تعداد بازدید: ۲۲۰۴
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱۴ شهریور ۱۳۹۰
ساعت انتشار: ۰۴:۰۶
آخرین خبرها در خصوص تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی
به گزارش کارمندنیوز، عبدالعلی تاجی در گفت‌وگو با فارس؛ در مورد نیروهای شرکتی در دستگاه‌های اجرایی دولتی گفت: در قانون برنامه پنجم درباره استخدام در ماده 50 مربوط به نظام اداری بند هـ آمده است، به کارگیری و استخدام افراد در قالب قرارداد کار معین فقط در سقف مقرر در قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز و تمدید قراردادهای قبلی بلا مانع است.
وی افزود: سال 88 و 89 هیئت وزیران ابلاغ کرد که هیچ دستگاه اجرایی حق جذب نیروی شرکتی در دستگاه‌های اداری و کارهای تخصصی ندارد و تا پایان سال 87 کسانی که در مشاغل تخصصی و اداری و غیرحجمی به صورت شرکتی مشغول کار بودند، آن دستگاه اجرایی موظف شد آنها را تبدیل وضعیت کند.تاجی بیان داشت: در زمینه نیروی شرکتی حدود 250 هزار نیروی شرکتی در سال 88 و 89 تبدیل وضع شدند و با خود دستگاه مربوطه قرارداد بستند.
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور تأکید کرد: برخی دستگاه‌‌های اجرایی به دلیل غیرقابل قبولی از تعیین تکلیف نیروی شرکتی خودداری کرده و از جمله صدا و سیما کماکان نیروهای شرکتی دارد و هر دستگاه اجرایی که هنوز نیروی شرکتی در کارهای اداری و تخصصی داشته باشد، این کار تخلف از قانون محسوب می‌شود.
تاجی افزود: در ماده 50 قانون برنامه پنجم آمده است تا سال 89 باید همه نیروهای شرکتی تبدیل وضع شوند و سال 90 هم قرارداد با خود دستگاه اجرایی و نیروی استخدامی بسته شود و این امر در کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیکی آمده است و برای رفع نیاز نیروی ضروری در 10 درصد پست‌های سازمانی براساس تبصره ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری با افراد قرارداد بسته‌ شود.
وی تأکید کرد: در تبصره یک ماده 51 قانون مدیریت آمده است، تعداد مجوزهای استخدامی برای هرسال در سقف اعتبارات مصوب در قانون بودجه با رعایت مفاد بند ب ماده 24 قانون مدیریت خدمات کشوری به پیشنهاد مشترک معاونت توسعه مدیریت و معاونت برنامه‌ریزی و با تصویب شورای عالی توسعه امکان‌پذیر است.معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور افزود: در تبصره 2 بند ج ماده 24 قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است، مشاغل حاکمیتی، مناطق کمتر توسعه یافته در راستای اجرای قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزش‌یاران نهضت سواد‌آموزی در وزارت آموزش و پرورش از مفاد این ماده، یعنی ممنوعیت استخدام مستثنی شده‌اند.
وی گفت: در تبصره ماده 52 بند ج گفته است به ازای خروج هر سه نفر از نیروهای بخش تصدی‌گری یک نفر و به ازای خروج هر یک نفر در مشاغل حاکمیتی یک نفر دیگر باید جذب دستگاه اجرایی شود، به عنوان مثال اگر در سال 90 هزار نفر بازنشسته شوند که 500 نفر در وظایف حاکمیتی و بقیه در وظایف تصدی‌گری باشند برای تصدی‌گری 150 نفر و برای حاکمیتی 500 نفر باید به صورت جدید استخدام شوند.
تاجی تصریح کرد: همچنین استخدام نیروی جدید در تهران ممنوع شده و مجوز داده نمی‌شود چون نیروی مازاد دارد.وی در پاسخ به این پرسش که آیا خانواده‌های شهدا و ایثارگران از شمول ممنوعیت استخدام در تهران مستثنی شده‌اند، گفت: در بحث مجوز استخدام اولویتی برای خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران وجود دارد که اگر سهمیه استخدامی به تهران داده شد این خانواده‌ها دارای سهمیه جداگانه‌ای هستند همچنین بسیجیان و معلولان نیز سهمیه جداگانه دارند.
تاجی با اشاره به سخنان معاون توسعه مدیریت رئیس‌جمهور گفت: هیچ دستگاه اجرایی حق ندارد کارهای تخصصی و اداری به نیروهای شرکتی واگذار کند و آنهایی که به صورت شرکتی در این امور به کار گرفته می‌شوند، بلاتکلیف هستند باید تکلیف آنها روشن شود و با خود دستگاه به طور مستقیم قرارداد منعقد کنند، زیرا در آینده نیر برای نیروهای شرکتی طرحی وجود ندارد.
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور درباره استفاده شهرداری از برخی نیروهای پروژه‌ای گفت: چون قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد دستگاه‌های اجرایی دولتی است، بنابر این نهادهای عمومی مشمول این قانون نیستند، البته برای آنها نیز احکام دیگری وجود دارد.تاجی تأکید کرد: سالانه 2 درصد نیروی انسانی در دستگاه‌های اجرایی به موجب قانون باید کاهش یابد همچنین 4 درصد از تصدی‌های دولتی واگذار شود، یعنی در پایان قانون برنامه 10 درصد از نیروهای دولتی و 20 درصد از وظایف تصدی‌گری دولتی باید واگذار شوند.
تاجی در مورد استفاده سازمان هدفمندی یارانه‌ها از برخی نیروهای پروژه‌ای و شرکتی گفت: هیچ سازمان دولتی حق ندارد نیروی پروژه‌ای بگیرد اگر این کار را بکند برخلاف قانون و مصوبه دولت قدم برداشته است و هر دستگاه دولتی که نیروی شرکتی بگیرند، خلاف کرده و در چارچوب قانون با او برخورد می‌شود.معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور در مورد نظارت بر دستگاه‌های اجرایی ما بر دستگاه‌های اجرایی نظارت می‌کنیم، در سایت کارمند ایران وجود دارد که کدام دستگاه اجرایی چقدر نیرو دارد.
تاجی خاطر نشان کرد: ذی‌حسابان موظف هستند پیگیری کنند که قانون مدیریت خدمات کشوری و برنامه پنجم در دستگاه‌های اجرایی عمل شود و از محل اعتبارات بودجه دستگاه هیچ حقوقی به نیروهای شرکتی پرداخت نشود.تاجی در پاسخ به این پرسش که تکلیف نیروهای شرکتی چه می‌شود، گفت: باید طبق قانون این نیروها تبدیل وضعیت شوند و قرارداد آنها مستقیم با خود دستگاه اجرایی منعقد شود که یا قرارداد کار معین است که باید با دستگاه بسته شود و یا کار حجمی نیست که در قالب نیروی شرکتی خرید خدمت شود.
اما کارهای غیرحجمی و خدمات مستمر و اداری و تخصصی باید ارتباط نیروها با شرکت‌های تأمین نیرو قطع شده و مستقیم با دستگاه اجرایی قرارداد ببندند.تاجی در مورد وزارت خانه‌های ادغامی گفت: کارگروه‌هایی تشکیل شده که با حضور وزارتخانه‌های موجود بررسی می‌شود و تعیین تکلیف نیروهای‌های مازاد به خیابان ریخته نمی‌شوند، بلکه ساماندهی انجام می‌شود و استفاده بهینه از آنها می‌شود.
تاجی گفت: مثلا سه وزارتخانه در یکدیگر اقدام شده‌اند هر کدام معاونت توسعه منابع انسانی دارند که در یکدیگر اقدام شده و نیروی مازاد آنها در واحدهای دیگر همان دستگاه یا واحدهای عملیاتی دستگاه‌های دیگر منتقل می‌شوند و از خدمات آنها بهتر استفاده می‌شود.معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور افزود: در مورد ساختار اداری وزارتخانه‌های ادغامی باید به تصویب دولت برسند و طبق قانون برنامه دولت ساختار اداری و وظایف جدید این وزارتخانه‌ها را باید مصوب و به مجلس ارائه کند و بعد از تصویب مجلس اجرا خواهد شد.
تاجی تأکید کرد: براساس ماده 53 قانون برنامه پنجم دولت موظف می‌شود یک یا چند وزارتخانه را در یکدیگر اقدام کرده تا تعداد وزارتخانه‌ها از 21 به 17 مورد کاهش یابد و با وجود اینکه دو سال برای اینکار زمان وجود دارد دولت در ماه‌های اول به سرعت کار ادغام را انجام داد و هم اکنون درصدد تنظیم شرح وظایف و ساختار جدید وزارتخانه‌ها برآمده است.
وی گفت: شرح وظایف و ساختار جدید به پیشنهاد دولت به مجلس ارائه می‌شود و به زودی در مجلس به تصویب خواهد رسید.وی گفت: کارگروهی در این زمینه تشکیل شده و وظایف و ساختار آن را تدوین می‌کند.

کد خبر: 644286  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: کارمند نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

درخواستی بر نهایی شدن امتحانات دوره های متوسطه نشده است اخلاق نیوز  ۴ ساعت پیش

درخواستی بر نهایی شدن امتحانات دوره های متوسطه نشده استمهدی نوید ادهم در گفتگو با سایت خبری اخلاق نیوز درباره نهایی شدن امتحانات دوره های تحصیلی و تاثیر آن بر کنکور سراسری، اظهارداشت: تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو قانون مصوب مجلس است و شورای سنجش و پذیرش دانشجو هر سال با تشکیل جلسه سهم سوابق تحصیلی برای کنکور را مشخص می‌کند.وی افزود: هم اکنون سوابق...

آزادی ۳۲ زندانی با یک میلیارد تومان اخلاق نیوز  ۴ ساعت پیش

آزادی ۳۲ زندانی با یک میلیارد تومانبه گزارش سایت خبری اخلاق نیوز، آذر ماه سال جاری بود که محسن نصیری رئیس انجمن حمایت از زندانیان در گفتگو با سایت خبری اخلاق نیوز با اشاره به اقدام خداپسندانه یک خبر ناشناس در ایام اربعین حسینی(ع) گفت: این خیر تهرانی با واسطه یکی از فرزندان شهدای بزرگ دوران دفاع مقدس مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان...

اولین نشانه‌های سرطان روده، جدی بگیرید! جهان نیوز  ۵ ساعت پیش

سرطان روده بزرگ به عنوان چهارمین سرطان شایع در آقایان و پنجمین سرطان شایع در خانم‌ها شناخته شده است. به گزارش جهان، دکتر آگاه، فوق تخصص گوارش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در جامعه‌ی امروزی تحت تاثیر عواملی چون ژنتیک، تغییر مصرف غذایی و زندگی ماشینی روبه افزایش...

مشکلات تان را بنویسید؛ ما با مسئولان در میان می گذاریم خبر آنلاین  ۵ ساعت پیش

مشکلات تان را بنویسید؛ ما با مسئولان در میان می گذاریم جامعه > مشکلات مردم - خبرآنلاین، پل ارتباطی شما برای پی گیری مشکلاتتان است و نهایت تلاش را برای حل کردن مشکلات شما به کار می بندد. شما می توانید با مراجعه به این صفحه مشکل خود را در قالب کامنت برای ما بنویسید تا ما آن را پی گیری...

پروژه 352 میلیارد تومانی در کما/ حذف کارت سوخت به قاچاق بنزین جان دوباره می‌دهد؟ باشگاه خبرنگاران  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،اجرایی شدن طرح کارت سوخت که با سهمیه بندی شدن بنزین تعریف و عملیاتی شد،شفافیت قابل توجهی در اطلاعات ایجاد شد و طبق اظهارات برخی کارشناسان نقش موثری نیز در کنترل قاچاق سوخت ایفا کرد.طبق آمار منتشر شده در رسانه ها صدور 20 میلیون کارت سوخت،هزینه ای بالغ...

وسایل پول هدر کن در خرید سیسمونی برترین ها  ۵ ساعت پیش

نی نی سایت: بسیاری از خانم‌های باردار فقط با نگاه کردن به سیسمونی دیگران اقدام به خرید وسایل سیسمونی می‌کنند. در حالی که کافی است با یک نگاه به جیب خود و کمی چشم چرخاندن در فامیل متوجه شوند بسیاری از وسایل خریداری شده برای کودک حتی یک بار هم استفاده نمی‌شود. نیازهای واقعی نوزاد را بشناسید تا پول اضافه...

همه چیز درباره درمان ناباروری برترین ها  ۵ ساعت پیش

مجله سیب سبز: با پيشرفت علم كمتر زوجي را مي‌بينيم كه آرزوي بچه‌دار شدن به دل‌شان بماند و ناباروري براي‌شان يك مشكل حل‌نشدني باشد. اگرچه هنوز هم ناباروري به عنوان يك بيماري شناخته مي‌شود و بايد آن را درمان كرد اما مي‌توان با توجه به علائم و نشانه‌ها تا حدي از آن پيشگيري كرد. اگر شما هم جزو زوج‌هاي نابارور...

گشت و گذار در «فاس»، شهر باستانی مراکش (1) برترین ها  ۵ ساعت پیش

وب سایت همشهری شش و هفت - فاطمه عسگری آزاد: برخلاف باور عموم، قدیمی‌ترین دانشگاه جهان آکسفورد یا سوربن نیست بلکه قدیمی‌ترین دانشگاه جهان« القرویین» است که در شهر فاس مراکش قرار دارد. فاس سومین شهر مراکش از نظر جمعیت است اما قدیمی‌ترین شهر این سرزمین به شمار می‌رود و در حال حاضر یکی از میراث جهانی یونسکوست....

همدلی از نوع همسرانه برترین ها  ۵ ساعت پیش

ماهنامه سپیده دانایی - زینب شاکری*: برای هر زوجی ممکن است این موقعیت پیش بیاید که درگیر بحران شغلی یا تحصیلی همسرش شود. گاهی افراد ناچارند برای ادامه تحصیل، ماموریت کاری یا هر دلیل دیگری مهاجرت کنند یا در یک برهه زمانی با هر دلیلی مثل مشغله تحصیلی یا بحران شغلی و... با فشار روانی زیادی رو به رو شوند....

ایران، کشوری که آماده سونامی گردشگر است برترین ها  ۵ ساعت پیش

وب سایت فرادید: پایگاه "دیلی میل" در گزارشی مصور تصاویری از ایران منتشر کرده است و آن را روایتی از گنجینه پنهان زیبایی و شکوه ایران دانسته است. این پایگاه خبری با اشاره به بهبود روابط خارجی ایران در سال های اخیر جاذبه های گردشگری کشورمان اعم از مناظر شگفت انگیز، معماری اسلامی و غذاهای خاص و دلپذیر را...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده