بارداری مشاوره می خواهد؟

 

 

بارداری مشاوره می خواهد؟

 

مشاوره های قبل از بارداری در دنیا سابقه ای ۲۰ ساله دارد اما در کشور ما از طرحش به طور جدی شاید ۵ یا ۱۰ سال بیشتر نگذشته باشد. خوشبختانه در سال های گذشته تعداد زوج هایی که قبل از بارداری برای مشاوره به متخصصان زنان مراجعه می کنند، روزافزون بوده است...

 

به خصوص در میان اقشار تحصیلکرده این رقم بیشتر از سابق شده است. با همه اینها این عدد در حال حاضر بیش از ۱۰ درصد هم نیست. این ۱۰ درصد البته آنهایی هستند که برای مشاوره بارداری فرزند اولشان مراجعه می کنند چون برای بارداری دوم و سوم متاسفانه هنوز مراجعه زوج ها را نداریم و اگر هم داریم شاید ۲، ۳ مورد انگشت شمار باشند.

 

زوجین باید ضرورت مشاوره قبل از هر بارداری را درک کنند، ربطی ندارد این بارداری اولشان است یا سوم. امکان دارد در بارداری اول یک خانم، بیماری خاص یا مصرف داروهای خاص نیاز نبوده یا به عنوان نمونه او در بارداری قبلی اش دچار ناراحتی های تکرار شونده ای شده باشد که نیاز است در بارداری بعدی حتما مورد بررسی قرار گیرد. نمونه های واضح آن مسمومیت بارداری و پارگی کیسه آب است. قبل از باردار شدن پزشک باید بداند در بارداری گذشته چه اتفاق هایی افتاده تا بتواند به موقع شرایط را تحت کنترل بگیرد.

 

لازم است همه زوج ها بدانند اگر اهمیت مشاوره بارداری بیش از مراقبت های دوران بارداری نباشد، کمتر از آن نیست. ما هدف های زیادی را در یک مشاوره دنبال می کنیم. این مشاوره خیلی وقت شما را نمی گیرد اما بسیار باارزش است و کمکتان می کند بارداری خود را با حداقل عوارض پشت سر بگذارید. در مورد همین پارگی زودرس کیسه آب که یکی از زمینه های مهم بروز آن عفونت های واژینوباکتریال (عفونت داخل واژن) است به راحتی این امکان وجود دارد که قبل از باردار شدن با یک بررسی ساده و درمان سریع آن را از بین برد تا چنین مشکلی رخ ندهد و زایمان پرخطر یا زودرس برای شما پیش نیاید.

 

در تاریخچه ای که از شما می گیریم در مورد بیماری های ارثی شما و همسرتان صحبت می کنیم (سابقه دیابت و مصرف انسولین، مصرف سیگار و الکل و...) در مورد جراحی هایی که داشتید، داروهایی که الان مصرف می کنید و در بارداری نباید بخورید و بسیاری موارد دیگر حرف می زنیم. سپس معاینه کامل از سر تا پا برایتان انجام می شود. تیرویید، معاینه پستان ها (بسیارند خانم هایی که توده بدخیم در سینه دارند و بارداری اثر بدی روی آن می گذارد و نیاز دارند سریع درمان بگیرند) معاینه قلب و شکم و رحم و تخمدان. درنهایت درخواست چند آزمایش ساده خون برای سنجش قندخون و کم خونی احتمالی شما داده می شود. لازم است Rh خونتان و عدم تجانس با همسرتان را بدانیم و برای اقدامات احتمالی آماده باشیم. از نظر هپاتیت B و اچ آی وی هم باید بررسی شوید. همه اینها را با همان آزمایش ساده متوجه می شویم. درنهایت اطلاعاتی به شما می دهیم که بارداری زودتر رخ بدهد. برایتان می گوییم تخمک گذاری چیست و بهترین زمان رابطه جنسی برای باردار شدن کی است.

 


منبع:روزنامه سلامت


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

شنای زنان
    شنای زنان   شنای زنان در دوران بارداری شنای زنان   آیا شنا برای زنان در دوران بارداری مفید است یا......
چرا سقط جنین اهمیت دارد؟
    سقط جنین چیست؟   حاملگی موفق به بارداری اطلاق می شود که طی آن جنین رشد و تکامل خود......
بارداري خارج رحمي چيست؟
      اگر تخمك لقاح يافته در هر جاي ديگري غير از داخل رحم جايگزين شود، بارداري نابجا يا......
زنگ خطر در اوایل بارداری
خیلی از خانم‌های باردار، به‌خصوص خانم‌هایی که اولین بارداری خود را می‌گذرانند، سوال‌های زیادی در مورد......
بـارداریـد و سـردرد داریـد؟
    سردرد یکی از مشکلات و نارحتی‎های شایع در دوره بارداری است که شیوع آن در 3ماهه اول و 3ماهه......
مسافرت با هواپیما در بارداری
بسیاری از زنان در طول بارداری با هواپیما مسافرت نمی کنند، زیرا نگران هستند که برای جنین و یا خودشان......
پیچیدن بند ناف دور گردن جنین
چندی پیش مادر بارداری به من مراجعه کرد و نگران بود مبادا به دلیل رفتارهایی که داشته، جنینش آسیب‌دیده......
فاصله زمانی مناسب بین دو بارداری چقدر است؟
فاصله زمانی مناسب بین دو بارداری و این‌كه این فاصله در بهترین شرایط چند سال باید باشد، سوال بسیاری از......
نگرانی های مهم در زمینه بارداری
ذره‌ای نگرانی در هنگام بارداری امری طبیعی است. گذشته از اینها وجود فرزند در كل مسئله جدیدی است و این......
کدام بیمـاری‌ها بارداری را به خطر می‌اندازند؟
دوران حساس بارداری مراقبت‌های صبورانه‌ای می‌طلبد که تقریبا تمام مادران با علاقه آن‌ها را انجام می‌دهند.......

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها