جستجو در اخبار :
مدل های مو خنده دار و دیدنیعکس های نیکی کریمی (8)عکس های نمایشگاه خودروی ژنو 2011عکس های زیبای هنری (2)تصاویری از انتقام گرفتن گاوها !عکس های طنز و دیدنی (34)کارت پستال عاشقانه (11)عکس های طنز و دیدنی (39)عکس های نیکی کریمی (8)عکس های هانیه توسلی در فیلم عاشق
تعداد بازدید: ۵۱ |  تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۱۶ شهریور ۱۳۹۱  |  ساعت انتشار: ۱۲:۴۳
قیمت ارز اینجا تعیین می شود؟!+ تصاویر
اینجا تهران است، بازار موازی ارز قیمت ارز اینجا تعیین می شود؟!+ تصاویر نگاهی به تصاویر بازار موازی ارز و سکه، در عین توجه به واقعیت وجودی این بازار، نشان دهنده نکاتی اساسی از معاملات و نوسانات نرخ ارز و دلار است. بازاری با همه ویژگی‌های یک بازار، اما با مکانیزمی اغلب خارج از کنترل. به راستی با نگاهی به تصاویر این بازار باید پرسید که افراد حاضر در آن چه کسانی هستند؟ سرمایه گذار، متقاضی، فعال یا دلال، سودجو و محتکر؟ کد خبر: ۲۷۰۷۳۲ تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۶:۰۹ نگاهی به تصاویر بازار موازی ارز و سکه، در عین توجه به واقعیت وجودیاین بازار، نشان دهنده نکاتی اساسی از معاملات و نوسانات نرخ ارز و طلا است.بازاری با همه ویژگی‌های یک بازار، اما با مکانیزمی اغلب خارج از کنترل. به راستیبا نگاهی به تصاویر این بازار باید پرسید که افراد حاضر در آن چه کسانی هستند؟سرمایه گذار، متقاضی، فعال یا دلال، سودجو و محتکر؟
به گزارش تابناک، شاید گذار تعدادی از ما به بازار موازی ارز و سکهافتاده باشد، و بسیاری از ما حتی نمی‌دانیم قیمت ارز و سکه که طی ماه‌های اخیرعادت به نوسانات ساعتی و حتی دقیقه‌ای کرده است در چه جایی تعیین می‌شود. این امر بهانه‌ایبرای سر زدن به بازار موازی ارز و طلا در تهران شد، آری اینجا جایی است که بهایارز و طلا، فارغ از هرگونه دخالت دولتی تعیین می‌شود و این‌ها تعیین کنندگان قیمتارز و طلا هستند.
اساساً بازار موازی ارز، پدیده‌ای در نوع خود جالب و بسیار قابلمطالعه است. این پدیده به هیچ وجه مختص ایران نیست و در اغلب کشورهای در حال توسعهشاهد بازار موازی برای ارز هستیم. کما اینکه بسیاری از کشورهای بدهکار آمریکایلاتین با یک چنین بازاری توانستند در دهه 80 میلادی بسیاری از قروض خود را پرداختکنند.
سیاست دولت‌ها در تعیین نرخ غیر واقعی، یا مدیریت شده مستقیماً بهپدیده بازار موازی شکل می‌دهد. این همان جایی است که نرخ ارز را عرضه و تقاضایواقعی و خارج از کنترل حکومت – در خوش بینانه ترین حال – و یا بازی هوشمندانهفعالان و سرمایه گذاران بزرگ که اغلب نام دلال بر آن‌ها نهاده می‌شود –در بدبینانه‌ترینحالت – تعیین می‌کند. بازار موازی نقطه‌ای است که تقاضای ارز پاسخی از مراجع رسمیدریافت نکرده و روانه گزینه دوم شده است.
به تدریج با روانه شدن سیل تقاضای بی پاسخ از سوی حکومت به سمت بازارموازی، این بازار به یک شه بورس تبدیل شده که نوسانات ارزش کالاهای آن لحظه‌ای وآنی می‌شود. افت و خیز میزان تقاضا در کنار حجم عرضه در بازار رسماً یک بازار باتمام ویژگی‌هایش را رقم میزند که سرمایه گذاران و فعالان و متقاضیان خاص خود رادارد.
در نتیجه مشخص است که اساساً سیاست دولت مستقیماً در پیدایش بازارموازی ارز دخیل است و این خود دولت است که بازار موازی را به وجود می‌آورد. بههمین دلیل اعتقادی بر گذاشتن اسمی همچون بازار سیاه، بازار غیر رسمی بر مکان آن واسامی همچون، دلالان، محتکران و سود جویان بر فعالان آن نداریم. این یک بازار باتمام ویژگی‌های یک بازار است.
اما، تنها تفاوت این بازار با یک بازار سرمایه یا ارز واقعی، همانموازی بودن آن است. خارج از کنترل بودن مکانیزم‌های عمل این بازار در مواقعی خاص وعدم تبعیت کامل از شرایط عرضه و تقاضا – که بخش مهمی از آن ناشی از ذات کالاهایمورد معامله در آن است - به همراه تأثیرگذاری شدید جو روانی بر این بازار – به همان دلیل عدم وجود مکانیزمی مشخص برای عملبازار – آن را تبدیل به یک بازار مشکوک می‌کند.
بدون شک در این بازار دلالان و محتکران – به معنای واقعی کلمه – نیز وجوددارند و از آنجا که اغلب این افراد با کانال‌های ارتباطی قوی که در اختیار دارند، تأثیرگذاری بسیاری بر بازار دارند، این بازار تا حدی متأثر از نحوه بازی این افراد است.اما همین بازی نیز حد و حدود خود را دارد و اساساً آن گونه که تصور می‌شود بهایارز و طلا در این بازار تنها توسط این افراد تعیین نمی‌شود. بازی این افراد زمانیشروع می‌شود که قبل از آن شرایط بازی فراهم شده باشد – تصمیمی اقتصادی یا سیاسی ازسوی دولت و مجلس که شرایط را تغییر دهد.
نحوه بازی این افراد، اما شامل هر ابزاری می‌تواند باشد. بگذارید بخشیاز بازی‌های این افراد را از زبان کسبه‌ای بشنویم که این بازار را هر روز و ازاولین ساعات آن نظاره گر هستند:
«تغییر نرخ ارز به صورتی که امروز مشاهده می‌نماییم از اولین شوک آغازشد.زمانی که نرخ ارز دولتی با بازار آزاد فاصله گرفت.در آن موقع برخی دلالان بامراجعه به شهرهای غربی کشور که مرز مشترک با کشورهای همسایه دارد نسبت به استخداممسافر خارجی و داخلی برای بهره بردن از گذرنامه و متعاقب آن عایدی ارزی دولتی آن‌هااقدام نمودند.به طوری که با پرداختی مبالغ ناچیزی حدود 50 هزار تومان و تأمین مکانخواب و اندک غذایی برای دو شب می‌توانستند با خرید بلیط سفر به کشورهای خارجی ازدلارها و سایر ارزهای متعلقه سود سرشاری کسب کنند و سپس نسبت به ابطال بلیط اقدام می‌نمودند.درمرحله بعد با عرضه سکه دولتی از سوی بانک‌ها نیز افرادی را فقط با داشتن کارت ملیبا مبلغ 20هزارتومان استخدام می‌کردند تا در کنار بانک‌ها تا صبح بخوابند و ازهمان ساعات آغازین عرضه سکه بیشترین سود را عاید دلالان نمایند... برخی از آن‌ها حتیبا صرافان مهم پایتخت و حتی شهرستان‌ها در تماس آن‌لاین هستند و آخرین دستاورد خودرا از تغییرات نهایی به آن‌ها عرضه می‌کنند »
این نکته‌ای است که در قلب بازار موازی ارز و سکه تهران وجود دارد.یعنی نحوه عمل و سازوکارهای ابداعی و زیرکانه با استفاده از سیاست‌های اقتصادی وارزی دولت و یا با استفاده از شرایط اقتصادی و سیاسی پیش آمده برای کسب بیشترینسود.
بنابراین مشخص است که، سیاست‌های دولت چگونه در به وجود آمدن و نحوهعمل مثبت یا منفی در این بازار دخیل است. تعیین نرخ غیر واقعی برای ارز، و سپسسیاست گذاری پر خلل و فرج دولت و مجلس اساساً زاینده و زندگی بخش به این بازاراست.
سوال آخر این است که با همه این تفاسیر آیا این یک بازار بورس ارزواقعی دولت ساخته نیست؟

کد خبر: 1058290  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تابناک
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
ارسال برای دوستان

پربیننده‌های روز گذشته

پربیننده‌های هفته گذشته

پربیننده‌های ماه گذشته

پربیننده‌ترین خبرهای ٤ ساعت گذشته

پربیننده‌ترین خبرهای ١٢ ساعت گذشته

پربیننده‌ترین خبرهای ٢٤ ساعت گذشته

  برخی کاربران  
    
     
  وضعیت آب و هوا  
 

دما: ۱۲سانتیگراد
وضعیت هوا: ابری
 امروزفردا
حداقل: ۶۱۱
حداکثر: ۱۵۱۶