به كودك خود ياد بدهيد دوست پيدا كند!

 

به كودك خود ياد بدهيد دوست پيدا كند

 

براي كودك آسان است كه در محيط خانه پر شور باشد. او با عشق و تاييد والدين خود احاطه شده و احساس امنيت مي‌كند. با اين وجود وقتي او بزرگ مي‌شود وضعيت فرق مي‌كند.

 

در محيط مدرسه، دوستان همسال و همكلاسي‌هاي او براي او اهميت پيدا مي‌كنند. بعضي از كودكان به طور ذاتي خجالتي و ساكت هستند. آنها در اين دوران عقب‌نشيني مي‌كنند و مهم است كه آنها را از خلوت خود بيرون بكشيم و به آنها كمك كنيم براي جلب احترام ديگران، با همسالان خود ارتباط برقرار كنند.

 

براي كودك آسان است كه در محيط خانه پر شور باشد. او با عشق و تاييد والدين خود احاطه شده و احساس امنيت مي‌كند. با اين وجود وقتي او بزرگ مي‌شود وضعيت فرق مي‌كند.

 

در محيط مدرسه، دوستان همسال و همكلاسي‌هاي او براي او اهميت پيدا مي‌كنند. بعضي از كودكان به طور ذاتي خجالتي و ساكت هستند. آنها در اين دوران عقب‌نشيني مي‌كنند و مهم است كه آنها را از خلوت خود بيرون بكشيم و به آنها كمك كنيم براي جلب احترام ديگران، با همسالان خود ارتباط برقرار كنند.

 

كودكان با اجتماعي شدن آشنايي ندارند و اين كار براي همه آنها آسان نيست. برخي از كودكان درون‌گرا هستند و لازم است به آنها ياد بدهيم چگونه با ديگران معاشرت كرده و رابطه برقرار كنند. دوستان خوب مي‌توانند زندگي آ‌نها را كامل كنند و شما نمي‌خواهيد آنها چنين فرصتي را از دست بدهند. اگر كودك شما منزوي است، با كمي مراقبت و توجه مي‌توانيد به او كمك كنيد حرف خود را بزند و مهارت‌هاي اجتماعي را فرا بگيرد.

 


علل كمرويي

 

بعضي از كودكان بسيار خجالتي هستند و دوست پيدا كردن براي آنها مشكل است. آنها دوست دارند با بقيه كودكان بازي كنند اما از آنجا كه فاقد مهارت‌هاي اجتماعي هستند، نمي‌دانند چگونه بايد به سايرين بپيوندند. كودك ممكن است مشكلات رفتاري مانند پرخاشگري، عدم توجه يا كمرويي داشته باشد. اين مانعي بين كودك و ساير كودكان ايجاد مي‌كند و او دوستي نخواهد داشت.

 

ممكن است كودك به بيماري اوتيسم مبتلا باشد. در اين حالت او به مراقبت و درمان ويژه نياز دارد. اين روزها كودكان به آساني ارتباط برقرار نمي‌كنن؛ چون عادت كرده‌اند تنهايي در مقابل تلويزيون يا با بازي‌هاي كامپيوتري وقت بگذرانند. اين فقدان روابط اجتماعي به بروز مشكل در دوست‌يابي كودكان منجر مي‌شود.

 

بعضي از كودكان فرصتي براي دوست پيدا كردن ندارند. ممكن است در همسايگي كسي نباشد كه كودكان همسن و سال وي داشته باشد. دنيا محل رقابت است و برخي از كودكان برنامه‌هايي دارند كه آنها را خيلي مشغول مي‌كند. آنها به كلاس‌هاي ورزشي مي‌روند يا سرگرمي‌هاي مختلفي دارند كه ديگر وقتي براي معاشرت با ساير كودكان براي آنها باقي نمي‌گذارد.

 


نكاتي براي كمك به كودك براي غلبه بر كمرويي


خود را درگير فعاليت‌هاي فرزندانتان كنيد. از آنجا كه كودك خود را تماشا مي‌كنيد،‌ اين كار به او احساس امنيت مي‌دهد. او مطمئن‌تر و اجتماعي‌تر مي‌شود. باشگاه‌ها و انجمن‌هاي فراواني هستند كه فعاليت‌هاي اجتماعي را سازماندهي مي‌كنند. بعضي از مدارس نيز براي چنين فعاليت‌هايي برنامه‌ريزي مي‌كنند. عضو چنين باشگاه‌هايي شويد و كودك خود را در اين فعاليت‌ها شركت دهيد.

 

با پدر و مادرهايي كه كودكي همسن و سال فرزند شما دارند دوستي كنيد. اگر كودك شما ببيند كه شما با پدر و مادر ساير كودكان معاشرت مي‌كنيد،‌ بر كمرويي خود غلبه مي‌كند. اين كار همچنين دايره دوستان شما را نيز وسيع‌تر خواهد كرد.

 

کودک, دوست کودک, دوست یابی در کودکان, كمرويي در کودکان, علل کمرویی کودک, غلبه بر كمرويي کودک, کودکان خجالتی, کودک خجالتی, برخورد با کودک خجالتی,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان کودک, دوست کودک, دوست یابی در کودکان, كمرويي در کودکان, علل کمرویی کودک, غلبه بر كمرويي کودک, کودکان خجالتی, کودک خجالتی, برخورد با کودک خجالتی,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

به كودك خجالتي خود كمك كنيد
      خجالت عبارت است از اضطراب و نگراني در محيط‌هاي اجتماعي به شركت در تعاملات اجتماعي‌. همچنين به......
دوست می خوام اما خجالت می کشم
      در سنین مهد کودک، پیش دبستانی و دوره دبستان، بچه‌ها کم کم دوست شدن با بچه‌های دیگر را یاد گرفته......
دوستان خیالی فرزندم
    روانشناسی کودکان - بیشتر كودكانی كه در سنین حدود 2 یا 3 سال هستند، چند دوست خیالی برای......
راه های پایه ای افزایش آی کیو کودک
      محیطی از نظر ذهنی برای تشویق و تحریک فرزندان ایجاد کرد. در اینجا چند شیوه پایه ای که می توانید......
چطور با کودک خجالتی برخورد کنیم؟
    گرچه خجالت دوران کودکی، والدینی را که نگران اجتماعی بودن کودک شان هستند نگران می کند، اما آنها ......
تیز هوشی و دردسر های آن
    همچنان که افراد بشر از نظر شکل و قیافه ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. از نظر خصایص روانی مانند هوش،......
مهد کودک به چه دردی می‌خورد؟
      بسیاری از مادران و پدران با شنیدن اسم مهدکودک یاد والدین کارمند می‌افتند و تصور می‌کنند مهدکودک......
چرا بچه ها می خندند؟
        سال گذشته وقتی فرزندم تنها ۲ ماه داشت، خندیدن را یاد گرفت. وقتی به او نگاه می کردی یا بازی می......
کم رویی نوعی اضطراب اجتماعی
  کم رويي، نوعي ترس يا اضطراب اجتماعي بوده که بواسطه آن زن يا مرد از مواجه شدن با افراد نا آشنا و ارتباطات......
چطوروالدین سلامت روانی فرزند راارتقادهند؟
      معمولا همه پدر و مادرها آرزو دارند بچه‌هایشان خوشحال و خوشبخت باشند، خوب رشد کنند و از نظر روانی......

پخش اخبار زنده