پول نباید به صندوق توسعه ملی واریز می‌شد. زنگنه با اشاره به این که از نظر ما مرجع قانونی که باید به ما جواب دهد معاونت حقوقی ریاست جمهوری است که این موضوع نیز با این معاونت در میان گذاشته شد، ادامه داد: این معاونت نیز با تشکیل جلسه‌ای با خزانه و سازمان برنامه و بودجه و .
.. تأیید کرد که این پول نباید به صندوق توسعه ملی واریز شود. یک اختلاف دیدگاه همچنین وزیر نفت شامگاه شنبه (هفتم بهمن‌ماه) با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» از شبکه یک سیما، با بیان این که بخشی از این پول به جای این که به صندوق توسعه ملی واریز شود به خزانه واریز شده است، اظهار کرد: این موضوع یک اختلاف دیدگاه است.
آن‌ها معتقدند که از نظر قانونی این پول باید به حساب صندوق توسعه ملی برود، در حالی که ما معتقدیم باید به حساب خزانه کشوری برود و پول درآمد عمومی شود. بیژن زنگنه در مورد این که عنوان شده بخشی از پول گاز به صندوق توسعه ملی واریز نشده است، توضیح داد: پول گاز که واریز نشده به دلیل مسئله ترکیه بوده است.
اساسا از نیمه سال، پولی از  ترکیه دریافت نشده است و همه پول صرف بازپرداخت بدهی ما به ترک‌ها به موجب رأی داوری، شده است، بنابراین پولی دریافت نشده که ما ۲۰ یا ۳۰ درصد آن را به صندوق توسعه ملی واریز کنیم. نگرانی برای طی روال قانونی پرونده‌ها ندارم زنگنه با اشاره به این که ما شاید ۱۰۰ مورد پرونده در سال با دیوان محاسبات داریم، گفت: پرونده تشکیل شده توسط دیوان محاسبات ابتدا به دادستانی رفته و از ما توضیح می‌خواهد که اگر با توضیحات ما قانع شد، پرونده بسته می‌شود و اگر قانع نشد به مستشاری می‌رود و مستشاری دوباره از همکاران ما سوال می‌کند.
اگر قانع شد که هیچ و اگر قانع نشد رأی می‌دهد و پرونده دوباره به تجدیدنظر می‌رود. این یک روال قانونی دارد که طی می‌شود و من هیچ نگرانی در این روال ندارم. وزیر نفت افزود: آنچه ناراحت‌کننده است این‌که مردم ما طوری تلقی کنند که گویی مبالغ عظیمی از منابع کشور که باید واریز می شده، انجام نشده، یا پولی باید صرف هزینه‌های اصلی کشور می‌شده و نشده که واقعا اینطور نیست.
وی با اشاره به این که گفته شده شرکت ملی گاز سال ۹۵ باید ۱۱ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان به حساب خزانه واریز می کرده که نکرده است، تصریح کرد: کل درآمد شرکت ملی گاز در آن سال زیر ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده است؛ از این رقم، طبق مصوبه دولت در آن سال، ۸ هزار میلیارد تومان سهم سازمان هدفمندی، هزار میلیارد تومان علی‌الحساب مالیات بر ارزش افزوده، ۹۰۰ میلیارد تومان علی‌الحساب مالیات عملکرد شرکت، ۲ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان سود سهم دولت، ۳۸۰ میلیارد تومان عوارض گازرسانی آموزش و پرورش و ۵ هزار میلیارد تومان نیز هزینه‌های جاری شرکت بوده است که مجموع این ارقام ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، کل فروش داخلی شرکت ملی گاز بوده است.
حال این رقم ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از کجا محاسبه شده است؟ زنگنه ادامه داد: من تعجب می‌کنم که این عدد ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان چرا از سوی دیوان محاسبات حتی یک بار نیز با ما مطرح نشده است. این رقم عنوان شده برای همه جای سوال دارد که از کجا آمده است. وزیر نفت با تأکید بر این‌که شرکتی که کل درآمدش ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ بوده است چطور ممکن است ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به حساب خزانه واریز نکرده باشد؟ این میزان کجا رفته؟ این پول باید در حساب‌های شرکت ملی گاز باشد، پس کجاست؟ بحث‌های فنی حسابرسی در میان مردم مشکل ایجاد می‌کند وی با اشاره به این‌که همه پول براساس قانون از حساب‌های شرکت در خزانه عملیاتی و واریز شده است، گفت: بحث‌های فنی و دقیق بین ما و دیوان محاسبات فراوان است.
این موضوعات وقتی در سطح مردم مطرح می‌شود، ممکن است مردم آن استنباطی را  که من و دیوان محاسبات از ادبیات فنی حسابرسی داریم، نکنند و این جایی است که مشکل ایجاد می‌شود. زنگنه با بیان این که دیوان محاسبات همچنین عنوان کرده که وزارت نفت مجاز بوده ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت بفروشد، افزود: وزارت نفت در این مورد براساس قانون مجاز بوده است؛ تکلیف نکرده است که در صورت عدم انجام، خلاف کرده باشد.
وزارت نفت امسال نیز این اجازه را دارد. به گفته وزیر نفت، بنده انتظار داشتم این مسائل از سوی کمیسیون انرژی، کمیسیون برنامه و بودجه یا دیوان محاسبات یا رئیس مجلس مطرح و رسیدگی شود. این موضوعات همه روال قانونی دارد و پیگیری می‌شود. وی تأکید کرد: دیوان محاسبات هیچگونه صحبتی در این موارد عنوان شده به غیر از اختلاف نظر سهم صندوق که ما به خزانه واریز کرده‌ایم با بنده نداشته است.
زنگنه در مورد این‌که گفته می‌شود شرکت ملی نفت پول میعانات گازی فروخته شده به پتروشیمی‌ها را نیز واریز نکرده است، توضیح داد: ما از ستاد تدابیر ویژه اجازه قانونی برای واردات بنزین از محل تحویل میعانات گازی به پتروشیمی‌ها داشتیم. این موضوع روشن است که قانونگذار این اجازه را به وزارت نفت داده و ما براساس آن عمل کرده‌ایم.
در انتشار اخبار  باید دقت کرد وزیر نفت با تأکید بر این که در انتشار چنین موضوعاتی در افکار عمومی باید دقت کرد، ادامه داد: من تقاضایم از مجلس این است که کمیسیون انرژی و کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس مجلس در این موارد ورود کنند. این موارد همه سازوکارهای قانونی دارد که در مسیر خود باید پیگیری شود.
وی در مورد پرداخت نشدن سهم یارانه از سوی وزارت نفت و پرداخت ۷۷ هزار میلیارد تومان یارانه گفت: در گزارش امسال کمیسیون تلفیق مجلس در تبصره ۱۴ درآمد وزارت نفت در سال ۹۷ از فروش کل فرآورده‌های داخلی ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که از این میزان ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده، ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهم ۱۴,۵ درصد شرکت ملی نفت و ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی است که درمجموع ۲۲ هزار میلیارد تومان به سازمان هدفمندی یارانه‌ها تعلق می‌گیرد.
۹ هزار میلیارد تومان نیز از محل صادرات فرآورده و ۸ هزار میلیارد تومان نیز از شرکت ملی گاز است که مجموع آن ۳۷ هزار میلیارد تومان می‌شود. این اعداد در بودجه آمده و برای همگان بسیار روشن است. حال این عدد ۷۷ هزار میلیارد تومان از کجا آمده است؟ زنگنه تأکید کرد: هنگامی که کل فروش فرآورده‌ها در سال ۹۷، ۴۰ هزار میلیارد تومان است چطور می‌شود سهم یارانه‌ها ۷۷ هزار میلیارد تومان باشد؟ این حرف‌ها زده می‌شود و عده‌ای هم فکر می‌کنند که این پول‌ها را خوردند و رفتند!!! همه موارد و جزئیات مشخص است و همه پول به خزانه واریز می‌شود.
کلمات کلیدی آخرین پاسخ دولت به اتهامات دیوان محاسبات

کلمات کلیدی:
کد خبر: 988155  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اقتصادي

طراح استیضاح وزیر صنعت: مراجع رسمی از دولت خبر استعفای شریتعمداری را تایید کردند تسنیم  ۱۶ دقیقه پیش

احمد علیرضا بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در رابطه با استعفای وزیر صنعت که مورد تایید تعدادی از نمایندگان کمیسیون صنایع مجلس قرار گرفته اما از سوی پایگاه اطلاع رسانی دولت تکذیب شده است، اظهار داشت: مراجع رسمی ما از دولت خبر استعفای وزیر صنعت را تایید کرده است.طراح استیضاح وزیر...

وزارت صنعت خبر «تکذیب استعفای وزیر صنعت» را حذف کرد تسنیم  ۱۶ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت صنعت خبر «تکذیب استعفای وزیر صنعت» را از سایت شاتا حذف کرد.پیشتر وزارت صنعت با درج خبر زیر این استعفا را تکذیب کرده بود.ماجرای استعفای وزیر صنعت و تکذیبیه‎ای که کسی گردن نمی‎گیردانتهای پیام/

حضرتی: استعفای «شریعتمداری» شایعه است اقتصاد ایران آنلاین  ۲۹ دقیقه پیش

الیاس حضرتی در تماسی تلفنی با ایسنا اعلام کرد که اخبار منتشر شده به نقل از وی در رسانه‌ها پیرامون استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی رئیس‌جمهور شایعه است و ایشان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

جهش ۴۵۰۰ واحدی شاخص بورس در اولین روز پاییز اقتصاد ایران آنلاین  ۲۹ دقیقه پیش

جهش ۴۵۰۰ واحدی شاخص بورس در اولین روز پاییز #dcImgDiv1{height:201px;}#doc_div1Img{height:207px;}  شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه ۴۵۳۳ واحد رشد کرد.  به گزارش  تسنیم، در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه تعداد 4 میلیارد و 804میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش یک هزار و 372میلیارد...

استعفای وزیر صنعت تکذیب شد اکو فارس  ۳۰ دقیقه پیش

به گزارش اکوفارس یکی از مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت که نخواست نامش ذکر شود درباره استعفای وزیر صنعت گفت: ما هم این خبر را از رسانه ها شنیده ایم و خودمان از این موضوع خبر نداشتیم. وی افزود: براساس پیگیری صورت گرفته از دفتر ایشان این خبر تایید نشد و فعلا نمیتوانیم خبری از استعفای وی را اعلام کنیم. 

پایگاه اطلاع رسانی دولت استعفای وزیر صنعت را تکذیب کرد اکو فارس  ۳۰ دقیقه پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،  در این اطلاعیه آمده است مرجع اطلاع رسانی اخبار رسمی در حوزه دولت مشخص است و اینکه رسانه‌های وابسته به قوای دیگر در این شرایط برای دولت مسئله جدید ایجاد کنند مورد انتظار نیست و‌امیدواریم بجای ایجاد شائبه و افزایش مشکلات، با همیاری...

خبر خوش رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز نامه  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، مهرداد لاهوتی با اشاره به حضور عبدالناصر همتی در نشست صبح امروز فراکسیون مستقلین گفت: در این جلسه نگرانی‌های نمایندگان در مورد مباحث مختلف ارزی و بانکی مطرح شد.وی افزود: آقای همتی عامل اصلی شرایط بازار ارز را رشد نقدینگی دانست و گفت دولت به شدت به دنبال کنترل آن است. در دولت اول...

آخرین قیمت سکه و طلا امروز ۱ مهر + جدول آفتاب نیوز  ۳۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : قیمت اونس جهانی طلا▼1199.44یک مثقال طلای 17 عیار (مظنه‌طلا)▲1,752,000یک گرم طلای 18 عیار▲404,450یک گرم طلای 19 عیار▲426,880یک گرم طلای 20 عیار▲449,370یک گرم طلای 22 عیار▲494,350یک گرم طلای 24 عیار▲539,270بروزرسانی:۹۷/۰۷/۰۱ (۱۱:۴۵)تومان قیمت سکه در بازارقیمت سکه طرح قدیم▲4,201,000قیمت...

پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز آفتاب نیوز  ۳۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : مهرداد لاهوتی با اشاره به حضور عبدالناصر همتی در نشست صبح امروز فراکسیون مستقلین گفت: در این جلسه نگرانی‌های نمایندگان در مورد مباحث مختلف ارزی و بانکی مطرح شد.وی افزود: آقای همتی عامل اصلی شرایط بازار ارز را رشد نقدینگی دانست و گفت دولت به شدت به دنبال کنترل آن است. در دولت اول آقای...

اختصاصی/ رشد محدود 0.1درصدی طلا در انتهای مبادلات هفتگی طلانیوز  ۴۰ دقیقه پیش

يكشنبه ، ۱ مهر ۱۳۹۷ ، ۱۱:۵۶طلانیوز : قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه با کاهش روبرو شده ولی توانست 0.1  درصد افزایش قیمت هفتگی را تجربه کند.     به گزارش مارکت واچ، قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه بازار مبادلات اتی امریکا تحت تاثیر افزایش چشمگیر شاخص سهام آمریکا قرار گرفت و با کاهش نزدیک به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده